Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-07, 22:30
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Exclamation ενδιαφερον...διαβαστε!!!!!!!!

καλισπερα..μολις εγινα μελος..λοιπον εχω πολλα να πω κ μπορει να ξεχασω μερικα...εχω μια λιμνουλα γυρω στα 70.000 λιτρα με μεγιστο βαθος 1.80 cm....εεε....εχω αντλια 20.000 λιτρων ανα ωρα...2 uv 35watt το καθενα...4 σφουγγαρια 50x50x10 cm για φιλτραρισμα σε χειροποιητο καταρακτη που ακομα δεν εχω βρει λυση πως να κανω σωστο φιλτραρισμα...απο φυτα μερια εχω...πολλα νουφαρα κ κατι καλλες....απο ψαρια εχω...15 koi απο 10cm εως 40cm..30 χρυσοψαρα απο 5cm εως 15cm..σαμπουκιν καμια 10ρια... απο οτι θυμαμαι καπου τοσα εχω.συνολικα ειναι καπου στα 60 μαζι με κατι μικρουλια...τα ταιζω καθε μερα ενα ποτηρι sera pond...αχορταγα ειναι...
κανω αλλαγες νερου καθε 4 με 5 μηνες..σχεδον τα 2\3...ειχα κ εχω σοβαρο προβλημα με την αλγη..κ νιματοειδες κ επιπλεουσα...εχω ριξει φαρμακα που την εκαναν καθρεπτη..αλλα στην επομενη αλλαγη νερου παλι τα ιδια...δεν εχω ομως κ το απαιτουμενο φιλτραρισμα...κ την αντλια δεν την δουλευω κ πολυ συχνα...αυτη την φορα την εχω σκεπαση για σκια κ περιμρνω αποτελεσματα...
για υλικα φιλταρισματος που μπορω να βρω?????κυριως σφουγγαρια!!!!!
τεστ δεν εχω κανει ποτε..τα ψαρια δειχνουν μια χαρα..απωλειεσ ειχα ομως δεν μπορο να πω!!!την εχω περιπου 1 χρονο..αυτο που θελω ειναι καθαρο νερο κ οχι καταπρασινο..περιμενω γνωμες αποψεις σχολια κ οτι αλλο θελετε..συγγνωμη αν σας κουρασα..ευχαριστω πολλυ

ιδου το εργο!!!!!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα(150).jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  53,9 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 18-03-07 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-07, 23:11
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καλως τον
Λοιπον αρχικα θα πρεπει να μας πεις αν η αντιλα που εχεις δουλευει το φιλτρο ή απλα κανει κυκλοφορια μεσω του καταραχτη.
Το φιλτρο, ότι τυπο και να εχεις, πρεπει να δουλευει συνεχεια για να πεις ότι θα κανει δουλεια.
Τα ψαρια μαλλον είναι πολλα και αυτό σε κανει να ταιζεις πολύ με αποτελεσμα η αλγη να βρισκει τροφη και να αναπτυσεται. Ταιζε αρχικα λιγοτερο.
Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε πουθενα. Καλο φιλτραρισμα θελει και μονιμο.
Υπαρχουν φιλτρα για λιμνες, αλλα είναι σχετικα ακριβα. Όμως κανουν δουλεια.
Οσο για σφουγγαρια, η πιο καλη λυση είναι να παραγγειλεις από εξω, Γερμανια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-07, 23:18
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Τάκη δεν θα μπορούσε να μην ταϊζει αυτή την εποχή? Ή τουλάχιστον να το μειώσει στο ελάχιστο μιας και τα έχει μάθει στο φαγητό τώρα?
Όσον αφορά τις UV πιστεύω ότι με αυτά τα Watt ίσα που καίει ρεύμα, δεν κάνουν και τίποτα.
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, ¶νοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-07, 23:46
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη δεν θα μπορούσε να μην ταϊζει αυτή την εποχή? Ή τουλάχιστον να το μειώσει στο ελάχιστο μιας και τα έχει μάθει στο φαγητό τώρα?
Όσον αφορά τις UV πιστεύω ότι με αυτά τα Watt ίσα που καίει ρεύμα, δεν κάνουν και τίποτα.
Τον χειμωνα δεν θελουν τροφη και το καλοκαιρι λιγη. Βρισκουν και τρωνε εντομα και αλγες.
Οι UV, αν δεν ειναι πολυ βεβαρημενο το νερο, ολο και κατι κανουν, αλλα οχι οταν ταιζει και οταν το φιλτρο δεν δουλευει μερα νυχτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ιδου το εργο!!!!!!!!!
Εδω που ειναι καθαρο το νερο ειναι μια χαρα...
Ετσι πρεπει να ειναι. Αλλα ειναι πολλα τα λιτρα και γι αυτο ειναι δυσκολη υποθεση. Ουσιαστικα θελει ¤¤¤

