Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-10, 13:08   #1
Ερώτηση για μεγάλο ενυδρείο από πρωτάρη.
solonic
Junior Member
Εγγραφή: 27-01-2010
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
solonic Ο χρήστης solonic δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-10, 13:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα και από εμένα, ξέρω οτι όπως και άλλοι, έτσι και εγώ, έχω τις χαζές αρχάριες απορίες μου σχετικά με το αντικείμενο, οπότε ζητάω την κατανόηση σας!!!!!
χτίζω σπίτι αυτή τη στιγμή και θέλω να βάλω σε έναν τοίχο που θα χωρίζει δύο δωμάτια ένα ενυδρείο. Όπως το σκέφτομαι εγώ θα είναι κάτι παραπάνω από 2 μέτρα το μήκος και περίπου 1+ το ύψος, το πλάτος δεν με απασχολεί από πλευράς χώρου, φαντάζομαι κάπου στους 50-70 πόντους (χωρίς να το ξέρω όμως με σιγουριά αυτό, αλλά δεν είναι πρόβλημα όπως και να έχει).
Τι θέλω να ρωτήσω (μιας και δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία, αλλά χάρη στα ενημερωτικά πόστ στο φόρουμ, απέκτησα μια μικρή εικόνα της κατάστασης,,,!!!!):
1) Χρειάζεται επί καθημερινής βάσεως αλλαγή του νερού;
2) Χρειάζεται περιποίηση σε καθημερινή βάση το σύστημα του ενυδρείου και εαν ναι, ποια είναι αυτή; Για παράδειγμα, το καθάρισμα του εσωτερικού τμήματος του τζαμιού γίνεται από ψαράκια, όπως έχω ακούσει, ή θέλει και χειροκίνητη εργασία; Και κάθε πόσο για παράδειγμα, δεδομένου οτι σκοπεύω να κάνω ένα μεγάλο ενυδρείο.
3) Οι αυτόματες ταϊστρες μέχρι πόσες μέρες μπορούν να τροφοδοτούν με φαγητό τα ψάρια;
4) Θέλω να λείψω αρκετές ημέρες πχ το καλοκαίρι από το σπίτι. Εαν υποθετικά λύνεται το θέμα του φαγητού με τις αυτόματες ταίστρες που ρώτησα προηγουμένως, υπάρχουν άλλα θέματα πχ θερμοκρασία (απλά το αναφέρω ενδεικτικά) που με καθηλώνουν στο σπίτι ή φεύγω χωρίς να έχω έγνοια πίσω μου;
5) Η βάση πρέπει να γίνει από τσιμέντο, μιας και που τώρα το σπίτι βρίσκεται στα μπετά οπότε θα ήταν χρήσιμο να γίνει τώρα η οποιαδήποτε εργασία για την βάση ή είμαι καλυμένος με σιδερένια βάση;
6) και ίσως αρκετά σημαντικό, περίπου για τι τιμή μπορεί να μιλάμε, για το ενυδρείο που σκέφτομαι όσον αφορά το μέγεθος; Οι αντλίες κτλ θέλουν συχνά αλλαγή, διότι είδα τιμές μέχρι και 200 ευρώ σε κάποιες ιστοσελίδες. το κόστος συντήρησης δηλαδή ποιό μπορεί να είναι;

