Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-07-10, 21:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;465984]Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :
^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^
Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .




Η UV Μηχαλη δεν μπαινει οπως ειπαμε μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για αλλους λογους
Προσωπικα τωρα, για μενα μιλαω ακομα και αν ειχα την λιμνη πατωμενη στο φυτο, περγολες, γεφυρες, κ.λ.π...κ.λ.π παλι θα ειχα την UV στην πριζα......

Αυτο θα εκανα εγω........για μενα μιλαω ετσι! ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο

Χωρκανε αν βλεπω καλα το φιλτρο σου ειναι το Τ40 της sera?
Πολυ καλο φιλτρο αν και το πιο παλιο μοντελο που ειχα εγω ειχε προβλημα με τα ηλεκτρονικα του εντουτοις το μοντελο που εχεις ειναι πολυ καλο....για αρχη....γιατι μετα δεν θα τα βγαζει περα μονο του.

10000 λιτρα χωρκανε....μπηκες απο την αρχη σε βαθεια νερα!!!!
Και καλα κανεις δηλαδη, αφου σιγα σιγα θα μαθεις να κολυμπας
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 21-07-10 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-07-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;466285]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Χωρκανε αν βλεπω καλα το φιλτρο σου ειναι το Τ40 της sera?
Πολυ καλο φιλτρο αν και το πιο παλιο μοντελο που ειχα εγω ειχε προβλημα με τα ηλεκτρονικα του εντουτοις το μοντελο που εχεις ειναι πολυ καλο....για αρχη....γιατι μετα δεν θα τα βγαζει περα μονο του.

10000 λιτρα χωρκανε....μπηκες απο την αρχη σε βαθεια νερα!!!!
Και καλα κανεις δηλαδη, αφου σιγα σιγα θα μαθεις να κολυμπας
Δεν γινοταν αλιως Ανδρο (για τα λιτρα) έπρεπε να δώσω βάθος γιατί εδω που μενω οι θερμοκρασίες τον χειμώνα ειναι κοντά στο μηδέν συν η πλην ,
Για το φιλτρο θα δουμε εχω κανει κάποιες προσπάθειες να ενισχύσω την βιολογία οπως μια κρυφη λιμνη κατω απο τον καταρράκτη γεματη βιολογικο υλικό και ενα προφιλτρο το εχω ανεβάσει και εδω στις κατασκευές,
ακομα λειτουργει καποιες ωρες σκιμμερ floating που καθαριζει την επιφανεια συν επαγγελματική σκουπα που ρουφα νερο οποτε μια φορα την βδομαδα την κανω λαμπικο απο κατακάθια.
Αν δεν τα βγάλει περα με ολα αυτα θα παω για δεύτερο η το παλιο κολπο του Βασιλη με το ποταμακι και τα φυτα.
Δεν εχω παρουσιάσει τίποτε ακόμα γιατι ειναι μεν σε λειτουργία αλλά απο εμφάνιση δεν λέει μια και εχω δώσει έμφαση και πειραματίζομαι στην λειτουργία της μόνο με ηλιακή ενέργεια (για αυτό και το αφαιρούμενο floating surface skimmer)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-07-10, 22:58
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;466285][QUOTE=MIXALIS CYPRUS;465984]



Η UV Μηχαλη δεν μπαινει οπως ειπαμε μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για αλλους λογους
Προσωπικα τωρα, για μενα μιλαω ακομα και αν ειχα την λιμνη πατωμενη στο φυτο, περγολες, γεφυρες, κ.λ.π...κ.λ.π παλι θα ειχα την UV στην πριζα......

Αυτο θα εκανα εγω........για μενα μιλαω ετσι! ....
-------------------------

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !

Ακομα και να μου την χαριζαν θα την ειχα κλειστη (αν δεν ειχα αλγη οπως ειπα ξανα) και οι λογοι ειναι αυτοι (απο τη σελιδα http://www.fishpondinfo.com/plants/uv.htm)

Kills good nitrifying bacteria that pass by the UV so it must be shut off during spring to allow bacteria to get started and whenever there is a die off of good bacteria.

Kills good insect larvae, tadpoles, fry, daphnia, paramecium, other microorganisms, and whoever gets sucked in. This is the main reason I do not have it since I want all the small animals for a balanced natural pond. Providing good mechanical filtration before the UV prevents the larger of these animals from being zapped.