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 18-03-07 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-07, 00:31
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω που ειναι καθαρο το νερο ειναι μια χαρα...
Ετσι πρεπει να ειναι. Αλλα ειναι πολλα τα λιτρα και γι αυτο ειναι δυσκολη υποθεση. Ουσιαστικα θελει ¤¤¤
Τι να τα κάνεις τα ευρά αμα δεν έχεις μία;!!
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-07, 22:03
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

βασικα η αντλια στελνει το νερο στον καταρακτη οπου βρισκουνται τα φιλτρα...τα uv απο τον καιρο που τα εβαλα κανουν δουλεια..ειναι για 35.000 λιτρα το καθενα..δεν νομιζω να καινε μονο ρευμα!!! αινιγμα αυτο το φιλτρο δεν μπορω να βγαλω ακρη...ολο καθομαι κ τα καθαριζω...σκεφτομαι να μειωσω την τροφη αλλα φοβαμαι μην συμβει τιποτα γιατι τα εχω καλομαθει..να τελειωσω με το σκεπαστρο να κανω κατι με τα φιλτρα να ριξω κ αλγοκτονο κ πιστευω να ειναι μια χαρα..τι λετε???παντως τα koi πριν ενα χρονο ηταν γυρω στους 10 με 15 ποντους κ τωρα ειναι απο 25 κ πανω..στις αρχες ειχα παρει μεγαλα κοι κ τα εχασα ολα..μετα πηρα τα μικρα κ ειναι μια χαρα..εχουν κανει κ γεννες κ μεσα σε 10 μηνες εγιναν 10 ποντους!!!!!!!ειχα ριξει κ 5 πλεκοστομα στις αρχες του καλοκαιριου..απο τοτε σπανια τα εβλεπα..ο petshopas ειπε πως θα τα καταφερουν το χειμωνα αλλα λογω θολουρας δεν τα εχω ξαναδει..τι λετε ζουν????ειναι γυρω στους 15 ποντους..αυτα τα λιγα...koi rules
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-07, 00:20
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το πιο σημαντικο κακο που κανεις ειναι οτι ταιζεις πολυ. Γι' αυτο και μεγαλωνουν σαν τρελα!!!
Μειωσε το φαγητο πολυ. Απο δω και περα μεσα στην λιμνη πεφτουν πολλα εντομα που τα τρωνε τα ψαρια.
Εγω θα εριχνα λιγη τροφη καθε 3-4 μερες.
Οσο για το αλγοκτονο, κανει δουλεια, αλλα δεν ειναι λυση. Μετα απο λιγο ξαναμαζευεται η αλγη, αν δεν αλλαξουν οι συνθηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-07, 01:03
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

κατι σοβαρο που ξεχασα ειναι οτι το νερο το αντλω απο γεωτρηση..υπαρχει προβλημα με αυτο?????????
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-07, 01:17
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε τι νερο βγαζει η συγκεκριμενη γεωτρηση...
Το εχεις μετρησει ποτε;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-07, 17:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως τον
Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε πουθενα. Καλο φιλτραρισμα θελει και μονιμο.
.
καταρχην συμπατριωτη καλως ηρθες αντε και καποιος απο καλαματα εχουμε πηξει στους βορειοελλαδιτες εδω μεσα<θα μου πεις δε μας λειπει και το υγρο στοιχειο κατω να φτιαχνουμε ενυδεια >! δευτερον τακη με τα νιτρικα τι παιζει και δεν χρειαζονται αλλαγες?ρωταω απο περιεργια
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-03-07, 17:35
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

