Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-14, 05:07
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή RIO 180, αποριες

Λοιπον, καλη χρονια να εχουμε

Σκευτομαι να αγορασω το rio 180(ισως και το 240) αλλα οι πιθανοτητες ειναι στο 180, οποτε ας ασχοληθουμε αυτο..σκεφτηκα να παω σε juwel για δυο λογους, 1ος GERMANY(βλεπε mercedes )και 2ον, εχει μεσα ετοιμο σχεδον ολον τον εξοπλισμο(εστω για αρχη) και γενικα το desing του μαζι την βαση ειναι πολυ κομψο, αυτο το πακετο το βρηκα στα 360 που πιστευω ειναι αρκετα καλη τιμη..

Σκεφτομαι μεσα να βαλω λιγα φυτα που δεν θα χρειαζονται co2 για αρχη τουλαχιστον, τα κλασσικα και λιγο κεραττοφυλο.., εφοσον γινει ο κυκλος, η διακοσμιση και ολα τα σχετικα απο πλευρα ψαροσυνθεσης ελεγα να παω στα guppies που ηταν αυτα που πρωτοξεκινησα οταν ημουν 10 ετων ..

Ενα πραγμα το οποιο ειναι σιγουρακι για τα guppies ειναι οτι θα γενανε συνεχεια, και απο την στιγμη που στην περιοχη μου(Κατερινη), δεν υπαρχει καποιο pet-shop που να παιρνει εστω και δωρεαν τα ψαρια μου(ουτε εγω θα επαιρνα απο ''καταναλωτη''), τι θα κανω οταν θα γεννησουν; ισως η 1η γεννα να μην ειναι προβλημα, αλλα η 2η, η 3η;.. Επισης δεν εχω καποιους φιλους στην περιοχη που εχουν ενυδρεια κτλπ..Πως θα γινει να κρατησω τον αριθμο των ψαριων σε φυσιολογικα επιπεδα; Επισης για 180 λιτρα ποσες τριαδες (1 αρσενικο,2θυληκα) θα μου προτεινατε με την χρηση του υπαρχων εσωτερικου φιλτρου του ενυδρειου;

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα ειναι να προβω σε μια τετοια αγορα ας το κανω και λιγακι σωστα

Ευχαριστω εκ των προτερων
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-14, 09:36
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

για το οτι εχει την ποιοτητα της mrecedes μην περνεις κ ορκο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-14, 09:55
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
για το οτι εχει την ποιοτητα της mrecedes μην περνεις κ ορκο
+1000
Κοιτα και τα ανουμπιας που εχουν γυάλινες κόντρες και οχι πλαστικες.
Όσο για το επιπλο του ριο , μόλις πέσει λιγο νερο απο καμια αλλαγη ,οχι με την πρώτη φορά , φουσκώνει και ειναι για πέταμα .
Το ιδιο βέβαια θα πάθει οποιοδήποτε επιπλο που δίνουν με ενυδρειο.
Θα πρεπει να πας σε φτιαχτούν με PVC γύρω απο την μελαμινη .

Υ.γ. : με το ιδιο σκεπτικό αγόρασα και εγω το ριο 300 ( Γερμανός ) και το μετάνιωσα .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-14, 09:59
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

το ριο 240 του ξαδερφου μου ξερναει υγρασιες στην πλατη του απο αυτο το αθλιο πλαστικο πραγμα που θεωρουν κοντρα.
το παιδι κλαιει τα λεφτα που εδωσε.
θα ειχε παρει ανουμπια στο ιδιο μηκος με περισσοτερα λιτρα κ γυαλινη κοντρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-14, 10:47
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το προβλημα δεν ειναι στα τζαμια-κοντρες,αλλα στη σιλικονη....ειναι μεχρι να δεις κοντρες ξεκολλημενες σε anubia και κατι αλλα κινεζικα που κυκλοφορουν για να μη μιλησω για οθονες που ξεκολλησαν στα καλα καθουμενα....
Μια χαρα επιλογη ειναι τα ριο και μια χαρα για τα λεφτα τους
(παρε το 240)

Γιατι να βαλεις γκαπυ ? Κοιτα και αλλες επιλογες ψαριων
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-14, 11:12
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή Rio 180

