Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-08, 19:33
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή Στήσιμο κύβου 120λτ 60χ40χ50

Καλησπέρα σας ύστερα από πολλές οικονομικές δυσκολίες, που με απέτρεψαν από το να αγοράσω καινούριο ενυδρείο, βρέθηκε ο κατάλληλος άνθρωπος(octania246,ευχαριστώ νίκο), την κατάλληλα στιγμή, για να μου δώσει σε τιμή ευκαιρίας αυτό το ενυδρείο :


-------------------------
το ενυδρειακι είναι 60χ40χ50 και είναι ιδιοκατασκευή από 10άρι τζάμι. στον πάτω έχει κολλημένο φελιζόλ και ένα πλαισιο πλαστικό πάνω και ένα κάτω. επίσης πάνω κάτω υπάρχει ταινία φαρδιά μαύρου χρώματος. στο πίσω μέρος βρίσκεται μια τρύπα, η οποία μάλλον ήταν για υπερχείληση και θέλει κλείσιμο για να αξιοποιηθούν τα λίτρα.

η ταινία μαύρου χρώματος πάνω θα βγεί για να φαίνοντα τα λίτρα που κρύβει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 08-10-08 στις 19:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-08, 20:04
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

η επάνω ταινία έχει ξηλωθέι πλέον. το κακό της υπόθεσης ήταν ότι έμεινε πολύ κόλα στο τζάμι η οποία ήταν αντιαισθητική τελείως. για την αφαίρεση, χρησιμοποιήθηκε ξυράφι τζαμιών και οινόπνευμα(πού τρίψιμο βρες αδερφέ)


στο τέλος η κόλλα υπέκυψε κι έτσι βρήκα το θάρος να ξεκινήσω το τεστ στεγανότητας γεμίζοντας το ενυδρείο για πρώτη φορά με νεράκι βρύσης


μετά από 3 μέρες ανακάλυψα ότι το ενυδρείο χάνει νερό....μόνο από την τρύπα που βρίσκεται ψηλα(υπερχείλησης)....μμμμ κάτι έπρεπε να κάνω για αυτό
-------------------------
Όσον αφορά την τρούπα, αυτό πυ σκέφτηκα εξ αρχής ήταν να αφήσω την πίσω μαύρη ταινία που το κάλυπτε, αφού δεν είχε διαρροή σύμφωνα με το νίκο από κεί. σκάφτηκα όμως κάτι πιό ασφαλές.
έκοψα ένα κομμάτο πλαστικό σε σχήμα τετραγώνου:

το κομμάτι αυτό προέρχεται από παλιά γενήστρα, η οποία αφού έμαθα ότι δεν είναι κατάλληλη για χρήση, δεν χρησιμοποιείτα!!!

το λοιπόν, πήρα σιλικόνη και το κόλλησα στην τρούπα με πολύ προσοχή από την μέσα μεριά:




αργότερα, προστέθηκε άλλο ένα κομμάτι από την έξω μεριά σε σχήμα κύκλου μικροτερου της τρούπας,και το υπόλοιπο κενό παστώθηκε με σιλικόνη....ασφαλές, δεν νομίζετε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 08-10-08 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-08, 20:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία με το νέο σου ενυδρείο...
Τι σκεύτεσαι να βάλεις μέσα???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 20:26
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

το επόμενο πρόβλημα που έπρεπε να αντιμετωπιστεί..."πού θα την ακουμπήσεις τη γυάλα βρ αδερφέ!?!?!?!?!?!?"

η σιδεριά ήταν μονόδρομος και ευτυχώς βρέθηκε ο νεοκλής την κατάλληλα στιγμή και μου σύστησε ένα φτηνό μάστορα. η σιδεριά ετοιμάστηκε από σίδερο 3χ3 με τάπες από κάτω. επίσης αγοράστηκε από το ικέα μαύρο ξύλο μελαμίνη 2εκ. παχύ για να ακουμπήσει πάνω το ενυδρείο.

επειδή δεν πατούσε ακριβώς τέλεια το ξύλο στο ενυδρείο, η βάση έφαγε αρκετή σιλικόνη, προτού ακουμπιστεί το ξύλό πάνω της, καθώς και 4 βίδες για ασφάλεια!!!

