Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-11, 03:43
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Βοήθεια με μικρό χρυσόψαρο.

Καλημέρα παιδία και καλώς σας βρήκα. Γράφω τέτοια ώρα στενοχωρημένος γιατί πέθανε το ένα χρυσόψαρο που το είχα 2 χρόνια. Όλο αυτό τον καιρό ζούσε σε γυάλα. Διάβασα όμως πως καταργήθηκαν σε κάποιες χώρες και είπα να πάρω ένα μικρό ενυδρείο. Αγόρασα ένα 60 εκατοστά 14 λίτρων και τι το ήθελα? Με το που το έβαλα αρρώστησε μετά απο λίγες μέρες. Τώρα έχω ένα πολύ μικρό χρυσόψαρο και θα ήθελα να μου πείτε ποιά είναι τα βασικά που πρέπει να έχω για να επιβιώσει τουλάχιστον αυτό? Μέχρι τώρα όντως αρχάριος με τα ψαράκια το μόνο που έκανα ήταν να τους αλλάζω νερό και να βάζω αντιχλωριακό και μερικές βιταμίνες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-11, 09:22
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

αυτα τα ενυδρειακια τα μικρα και οι γυαλες ειναι εντελως ακαταλληλα για ψαρια.απορω γιατι τα πουλανε.κατα πασα πιθανοτητα το ψαρι πεθανε απο αμμωνια σε συνδυασμο με υψηλη θερμοκρασια-ελειψη οξυγονου κλπ...το ειχες στρωσει το ενυδρειο το καιουργιο?φιλτρο εχει?τα χρυσοψαρα απαιτουν πολυ νερο (γυρω στα 50 λιτρα το καθενα) και ειναι πολυ ρυπογονα ψαρια.αν θελεις διαβασε λιγο καποια θεματα που υπαρχουν στην κατηγορια αρχαριοι γλυκου νερου κλπ (οπως π.χ. ο κυκλος του αζωτου) και προσανατολισου στο να πας σε κατι μεγαλυτερο οσον αφορα το ενυδρειο να εχει και το φιλτρακι του κλπ. προς το παρον καμμια αεραντλια και κανενα ανεμιστηρακι να ριξει λιγο την θερμοκρασια του νερου δεν θα ηταν ασχημα...επισης κανε και κανενα τεστ να δεις τα επιπεδα αμμωνιας κλπ (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρακι την πατησε γιατι το ενυδρειο ηταν "αστρωτο", και πιστευω πως δεν ακολουθησες τη σωστη διαδικασια.
Μετεφερες το νερο και οτι υπηρχε στη γυαλα, στο ενυδρειο?
Συνεχισες να κανεις οτι και στη γυαλα? Αλλαγες νερου, αντιχλωριο κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 13:09
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Έκανα ότι μου είπε στο pet shop. H γυάλα μου λέει δε θέλει πλύσιμο βάλε νερό και είναι εντάξει...Εγώ φταίω που δεν έψαξα πιο νωρίς τα forum και δεν ήξερα για φίλτρα και συντήρηση. Όπως σας είπα μόνο νερό άλλαζα κάθε 2 μέρες και έβαζα αντιχλώριο. Θα διαβάσω εδώ τα θέματα και αν έχω καμιά απορία θα ξαναγράψω. Ήδη έχω μια. Σε άλλο θέμα διάβασα πως το ψάρι θέλει 25 λίτρα ενυδρείο. Τώρα διαβάζω 50. Τελικά τι ισχύει. Το μικρό ενυδρείο θα το πετάξω σήμερα κιόλας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-11, 13:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fortesque Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μικρό ενυδρείο θα το πετάξω σήμερα κιόλας.
Μην το πεταξεις, θα σου χρειαστει αργοτερα. Μπορει να αρρωστησει καποιο ψαρι σου και να εχεις εστω αυτο το 14λιτρο σαν καραντινα, ωστε να προσπαθησεις να το γιατρεψεις εκει και οταν γινει καλα να το ξαναβαλεις στο ενυδρειο σου. Ακομα, μπορεις να το κανεις με φυτακια και γαριδουλες το συγκεκριμενο.

Αληθεια, ειναι 60 εκατοστα μηκος και ειναι μολις 14 λιτρα? Το 13λιτρο που δινει το jumbo αν δεν κανω λαθος ειναι 30 ή 40 εκατοστα, ενα απ'τα 2. Δεν θυμαμαι.. . Εδω ενα 30 λιτρο που εχω εγω, ειναι 40 εκατοστα μηκος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-11, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fortesque Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα ότι μου είπε στο pet shop. H γυάλα μου λέει δε θέλει πλύσιμο βάλε νερό και είναι εντάξει...Εγώ φταίω που δεν έψαξα πιο νωρίς τα forum και δεν ήξερα για φίλτρα και συντήρηση. Όπως σας είπα μόνο νερό άλλαζα κάθε 2 μέρες και έβαζα αντιχλώριο. Θα διαβάσω εδώ τα θέματα και αν έχω καμιά απορία θα ξαναγράψω. Ήδη έχω μια. Σε άλλο θέμα διάβασα πως το ψάρι θέλει 25 λίτρα ενυδρείο. Τώρα διαβάζω 50. Τελικά τι ισχύει. Το μικρό ενυδρείο θα το πετάξω σήμερα κιόλας.
Εβαλες καινουριο νερο στο ενυδρειο, που πιθανως το νερο αυτο ειχε αλλες συνθηκες (ph gh θερμοκρασια) συγκριτικα με της γυαλας και μαλλον θα εβαλες το ψαρι χωρις προαρμογη.
Αυτο θα το πειραξε.

