Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-02-13, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο μαλλον εννουμε και οι δυο.
αδειαζουμε το νερο για να καθαρισουμε τοφιλτρο.
αρα δεν χρειαζεται να κλεισης να ξεκουμπωσης να σηκωσεις να πας στο μπανιο.
βαζεις το λαστιχο αδειαζεις το νερο.ανοιγης το καπακι και τελος.

της ροδες τοτε τι να της κανεις? τζαμπα σου της χρεωσανε.......
για το τηλεχηριστιριο δεν ξερω να σου πω.δεν τοβγαλαν ακομη ετσι το fluval.εδω μπορει να εχεις εναν ποντο.......

Κοιτα, οσο νερο και να βγαλεις απο το 2080, εχει τοσο περισσοτερο βιολογικο κεραμικο υλικο μεσα, που ειναι και παλι ασηκωτο.
Αν εχει ροδα πας παντου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-02-13, 00:26
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

dimost Γίνονται και δε φαίνεται και η αλγη


ωραιος,μ αρεσες πολυ καλη απαντηση.
αλλα ουτε και στον μαυρο καδο φαινονται ετσι δεν ειναι?ειναι σκοτεινος ο δικος μας.ενω το πρασινακι(καδος) δειχνη λιγο στην διαφανεια καπως αλλιως η αλγη....στα πλαινα του καδου.χανη το ντεκορ ετσι.
και ασε που εσεις εισται τετραγωνη δεν λεει σαν σχημα.
ενω εμεις ολοστρογυλοι παρακαλω και μεγαλυτερη σε διαμετρο.ταμαμ γιαλιμνουλα.ξερουν τικανουν οι αρχοντες της fluval.δεν πετας τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-02-13, 00:37
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Ελα τωρα που δε λέει σα σχήμα το τετράγωνο
Σκέψου ένα ενυδρειο κύβο τι ωραίο που ειναι
Πέρα απο τη πλάκα τωρα και τα δυο ειναι καλα φίλτρα εγω εχω και τις δυο μάρκες και δεν εχω παράπονο απο καμία
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-02-13, 00:40
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

Ελα τωρα που δε λέει σα σχήμα το τετράγωνο
Σκέψου ένα ενυδρειο κύβο τι ωραίο που ειναι


ok.ενταξυ.δεν επιμενω.κερδιζει ο κυβος.
αρα εναν ακομη ποντο στα πρασινακια.

για τα κουμπακια πανω στην κεφαλη δεν ειπαμε ομως.διαβασε κανεις τη ρολο θα παιξουν στο fx6?ειναι για τον καθαρισμο του φιλτρου μαλλον?
ας πει καποιος εαν διαβασε προσεχτικα καποια σχολια.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-02-13, 01:04
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα τωρα που δε λέει σα σχήμα το τετράγωνο
Σκέψου ένα ενυδρειο κύβο τι ωραίο που ειναι


ok.ενταξυ.δεν επιμενω.κερδιζει ο κυβος.
αρα εναν ακομη ποντο στα πρασινακια.

για τα κουμπακια πανω στην κεφαλη δεν ειπαμε ομως.διαβασε κανεις τη ρολο θα παιξουν στο fx6?ειναι για τον καθαρισμο του φιλτρου μαλλον?
ας πει καποιος εαν διαβασε προσεχτικα καποια σχολια.
Στο λινκ που έδωσες δεν λέει τίποτα για τα κουμπάκια..
όμως
The knobs are just number pointers so that you can set the date of when you cleaned your filter.

απλά σημειώνεις ημερομηνία καθαρισμού....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-02-13, 01:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από milion Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο λινκ που έδωσες δεν λέει τίποτα για τα κουμπάκια..
όμως
The knobs are just number pointers so that you can set the date of when you cleaned your filter.

