Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-10, 11:20
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Βοήθεια πριν κάνω ζημιά στο χρυσόψαρο

Καλησπέρα φίλοι..
Είχα γίνει μέλος παλιότερα θέλοντας να κάνω μια αρχή αλλά τα οικονομικά μου δεν με βοήθησαν και το ανέβαλα..
Πρόσφατα έκαναν δώρο στην κοπέλα μου ένα μικρό 10λιτρο ενυδρείο της dennerle (αν θυμάμαι καλά) και πήγαμε χθες στο ίδιο κατάστημα που είχε αγοραστεί να μας συμβουλέψουνε και να μας πούνε τι μπορούμε να βάλουμε μέσα.
Εν ολίγοις και βάση αυτών που μας προτείνανε βάλαμε μέσα άμμο, δυο φυτά (το ένα σαν μικρή μπάλα και το δεύτερο σαν ξύλινη αψίδα με φυτά επάνω) και ένα χρυσόψαρο.
Θυμήθηκα σήμερα το πρωί όμως το φορουμ και μπήκα να ξαναδιαβάσω γιατί με προβλημάτιζε το γεγονός του μεγέθους του ενυδρείου/γυάλας παρότι μας καθυσήχασαν χθες λέγοντας ότι μπορούμε να βάλουμε και δεύτερο χρυσόψαρο μέσα αλλά σε λίγες μέρες.
Έχω πανικοβληθεί διαβάζοντας όμως γιατί φαντάζομαι ότι αυτή τη στιγμή το ψαράκι πιθανότατα υποφέρει.

Τι να κάνω?
Ευχαριιστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-10, 11:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-10, 11:29
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Αυτό διάβαζα κι εγώ μόλις τώρα...
Με το ψαράκι τι να κάνω τώρα?
Ακόμα και να φτιάξω κάτι όπως πρέπει θα μου πάρει σίγουρα 2-3 εβδομάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-10, 11:31
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Όντως το ψαράκι σου υποφέρει και λόγω του ότι το ενυδρείο σου είναι μάλλον άστρωτο (σου μίλησε ο πετσοπας για μετρήσεις νερού κλπ) και λόγω του ότι το ενυδρείο είναι μικρό. Τα 10 λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα, δεν μπορείς να συντηρήσεις κανένα οργανισμό με αξιοπρέπεια, ειδικά αν είσαι αρχάριος.

Επέστρεψε το χρυσόψαρο στο πετσοπ, και άρχισε να διαβάζεις τα υπομνήματα των αρχαρίων, για να καταλάβεις τι γίνεται.

Καλό θα ήταν αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τα ενυδρεία να σκέφτεσαι τουλάχιστον για 30+ λίτρα, και έχε κατά νου ότι όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο ευκολότερα "συγχωρεί" τα λάθη.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-10, 11:33
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Πηγαινε το πισω και παρε κανενα φυτο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-10, 11:38
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εαν τα 10 λιτρα τα κανεις 100 μπορεις να βαλεις αλλο ενα χρυσοψαρο! Τωρα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους το πας πισω και να σου δωσουν καμια γαριδα RED CHERRY να βαλεις αλλα ολα αυτα θα πρεπει να γινουν αφου στρωσει το ενυδρειο (2μηνες να εισαι σιγουρος για γαριδες) και θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ συχνα τις τιμες του νερου σου (Ph,Gh,Kh,No2,No3,Nh3/Nh4) με υγρα τεστακια! Θα χρειαζεσε συχνες αλλαγες νερου (5% καθε 1 με 2 μερες), βεβαια αυτο θα το δεις και εσυ απο τις μετρησεις που θα κανεις! Εγω σε τοσο μικρο (10λιτρο) θα εβαζα μονο κανα σαλιγκαρακι αλλα ελα που δεν θα εχει και τοσο ενδιαφερον! Καλη αρχη και κανε ο,τι καλητερο νομιζεις για τα ζωντανα που θα εχεις στο ενυδρειακι σου αφου σωστα προβληματιστηκες και εγραψες στο φορουμ για να παρεις γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-10, 11:39
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Μπα, ποιες μετρήσεις νερού, εδώ μας είπαν -4 άτομα- ότι μπορούμε σε λίγες μέρες να βάλουμε και δεύτερο... Ούτε οδηγίες για στρώσιμο, τίποτα. "Έχει πάνω οδηγίες, σε δέκα λεπτά θα το έχετε φτιάξει" ήταν η βοήθεια τους...

