Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-08-09, 09:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΡΑΓΟΥΝ αποβλητα ποσες μερες.
Οι εξαγωγεις τα εχουν νυστικα 4-5 ημερες για να μην παραγουν και εχει προβλημα το νερο μεταφορας.
ΠΕΤΡΟΣ 21
αποβλητα βγαζουν σχεδον παντα γιατι στο ενυδρειο ολο και κατι βρισκουν να φανε.... σιγα μην μεινουν νυστικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-08-09, 10:38
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποβλητα βγαζουν σχεδον παντα γιατι στο ενυδρειο ολο και κατι βρισκουν να φανε.... σιγα μην μεινουν νυστικα

....σιγουρα βγαζουν...,εσυ αν δε πας για "χοντρο" κατα την διαρκεια μιας ημερας δεν θα πας και για "ψιλο" σου ακομη κι αν εχεις να φας για μερες???

υ.γ....ελπιζω να μη το "ξεφτιλησα"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
....σιγουρα βγαζουν...,εσυ αν δε πας για "χοντρο" κατα την διαρκεια μιας ημερας δεν θα πας και για "ψιλο" σου ακομη κι αν εχεις να φας για μερες???

υ.γ....ελπιζω να μη το "ξεφτιλησα"

οποτε αποκλειουμε το ενδεχομενο να πεθαναν απο το θανατο της βιολογιας του φιλτρου...
κριμα που δεν εκανε μετρισεις ο φιλος μας να ξεραμε τι γινετε αλλα λογικα αφου γυρισε και η θερμοκρασια ηταν στους 29, αν τις μερες που ελειπε ανεβηκε λιγο ακομα ισως να τελειωσε το οξυγονο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-08-09, 19:05
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ΟΙ αποικειες των βακτηριδιων ειναι αναλογες με την ποσοτητα αμμωνιας που περαγετε.ΑΝ εχω π.χ. 5 μοναδες αμμωνια τοτε θελω 20 αποικειες βατηριδια.Μπορει στο φιλτρο να εχω 1000 κελια για 1000 αποικειες.Με αυτον τον αριθμο αμμωνιας που παραγω θα εχω 20 αποικειες σε 20 κελια και τα υπολοιπα θα ειναι αδεια!
Με αλλα λογια βαζω τοσο βιολογικο υλικο οσες και οι αναγκες μου.Αν βαλω παραπανω ειναι αχρηστο,δεν λειτουργει.Αρα μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας παραγω μεγαλες ποσοτητες βιολογικου υλικου (στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια),μικρες ποσοτητες αμμωνιας λιγο βιολογικο υλικο.
Μαλλον εδω τα πραγματα <δουλεψανε> αντιστροφα.
ΠΕΤΡΟΣ 21
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-08-09, 20:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ξερουμε πως λειτουργει ο κυκλος του αζωτου, ομως η αιτια θανατου ΔΕΝ ειναι αυτό.
Εαν ηταν προβλημα αμμωνιας, τοτε θα ηταν ΟΛΑ ταλαιπωρημενα, οχι τα μισα μια χαρα και τα αλλα μισα τεζα.
Ξαναδιαβαζοντας το post απο την αρχη..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!!
Εχω 2 ενυδρεια, ενα κοινωνικο και ενα 60 lt μ'ενα red cup. !
Πεθαναν το red cup που ηταν μονο του σε 60 λιτρα και τα μισα του κοινωνικου που ηταν σε αλλο ενυδρειο.
Με δεδομενο οτι δεν σταματησαν τα φιλτρα, και εχοντας αφησει απειρες φορες ενηλικα ψαρια αταιστα για 15 μερες χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα (τοσο προσωπικα, αλλα οπως μπορουν να βεβαιωσουν και δεκαδες αλλοι συγχομπιστες )το μονο που μενει ειναι η ανοδος της θερμοκρασιας οσο το σπιτι ηταν κλειστο. (οπως επισης και το σεναριο διαφορων αλλων διαβολικων συμπτωσεων..)
Τα καπακια ηταν ανοιχτα?
Θα ηταν ενδιαφερον να μας πεις ποια ψαρια ψοφησαν και ποια επιβιωσαν
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-08-09, 09:25
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Το red cup οπως ειπα πρεπει να ειχε μολις ψοφησει οταν επεστρεψα, η θερμοκρασια ηταν σχεδον 29 και στα 2 ενυδρεια και δεδομενου οτι τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ισως το red cup να μην αντεξε την ανοδο..
Τα υπολοιπα ομως? Ειχα στο αλλο ενυδρειο 5 neon tetra, 5 αρλεκινους, 2 cherry barbs και μια βδομαδα πριν φυγω εβαλα και 2 πλατυ εκ των οποιων το 1 μου ψοφησε 2 μερες μετα, αρα συνολο 13. Και οταν γυρισα βρηκα 4 neon, τα cherry και τα 2 και εναν αρλεκινο, που μου ψοφησε την αλλη μερα το πρωι, συνολο 6!!!!Εχασα το πλατυ, ενα neon και ολους τους αρλεκινους.Τα καπακια τα ειχα ανοιχτα και ειχα μειωσει σταδιακα και τη φωτοπεριοδο για να αποφυγω μεγαλη ανοδο της θερμοκρασιας..
Αυτο που ρωτησα και σε αλλο post και δεν πηρα απαντηση ειναι αν υπαρχει περιπτωση να αρρωστησε καποιο και οταννψοφησε να φαγωθηκε απο τα υπολοιπα και να αρρωστησαν...???
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-08-09, 10:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cherry Εμφάνιση μηνυμάτων
Το red cup οπως ειπα πρεπει να ειχε μολις ψοφησει οταν επεστρεψα, η θερμοκρασια ηταν σχεδον 29 και στα 2 ενυδρεια και δεδομενου οτι τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ισως το red cup να μην αντεξε την ανοδο..
Τα υπολοιπα ομως? Ειχα στο αλλο ενυδρειο 5 neon tetra, 5 αρλεκινους, 2 cherry barbs και μια βδομαδα πριν φυγω εβαλα και 2 πλατυ εκ των οποιων το 1 μου ψοφησε 2 μερες μετα, αρα συνολο 13. Και οταν γυρισα βρηκα 4 neon, τα cherry και τα 2 και εναν αρλεκινο, που μου ψοφησε την αλλη μερα το πρωι, συνολο 6!!!!Εχασα το πλατυ, ενα neon και ολους τους αρλεκινους.Τα καπακια τα ειχα ανοιχτα και ειχα μειωσει σταδιακα και τη φωτοπεριοδο για να αποφυγω μεγαλη ανοδο της θερμοκρασιας..
Αυτο που ρωτησα και σε αλλο post και δεν πηρα απαντηση ειναι αν υπαρχει περιπτωση να αρρωστησε καποιο και οταννψοφησε να φαγωθηκε απο τα υπολοιπα και να αρρωστησαν...???

