Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-13, 20:36  
Aνεβασμενα NO2
 
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo
Member
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-13, 20:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου





Jewel 240lt

120X40X54



Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)



ΦΥΤΑ

anubia



Βασικες μετρησεις



Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης





Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c



Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 13-10-13 στις 12:24.
Εμφανίσεις: 25417
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 11-10-13, 22:45
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε φυσικα, αν εχεις ολικη αμμωνια μηδεν, δεν εχει καθολου αμμωνια ουτε αμμωνιο το νερο.

Μηδενισε τελικα η (ολικη) αμμωνια?
Tελευταια τιμη ηταν <0,25
Μηπως δεν υπαρχε μικροτερη διαβαθμιση απο <0,25 στο χαρτακι, και εννοει μηδεν?

Τωρα μενει να μηδενισει και το 0.25ppm ΝΟ2 και τελειωσε.
Ας ειναι καλα η αμπουλα που εβαλες
ναι φιλε delta66 ειναι ασπρο τελειοσ το τεστ με τα υγρα και βαζω 0,25....αρχαριοσ λεμε χαχαχα!!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-10-13, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Παρ'οτι μηδενισε, συνεχισε να την παρακολουθεις. καθημερινα για μια εβδομαδα.
Αν ολα πανε καλα και συνεχιζει να ειναι μηδεν, μεσα στην επομενη εβδομαδα κανε 2 μετρησεις και απο την μεθεπομενη κανε μετρησεις πριν την αλλαγη νερου.
Παρακαλουθησε και τα ΝΟ2 να δουμε ποτε θα μηδενισουν τελειως και συνεχισε με μετρησεις οπως της αμμωνιας.
Επισης και τα νιτρικα ΝΟ3.
Οταν φτασουν τα νιτρικα ΝΟ3 στα 15ppm ή περασει μια εβδομαδα (οτι ερθει πρωτο) κανεις αλλαγη νερου 40%. (το νερο της αλλαγης να εχει κοντινη με αυτη του ενυδρειου, 2-5 βαθμους πιο χαμηλη, ετσι ωστε με το ποσοστο 40% αλλαγης, να μη πεσει κατω περισσοτερο απο 2C στο ενυδρειο - και με αργη εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο, μιση ωρα να κανει)
Ποτε πιο ζεστο, το νερο της αλλαγης.

Αν δεις θολο νερο (λευκη θολουρα), ψαρια να συμπεριφερονται περιεργα, αποτομες κινησεις, να λαχανιαζουν στην επιφανεια κλπ, κανεις μετρηση και αμεσως αλλαγη νερου με prime. (απο 50-90% αναλογα την αναγκη - οι αλλαγες αναγκης μπορουν να γινουν και με νερο μιξαρισμενο κρυο με θερμοσιφωνο αρκει να μην ειναι παλιατζουρα σκουριασμενο - αντιχλωριο και 2-3 λεπτα αναμονη να δρασει - αργη εισαγωγη παντα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-10-13, 10:02
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ.
Παρ'οτι μηδενισε, συνεχισε να την παρακολουθεις. καθημερινα για μια εβδομαδα.
Αν ολα πανε καλα και συνεχιζει να ειναι μηδεν, μεσα στην επομενη εβδομαδα κανε 2 μετρησεις και απο την μεθεπομενη κανε μετρησεις πριν την αλλαγη νερου.
Παρακαλουθησε και τα ΝΟ2 να δουμε ποτε θα μηδενισουν τελειως και συνεχισε με μετρησεις οπως της αμμωνιας.
Επισης και τα νιτρικα ΝΟ3.
Οταν φτασουν τα νιτρικα ΝΟ3 στα 15ppm ή περασει μια εβδομαδα (οτι ερθει πρωτο) κανεις αλλαγη νερου 40%. (το νερο της αλλαγης να εχει κοντινη με αυτη του ενυδρειου, 2-5 βαθμους πιο χαμηλη, ετσι ωστε με το ποσοστο 40% αλλαγης, να μη πεσει κατω περισσοτερο απο 2C στο ενυδρειο - και με αργη εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο, μιση ωρα να κανει)
Ποτε πιο ζεστο, το νερο της αλλαγης.