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω το ψαράκι πίσω σε αυτούς. Θα το πάω σε ένα συνοικιακό αλλά δε μπορώ πριν τη δευτέρα. Θα αντέξει εως τότε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Βρες μια ΤΕΧΝΙΤΗ λιμνουλα και βαλτο μεσα !!!
Θα ειναι πασας !!! Και ρωτα ΕΔΩ πρωτα !!! αλλιως θα ξοδευεις λεφτα και χρημα ανεφ ουσιας !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-10, 11:47
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και θα πρεπει να προσεχεις παρα πολυ συχνα τις τιμες του νερου σου (Ph,Gh,Kh,No2,No3,Nh3/Nh4) με υγρα τεστακια!...
NO2, No3, NH3 καλά. To Ph, GH, KH γιατί πρέπει να τα μετράει συχνά;
Εκτός κι αν "μαγειρεύει" το νερό με όσμοση/πρόσθετα/ζουμιά κλπ (που δε μου φαίνεται). Αλλιώς ας παει ένα δείγμα στο πετ σοπ να του το μετρήσουνε μια-2 φορές, να μη δινει και λεφτά για 3 έξτρα τεστ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-10, 11:50
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, βιάστηκα πάρα πολύ αλλά εμπιστευόμουν ότι κάποιοι άνθρωποι που είναι στο χώρο θα βοηθήσουν με ειλικρίνεια.
Τεχνητή λιμνούλα δεν ξέρω που να βρω και πως να κρίνω ότι θα είναι ασφαλές. Νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι να το πάω στο συνοικιακό pet-shop..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-10, 14:23
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
NO2, No3, NH3 καλά. To Ph, GH, KH γιατί πρέπει να τα μετράει συχνά;
Εκτός κι αν "μαγειρεύει" το νερό με όσμοση/πρόσθετα/ζουμιά κλπ (που δε μου φαίνεται). Αλλιώς ας παει ένα δείγμα στο πετ σοπ να του το μετρήσουνε μια-2 φορές, να μη δινει και λεφτά για 3 έξτρα τεστ...
Γιατι σε τοσα λιγα λιτρα αλλαζουν οι τιμες ευκολα, ολες οι τιμες και παραμετροι του νερου! 18λιτρο φιλης με ενα black mour πολυ μικρο και ενα apple snail με 2φορες 30-35% αλλαγη νερου την βδομαδα εκανε μετρηση Ph 8,5 πριν την αλλαγη και 7,5-8,0 μετα την αλλαγη! Το black mour πηγε σε 160λιτρο για να νιωθει καλητερα... Γι' αυτο λεμε θελει εμπειρια για να κρατησεις ζωντανα σε λιγα λιτρα, αλλα και παλι δεν θα ειναι ευτυχησμενα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-10, 14:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

To Ph είναι μεγάλη συζήτηση.. σε 18-λιτρο τι να κάνει...;
Και το GH και το KH πόσο να αλλάξουν δηλαδή αν βάζει νερό απ'τη βρύση;
Και ακόμα και να αλλάξουν, έναν αρχάριο δεν νομίζω ότι τον εξυπηρετεί να τα μετράει συνεχώς και να προσπαθεί να πετύχει συγκεκριμένες τιμές - πάει να μπλέξει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-10, 18:35
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ακριβως οπως τα λες, θα μπλεξει ακρι δεν θα βγαζει, θα χαλαει και τζαμπα τα λεφτα του! Γι' αυτο λεμε καλυτερα περισσοτερα λιτρα αν εχεις χορο, μπορει να πληρωσεις κατι παραπανω στην αρχη αλλα θα κανεις σιγουρα αποσβεση μετα. Στο ποσο μπορουν να αλλαξουν οι τιμες κρινε απο αυτο που ανεφερα πριν και κρινε το τι μπορει να γινει στο 10λιτρο του φιλου που ειναι μισα λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-10, 22:50
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παιδιά γεια σας και πάλι.. Τα χρυσόψαρα έχουν μπει πλεον σε 60άρι ενυδρείο αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να το παρουσιάσω.
Εδώ και δυο ώρες όμως έχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Το ένα από τα δυο κάθεται στον βυθό γυρισμένο ανάποδα, με την κοιλίτσα του δηλαδή προς τα πάνω. Γυρίζει και κολυμπάει για λίγο αλλά αμέσως ξαναγυρίζει ανάποδα.

Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ.
Τι συμβαίνει?
Όποιος μπορεί να βοηθήσει είμαι ευγνώμων
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-10, 23:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δώσε μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, να δούμε τι γίνεται...
-------------------------
Όταν το ψάρι είναι ανάποδα είναι σκούρα τα πράγματα όπως καταλαβαίνεις. Πιθανότατα είναι άρρωστο, ίσως και να οφείλεται σε προηγούμενη ταλαιπωρία.
Βρες και τη φόρμα για τις ασθένειες και συμπλήρωσέ τη για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν πιό εύκολα στη διάγνωση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 22-12-10 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-10, 23:20
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γεια σας και πάλι.. Τα χρυσόψαρα έχουν μπει πλεον σε 60άρι ενυδρείο αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να το παρουσιάσω.
Εδώ και δυο ώρες όμως έχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Το ένα από τα δυο κάθεται στον βυθό γυρισμένο ανάποδα, με την κοιλίτσα του δηλαδή προς τα πάνω. Γυρίζει και κολυμπάει για λίγο αλλά αμέσως ξαναγυρίζει ανάποδα.

Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ.
Τι συμβαίνει?
Όποιος μπορεί να βοηθήσει είμαι ευγνώμων
δυστυχώς δε νομιζω να προλαβεις να το σωσεις..
εχει ηδη υποστεί ζημια απο κακης ποιοτητας νερο, το φιλτρο στο ενυδρειο δεν ειναι και στρωμένο σωστα?
πρεπει να βαλεις αγγελια για "μπολι" τουλαχιστον να σωσεις το αλλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-10, 23:28
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Φίλε aquaman δεν έχω μετρήσεις, δεν έχω προλάβει να μπω σε τέτοιες λεπτομέρειες.
Να υποθέσω ότι για να ξέρω τι να κάνω είναι απαραίτητες οι μετρήσεις?

Τα έχω προσέξει πάρα πολύ εως τώρα. Φίλτρο eheim ικανό για πολύ περισσότερα λίτρα, τακτικές αλλαγές νερού με σωστή θερμοκρασία, τακτικότατο καθάρισμα, σε καλό χώρο, δεν αφήνω κανέναν να τα ενοχλεί, καλή διατροφή.

Δυο πράγματα δεν έχω κάνει εως τώρα. Το ένα είναι τη νηστεία αφού με πείθουν ότι πεινάνε μονίμως. Δεν τους δίνω περισσότερο. Απλά δεν κάνω τη μια μέρα παύση που προτείνεται.
Το δεύτερο που είπα και πριν είναι οι μετρήσεις στα στοιχεία του νερού
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-10, 01:40
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ναι πρεπει να εχεις τεστ για να κανεις μετρησεις και καλητερα υγρα τεστ οχι σε στικ! Δεν πειραζει που δεν κανεις νυστεια για μια μερα την βδομαδα, αρκει να μην ταιζεις πολυ, να κανεις μετρησεις να δεις οτι ολα πανε καλα και να εχεις σωστες ρουτινες συντηρησεων, αλλαγων νερου κ.τλ.! Πιθανον το ψαρακι να εχει ταλαιπωρηθει αρκετα απο το μικρο ενυδρειο που ηταν πριν! Παρε τεστ και πες μας τι γινετε...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-12-10, 02:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
...με προβλημάτιζε το γεγονός του μεγέθους του ενυδρείου/γυάλας παρότι μας καθυσήχασαν χθες λέγοντας ότι μπορούμε να βάλουμε και δεύτερο χρυσόψαρο μέσα αλλά σε λίγες μέρες.
Στις δεκα μερες μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι (το προηγουμενο μαλλον θα εχει φυγει στο στρωσιμο, γιαυτο )

