Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-09, 20:39
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Τελικά έχουμε Pet shop και στην ΠΑΤΡΑ!!!!!!

Επειδή ξέρω ότι στο φόρουμ υπάρχουν και πολλοί Πατρινοί όπως και εγώ, που αναγκαζόμαστε να ψωνίζουμε από πολύ μακριά σας έχω ένα ευχάριστο νέο. Στην περιοχή της Αγυιάς και στην οδό Νοταρά ανοίγει ένα pet shop που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από πολλά αθηναϊκά. Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω το παιδί που το έχει μπορώ να σας πω τουλάχιστον ότι είναι ο μόνος στην Πάτρα που αγαπάει αυτό που κάνει. Κοντά του έιχα μάθει τα πάντα για ενυδρείο γλυκού νερού και με βοήθησε στα πάντα. Εκτός αυτού είναι ο μόνος που έχει και τις πιο χαμηλές τιμές από όλους τους άλλους εδώ στη πόλη και αν δεν έχει κάτι θα κανονίσει να στο φέρει άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-09, 10:52
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ξέρω ότι στο φόρουμ υπάρχουν και πολλοί Πατρινοί όπως και εγώ, που αναγκαζόμαστε να ψωνίζουμε από πολύ μακριά σας έχω ένα ευχάριστο νέο. Στην περιοχή της Αγυιάς και στην οδό Νοταρά ανοίγει ένα pet shop που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από πολλά αθηναϊκά. Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω το παιδί που το έχει μπορώ να σας πω τουλάχιστον ότι είναι ο μόνος στην Πάτρα που αγαπάει αυτό που κάνει. Κοντά του έιχα μάθει τα πάντα για ενυδρείο γλυκού νερού και με βοήθησε στα πάντα. Εκτός αυτού είναι ο μόνος που έχει και τις πιο χαμηλές τιμές από όλους τους άλλους εδώ στη πόλη και αν δεν έχει κάτι θα κανονίσει να στο φέρει άμεσα.
Μόνο που δεν ξέρει ακόμα αν θα ασχοληθεί με το θαλασσινό..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-09, 14:40
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Κάνεις λάθος φίλε.. Ήδη ξεκίνησε και για θαλασσινό. Θα έχει τα πάντα. Στο λέω στα σίγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-09, 16:03
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Βεβαιως θα χει και για θαλασσινο, σιγουρα οχι οσο το τροπικο, αλλα πηστευω θαχει αρκετα πραγματα.
Να χει καλες τιμες και θα παει παρα πολυ καλα, πρεπει σιγα σιγα και η πατρα να αποκτησει εχα Pet shop , που να βρησκεις τα παντα !!!
3η μεγαλυτερη πολη της Ελλαδος ειμαστε και μεχρι στιγμης δεν υπαρχει ενα Pet shop να καλυπτει πληρως τις αναγκες μας.
Να ναι καλα το παιδι που το ανοιγει και χει παντα καλες δουλειες,
(αλλαζω και γω το ενυδρειο που χω , βγαζω τους δισκους και θα βαλω κιχλιδες κ.α. , οποτε θαχω αρκετα ψωνακια να κανω)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-09, 20:18
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πόσο συμφωνώ μαζί σου για το θέμα το ότι πρέπει και εμείς να αποκτήσουμε ένα καλό pet shop εδώ στη πόλη μας. Από τιμές πάντως είναι ο πιο φθηνός από όλους τους υπόλοιπους ςδώ πέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-09, 20:33
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος φίλε.. Ήδη ξεκίνησε και για θαλασσινό. Θα έχει τα πάντα. Στο λέω στα σίγουρα.
Φίλε, θα σου πω ότι όταν ξεκίνησα με ενυδρείο στην Πάτρα, δεν υπήρχε μαγαζί με ενυδρεία εδώ. Ως αποτέλεσμα, τους γνωρίζω όλους.
Το συγκεκριμένο κατάστημα απλά μεταφέρεται από δίπλα (που δεν είχε-έχει θαλασσινά) που λειτουργεί τώρα και ανοίγει με καινούργιο συνέταιρο.
Τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά τον καινούργιο συνέταιρο (και αρκετά αυτόν που ήταν στο παλιό).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαιως θα χει και για θαλασσινο, σιγουρα οχι οσο το τροπικο, αλλα πηστευω θαχει αρκετα πραγματα.
Να χει καλες τιμες και θα παει παρα πολυ καλα, πρεπει σιγα σιγα και η πατρα να αποκτησει εχα Pet shop , που να βρησκεις τα παντα !!!
3η μεγαλυτερη πολη της Ελλαδος ειμαστε και μεχρι στιγμης δεν υπαρχει ενα Pet shop να καλυπτει πληρως τις αναγκες μας.
Να ναι καλα το παιδι που το ανοιγει και χει παντα καλες δουλειες,
