Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-06, 19:35
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή Απώλεια αγαπημένων ψαριών-SOS

Καλησπέρα...

Δυστυχώς δεν γράφω ευχαριστα νέα...

Είχα δύο κορυντορας ζουλιι, το ένα αγορασμένο πριν 5 μήνες περίπου και ήταν γύρω στα 5 εκ. και το άλλο πριν κανα 4μηνο και ήταν μικρο, γύρω στα 3 εκ. Το ενυδρείο μου είναι στρωμένο απο τον Νοεμβρη και έχω χαλικάκι 1-3χιλ. Οι υπολοιποι κατοικοι ειναι γκαπι και αμανο και δεν ρίχνω αλατι λογω των γατοψαρων.

Πριν μία εβδομαδα έχασα το μικρο απο τα μάτια μου. Τους εχω κρυψώνες με ξύλα αμανο και τα συναφή και υπέθεσα οτι θα ήταν εκει. Οταν δεν βγήκε για φαγητό, την αλλη μέρα έκανα ανω κάτω το ενυδρείο (και απέξω ) και δεν το βρήκα. Λυπήθηκα αλλα υπέθεσα οτι οντας μικρό το είχαν κάνει "κολατσιό".

Χτες λοιπόν, είδα και το μεγάλο σε ανάποδη σταση πάνω στην Hygrophilla μου. Να αναπνεει βαρια. Η θερμοκρασία ήταν στους 28βαθμους. Αμέσως το έπιασα και το απομόνωσα σε ένα ενυδρειάκι που έχω 20λιτρων με μια γέννα γκάπι. Εκεί παρατήρησα, αστάθεια στο κολύμπι και συνεχως σε ανάποδη σταση. Παρόλα αυτα δεν υπήρχαν εμφανή σημάδια-εξωτερικά- για πληγή. Η κοιλιά του δεν ήταν πρησμένη, τα μάτια του μια χαρά, το χρώμα του μια χαρά. Ούτε γρατζουνιά ούτε τίποτα. Τα μουστάκια του ήταν ολα στην θέση τους, δηλαδή δεν υπήρχε κομμένο ή πληγωνένο μουστακη. Τι λέτε να συνέβη; Καμιά υποψία; Υποφέρουν απο καμιά "αόρατη" αρρωστια τα κορύντορας;
Μπορούσα λέτε να κάνω κάτι; Εχετε καμια παρόμοια εμπειρία;

Να σημειώσω μόνο τα εξής:
1. Μετα τον θανατο του πρωτου είχα κανει αλλαγή νερου
2. Οι μετρήσεις μου ήταν πολύ καλες: gh6, kh 7, ph 7,2, NO3 5, NO2 0 και αμμωνία επισης 0
3. Τα τάιζα ταμπλέτα, ζωντανή αρτέμια και φυλλαράκι
4. Δεν έχω καμία αλλη απώλεια ούτε είχα για 7-8 μήνες


Δεχτή κάθε αποψη. Βοήθηστε με να καταλάβω διότι εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύυυυυυυ

Ευχαριστώ πολύ
Κωνσταντίνα


ΥΓ. αν αυτο το ποστ είναι για τις αρρώστιες, παρακαλώ τους μοντερέτορες ( ) να το μετακινήσουν.
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-06, 20:04
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Κωνσταντίνα που είσαι και συμπολίτισσα … πριν αρκετό καιρό είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία … δυστυχώς μέσα σε 2 μέρες έχασα 3 aenaus … τα 2 από τα οποία μάλιστα ήταν από δική μου γέννα …
Πριν από αυτό το περιστατικό … με παρόμοιο τρόπο είχα χάσει άλλα 2 … αλλά πολύ καιρό πριν και σε άλλο ενυδρείο …

Πριν συμβεί το περιστατικό είχα παρατηρήσει περίεργες συμπεριφορές σαν αυτές που περιγράφεις … με στομαχικές διαταραχές ( το στομάχι τους έμοιαζε πρησμένο και όταν πέθαναν ήταν σαν να είναι κούφια μέσα και υπάρχει μόνο το δέρμα από πάνω !! )

