Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-13, 11:15
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Καταλληλο υποστρωμα για φυτεμενο

Θελω να στησω ενα ενυδρειο το οποιο μεταξυ αλλων θα εχει Eleocharis sp mini (132B της tropica), Cryptocoryne wendtii "brown"(109C της tropica), Cryptocoryne wendtii "green"(109 της tropica), Cryptocoryne beckettii petchii(108A της tropica), Echinodorus rubin(074B της tropica), Echinodorus reni(072D της tropica), Staurogyne repens(049G της tropica), Ludwigia sp.(035B της tropica), Ludwigia repens rubin(033D της tropica), Alternanthera reineckii mini(023C της tropica) & cabobmba carolian (015).
Στο ενυδρειο θα υπάρχει φωτισμος περιπου 0.5-0.6 Watt/lt και Diy CO2. Τα φυτα υποτιθεται ότι ειναι ευκολης/μετριας δυσκολίας συμφωνα με την tropica. Χρειαζεται υποστρωμα/λιπασμα ή θα την παλεψουν με ενα απλο χαλαζιακο χαλικάκι κοκκομετριας 1-3mm και λίπανση με της seachem (καλιο + flourish) ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-13, 11:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα την παλεψουν μια χαρα.
Απλα επειδη ειναι φυτα που τρεφοντε απο την ριζα θελεις ενα καλο υψος χαλικιου 6 εως και 10 cm και να βαζεις ταμπλετες λιπανσης,ειναι φυτα που δεν τραβανε θρεπτικα τοσο απο την στηλη νερου οσο απο το το υποστρωμα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-13, 11:31
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Αφου θα τα κανεις που θα τα κανεις τα εξοδα βαλε καποιο υποστρωμα μαζι με ψιλοκοκκο χαλικι και εισαι καλος.
Αληθεια για τι λιτρα μιλαμε?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-13, 11:53
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

2X180 lt (rio 180) με "κρυο" νερο ......δηλαδη ελαχιστη θερμοκρασια 20C. Και στα 2 θα μπουν σμηνοψαρα, στο ενα white clouds και στο αλλο bloodfin. Επισης θα μπουν γαριδες amano και red cherry......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-13, 12:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να στησω ενα ενυδρειο το οποιο μεταξυ αλλων θα εχει Eleocharis sp mini (132B της tropica), Cryptocoryne wendtii "brown"(109C της tropica), Cryptocoryne wendtii "green"(109 της tropica), Cryptocoryne beckettii petchii(108A της tropica), Echinodorus rubin(074B της tropica), Echinodorus reni(072D της tropica), Staurogyne repens(049G της tropica), Ludwigia sp.(035B της tropica), Ludwigia repens rubin(033D της tropica), Alternanthera reineckii mini(023C της tropica) & cabobmba carolian (015).
Στο ενυδρειο θα υπάρχει φωτισμος περιπου 0.5-0.6 Watt/lt και Diy CO2. Τα φυτα υποτιθεται ότι ειναι ευκολης/μετριας δυσκολίας συμφωνα με την tropica. Χρειαζεται υποστρωμα/λιπασμα ή θα την παλεψουν με ενα απλο χαλαζιακο χαλικάκι κοκκομετριας 1-3mm και λίπανση με της seachem (καλιο + flourish) ?
Γνώμη μου είναι ότι για ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο* δεν χρειάζεται να βάλεις ενεργά υποστρώματα. Πιο πολύ θα σε ταλαιπωρήσουν παρά θα σε βοηθήσουν. Όπως έχουμε ξαναπεί το ενεργό υπόστρωμα βοηθάει τα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και όταν εμείς τα υποστηρίζουμε με φουλ προγραμματισμένη λίπανση, σύστημα CO2 (όχι DIY) και φωτισμό 1W+/lit.
Θέλω να πω ότι το υπόστρωμα παίζει σίγουρα ρόλο στην ανάπτυξη των φυτών αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό. Με ένα απλό χαλικάκι ή άμμο στο οποίο θα φυτεύεις ταμπλέτες θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αντί για ενεργό υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι ή την άμμο σου,
να βάλεις ένα παθητικό υπόστρωμα (σκέτο - μόνο του).

