Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-06, 09:54
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Question ενυδρείο για ιππόκαμπους

Οπως εχετε καταλβει λατρευω τους ιππόκαμπους (και ελπιζω να μην σας εχω σπασει τα νευρα) και τώρα ετοιμάζω ενα ενυδρειο για αυτούς,παρόλα αυτά και την ερευνα που έχω κανει δεν εχω βρει/δει ενα ενυδρειο για ιππόκαμπους,πώς ακριβώς ειναι .
Ετσι θα ήθελα να ζητήσω απο οποιον εχει ιππόκαμπους να παραθέσει φωτογραφίες απο το/τα ενυδρειο/α τους ετσι ώστε να παράμουμε μια καλή ιδέα




ευχαριστώ
__________________



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θανάσης : 29-06-06 στις 13:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-06, 09:58
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Ο χρήστης "Νίκος" από τον Κορυδαλλό, έχει. Ισως μπορεί να σε βοηθήσει. Πάντως να ξέρεις ότι είναι πολύ ευαίσθητα ζώα και θέλουν αρκετά ψηλό ενυδρείο (μέτρο, ίσως...). Σκέψου το και ψάξε το πολύ καλά πριν το κάνεις...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-06, 10:00
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Απο ψαξημο τιποτε αλλο
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-06, 14:24
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
....Πάντως να ξέρεις ότι είναι πολύ ευαίσθητα ζώα και θέλουν αρκετά ψηλό ενυδρείο (μέτρο, ίσως...)....
Σορυ που επεμβαινω αλλα φιλε filoxenos εισαι καπως υπερβολικος...οι ιπποκαμποι χρειαζονται τουλαχιστον 2 φορες το πληρες μηκος του σε υψος (οπως και αλλα πραγματα) για να δειξουν την νορμαλ συμπεριφορα τους και να πετυχουμε ζευγαρωμα. Το ενα "μετρο, ισως" ....ειναι υπερβολικο και πρακτικα μη εφαρμοσιμο.

Επειδη ομως ο φιλος Θανασης (αν εχω καταλαβει καλα) δεν εχει και πολυ εμπειρια στο θαλασσινο καλο ειναι να ασχοληθει με πιο βασικα πραγματα.

Φιλικα παντα...ετσι?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-06, 14:54
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Οι ιππόκαμποι κινούνται πολύ κατά ύψος. Αν τους δώσεις πχ 50 cm και έχεις ζώα 15 πόντων, πιστεύεις ότι είναι καλά, δηλαδή?
Δεν νομίζω...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-06, 15:17
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Κοιτα filoxenos, αν διαβασεις με προσοχη τι γραφω θα προσεξεις οτι αναφερομαι σε 2 φορες το πληρες μηκος τους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Αυτο σημαινει πως μπορει να ειναι και 3 αλλα και 4 φορες και παντα μιλαμε για καθαρο υψος, σωστα?
Ετσι στο παραδειγμα που εφερες μπορει καλλιστα να ειναι και 60 εκ. το καθαρο μας υψος, ουσιαστικα δεν υπαρχουν ορια.

Τωρα αν βρισκεις σωστο να συμβουλευεις εναν "νεο" (με την καλη εννοια) να φτιαξει ενυδρειο με υψος 1 μετρο (ισως) για να του πανε καλα τα ψαρια, τι να πω...μπορει να ξερεις καλυτερα λογο εμπειριας στο θαλασσινο ενυδρειο.

Βεβαια το πως θα συντηρει το ενυδρειο του ενος μετρου (ισως) δεν μας λες...εσυ πως θα εφτανες τον πατο του αληθεια...με μασκα και αναπνευστηρα?

ΙΜΟ καλα κανει και το ψαχνει ο φιλος Θανασης, και αφου γουσταρει θαλασσινο και ιπποκαμπους (ειναι πραγματικα υπεροχοι) καλα θα κανει να το ξεκινησει οταν θα ειναι ετοιμος. Απλα πιστευω πως υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθει απο το υψος του ενυδρειου. Μερικα απο αυτα ειναι η διατροφη τους, οι πιθανες ασθενειες που θα προκυψουν (καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος), το πως πρεπει να ειναι στημενο το μικροπεριβαλλον στο οποιο θα φιλοξενηθουν, οι βασικες παραμετροι του θαλασσινου νερου, πως τις κραταμε σταθερες και τι πρεπει να προσεχουμε και χιλια δυο αλλα πραγματα.