(αλλαζω και γω το ενυδρειο που χω , βγαζω τους δισκους και θα βαλω κιχλιδες κ.α. , οποτε θαχω αρκετα ψωνακια να κανω)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο συμφωνώ μαζί σου για το θέμα το ότι πρέπει και εμείς να αποκτήσουμε ένα καλό pet shop εδώ στη πόλη μας. Από τιμές πάντως είναι ο πιο φθηνός από όλους τους υπόλοιπους ςδώ πέρα.
Καλό θα ήταν να είχαμε ένα καλό κατάστημα, που δεν έχουμε, και δεν εννοώ μόνο από ποικιλία προιόντων αλλά και από γνώσεις και εξυπηρέτηση.
Αλλά το 3η πόλη στην Ελλάδα δεν αποτελεί κριτήριο (με πόση ανεργία και πόσα ενυδρεία, ίσως).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 12-12-09 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-09, 22:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
(αλλαζω και γω το ενυδρειο που χω , βγαζω τους δισκους και θα βαλω κιχλιδες κ.α. , οποτε θαχω αρκετα ψωνακια να κανω)
Και οι δίσκοι κιχλίδες είναι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-09, 01:31
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Φίλε Almost και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα. στις αρχές πήγαινα να αγοράσω κάτι αλλά πρώτα έκανα έρυνα αγοράς. Όταν το ένα μαγαζί έχει τον αραγωνίτη της carib sea με 62 Ευρώ τα 9Kg και από Αθήνα το βρίσκω 32 Ευρό τότε εγώ γιατί να ξαναπάω εκεί να ψωνίσω. Όταν σε άλλο κατάστημα πήγα να πάρω ένα σαλιγγάρι και μου λέει ότι έχει 18 Ευρώ και όταν το ρώτησα γιατί τόσο ακριβό? κι αυτός να μου απαντάει ότι είναι turbo και εγώ μετά να το βρίσκω με 4,50 Ευρώ τότε πες μου τι να κάνω??
Εγώ γνωρίζω το παιδί που έχει το άλλο μαγαζί και είναι ο μόνος που δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί του. Πάντα με βοηθούσε σ' ότι απορίες είχα μέχρι να μάθω, είναι ο μόνος που με απέτρεπε από αχρείαστες αγόρες, πάντα είχε πιο χαμηλές κατα πολύ από τους υπόλοιπους και είναι ο μόνος που έβρισκε και μου παρέγγελνε προϊόντα που δεν είχε και εγώ τα ζητούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-09, 01:39
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι δίσκοι κιχλίδες είναι
Το ξερω αλλα οταν λεω κιχλιδες εννοώ με αλλες συνθηκες , υψηλων PH , γιατι ειναι ψιλοφασαρια να πιανω νερο A/O για αλλαγες και βαριεμαι .
Τωρα θα μου πεις αφου βαριεσαι τι τους εβαλες , καλα εδω δικιο εχεις , δεν με περνει να πω τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-09, 09:17
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Almost και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα. στις αρχές πήγαινα να αγοράσω κάτι αλλά πρώτα έκανα έρυνα αγοράς. Όταν το ένα μαγαζί έχει τον αραγωνίτη της carib sea με 62 Ευρώ τα 9Kg και από Αθήνα το βρίσκω 32 Ευρό τότε εγώ γιατί να ξαναπάω εκεί να ψωνίσω. Όταν σε άλλο κατάστημα πήγα να πάρω ένα σαλιγγάρι και μου λέει ότι έχει 18 Ευρώ και όταν το ρώτησα γιατί τόσο ακριβό? κι αυτός να μου απαντάει ότι είναι turbo και εγώ μετά να το βρίσκω με 4,50 Ευρώ τότε πες μου τι να κάνω??
Για αυτό έγραψα ότι χρειαζόμαστε ένα καλό μαγαζί. 'Έχω ενυδρείο από το 1983 και πριν έξι μήνες πήγα σε ένα "καλό μαγαζί" και τον ρώτησα για κάτι ξιφοφόρους που ήταν θέμα ωρών να ψοφήσουν (τίγκα στο ικ) και μου είπε ότι έτσι κάνουν τα ψάρια αυτά και ότι οι βούλες είναι στο χρώμα τους.
Το πρώτο μαγαζί με ενυδρεία είχε ανοίξει δίπλα στην Φιλαρμονική Πατρών (1983-1984) και του είχε γεννήσει ένα χρυσό μόλυ. Ήθελε να μου πουλήσει τα μωρά (λέγοντας ότι θα ζήσουν όλα). Δεν θυμάμαι πόσες δρχ αλλά θυμάμαι ότι 4 μωρά τα πωλούσε όσο ένα ενήλικο ψαράκι και φυσικά δεν πήρα γιατί τα είχα βρει ακριβά.
Ένας άλλος ήθελε να μου πουλήσει το αυγό ενός παπαγάλου (σαν αυτόν που είχε ο Μάκης στην τηλεόραση) γιατί θα γινόταν παπαγάλος και ήταν ευκαιρία.
Αυτούς και άλλους πολλούς τους πέταξε η αγορά.
Ακόμα εδώ στην Πάτρα, νομίζουν ότι το να έχεις ενυδρείο σημαίνει ότι έχεις άπειρα λεφτά και είσαι ηλίθιος και άρα μπορούν να στα πάρουν