Decreases oxygen. Initial start up of the UV would result in death of algae that would decompose creating a decrease in oxygen and an increase in hydrogen sulfide.

Promotes growth of attached algae. Without the suspended algae's removal of nitrate, a nitrate spike would result in a fast growth of attached algas like hair algae which could clog filters.

Via death of microorganisms and insects, deprives higher organisms (your fish) of a vital natural food which improves their overall health and breeding.

Costs a lot. UV's cost a lot of money initially ($150 to $500), a lot to run (electricity), and a lot for replacement bulbs.

Opens up pond animals to higher predation rates. The higher visibility of the fish makes them easier targets for predators such as herons and raccoons.

Has little or no effect on decreasing attached algae like green algae and hair algae.

Ετσι για να τα λεμε ολα στο κοσμο και να μην τα βλεπουμε μονοδιαστατα ! Για να μπορει να μαθει στη τελικη ενας νεος στο χομπι αυτος ειναι ο τροπος .. γιατι δεν μαθαινει με μπηχτες , υπαινιγμους , ειρωνειες κ.α !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 22-07-10, 07:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μιχάλη, όπως έχουμε ήδη πει, υπάρχουν καμπόσα είδη λιμνών, οπότε ανάλογος πρέπει να είναι και ο εξοπλισμός τους.

Σου έχω ξαναπεί ότι στις λίμνες wild life pond συνήθως δεν βάζουμε uv κυρίως για τους λόγους που παρουσιάζει το λινκ που έδωσες πιο πάνω. Πολλές από τις λίμνες αυτές, αφήνονται στα χέρια της φύσης ολοκληρψτικά με μόνο μια αντλία να δουλεύει. Κάποιες φορές ακόμα και το φίλτρο αποφεύγεται, οπότε όλα τα βακτήρια αναπτύσσονται σε "φιλικές" επιφάνειες (αφού δεν υπάρχει φίλτρο). Σε μια τέτοια δεξαμένη, δίνεται έμφαση στην άγρια πανίδα που έρχεται ακόμα και στο νερό, οπότε επιβάλλεται με έναν τρόπο η μη χρήση της λάμπας αυτής, γιατί μπορεί να σκοτώσει ανάλογα αβγά, προνύμφες και μικροοργανισμούς. Οι λίμνες αυτές όμως, δεν γίνονται όπου λάχει στην αυλή μας. Δίνεται ιδιαίτερη σημμασία να βρίσκονται σε ένα απόμακρο σημείο, όπου η παρουσία μας δε θα είναι και τόσο έντονη, αλλά δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο χώρο να υπάρχουν γύρω δέντρα και τεχνητές σκιές, ώστε να μην μας ξεφύγει από πλευράς άλγης...που μπορεί και εδώ να καταφέρει να μας "γυρίσει" μια τεχνητή λίμνη...

Όμως...πρέπει να δώσεις λίγη προσοχή για να καταλάβεις τη διαφορά της δικής σου δεξαμένης με το παράδειγμα που ανάφερα πιο πάνω...
Στις λίμνες αυτές, ΔΕΝ βάζουμε ψάρια...και αν βάλουμε, τότε θα είναι διάφορα μικρόψαρα που δεν μπορούν να επιβαρύνουν ιδιαίτερα τη μηχανική φίλτρανση, από τα παράγωγα των ψαριών πρωτίστως και από τα ανακατέματα στη λάσπη που θα έκαναν τα κυπρινοειδή... άρα, η ελάχιστη ώς μηδενική μηχανική φίλτρανση σε συνδυασμό με την μηδενική αιωρούμενη άλγη και την ευαίσθητη βιολογία στα ριζώματα των πολυπληθή φυτών, κάνουν τη χρήση του φίλτρου και σε επέκταση της uv λιγότερο σημαντική...