Το κακό που έχουν τα ενεργά υποστρώματα είναι:

  1. Το πιο πιθανόν να μην αξιοποιηθούν όπως πρέπει από ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο, οπότε τσάμπα κόπος και χρήματα.
  2. Να σου βγει πάνω από το χαλίκι ή την άμμο σου και να γεμίσεις άλγες.
  3. Έχουν όριο ζωής και μάλιστα πολύ μικρό (κάπου στους 6 μήνες ίσως και λιγότερο μερικά).
  4. Είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθούν αφού λήξουν. Πρέπει να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο και να πετάξεις όλο το υπόστρωμά σου [ενεργό & κανονικό (χαλίκι ή άμμο) ] . Αν πάλι δεν το αφαιρέσεις θα έχεις μόνιμα μια άχρηστη βρωμιά κάτω από το χαλίκι σου που μόνο και μόνο που θα ξέρεις ότι υπάρχει θα σε χαλάει πολύ....
  5. Η βασική λειτουργία τους απ' ότι έχω καταλάβει είναι να βοηθήσουν τα φυτά τους πρώτους μήνες να πάρουν τα πάνω τους σε ένα νεοστημένο ενυδρείο. Φαντάζουμε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ότι καλύτερο για ένα ενυδρείο που στήνεται για να πάει σε διαγωνισμό.
Τα παθητικά υποστρώματα τώρα έχουν το καλό του ότι δεν λήγουν ποτέ γιατί δεν είναι ενεργά. Λειτουργούν σαν σφουγγάρια φαντάσου. Απορροφούν τα στοιχεία που υπάρχουν στο νερό και τα διοχετεύουν στις ρίζες των φυτών. Οπότε έχεις μόνιμα ένα "ενεργό" υπόστρωμα. Μου έχουν πει φίλοι από το φόρουμ εδώ ότι έκοψαν την λίπανση (υγρά & ταμπλέτες) και είδαν διαφορά στα φυτά τους μετά το 6μηνο. Όλο αυτό είναι μια απόδειξη ότι τα παθητικά υποστρώματα κάνουν δουλειά πραγματικά και το σημαντικότερο όλων είναι ότι ενεργοποιούνται άμεσα μόλις προσθέσεις στο νερό κάποιο λίπασμα ή τους φυτέψεις ταμπλέτες. Το κακό βέβαια με τα παθητικά υποστρώματα είναι ότι είναι πανάκριβα....

Υπάρχει και άλλη λύση βέβαια αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα.
Μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα κανονικών υποστρωμάτων με παθητικών. ¶ποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι στο μίγμα να μην υπερτερεί το κανονικό υπόστρωμα έναντι του παθητικού. Θέλω να πω ότι στην χειρότερη περίπτωση να υπάρχει μια αναλογία 50%+ παθητικό 50%- κανονικό.

Εγώ έχω εφαρμόσει αυτή τη λύση (17κιλ παθητικό + 8κιλ κανονικό) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και να φανταστείς ότι το δουλεύω το ενυδρείο πνιγμένο στα φυτά, με πλήρες σύστημα CO2, φουλ πρόγραμμα λίπανσης (υγρά & ταμπλέτες) με όλη τη σειρά της Seachem (Flourish, Potassium, Nitrogen, Phosphorus & Trace) και τις ταμπλέτες της Sera (Floreplus & Florenette A) , φωτισμό 1,03W/Lit και τα φυτά μου δεν τα προλαβαίνω.... Δεν νομίζω να έβλεπα μεγάλη διαφορά αν είχα ενεργό υπόστρωμα και να σου πω την αλήθεια δεν θα με ενδιέφερε να δω καλύτερη απόδοση. Εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να κόβω την λίπανση και τον φωτισμό ίσως γιατί η ανάπτυξη είναι αρκετά μεγάλη και γρήγορη.


Κάποια ενεργά υποστρώματα:
  1. TetraPlant CompleteSubstrate
  2. Dennerle DeponitMix Professional 60
  3. Sera floredepot
Κάποια παθητικά υποστώματα:
  1. Seachem Flourite
  2. Fluval Stratum
  3. JBL Manado
  4. Aqua Medic volcanit


* <<νορμάλ>> ενυδρείο
Εννοώ ένα απλό σπιτικό ενυδρείο που το θέλουμε για να μας χαλαρώνει και να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας εμείς και η οικογένειά μας χαζεύοντάς το και όχι να μας τσιτώνει με τα απανωτά προβλήματά του και τα συνεχή έξοδά του....
-------------------------
Όπως πάντα με προλαβαίνετε πολλοί.....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 24-02-13 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-13, 14:05
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ησουν αρκετα αναλυτικος....σε ευχαριστω ! Παρολα αυτά μια και μεχρι τώρα οι γνωσεις μου στο φυτεμενο ήταν ελαχιστες θα κάνω αλλη μια ερωτηση. Το "παθητικο" τι παραπανω προσφέρει σε σχεση με ενα "κανονικο" υπόστρωμα ?(και λεγοντας κανονικο φανταζομαι να εννοεις το απλο χαλαζιακο χαλικακι).
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-13, 14:26
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πολλα περισσοτερα θρεπτικα συστατικα,ααπαραιτητα για απαιτητικα φυτα....απο τα παραπανω,εχω χρησιμοποιησει της seachem με πολυ καλα αποτελεσματα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-13, 14:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.cichlid-forum.com/article...substrates.php
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-13, 22:19
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