Εγω θα σου προτεινα αν ησουν πιο εμπειρος να εβαζες ενα μονομαχο (αφου στρωσει το ενυδρειο) που δεν χρειαζεται πολλα λιτρα, αλλα το δυσκολο ειναι στα λιγα λιτρα, να κρατας σταθερες τις συνθηκες νερου (θερμοκρασια πεχα).
Θελει μικρες, συχνες και αργες αλλαγες νερου. Θελει προσοχη με λιγα λογια.

Αν εχεις σκοπο παντως να του παρετε ενα σωστο ενυδρειο, να το παρετε απο αλλο πετσοπ, ετσι μονο και μονο για την κοροιδια και να μην ξαναπατησετε εκει.
Αν και στο αλλο πετσοπ παει να σας φορτωσει κι αλλα ψαρια, να του δωσετε το ενυδρειο στο χερι και θα καταλαβει.
Μετα στο επομενο μεχρι να βρειτε ενας σωστο επαγγελματια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-12-10, 11:42
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Φίλε delta όντως στο συγκεκριμένο μεγάλο κατάστημα δεν θα ξαναπατήσω σε καμία περίπτωση κι ας είναι και πολύ οικονομικό.

Τα ψαράκια εκείνη την περίοδο τα έδωσα σε γνωστό φίλου μου να τα φιλοξενίσει για ένα μήνα και έφτιαξα δικό μου 60άρι (μικρό αλλά ήταν η πρώτη μου προσπάθεια, δεν έχω βρει χρόνο να το παρουσιάσω.. γενικά σκοπεύω σε 3-4 μήνες να φτιάξω 120άρι) και τα έβαλα μέσα. Οπότε οι επιπτώσεις από τις συμβουλές των άθλιων ήταν πολύ μικρές.

Πάντως το ψαράκι μου χθες, ενώ για δυο ώρες με έσκασε που ήταν σχεδόν μόνιμα γυρισμένο ανάποδα από τη 01:00 περίπου επανήλθε στα κανονικά του, τρώει κανονικά, κολυμπάει ασταμάτητα και γενικά φαίνεται υγιέστατο. Ελπίζω, αν και δύσκολο, να ήταν κάτι περιστασιακό...
-------------------------
edit: Επειδή ξαναδιαβάζοντας όλο το θέμα καταλαβαίνω ότι έχω αφήσει κενά σημεία και δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό, να εξηγηθώ λίγο. Αρχικά πήραμε το ένα ψαράκι. Αφού διάβασα όσα διάβασα και συμβουλεύτηκα εδώ το forum, έψαξα που θα μπορούσα να το αφήσω για λίγο για να βρω λύση με σωστό ενυδρείο. Μέσω φίλου βρήκα ένα παλικάρι που είχε χρυσοψαράδικο έτοιμο αλλά για δικούς του λόγους θα το έδινε. Τα ψάρια του μόλις τα είχε βγάλει. Πήρα λοιπόν και ένα δεύτερο και δέχθηκε να μου κάνει την τεράστια εξυπηρέτηση και τα φιλοξένισε για ένα διάστημα μέχρι που τα έβαλα εγώ στο 60άρι που έφτιαξα. Πλεον κάθε μέρα για μένα είναι μάθημα αφού είμαι εντελώς αρχάριος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SlimData : 23-12-10 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-12-10, 13:10
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις δεκα μερες μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι (το προηγουμενο μαλλον θα εχει φυγει στο στρωσιμο, γιαυτο )

Εγω θα σου προτεινα αν ησουν πιο εμπειρος να εβαζες ενα μονομαχο (αφου στρωσει το ενυδρειο) που δεν χρειαζεται πολλα λιτρα, αλλα το δυσκολο ειναι στα λιγα λιτρα, να κρατας σταθερες τις συνθηκες νερου (θερμοκρασια πεχα).
Θελει μικρες, συχνες και αργες αλλαγες νερου. Θελει προσοχη με λιγα λογια.