απλά σημειώνεις ημερομηνία καθαρισμού....
Μπα, λαθος θα κανεις,
Δεν χρειαζεται καθαρισμα αυτο
Μπορει να βαζεις ημερομηνια για να θυμασαι ποσο καιρο δουλεψε πριν χαλασει
Στον αλλον που εκανε το τεστ χαλασανε τα 5 FX5 απο τα 6, μεσα σε 22 μηνες, καλα που ειχε κανει το ποστ και φαινοταν η ημερομηνια
Για αυτο λεγεται μαλλον FX5.
Στο καινουριο FX6 θα χαλανε δλδ και τα 6 στα 6?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-02-13, 01:16
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή




όσον αφορά την ροή, βλέπω οτι εχει την ιδια ονομαστική απόδοση η αντλία με το fx5 δηλαδή 3500λτ/ωρα
αλλά η πραγματική με βιολογικό υλικό είναι 2310. 2130
Σε ξένα φορουμ κάνουν παράπονα για τα κλιπ του κάδου όμως...


http://uk.hagen.com/File/ee735f32-e4...2-981d990a2862
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-02-13, 01:28
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

οντως εισται πολλοι πρασινοι εδω μεσα ....
κανω πισω.δεν μπορω να σας συναγωνιστω.

θα το πεταξω και θα παρω πρασινο φιλτρο τελικα.
εξαλλου ενας κουκος δεν φερνη την ανοιξη....

για να δω.το θελη κανεις σας η να το κανω λιμνουλα οπως λεει και ο κατασκευαστης????
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-02-13, 01:40
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Θα το έπαιρνα εγω να σε απαλλαξω αλλα στο 300αρι μου εχω το 306 και στο 70αρι μου έβαλα το 205
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-02-13, 01:41
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Exclamation RESPECT

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρκτα προβληματα, λεμε.
Τα εχω συναντησει καποια στιγμη.
Μονο ο διπλος σωληνας εισαγωγης δεν με εχει ταλαιπωρησει ακομα στα 3 χρονια που το εχω, αλλα πιστευω στα επομενα δεκα χρονια θα χρειαστει να καθαρισω σωληνες και τοτε τα λεμε.
Αν βαρεθω και παω για αλλαγη σωληνων αντι για καθαρισμα, θα μου φυγουν τουλαχιστον 10-15 ευρω για καινουριους σωληνες eheim
καλα με αυτα που βλεπω και ακουω νιωθω οτι οδηγαω πατινι και μολις συναντησα την F1 ...

RESPECT!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-02-13, 01:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Νταξει ρεσπεκτ το τοπικ οπως και τα δυο φιλτρα, απλα μια αναφορα να κανω, εγω μια ενα ταπεινο eheim 2028 και ενα jbl e1500 με συνολικη ροη 2600lh, το νερο βγαινει οσο ειναι και στο ενυδρειο λογω τυρφης, ερωτηση, αν δεν ειχα τυρφη και ανοιγα φιλτρο παλι κιτρινο θα τοβλεπα; Απο καθαρισμα βυθου παντως το δεχομαι εχω παραπονο, σπυρο εσυ το 2080 τοχεις να βαραει επιφανεια στο 450αρι; Αν ναι τι εχεις κανει για να μην μαζευονται σκατα στο βυθο αλλα και να μην εχει ρευμα νερου μεσα (τα αγγελοψαρα δεν θελουν ροη γιαυτο ρωταω)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-02-13, 07:36
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως εισται πολλοι πρασινοι εδω μεσα ....
κανω πισω.δεν μπορω να σας συναγωνιστω.

θα το πεταξω και θα παρω πρασινο φιλτρο τελικα.
εξαλλου ενας κουκος δεν φερνη την ανοιξη....ναι καν'το μπας και δεις την Ανοιξη..!!!

για να δω.το θελη κανεις σας η να το κανω λιμνουλα οπως λεει και ο κατασκευαστης????......σε "τρωει" ο κ@λος σου...
.....και να μου το χαριζανε δυστυχως ....ή μαλλον ευτυχως ,θα το χαριζα και 'γω.

