Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-11, 20:17
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή help με 400lt

καλησπέρα παιδιά, έχω μια γυάλα 400 λίτρων, έχω και ένα ενυδρειάκι 100 λίτρων που θα γίνει samp, και θέλω να ρωτήσω
1) τι σκιμερ να ψάξω? (πουλάει κανείς κάποιο κατάλληλο?) και σε τι τιμές να ψάχνω?
2) τι αλάτι να πάρω (δεν πάω για reef αλλά για fo)
3) για fo μπορώ να βάλω ΨΒ και ανοργάνωτη (με βοήθεια στη βιολογία από ένα εξωτερικό φίλτρο?)
4) φωτά? (έχω ένα GLO 2*54βατ με θαλασσινές λάμπες είμαι οκ?
5) κυκλοφορία νερού 5 φορές τον όγκο του ενυδρείου καλά είναι? (τιμές για κυκλοφοριτές?)
6) το ενυδρείο θα φιλοξενήσει για αρχή μονό κλόουν (νεμο) και μετά θα θέλαμε να βάλουμε και ένα ζευγάρι μπλε (δεν ξερώ το όνομα του, αλλά σαν την Ντορις από το νεμο) μας χωράνε στα λίτρα μας?
7) κρυψώνες μονό με το βράχο θα φτιαχτούν ε?
ξέχασα κάτι από εξοπλισμό??

σας παρακαλώ βοηθήστε ένα άσχετο να μαζέψω σιγά σιγά τα πράγματα...

ΑΑΑΑ!!!! θέλω και βοήθεια με το σαμπ, η γυάλα μου έχει τρύπες από πίσω, (δούλευε με σαμπ πριν) αλλά εγώ δεν γνωρίζω πως συνδέεσαι το μαστερ τανκ με το σαμπ.... (νιώθω χαζος) αλλά μια σωλήνα από πάνω κάτω και επιστροφή με αντλία? (τόσο απλά?)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-11, 21:45
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Σου δινο 100 ευρο και τα δυο(πλακα κανο).Διαβασε και μαθε.Γραψε διαστασεις και τη εξοπλισμο εχεις (αν εχεις).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-11, 22:35
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

1. εφοσον εχεις σαμπ καλο ειναι να πας σε εσωτερικο σκιμερ
2. tropic marine η red sea ειναι απο τα καλητερα.
3. ΟΧΙ , ζωντανο βραχο θα βαλεις , τουλαχιστον το 60 με 70 τις εκατο να ειναι ζωντανος αν θες να πας καλα, και δεν υπαρχει βιολογια απο εξωτερικο φιλτρο , δεν ειναι γλυκο το θαλασσινο να βαζουμε βακτηρια , στο φιλτρο ΜΟΝΟ ανθρακα και αντιφος (ΟΧΙ υλικα μακαρονια και ιστοριες που βαζουμε στο γλυκο)
4. με 2 Χ 54 , χχμμ καλα εισαι για fish only.
5. oχι και 5 φορες , τουχιστον 20 φορες , οποτε 400Χ20=8000 λιτρα θες
(μπορεις να βρεις και κινεζικους sun sun που ναι φτηνοι , και να κανεις συνδιασμο η να βαλεις 2 η να βαλεις 3 και να χουν αθροισμα καπου στα 8000+ λιτρα.
6. οοοουυυ ανετα , θα βαλεις κατευθειαν 2 κλοουν οχι εναν , και blue tang θα ενοεις?
7. μολης παρεις τα κοματια θα κανεις τα σχεδια σου και θα φτιαξεις το συνολο σου με κρυψωνες και περασματα , προσοχη μονο να σταθεροποιησεις τα κοματια καλα μην εχεις τιποτε καταρευσεις αργοτερα.
Οσο για το sump με τρυπες ας μηλησει καποιος που εχει γνωσεις επι του θεματος.

Επεισης θα χρειαστης ρεφρακτομετρο για να μετρησεις την αλατοτητα.