Αν εχεις σκοπο παντως να του παρετε ενα σωστο ενυδρειο, να το παρετε απο αλλο πετσοπ, ετσι μονο και μονο για την κοροιδια και να μην ξαναπατησετε εκει.
Αν και στο αλλο πετσοπ παει να σας φορτωσει κι αλλα ψαρια, να του δωσετε το ενυδρειο στο χερι και θα καταλαβει.
Μετα στο επομενο μεχρι να βρειτε ενας σωστο επαγγελματια.


+100000000
Θεός!!!




Φίλε μου το στρώσημο είναι το βασικότερο όλων. Στρώσε σωστα, ζήτα μπόλι και ... σε κώβω για γαριδες και κανα σαλίγκαρο. Πολύ λίγα τα λίτρα και δή για χρυσόψαρα. Παρ αυτα πήγαινέ τα πίσω και ζήτα τα λεφτά σου. Αρκετα έχουν βασανίσει κόσμο και ζωντανα με την άγνοιά τους εις τον βομο του κέρδους. Αίσχος και αηδία
__________________
Syntiritis
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-10, 13:16
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

60 λίτρα για γαρίδες και σαλιγκάρι...?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-10, 13:28
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα με τον SlimData!
60 λιτρα για γαριδες και σαλιγγαρι?
δεν υπαρχει δλδ ψαροσυνθεση για 60 λιτρα
εχεις πολλες επιλογες!
στρωσε πρωτα ομως το ενυδριο σου να ειναι οκ απο τις μετρησεις!
και θα βρεις καιτα ψαρακια, που σου ταιριαζουνε!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-10, 13:45
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Μα δεν θέλω να αλλάξω ψαράκια! Τα θεωρώ πανέμορφα τα χρυσόψαρα και θέλω να τα κρατήσω και να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για αυτά! Κι ας λερώνουν δε με πειράζει, έχω την υπομονή τη διάθεση και τη θέληση να τους αφιερώνω όσο χρόνο χρειαστεί.

Δυστυχώς με πήρε η κοπέλα μου πριν λίγο και μου είπε ότι το ψαράκι μου ξαναγύρισε ανάποδα. Προσπαθώντας ακόμα να βρω πληροφορίες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω βρήκα ότι υπάρχει η πιθανότητα να γυρίζει ανάποδα επειδή γεμίζει η κοιλίτσα του αέρα την ώρα που τρώει στην επιφάνεια. Δυστυχώς οι περισσότερες τροφές που τους δίνω επιπλέουν και το έκανα αυτό για να μπορώ να ελέγξω καλύτερα πόσο τα ταίζω. Θα τις κόψω για λίγες μέρες τις τροφές που επιπλέουν και θα τα ταίζω μόνο με βυθιζόμενες. Αν λυθεί το πρόβλημα δεν βλέπω να τα ξαναταίζω στην επιφάνεια..

Μακάρι πάντως να'ναι μόνο αυτό...........

edit: Λοιπόν, γυρνώντας μετά τη δουλειά στο σπίτι θα πάω να πάρω τροφή. Διάβασα ότι χρειάζεται pellets. Ξέρετε κάποια βυθιζόμενη να μου προτείνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-10, 14:29
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Την τροφη που ειναι σε νιφαδες μουλιαζε την σε νερο απο το ενυδρειο
σου και ριχνε την.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-10, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με 60 λιτρα δεν λυνουμε το προβλημα για χρυσοψαρα.
Μινιμουμ 120 λιτρα και 80cm μηκος.
Και θα μπορουμε ετσι να βαλουμε και μερικα ακομα (3-4 συνολο), γιατι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ κοινωνικα ψαρια και συμπεριφερονται πολυ καλυτερα σε ομαδες, παροτι δεν κοπαδιαζουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τροφη που ειναι σε νιφαδες μουλιαζε την σε νερο απο το ενυδρειο
σου και ριχνε την.
Σωστα.
Καλο ειναι να μην τρωνε και αερα την ωρα που μενει η τροφη στην επιφανεια.
Μπορει να το ταιζει βουτωντας το χερι με την τροφη μεσα στο νερο και αυτη θα παει κατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-12-10 στις 14:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-10, 15:02
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Έχω παρατηρήσει ότι και κάποια φορά που τυχαίνει να πάνε οι νιφάδες σε δυσπρόσιτο σημείο λόγω του φίλτρου και δεν μπορούνε να τις φάνε, δεν βυθίζονται για πολλή ώρα.