Το ξέω οτι έκανα πάρα πολλές ερωτήσεις. Δεν είδα κάτι συγκεκριμένα σε αρκετά πόστ που διάβασα, τα οποία θα συνεχίσω μέχρι να τα τελειώσω όλα. Κάνετε πολύ καλή δουλειά και αποκτήσατε έναν ακόμη φίλο..
Εμφανίσεις: 2868
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-10, 13:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από solonic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και από εμένα, ξέρω οτι όπως και άλλοι, έτσι και εγώ, έχω τις χαζές αρχάριες απορίες μου σχετικά με το αντικείμενο, οπότε ζητάω την κατανόηση σας!!!!!
χτίζω σπίτι αυτή τη στιγμή και θέλω να βάλω σε έναν τοίχο που θα χωρίζει δύο δωμάτια ένα ενυδρείο. Όπως το σκέφτομαι εγώ θα είναι κάτι παραπάνω από 2 μέτρα το μήκος και περίπου 1+ το ύψος, το πλάτος δεν με απασχολεί από πλευράς χώρου, φαντάζομαι κάπου στους 50-70 πόντους (χωρίς να το ξέρω όμως με σιγουριά αυτό, αλλά δεν είναι πρόβλημα όπως και να έχει).
Τι θέλω να ρωτήσω (μιας και δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία, αλλά χάρη στα ενημερωτικά πόστ στο φόρουμ, απέκτησα μια μικρή εικόνα της κατάστασης,,,!!!!):
1) Χρειάζεται επί καθημερινής βάσεως αλλαγή του νερού;σε 1400 λιτρα οχι
2) Χρειάζεται περιποίηση σε καθημερινή βάση το σύστημα του ενυδρείου και εαν ναι, ποια είναι αυτή; Για παράδειγμα, το καθάρισμα του εσωτερικού τμήματος του τζαμιού γίνεται από ψαράκια, όπως έχω ακούσει, ή θέλει και χειροκίνητη εργασία; Και κάθε πόσο για παράδειγμα, δεδομένου οτι σκοπεύω να κάνω ένα μεγάλο ενυδρείο.σε τοσα λιτρα μια φορα το μηνα και αν
3) Οι αυτόματες ταϊστρες μέχρι πόσες μέρες μπορούν να τροφοδοτούν με φαγητό τα ψάρια;μεχρι ενα μηνα μπορει και παραπανω αναλογα και τα ψαρια βεβαια
4) Θέλω να λείψω αρκετές ημέρες πχ το καλοκαίρι από το σπίτι. Εαν υποθετικά λύνεται το θέμα του φαγητού με τις αυτόματες ταίστρες που ρώτησα προηγουμένως, υπάρχουν άλλα θέματα πχ θερμοκρασία (απλά το αναφέρω ενδεικτικά) που με καθηλώνουν στο σπίτι ή φεύγω χωρίς να έχω έγνοια πίσω μου;βαζεις εναν eliwel και ξενιαζεις συνδες ανεμιστηρες θερμοστατες και τα κανει μονο του
5) Η βάση πρέπει να γίνει από τσιμέντο, μιας και που τώρα το σπίτι βρίσκεται στα μπετά οπότε θα ήταν χρήσιμο να γίνει τώρα η οποιαδήποτε εργασία για την βάση ή είμαι καλυμένος με σιδερένια βάση;καλυτερα σηδερενια βαση για να βαλεις ενα μεγαλο σαμπ απο κατω και γλιτονεις πολλα λεφτα απο θεμα φιλτρων εκτος και το φτιαξεις αναλογα με μπετο και να χωραει ενα σαμπ καμια 300 λιτρα απο κατω
6) και ίσως αρκετά σημαντικό, περίπου για τι τιμή μπορεί να μιλάμε, για το ενυδρείο που σκέφτομαι όσον αφορά το μέγεθος; κανα 3000 μπορει και παραπανω αναλογα παλι τη θες μπορει να βρεισ πχ το elite το 2 μετρο με 700 ευρο αλλα δεν ειναι ενα μετρο υψος
Οι αντλίες κτλ θέλουν συχνά αλλαγή, διότι είδα τιμές μέχρι και 200 ευρώ σε κάποιες ιστοσελίδες. το κόστος συντήρησης δηλαδή ποιό μπορεί να είναι;αμα βαλεις σαμπ θα βαλεις μια αντλια καλη και θα την εχεις χρονια θα δωσεις και καμια 300 ευρο σε βιολογικα υλικα και σφουγκαρια μετα απλα θα τα πλενεις που και που

Το ξέω οτι έκανα πάρα πολλές ερωτήσεις. Δεν είδα κάτι συγκεκριμένα σε αρκετά πόστ που διάβασα, τα οποία θα συνεχίσω μέχρι να τα τελειώσω όλα. Κάνετε πολύ καλή δουλειά και αποκτήσατε έναν ακόμη φίλο..
καλως ηρθες
νομιζω να σε καλυψα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλο διαβασμα!