ΠΡΟΣΟΧΗ , μην ξεκινησεις τιποτα αν δεν διαβασεις αρκετα πραγματα , θα κανεις λαθη στην πορεια τα οποια μετα θα τρεχεις να διορθώσεις.
Μην βιαζεσαι , μελετησε πρωτα ορισμενα πραγματα , θα βρεις αρκετα στο site μας , δες και εδω (υπαρχει και οδηγος σε pdf , κατεβασετον και μελετησε)

Καλη αρχη, και οχι βιασύνη !!!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-11, 06:13
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
1) τι σκιμερ να ψάξω? (πουλάει κανείς κάποιο κατάλληλο?) και σε τι τιμές να ψάχνω?
Αν μείνεις σε 400 λίτρα με 4 ψαράκια είσαι μια χαρά με το skimmer που αναφέρει ο Jimmis, αλλά επειδή προσωπικά το αποκλείω να μείνεις με 4 ψαράκια θα σου έλεγα να πάρεις ενα skimmer με ονομαστική ικανότητα για 1000 λίτρα.
2) τι αλάτι να πάρω (δεν πάω για reef αλλά για fo)
Tropic Marin
3) για fo μπορώ να βάλω ΨΒ και ανοργάνωτη (με βοήθεια στη βιολογία από ένα εξωτερικό φίλτρο?)
Υπάρχουν συστήματα που ξεκίνησαν μόνο με νεκρό βράχο και αραγωνίτη. Θέλει όμως υπομονή και χρόνο , με βοήθεια απο βακτήρια, για να αποκτήση την βιολογία που θα υποστηρίξει τα ψάρια σου! Εξωτερικό φίλτρο το ξεχνάς, τα χημικα υλικά σου θα μπούν στο sump.
Εδώ βλέπεις την διαφορά στις απόψεις που υπάρχουν στο χόμπυ μας

4) φωτά? (έχω ένα GLO 2*54βατ με θαλασσινές λάμπες είμαι οκ?
Ο φωτισμός στο FO είναι μονο για να βλέπουμε τα ψαράκια, οπότε είσαι οκ!
5) κυκλοφορία νερού 5 φορές τον όγκο του ενυδρείου καλά είναι? (τιμές για κυκλοφοριτές?)
Όπως σου είπε ο Jimmis παραπάνω
6) το ενυδρείο θα φιλοξενήσει για αρχή μονό κλόουν (νεμο) και μετά θα θέλαμε να βάλουμε και ένα ζευγάρι μπλε (δεν ξερώ το όνομα του, αλλά σαν την Ντορις από το νεμο) μας χωράνε στα λίτρα μας?
Θα φαίνεται άδειο το ενυδρείο μόνο με αυτά!
Tip: Η "Ντόρυ" ανήκει στην οικογένεια των Tangs που σημαίνει πως είναι ανταγωνίστικά απέναντι στο είδος τους εκτός και αν βάλεις κοπάδι με ίδιου μεγέθους ψάρια για να λειτουργήσει ως "σχολείο". Προσωπική άποψη να ψαχτείς λίγο και να βρείς ψαράκια διαφόρων γενών, συμβατικά μεταξύ τους, που θα κάνει το ενυδρείο σου όμορφο!

Ενας οδηγός για ψάρια εδώ http://www.liveaquaria.com/product/a...c=15&pcatid=15
7) κρυψώνες μονό με το βράχο θα φτιαχτούν ε?
Ναι
ξέχασα κάτι από εξοπλισμό??
Τεστάκια, ρεφρακτόμετρο, θερμαντήρες.


ΑΑΑΑ!!!! θέλω και βοήθεια με το σαμπ, η γυάλα μου έχει τρύπες από πίσω, (δούλευε με σαμπ πριν) αλλά εγώ δεν γνωρίζω πως συνδέεσαι το μαστερ τανκ με το σαμπ.... (νιώθω χαζος) αλλά μια σωλήνα από πάνω κάτω και επιστροφή με αντλία? (τόσο απλά?)
Με την αντλία γίνεται η επιστροφή του νερού απο το sump προς το main tank.Για την σύνδεση όμως καλό είναι να μας βάλεις καμία φωτό για να μην σου λέμε αερολογίες
Welcome
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-11, 10:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

αν το πας για ψαρια μονο γιατι να βαλεις αυτα που βαζουν ολοι στα reef ενυδρεια; οπως ειπε και ο κωστας δες το με την ψαροσυνθεση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-11, 18:51
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