Γενικά όπως είπα και νωρίτερα καταλαβαίνω ότι τα λίτρα μου είναι λίγα και σκοπεύω μέσα στην άνοιξη να φτιάξω μεγαλύτερο με έπιπλο, μάλλον 120άρι.

Απλά ήταν η πρώτη μου προσπάθεια και κάπως βιαστική κιόλας λόγω των συνθηκών και έφτιαξα το 60άρι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-12-10, 15:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και πολυ καλα εκανες.
Τους προσφερεις οτι καλυτερο μπορεις αυτη τη στιγμη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-12-10, 16:52
vassibo Ο χρήστης vassibo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2010
Περιοχή: Ν. Φιλαδελφεια (Αττικης)
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολυτα με τον SlimData!
60 λιτρα για γαριδες και σαλιγγαρι?
δεν υπαρχει δλδ ψαροσυνθεση για 60 λιτρα
εχεις πολλες επιλογες!
στρωσε πρωτα ομως το ενυδριο σου να ειναι οκ απο τις μετρησεις!
και θα βρεις καιτα ψαρακια, που σου ταιριαζουνε!
Σορρυ παιδειά μίλαγα για την γυάλα
__________________
Syntiritis
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-12-10, 11:22
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά..

Το πρόβλημα με τη θηλυκιά μου λύθηκε ευτυχώς και όλα πλεον είναι καλά.
Η ασθένεια ονομάζεται swim bladder ή ασθένεια νηκτικής κύστης και υπάρχει περιγραφή των συμπτωμάτων αλλά και οδηγίες αντιμετώπισης από τον george εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...72&postcount=4

Στην περίπτωση μου όταν βρήκα τις οδηγίες έδωσα αμέσως αρακά γιατί το είχα παρακάνει με την τροφή και μετά νηστεία. Το ψαράκι επανήλθε σε φουλ ρυθμούς μετά από 10-12 ώρες. Για τις επόμενες δυο μέρες τα τάιζα λιγότερο απ'ότι συνήθως και πλεον συνεχίζω κανονικά. Να πω επίσης ότι δεν χρησιμοποίησα ενυδρειακό αλάτι.
Τέλος καλό, όλα καλά!



Και επειδή είμαστε σε γιορτινές μέρες και το ψαράκι μου έδωσε μεγάλη τρομάρα, πήρα την απόφαση και θα τους το φτιάξω τώρα το επόμενο ενυδρείο.
Θα πάω σήμερα να παραγγείλω τα τζάμια. Οι διαστάσεις θα είναι 90x40x50.
Αυτή τη στιγμή έχω δυο ryukin. Θέλω να βάλω και δυο black moor.
Δεν πιστεύω να έχουνε κανένα πρόβλημα μεταξύ τους ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SlimData : 27-12-10 στις 14:27 Αιτία: ορθογραφικό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για χρυσόψαρο! aquaristas Χρυσόψαρα 2 04-01-10 00:45
Κάθετα ακίνητο στον πυθμένα. mmarou Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 13 28-05-09 12:06
Προλαβαίνω να κάνω κάτι με το χρυσόψαρο? Panos V. Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 9 25-03-08 15:56
χρυσόψαρο με μαύρα στίγματα..τι να κάνω? Μαρία Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 04-04-06 15:20
Γεννητούρια πριν 30 λεπτά! Τι κάνω τώρα? xatzargyros Αναπαραγωγή 4 05-03-05 22:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09007 seconds with 13 queries