Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-01-09, 14:42
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα λείψω για Σαββατοκύριακο(πάω Αγρίνιο...)...
Εκεί θα αναθεωρήσω τις σκέψεις μου...
Αν δεν πάω για οσελατους θα κοιτάξω για κανενα brevis,similis ή τετοια παρόμοια shell dwelers...Δεν πιστεύω να μην βρω...Αλλιώς θα πάω σε κατι άλλο μάλλον στα κριμπενσις
-------------------------
Αλήθεια μήπως υπάρχει καμμια φωτο με βιοτοπο κριμπενσις...
Εχω δει 2-3 αλλά δεν μου φτάνουν...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 02-01-09 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-01-09, 21:52
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια μήπως υπάρχει καμμια φωτο με βιοτοπο κριμπενσις...
Εχω δει 2-3 αλλά δεν μου φτάνουν...
Θα κοιτάξεις για βιοτόπους των αφρικανικών ποταμών (κυρίως Zaire και Congo).

Κάποιες πληροφορίες θα βρεις στα παρακάτω:
http://fish.mongabay.com/biotope_african_rivers.htm
http://www.aquabotanic.com/seast.htm
http://www.wetwebmedia.com/ca/volume...iotopes_p1.htm
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-01-09, 22:13
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα κριμπ και ολες οι νανοκιχλιδες Δ.Αφρικης γενικοτερα δεν ζουν σε κυριως ποταμους σαν αυτους που δειχνουν οι φωτογραφιες των παραπανω λινκ

αλλα σε ρυακια με αρκετη εως δυνατη ροη για αυτο και ονομαζονται reophilic βασει των φωτογραφιων που ειπες οτι εχεις δει παιρνεις μια ιδεα του βιοτοπου

πιο συγκεκριμενα

σκουρη αμμος - αν βρεις καφε καλυτερα
φυτα
και μη ασβεστολιθικες πετρες σκουρου γκρι χρωματος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-01-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι μιλάμε για "παραπόταμους" των μεγάλων ποταμών της Αφρικής και στις εκβολές των εξ'ου και το ότι βρίσκονται συχνά και σε ελαφρώς υφάλμυρα νερα.

Βέβαια θεωρώ ότι τα links που έβαλα παραπάνω δίνουν αρκετές πληροφορίες σχετικά με το στήσιμο του βιοτόπου των Κριμπς λόγω του ότι μιλάμε για σχεδόν πανομοιότυπο aquascaping.

Θα συμφωνήσω στα παραπάνω λεγόμενα του Νίκου για το στήσιμο προσθέτοντας την ύπαρξη κάποιων ξύλων στο όλο στήσιμο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-01-09, 12:42
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ε ναι πως μου ξεφυγαν τα ξυλα δεν μπορω να το καταλαβω

αν δεν κανω λαθος ειναι μυθος οτι τα κριμπ ζουν σε υφαλμυρα νερα

αν και δεν εχει μεγαλη σημασια αλλα μπορει να μην ειναι μονο παραποταμοι των κυριως ποταμων αλλα και ρυακια που πεφτουν μεσα στον κυριως ποταμο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-01-09, 12:51
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν κανω λαθος ειναι μυθος οτι τα κριμπ ζουν σε υφαλμυρα νερα
Δεν ξέρω αν έχουν θεαθεί σε υφάλμυρα ή αν το συμπεράνουν λόγο του ότι έχουν βρεθεί κοντά σε "δέλτα" των ποταμών πάντως πολλές απο τις αρθρογραφίες το αναφέρουν.