οχι δεν το εχο μετρησι ποτε,αποτι ξερω ειναι μαλακο αλα καπια στηγμι θα το κανω το τεστ.για τα πλεκοστομα τι λετε θα ζουνε ακομα?η γενικοτερα ζουνε σε λιμνες?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-03-07, 17:45
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

και κατι αλο,οπου νανε θα αρχισουν να γενανε τα κοι μηπος ξερετε πος να διαμορφοσο καπιο σημιο τις λιμνας για να γενανε?και να μην τρονε και τα αυγα?εγω παντος σκευτομαι να φτιαξω ενα ρηχω σημιο με πετρες και ψευτικα φητα.τι λετε?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-03-07, 18:28
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν το εχο μετρησι ποτε,αποτι ξερω ειναι μαλακο αλα καπια στηγμι θα το κανω το τεστ.για τα πλεκοστομα τι λετε θα ζουνε ακομα?η γενικοτερα ζουνε σε λιμνες?
μαλακο ειναι?που ακριβως εισαι?εγω στη βρυση στο σπιτι μεσα καλαματα ειχα νερο με σκληροτητα 22 και γενικα εχουμε σκληρα νερα με τον ταυγετο πανω απο το κεφαλι μας τα πλεκοστομα θελουν ζεστο νερο ειναι τροπικα ψαρια και γενικα δεν νομιζω να την εχουν βγαλει καθαρη με τιποτα οχι μονο απο αποψη θερμοκρασιας αλλα γενικα συνθηκων...απο ποιον ψωνιζεις και σου πε οτι κανουν?να μαντεψω απαυτον τον απατεωνα στον αγιο γεωργιο?ολο μ.....ς λεει αυτος ειναι παντελως ασχετος και ειχα την ατυχια να παρω το πρωτο τανκ απαυτον ουτε αντιχλωριο δε μου δωσε....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-03-07, 18:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω στη δικια μου λιμνη διαμορφωσα φιλτρο περιπου σαν το δικο σου με διαμερισματα και λειτουργω με υπερχειλισεις ή κενο απο κατω και εκτος απο σφουγγαρι αγορασα λαβα απο μαγαζι με πετρες και φυσικα σφουγγαρια απο το ιντερνετ..... Οι Uv ειναι οριακα και επισης πρεπει να ελεγξεις τη κυκλοφορια που εχεις μεσα απο αυτες..... Για να λειτουργησουν σωστα στα λιτρα που θελεις εχουν συγκεκριμενη ροη/ωρα που πρεπει να περνα μεσα απο αυτες...... Εγω παντως ακομα δεν καταφερα να καθαρισω την αλγη .... Δυστυχως πολυ απο τη βρωμια που κατακαθεται στον πυθμενα και λερωνει το νερο ειναι αερομεταφερομενη , οταν φυσαει δηλαδη χωματα και σκουπιδακια παγιδευονται στην επιφανεια του νερου και αρχιζουν να κατακαθονται στον πυθμενα σιγα σιγα..... Για να μειωσεις αυτο το φαινομενο υπαρχουν ειδικα σκιμμερ που επιπλεουν στην επιφανεια του νερου και ρουφουν επιφανειακα νερο , το περνας μετα απο το φιλτρο σου και καπως το μειωνεις...... Τετοια προιοντα θα δεις στο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ff24c587006201f0182c8537c1e7b870/cl/start/tpl/-/lang/1