...οπότε Μιχάλη μου, η δεξαμένη σου δεν είναι και ούτε μπορεί προς το παρόν να συμπεριληφθεί στις καθαρά δεξαμένες wild life pond. Τα λίτρα της και μόνο είναι απαγορευτικά για μια τέτοιου είδους δεξαμένη. Μπορείς π.χ. να κάνεις συνδυασμό των δεξαμενών άγριας ζωής και χρυσοψάρων...οπότε μπορείς να αναλογιστείς ποιες θα είναι οι διαφορετικές προσεγγίσεις...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 22-07-10, 11:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ναι Βασιλη μ αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και συμφωνώ μαζι σου .Ναι εχουν χιλιοειπωθει όλα αυτά . Θα ηθελα όμως να μεινω στην ουσια των πραγμάτων που αναφερα παραπανω . Αν δηλαδη τελικα καταφέρω να εξαλείψω την αιρούμενη αλγη ή να την μειώσω αρκετα και μπορει να παραμείνει η κατασταση αυτή χωρις την υποστηριξη της ultravioletclarifier με χαρα θα την απενεργοποιήσω για τους πολύ σημαντικούς λογους που εκανα post πιο πανω .

Το λεω εγω αυτό που ειδα και βλεπω το πλεονέκτημα της uv . Πράγματι σε πολύ λίγες μερες καταφερε να μου καθαρίσει την αιωρούμενη αλγη και βλέπω πλεον το βυθό της λίμνης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 22-07-10, 18:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Βασιλη μ αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και συμφωνώ μαζι σου .Ναι εχουν χιλιοειπωθει όλα αυτά . Θα ηθελα όμως να μεινω στην ουσια των πραγμάτων που αναφερα παραπανω . Αν δηλαδη τελικα καταφέρω να εξαλείψω την αιρούμενη αλγη ή να την μειώσω αρκετα και μπορει να παραμείνει η κατασταση αυτή χωρις την υποστηριξη της ultravioletclarifier με χαρα θα την απενεργοποιήσω για τους πολύ σημαντικούς λογους που εκανα post πιο πανω .

Το λεω εγω αυτό που ειδα και βλεπω το πλεονέκτημα της uv . Πράγματι σε πολύ λίγες μερες καταφερε να μου καθαρίσει την αιωρούμενη αλγη και βλέπω πλεον το βυθό της λίμνης.
Μιχαλη, κανενας δεν σου λεει να εχεις τη uv παντα στην πριζα.
Αν διαβασεις καλα το ποστ που ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες, εγω προσωπικα δινω περισοτερη σημασια στα πλεονεκτηματα και οχι στα μειονεκτηματα......
Με ενδιαφερουν τα ψαρια και οχι τα παρασιτα η καποιοι μικρο οργανισμοι που θα μπορουσαν να κανουν ζημια στα ψαρια.

Οπως πολυ σωστα λεει το ποστ η uv μπαινει μετα το βιολογικο φιλτρο επομενως πως στο καλο θα καταστρεψει τη βιολογια της λιμνης.
Και ας πουμε οτι σκοτωνει....και????? Μιλαμε για τρελλους αριθμους βακτιριδιων τα οποια αναπληρωνονται αμεσως....

Μιχαλη, εδω και τρια χρονια που εχω τη λιμνη η uv δουλευει ασταματητα...
Σε καμια περιπτωση δεν ειχα προβλημα με τη βιολογια της λιμνης.....
Και λαρβες λιβελλουλας εχω δει και αρκετους αλλους οργανισμους που αναπτυσονται μεσα σε μια λιμνη εχω δει....
Αυτο ας πουμε το καταθετω σαν εμπειρια

Τωρα, αυτα που λεω και κανω εγω δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κανεις κι'εσυ!!!

Ειπαμε...για μενα μιλαω....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 22-07-10, 19:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ενδιαφερουν τα ψαρια και οχι τα παρασιτα η καποιοι μικρο οργανισμοι που θα μπορουσαν να κανουν ζημια στα ψαρια.

Οπως πολυ σωστα λεει το ποστ η uv μπαινει μετα το βιολογικο φιλτρο επομενως πως στο καλο θα καταστρεψει τη βιολογια της λιμνης.
Και ας πουμε οτι σκοτωνει....και????? Μιλαμε για τρελλους αριθμους βακτιριδιων τα οποια αναπληρωνονται αμεσως....

Πράγματι δεν μπορω να σου αποδειξω οτι δεν σκοτωνει μικροοργανισμούς που ειναι ωφέλιμοι ..οπως και εσυ βεβαια δεν μπορεις να μου αποδειξεις οτι σκοτωνει μικροοργανισμους που ειναι βλαβεροι ..Ουτε ο Κατακουζινος δεν θα μπορουσε να το αποδειξει αυτο !