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γνωρίζω το παιδί που έχει το άλλο μαγαζί και είναι ο μόνος που δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί του. Πάντα με βοηθούσε σ' ότι απορίες είχα μέχρι να μάθω, είναι ο μόνος που με απέτρεπε από αχρείαστες αγόρες, πάντα είχε πιο χαμηλές κατα πολύ από τους υπόλοιπους και είναι ο μόνος που έβρισκε και μου παρέγγελνε προϊόντα που δεν είχε και εγώ τα ζητούσα.
Ναι είναι φιλικός, ειλικρινής και εξυπηρετικότατος και το βασικότερο από όλα, πρώτα ήταν χομπίστας και μετά έγινε επαγγελματίας (αν και πλέον εγώ ψωνίζω τα πάντα εκτός από ψάρια μόνο μέσο internet). Και ο συνέταιρος του επίσης είναι πολύ καλό “παιδί” (θα μου πεις τι θα έλεγα, αφού είναι φίλος μου, αλλά είναι όντως).
Απλά, δεν βιάζομαι να πω ότι επιτέλους έχουμε κατάστημα.
¶σε να στρώσει το μαγαζί (η πρώτη μου επίσκεψη για αγορά θαλασσινών ψαριών εκεί θα είναι) και εδώ είμαστε να πούμε τα καλά του και τα κακά του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-10, 21:59
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