στο τμημα gardenponds
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-03-07, 20:12
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

steady εγω ειμαι απο μεσσηνη.το ξερο οτι ειναι μ....ς αυτος στον αγιο Γεωργιο μια φορα πιγα και δεν ξαναπατισα.οσο για τα πλεκοστομα τα πηρα απο την κιβοτο και μου ειπαι οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα γεινουν κοντα 30cm και πιστευι πος θα τον βγαλουν τον χειμονα,το ενα απο αυτα μου ψοφισε κοντα μεσα χειμονα τα αλα ειναι αφαντα.ψαχνω πολυ καιρο να βαλω ηακινθο νερου αλλα δεν βρισκο μηπος ξερετε που θα βρω? οσο για τα uv το καθενα ειναι για 20.000L/h ποσο περναη παντος δεν ξερω.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-03-07, 21:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
steady εγω ειμαι απο μεσσηνη.το ξερο οτι ειναι μ....ς αυτος στον αγιο Γεωργιο μια φορα πιγα και δεν ξαναπατισα.οσο για τα πλεκοστομα τα πηρα απο την κιβοτο και μου ειπαι οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα γεινουν κοντα 30cm και πιστευι πος θα τον βγαλουν τον χειμονα,το ενα απο αυτα μου ψοφισε κοντα μεσα χειμονα τα αλα ειναι αφαντα.ψαχνω πολυ καιρο να βαλω ηακινθο νερου αλλα δεν βρισκο μηπος ξερετε που θα βρω? οσο για τα uv το καθενα ειναι για 20.000L/h ποσο περναη παντος δεν ξερω.
η κιβωτος ειναι καπως καλυτερη αλλα και παλι μην εμπιστευεσαι κανεναν παιζει πολυ ασχετοσυνη...παρε απο το aquaristic σφουγγαρια μεγαλα θα σου ρθει πολυ φτηνα...και λαβα που λεει ο πρυτανης εχουν οι μαντρες στη νεα εισοδο....παρε απο κει φτηνη ειναι να φτιαξεις τη βιολογια λιγακι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-03-07, 21:40
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

μπηκα στο aquaristic και τα ειδα τα φιλτρα.αλλα δεν καταλαβα τι ειναι η λαβα μηπος υπαρχει καμια foto?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-03-07, 21:52
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παντως ειναι ουτοπια να πιστευουμε οτι ευκολα θα καταφερουμε μια λιμνη με τοσα λιτρα και τοσα ψαρια θα ειναι συνεχεια καθαρη και διαυγης.
Και στην φυση το ιδιο γινεται.
Αλλαγες δεν κανουμε γιατι δεν θα βρουμε ακρη με τοσα λιτρα να κανουμε συστηματικες αλλαγες. Υπαρχουν φιλτρα για να πουμε οτι θα εχουμε καθαρο νερο σαν αυτα εδω http://www.teichfilter-filter.de/sho...b7bf287d9af303
που ομως κανουν 700 ευρω και γραφει οτι ειναι για 25.000 νερο, χωρις κοι. Αν εχει μεσα κοι, το ιδιο φιλτρο ειναι για 12.000 λιτρα.
Καταλαβαινετε λοιπον τι σημασια εχει ο πληθυσμος των ψαριων σε σχεση με το καταλληλο φιλτρο.
Η λυση ειναι πολλα φυτα, λιγη τροφη και λιγα ψαρια. Αν εξασφαλισεις σημειο για να ζουν πολλα μικρα, πολυ συντομα το προβλημα θα γινει μεγαλυτερο οσον αφορα το θολο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-07, 22:41
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

η λαβα ειναι αυτο που λεει η λεξη ενα ειδος πετρας να στο πω απλα που επειδη ειναι πορωδες<και ελαφρυ>κανει για να γινει η αποικια βακτηριδιων- που θελουμε για να πραγματοποιηθει ο κυκλος του αζωτου και να μην εχεις αμμωνια που βοηθαει στην αλγη- πανω της....θα βρεις στη νεα εισοδο πιστευω...προυπαθεση οπως παραπανω ειπωθηκε ειναι να δουλευει η αντλια συνεχεια....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-07, 23:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=9
http://www.pangea.gr/gr/rocks.shtml
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-03-07, 00:25
zerox Ο χρήστης zerox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2006
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
πολύ εντυπωσιακή η λίμνη σου.Μπράβο για την προσπάθειά σου.