Μιχαλη, εδω και τρια χρονια που εχω τη λιμνη η uv δουλευει ασταματητα...
Σε καμια περιπτωση δεν ειχα προβλημα με τη βιολογια της λιμνης.....
Και λαρβες λιβελλουλας εχω δει και αρκετους αλλους οργανισμους που αναπτυσονται μεσα σε μια λιμνη εχω δει....
Αυτο ας πουμε το καταθετω σαν εμπειρια


Πολυ ωραια . Συμβαίνει και τωρα αυτο που ενίσχυσες τη λιμνη σου με τις νεες uv? Με καθε ειλικρίνεια πες μας

Τωρα, αυτα που λεω και κανω εγω δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κανεις κι'εσυ!!!

Ειπαμε...για μενα μιλαω....
Ναι σιγουρα .Ομως θα εξυπηρετούσε το σκοπο που θελουμε (να βοηθησουμε δλδ )αν αναφέραμε και την αλλη οψη του νομίσματος και ισως κάποιοι ,κάποτε οταν ανατρέξουν εδώ να μπορούν να ενημερωθούν σωστά και σφαιρικά επι του θεματος .

Παρεπιπτοντως στη παραγραφο που εκανα ποστ υπαρχουν και αλλα μειονεκτηματα εκτος απο αυτα που αναφερες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 23-07-10, 18:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Να τα πουμε καπως διαφορετικα τοτε????
Για πιο λογο θες να φτιαξεις λιμνη???? για τα ψαρια, για τα φυτα, η και για τα δυο?

Εαν ειναι μονο για φυτα δεν χρειαζεται uv...
Εαν ειναι μονο για ψαρια με πολυ λιγα φυτα θελεις uv.....
Εαν ειναι και για τα δυο με πολλα φυτα συμφωνω με αυτα που ειπε ο Βασιλης...

Τωρα οταν λες δεν μπορουμε να αποδειξουμε τι σκοτωνει και τι οχι τι εννοεις?
Και βεβαια μπορουμε..
Θα σου απαντησω με δυο ερωτησεις και με τις απαντησεις που θα δωσεις θα σου λυθουν οι αποριες

1ον. Ας πουμε οτι η UV σκοτωνει καθημερινα τεραστιους αριθμους ωφελιμων βακτιριδιων και αλλων ωφελιμων μικρο οργανισμων που εκτελουν καποιες λειτουργιες μεσα στη λιμνη....
Ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις του γεγονοτος αυτου Μιχαλη, μεσα σε μια λιμνη???????

2ον. Αν καποιος που εχει UV για χρονια και σχεδον ποτε δεν εχει ερθει αντιμετοπος με ασθενειες η παρασιτα κ.λ.π....
Αυτο τι σημαινει?????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 23-07-10, 22:19
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πουμε καπως διαφορετικα τοτε????
Για πιο λογο θες να φτιαξεις λιμνη???? για τα ψαρια, για τα φυτα, η και για τα δυο?

Εαν ειναι μονο για φυτα δεν χρειαζεται uv...
Εαν ειναι μονο για ψαρια με πολυ λιγα φυτα θελεις uv.....
Εαν ειναι και για τα δυο με πολλα φυτα συμφωνω με αυτα που ειπε ο Βασιλης...

Τωρα οταν λες δεν μπορουμε να αποδειξουμε τι σκοτωνει και τι οχι τι εννοεις?
Και βεβαια μπορουμε..
Θα σου απαντησω με δυο ερωτησεις και με τις απαντησεις που θα δωσεις θα σου λυθουν οι αποριες

1ον. Ας πουμε οτι η UV σκοτωνει καθημερινα τεραστιους αριθμους ωφελιμων βακτιριδιων και αλλων ωφελιμων μικρο οργανισμων που εκτελουν καποιες λειτουργιες μεσα στη λιμνη....
Ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις του γεγονοτος αυτου Μιχαλη, μεσα σε μια λιμνη???????

2ον. Αν καποιος που εχει UV για χρονια και σχεδον ποτε δεν εχει ερθει αντιμετοπος με ασθενειες η παρασιτα κ.λ.π....
Αυτο τι σημαινει?????