επανέρχομαι στο θεμα "τελικα εχουμε Pet shop και στην Πατρα?????" και θαθελα να πω το εξης:
Οντος στην πατρα αποκτησαμε ενα Pet shop υψηλων πρωδιαγραφων , που μπορεις να βρεις τα παντα !!!
Ομως ..... τι νατο κανω αν δεν μπορεις να τα αγορασεις... ???
Μπραβο στα παιδια για το μαγαζι που εφτιαξαν αλλα οι τιμες ειναι ακρος απαγορευτικες !!
Και μηλαω για σχεδον ολα τα ενυδρειακα προιοντα , ειτε ζωντανα, ειτε εξοπλισμο , τροφες .... κ.α.
Οι τιμες ειναι τουλαχιστον 2πλασιες απο οτι μπορεις να βρεις σε καταστηματα στην αθηνα, σε πολλα ακομα και 4πλασιες.
εκανα μια βολτα πριν μερικο καιρο στο water Inn και επαθα ζημια με τις τιμες.
Ειναι αδικο να πληρωνουμε στην τριτη μεγαλητερη πολη της Ελλαδος 3 πλασιες και 4 πλασιες τιμες. Δεν μπορω να καταλαβω αυτο.
Π.χ. πηρα απο το waterinn 2 κριμπενσις 3,40 το ενα , πως γηνετε να πουλανε εδω 10 ευρω το ενα ?? (3πλασια τιμη)
Γενηκως πηρα πραγματα απο το waterInn αξιας 97 ευρω, μετα απο 2 μερες πηγα με την λιστα απο οτι ψωνησα στο winn , και στο Pet στην αγια θα εδηνα για τα ιδια 245 ευρω (μηλαμε για χαοδης διαφορα)
Ειναι ντροπη λοιπον να μας κλεβουν !!!
Τελικα λοιπον αναρωτιεμε "εχουμε τελικα Pet shop στην Πατρα η οχι??"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-10, 22:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχω πάει πολλές φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί. Ο άνθρωπος που το έχει με έχει βοηθήσει σε ένα πρόβλημα που είχα και είναι πολύ εξυπηρετικός, σε αυτά που μπορεί, και το εκτιμώ αυτό. Τιμές στα ζωντανά δεν έχω κοιτάξει ιδιαίτερα, ούτε και ξέρω τόσο καλά τι τιμές έχουν άλλοι, αλλά στα "αναλώσιμα" είναι λίγο τσιμπημένες σε σχέση με της Αθήνας, το έχω παρατηρήσει. Επίσης το παιδί που είναι κάτω στα ενυδρεία δεν είναι και ο καλύτερος γνώστης του αντικειμένου... τα ψιλοβολεύει δηλαδή. Το αφεντικό (όπως έχω καταλάβει δηλαδή) ξέρει πιο πολλά πράγματα. Το προτιμάω από άλλα μαγαζιά στην Πάτρα, αλλά ξέρω τα αρνητικά του και σίγουρα δεν μπορεί να είναι στα επίπεδα των μαγαζιών της Αθήνας με τόσο μικρότερη αγορά. Δηλαδή και που έβαλε θαλασσινά θα τα αγοράσει κανένας; Μέσα μπαίνει. Αυτά από μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-10, 22:42
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Το μαγαζι το ξερω και εγω (μιας και οταν ερχομαι μενω 2 στενα πιο κατω)
για τις τιμες ,αν και ειναι πραγματικα λιγο σουχτερες ,δεν με ενδιαφερει και τοσο γιατι ψαχνεις-συγκρινεις-αγοραζεις,ΑΛΛΑ το παλικαρι που ειναι στα ενυδρεια δεν εχει ιδεα και ουτε θελει να μαθει απότι φενεται.Για μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο,ο πωλητης πρεπει να εχει τις καταλληλες γνωσεις για να εξυπηρετηση και πρωτιστως να καθοδηγήσει εναν αρχαριο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-10, 23:49
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις λάθος φίλε.. Ήδη ξεκίνησε και για θαλασσινό. Θα έχει τα πάντα. Στο λέω στα σίγουρα.
Ακόμα περιμένω."Τώρα έρχεται Πάσχα", "Ξέρεις στην Ελλάδα να δουλεύουν τη Μ.Εβδομάδα;", "Δεν έχουν ανοίξει ακόμα μετά το Πάσχα" κτλ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων

Γενηκως πηρα πραγματα απο το waterInn αξιας 97 ευρω, μετα απο 2 μερες πηγα με την λιστα απο οτι ψωνησα στο winn , και στο Pet στην αγια θα εδηνα για τα ιδια 245 ευρω (μηλαμε για χαοδης διαφορα)
Ειναι ντροπη λοιπον να μας κλεβουν !!!
Τελικα λοιπον αναρωτιεμε "εχουμε τελικα Pet shop στην Πατρα η οχι??"
Και το Water inn έχει 3πλάσιες από Γερμανία.
Και αν σκευτείς ότι και ο Γερμανός κερδίζει, καταλαβαίνεις..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το παιδί που είναι κάτω στα ενυδρεία δεν είναι και ο καλύτερος γνώστης του αντικειμένου...
Ευγενικός αλλά άσχετος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
,ΑΛΛΑ το παλικαρι που ειναι στα ενυδρεια δεν εχει ιδεα και ουτε θελει να μαθει απότι φενεται.Για μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο,ο πωλητης πρεπει να εχει τις καταλληλες γνωσεις για να εξυπηρετηση και πρωτιστως να καθοδηγήσει εναν αρχαριο
Έτσι.
Και δυστηχώς λίγοι είναι οι πωλητές και που ξέρουν και που βοηθάνε.
Πολύ λίγοι.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-04-10, 00:52
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα περιμένω."Τώρα έρχεται Πάσχα", "Ξέρεις στην Ελλάδα να δουλεύουν τη Μ.Εβδομάδα;", "Δεν έχουν ανοίξει ακόμα μετά το Πάσχα" κτλ




Και το Water inn έχει 3πλάσιες από Γερμανία.
Και αν σκευτείς ότι και ο Γερμανός κερδίζει, καταλαβαίνεις..