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά πρώτα απ' όλα!!! Παιδιά μην κατηγορείτε τα JUWEL γιατί έχουν πολύ καλή κατασκευή και 5 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ και παρέχει σε όλα τα μοντέλα εσωτερικό φίλτρο και 1 θερμοστάτη.Τα ANUBIAS χωρίς να θέλω να τα κατηγορήσω (έχω κι από τα δύο) έχουν μόνο 2 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ,δεν έχουν ανταλλακτικά εν αντιθέση με τα JUWEL( ακόμα και τα καπάκια τους δεν στέκοντε όρθια, κι αν έχεις ατύχημα κλάφτα).Έχω ένα Rio125, ένα Rio180 & ένα Rio400 χωρίς κανένα πρόβλημα.Υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά τους αλλά αυτό που μ' 'εκανε να αποκτήσω πριν 3 βδομάδες το ANUBIAS A1800 ήταν η τιμή του.Το JUWEL Rio400 κοστίζει καινούριο (μαζί με βάση θ'αναφέρω τις τιμές) περίπου 1400¤ ενώ αυτό που πήρα από 1700¤ υπάρχει κατάστημα που το πουλά 700¤.Όλα τα ANUBIAS είναι φθηνότερα μετά την προσφορά τους.Τελειώνοντας θα σου πω αν αποκτήσεις το JUWEL Rio180 να βάλεις και εξωτερικό φίλτρο.Μία πρόταση και σκέψου την,το HW-302 της sun sun μπορεί να 'ναι Κινέζικο έχει όμως καλή σχέση ποιότητας-τιμής και καταναλώνει μόνο 18W.Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχει ο Ιγνάτιος.Καλό ενυδρειακό ταξίδι φίλε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-14, 11:20
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

αστοχιες εχουν τυχει και στα rio και στα anubias, η 5ετη εγγυηση του γερμανου ειναι ενα καλο συν, οπως και το εσωτερικο φιλτρο που ειναι παρα πολυ καλο, ο κινεζος απο την αλλη εχει το πλεονεκτημα της τιμης, ζυγισε τα προτεριματα του καθε ενος και αποφασισε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-14, 12:10
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

αστοχιες φυσικα εχουν τυχει κ στα δυο.αλλα εγω προσωπικα δεν ανεχομαι αστοχια στο ριο οταν εχω πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-14, 12:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
τα JUWEL γιατί έχουν πολύ καλή κατασκευή και 5 χρόνια ΕΓΓΥΗΣΗ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
η 5ετη εγγυηση του γερμανου
Που ισχυει αυτο? Ισχυει γενικα? Εξαρταται απο το καταστημα που το προμηθευεις? Γιατι εγω ξερω οτι εχουν 2ετη εγγυηση?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valous Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκευτομαι να αγορασω το rio 180 ............. αυτο το πακετο το βρηκα στα 360 που πιστευω ειναι αρκετα καλη τιμη.
Το βρισκεις στα 280-290 ευρω απο μαγαζι εδω στη Αθηνα, με τη βαση του φυσικα και τα παρελκομενα του, δεν ξερω ομως ποσο χρεωνει τη μεταφορα στη περιοχη σου. Ισως και να ειναι δωρεαν κιολας, εδω δωρεαν μου το εστειλαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 02-01-14 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-14, 12:39
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Εμενα που άνοιξε το ριο στα 3 χρονια μου είπαν και το κατάστημα αλλα και η Μαμα εταιρεια οτι εχει 2 χρονια εγγύηση στις σιλικονες . Αν βρω το Mail που ειχα απο τους γερμανούς θα το βάλω .
Αν δεν το εχω σβήσει απο τα νευρα μου .
5 χρονια σιλικονες δεν έδιναν , δεν ξερω αν άλλαξε κατι τωρα.
Όσο για τις κόντρες που ξεκολλάνε στα κινεζικά δεν ξερω , αλλα στο ριο εμενα μου ξεκόλλησαν και δεν ειχα παρει χαμπάρι γιατι ειναι πανω στο πλαστικό και πρεπει να την σηκώσεις με το χέρι για να το καταλάβεις .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-14, 12:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus Εμφάνιση μηνυμάτων
και το κατάστημα αλλα και η Μαμα εταιρεια οτι εχει 2 χρονια εγγύηση στις σιλικονες . Αν βρω το Mail που ειχα απο τους γερμανούς θα το βάλω.
Και εγω απο email επικοινωνιας με ενα καταστηματα εχω την ιδια πληροφορια, 2 χρονια εγγυηση, δεν λεει πουθενα για 5 χρονια εγγυησης. Και ειναι σχετικα προσφατο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-14, 13:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι ασχημο το ριο,ουτε και το anubias.προσωπικα το anubias 240lt που ειχα μου ειχε φανει πολυ καλη κατασκευη συγκριτικα με τα αντιστοιχα juwel. αν θυμαμαι καλα ειχε και πιο χοντρο τζαμι αποτι το αντιστοιχο juwel.(σαυτο μπορει να κανω λαθος ομως δεν παιρνω ορκο.)
παντως σαν κατασκευη μου ειχε κανει εντυπωση.