Μιας και μιλαμε για ενυδρείο θηρίο καποια πράγματα διαφέρουν αρκετα απ τα ενυδρεία που εχουμε οι περισσοτεροι.τωρα αν σε βοηθησω σε κατι καλως...

1)οχι!συνηθως γινεται αλλαγη της ταξης του 20-30% καθε εβδομαδα.Για το ενυδρείο σου δεν θα εχεις πρόβλημα και για πιο σπανιες αλλαγες.ξέρω οτι σε καποια μεγαλα ενυδρεία γινονται μονο λιγες φορες το χρόνο.

2)η συντηρηση γίνεται οταν κανεις αλλαγες νερου.καποια ψαρακια-γαριδες βοηθουν στον καθαρισμο αλλα και πάλι οι καλυτεροι καθαριστες ειναι τα 2 σου χερια(ξυραφακια,μαγνητες κλπ)!

3)αναλογα τις ταιστρες και τον αριθμο των ψαριων σου.Μεχρι και μηνα μπορουν να σε παν πιστευω.

4)τα περισσότερα πράγματα (θερμανση,φιλτρα,φως) θα ειναι αυτοματοποιημενα.η αλλαγη νερου μενει αλλα και να μη γίνει μια φορα δεν χαλασε ο κοσμος.Καλο ειναι ομως οταν λείπεις για καιρο να αφηνεις καποιον να τα επιβλέπει που και που.

6)οι αντλιες και ο εξοπλισμός ίσως να μην χρειαστουν και ποτέ αντισκατασταση.Το κόστος συντήρησης σχετικά μικρό.Παντως ανοιγεις μεγαλες δουλειες και λογικό είναι να έχεις ένα αρχικό κόστος αρκετά μεγάλο.Κάποια χιλιάρικα θα σου φυγουν,για το πόσα δεν ξέρω..

Καλη τύχη στο εγχείρημα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-10, 13:31
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από solonic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και από εμένα, ξέρω οτι όπως και άλλοι, έτσι και εγώ, έχω τις χαζές αρχάριες απορίες μου σχετικά με το αντικείμενο, οπότε ζητάω την κατανόηση σας!!!!!
χτίζω σπίτι αυτή τη στιγμή και θέλω να βάλω σε έναν τοίχο που θα χωρίζει δύο δωμάτια ένα ενυδρείο. Όπως το σκέφτομαι εγώ θα είναι κάτι παραπάνω από 2 μέτρα το μήκος και περίπου 1+ το ύψος, το πλάτος δεν με απασχολεί από πλευράς χώρου, φαντάζομαι κάπου στους 50-70 πόντους (χωρίς να το ξέρω όμως με σιγουριά αυτό, αλλά δεν είναι πρόβλημα όπως και να έχει).
Τι θέλω να ρωτήσω (μιας και δεν έχω εμπειρία από ενυδρεία, αλλά χάρη στα ενημερωτικά πόστ στο φόρουμ, απέκτησα μια μικρή εικόνα της κατάστασης,,,!!!!):
1) Χρειάζεται επί καθημερινής βάσεως αλλαγή του νερού;
2) Χρειάζεται περιποίηση σε καθημερινή βάση το σύστημα του ενυδρείου και εαν ναι, ποια είναι αυτή; Για παράδειγμα, το καθάρισμα του εσωτερικού τμήματος του τζαμιού γίνεται από ψαράκια, όπως έχω ακούσει, ή θέλει και χειροκίνητη εργασία; Και κάθε πόσο για παράδειγμα, δεδομένου οτι σκοπεύω να κάνω ένα μεγάλο ενυδρείο.
3) Οι αυτόματες ταϊστρες μέχρι πόσες μέρες μπορούν να τροφοδοτούν με φαγητό τα ψάρια;
4) Θέλω να λείψω αρκετές ημέρες πχ το καλοκαίρι από το σπίτι. Εαν υποθετικά λύνεται το θέμα του φαγητού με τις αυτόματες ταίστρες που ρώτησα προηγουμένως, υπάρχουν άλλα θέματα πχ θερμοκρασία (απλά το αναφέρω ενδεικτικά) που με καθηλώνουν στο σπίτι ή φεύγω χωρίς να έχω έγνοια πίσω μου;
5) Η βάση πρέπει να γίνει από τσιμέντο, μιας και που τώρα το σπίτι βρίσκεται στα μπετά οπότε θα ήταν χρήσιμο να γίνει τώρα η οποιαδήποτε εργασία για την βάση ή είμαι καλυμένος με σιδερένια βάση;
6) και ίσως αρκετά σημαντικό, περίπου για τι τιμή μπορεί να μιλάμε, για το ενυδρείο που σκέφτομαι όσον αφορά το μέγεθος; Οι αντλίες κτλ θέλουν συχνά αλλαγή, διότι είδα τιμές μέχρι και 200 ευρώ σε κάποιες ιστοσελίδες. το κόστος συντήρησης δηλαδή ποιό μπορεί να είναι;