Αν δεις θολο νερο (λευκη θολουρα), ψαρια να συμπεριφερονται περιεργα, αποτομες κινησεις, να λαχανιαζουν στην επιφανεια κλπ, κανεις μετρηση και αμεσως αλλαγη νερου με prime. (απο 50-90% αναλογα την αναγκη - οι αλλαγες αναγκης μπορουν να γινουν και με νερο μιξαρισμενο κρυο με θερμοσιφωνο αρκει να μην ειναι παλιατζουρα σκουριασμενο - αντιχλωριο και 2-3 λεπτα αναμονη να δρασει - αργη εισαγωγη παντα)
Καλημερα , λοιπον ακολουθω πιστα τις οδηγιες σας κανω καθημερινα μετρησεις ταιζω ελαφρα πρωι και βραδυ, και εκανα και το τεστ τις βρυσης μου με τα ακολουθα αποτελεσματα
12/10/2013
ΤΕΣΤ ΒΡΥΣΗΣ
PH:7,5
KH:5
NO2:0
NO3:0
NH4:0

ΤΕΣΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
13/10/2013
PH:7,5
KH: 3
NO2: 0,5
NO3: 25
NH3/NH4: 0
ΘΕΡΜ: 27
Παρατηρησα ανε βασμενα νιτρικα no3, και μαλλον πρεπει να ετοιμαστω για αλλαγη νερου, η προηγουμενη ηταν στις 9/10 που εκανα και μπολιασμα συγχρονως
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-10-13, 10:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μεγαλη αλλαγη (50% τουλαχιστον)
Κα βαλε και αεραντλια.
Δεν μου αρεσει που ανεβηκαν τα ΝΟ2.
Παρακολουθησε τα.
Μην επετρεψεις να πανε πιο ψηλα.
Σημερα ταισε το μισο απο χθες,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-10-13, 19:57
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε μεγαλη αλλαγη (50% τουλαχιστον)
Κα βαλε και αεραντλια.
Δεν μου αρεσει που ανεβηκαν τα ΝΟ2.
Παρακολουθησε τα.
Μην επετρεψεις να πανε πιο ψηλα.
Σημερα ταισε το μισο απο χθες,
Καλησπερα σε ολους, εκανα αλλαγη νερου 50% το μεσημερι, εβαλα prime και βακτηρια 30ml special blend, οι τιμες που πηρα πριν λιγο ηταν οι εξης

TEMP:25,5C
PH: 7,5
KH: 4
NH3/NH4: 0
NO2: 0,1
NO3: 5
Απο τα λιγα που εχω μαθει πρεπει να τεινουν οι τιμες σε σχεδον φυσιολογικα επιπεδα, μπορω να ταισω σημερα το βραδυ τα ψαρακια μου, διοτι εχει πεσει πολυ νηστεια τις τελευταιες μερες...χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-10-13, 22:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σουπερ.
Μετρα αυριο παλι και μετα απο αν ειναι ΟΚ οι τιμες, ταισε ελαφρα.
Κοντευεις.


Η εικονα του ενυδρειου πως ειναι γενικα οπως το βλεπεις? Το νερο διαυγες? Τα ψαρια συμπεριφορες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 13-10-13, 23:04
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουπερ.
Μετρα αυριο παλι και μετα απο αν ειναι ΟΚ οι τιμες, ταισε ελαφρα.
Κοντευεις.


Η εικονα του ενυδρειου πως ειναι γενικα οπως το βλεπεις? Το νερο διαυγες? Τα ψαρια συμπεριφορες?
Το νερο πολυ καθαρο τα ψαρια κινουντε ανετα και κοβουν βολτες γενικα και ηρεμα!!! Σε ευχαριστω φιλε Σπυρο για ολα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 13-10-13, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να'σαι καλα.
Θα τα πουμε παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-10-13, 09:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή βιολογια!!