Ο Γερμανος παντα κερδιζει! Μην το ξεχνας αυτο ποτε. Δεν βλεπεις με τα δανεια που μας κανει και το δυσκολο να τα δωσει?!



Ευγενικός αλλά άσχετος.


Αυτο δεν ειναι μοναδικο προνομιο της πατρας τον εχουν και αλλες πολεις


Έτσι.
Και δυστηχώς λίγοι είναι οι πωλητές και που ξέρουν και που βοηθάνε.

Λιγοι?! Κανενας... Ή ξερουν ή βοηθανε και το δυο μαζι δεν πανε...
Πολύ λίγοι.

Υ.Γ. Αν τα ψαρια ειναι ποιοτικα ας εχουν και 5 και 10 ευρω παραπανω.

Τα ψαρια δεν ειναι αναλωσιμα για τους χομπυστες, ισως για τα μαγαζια αλλα οχι για εμας.

Τωρα για τα υπολοιπα αποψη δεν εχω. Εγω γυρισει ολα τα μαγαζια της πατρας μεχρι και πριν ενα χρονο και ενα σωστα οργανομενο δεν ειδα. Ας ειναι αυτο και που δεν το ξερω και ας ειναι λιγακι ακριβο.
Θα παρακινησει και τους αλλους να "ανακαινισουν" και το μαγαζι τους και την συμπεριφορα τους ωστε να μην χασουν πελατες που πριν ειχαν.
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-04-10, 10:01
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Το εχω ξαναγραψει σε παρομοιο ποστ και μην θεωρηθει διαφημιση ουτε δυσφημιση.Το μαγαζι ειναι μεγαλο ομορφο εχει ποικιλια σε ψαρια σωστα στημενα ενυδρεια.η γνωση του του συντοπιτη μας ομως?Ειναι κριμα το 2010 να σου λενε δικαιολογιες που ελεγαν το 95 που υπηρχε αγνοια με τ κιλο!Εγω επειδη εχω γυρισει ολα τα πετσοπ ο μονος που με ενθουσιασε ηταν στην κορινθου ενα στο περιπτερο ενα τυπας με κοτσιδα που εχει ανοιξει κανα χρονο μαζι με την κινεζα γυναικα του!Ο βασιλης ασχολειται με θαλασσινο αρκετα και η γυναικα του με γλυκου!Γνωση φιλικοτητα ενημερωση φυσιολογικες τιμες με τ κιλο και προπαντως ποικιλια σε ζουμια ψαρια αξεσουαρ φιλτρα εξωτερικα και φυσιολογικες τιμες.Εμεις οι πατρινοι πρεπει να στηριξουμε τετοιες προσπαθειες γτ πρεπει να υπαρξει επιτελους ενα μαγαζι ΣΩΣΤΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-10, 10:19
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παιδια αν δεν κανω λαθος στην Πατρα υπαρχουν 4 pet shop που εκτος απο ενυδρειακα προιοντα εχουν κ ψαρια.
Το καταστημα της Αγυιας πραγματικα ανενεωθηκε πολυ κ μπραβο του.
Η αληθεια ειναι ομως οτι απο τιμες ειναι ακριβο.... κ μαλιστα αρκετα ακριβο.
Γενικα παντως στην Πατρα σε ενα καταστημα ειναι ειναι δυσκολο να τα βρεις ολα.Καποια εχουν ακριβο εξοπλισμο κ φθηνα ψαρια κ καποια το αντιθετο.
Παντως το καταστημα της Κορινθου εχει το καλυτερο συνδιασμο κ των 2.Αν κ στα ψαρια οι τιμες ειναι καπως τσιμπημενες (σε σχεση με αλλα pet shop της Πατρας) οι τιμες που εχει σε εξοπλισμο ειναι πολυ χαμηλες.
Να φανταστειτε εχει τα εξωτερικα φιλτρα σε ιδιες ή χαμηλοτερες τιμες απο on-line καταστηματα που "υποτιθεται" πουλανε φθηνα(κ δεν εχεις κ τα μεταφορικα.
Αυτο ειλικρινα με αφησε εκπληκτο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Συμφωνω,ο Βασιλης ειναι εξαιρετικο παιδι,γνωστης και χομπυστας και ιδιος.
Ειναι προθυμος να βοηθησει και εχει καλυτερες τιμες.
Επσης ασχολειται περισσοτερο με τα ερπετα και καποιες φορες φερνει σπανια ειδη..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-04-10, 10:50
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Με νιωθετε κ αυτο ειναι καλο...Ακριβως!Ειδικα τα φιλτρα του ειναι πανφθηνα.Συμφωνω για τα ψαρακια αλλα αμα δεις τι ψαρια φερνει θα καταλαβεις!Τα ψαρια του ειναι διαμαντια λεμε...Εγω πηρα τα αφρικανια μου.Θα δεις στην επομενη μου παρουσιαση μες την εβδομαδα και θα καταλαβεις φιλε beat89...Ειναι οτι πιο οργανωμενο εχω δει μεχρι στιγμης.Ναι ειναι και πολυ γνωστος reptillas αλλα και καλος αμαζονας.Αν θελετε κιχλιδες προς κινα μερια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-04-10, 10:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι εκτροφεις παντα κανουν διαλογη των ψαριων που θα εξαγουν ... τα πιο χαμηλης ποιοτητας τα πουλανε φυσικα πιο φτηνα ενω τα πιο ανεβασμενης ποιοτητας πιο ακριβα!