Οσο κι αν σου φαινεται περιεργο...παντα φιλικα.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-06, 15:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Φίλε μου Gorgi, συμφωνώ με αυτά που λες και εντοπίζεις. Εμπειρία από θαλασσινό δεν έχω καθόλου. Με τους ιππόκαμπους, επειδή από μικρό παιδί τους είχα ξεχωρίσει από πολλά άλλα ζώα του ζωικού βασίλειου, έχω μιά άλλη προσωπική σχέση και ένα μεγάλο ενυδρείο μόνο με αυτά τα ζώα, αποτελεί όνειρο ζωής για μένα... Οπου βρίσκω υλικό γι αυτούς το συγκεντρώνω και προετοιμάζομαι για τη στιγμή που το όνειρο θα γίνει πραγματικότητα. Από όσα έχω διαβάσει, ακούσει και δει μέχρι στιγμής, όλοι όσοι ασχολήθηκαν σοβαρά με το είδος, εντοπίζουν σαν βασικό θέμα το ύψος του ενυδρείου. Αυτό προσπάθησα κι εγώ με τις λίγες πραγματικά γνώσεις μου, να μεταφέρω στο φίλο μας (και μη σου διαφεύγει το "ίσως" που περιέχει η πρότασή μου: "μέτρο, ίσως...")... Αρκετά ακόμα, τα συμπλήρωσες εσύ... Αλλα, θα τα βρει στην πορεία του προς την υλοποίηση του στόχου του... Οσο για αυτό που ρωτάς για τη μάσκα, δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω, γιατί το ψηλότερο ενυδρείο μου είναι 55 πόντους. Αλλοι όμως, με ενυδρεία πολύ ψηλότερα από τα δικά μου, σίγουρα θα μπορούν να απαντήσουν στην ερώτηση...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-06, 15:45
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Χαιρομαι που το βλεπεις ετσι το πραγμα...απλα το οτι για σενα ειναι ονειρο σημαινει πως το σκεφτεσαι ιδανικα και θες να το υλοποιησεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Μπραβο σου αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το κανουμε ετσι ολοι. Απλα θεωρησα το μετρο (ισως) υπερβολικο, τιποτ'αλλο.

Οσο γι'αυτο που λεω με την μασκα δεν ειναι καθολου αστειο, υπαρχουν ανθρωποι που το κανουν αλλα τα ενυδρεια τους ειναι πραγματικα μεγαλα (>1 κυβικου).
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-06, 15:52
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα η ΔΕΗ μαςπαιζει παιχνιδια

Παράθεση:
ΙΜΟ καλα κανει και το ψαχνει ο φιλος Θανασης, και αφου γουσταρει θαλασσινο και ιπποκαμπους (ειναι πραγματικα υπεροχοι) καλα θα κανει να το ξεκινησει οταν θα ειναι ετοιμος. Απλα πιστευω πως υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθει απο το υψος του ενυδρειου. Μερικα απο αυτα ειναι η διατροφη τους, οι πιθανες ασθενειες που θα προκυψουν (καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος), το πως πρεπει να ειναι στημενο το μικροπεριβαλλον στο οποιο θα φιλοξενηθουν, οι βασικες παραμετροι του θαλασσινου νερου, πως τις κραταμε σταθερες και τι πρεπει να προσεχουμε και χιλια δυο αλλα πραγματα.
Εδώ και δθό μηνες "δεν κανώ τιποτε αλλο" εκτος απο το να ψαχνω πληροφορίες για τους ιππόκαμπους και πιστευω πως προετιμάζομαι αρκετά καλα