ιδού:



και με το ενυδρείο απάνου:



αφού έπιασα την σιλικόνη, είπα να διορθώσω και το ένα μπροστά δαχτύλιασμα που ήταν λιγάκι αίσχος

(προσέξτε τί θα πείτε,η φώτο είναι από το διορθωμένο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-08, 08:02
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

μπραβο ρε θηριο.βγαζοντας το επανω αυτοκολλητο δειχνει πολυ πιο μεγαλο και ογκοδες.η καλυτερη κινηση.και απο την στιγμη που το εβγαλες
καλα εκανες και εκλεισες και την τρυπα εντελως μιας και εγω απλα το ειχα γεμησει δοκιμαστικα για καποιες ωρες μεχρι επανω.
ειμαι σιγουρος οτι θα γινει κλασεις ανωτερο απο οτι οταν το ειχα εγω.

ps.μπαταρια αλλαξες??
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-08, 08:36
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία με το νέο σου ενυδρείο...
Τι σκεύτεσαι να βάλεις μέσα???
η αλήθεια είναι ότι αρχικά έλεγα να βάλω κρίμπενσις και κανά κοπαδάκι cory
είμαι ανοιχτός όμως και σε άλλες προτάσεις...
επίσης, λέω να κοιτάξω τι μπορώ να βάλω από απιστογράματα...ας τελειώσει πρώτα με το καλό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από octania246 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο ρε θηριο...μπαταρια αλλαξες??
μπαταρία δεν άλλαξα, το σίγουρο όμως είναι ότι θα του αλλάξω τα φώτα
σκέφτομαι να φτιάξω ένα καπάκι νέο-style ,από μαύρο πλέξι, το οποίο θα "πατάει" πάνω στο επάνω πλαίσιο. σκευτόμουνα να βάλω τις ήδη υπάρχουσες 2χτ8, μιας και έχω τον κοντρολερ, αλλά λέω να βάλω 4-5 τ5 όχι οριζοντίως(ως συνήθως), αλλά καθέτως. θα δώ πώς θα βολέψει. για αρχή θα δουλεύει με 5 τ8

το απόγευμα θα υπάρξει και περαιτέρω update
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-08, 13:50
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

με τα πολλά και με τα λίγα που λέτε...ήρθε η λυπηρή στιγμή να αποχωρηστώ το συμπαθητικό μου μικρό 60άρι, για να μπεί στη θέση του το μεγαλύτερο

γιαυτό και άρχισα να το αδειάζω:



τα ψαράκια και τα φυτά μεταφέρθηκαν στον κουβά,όπως και το φίλτρο για να μην χαθεί η βιολογία:



το 60αράκι είναι πλέον παρελθόν η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκα αρκετα που το αποχωρήστηκα δεν πειράζει όμως,πάμε για άλλα, πιό μεγάλα!!!



η καινούρια ενυδρειάρα μπήκε τελικά στη θέση της. και άρχισαν οι πρόβες του μεγάλου ξύλου. το μόνο τεχνικό προβληματάκι που προέκυψε ήταν και είναι το ότι δεν ανοίγει καλά η πόρτα....δε γ@@@μις. χαλάλι

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-08, 15:08
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Και η ζωή συννεχίζεται. χάρη στην ευγενική χορηγία του νεοκλή(μιά μεγάλη ποσότητα λεπτόκοκου χαλαζία, φυσικού χρώματος) και μόλις μπήκανε κάτι λεφτάκια στην τσέπη, έγιναν τα πρώτα βήματα για το στήσιμο. αγόρασα ένα μικρό κουτί Complete Substrate της Tetra, και το άπλωσα ομοιόμορφα στον πυθμένα του ενυδρείου μου, κοντά στα 2cm πάχος και από πάνω απλώθηκε το χαλίκι για άλλα 5cm(neoklis,περίσσεψε ρε φίλε κιόλας και έριξα με τη σέσουλα).