Τα χρυσοψαρα ανολογα το ειδος θελουν απο 40-70 λιτρα το ενα.
Αλλα πρεπει να υπολογισεις οτι ακομα και ενα ψαρι να εχεις (που δεν ειναι οτι καλυτερο αφου τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια), πρεπει το ενυδρειο να εχει και καταλληλο μηκος για το ψαρι που μεγαλωνει φυσιολογια πολυ.

Για σωστη διατηρηση του ειδους, το μικροτερο ενυδρειο θα μπορουσε να ειναι 80+ εκ μηκος και 120+ λιτρα (για fancy χρυσοψαρα που δεν γινονται μεγαλα) και για common, comet κλπ 120 εκ μηκος και 240 λιτρα.
Σε αυτα μπορεις φυσικα και να βαλεις περισσοτερα ψαρια απο ενα. Για το 120αρι 4 fancy και για το 240αρι 6-7 fancy ή 4 common.

To μικρο ενυδρειο φυσικα και δεν το πετας.
Μπορει να χρησιμοποιηθει ως καραντινα, νοσοκομειο ή να βαλεις κανενα μονομαχο και φυτακια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-11, 13:27
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Καταρχήν συγνώμη γιατί έτσι ταραγμένα που έγραφα χθες πάλι καλά που δεν είπα το ενυδρείο οτι είναι 1 μέτρο. Τώρα το μέτρησα. Είναι 35x25x15. Θα εκτυπώσω αυτά που λέτε παιδιά και ευχαριστώ πολύ και θα σχεδιάσω τι να αγοράσω πιο προσεκτικά. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ενυδρείο κάπως οικονομικό και με επαρκή χώρο? Το παλιό θα το κρατήσω έχετε δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-11, 13:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ας σου απαντησει κανενας πιο εμπειρος οπως ειναι ο delta66 που σου γραφει πιο πανω, για το ποσο χωρο θελουν τα ψαρακια και το θεμα ειναι και το ποσα και τι ειδος θελεις εσυ να βαλεις. Πες μας αληθεια ποσα ψαρακια θες και τι ειδος για να ξερουν να σου πουν ακριβως απο ποσα λιτρα και πανω, θα εισαι καλα. Απο εκει και περα, ριξε και μια ματια εδω στις αγγελιες του φορουμ: ( http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26 ) που πολλοι δινουν διαφορα ενυδρεια κατα καιρους και θα σου ερθουν και πιο οικονομικα.

Με αυτες τις αναλογιες σε μηκος, πλατος, υψος 35x25x15, το ενυδρειο σου βγαινει 13,125 λιτρα μικτα. Οταν πολλαπλασιασεις αυτους τους αριθμους μεταξυ τους και υστερα το αποτελεσμα το κανεις δια 1000, βλεπεις ποσα μικτα λιτρα εχεις. Τωρα με χαλικι στο βυθο κλπ, πεφτουν τα μικτα λιτρα και μενουν λιγοτερα. Αυτα που μενουν, ειναι τα καθαρα. Στα εγραψα ολα αυτα σε περιπτωση που δεν τα ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-11, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fortesque Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν συγνώμη γιατί έτσι ταραγμένα που έγραφα χθες πάλι καλά που δεν είπα το ενυδρείο οτι είναι 1 μέτρο. Τώρα το μέτρησα. Είναι 35x25x15. Θα εκτυπώσω αυτά που λέτε παιδιά και ευχαριστώ πολύ και θα σχεδιάσω τι να αγοράσω πιο προσεκτικά. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα ενυδρείο κάπως οικονομικό και με επαρκή χώρο? Το παλιό θα το κρατήσω έχετε δίκιο.
Καταρχην εχεις αυτη τη στιγμη ψαρια?
Αν δεν εχεις, θα στησεις ενυδρειο για χρυσοψαρα και παλι?
Common (μεγαλα) ή fancy (μικρα)?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 13:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην εχεις αυτη τη στιγμη ψαρια?
Αν δεν εχεις, θα στησεις ενυδρειο για χρυσοψαρα και παλι?
Common (μεγαλα) ή fancy (μικρα)?
Aπο οτι λεει στο πρωτο ποστ το παιδι πρεπει να εχει ενα πολυ μικρο χρυσοψαρο. Τωρα τι ειδους ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-11, 14:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aναλογα το χωρο που εχεις μπορεις να στησεις και ενυδρειο.
Αν κανει καποιος καλη ερευνα αγορας, μπορει ενα ενυδρειο 40 λιτρων που θα του κοστιζε 150 ευρω, αλλος με αυτα τα χρηματα να εστηνε 180αρι.