Δυστηχως στην Ελλαδα λογω μεγαλυτερου κερδους παραγγελνονται τα πιο φτηνα ... ωστε να πουληθουν γρηγορα!
Αν βλεπουμε ακριβα ψαρια καπου θα πρεπει να το εχουμε υποψη μας αυτο ... αφου ολοι μας (λογικα) θελουμε οτι καλυτερο για τα ενυδρεια μας!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-04-10, 11:40
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Απλα δεν ξερω κατα ποσο στην Ελλαδα το ακριβο σημαινει κ ποιοτικο.
Ισως στα ψαρια μπορει να δικαιολογηθει ετσι αν κ δεν νομιζω να συμβαινει στη χωρα μας.
Στον εξοπλισμο ομως οταν αυτος ειναι ιδιος πως δικαιολογειται η τεραστια διαφορα στην τιμη απο μαγαζι σε μαγαζι?
Σιγουρα οχι λογω ποιοτητας του.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-10, 13:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βασιλης ασχολειται με θαλασσινο αρκετα και η γυναικα του με γλυκου!Γνωση φιλικοτητα ενημερωση φυσιολογικες τιμες με τ κιλο και προπαντως ποικιλια σε ζουμια ψαρια αξεσουαρ φιλτρα εξωτερικα και φυσιολογικες τιμες.Εμεις οι πατρινοι πρεπει να στηριξουμε τετοιες προσπαθειες γτ πρεπει να υπαρξει επιτελους ενα μαγαζι ΣΩΣΤΟ.
Κάτι σαν τον Λένον με την Γιόκο;;
Έχει θαλασσινά ο Βασίλης, να περάσω;
Γιατί οι άλλοι δεν έχουν..τώρα..περιμένουν..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-04-10, 13:29
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Καταρχην sory αλλα θα διαφωνησω ως προς το θεμα "ποιοτικο ψαρι".
Επειδη εχω ρωτησει πωλητη τα ψαρια που εφοδιαζονται τα Pet μια πολης ειναι τα ιδια, αν 4 Pet ζητησουν gourami , τα ιδια gourami θα τους μοιρασει ο πωλητης. Μπορει απλα ενα Pet να φερνει καπια ειδη που δεν τα φερνουν τα αλλα.
Τωρα πρωσωπικα παλια ψωνηζα απο το Πετ στην αγια, αλλα απο τοτε που εκανε ανακαινιση οι τιμες του εχουν παει στα ηψη.
Μπορει ο ανθρωπος να θελει να αποσβησει τα εξοδα της ανκαινισεις , και καλα κανει, αλλα η τσεπουλα του καταναλωτη δεν φταιει σε τιποτα.
Εγω παντα ψωνηζα απο την πατρεως και παντα θα ψωνηζω , γιατι το παιδι εκει ειναι εξηπηρετικος και φοβερος γνωστης της δουλειας του , οτι μου χει πει εχει πιασει, και σε θεραπιες εχω σωσει ψαρια με αυτα που μου χει δωσει και συμβουλεψει.
Και σε τιμες ειναι λογικος, δεν μπορει πριν κανα μηνα που πηρα απο την πατρεως 2 μαχαιροψαρα να τα πηρα 6 ευρω το ενα και στην αγια ναχει 10 το ενα.
Δεν μπορεις ενας καρδηναλιος να τον εχει 3,50 στην αγια ενω στην πατρεως 2,20.
Τι δηλαδη ειναι πιο ποιοτικος ο καρδιναλιος με τα 3,50 . μην τρελαθουμε ...!
Και πριν 1,5 μηνα πηρα απο την πατρεως ενα Tetratec EX 700, σημερα πηρα και αλλο ενα ΕΧ700 και σε λιγο καιρο θα παρω και τριτο.
Δεν μπορει στην πατρεως να το πηρα 100 και εκει να μου ζηταει 150, που σε ολα τα μαγαζια το φιλτρο εχει γυρω στο 100 ευρω. Ελεος !!!
Να ναι καλα τα παιδια στο Πετ της Αγυας ,και οντος συμφωνο το αφεντικο ειναι πολυ καλο παιδι και εξυπηρετικος και αν μερικες φορες παω να ψωνησω κατιτις ο λογος ειναι αυτος και για να πω μια καλησπερα, τιποτε αλλο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-04-10, 13:32
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Τι ποιοτικό ψάρι ρε παιδιά..
Τυχαία όλοι παραλαμβάνουν την ίδια ημέρα;