προς το παρον αυτο που χεις να κανεις ειναι να μαζεψεις τον εξοπλισμο και να στησεις το ενυδρειο απο πλευρας εξοπλισμου κομπλε , (σαμπ - σκιμερ - κυκλοφοριτες - θερμαντηρες - οτι βαλεις για ψυξη - φωτισμο - τεστ νερου - ρεφρακτρομετρο) και μετα τα υπολοιπα..... νερο .... αααα θα χρειαστης φυσικα Α/Ο , και αφοσον βρεις αργωνιτη και βραχο να βαλεις το νερο με το αλατι του να δουλευει.
Μην κολας απο τωρα στα ψαρια και μην βιαζεσαι να βαλεις ψαρια, ξεχνα και αστα τα ζωντανα προς το παρον , ετοιμασε αυτα σωστα και πρεπει το ενυδρειο να δουλεψει κανα μηνα+ και μετα ζωντανα , εγω οταν το εστησα σε 3 βδομαδες εβαλα ενα κλοουνακι και αυτο γιατι μου το δωρησαν, και ας ειχα και 100% στρωμενο ζωντανο βραχο απο αλλον φιλο και ζωντανο αραγωνιτη !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-11, 18:32
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ για το ενιαφέρον...
μάλλον δεν διευκρινισα πως ρωταω γιατί θέλω να μαζεψω τον εξοπλησμο αρχικά και μετα το καλοκαίρι, ( μην ψάχνω απο φετος και ψυξη... ) να ξεκινήσω την υλοποιήση...

λοιπόν,
1) παω για 1000 ονομαστικα ε? αξίζει η λυση του μεταχειρισμένου? θα χωράει το σκιμερ των 1000 λίτρων στο σαμπ των 100 λίτρων? κατι τέτοια θα ήταν οκ? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2073 (ακριβό μου φαίνεται...)
2) κοστος του tropic marine? (σε τι επηρεάζει η ποιότητα του αλατιου?) http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=756 4 κιλά για φτάνουν ή δεν φτουράνε ούτε για πλάκα?
3) οκ το εξωτερικο το κραταω αποθήκη αλλά ΨΒ κ ανοργάνωτης για αρχη (με υπομονή, δεν βιαζομαι καθόλου) θα μπορέσει κάποια στιγμή να στιρίξει την βιολογία? και σε ποσό καιρό θα μπορώ να βάλω ζωντανά? κόστος ζωντανού και βράχου και ανοργάνωτη? (ψαχνω τιμές σε γενικές γραμμες και δεν βρίσκω κατι... απο που θα βρω???)
4)108βατ και καθαρισα (κάτι γλιτόσαμε)
5) κυκλοφορία για 400 υπολογίζω ή για 500 (μαζί με σαμπ...?) σηκώνουν τόσα λίτρα οι θάλασσες ε??? (κάτι θα κάνουμε..) να βαλω 2 τέτοιες http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2061 ή 3 τέτοιες http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2180 ?
6) ξεκινάω το οφθαμολουτρο της επιλογής (για το μέλλον φυσικά) τι κανόνας ισχύει στη θάλασσα για λίτρα και ψαριά??? στα 500 (μικτά) λίτρα τι μπαίνει?

α) α/ο εχω, ρεφρακομετρο και τεστακια θέλω. από τεστ τι? και κόστος του ρεφρακομετρου?
για fo αυτά τα τεστ αρκούν? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1680
το ρεφρακομετρο αυτο? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=488 υπάρχουν πιο οικονομικά?
β) θα βάλω και φώτο όταν μπορέσω όσο αναφορά την σύνδεση σαμπ και κύριος ενυδρείου αλλά από την στιγμή που έχει τρύπες πίσω για να κατέβει το νερό από πάνω κάτω θέλει κάτι ιδιαίτερο η απλά μια σωλήνα που να τα συνδέει? σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα έχω κανένα πρόβλημα επειδή θα κατέβει μόνο όσο νερό θα ξεχειλίζει. δεν θα σιφωνάρει πουθενά η κατασκευή. σωστα?
σαν αντλία επιστροφής να πάρω μια τέτοια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1222 ή πιο μικρή? (μετράνε και αυτά τα λίτρα μαζί με τους κυκλοφορητές ε?)
γ) θερμαντήρα? 1 ή 2? ποσά βατ σύνολο??
θερμαντήρας 1 των 250βατ ή 2 των 125βατ? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211
θα ήθελα και πάλι να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας... και να ζητήσω συγνώμη αν σας κούρασα... (η αλήθεια είναι πως θα ρωτήσω κι αλλά, όσο διαβάζω απορίες γεννιούνται...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_pana : 29-05-11 στις 18:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-11, 20:53
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