Το ξέω οτι έκανα πάρα πολλές ερωτήσεις. Δεν είδα κάτι συγκεκριμένα σε αρκετά πόστ που διάβασα, τα οποία θα συνεχίσω μέχρι να τα τελειώσω όλα. Κάνετε πολύ καλή δουλειά και αποκτήσατε έναν ακόμη φίλο..
καλως ηρθες
1. οχι. Το συνηθισμενο ειναι μια φορα τη βδομαδα αλλα μπορει να γινει ευκολα χωρις φασαρια και νερα. Αν εχεις λιγα ψαρια αρκει και μια φορα το μηνα.
2. οχι δεν θελει απολυτως τιποτε ως καθιερωμενη καθημερινη φροντιδα. Απλα θα παρατηρεις αν ολα πανε καλα. Καποια πραγματα που γινονται ως ρουτινα γινονται σε πιο αραια διαστηματα .
3. εχουν αυτονομια γυρω στον ενα μηνα συνηθως
4. το ταισμα δεν αποτελει προβλημα αν φυγεις. Το προβλημα θα ειναι με την θερμοκρασια η με την ποιοτητα νερου μετα τον μηνα. Αυτο θελει συζητηση για να απαντηθει.
5.ασχολησου λιγο με το αν το σημειο που θελεις να το βαλεις αντεχει στο βαρος. Η βαση μπορει να ειναι τσιμεντενια αλλα στην περιπτωση αυτη δεν θα εχεις χωρο απο κατω για φιλτρα κλπ. Πολλοι ομως τα βαζουν διπλα και οχι απο κατω. Και μια σιδερενια βαση η ξυλινη ειναι μια χαρα. Οτι σε βολεθυει αρκει να ειναι σταθερη και γερη.
6.Τα φιλτρα αλλαζουν μετα απο αρκετα χρονια . Το κοστος συντηρησης προκυπτει συνηθως απο τις λαμπες και λιγοτερο απο την θερμανση και ακομα λιγοτερο απο απο την καταναλωση ρευματος του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-10, 13:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

και μια ιδεα αφου θα το κανεις που θα το κανεις

εκει που θες να βαλεις το ενυδρειο βαλε μια παροχη νερου και μια αποχετευση

για να μη παλευεις με κουβαδες και λαστιχα
φαντασου 1400 λιτρα +σαμπ καμια 300 -400 φτανεις τα 1800 λιτρα αν ο κουβας ειναι 15 λιτρα ποσοι κουβαδες ειναι ??? 120 κουβαδες 2 μερες μεροκαματο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-10, 13:40
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Θα ήθελα να προσθέσω οτι μιάς και χτίζεις τώρα το σπίτι, άν τελικά αποφασίσεις να κατασκευάσεις ενυδρείο, να προβλέψεις υδραυλική εγκατάσταση για αυτόματη αλλαγή νερού, αυτόματες αναπληρώσεις, χώρους για αντίστροφη όσμοση και υδραυλική εγκατάσταση γι' αυτήν. Θα γλυτώσεις πολύ αγγαρεία και θα χαρείς το χόμπυ πολύ περισσότερο. Και καλό είναι ανεξάρτητα τώρα τί σκέφτεσαι να βάλεις, να κάνεις το μέγιστο των προβλέψεων για την περίπτωση που θέλεις να κάνεις κάτι πιό απαιτητικό αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-10, 13:47
solonic Ο χρήστης solonic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2010
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή μιλάμε για