....και για να μη το αφηνω ετσι(ειναι αδικο):Περυσι φιλαρακι μου ηθελε ενα εξωτερικο για το juwel 450 σε συνδυασμο με το εσωτερικο του.Λογω χαμηλου butzet και επειδη δεν ηθελε να τα "ακουμπησει" οπως ελεγε σε Eheim, του ειπα να παρει το νεο Fluval 406 απο Γερμανια και συγκεκριμενο μαγαζι(www.zooprofi.de) αφου η εδω αντιπροσωπεια δεν ηξερε καν την υπαρξη τους.
Το φιλτρο ηρθε το βαλαμε σε λειτουργια ....αλλα ω του θαυματος στον μηνα επανω αρχισε να σταματαει και να μη ξεκιναει...Ευτυχως ο Γερμανος σταθηκε αψογος ως επαγγελματιας και εστειλε καινουρια κεφαλη με δικη του ευθυνη και εξοδα αποστολης(δεν ηταν υποχρεωμενος )
Πριν ενα μηνα περιπου εσπασε το impeler και πιο συγκεκριμενα τα πτερυγια της φτερωτης στα καλα καθουμενα και ενω το φιλτρο ηταν σε λειτουργια....Αποτελεσμα? Ευτυχως παλι ο Γερμανος δεχτηκε να γινει αλλαγη με επιβαρυνση του εξτρα κοστους για την αγορα ενος eheim2075.....Στο μεσοδιαστημα ενα δικο μου eheim 2217 αναπληρωνει .....
Αλλη φορα λοιπον δε ξαναμιλαω για Fluval, μπορει το παραπανω να ετυχε ,αλλα ετυχε σε ενυδρειο με δισκους(καποιας αξιας) και ετυχε σε μενα που ποτε δε σκεφτομουν καν να μιλησω για αλλο φιλτρο απο eheim ,αλλα το εκανα και ΄γω μια φορα γιατι θεωρησα οτι θα ειναι καλα φιλτρα.
Και εκει το σταματαω ειναι απλα μετρια φιλτρα οπως τοσα αλλα μες το πληθος......
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-13, 10:12
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Καταπληκτικο φιλτρο αλλα η καταναλωση ειναι λιγο απαγορευτικη!
Ουσιαστικα ομως πρεπει να βαλεις καποια ποιοτικα υλικα λογω μικρης χωρητικοτητας. Σωστα? Η τιμη ανεβαινει μετα!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-13, 10:34
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ελατε για να το σοβαρεψουμε λιγο το θεμα.
εγω θα ντρεπομουν παρα πολυ συμφωνα με ολα αυτα που εχουμε ακουση απο φιλους μας χομπιστες εδω μεσα για τα πανεμορφα αλλα πλαστικα φιλτρα πρασινακια.
δεν ειναι λιγες οι φορες που εσεις οι ιδιοι δεινετε συμβουλες στους ΄'καμενους' ειδη φιλους μας πως .....(ειναι η κεφαλη απο την διαροη παντο να στην αλαξουν το γνωστο προβλημα απο την μαμα τους)και αλλα πολλα που ακομη το φιλτρο δεν προλαβε να δουλεψη η και σε περιπτωσεις πουειχε δουλεψη.εχω τοσα πολλα link εδω μεσα απο τετοιους φιλους καμεννους που δεν θα προλαβετε να τα διαβαζετε.
γιαυτο αφηστε της εξυπναδες και πειτε ανοιχτα πως τα fluval ειναι φιλτραρες και οτιαυτα που σταματισαν και δεν ξαναδουλεψαν που ακουσατε αλλα δεν ειδατε ειναι απο αλλα site του εξωτερικου που δεν ξερουμε καν ποιοι ειναι και πως τα δουλεψαν και εαν οντως επεσαν σε καποιο οντως προβληματικο.
δεν εχω δει εδω μεσα τοσα παντος προβληματα απο ολη την σειρα των fluval οσων των πρασινων φιλτρων.

μας διαβαζουν και ατομα που ξεκινανε τωρα και ειναι κριμα να σχιματισουν λαθος γνωμη.
το να λες οτι ηρθε φιλτρο απο γερμανια και το αλαξε και μετα τηνξανααλαξε την κεφαλη και τελικα καλα σου ειπα παρε πρασινο φιλτρο εμενα δεν μουλεει τιποτα ολο αυτο.αντιθετως εξηγηθικε σωστα ο αντιπροσοπος και μπραβο του.και ετσι ειναι το σωστο.

και εγω ξερω ανθρωπο που μολις αγορασε το αυτοκινητοταδε τον χτυπισανε.τι παει να πει αυτο?να μην παρω τετοιο αυτοκινητο?
και γω ξερω οπως ολοι μας απειρες τετοιες φασεις απο προβληματα φιλων.