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-08, 17:33
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια με το στήσιμο!
Περιμένουμε φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-08, 18:49
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Σευχαριστώ φίλε μου. θα χρειαστώ τη βοήθειά σας, καθώς οι διαστάσεις του ενυδρείου με δυσκολεύουν λιγάκι με το aquascape. σε λιγάκι ακολουθούν κι άλλες φωτό!!!
-------------------------
η πρώτη ιδέα μου για την τοποθέτηση του ενός μικρότερου ξύλου ήταν αυτή:



αλλά ακριβώς επειδή το φόκους ήθελα να είναι στα φυτάκια μου και όχι στις ρίζες, κατέληξα σε κάτι πιό διακρητικό:



επίσης, μου περίσευε μία ρίζα, η οποία θα μπορούσε να κάμει και σπηλιά κατά αυτόν τον τρόπο, αλλά ακόμη δεν ξέρω αν θα μπεί για πείτε κι εσείς...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 09-10-08 στις 18:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-08, 18:58
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

και σιγά σιγά που λέτε, άρχισαν τα πλατσουρίσματααααα!!!αγοράστηκαν για αρχή 13 απιονισμένα 4αλιτρα κ άρχισα το γέμισμα. μεγάλη συγκίνηση!!!

τσουκου τσουκου λοιπόν:



και μπήκαν και όλα μου τα φυτάκια από το παλιό,λιγάκι πρόχειρα...



τώρα,για τη συντήρηση των φυτών, θα έπρεπε να έχω παραπάνω από 2 15άρες ψωρολαμπίτσες, γιαυτό και σκέφτηκα να ακουμπήσω προσωρινά το παλιό μου καπάκι,ώστε να μην χαλάσουν και τα φυτά!!!άρα σύνολο, έχω 5 τ8 των 15 βαττ έκαστη!!!(οι άσπρες πετρούλες που βλέπετε είναι γιατί ο κορμός άρχισε ξαφνικά να επιπλέει)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-08, 19:05
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

και οι νεότερες φωτό του ενυδρείου μου είναι αυτές(με κάτι φυτάκια πρόχειρα σκαλωμένα στην κορυφή του μεγάλου ξύλου,τα οποία είναι για χάρισμα!!!!)




έχουνε μπεί ήδη 2 μπουκάλες DIY CO2,μια 4λτ και μία 2λτ!!!

ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!τί άλλα φυτά να βάλω, πώς να τα βάλω,να αλλάξω κάτι στις ρίζες?καμιά πρόταση?κανένας που προσφέρεται για κλαδέματα???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-08, 19:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν βλεπω καλα στις πρωτες φωτο, τοπθετησες το ξυλο κατω και μετα εβαλες υποστρωμα και χαλικι?
Αν ειναι ετσι, αν για καποιο λογο μετακινησεις το ξυλο, θα σου περασει αρκετο υποστρωμα στη στηλη νερου, προσεξε το.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-08, 19:43
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βλεπω καλα στις πρωτες φωτο, τοπθετησες το ξυλο κατω και μετα εβαλες υποστρωμα και χαλικι?
Αν ειναι ετσι, αν για καποιο λογο μετακινησεις το ξυλο, θα σου περασει αρκετο υποστρωμα στη στηλη νερου, προσεξε το.
έχεις δίκιο για τις πρώτες φωτογραφίες. στην αρχή σκέφτηκα να αφαιρέσω το υπόστρωμα γύρω γύρω από το ξύλο, αλλά μετά εγκατέλειψα την ιδέα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-10-08, 17:12
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

λοιπόόόόόόόν. θα ήθελα φίλοι μου συνενυδρειόφιλοι να με βοηθήσετε με κάποια προβληματάκια που αντιμετωπίζω, όσον αφορά το νέο μου ενυδρειάκι...για την περίσταση έχω βγάλει και ορισμένες φωτό....