Ο Θανάσης είναι γνώστης και κατέχει και το θαλασσινό. Αν είσαι πελάτης του θα σε σεβαστεί. Μέχρι να γίνεις όμως, θα στον πιάσει λιγάκι.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-04-10, 13:46
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ποιοτικό ψάρι ρε παιδιά..
Τυχαία όλοι παραλαμβάνουν την ίδια ημέρα;

Ο Θανάσης είναι γνώστης και κατέχει και το θαλασσινό. Αν είσαι πελάτης του θα σε σεβαστεί. Μέχρι να γίνεις όμως, θα στον πιάσει λιγάκι.
Οντος αν κανεις μια βολτα σε ολα τα Πετ λιγο πολυ θα δεις τα ιδια ψαρια, γυρα φερνει ο πωλητης και μοραζει .

Οντος ο θανασης ειναι αψογος , να οντος οταν πριν χρονια ειχα αρχισα να ψωνηζω , ναι ηταν λιγο τσιμπιμενος και αυστηρος στις τιμες, 100ευρω και 20λεπτα να χες λογαριασμο θα αφηνες και τα 20λεπτα.
Τωρα ομως που μαι πελατης κοβει κατι, και αυτο για μενα ειναι επαγελματισμος και αγαπη προς τον πελατη , ωστε να τον κρατησει πελατη και να ειναι και ο πελατης ευχαριστιμενος.
Εχω ψωνησει παρα πολλα απο εκει, μονο φιλτρα πρεπει να χω παρει καπου 6 με 8. Μην πω για ψαρια-τροφες-υγρα........
Π.χ. σημερα πρωι που πηρα το Tetratev EX700 (100 ευρω) πηρα και 10 ευρω αλατι θαλλασινο. Μου πε ο ανθρωπος οταν εκανε ταμειο, το φιλτρο αφησε μου μονο, 100 ευρω , το αλατι παρτο ετσι.
Αυτο το εκμιμαω και γιαυτο θα ξαναπαω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-04-10, 13:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν ο Θανάσης που λέτε είναι το μαγαζί στην Πατρέως ναι είναι γνώστης για τα ψάρια και τα θαλασσινά, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω πολύ κακή εμπειρία από πλευράς του. Μπορεί να ξαναπήγαινα, αλλά με βαριά καρδιά, αν δεν είχα άλλη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-04-10, 13:54
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντος αν κανεις μια βολτα σε ολα τα Πετ λιγο πολυ θα δεις τα ιδια ψαρια, γυρα φερνει ο πωλητης και μοραζει .