γιαυτο ας σοβαρευτουμε γιατι μιλαμε για ενα φιλτρο 200 ευρω που κανη παπαδες.και δεν ειναι πλαστικο σαν τον πρασινο αντιζηλο του.μιλαμε για ενα φιλτρο γιγαντα.το οτι γουσταρετε και δεν θελετε να αλαξετε αυτο εμενα δεν μου λεει τιποτα,αφου τα ειχα και εγω πριν απο το fx5.επειδη λοιπον εσεις δεν το εχετε στα ενυδρεια σας θα μου πειτε εμενα πως ειναι μαπα φιλτρο??? ενω το αλλο ειναι πανακριβο και πλαστικουρα?
οχι ρε παιδια. 2013 εχουμε και ο κοσμος πρεπη να αλαξη επιτελους.

εγω την γνωμη μου δεν την αλαζω.δοκιμασα τα πρασινα δεν εμεινα ευχαριστημενος,αιντε γεια εγυγα και επενδυσα στους γιγαντες.εως στιγμης που μιλαμε ειμαι απολητα ικανοποιημενος χωρις νερα στο στομα μου να ρουφαω χωρις καλτσες και καλτσακια και χαζα που ανοικουν σε μια εποχη πριν απο τον πολεμο.ο κοσμος παει μπροστα,οσοι τουλαχιστον θελουν και να ακολουθουν την τεχνολογια.

το fx5 ειναι κορυφη και πιστεβω πολυ συντομα θαμου δωθη η ευκαιρια να δοκιμασω και το fx6.και οταν βγη ακομη καλυτερο απο αυτο φιλτρο τοτε να εισται σιγουρη πως θα το δοκιμασω και εαν μεινω εγω τουλαχιστον ικανοποιημενος θα το κρατησω και εκεινο.

τα υπολοιπα τυπου χαλασε την πρωτη βδομαδα εγω τα ακουω βαιρεσαι.
και για να το καταλαβετε ακομη καλυτερα καποιοι, πηγε φιλος μου να αγορασει εναν παπαγαλακι θυληκο.του λεει λοιπον του μαστορα θα κανη λεει μικρα?(να μπορει δηλαδη να γεννηση)
και του απανταει ο μαστορας.εδω γυναικα περνης και δεν ξερεις εαν θα σου κανη παιδια που θες να ξερω εγω εαν το παπαγαλακι θα γεννηση.

γιαυτο σας λεω δειτε ποσα πρασινα εδω μεσα βγηκαν ολα σκαρτα απο την αγορα τους και συκρινετε τα μετα fluval.ναεισται σιγουροι πως ουτε ενα 5% εδω δεν ειδα fluval χαλασμενο.ενω απο αγγελιες τυπου σταζει τι κανω,αμαν πηρε φωτια ο .... και αλλα τετοια ειναι γεματο το site.

εγω οπως ειπα και τοτε ξανα σε τετοια κοντρα των 2 αυτων φιλτρων,
ειναι γιγαντας η τιμη του ειναι τρελα δεν ειναι πλαστικουρα και ξεσκιζει βγαζοντας ασπρο νερο οπως και οταν το βαζει.αυτα κυριοι.
εσεις δεστε τι νερο βγαζεται στους κουβαδες σας και μετα πειτε οτι αλλο θελετε.

fluval for ever γιαμια ακομη φορα.
καιοταν σταματηση και δεν ξεκινηση θα τοκανω λιμνουλα οπως εχω δηλασω και ποιο πανω.ενω εσεις θα το πεταξετε......αυτο λεει και μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-02-13, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να ξερουμε για ποια φιλτρα μιλαμε.
Δεξια ειναι ο γιγαντας FX5 και αριστερα το μικρο πρασινακι 2080.
Το κουμπι δεξια διπλα στους 3 σωληνες του 2080 (δυο εισαγωγης μια εξαγωγης) ειναι το λεγομενο priming, το οποιο πατωντας το, τραβαει αυτοματα νερο απο το ενυδρειο και δεν χρειαζεται να ρουφηξεις πουθενα.
Εχουμε μεινει πισω απο πληροφορηση .... (εν ετη 2013)








Και μια μεταφραση απο το συγκριτικο τεστ των δυο φιλτρων.
Παράθεση:
EDIT : MARCH 2008
I've had no less then 5 ...yep 5 out of 6 FX5's exhibit problems with simply stopping all together or clogging after only a couple of weeks resulting in very slow flowrates.
I now have only 1 FX5 in operation out of the original 6.
I have had zero problems or issues with the Eheims.
I must conclude that the Fluvals are not nearly the same quality as the Eheims.
Μαρτιος 2008
Δεν ειχα λιγοτερα απο 5 ... ναι 5 απο τα 6 FX5 να παρουσιαζουν προβληματα, απλα σταματωντας ή βουλωνοντας εχωντας πολυ αργη ροη μεσα σε δυο εβδομαδες.
Τωρα
(σημ μτφ : 22 μηνες μετα την εναρξη του τεστ), μου εχει μεινει μονο 1 FX5 εν λειτουργια απο τα 6.
Δεν ειχα κανενα προβλημα με κανενα απο τα eheim.
Συμπεραινω οτι τα Fluval, δεν ειναι καθολου κοντα στην ποιοτητα των eheim.