Πάντως δεν νομίζω κανείς μας να σκεφτεί να βάλει Κριμπς σε υφάλμυρο...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-01-09, 15:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

BREVIS αν δεν κανω λαθος ειδα σημερα στο γνωστο πολυκαταστημα ψαρηδων στην κηφησια,για χτυπα ενα τηλ...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-01-09, 17:51
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Iσως πω και για κάτι που ήθελα καιρό αλλά δεν το τολμούσα...
Σκέφτομαι για πλεκοενυδρείο...
Σε σχεδόν 80λιτρα καθαρά μπαίνουν 1 ζεύγος ανσιστρους και κανενα αλλο είδος μαζί με 1 κοπάδι cardinals+μερικά corys?
Σύνολο 2+8+5 αντε και κανένα άλλο ζεύγος ψαριών (νοτιοαμερικάνικων κιχλίδων ή αλλο ενα ζεύγος ανσιστρους ή άλλων πλεκο);
-------------------------
Το νερο δικτύου μου είναι ph:7,6 gh:11
Οπότε με λιγη τύρφη μπορώ να κάνω δουλειά...
Θα πάω σε λιγο καιρό να πάρω τις ρίζες...
Ακομα επειδή θα βάλω και 2η λάμπα(για αρχή) ποια προτείνεται...
Εχει ετοιμη υποδοχή το καρφουρίσιο για 18w...
Αργοτερα μάλλον θα προσθέσω αλλες 2 T5...Αλλά πρέπει να βρώ και χώρο για ανεμηστηράκια...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 10-01-09 στις 17:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-01-09, 18:13
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Καταρχάς Σπύρο σιγά σιγά.
Αποφάσισες τι θα το κάνεις?Φυτεμενο βιοτοπικό?
Αν το πας για βιοτοπικό δεν χρειάζεσαι λάμπα δεύτερη ούτε δύο τ5.
Αν το πας για πλεκοενυδρείο να βάλεις κατά την γνώμη μου ένα είδος,το ότι είναι πλεκό δεν σημαίνει ούτε το ότι μόνο γλυφουν πέτρες και ξύλα ούτε το ότι δεν είναι εδαφικοί αδιάλλακτοι μεταξύ τους,περίπου ισχύει ότι και με τις κιχλίδες.
Με τύρφη θα κάνεις δουλειά.
Θέλεις άμμο (ουδέτερη) ξύλα (με διακλαδώσεις κατά προτίμηση γιατί θα τα τιμήσουν και οι πλεκό), ίσιες πέτρες και να δημιουργήσεις πολλές σπηλιές γιατί όσο πιο πολλές κρυψώνες έχουν τόσο λιγότεροι φοβισμένοι και ντροπαλοί θα είναι και τόσο πιο πολυ θα τους βλέπεις.
Στο ενυδρίο μου που έχω τον panaque maccus έχω κάνει πολλές πολλές κρυψώνες και σπηλίττσες για να κρύβεται και να νιώθει άνετα σε σημείο ΄οπου βγαίνει πολύ πολύ συχνά έξω και βολτάρει και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό.
Από ψάρια σου προτείνω ένα τρίο από ένα είδος και ένα κοπαδάκι από σμηνόψαρα.
Μακάρι να το αποφασίσεις και να το προχωρήσεις γιατί θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-01-09, 21:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ποιο είδος προτείνεις;
-------------------------
Λαμπα σύγουρα θα βάλω αφού θέλω να βάλω αρκετά φυτά και ισως βάλω και co2...
Απο ψάρια τώρα ενα τριο πλέκο μάλλον ancistrus cirhossus με κοπαδόψαρα ίσως δεν θα μου αρέσει γιατί μου αρέσουν κάπως οι κυριαρχίες στο ενυδρείο...
Για αυτό λόγο του οτι το ενυδρείο ειναι σχετικά ευρύχωρο(μικρό αλλά δεν είναι στενομακρο όπως το 120ρι) ίσως βάλω πολλές πολλές κρυψώνες και ενα ζευγος απιστο...Ίσως να μην τα χτυπήσουν αφού θα έχω πολλές κρυψώνες...Ίσως να βάλω hatcets...
Αν και μου αρέσει περισσότερο κοινωνικό με μερικά είδη πλέκο(2 και άνω) μερικά κόρυς και μερικά κοπαδόψαρα(ισως βάλω bleeding heart)...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 10-01-09 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-01-09, 01:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Ωραίες οι κυριαρχίες Σπύρο αλλά όχι εισβάρος των ψαριών μας.Να σκέφτεσαι περίπου σαν να βάζεις ένα είδος κιχλίδας,δηλαδή σε ένα μικρό ενυδρείο όχι δύο είδη μαζί και προσοχή στους συγκατοίκους.
Μπορείς να βάλεις 2 και άνω είδη πλεκό αλλά συμπεριφορές δεν θα δείς,θα είναι μόνιμα κρυμμένα και δεν θα τα χαρείς για αυτό μόνο αν το στήσεις σωστά θα καταλάβεις πόσο υπέροχα είναι αυτά τα παρεξηγημένα ψάρια.
Εγώ σου προτείνω ένα τρίο από ένα είδος πλεκό και ένα κοπάδι από σμηνόψαρα.Πέρα από το χρώμα και την κίνηση που θα προσδώσουν στο ενυδρείο θα λειτουργήσουν και ως dither fish δηλαδή θα κάνουν τα πλεκό να αισθάνονται πιο άνετα και να μην διστάζουν να βγουν από τις κρυψώνες τους.
Αν λειτουργήσει αρχικά αυτό το σχήμα στην συνέχεια βλέπεις τι άλλο μπορείς να προσθέσεις/αφαιρέσεις.
Υπάρχουν δεκάδες όμορφα είδη πλεκό αλλά το θέμα είναι τι μπορείς να βρεις στην ελληνική αγορά.
Πριν 5 περίπου μέρες είδα στο water inn μία ομάδα από Panaque L02 στα 20 ευρώ το ένα,πραγματικά υπέροχα, αν είχα τα λεφτά και τον χώρο θα τα είχα πάρει.Μπορείς να πάρεις να ρωτήσεις σε διάφορα μαγαζιά και να δεις τι υπάρχει και αργότερα να αποφασίσεις.Γενικά να ξέρεις ότι κάνουν τα περισσότερα είδη panaque που δεν υπερβαίνουν τα 10-11cm,τα περισσότερα είδη hypancistrus,rineloricaria, peckoltia αλλά το σημαντικότερο είναι τι μπορείς να βρεις και μέχρι πόσα είσαι διατεθημένος να δώσεις.
http://www.planetcatfish.com/catelog...de=l&thumbs=16
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-01-09, 11:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν σκεφτομαι για αρχή να βάλω σμηνοψαρα και αργοτερα να βάλω τους πλέκο...
Απο σμηνόψαρα τι προτείνετε;Θέλω να εχω κινηση και χρώμα...