για αρχή θα ήθελα να με βοηθήσετε στην αναγνώριση του φυτού αυτού.το πήρα από ένα συνοικειακό πετ σοπ, το οποίο δεν εξειδικεύεται και πολ΄λυ στα φυτά, άρα και δεν ξέρει περί τίνος πρόκιται. είδα τιμούλα 4.50¤ και το τσάκωσα.γιαααα δείτε:


το άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, έχει να κάνει με την αξιοποίηση του λίγο σκιερού μέρους που δημιουρφείται από το μεγάλο ξύλο αριστερά...θα μπορούσα να βάλω εκεί κάποιο φυτό, το οποίο θα ευδοκιμήσει???όταν θα μπούνε οι τ5 θα καλύπτουν και εκείνη την περιοχή????τί θα μπορούσα να κάνω??? και φωτό από την λεγάμενη περιοχή:



σας παραθέτω και μερικές γενικές φωτό, να εμπνεύσω να μου δώσετε ιδέες


και η γενική με τα έξτρα φίλτρα εκτός:



...αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-10-08, 19:18
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Το φυτό είναι Ludwigia repens.
Kαι όσο για το σκοτεινό σημείο αν θες να βάλεις κάτι, μία ανούμπια θα είναι ok.

ΥΓ. Ωραία προσπάθεια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-08, 19:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Ομορφο θα γινει...
Εγω γιατι νομιζω οτι ειναι Alternanthera reineckii?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-08, 19:48
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

http://www.tropica.com/productcard.asp?id=034
Και με καλο φωτισμο τα φύλλα παίρνουν ένα χρυσοπορτοκαλή χρώμα όμορφο φυτό οταν φυτεύεται σε συστάδες και εύκολο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-08, 20:44
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.tropica.com/productcard.asp?id=034
Και με καλο φωτισμο τα φύλλα παίρνουν ένα χρυσοπορτοκαλή χρώμα όμορφο φυτό οταν φυτεύεται σε συστάδες και εύκολο.
-Κι ομως τα φυλλα φαινονται να ειναι ποιο μακροστενα και οι βλαστοι ειναι κοκκινοι ενω στην Ludwigia repens δεν......ετσι τα βλεπω εγω τουλαχιστον
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-10-08, 20:53
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

χάρηκα πολύ που είναι Ludwigia repens, είχα γιατί είχα τρομερές αμφιβολίες ότι δέν είναι ενυδρειοφυτό,μιάς και η κατάστασή του όταν το πήρα δεν ήταν και η καλύτερη. πιστεύω πως θέλει αρκετά φυτά ακόμη για να δείξει το ενυδρειάκι.

σκέφτομαι να βάλω στη δεξιά γωνία valisneria spiralis.τι λέτε???επίσης, κάπου στο κέντρο και αριστερά, όπου έχει αρκετό φώς, θα ήθελα να βάλω κάποια πράσινη ροτάλα. το μπροστινό μέρος, θα μείνει για αρχή ώς έχει.


από κεί και πέρα, τί έχετε να μου προτείνετε από ψαράκια??? λέω για απιστογράμματα(including kribs- εννοείται spieces) ή για σκαλάρια και κόρυ... πιστεύω ότι με τα σκαλάρια θα έχω καλύτερη αξιοποίηση του ύψους του ενυδρείου, αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά τα λίτρα για τα ψαράκια αυτά, μιάς και αν το ύψος περισεύει, το ενυδρείο δεν παύει να είναι 60χ40
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Ωραία προσπάθεια
ευχαριστώ
κι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 13-10-08 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-10-08, 21:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ψάρια
Για τα kribs ξέχνα το γιατί μόλις γεννήσουν.....κουκουρούκου δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
Για ψαράκια θα ήταν ωραίο με ένα ζευγάρι apistos, αλλιώς με ένα καλό κοπαδάκι με μπόλικα tetras. (Ότι σου αρέσει)
Μου αρέσει περισσότερο με το κοπαδάκι tetras.
Για τα σκαλάρια το θεωρώ μικρό πάντως.