Οντος ο θανασης ειναι αψογος , να οντος οταν πριν χρονια ειχα αρχισα να ψωνηζω , ναι ηταν λιγο τσιμπιμενος και αυστηρος στις τιμες, 100ευρω και 20λεπτα να χες λογαριασμο θα αφηνες και τα 20λεπτα.
Τωρα ομως που μαι πελατης κοβει κατι, και αυτο για μενα ειναι επαγελματισμος και αγαπη προς τον πελατη , ωστε να τον κρατησει πελατη και να ειναι και ο πελατης ευχαριστιμενος.
Εχω ψωνησει παρα πολλα απο εκει, μονο φιλτρα πρεπει να χω παρει καπου 6 με 8. Μην πω για ψαρια-τροφες-υγρα........
Π.χ. σημερα πρωι που πηρα το Tetratev EX700 (100 ευρω) πηρα και 10 ευρω αλατι θαλλασινο. Μου πε ο ανθρωπος οταν εκανε ταμειο, το φιλτρο αφησε μου μονο, 100 ευρω , το αλατι παρτο ετσι.
Αυτο το εκμιμαω και γιαυτο θα ξαναπαω !!!
Έτσι πρέπει να κάνει.
Να σε στείλω τη Δευτέρα που θα παραλάβει θαλασσινά να μου ψωνίσεις;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο Θανάσης που λέτε είναι το μαγαζί στην Πατρέως ναι είναι γνώστης για τα ψάρια και τα θαλασσινά, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω πολύ κακή εμπειρία από πλευράς του. Μπορεί να ξαναπήγαινα, αλλά με βαριά καρδιά, αν δεν είχα άλλη λύση.
Αυτός είναι,για πες..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 15-04-10 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-04-10, 14:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι κάνει με τους φίλους του, ξέρω πως φέρθηκε σε μένα τις δύο φορές που πήγα. Τον διάλεξα και τον εμπιστεύτηκα ακριβώς επειδή είδα ότι έχει πολλά θαλασσινά, που σημαίνει ότι είναι μερακλής. Δεν ξέρω αν σας ανδιαφέρει κιόλας που δεν έχω ψάρια, αλλά η εμπειρία μου από εκεί ξεκίνησε όταν ήθελα να αγοράσω red eared sliders για την κοπέλα μου. Αν διαβάσεις το ποστ με το οποίο ξεκίνησα στο φόρουμ ο πετσοπάς που γράφω είναι αυτός. Και από εξυπηρέτηση το απόλυτο μηδέν, σε φάση να είμαι ο μόνος πελάτης στο μαγαζί, να τον κοιτάω και να έρχεται να μου δώσει σημασία μετά από κανένα πεντάλεπτο. Για να μου μιλήσει χρησιμοποίησε συνολικά γύρω στις 3 προτάσεις και τις δύο φορές (η μία ήταν διερευνητική). Είχε άπειρες χελώνες σε πολύ μικρό χώρο, μου τις πούλησε άρρωστες και κατάφερα να σώσω μόνο τη μία και η άλλη χάθηκε από απρόβλεπτο λόγο. Τον ρωτούσα επίμονα για τις ανάγκες τους όπως τις είχα διαβάσει στο internet και με διαβεβαίωνε 100% ότι το μόνο που χρειάζονται είναι η μικροσκοπική χελωνιέρα τους και οι γαρίδες και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Μπορεί να μην έχω ψάρια, μπορεί να θεωρούν κάποιοι αστείο το ότι έχω τόσα ποστ έχοντας απλά δύο χελώνες, αλλά όταν σου φέρονται σκάρτα δεν μπορείς να μην μιλήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-04-10, 14:13
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Και εγω απ τον θαναση πηρα τα πρωτα μου πραγματα.Ειναι καλο παιδι και εχει εμπειρια σοβαρη.Απλα ο καθε ανθρωπος εχει τα δικα του χουκια και ειναι λιγο ιδιορυθμος...Ολα τα σχολια που ακουστηκαν στα παραπανω ποστ ειναι αληθεια.Απλα θελει να εκπεμπετε στο ιδιο μηκος κυματος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-04-10, 14:15
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

..Εγώ ξέρω ότι τους νέους πελάτες πρέπει να τους προσέχεις αλλιώς δεν θα έχεις πελάτες..

Προχθές Τρίτη κατέβηκα κέντρο το απόγευμα με το μηχανάκι. Όλα τα μαγαζιά, άδεια και στις γειτονιές οι καταστηματάρχες είχαν βγει στους δρόμους και τα έλεγαν μεταξύ τους.

Δεν είναι εύκολο κάποιος να περάσει για πρώτη φορά την πόρτα του μαγαζιού σου. Όταν το κάνει, πρέπει να το σεβαστείς.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντηση στην Πατρα.... Takis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 22 26-03-07 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10482 seconds with 15 queries