1. Καλύτερα να πας σε μεταχειρισμένο , δεν υπαρχει λογος να δοσεις τοσα πολλα για σκιμερ , υπαρχουν πολυ καλα σκιμερ με λιγοτερα χρηματα.
Καλη ειναι και η λύση του ebay . θα σου πρωτειναι το TMC , ειναι παρα πολυ καλα και αξιοπιστα. Μπορεις να παρεις το V2 800 η το 1000
2.το ΤΜ ειναι ισως το καλητερο αλατι χωρης βεβαια και αλλα να υστερουν , και το red sea πολυ καλο ειναι. θα χρειαστη γυρω στα 12 κιλα , η αναλογια ειναι 333γραμαρια αλατι στα 10 λιτρα νερο. οποτε αν ειναι 400 λιτρα το ενυδρειο θα γεμησεις καπου στα 330 με 340 λιτρα , γιατι θα μπει και ο αραγωνιτης και ο βραχος και η σταθμη θα ανεβει. Καλητερα να συμπληρώσεις νερο παρα να αδειάσεις και να το πεταξεις.
3.το εξωτερικο φιλτρο ειναι αχρηστο πια. αν θες το πουλας.
4.
5.εφοσον δεν εχεις προβλημα να βαλεις 3 , θα βαλεις 3000λ/ω Χ 3 , υπολογιζεις το ενυδρειο , ΟΧΙ και το σαμπ
6.θελει πολυ συζήτηση , βρες καλο σκιμερ και μπορεις να βαλεις αρκετα ζωντανα.

ρεφρακτομετρο ειπαμε απο ebay , εχω παρει και γω ειναι τελειο, παρομοια στην ελλαδα μπορεις να τα βρεις 80 και 100 ευρω.
Τεστ να παρεις της ΑΡΙ , ειναι τα πιο αξιοπιστα , αυτο ειναι οτι καλητερο και σε καλη τιμη , αν παρεις μεμονομενα θα σου ρθει πολυ πιο παραπανω.
Θερμαντηρα 2 των 200watt σε καληπτουν μια χαρα.
Οτι παρεις καλο ειναι ψαξε στο ebay , θα βρεις τα παντα και πολυ πιο φτηνα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-11, 17:57
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

επανέρχομαι λοιπόν με ερωτήσεις και απορίες νέες...
1) για τα λιτρα μου (400 μαστερ και 100 σαμπ (ίσως και 200 αν μου κάτσει μια καλή) αυτό http://osmosisaquariums.gr/index.php...emid=1&lang=el το σκιμμερ με καλύπτει η θέλω πιο μεγάλο??? με το ΤΜC V2 800 σε μαξιμουμ 600 συνολικα λιτρα ειμαι οκ? η ειναι μονοδρομος το 1000... (κοιτάζω στις αγγελίες και δεν ξέρω πιο και αν μου κανει... )
3) στο εξωτερικό που ήδη έχω (eheim 2215) να βάλω αντιφώσφορο και άνθρακα?

ΔΕΝ μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με τον βράχο... ψόφιος ή ζωντανός?
σκέφτομαι (και λόγο κόστους, αλλά και λόγο παρασίτων) να ζωντανέψω με υπομονή ψόφιο για αρχή... ποσό καιρό μετα θα μπορώ να προσθέσω ζωντανά?
ο ζωντανός βλέπω απο 8-9 ευρώ απο εδω μέσα εως 12-15 σε μαγαζιά...
ο ψόφιος???

α, και κάτι ακόμα, στο σαμπ πόσα διαμερίσματα θα χρειαστώ και με τι θα τα γεμίσω? αποφεύγω το εξωτερικό φίλτρο αν βάλω αντιφωσφορο και ανθρακα στο σαμπ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-11, 20:04
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

δεν ξερει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-11, 22:35
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Για μενα ειναι μονοδρομος το 1000 για σκιμερ...