Πάμε στους πλέκο...Επειδή δεν θα ρίξω και πολλα λευτά στους κατοικους γιατι το ενυδρείο θέλει σουλούπωμα(νεα βάση,νεος φωτισμός,ανεμηστηράκια,co2 ...)δεν μπορώ να πάρω ψάρι με τοσα λευτά εκαστο και σύγουρα δεν μπορώ να πάω στο water inn(ειναι ολόκληρο ταξίδι)οπότε πρέπει να βρώ ancistrus που ειναι φθηνοτεροι(ετσι πιστεύω για τους cirhossus)...
Απο φυτά τώρα...Επειδή λέω να γάλω το ''άχτι'' μου σε αυτό το ενυδρείο θέλω να βάλω εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης απο νοτια Αμερική...
Σε λίγο καιρό θα αρχίσω...
-------------------------
Ειμαι αναμεσα στους panaque maccus,peckoltia vittata,ancistrus sp3
Και απο κοπαδόψαρα στα νεον(αν και θέλουν χαμηλοτερες θερμοκρασίες),καρδινάλιους,bleeding heart
Μπορώ να βάλω και ψάρια που κατοικούν στην επιφάνεια όπως hatchets,pencilfish?
Συγνώμη που σας κουράζω αλλά δεν το εχω μελετήσει το θέμα ''Νότια Αμερική''
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 11-01-09 στις 11:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-01-09, 12:21
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Τον panaque maccus εγώ τον είχα βρει 10ευρώ,αλλά από τότε δεν τον έχω ξαναβρει σε μαγαζί που πήγα και στις λίστες των μαγαζιών που ανεβάζουν στα forum.Ο peckoltia vittata που έφερε το starfish aquarium στοίχιζε 25 ευρώ το ψάρι.Από σμηνόψαρα εγώ σου προτείνω καρδινάλιους,είναι ότι πρέπει.Για δεύετερο σμηνόψαρο πχ hatcet το ενυδρείο είναι μικρό και το αποτέλεσμα μάλλον δεν θα σε ικανοποιήσει.
Από ψάρια δηλαδή εγώ σου προτείνω 3 ancistrus και 10-12 καρδινάλιους.
Πρέπει να πάρεις και φίλτρο για να ανταπεξέλθει το βιολογικό αυτό φορτίο...
Από φυτά Νότιας Αμερικής βάλε κανέναν εχινόδωρο,αφου θα προσθέσεις και λάμπες alternathera,limnobium leavigatum,hydrocotyle leucocephala και μετά ψιλόκοκο ουδέτερο χαλίκι-ή άμμο καλτερα,πολλά ξύλα με διακλαδώσεις για περισσότερες κρυψώνες ίσιες πέτρες σχιστόλιθου,καμιά καρύδα ή καμιά diy σπηλιά και είσαι έτοιμος...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-01-09, 15:23
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Μαλλον θα κάνω παραγγελία απο το aquaristik.net...
Αυτό που με απασχολει παρα πολυ σε αυτο το ενυδρείο είναι το πως θα βάλω ανεμηστηράκι...
-------------------------
Θα ψάξω σε λίστες μαγαζιών να βρώ κανένα ενδιαφέρων είδος...
-------------------------
Απο φιλτράρισμα εχω:
α) το φίλτρο του καρφουρίσιου
β)το dolphin f-1200 με 2 κάδους και μεγηστη κυκλοφορία 400λιτρα/ωρα
γ)2 κυκλοφοριτές απο 350λιτρα ώρα(μάλλον θα μου χρειαστούν αφου οι πλέκο θέλουν μεγάλη ροή
δ)1 φιλτρακι σπόγγου hydor pico με δυνατότητα κυκλοφορίας 300lt/h
Με ενα μπάτζετ οριακά 100-120ευρώ μπορώ να ανταπεξελθω σε αυτό το βιοτοπικο ενυδρείο;
Εχω φίλτρα,θερμοστάτη(hydor 100w-δεν εχει θερμοστάτη όμως,μήπως μπορώ να βρώ κανένα θερμοστάτη με το πολυ 20ευρώ; - ),απο λάμπες το καρφουρίσιο εχει ετοιμη υποδοχή και για δεύτερη 18w(ποια προτείνεται και τι άλλο θα χρειαστώ και πόσο θα πάει σύνολο για δεύτερη βάση τελικά δεν θα αλλάξω,ενώ το ενυδρείο θα φαίνεται απο τις 3 μεριές...
-------------------------
Ουδείς;
Απο Σάββατο θα αρχίσουν οι αγοραπωλησίες...
Θα εχω συνδιασμό απο φίλτρα δηλαδή:
dolphin f-1200 βιολογικο(substract pro και σφουγγάρι) που θα το ρυθμίσω στα 300λιτρα/ωρα
hydor pico που θα το ρυθμίσω στα 250λιτρα/ωρα
και χ2 κυκλοφοριτές(οι πλέκο απ'οτι διαβασα θελουν υψηλή ροή)απο 350λιτρα...Οι κυκλοφοριτές θα βρίσκονται στον πάτο του ενυδρείου καμουφλαρισμένοι απο τα ξύλα...
Αν υπερβάλω πείτε μου(φοβάμαι μην ενοχλήσω τα φυτά και τα κοπαδόψαρα)...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 12-01-09 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-01-09, 15:30
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Aν έβαζες hypancistrus η ροή αυτή θα ήταν μια χαρά αλλά στην συγκεκρυμένη περίπτωση που θα βάλεις ancistrus είναι υπερβολική και μπορεί να πειράξει τα άλλα ψάρια και τα φυτά μιας και μιλάμε για ροή των 1200 λίτρων ανά ώρα.
Το κυρίως φίλτρο σου πιο θα είναι και τι κάδο έχει?
Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα εξωτερικο να κάνεις καλά την δουλειά σου και μετά κανέναν κυκλοφορητή για επιπλέον ροή...μιας και το ενυδρείο που πας να στήσεις θα εχει υψηλό βιολογικό φορτίο και από ότι κόβω τα φίλτρα που θες δεν θα ανταποκριθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-01-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