Επίσης στεινω εδώ και τρεις βδομάδες το ενυδρειο που θα τος φιλοξενισει απο τον Σεμπτεβριο-Δεκέμβριο και τωρα ειναι αργα για ενυδρεια με 1μ υψος(αλλα έτσι κιαλιος δεν νομίζω να επερνα ενα τόσο ψηλό ενυδρειο καθώς δεν θα χόραγε και δεν θα χρειαζόταν αποσο ξερω)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-06, 16:00
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Θαναση μπραβο σου που το ψαχνεις απο πριν, αυτο δειχνει οτι πραγματικα σε ενδιαφερει το θεμα. Μια συμβουλη μοναχα....εξαντλησε τις δυνατοτητες που εχεις οσον αφορα το θεμα μεγεθους του ενυδρειου. Αν δεν το εχεις κολησει ακομα εκμεταλευσου και το τελευταιο εκατοστο που σε παιρνει και δεν θα το μετανοιωσεις...trust me. Επισης φροντισε το υψος να μην ξεπερναει το πλατος (εχει να κανει με την ανταλλαγη αεριων) ειδικα αν δεν φτιαξεις sump.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-06, 16:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φροντισε επισης παραλληλα με οσα "εξειδικευμενα" μαθεις για τους ιπποκαμπους, να ενημερωθεις για ολα τα σχετικα με ενα θαλασσινο ενυδρειο.
Το λεω γιατι πολλα εξειδικευμενα φορουμ, θεωρουν ως δεδομενο οτι ο χρηστης ξερει ηδη τα βασικα για να στησει ενα θαλασσινο, και ειδικευονται στο συγκεκριμενο ψαρι - ψαρια και τις απαιτησεις τους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-06, 16:50
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Angry



ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΔΕΗ!!


Παρόλα αυτά
Παράθεση:
Θαναση μπραβο σου που το ψαχνεις απο πριν, αυτο δειχνει οτι πραγματικα σε ενδιαφερει το θεμα. Μια συμβουλη μοναχα....εξαντλησε τις δυνατοτητες που εχεις οσον αφορα το θεμα μεγεθους του ενυδρειου. Αν δεν το εχεις κολησει ακομα εκμεταλευσου και το τελευταιο εκατοστο που σε παιρνει και δεν θα το μετανοιωσεις...trust me. Επισης φροντισε το υψος να μην ξεπερναει το πλατος (εχει να κανει με την ανταλλαγη αεριων) ειδικα αν δεν φτιαξεις sump.


το ενυδρειο όπως ηπα εναι σε λειτουργια και τωρα ειναι αργά
Βεβαια ειναι μικρό,αλλα μεγάλο για μενα,ειναι 60*30*50
Σαφώς δεν θα το γεμίσω ,εχω ενα Neon Goby, θα βάλλω ενα ζευγάρι ιππόκαμπους ,καμια Cleaner Shrimp και τιποτε για χλωριδα
αυτα μου αρκουν

Αλλα παρόλα αυτα,υπάρχει κανεις να μας δειξει το ενυδρειο του;;
__________________



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Θανάσης : 15-07-06 στις 18:23
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-06, 18:23
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Θανάση καλησπέρα. Είμαι ο χρήστης "Νίκος" που είπε και ο Ντίνος. Στείλε π.μ. να έρθεις να δεις τους ιππόκαμπους, το περιβάλον που τους φιλοξενώ και να τα πούμε από κοντά. Αλλά μια και μας διαβάζουν κι άλλοι, να σου πω από δω πως αν βάλεις cleaner οι ιππόκαμποι δεν θα προλάβουν να φάνε τπτ! Τρώει με απίστεφτη ταχύτητα, άσε που είναι κοινωνικές και καλό είναι να μην έχουμε μόνο μία στο ενυδρείο μας.
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-07-06, 18:21
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Για σου Νίκο!!
Συγνώμη που απανταω τωρα (σημερα επεστρεψα απο της διακοπές )
αλλα επειδη δεν ξερω αν μπορώ να ερθω μπορεις να βγαλεις καποιες φωτ. ; αν ειναι να δουν και οι άλλοι;;;;ε;;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-06, 12:52
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Tελικά δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφίες;;;;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-07-06, 16:47
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Ερχονται έρχονται..
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-06, 18:29
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

περιμένουμε...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-09-06, 14:13
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης
περιμένουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-10-06, 14:00
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11589.
.................... Λέει ότι μέσα έχει 5 ιππόκαμπους.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21056 seconds with 15 queries