επανερχομαι στα υποστρωματα..... Μου αρεσει απο την φωτο το Aqua Medic volcanit ομως δεν το εχω δει απο κοντα .... Επειδη δεν υπαρχει εδω και μονο αν τελικα το παραγγειλω μπορουν να μου το φερουν μπορει να μου πει καποιος αν ειναι πολύ "αγριο" ?
Το "volcanic" σαν λεξη με φοβιζει λιγο... Εχει στρογγυλεμενες ακρες ?
Επίσης ωραιο φαινεται της JBL....Μοιζει σχεδον σαν αμμος (!)...ή κανω λαθος απο την φωτογραφια ? Ολα αυτα μπαινουν απο οτι καταλαβα "σκετα" στο βυθο χωρις άλλο χαλικι απο πάνω ? Της seαchem μου φαινεται λιγο ...χοντοκομμενο ή ειναι ιδεα μου ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-13, 22:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
επανερχομαι στα υποστρωματα..... Μου αρεσει απο την φωτο το Aqua Medic volcanit ομως δεν το εχω δει απο κοντα .... Επειδη δεν υπαρχει εδω και μονο αν τελικα το παραγγειλω μπορουν να μου το φερουν μπορει να μου πει καποιος αν ειναι πολύ "αγριο" ?
Το "volcanic" σαν λεξη με φοβιζει λιγο... Εχει στρογγυλεμενες ακρες ?
Επίσης ωραιο φαινεται της JBL....Μοιζει σχεδον σαν αμμος (!)...ή κανω λαθος απο την φωτογραφια ? Ολα αυτα μπαινουν απο οτι καταλαβα "σκετα" στο βυθο χωρις άλλο χαλικι απο πάνω ? Της seαchem μου φαινεται λιγο ...χοντοκομμενο ή ειναι ιδεα μου ?
Απ' ότι κατάλαβα ψάχνεις κάτι σε άμμο. Μπορείς να πάρεις αυτό.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-13, 22:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το Manado είναι μικρά μικρά μπιλάκια, το Volcanit δεν το έχω δει από κοντά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-13, 22:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εγω παλι νομιζω πως 7-10 εκατ. χαλικι η' αμμο και μερικες ταμπλετες μεσα εισαι μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-13, 23:06
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

οχι δεν ψαχνω σε αμμο....Ψαχνω σε ψιλο χαλικι σκουροχρωμο...... Ολα μου τα ενυδρεια μου μεχρι τωρα ηταν με αμμο και σκεφτομαι να αλλαξω λιγο το setup....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-14, 20:45
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου είναι ότι για ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο* δεν χρειάζεται να βάλεις ενεργά υποστρώματα. Πιο πολύ θα σε ταλαιπωρήσουν παρά θα σε βοηθήσουν. Όπως έχουμε ξαναπεί το ενεργό υπόστρωμα βοηθάει τα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και όταν εμείς τα υποστηρίζουμε με φουλ προγραμματισμένη λίπανση, σύστημα CO2 (όχι DIY) και φωτισμό 1W+/lit.
Θέλω να πω ότι το υπόστρωμα παίζει σίγουρα ρόλο στην ανάπτυξη των φυτών αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό. Με ένα απλό χαλικάκι ή άμμο στο οποίο θα φυτεύεις ταμπλέτες θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αντί για ενεργό υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι ή την άμμο σου,
να βάλεις ένα παθητικό υπόστρωμα (σκέτο - μόνο του).

Το κακό που έχουν τα ενεργά υποστρώματα είναι:

  1. Το πιο πιθανόν να μην αξιοποιηθούν όπως πρέπει από ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο, οπότε τσάμπα κόπος και χρήματα.
  2. Να σου βγει πάνω από το χαλίκι ή την άμμο σου και να γεμίσεις άλγες.
  3. Έχουν όριο ζωής και μάλιστα πολύ μικρό (κάπου στους 6 μήνες ίσως και λιγότερο μερικά).
  4. Είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθούν αφού λήξουν. Πρέπει να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο και να πετάξεις όλο το υπόστρωμά σου [ενεργό & κανονικό (χαλίκι ή άμμο) ] . Αν πάλι δεν το αφαιρέσεις θα έχεις μόνιμα μια άχρηστη βρωμιά κάτω από το χαλίκι σου που μόνο και μόνο που θα ξέρεις ότι υπάρχει θα σε χαλάει πολύ....
  5. Η βασική λειτουργία τους απ' ότι έχω καταλάβει είναι να βοηθήσουν τα φυτά τους πρώτους μήνες να πάρουν τα πάνω τους σε ένα νεοστημένο ενυδρείο. Φαντάζουμε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ότι καλύτερο για ένα ενυδρείο που στήνεται για να πάει σε διαγωνισμό.
Τα παθητικά υποστρώματα τώρα έχουν το καλό του ότι δεν λήγουν ποτέ γιατί δεν είναι ενεργά. Λειτουργούν σαν σφουγγάρια φαντάσου. Απορροφούν τα στοιχεία που υπάρχουν στο νερό και τα διοχετεύουν στις ρίζες των φυτών. Οπότε έχεις μόνιμα ένα "ενεργό" υπόστρωμα. Μου έχουν πει φίλοι από το φόρουμ εδώ ότι έκοψαν την λίπανση (υγρά & ταμπλέτες) και είδαν διαφορά στα φυτά τους μετά το 6μηνο. Όλο αυτό είναι μια απόδειξη ότι τα παθητικά υποστρώματα κάνουν δουλειά πραγματικά και το σημαντικότερο όλων είναι ότι ενεργοποιούνται άμεσα μόλις προσθέσεις στο νερό κάποιο λίπασμα ή τους φυτέψεις ταμπλέτες. Το κακό βέβαια με τα παθητικά υποστρώματα είναι ότι είναι πανάκριβα....