για την εγγυηση της Juwel,κιεγω για 2 χρονια ξερω(στην ελλαδα)
αλλα το σιγουρο ειναι οτι αν συμβει κατι ολοι θα κανουν τον αλεκο.

επισης αν αφαιρεσεις το εσωτερικο φιλτρο χανεις την εγγυηση.

εκτος αυτου,αν ειναι να συμβει κατι,θα συμβει κιας εχεις πληρωσει και 10.000 ευρω.(το εχω δει αυτο)

εκτος αυτου προσωπικα, λεφτα σε γερμανους προτιμω να μην δωσω.(τουλαχιστον στα ενυδρειακα,γιατι απο αλλου τα παιρνουν ετσι κιαλλιως)
αν το κανω θα ειναι για φιλτρο μονο κιαυτο με βαρια καρδια,αλλα τεσπα.
(κιαυτο θα προτιμησω αν μπορω μεταχειρισμενο).

για τα ψαρια,δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις γκαπυ.αν θες να ελεγξεις τον πληθυσμο θα πρεπει να βαλεις μονο αρσενικα,η μονο θυληκα.
δεν ειναι και οτι καλυτερο βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-14, 12:25
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Το βρισκεις στα 280-290 ευρω απο μαγαζι εδω στη Αθηνα, με τη βαση του φυσικα και τα παρελκομενα του, δεν ξερω ομως ποσο χρεωνει τη μεταφορα στη περιοχη σου. Ισως και να ειναι δωρεαν κιολας, εδω δωρεαν μου το εστειλαν.[/QUOTE]


γεια χαρα σε ολους!
μπορεις να μου πεις ποιο καταστημα εχει το rio 180 στην τιμη που αναφερεις?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-14, 23:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggeliscookman Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα σε ολους!
μπορεις να μου πεις ποιο καταστημα εχει το rio 180 στην τιμη που αναφερεις?!
έκλείσε πρόσφατα δυστυχώς το κατάστημα αυτό από όσο ξέρω, είναι το γνωστό στη κηφισιά, το water inn.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-14, 13:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στη συγκριση τιμων βαλε τους παραγοντες:
1. Λαμπες σε μηκος που κανουν για τα juwel, δεν βρισκεις σε μεγεθος λαμπων εμποριου και πρεπει να αγοραζεις ακριβες ενυδρειακες. (σε καποια μοντελα γινονται και πατεντες αλλα πρεπει να εχεις εργαλεια και να ξερεις απο κατασκευες)
2. Τα ηλεκτρικα του ειναι αναξιοπιστα. 2 στις 3 αντλιες φιλτρων, καιγονται μεσα σε 1-3 χρονια και ειναι και πανακριβες. Αγοραζεις εξωτερικο φιλτρο με λιγα λεφτα ακομα. Οι θερμαντηρες αναβουν ... αν θελουν, και οταν αναβουν, δεν ζεσταινουν τοσο το νερο, οσο αλλοι με τα ιδια βατ.
Αλλα προβληματα δεν συναντησα.
Ακουσα παντως απο αλλους λιγες περιπτωσεις που ξεκολλησαν καποιες πλαστικες κοντρες και ηθελαν κολλημα. Και σε καναδυο ραγισε τζαμι (αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ενυδρειο ή κατι αλλο - μπορει να ανοιξει κι απο δικο μας λαθος)

Το φιλτρο (αν αφαιρεσεις το αγχος με την αντλια ποτε θα καει), ειναι πολυ εξυπνα φτιαγμενο και αποτελεσματικο, και αν βαλεις και λιγο βιολογικο υλικο μεσα, πεταει.
Λειτουργικα ομως εχει ενα μειονεκτημα. Δεν επιτρεπει και πολυ την πτωση της σταθμης του νερου (πχ το καλοκαιρι με την εξατμιση) και πρεπει παντα καποιος να βρισκεται καθημερινα ή μερα παρα μερα, να αναπληρωνει νερο στο ενυδρειο.