ταχύτατη απάντηση. Σας ευχαριστώ όλους. Φυσικά, όπως καταλάβατε, δεν πρόκειται να το φτιάξω μόνος μου το ενυδρείο αλλά θα το αγοράσω, αν και φαντάζομαι οτι θα πληρώσω πολλά πολλά περισσότερα από ότι εαν το έφτιαχνα μόνος μου. Όμως δεν έχω ούτε τις τεχνικές γνώσεις, ούτε γενικότερα γνώσεις πάνω σε θέματα ενυδρείων, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να κινηθώ μέσω ενός καταστήματος.
Οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι ιδιαίτερα χρήσιμες, εντάξει, να μην φανώ και εντελώς άσχετος στα καταστήματα που θα πάω για να ρωτήσω. Βασικά έχω και άλλες απορίες, αλλά θα μιλήσω με τους ανθρώπους στα καταστήματα.
Γενικά αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει ένα κόστος συντήρησης σε λογικά επίπεδα και δεν με προβληματίζει αυτό. Εαν γνωρίζεται κάποιο κατάστημα που να μου δώσει σωστές συμβουλές και να έχει ανθρώπινες τιμές, θα το εκτιμούσα, καθώς όπως σε πολλούς τομείς, όταν κάποιος βλέπει έναν άσχετο, φροντίζει να του πίνει και το αίμα. Αυτό θα ήθελα να αποφύγω εαν είναι εφικτό.
Ευχαριστώ και πάλι όλους τους φίλους που απάντησαν, το ξέρω οτι ήμουν κουραστικός...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-10, 13:56
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

τα περισσοτερα καταστηματα απλος θελουν να πουλησουν(οχι ολα βεβαια)γι'αυτο προσεχε γιατι το κοστος μπορει να εκτοξευτη!!!καλη συνεχεια στο υπεροχο χομπι που επελεξες και καλως ηρθες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-10, 13:56
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από solonic Εμφάνιση μηνυμάτων
ταχύτατη απάντηση. Σας ευχαριστώ όλους. Φυσικά, όπως καταλάβατε, δεν πρόκειται να το φτιάξω μόνος μου το ενυδρείο αλλά θα το αγοράσω, αν και φαντάζομαι οτι θα πληρώσω πολλά πολλά περισσότερα από ότι εαν το έφτιαχνα μόνος μου. Όμως δεν έχω ούτε τις τεχνικές γνώσεις, ούτε γενικότερα γνώσεις πάνω σε θέματα ενυδρείων, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να κινηθώ μέσω ενός καταστήματος.
Οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι ιδιαίτερα χρήσιμες, εντάξει, να μην φανώ και εντελώς άσχετος στα καταστήματα που θα πάω για να ρωτήσω. Βασικά έχω και άλλες απορίες, αλλά θα μιλήσω με τους ανθρώπους στα καταστήματα.
Γενικά αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχει ένα κόστος συντήρησης σε λογικά επίπεδα και δεν με προβληματίζει αυτό. Εαν γνωρίζεται κάποιο κατάστημα που να μου δώσει σωστές συμβουλές και να έχει ανθρώπινες τιμές, θα το εκτιμούσα, καθώς όπως σε πολλούς τομείς, όταν κάποιος βλέπει έναν άσχετο, φροντίζει να του πίνει και το αίμα. Αυτό θα ήθελα να αποφύγω εαν είναι εφικτό.
Ευχαριστώ και πάλι όλους τους φίλους που απάντησαν, το ξέρω οτι ήμουν κουραστικός...
Λυπαμε που το λεω αλλα ειναι δυσκολο αυτο που ζητας , θα πρεπει να ψαξεις πολλα καταστημα και να κανεις γενικοτερα μια ερευνα αγορας μιας και αυτο που θελεις να κανεις δεν εχει 5-10 ευρο και η αποκλιση τιμων απο καταστημα σε καταστημα για τα μετρα που θες θα ειναι καποιο σεβαστο ποσο οπου με αυτο θα μπορεις να κανεις - να παρεις και κατι αλλο .
Υπομονη και καλο ψαξιμο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-10, 14:18
solonic Ο χρήστης solonic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2010
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια ιδεα αφου θα το κανεις που θα το κανεις