στο εξωτερικό που ήδη έχω (eheim 2215) μπορεις να βάλεις αντιφώσφορο και άνθρακα

αν εχεις υπομονη βαλε ψωφιο βραχο και αραγονιτη
ζωντανα μετα απο κανα 6μηνο

στο σαμπ θα βαλεις βραχο και αλγη χαετο αν θες
τωρα διαμερισματα αλλοι κανουν 3 αλλοι 4 εγω στα ενυδρεια μου εκανα 3 διαμερισματα και ανθρακα αντιφωσφορο εβαζα σε καλτσες μεσα στο σαμπ.ετσι σου περισευει το 2215.
κανε αναζητηση σε αυτα που ρωτας εχει πολλα ποστ
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-11, 21:28
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

καλησπέρα παιδιά, αν βάλω στο ενυδρείο ψόφιο βράχο και αραγωνίτη και βάλω τις αντλίες να γυρνάνε, χωρις σιμμερ θα μπορεί να ξεκινήσει το στρώσιμο?
ψόφιο βράχο ρε παιδιά που θα βρώ??????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-11, 22:56
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Θες σιποράχ και σφουγγάρια για να κρατήσεις βιολογία. Για να ξεκινήσει το στρώσιμο πρέπει να ρίχνεις τροφή (για να δημιουργηθεί αμμωνία). Ο ψόφιος βράχος έχει έλλειψη, έψαχνα κι εγώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-11, 23:03
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γιατι βρε συ εχεις κολησει στον ψοφιο βραχο ??? ενταξει σιγουρα πιο φτηνα θα σου ερθει , αλλα πολλοι συνχομπιστες βαζουν αγγελιες για ζωντανο βραχο σε καλες τιμες , εγω οταν εφτιαξα 2 θαλασσινα απο αγγελιες βρηκα βραχο ζωντ καπου 60 κιλα και γεμισα 2 ενυδρεια.
Ασε που γηνεται η ζωη σου πιο ευκολη , γιατι να κατσεις να περημενεις να ζωντανεψει ο νεκρος και.... και...... και...... ...
Αφου εχεις σκοπο να το φτιαξεις το ενυδρειο , φτιαξετο προσεκτικα και σωστα ΚΑΙ ΜΗΝ βιαζεσαι , σιγα σιγα , να φτιαξεις κατι καλο και σωστο , που και πιο ευκολα θα το συντηρεις και θα το χερεσαι !!
Καταλαβενω η αγωνια να το δεις στημενο ειναι μεγαλη , αλλα...........

Ααα οσον αφορα και το σκιμερ , να σου πρωτεινω και το Aquamedic Turboflotor Multi 1000 SL , εγω εχω 2 τετοια , ενα στο καθε ενυδρειο , φοβερα σκιμερ και η αντλια τους η ocean runer τελειω αθορυβη , κοιμαμε διπλα της και δεν ακουω τιποτα, κανουν φοβερη δουλεια και στο ενα ενυδρειο εχω full ιχθυοφορτιση και NO3 παντα 0 .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-06-11, 21:24
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

αν το βάλω να τρέχει με τον βραχο μονο θέλει και σκιμμερ?
jimmis εχεισ δικιο... ψαχνω παντως ακομα. οτι ειναι να γίνει θα γίνει μετα το καλοκαιρι να αποφύγω λιγο τις ζέστες. αλλα σκεφτομαι απο την αλλη ολο το διαστημα αυτο αν δεν χρειαζετε το σκιμμερ να βαλω αλτια νερα και βραχο με αραγωνιτη και να το ξεκινισω το στρώσιμο χωρις να φοβάμαι την ζέστη...
-------------------------
παιδια αυτο το σκιμμερ με καλυπτει?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=490
εχο βρει απο φιλο μαζι με ολα οσα χρειαζομαι οποτε μπορει να μου πει καποιοσ αν με καλυπτουν να τα κλεισω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas_pana : 08-06-11 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-06-11, 21:35
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

μπορεις να ετοιμαζεις σιγα σιγα οτι εχει σχεση με τον εξοπλισμο , σαμπ - σκιμερ - θερμανση - ψυξη - φωτισμο - ελεκτη θερμοκρασιας - κυκλοφοριτες.
Ειναι καλητερα ετσι να το τελιωσεις απο τεχνολογικης πλευρας και μετα ψαξε με την ησυχια σου για βραχο ζωντανο , αραγωνιτη και οτι αλλο θες.