Μπορεις να βρεις διακοσμητικα απο τη φυση, πχ χοντρη αμμο ποταμισια ή απο τη θαλασσα, και καμια πετρα (αναλογα τα ψαρια του καθενος).
Φυτα απο δωρεες στις αγγελιες.
Ενυδρειο και φιλτρο κινεζικο αλλα καλο (με μονο μειονεκτημα τη πιο μεγαλη καταναλωση ρευματος).

πχ ενυδρειο απο καρφουρ που βγαζει κατα καιρους καλες προσφορες, ή κανενα πολωνεζικο aquel, ή κανενα καλομεταχειρισμενο σε καλη τιμη
Φιλτρο sun sun.
Υλικα φιλτρου: σφουγγαρια χοντροτρυπα και ελαφροπετρα απο πρακτικερ.
Μια αεραντλια για ωρα αναγκης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 19:10
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα αρχίσω σε λίγες μέρες το στήσιμο αφού αγοράσω ενυδρείο. Ωραία αυτά που προτείνατε ειδικά αυτό της aquael και θα δώ και τις αγγελίες. Σε κάθε περίπτωση διαθέτω μέχρι 100 ευρώ για ενυδρείο και ακόμη 100 για τροπικά ψάρια, φίλτρο, οξυγόνο και οτι άλλο είναι εντελώς απαραίτητο στην αρχή. Μετά θα προσθέτω κάτι άλλο κάθε μήνα πχ ένα ναυάγιο ή ένα καλύτερο φίλτρο κτλ. Σκέφτομαι να βάλω το χρυσόψαρο που έχω τώρα -το τράβηξα φώτο γιατί δεν ξέρω όνομα- και θα βάλω το πολύ 5 τροπικά ακόμη σύνολο 6 ψάρια. Μικρά θα ήθελα να είναι. Ίσως ένα αγγελόψαρο kissing fishes και άλλα όμως μόνο αυτά ξέρω. Όπως και να'χει όταν είναι έτοιμο θα ανεβάσω φωτογραφίες να το δείτε και εσείς και να το βελτιώσουμε. Τέλος θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γιαυτό το ενυδρείο στα 54 λίτρα LINK
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P250711_14.28.jpg
Εμφανίσεις:  1836
Μέγεθος:  31,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-11, 21:04
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα αν εχεις 200 ευρω να διαθεσεις τα 150 για ενυδρειο και τα 50 για ενα φιλτρο.Τα ναυαγια αστα να σαπισουν καλυτερα στα ραφια του πετ σοπ και οχι μεσα στο νερο σου.Ο καλυτερος συνδιασμος για χρυσοψαρα ειναι αλλα χρυσοψαρα.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-11, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Tα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και δεν πανε με τα τροπικα μαζι οχι μονο λογω νερου αλλα και για αλλα προβληματα.

Μη βιαζεσαι.
Ενα ψαρι πριν αποφασισουμε να το βαλουμε στο ενυδρειο μας πρεπει να μελετησουμε αν μπορουμε να καλυψουμε τις αναγκες του σε παραμετρους νερου, μεγεθος ενυδρειου, ειρηνικη διαβιωση με τα αλλα ψαρια του ενυδρειου, διατροφη, διακοσμηση, φωτισμο, ροη νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-07-11, 19:49
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Έχω όσα θέλω να ξέρω για την ώρα. Θα διαβάσω το forum και θα επανέλθω όταν τελειώσει η κατασκευή ενός μικρού ενυδρείου. Το θέμα είναι το ψαράκι μου τι να το κάνω? Δε θέλω να μείνει στη γυάλα και απ'οτι βλέπω δεν έχει θέση στο ενυδρείο. Κάπου είχα δει πως συνυπάρχουν τροπικά και χρυσόψαρα αλλά ίσως κατάλαβα λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-07-11, 19:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απονη ζωη ...
... μας πεταξες στου δρομου την ακρη ....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-07-11, 21:52
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Εντάξει στην τελική θα το χαρίσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια πριν κάνω ζημιά στο χρυσόψαρο SlimData Χρυσόψαρα 31 07-01-11 01:26
Βοήθεια για μικρό ενυδρείο τύπου γυάλας tsiou Αρχάριοι γλυκού νερού 13 22-10-10 23:18
βοήθεια για χρυσόψαρο! aquaristas Χρυσόψαρα 2 04-01-10 00:45
Χρυσόψαρο-άμεση βοήθεια-sos antonio Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 23-05-09 14:42
Βοήθεια για μικρό ενυδρείο!!! Leviathan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 30-03-09 11:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06206 seconds with 14 queries