Δεν έμαθα ποτέ τι έφταιγε …
Και τα 2 ενυδρεία ήταν στρωμένα …
Αλλά και στις 2 περιπτώσεις οι θάνατοι σταμάτησαν με γενναία αλλαγή νερού και καθαρισμό του υποστρώματος …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-06, 20:10
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παλαιότερα είχα διαβάσει κάπου ότι τα corys είναι ευαίσθητα σε υπόστρωμα με πέτρες … αφού εκεί δημιουργούνται αναερόβιοι θύλακες νερού που μπορεί να γίνουν αποικίες διάφορων βακτηριδίων ή να υπάρξουν μεγάλες συγκεντρώσεις αμμωνίας … όπως σκαλίζουν το χαλίκι είναι εύκολο να έρθουν κάποια στιγμή σε επαφή με τέτοιους θύλακες !! εγώ εκεί είχα αποδώσει τους δικούς μου θανάτους !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-06, 22:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Παλαιότερα είχα διαβάσει κάπου ότι τα corys είναι ευαίσθητα σε υπόστρωμα με πέτρες … αφού εκεί δημιουργούνται αναερόβιοι θύλακες νερού που μπορεί να γίνουν αποικίες διάφορων βακτηριδίων ή να υπάρξουν μεγάλες συγκεντρώσεις αμμωνίας … όπως σκαλίζουν το χαλίκι είναι εύκολο να έρθουν κάποια στιγμή σε επαφή με τέτοιους θύλακες !! εγώ εκεί είχα αποδώσει τους δικούς μου θανάτους !!
Αυτό το έχω ακούσει και εγώ και είναι σωστό....αλλά μετά από 5 μήνες ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-06, 22:19
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Αυτό το έχω ακούσει και εγώ και είναι σωστό....αλλά μετά από 5 μήνες ;
Μα ακριβώς επειδή είναι μετά από 5 μήνες !!
Αθροιστικά πάνε αυτά !!!
Ίσως κακή συντήρηση του υποστρώματος … και σιγά σιγά μαζεύτηκαν !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-06, 22:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σιγουρες απαντησεις δεν θα υπαρξουν, αλλά μάλλον καποια μόλυνση σε επισκεφτηκε, χωρις να σημαινει οτι δεν εκανες κάτι καλά.
Μου χει τυχει να χασω στη σειρα 5 corydoras sterbai ενω διπλα τους τα aeneus ζουν και βασιλευουν χρονια μετά.
Επειδή δεν ειχαν εξωτερικά συμπτωματα αποφάσισα να κανω μερικές νεκτροτομές.
Ανακάλυψα το "γνωστό" αιμάτωμα της βακηριδιακής μόλυνσης εσωτερικα στα τοιχώματα των εσωτερικων οργάνων.
Το από που, γιατί και αν μπορει να κανει κανείς κάτι, παραμένει αγνωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-06, 08:22
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μιας και πρόσφατα απόκτησα μερικά sterbai και διαβάζοντας εδώ:
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../corydoras.htm

εντύπωση μου έκαναν τα παρακάτω:
  • το γεγονός ότι εάν παραμένουν συνέχεια κρυμένα κάτι τα ενοχλεί.
  • οι απότομες μεγάλες μεταβολές στις συνθήκες.
  • η ανάγκη για έντονη ροή (δεν ευνοεί την δημιουργία αναερόβοιων περιοχών)
πιστεύω ότι κάπου εκεί κρύβεται η αιτία που είχε τις απώλειες η Celda.

Παρατήρησες να ήταν κρυμένα για καιρό;
Μετά την απώλεια του πρώτου έκανες κάποια πολύ μεγάλη αλαγή;
Επίσης δες και την θερμοκρασία γιατί 28 νομίζω είναι πολύ...
Θα συμφωνήσω επίσης με το θέμα της συντήρησης του υποστρώματος. Έχω την εντύπωση ότι για corry χρειάζεσαι ακόμη λεπτότερο υπόστρωμα (ο,5-1,5 mm)

Υπόπτα για εσωτερική βακτιριακή μόλυνση θεωρώ είναι οι κατεψυγμέμες τροφές και η μεγάλη συσώρευση υπολοίπων από αυτές στο υπόστρωμα και ειδικά σε σημεία που δεν υπάρχει ροή.