Αντρο τοσο καιρο ελεγες οτι δεν χρησιμοποιούσες τη σωστη uv για τους τονους σουκαι τωρα δινεις τα χρονια που την ειχες ως παραδειγμα ?

Οπως και να εχει δεν νομιζω να μπορει να αξιοποιηθεί στατιστιστικα μονο μια περίπτωση . Εξάλλου επειδη τον τελευταιο καιρο διαβαζω παααρα πολυ για τα κοι σε γνωστα ξενα φορουμ διαβασα για ατομα που ειχαν uv και ομως ειχαν παρασιτα στα κοι .

Το πιο τρανταχτό επιχείρημα που μπορω να σου δωσω και πιστεψε με ειναι γεγονος το οποιο δεν μπορει κανεις να αμφισβητήσει ειναι οτι η uv δεν μπορει να σκοτωσει τα εκτοπαρασιτα γιατι ζουν πανω στα ψαρια(Κοι) Οι πιθανοτητες να περασουν μεσα στην uv δυστηχως ειναι μηδαμινές ..

Επισης ακομα και να μπορει να σκοτωσει τα βακτηρια που κολυμπουν δεν μπορει να εξολοθρεύσει εκεινα που πολλαπλασιάζονται καθε μερικα λεπτα οταν υπαρχουν οι κατάλληλες συνθήκες .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 23-07-10, 22:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μα δεν μιλω για μενα μιλω για καποιους αλλους που τις χρησιμοποιουν για χρονια! Δεχομαι αυτα που λες για τα παρασιτα δεν εχω λογο να μην το δεκτω γιατι και εγω αυτα εχω διαβασει σκοτωνουν ομως καποια στο αρχικο τους σταδιο αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...

Το θεμα ειναι αν κανει κακο ή οχι στη βιολογια γιατι εδω ειναι το ζητουμενο και σε αυτο δεν μου απαντησες.
Αν λοιπον κανει κακο στην βιολογια ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις στην λιμνη?????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 23-07-10, 23:29
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αντρο πιο πανω ειπα

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !


Ημουν σαφης . Αυτη θεωρω οτι ειναι η μονη χρησιμοτητα της uv .

Απο εκει και περα ο νεος χομπιστας θα δει και τα υπολοιπα μειονεκτηματα και θα κρινει τι θελει πραγματικα .

Δεν ειπα οτι κανει κακο στη βιολογια .Ειπα οτι σκοτωνει (συν τοις αλλοις ) και ωφελιμα βακτηρια . Δεν ειπα οτι σκοτωνει ολα τα ωφελιμα βακτηρια ..


Αντρο καταλαβαινω οτι εχασες καποια ψαρια στο παρελθον που ησουν συνδεδεμενος μαζι τους και ισως τωρα να εισαι υπερευαισθητος σε μερικα θεματα .Συμμεριζομαι την αγωνια σου και την ανησυχια σου ομως πιστευω πιο πολυ απο ποτε (μετα το διαβασμα που εκανα τις τελευταιες μερες) οτι υπερεκτιμας τις δυνατοτητες αυτης της λαμπας .

Απλα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να καθαρισουμε τη λιμνη μας απο την πρασιναδα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 23-07-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 χιλιάδες λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 24-07-10 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-07-10, 09:42
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρο πιο πανω ειπα

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !

Κι'εγω πιο πανω ειπα τι θα εκανα εγω και οχι τι θα πρεπει να κανουν ολοι...
Ημουν σαφης . Αυτη θεωρω οτι ειναι η μονη χρησιμοτητα της uv .

Μιχαλη μου ξερεις ποσα εκατομυρια μικροοργανισμων αναπτυσσονται μεσα στη λιμνη βλαβεροι και μη? Καποιους απο αυτους η uv τους περιοριζει και καποιους αλλους οχι. Οπως και να εχει ομως το πραμα το μονο σιγουρο ειναι οτι η uv μονο καλο μπορει να κανει στα ψαρια εστω κι'αν εχει και τα μειονεκτηματα της...
Απο εκει και περα ο νεος χομπιστας θα δει και τα υπολοιπα μειονεκτηματα και θα κρινει τι θελει πραγματικα .

Σωστος....



Δεν ειπα οτι κανει κακο στη βιολογια .Ειπα οτι σκοτωνει (συν τοις αλλοις ) και ωφελιμα βακτηρια . Δεν ειπα οτι σκοτωνει ολα τα ωφελιμα βακτηρια ..