εκει που θες να βαλεις το ενυδρειο βαλε μια παροχη νερου και μια αποχετευση

για να μη παλευεις με κουβαδες και λαστιχα
φαντασου 1400 λιτρα +σαμπ καμια 300 -400 φτανεις τα 1800 λιτρα αν ο κουβας ειναι 15 λιτρα ποσοι κουβαδες ειναι ??? 120 κουβαδες 2 μερες μεροκαματο
Χάρη, έχεις δίκιο στα σίγουρα!!!!!! σωστό, ήθελα και αυτό να το ρωτήσω, με πρόλαβες!!!!!!! Γιαυτό ξεκίνησα να ψάχνομαι τώρα, που είμαι ακόμα στα μπετά!! όλες οι σκέψεις καλοδεχούμενες!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-10, 14:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

εχετε 1.800 λιτρα ενυδρειο οσοι λετε οτι μα οτι θελετε??

με τιποτα βαση απο ξυλο,απαραιτητα κοιλοδοκος
κανενα προβλημα με θερμοκρασια,μην ξαναακουσω για ανεμιστηρια σε 1.800 λιτρα...
αν κρατησεις χαμηλη ιχθυοφορτιση κανεις δουλεια και με εξωτερικα φιλτρα,αλλα το sump θα ηταν οτι καλητερο.
ολο αυτο θα σου παει πανω κατω στο 5χιλιαρο στο πολυ περιπου..

οσο ψαχνεις θα βρισκεις ολο και καλητερες προσφορες,μην βιαστεις,ξεκινα με τα υδραυλικα και τις παροχες.

καλως ηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-10, 14:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλα μη βαρας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-10, 14:45
solonic Ο χρήστης solonic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2010
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχετε 1.800 λιτρα ενυδρειο οσοι λετε οτι μα οτι θελετε??

με τιποτα βαση απο ξυλο,απαραιτητα κοιλοδοκος
κανενα προβλημα με θερμοκρασια,μην ξαναακουσω για ανεμιστηρια σε 1.800 λιτρα...
αν κρατησεις χαμηλη ιχθυοφορτιση κανεις δουλεια και με εξωτερικα φιλτρα,αλλα το sump θα ηταν οτι καλητερο.
ολο αυτο θα σου παει πανω κατω στο 5χιλιαρο στο πολυ περιπου..

οσο ψαχνεις θα βρισκεις ολο και καλητερες προσφορες,μην βιαστεις,ξεκινα με τα υδραυλικα και τις παροχες.

καλως ηρθες
Ναι, σωστός ο Κώστας όσον αφορά τα υδραυλικά και τις παροχές. Και εγώ έτσι φαντάστηκα και μπήκα στην διαδικασία να βρω ανθρώπους που το κατέχουν το άθλημα, καταρχην ως χομπίστες και κατα δεύτερον ως άνθρωποι με σωστή άποψη. Θα επισκεφτώ σήμερα 3 μαγαζιά, για να ρωτήσω. θα σας πω τι μου είπαν για να μου πείτε εαν με πετσοκόβουν... ευχαριστώ παιδιά όλους σας, είναι σημαντικές ΟΛΕΣ οι πληροφορίες που μου δώσατε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεγάλο ενυδρείο... D.I.Y. ή εργοστασίου? lingistis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 20-01-10 21:43
Μεγάλο θαλασσινό Ενυδρείο απο Νέο PCHRYSOVERGIS Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 05-11-08 15:48
Μικρά Guppies στο μεγάλο ενυδρείο dimitrisgiannoulakis Ζωοτόκα 2 07-03-07 16:03
Νέο (μεγάλο) ενυδρείο tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 10-06-05 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12002 seconds with 15 queries