Υπάρχει και άλλη λύση βέβαια αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα.
Μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα κανονικών υποστρωμάτων με παθητικών. ¶ποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι στο μίγμα να μην υπερτερεί το κανονικό υπόστρωμα έναντι του παθητικού. Θέλω να πω ότι στην χειρότερη περίπτωση να υπάρχει μια αναλογία 50%+ παθητικό 50%- κανονικό.

Εγώ έχω εφαρμόσει αυτή τη λύση (17κιλ παθητικό + 8κιλ κανονικό) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και να φανταστείς ότι το δουλεύω το ενυδρείο πνιγμένο στα φυτά, με πλήρες σύστημα CO2, φουλ πρόγραμμα λίπανσης (υγρά & ταμπλέτες) με όλη τη σειρά της Seachem (Flourish, Potassium, Nitrogen, Phosphorus & Trace) και τις ταμπλέτες της Sera (Floreplus & Florenette A) , φωτισμό 1,03W/Lit και τα φυτά μου δεν τα προλαβαίνω.... Δεν νομίζω να έβλεπα μεγάλη διαφορά αν είχα ενεργό υπόστρωμα και να σου πω την αλήθεια δεν θα με ενδιέφερε να δω καλύτερη απόδοση. Εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να κόβω την λίπανση και τον φωτισμό ίσως γιατί η ανάπτυξη είναι αρκετά μεγάλη και γρήγορη.


Κάποια ενεργά υποστρώματα:
  1. TetraPlant CompleteSubstrate
  2. Dennerle DeponitMix Professional 60
  3. Sera floredepot
Κάποια παθητικά υποστώματα:
  1. Seachem Flourite
  2. Fluval Stratum
  3. JBL Manado
  4. Aqua Medic volcanit


* <<νορμάλ>> ενυδρείο
Εννοώ ένα απλό σπιτικό ενυδρείο που το θέλουμε για να μας χαλαρώνει και να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας εμείς και η οικογένειά μας χαζεύοντάς το και όχι να μας τσιτώνει με τα απανωτά προβλήματά του και τα συνεχή έξοδά του....
-------------------------
Όπως πάντα με προλαβαίνετε πολλοί.....
Ωραιο το ποστ, χρησιμο για οποιον ψαχνεται φανταζομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-02-14, 22:13
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Κοιταξε ολη η ουσια ειναι να βοηθησεις τα φυτα σου μεχρι να στρωσει καλά ο βυθός.... (να πιασει αυτη την μπιχλα με τα οργανικα συνηθως ενα 6 μηνο)
Τωρα τι μπορεις να κάνεις για να τα βοηθησεις?
(Να ξερεις οτι και με απλο χαλικάκι , αφου στωσει καλά μπορεις να κρατησεις και τα πιο απαιτητικα φυτά. )
1)Μπορεις να πάρει υποστρωμα της tropica , 8 ευρω εχει περιπου αν θυμαμαι, και το βάζεις 0,5-1 cm κατω απο το χαλικι σου...
2)Μπορεις να παρεις seachem flourite, και να το αναμοιξεις με χαλικι, η να το βάλεις εκει οπου θα βάλεις φυτα.
3) το καλυτερο ειναι ο συνδυασμος των παραπάνω..
Οι άλγες δεν θα δημιουργηθουν απο το υποστρωμα αλλα απο το diy co2 !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα κ λιπανση για φυτεμενο με απλα φυτα ilias13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 29-07-11 15:55
καταλληλο υποστρωμα takis07 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 3 10-03-11 00:56
καταλληλο φιλτρο για 40 λιτρα aris73 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 01-01-11 21:46
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ Nisam Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 36 24-09-08 23:34
καταλληλο υποστρωμα και διαδικαστικα Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-08-07 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07618 seconds with 13 queries