εχει χωριτικότητα 350ml το dolphin και 150ml το hydor...
Δεν νομίζω να εχω πρόβλημα για αρχή με 0,5λιτρο βιολογικο υλικο...
Ίσως αργοτερα(σε κανα 2μηνο-3μηνο) βάλω ενα 2213 αλλα δεν το συζητώ για τώρα...
Ισως μπορώ να αφαιρέσω τον ενα κυκλοφοριτή...
Για αρχή θα βάλω μονο τα cardinal και μετά απο καλό ψαξιμο σε μαγαζιά θα πάρω και τους πλέκο...
-------------------------
Δυσκολεύουν τα πράγματα παιδιά...
Βρήκα ενα είδος που έψαχνα που δεν ερχεται παρα πολυ σπάνια στην Ελλάδα...Το όνομα του είναι οccelatus gold...
Δεν ξερω τι να κάνω τώρα ειλικρινά θώλωσα οταν διάβασα οτι υπάρχει...
Αν το βρώ σύγουρα θα το πάρω...Στην αρχή θα κατοικεί στο 96ρι και μετά σε ενα diy breedeing tank(επειδή εχει αδιάσει ο χώρος σε μια μεριά της πολυκατοικίας και εχω χώρο<25 τετραγωνικά σχεδόν> θα φτιάξω fish room με αρκετά breeding tank και σύγουρα ενα μεγάλο για πιο δύσκολα είδη)...Πάντως αν δεν γίνει το σχέδιο τώρα θα γίνει σύγουρα σε 4-5 μήνες...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 12-01-09 στις 18:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-01-09, 20:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σπύρο, μία παρατήρηση:

Βλέπω ότι επαναλαμβάνεις το ίδιο λάθος που έκανες και παλιότερα..

Χάνεσαι μέσα στα σχέδιά σου, πηδάς από τη μια ιδέα στην άλλη, μπλέκεις το σημερινό ενυδρείο με αυτό που θα φτιάξεις σε 4-5 μήνες, και τα έχεις κάνει ολίγον τι μπάχαλο μέσα στο κεφάλι σου..

Να κάνω μία πρόταση?

Ξέχνα τα μελλοντικά σου σχέδια.. Ξέχνα τα ενυδρεία που θα αγοράσεις.. Ξέχνα τα ψάρια που ενδεχομένως μελλοντικά θα μετακομίσουν.. Πάρε τη βάση του, βάλτο στη θέση που το θέλεις, βρες και φίλτρο/θερμοστάτη και κάτσε και χάζεψέ το.. Κλείσε και τα μάτια σου, και φαντάσου τι θα ήθελες να έχει μέσα.. Τώρα, έτσι όπως είναι, ανεξάρτητα των μελλοντικών πλάνων..

Το θέλεις φυτεμένο? Το θέλεις βραχώδες? Έχεις κάποιο συγκεκριμένο ψάρι στο μυαλό σου? Βάλε το κατάλληλο υπόστρωμα, και ξεκίνα..

Μην μπλέκεις το κεφάλι σου με σκέψεις του τύπου "να μήν το κάνω φυτεμένο, γιατί σε 5 μήνες θα πάρω ένα 1200άρι, και θα κάνω φυτεμένο το 1200άρι".. Το να "μετακομίσεις" ένα ενυδρείο κάποια στιγμή στο μέλλον δεν είναι και τίποτα το δύσκολο.. Μιας μέρας δουλειά είναι..