Το σκιμερ ναι σε καληπτει , δεν ξερω αν συμφερει γιατι ειναι ακριβο , ποσο στο δηνει ο φιλος σου ισως με τα ιδια χρηματα μπορεις να πας σε κατι καλητερο και πιο δυνατο. Πχ TMC 1000 η 1200 , Aquamedic Turboflotor 1000 Multi SL, θελει λιγο προσοχη στο σκιμερ , ειναι το Α και το Ω , οποτε ψαχτο καλα το θεμα γιατι πολλοι την πατανε και μετα περνουν πιο δυνατο, ετσι την πατησα και γω , ειχα παρει το Aquamedic 1000 multi sl το οποιο ειναι κορυφη και για το αλλο ενυδρειο μετα πηρα το aquamedic 1000 blue και δεν με καληπτε , οποτε το εβαλα στην ακρη και πηρα και αλλο ενα 1000 Multi SL.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-06-11, 22:49
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αυτο το σκιμμερ με καλυπτει?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=490
εχο βρει απο φιλο μαζι με ολα οσα χρειαζομαι οποτε μπορει να μου πει καποιοσ αν με καλυπτουν να τα κλεισω?
το συγκεκριμενο skimmer σε αυτα τα λιτρα δεν θα σε καλυψει, ειχα και εγω το ιδιο στα ιδια λιτρα και το αλλαξα με το Η&S με τις δυο aquabee και ησυχασα..
αν ημουνα στην θεση σου θα κυτταζα για ΑΤΒ, πολυ αξιοπιστη εταιρια και επισης πολυ καλη σχεση αποδοσης καταναλωσης ρευματος πολυ σημαντικο για μηχανημα που δουλευει 24/24..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-06-11, 18:44
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

ερωτηση...
μπορεί να ζήσει ζωντανος βράχος και αραγωνίτης ΧΩΡΙΣ να εχω σκιμμερ?
να μπεί δηλ μονο με τις αντλίες να γυρίζουν το νερό και τιποτα αλλο????
βρικα ζωντανό βραχο αλλα δεν ειμαι ετοιμος, (ουτε την βαση δεν εχω ετοιμη)
και λεω να τον παρω να γεμισω το ενυδρειο ως την μεση να τον βάλω μεσα και να συνεχίσω να μαζεύω πραγματα. ΜΠΟΡΕΙ να γίνει κατι τέτοιο?
το ενυδρειο ειναι στο γκαραζ και λεω να το γεμισω μεχρι την μέση, θα εχει προβλημα ο βραχος με την θερμοκρασία?
help meeee.......:confuse d:
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-11, 20:47
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

αν ο βραχος ειναι κουραρισμενος μπορεις να πας και χωρις skimmer, φυσικα με την μεταφορα καποιοι οργανισμοι θα ψοφησουν, ομως θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα, σιγουρα θα σε βοηθηση και ενα χημικο φιλτραρισμα και καποιες αλλαγες νερου..
τωρα η θερμοκρασια ειναι ενα θεμα, ομως με κλειστα φωτα και ισως και με εναν ανεμιστηρα να παραμεινη σε ανεκτα επιπεδα και ετσι να γλυτωση αρκετη microfauna του βραχου σου..
αν τωρα τον βραχο τον παρεις απο μαγαζι ακουραριστο τοτε τα πραγματα δυσκολευουν πολυ, θεωρω οτι χωρις skimmer δεν θα επιβιωση πολυ ζωη..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-11, 20:53
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

φιλε μιλάμε για ετοιμο βραχο, τρεχει ακομα σε ρεεφ που θα ξεστιθει...
φοβάμαι μήπως τον ψωφίσω τον βράχο μέχρι να ειμαι ετοιμος εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-11, 23:18
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

αν ειναι επειγον να τον παρεις τον βραχο και δεν εχεις ετοιμασει τιποτα ακομα, σου πα μπορεις να τον βαλεις σε ενα δοχειο μεγαλο 60 λτ (παρε απο prakriker καπου 10 ευρω) με εναν κυκλοφοριτη και φτιαγμενο νερο (με αλατι) και αστον , εγω αφησα τον βραχο ετσι εναν μηνα σε δοχειο και ετοιμαζα το ενυδρειο, και δεν επαθε τιποτα και ειχε και πανω πολυποδες και μανιταρια.
Αν ο φιλος που θα τον παρεις ειναι και απο αθηνα και δεν ταξιδεψει ο βραχος ακομη καλητερα, γιατι με μεγαλο ταξιδι και με ζεστη δεν ειναι οτι καλητερο γιατι θα στεγνωσει και θα νεκρωθει λιγακι. Προσπαθησε και βρες τροπο τα κοματια να ειναι παντα σε νερο κατα την μεταφορα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08881 seconds with 12 queries