Φυτά
Η Valisneria spiralis είναι πολύ ωραίο φυτό αλλά θα πάει όπου θέλει αυτό, με τα runners (δρομείς) που θα βγάλει και πιστεύω ότι θέλει μεγάλο ενυδρείο σε μήκος για να μην είσαι κάθε τρεις και λίγο με τα χεράκια μέσα να την μαζεύεις.
Με την ροτάλα.....δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις ποτέ δεν με συμπάθησε, οπότε δεν μπορώ να σου πω.


lmaikl
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Κι ομως τα φυλλα φαινονται να ειναι ποιο μακροστενα και οι βλαστοι ειναι κοκκινοι ενω στην Ludwigia repens δεν......ετσι τα βλεπω εγω τουλαχιστον
Ο λόγος είναι ότι κοιτάς λάθος φωτογραφία φυτού
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-08, 21:12
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια
Για τα kribs ξέχνα το γιατί μόλις γεννήσουν.....κουκουρούκου δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις.
Για ψαράκια θα ήταν ωραίο με ένα ζευγάρι apistos, αλλιώς με ένα καλό κοπαδάκι με μπόλικα tetras. (Ότι σου αρέσει)
Μου αρέσει περισσότερο με το κοπαδάκι tetras.
Για τα σκαλάρια το θεωρώ μικρό πάντως.
μου πέρασε και το κοπαδάκι με τε τέτρας από το νού. απλά παίζει και το θέμα του πόσο ενδιαφέρον είναι ένα ψάρι. ένα κοπαδάκι τέτρας και ένα κόρυ??
τώρα όσον αφορά τα άπιστο.... δεν θα είναι πολύ άδειο το ενυδρείο????
άλλες προτάσεις???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-10-08, 21:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
lmaikl

Ο λόγος είναι ότι κοιτάς λάθος φωτογραφία φυτού
-Πωπωωωω...πρεπει να κοψω το το βραδυ....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-08, 21:17
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

στη φωτό που κοιτάς όντως είναι αλτεναθέρα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-08, 22:11
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Gouramofilos

Φίλε μου dizio τα γκουράμι τα έχεις σκεφτεί?? Σε χαλάει κάτι στα ψαράκια αυτά?? Εγώ Πάντως τα λάτρεψα και θα ξαναβάλω colisa lalia με tetra neon στο νέο στήσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-08, 01:12
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

δεν με αρέσουν ρε παρμ. πέρασαν και αυτά από το μυαλό μου, αλλά δεν ταιριάζουν με την εικξόνα που σκέφτομαι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-10-08, 00:03
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Λεπον...

εγω θα έβαζα ενα κοπαδι ροδοστομους (10-12 ψαρακια στο συνολο)...
και μετά μια ομάδα κορυ (5-6) και κατα προτίμηση τα panda που ειναι τα αγαπημενα μου!!!
Ειναι ολα απο την Ν.Αμερική, θα εχεις κινηση λογω του οτι τα ροδοστομα πανε συνεχεια μαζι και θα εχεις και τα κορυ στα χαμηλα επιπεδα...
και που ξερεις μπορει να παρεις και καμια γεννα....
καμια γαριδουλα και εισαι κομπλε...!!!

Αυτην ηταν η δικη μου προταση....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-10-08, 01:51
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

και μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω...στην τελική πιό πολύ την ψάχνω με το scaping παρά με αναπαραγωγές κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-10-08, 11:36
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

καλό το aquascaping αλλά άλλη η χάρη του μεγαλώματος κλπ.
Τι ψάρια έχεις τώρα μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-10-08, 13:05
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

αυτή τη στιγμή δεν έχω ψάρια μέσα, γι'αυτό ψάχνομαι...δεν βιάζομαι βέβαια, θέλω καλύτερα να τελειώσε με την υπόθεση "χέρια μέσα στο ενυδρείο" και τις μεταφυτεύσεις και μετά να ασχοληθώ με τα ψάρια...

...θα ήθελα να ασχοληθώ και με αναπαραγωγές φυσικά...μπορεί να μου κάτσουν τα corydoras, θα χαρώ επίσης πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY κύβος 25x25x25 xontros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 30-06-08 18:43
υπαρχει κανεις με 120λτ του καρφουρ ksifias Nano Reef 12 06-11-07 13:03
πήρα χτες ένα 120λτ από το carrefour pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 29-05-07 19:38
Προτάσεις για Εξ. φίλτρο σε 120λτ. Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 22-02-06 16:16
Περί τροφής ο λόγος stel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-06-05 20:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10298 seconds with 13 queries