Εδω αναλυτικα το συγκριτικο τεστ και τα αποτελεσματα της φιλτρανσης !!!! (σε παρακατω ποστ)
http://www.discusforums.com/forum/viewtopic.php?t=7080

ΥΓ Σοβαρα τωρα η αποψη μου ειναι οτι ειναι καλα και τα δυο φιλτρα, η διαφορα ομως της τιμης fluval και eheim αντιπροσωπευει αληθινα την διαφορα και της ποιοτητας τους. Ισως τo FX5 ειναι λιγο πιο υπεκτιμημενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-02-13 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-02-13, 13:47
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω εχω 2 τετοια φιλτρα:http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeige...98815-138-3687 τα οποια μετραν 20 χρονια ζωης.Σε ολο αυτο το διαστημα δεν εχουν παρουσιασει το παραμικρο προβλημα παραμενουν αθορυβα και με ελαχιστη καταναλωση.Τα eheim ειναι καλα φιλτρα αν και οπως τα βλεπω τα πλαστικα τους μου φαινονται κατωτερης ποιοτητας απο τις υπολοιπες μαρκες (ισως κανω και λαθος).Και η πολυ υψηλη τεχνολογια που εχουν (πατας κουμπι και ρουφαει νερο, κανει καφε κλπ) ειναι πιστευω υπερβολικη.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-02-13, 14:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω 2 τετοια φιλτρα:http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeige...98815-138-3687 τα οποια μετραν 20 χρονια ζωης.Σε ολο αυτο το διαστημα δεν εχουν παρουσιασει το παραμικρο προβλημα παραμενουν αθορυβα και με ελαχιστη καταναλωση.Τα eheim ειναι καλα φιλτρα αν και οπως τα βλεπω τα πλαστικα τους μου φαινονται κατωτερης ποιοτητας απο τις υπολοιπες μαρκες (ισως κανω και λαθος).Και η πολυ υψηλη τεχνολογια που εχουν (πατας κουμπι και ρουφαει νερο, κανει καφε κλπ) ειναι πιστευω υπερβολικη.
νικο αν στειλω μηνυμα σε ενα ενα τα μελη που εχουν eheim clasic να δουλευουν 10+ χρονια, θα πεσει ο σερβερ. αυτης της κατηγοριας (υποτιθεται) φιλτρα συγκρινεις.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-02-13, 14:38
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω εκανα συγκριση απο αποψη κατασκευης.Μπορει ενα φιλτρο να δουλευει 10 χρονια+ αλλα σ αυτα τα δεκα χρονια να εχεις αλλαξει 20 φορες φλατζες βανακια, φτερωτη,κλπ.Εσυ πιο eheim εχεις?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-02-13, 14:44
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εκανα συγκριση απο αποψη κατασκευης.Μπορει ενα φιλτρο να δουλευει 10 χρονια+ αλλα σ αυτα τα δεκα χρονια να εχεις αλλαξει 20 φορες φλατζες βανακια, φτερωτη,κλπ.Εσυ πιο eheim εχεις?
Kαι εγω απο αποψη κατασκευης το λεω...τι αλλο να λεω? Design? Tο pro2 2028 εχω. Υπερευχαριστημενος. 6 χρονια δουλευε πριν το παρω, κανενα προβλημα. καμια φλαντζα περιεργη κανενα βανακι σπασμενο οπως λες και καμια φτερωτη. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι μετα απο αυτα τα χρονια και μετα απο καποιες δικες μου βλακειες λογω απειριας, θα ηθελα να δω πως ακουγεται μια καινουργια κεφαλη, για να συγκρινω μηπως ακουγεται πολυ εμενα, αλλα δεν νομιζω. Ακουγεται αλλα μαλλον σαν το fx5 που εχει 43db εναντι 19 του 2080.