Κωσταντίνα σκέφτεσαι να ξαναβάλεις corry;
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-06, 21:03
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Για να απαντήσω μερικές ερωτήσεις:

Ήμουν γνωστρια για το κατάλληλο υπόστρωμα των ψαριών, αλλα είχα επίσης ενημερωθεί οτι το χαλικάκι το ψιλό-εφόσον και αν είχε παρέλθει αρκετός χρόνος- ήταν κατάλληλο για κορυς. Και εξάλλου θα υπήρχαν σημάδια στα μουστάκια τους αν είχαν τραυματιστεί απο το χαλίκι. Οσον αφορά την αμμωνία, γιατί στην άμμο δεν γίνεται το ίδιο; εαν υπάρξει τροφή βυθισμένη θα γίνει δεν θα γίνει αμμωνία;

Δεν ήταν καθόλου κρυμμένα τις τελευταίες μέρες και η αλλαγή νερού ήταν της τάξης του 30%. Για ασφάλεια. Οι κοιλιές τους δεν ήταν ούτε πρησμένες ούτε "κοκκαλιάρηκες".

Οσο για την θερμοκρασία τα κορυς αντέχουν και παραπάνω. Οι χομπίστες στην Ελλαδα το βιώνουν με τις θερμοκρασίες μας το καλοκαίρι.

Ναι, σκέφτομαι να ξαναβάλω κορυντορας αλλα όχι στο ίδιο ενυδρειο. Σκέφτομαι επιτέλους να μετακομίσω τα γκάπι σε ένα 120λιτρο και να αφήσω αυτο και να το διαμορφώσω για κόρυς μονο. Θα ήθελα να κάνω αναπαραγωγές στερμπάι ή ζουλιι. Δεν εγκαταλείπω με τα κορυς, είναι πανέμορφα!

Τελικά, Σωτήρη, αυτα τα βακτήρια θα με πεθάνουν!!! Και γίνεται να μην επιρρεαστούν τα άλλα ψάρια;;; Τι να πω...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-06, 09:29
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Χαίρομαι που δεν απογοητεύτηκες με τα cory. Μιάς και ούτε εγώ έχω μεγάλη εμπειρία με αυτά τα ψάρια ας μας πληροφορήσει κάποιος για το θέμα της θερμοκρασίας (28C) γιατί στο net διαβάζω σε διάφορα site για θερμοκρασίες χαμηλότερες. (23-25C κατά μέσω όρο)

Παραθέτω μερικά link:

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/633.htm
http://www.c-u-w.net/fische/corydoras_julii.htm
http://www.jjphoto.dk/fish_archive/a...oras_julii.htm
http://www.scotcat.com/factsheets/c_trilineatus.htm
http://www.aquatic-hobbyist.com/prof...juliicory.html
http://www.popular-freshwater-tropic...oras_julii.htm
http://petresources.net/fish/catfish/cor_jul.html

Ελπίζω να φτιάξεις σύντομα το νέο τους σπίτι και να μας το παρουσιάσεις...