Η συνεχής λειτουργία του φίλτρου θα βοηθήσει πολύ, καθώς και η ενίσχυσή του με σφουγγάρια και βούρτσες.Επίσης καλό θα ήταν να μειώσεις τα φωσφορικά με χημικό φιλτράρισμα, που από τον υπερκαλλιεργημένο κάμπο καθιστούν το υπόγειο νερό ιδανικό για άλγες.Αρκετά θετικό θα ήταν ήταν εάν αυξανόταν και η κίνηση του νερού, καθώς επίσης και η τοποθέτηση των αντλιών μακριά από το φίλτρο, έτσι ώστε να υποχρεώνεται το νερό σε μεγαλύτερες διαδρομές, μειώνοντας, όσο είναι δυνατόν, τα νεκρά σημεία.
Τέλος, από εδώ και πέρα, ένα χρόνο μετά, να είσαι σίγουρος πως θα δεις μεγάλη βελτίωση στην διαύγεια του νερού.

Γειά και χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-03-07, 00:55
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

pritani k steady πηγα στο aquaristic...εχω φτασει ενα βημα πριν την παραγγελια...θελω να πληρωσω με αντικαταβολη..τι επιλεγω????/pay on delivery????...paypal??????....payment in advance?????? βοηθηστε με γιατι θελω να κανω παραγγελιες..πολυ καλο link ευχαριστω
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-03-07, 02:49
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

pay on delivery δηλαδη πληρωμη με την παραλλαβη...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-03-07, 10:03
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

γειά σου Θάνο! καλοσόρισες!
Πολύ όμορφη η λίμνη σου!!
Εγώ δυστυχώς δεν έχω χώρο για τόσο μεγάλη λίμνη, αλλά αν είχα θα έβαζα πιό πολλά φυτά. Νομίζω ότι τα φυτά κάνουν μια λίμνη από όμορφη, ονειρεμένη.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-03-07, 14:40
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

γεια σου lucy εχεις δικιο για τα φυτα μονο που δεν μπορω να βρω.εδω καλαματα δεν εχουν ειδεα.τα μονα φυτα που εχω ειναι 6-7 νουφαρα και κατι αλα.ψαχνω καιρω να βρω τον υακινθο νερου αλα δεν βρησκω μηπος ξερεις τιποτα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-03-07, 14:45
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

ευχαριστω.τη μου προτηνις να παρω ψιλα-μεσεα-η χοντρα,ενοω για τους πορους του σφουγκαριου και τι προτηνις σε παχως?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-03-07, 14:55
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Φυτά για λίμνες μπορείς να αγοράσεις από τον Κωστή (Αζόρες) ή τον Μάνο (Υδάτινες Ιστορίες) :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=16229
http://www.aquatek.gr/board/showthre...t=13794&page=2
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-07, 11:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου lucy εχεις δικιο για τα φυτα μονο που δεν μπορω να βρω.εδω καλαματα δεν εχουν ειδεα.τα μονα φυτα που εχω ειναι 6-7 νουφαρα και κατι αλα.ψαχνω καιρω να βρω τον υακινθο νερου αλα δεν βρησκω μηπος ξερεις τιποτα?
Την απάντηση για την περιοχή σου, σου την έδωσε ο george (linkman).
Εγώ "πήρα" τα ποτάμια και τις πηγές της περιοχής μου και βρήκα πολλά. Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΘΟΓΟΝΑ στην λίμνη σου αν τα βάλεις χωρίς ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-07, 11:36
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

θανο ψαξε σε κανα φυτοριο μπορεις να βρεις τιποτα σε κανεναν απαυτους....ειδικα στα μεγαλα νεα εισοδο και στην πισω πυλη της 120ΠΕΑ ειναι ενας καλος με φυτωριο...ψαχτο λιγο αλλιως σου στελνει καποιος απο αθηνα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-07, 12:44
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

εχω ψαξει τα περισοτερα φυτορια και το μονω που εχουν για λιμνες ειναι κατι (μιγαδικα) νουφαρα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενδιαφερον βιντεακι melisg Malawi 10 29-06-06 18:26
Ενδιαφερον αρθρο koulio Παραλία - Beach Bar 2 10-10-04 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09316 seconds with 14 queries