Εχουν περασει αρκετα juwel απο τα χερια μου.
Τα αγορασα οταν υπηρχαν οι δωροεπιταγες 50% και ετσι με τα χρηματα αυτα, μου ερχοταν τσαμπα η βαση και ενας jager θερμαντηρας και προσεθετα και χρηματα για εξωτερικο φιλτρο.
Ετσι μαλιστα. Ηταν σουπερ ο εξοπλισμος. Καλο ενυδρειο, καλος θερμαντηρας, καλο εξωτερικο φιλτρο και μου εμενε και το εσωτερικο φιλτρο που το ξεκολλουσα και το φυλαγα για καβαντζα (σε περιπτωση βλαβης του εξωτερικου ή για επεξεργασια νερου σε βαρελι κλπ)
Το ενυδρειο γενικα ειναι πολυ πρακτικο και λειτουργικο (στο καπακι ιδιως, κανεις οτι θελεις).
Εχει 2 χρονια εγγυηση απο την γερμανικη εταιρεια και η ελληνικη αντιπροσωπια την επεκτεινει στα 5. (δεν θυμαμαι αν επεκτεινεται και στα ηλεκτρικα μερη η 5ετια)

Οποιο ενυδρειο και να παρεις παντως, ειτε "γερμανικο" (τα ηλεκτρικα του juwel, ιταλικα ειναι) ειτε κινεζικο, δεν σημαινει οτι εισαι σιγουρος για τιποτα.
Ολα χαλανε και ολα δεν χαλανε.
Σημασια εχει το καταστημα που το αγοραζεις να ειναι αξιοπιστο για να σε καλυψει γρηγορα και χωρις εμποδια, σε περιπτωση προβληματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-14, 13:57
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συγκριση τιμων βαλε τους παραγοντες:
1. Λαμπες σε μηκος που κανουν για τα juwel, δεν βρισκεις σε μεγεθος λαμπων εμποριου και πρεπει να αγοραζεις ακριβες ενυδρειακες. (σε καποια μοντελα γινονται και πατεντες αλλα πρεπει να εχεις εργαλεια και να ξερεις απο κατασκευες)
2. Τα ηλεκτρικα του ειναι αναξιοπιστα. 2 στις 3 αντλιες φιλτρων, καιγονται μεσα σε 1-3 χρονια και ειναι και πανακριβες. Αγοραζεις εξωτερικο φιλτρο με λιγα λεφτα ακομα. Οι θερμαντηρες αναβουν ... αν θελουν, και οταν αναβουν, δεν ζεσταινουν τοσο το νερο, οσο αλλοι με τα ιδια βατ.
Αλλα προβληματα δεν συναντησα.
Ακουσα παντως απο αλλους λιγες περιπτωσεις που ξεκολλησαν καποιες πλαστικες κοντρες και ηθελαν κολλημα. Και σε καναδυο ραγισε τζαμι (αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ενυδρειο ή κατι αλλο - μπορει να ανοιξει κι απο δικο μας λαθος)

Το φιλτρο (αν αφαιρεσεις το αγχος με την αντλια ποτε θα καει), ειναι πολυ εξυπνα φτιαγμενο και αποτελεσματικο, και αν βαλεις και λιγο βιολογικο υλικο μεσα, πεταει.
Λειτουργικα ομως εχει ενα μειονεκτημα. Δεν επιτρεπει και πολυ την πτωση της σταθμης του νερου (πχ το καλοκαιρι με την εξατμιση) και πρεπει παντα καποιος να βρισκεται καθημερινα ή μερα παρα μερα, να αναπληρωνει νερο στο ενυδρειο.

Εχουν περασει αρκετα juwel απο τα χερια μου.
Τα αγορασα οταν υπηρχαν οι δωροεπιταγες 50-100% και ετσι με τα χρηματα αυτα, μου ερχοταν τσαμπα η βαση και ενας jager θερμαντηρας και προσεθετα και χρηματα για εξωτερικο φιλτρο.
Ετσι μαλιστα.
Ηταν σουπερ ο εξοπλισμος.
Το ενυδρειο γενικα ειναι πολυ πρακτικο και λειτουργικο (στο καπακι ιδιως, κανεις οτι θελεις).
Εχει 2 χρονια εγγυηση απο την γερμανικη εταιρεια και η ελληνικη αντιπροσωπια την επεκτεινει στα 5. (δεν θυμαμαι αν επεκτεινεται και στα ηλεκτρικα μερη η 5ετια)

Οποιο ενυδρειο και να παρεις παντως, ειτε "γερμανικο" (τα ηλεκτρικα του juwel, ιταλικα ειναι) ειτε κινεζικο, δεν σημαινει οτι εισαι σιγουρος για τιποτα.
Ολα χαλανε και ολα δεν χαλανε.
Σημασια εχει το καταστημα που το αγοραζεις να ειναι αξιοπιστο για να σε καλυψει γρηγορα και χωρις εμποδια, σε περιπτωση προβληματος
η πραγματικοτητα αυτη ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες........ DFokas Δίσκοι 5 24-07-12 15:22
Αποριες για DIY co2 marigian DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 17-07-11 22:51
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
αποριες... lucie Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-01-07 10:15
αποριες για MH nikitasp Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 02-11-06 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07670 seconds with 15 queries