Φιλικά
Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-06, 09:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question ερωτησουλα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Ναι, σκέφτομαι να ξαναβάλω κορυντορας αλλα όχι στο ίδιο ενυδρειο. Σκέφτομαι επιτέλους να μετακομίσω τα γκάπι σε ένα 120λιτρο και να αφήσω αυτο και να το διαμορφώσω για κόρυς μονο. .
να ρωτησω κατι...?οσο ειχες τα κορυς στο γκαποενυδρειο,λογικα προσθετες και αλατι...ετσι δεν ειναι..?αν ναι γνωριζεις οτι τα κορυς ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ......????ρωταω αν και πιστευω οτι θα το γνωριζεις ηδη.......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-06, 09:51
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αφού το έγραψε το κορίτσι δεν έριχνε αλάτι ....klaz ...και πάνω που είχες αρχίσει να "στρώνεις". Μήπως έκανες παρέα με τον γαύρο.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-06, 09:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Αφού το έγραψε το κορίτσι δεν έριχνε αλάτι ....klaz ...και πάνω που είχες αρχίσει να "στρώνεις". Μήπως έκανες παρέα με τον γαύρο.
ναι..οντως ...μπα..ο γαβρουκος ειναι εκτος απο μακρια ...και χακεμενος.......εξαλλου εχουμε αντιθετες αποψεις στα...αθλητικα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-06, 10:24
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Corydoras οπως και ολα τα ψαρια δεν πρεπει να τα εχουμε σε θερμοκρασιες μεγαλυτερες απο τις ενδεδειγμενες που ειναι στην ουσια οι θερκοκρασιες του ποταμου/λιμνης που ζουν.Παρολο που μπορει να μην δειξουν αμεσα προβληματα,μακροχρονια ειναι επιβλαβες για την υγεια τους και μειωνει το χρονο ζωης τους.Επισης τα κανει πιο ευαλωτα στις βακτηριακες μολυνσης του τυπου που ανεφερε ο Σωτηρης.
Παρολο που ακομα δεν ειναι γνωστο με σιγουρια η ακριβης αιτια αυτων των μολυνσεων πιθανολογηται οτι ειναι η ακαταληλη διατροφη.Για παραδειγμα τα Corydoras στη φυση τρωνε μια μεγαλη ποικιλια τροφων ζωικης κυριως προελεσης.Αν εμεις στο ενυδρειο τους δινουμε τροφες που ειναι κυριως φυτικης προελευσης τοτε θα δημιουγηθει προβλημα καθως το πεπτικο τους συστημα δεν μπορει να τα χωνεψει επαρκως.
Αυτην την ασθενεια φυσικα δε την παθαινουν μονο τα Corydoras αλλα και πολλα αλλα ψαρια.Επισης δεν ειναι μεταδοτικη.
Ομως αμφιβαλω αν αυτη ειναι η αιτια του θανατου των ψαριων σου καθως αυτη η ασθενεια εχει δυο χαρακτηριστικα συμπτωματα:πολυυυ γρηγορη αναπνοη και πρησμενη κοιλια που συνοδευονται απο γρηγορο θανατο(μεσα σε 12 ωρες συνηθως).Εσενα οπως λες δεν ειχε πρησμενη κοιλια και αρα δεν πρεπει να ειναι αυτη.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-06, 21:21
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Παρολο που ακομα δεν ειναι γνωστο με σιγουρια η ακριβης αιτια αυτων των μολυνσεων πιθανολογηται οτι ειναι η ακαταληλη διατροφη.Για παραδειγμα τα Corydoras στη φυση τρωνε μια μεγαλη ποικιλια τροφων ζωικης κυριως προελεσης.Αν εμεις στο ενυδρειο τους δινουμε τροφες που ειναι κυριως φυτικης προελευσης τοτε θα δημιουγηθει προβλημα καθως το πεπτικο τους συστημα δεν μπορει να τα χωνεψει επαρκως.
Δηλαδή εκτός απο ταμπλέτες σπιρουλίνας που τους δίνουμε εμείς, τί άλλο θα πρότεινες συγκεκριμένα? Εμείς απο ό,τι κατάλαβα τα έχουμε κάνει χορτοφάγα... Πάντως την τρώνε με μανία, τρελαίνονται για αυτήν.
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-07-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να μην ειναι η κυρια διατροφη τους τετοιου ειδους ταμπλετες.Ταμπλετες για omnivors οπως ειναι το Tabimin της Tetra και το Sinking wafers της Hikari ειναι καλες επιλογες.Επισης κατεψυγμενες τροφες ειναι καλο να δινονται συχνα και περιστασιακα μπορουν να ταιζονται τροφες με σπιρουλινα καθως και τροφες για δισκους.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-07-06, 15:08
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Θερμό (με το) μετρο

- Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα τι θερμοκρασία να βάλω στα sterbai και σε τι τα julii;;;; ;Όσο περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-07-06, 09:20
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Corydoras sterbai θελουν θερμοκρασιες 24-28C και για αναπαραγωγη 28-30C.Οσον αφορα τα Corydoras julii θελουν θερμοκρασιες 23-26C.Διαβασε ομως αυτο το αρθρο πρωτα καθως πιθανοτατα τα Corydoras julii σου θα ειναι στην πραγματικοτητα Corydoras trilineatus.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόταση για δημιουργία index ψαριών !! Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 14 15-11-05 23:52
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-06-05 23:11
Φροντίδα ψαριών στην περίοδο των διακοπών. antonio Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-08-04 16:00
Μνήμη ψαριών koko Γλυκό νερό - Γενικά 7 31-05-04 16:26
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07983 seconds with 13 queries