Τωρα ειδα οτι το λινκ που εδωσε ο σπυρος με τα 6 fx5 ειναι απτο review του ανθρωπου που πριν ελεγε αναλυτικα τα +- του καθε φιλτρου. Δεν ειναι ενας ξεκαρφωτος που οντως μπορεις να αμφισβητησεις αυτο που λεει. Τελωσπαντων, απτο review εγω συμπερενω οτι θα πηγαινα στο eheim για πολλους λογους. Αλλα η τιμη του φλουβαλ ειναι μεγαλο +. Το μονο μεγαλο +.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-02-13, 14:50
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Οκ τοτε παω πασο.Εσεις που τα εχετε ξερετε καλυτερα.Απλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι καλα, απλα δεν εχουν μεγαλη αντοχη στον χρονο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-02-13, 14:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

νομίζω η διαφορά της τιμής, αποδεικνύει ποιο είναι καλύτερο.
τόσο μεγάλες εταιρείες διαμορφώνουν τιμές κατόπιν στοιχείων υπεροχής ποιότητας .
κι εγώ fulval έχω (5χρόνια) και είμαι ευχαριστημένη. θα μπορούσα να είχα και φτηνότερο και να είμαι ευχαριστημένη όπως έχω και άλλα δύο.
όπως έχω vw και είμαι ευχαριστημένη αλλά δεν είναι mercedes.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-02-13, 14:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ τοτε παω πασο.Εσεις που τα εχετε ξερετε καλυτερα.Απλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι καλα, απλα δεν εχουν μεγαλη αντοχη στον χρονο.
Κοιτα εγω δεν κλεινω προς καμια εταιρεια. Αν ειχα να στησω ενα ακριβο ενυδρειο σαν το δελτα με ψαρια μεσα που κοστιζουν πολλα, θα πηγαινα στο eheim και οσο διαβαζω replies στο τοπικ με το review τοσο σιγουρευομαι, αλλα ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα το σκεφτω. Αυτο που θελω να πω ειναι ποτε να μην ειμαστε φανατισμενοι τοσο πολυ με κατι. Καπου θα υπερεχει και το αλλο. Αναμεσα στο eheim 2028 και το jbl e1500 που τρεχουν μαζι στο 450αρι μου, το eheim ειναι σαφως καλυτερο και ευκολοτερο στο ανοιγμα, αλλα λιγο πιο θορυβωδες ισως λογω της φθορας που του προκαλεσα εγω με τις βλακειες μου... (btw δεν εχω ρουφηξει ποτε για να παρει μπρος, με το που ασφαλιζω τις σωληνες ξεκιναει λογω σιφονιου να γεμιζει και μετα απο 5-10 δευτερολεπτα βγαζει ολον τον αερα απτο spray bar, και το βαζω στο μπριζα και φευγω)

ΥΓ για τις βλακειες...δες τι μλκια εκανα και αναρωτιομουν και απο πανω γιατι βαραει η φτερωτη οταν παταω το prime. ΤΟΧΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ποντους ΠΑΝΩ απτην σταθμη του νερου, και η κεφαλη ουτε αναψε, ουτε εσπασε τιποτα. Και ειχα γυρισει σπιτι και βαρουσε η φτερωτη ωρες, ακουγοταν μεχρι τους διπλα και τιποτα, σκυλι. Πωπω το ξαναβλεπω τωρα και γελαω....
http://www.youtube.com/watch?v=oME2twa7oko
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-02-13, 17:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειχα να στησω ενα ακριβο ενυδρειο σαν το δελτα με ψαρια μεσα που κοστιζουν πολλα, θα πηγαινα στο eheim και οσο διαβαζω replies στο τοπικ με το review τοσο σιγουρευομαι, αλλα ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα το σκεφτω
χαχαχα οχι και ψαρια που κοστιζουν πολλα, οι καρδιναλιοι τα cory και τα dolichopterus (αφου για αυτα στηθηκε το rio400 με το 2080).
(και σε λιγο θα στηθει για χρυσοψαρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-02-13, 17:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα οχι και ψαρια που κοστιζουν πολλα, οι καρδιναλιοι τα cory και τα dolichopterus (αφου για αυτα στηθηκε το rio400 με το 2080).
(και σε λιγο θα στηθει για χρυσοψαρα)
στα περουβιανα αναφερομουν αλλα τελωσπαντων
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-02-13, 17:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ας μην είμαστε απόλυτοι για καμιά εταιρεία
Τα φίλτρα τα διαλέγουμε ανάλογα με τις απαιτήσεις συγκεκριμένου ενυδρείου (και ανάλογα βέβαια με τη τσέπη μας).
Δεν υπάρχει ένα φάρμακο για όλες τις αρρώστιες.