Ναι αλλα αυτο συγκαταλεγεται στα μειονεκτηματα

Αντρο καταλαβαινω οτι εχασες καποια ψαρια στο παρελθον που ησουν συνδεδεμενος μαζι τους και ισως τωρα να εισαι υπερευαισθητος σε μερικα θεματα .Συμμεριζομαι την αγωνια σου και την ανησυχια σου ομως πιστευω πιο πολυ απο ποτε (μετα το διαβασμα που εκανα τις τελευταιες μερες) οτι υπερεκτιμας τις δυνατοτητες αυτης της λαμπας .

Και επειδη διαβασα κι'εγω αρκετα για το θεμα απο εμπειρους χομπιστες λιμνων με κοι μην λες μεγαλα λογια γιατι θα την εχεις αναμενη για παρα πολυ καιρο
Απλα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να καθαρισουμε τη λιμνη μας απο την πρασιναδα...
Θα δεις ομως και καποια αλλα ωφελη στην πορεια ειδικα στα φυτα σου...
Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 24-07-10, 12:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv.

Αν μια λίμνη έχει ανάγκη από βοήθεια. Μπαίνει η λάμπα, αλλιώς .Δεν μπαίνει.

Είναι κάτι που μονό ο ιδιοκτήτης της λίμνης μπορεί να το καταλάβει.

Το να πω εγώ σε κάποιον βαλέ η μην βάζεις uv χωρίς αυτός να παρουσιάσει την λίμνη του. και την πορεία της.

Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν, πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 24-07-10, 12:50
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή

Συμφωνώ !
Τυχόν μεγαλύτερη uv σίγουρα θα είναι πιο αποδοτική .
-------------------------
Αντρο σε μια ωριμη λιμνη δεχομαι ότι είναι υπερβολικο το οτι επηρεαζει την βιολογια .Σε μια νεα λιμνη πουαρχιζει να γινετε η διαδικασία του κυκλου του αζώτου τα πραγματα μάλλον είναι διαφορετικά.

Οσο για την uv 100/100 θα την εχω αναμμενη σιγουρα ως το φθινοπωρο .Απο εκει και περα βλέπουμε .Θα κανω καποιο πείραμα να δουμε τι θα προκύψει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..

Συμφωνώ και επαυξάνω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv. that is the question


Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν, πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’

Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 24-07-10 στις 12:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-07-10, 16:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .
Φτου και πάλι απ' την αρχή...
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. ¶ρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-07-10, 17:09
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτου και πάλι απ' την αρχή...
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. ¶ρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Βασιλη καταλαβαίνω τι θελεις να πεις . Ομως υπαρχουν και αλλα χρωματα εκτος απο το μαυρο και το ασπρο . Παιρνω το παράδειγμα που εδωσες και σου λεω οτι ενω τα ψαρια του θαλασσινου νερου οπως και ο ζωντανος βραχος δεν θα επιβιώσουν ποτε στο ενυδρειο σου με τις αφρικανες ,τα Κοι θα επιβιώσουν μια χαρα σε λιμνη στρωμενη αλλα χωρις uv .(οπως αλλωστε τοσα χρονια το εκαναν με επιτυχια οι φιλοι απο την Απω Ανατολη)

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Ισως η uv να ειναι απαραιτητη οταν εχουμε κοι σε λιμνη με αιωρουμενη αλγη και χωρις καποιον επιπλεον μηχανισμο για οξυγονωση . Δεν βρισκω καποιον αλλο σπουδαιο λογο υπαρξης της (εκτος του οτι μπορει να καθαρισει απιστευτα γρηγορα την αιωρουμενη αλγη) Αυτο το λενε στα φορουμ για τα κοι.


Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Για τα εκτοπαρασιτα λιγο δυσκολο να γινει δουλεια ακομα και με πολυ δυνατη uv . Δεν πειθομαι σε αυτο το κομματι

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...
Ναι ξερω τη διαδικασια χρονια τωρα απο την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια .

Αν νομιζετε οτι σε μια νεα λιμνη δεν επηρεαζει καθολου η uv το κυκλο του αζωτου τοτε παω πασο σε αυτο και το δεχομαι .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10229 seconds with 16 queries