Και μή σκέφτεσαι π.χ. τους κυκλοφορητές, ή την αντίστροφη όσμωση, ή τις λάμπες, ή τα ανεμιστηράκια.. Ξεκίνα όπως είναι τώρα.. Βάλτο να δουλεύει, κάνε το στρώσιμό σου, βάλε και τα ψάρια, και όλα τα υπόλοιπα (π.χ. πρόσθετος φωτισμός, ψύξη, πρόσθετη κυκλοφορία, διόρθωση παραμέτρων νερού, κ.τ.λ.) θα τα βρεις στην πορεία..

Κοινώς, βάλε ένα στόχο που να ανήκει στο σήμερα, ανεξάρτητα του τι θα κάνεις ενδεχομένως αύριο, και ξεκίνα την υλοποίησή του!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-01-09, 20:33
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν εχω αποφασίσει...
Πρώτον δεν θέλω να απογοητεύσω τον φίλο alexinio που εκατσε και ασχολήθηκε
Δευτερον αν δεν πάρω αυτό το είδος τωρα θα το ξαναβρώ σε 3-4χρόνια...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-01-09, 20:39
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω αποφασίσει...
Πρώτον δεν θέλω να απογοητεύσω τον φίλο alexinio που εκατσε και ασχολήθηκε
Δευτερον αν δεν πάρω αυτό το είδος τωρα θα το ξαναβρώ σε 3-4χρόνια...
Δεν έκανα και τίποτα σοβαρό Σπύρο ,κάνε σωστές επιλογές για να μην απογοητεύσεις κανέναν μας
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-01-09, 20:51
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eλπίζω παιδιά να σας εκπλίξω μια μέρα...
Γι'αυτό απο τώρα θα πεύτει σκληρή δουλειά...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-01-09, 21:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δευτερον αν δεν πάρω αυτό το είδος τωρα θα το ξαναβρώ σε 3-4χρόνια...
Αυτό ακριβώς εννοώ παραπάνω.. Ξέχνα το τι θα ψάχνεις μελλοντικά και δε θα βρίσκεις, και εστίασε στο τι θέλεις τώρα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-01-09, 21:26
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

φωτο του ψαριου απο το νετ

δεν εχω επιλέξει ακόμη...Αλλά είναι το φυτεμένο πρώτη επιλογή αφού τα occies είναι πολυ ωριακά...
Τεσπα θα αποφασήσω με βάση το οικονομικό αφού το 96ρι δεν θέλω να εχει πολλές απαιτήσεις...Γι'αυτό ψαχνω ενα είδος που να μην θέλει καθημερινώς πάνω απο 20-30λεπτά δουλειά και οχι κανενα ποσό...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-02-09, 10:15
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά επειδή το λυπάμαι,μάλλον θα αρχίσουν πολυ σύντομα οι εργασίες...
Λοιπόν θα αγορασθούν μερικές ανούμπιες,βαλισνερίες και java fern για αρχή...
Θα αγοράσω και ενα ξύλο...
Απο κατοικους σκέφτομαι μερικά ρασμπόρα και μερικές μελανοτενίες για αρχή+στο μέλλον να βάλω καμμια γαρίδα...Δηλαδή κοινωνικό...
Τι λέτε;
-------------------------
ξεχασα να σας δειξω φωτο:





Ακόμη υπάρχει ενα πρόβλημα...Το χαλίκι εχει και μπλε κόκκους...Μπορώ να ρίξω μια ψιλή στρώση αλλου χαλικιού πολυ ψιλλόκοκου;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 14-02-09 στις 10:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για βιολογικό υλικό! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-12-08 23:32
Ιδέες για Aquascaping AlexandraT Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 10-11-08 20:35
400 Λίτρα Δίσκοι Ιδέες... kostasthess_ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 28-10-08 08:27
96litre Revolution!!! Σπύρος Μ Αρχάριοι γλυκού νερού 249 20-06-08 17:29
Μερικές Ιδέες; Derfisch Αρχάριοι γλυκού νερού 5 26-01-08 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08250 seconds with 15 queries