Όσον αφορά 2080 και Fx5 και τα 2 είναι πολύ καλά φίλτρα,με τα + και - τους και ανάλογα με το τι χρειαζόμαστε στο δικό μας ενυδρείο. Τα έχω και τα 2.
Το 2080 είναι (όπως όλα τα eheim)τσιμπημένο στη τιμή.

Τα eheim classic είναι τίμιοι εργάτες και αντέχουν σε βάαααθος χρόνου.
Τα eheim 2071-2073-2075 είναι η πιο προβληματική σειρά με χιλιάδες αρνητικά σχόλια λόγω κατασκευαστικού λάθους.
Έχω ένα Fluval-άκι εξωτερικό που δουλεύει απροβλημάτιστα καμιά 15ετία.
κλπ κλπ

Δεν μπορώ όμως να συγκρίνω πχ eheim/fluval με aquael/sun-sun
(μπορεί να συγκριθεί αυτό που έδειξα στο 7ο ποστ παρόλο που φαίνεται ίδιο,με το fx5? )
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-02-13, 17:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
στα περουβιανα αναφερομουν αλλα τελωσπαντων
Αυτα ηρθαν ξοφαλτσα αργοτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-02-13, 18:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα ηρθαν ξοφαλτσα αργοτερα.
Στειλτα μου εμενα ξοφαλτσα οταν μπουν τα χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-02-13, 21:04
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

στα 400-500 λιτρα το 2080 οκ μεχρι εκει ειναι παραπανω δεν. το fx5 ομως στα 850 δεν με κρεμασε ουτε μια φορα χωρις αλλαγη στην ιχθυοφορτιση με το 2080 μονιμα με τεστ στο χερι και αγχος .για μενα ειναι τι ζηταει ο καθενας απο το φιλτρο του και τιποτα αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-02-13, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Στειλτα μου εμενα ξοφαλτσα οταν μπουν τα χρυσοψαρα
Θα το δουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
στα 400-500 λιτρα το 2080 οκ μεχρι εκει ειναι παραπανω δεν. το fx5 ομως στα 850 δεν με κρεμασε ουτε μια φορα χωρις αλλαγη στην ιχθυοφορτιση με το 2080 μονιμα με τεστ στο χερι και αγχος .για μενα ειναι τι ζηταει ο καθενας απο το φιλτρο του και τιποτα αλλο
Αλλη μια φορα το συνηθες λαθος συσχετισης λιτρων ενυδρειου και φιλτρου, απο οσους δεν εχουν καταννοηει ακομα τη σχεση ταισμα/λιτρα νερου/φιλτρανση/νιτροποιηση
Εγω θα ειχα ... "αγχος" με το FX5 που εχει τα μισα υλικα απο το 2080. Πολυ απλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-02-13 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-02-13, 21:57
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχοντας το στα 450 λιτρα πως μπορεις να εχεις αποψη και σε λιτρα που δεν εχεις δουλεψει δεν μπορω να το καταλαβω ναι στη θεωρια ολα καλα ειναι στην πραξη ομως ?
μιλησα για συγκριση στα ιδια λιτρα με το ιδιο ταισμα και τα ιδια ψαρια τωρα που βρηκες τη διαφορα για να λες περι κατανοησεις ταισματων και απονοιτροποιησης δεν ξερω.

θεωρο πως ουτε καν το εχεις δουλεψει το fx αλλα παρολαταυτα εχεις αποψη. απο που πηγαζει μπορω να καταλαβω? .πως κατηγορεις κατι που δεν ξερεις ουσιαστικα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
σχετικά με τα αληθινά είδη σκαλαριών και τους βιότοπους τους aquaristas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 24-01-11 01:52
Για τρελαμενους με κιχλιδες aristsats Ιστοσελίδες στο Internet 0 27-05-06 14:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11654 seconds with 13 queries