Υπαρχει μια πιο λογικη εξηγηση. Εβαλες φρεσκα ψαρια μια βδομαδα πριν φυγεις. Γενικοτερα οταν σκοπευουμε να φυγουμε δεν βαζουμε κατοικους για τουλαχιστον 3-4 εβδομαδες.
Το πιο πιθανον ειναι οτι τα νεα ψαρια εφεραν μαζι τους καποιο νεο μικοβιο, το οποιο ανελαβε δραση. Επισης ειναι πολυ πιθανον καποιο απο τα νεα να ψοφησε και μετα να το εφαγαν τα υπολοιπα. Μπορουν να κολλησουν και χωρις να το φανε (στο νερο αυτα ειναι ευκολα πραγματα) αλλα σιγουρα αν το εφαγαν κιολλας σιγουρα δεν βοηθαει.
Επισης, για πιο λογο εβαλες platy τη στιγμη που ειχες ηδη νεον και αρλεκινους και ολα αυτα δεν πανε μαζι?

Για το χρυσοψαρο περαν της θερμοκρασιας δεν εχω αλλη προφανη εξηγηση, εκτος απο το τυχαιο γεγονος.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-08-09, 18:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Επέστρεψα από διακοπές τώρα τα ψάρια ήταν 24 μέρες αταιστα και είναι μια χαρά ,βέβαια είναι δίσκοι ενήλικοι και άγριοι πιασμένοι και αντέχουν, να πω επίσης ότι δεν έχω ίχνος άλγης .Απλά το αναφέρω για να δεις ότι λέγοντας σου να τα αφήσεις 10 μέρες αταιστα δεν παθαίνουν τίποτα και δεν στο είπαμε έτσι επειδή το έχουμε ακούσει αλλά το κάνουμε και στα δικά μας ενυδρεία και με αρκετά ακριβά ψάρια μάλιστα.

Σε ενυδρείο 30 λίτρων που έχω μια αναπαραγωγή nanacara anomala και αυτά γέννα από άγρια πιασμένα ψαράκια με την μάνα και 15 μικρά και εκεί δεν έριξα τίποτα βέβαια εκεί έχει τρελή άλγη και όλα μια χαρά

Σε ενυδρείο 70 λίτρα λίτρων με τετρας και γατόψαρα τα έχω αφήσει χωρίς τροφή 14 μέρες στο παρελθόν .

Τα έγραψα τα παραπάνω γιατί νιώθω και λίγες τύψεις που έχασες τα ψάρια σου μια και είμουν από αυτούς που σου το πρότεινα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διακοπες co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 01-05-09 12:50
ΔΙΑΚΟΠΕΣ και λιπασματα? alan boy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 23-07-07 14:35
διακοπες marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 28-04-06 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04725 seconds with 13 queries