Καλημερα, σημερα εκανα μετρηση το πρωι και εχω πολυ καλα αποτελεσματα!!! Ελπιζω να μην χαλασουν στην διαρκεια της ημερας ουτε κ στις επομενες
Temp:26
PH:7.5
Kh:4
NO2: 0
NH3:0
NO3:2
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-10-13, 11:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
Τωρα πολυ σταδιακα ανεβαζε την ποσοτητα της τροφης για πολλαπλασιαστει "αθορυβα" (δλδ να μη φανει peak στις μετρησεις) η βιολογια και για μεγαλυτερα ταισματα.
Προσοχη, οχι αποτομα αυξηση τροφης. (σταδιακα θα αρχισεις να ταιζεις και 2η φορα και 3η)
Πρεπει να προλαβαινει να αναπαραγεται η βιολογια, για να φτανει καθε μερα να καλυπτει τους επιπλεον ρυπους.
Λογικα, η αυξηση του 1/3 της τροφης καθημερινα ειναι μια καλη μεθοδος.
Φυσικα παρακολουθεις με μετρησεις, αφου δεν ξερουμε αν υπαρχει καποιος παραγοντας που φρεναρει την αναπαραγωγη της βιολογιας.
Για 2-3 μηνες ακομα θα προσεχεις.
Μετα θα στρωσει και ο βυθος και θα εχεις πολυ βιολογια κι εκει.
Στους 6 μηνες θα ειναι ωριμο το ενυδρειο και δεν θα εχεις να φοβασαι τιποτα, παρα μονο χοντρα λαθη.
(Αυτα οταν αποκτησεις εμπειρια, θα μπορεις να τα κανεις ακομα και χωρις μετρησεις).

Σιγα σιγα τωρα, χωρις αγχος, θα βαλουμε μπρος και την διορθωση την συνθεσης των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-10-13, 08:21
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

καλημερα, σημερα εκανε το τεστ GH τις API, για να γινει πρασινο το δειγμα εριξα περιπου 21 σταγονες...!!! Ομως ειναι πολυ μακρια απο τα δεδομενα στα πινακακια που εχει το κουτι....μηπως δεν εχω κανει καλα το τεστ?
συγκεκριμενα οι τιμες που πηρα σε ολα τα τεστ ηταν
TEMP 25
PH 7,5
KH 4
GH (21 drops 200-400ppm)
NO2 0
NO3 2
NH4 0
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-10-13, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, σημερα εκανε το τεστ GH τις API, για να γινει πρασινο το δειγμα εριξα περιπου 21 σταγονες...!!! Ομως ειναι πολυ μακρια απο τα δεδομενα στα πινακακια που εχει το κουτι....μηπως δεν εχω κανει καλα το τεστ?
συγκεκριμενα οι τιμες που πηρα σε ολα τα τεστ ηταν
TEMP 25
PH 7,5
KH 4
GH (21 drops 200-400ppm)
NO2 0
NO3 2
NH4 0
Καλημέρα, δεν έχω διαβάσει όλο σου το θέμα αλλά οι μετρήσεις που γράφεις τώρα είναι καλές, το GH (General Hardnes) εξαρτάται από το νερό της βρύσης και από τυχόν ασβεστολιθικά υλικά που έχεις στο ενυδρείο σου (χαλίκι, άμμος, πέτρες ή άλλα διακοσμητικά). Αν έχεις ψάρια που θέλουν μαλακό νερό (Αγγελόψαρα, tetra κλπ) θα πρέπει να βάλεις τύρφη ή ξερά φύλλα κατάπα ή να βάζεις νερό από Α/Ο, αν έχεις ζωοτόκα (guppy, platy κλπ) ή ψάρια Αφρικής δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Για αυτό εδώ τα παιδιά μας λένε να προσέξουμε τη ψαροσύνθεση (τέτοια πατάτα είχα κάνει και εγώ), δεν θέλουν όλα τα ψάρια τις ίδιες παράμετρες νερού. Αν έχεις διακοσμητικά πλαστικά ή κάτι που δεν είναι φυσικό (τσιμεντένια κλπ) βγάλτα ούτως ή άλλως, δεν προσφέρουν κάτι
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-10-13, 12:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, σημερα εκανε το τεστ GH τις API, για να γινει πρασινο το δειγμα εριξα περιπου 21 σταγονες...!!! Ομως ειναι πολυ μακρια απο τα δεδομενα στα πινακακια που εχει το κουτι....μηπως δεν εχω κανει καλα το τεστ?
μηπως δεν προσεξες σε ποια σταγονα αλλαξε το χρωμα?αν γινει σωστα η μετρηση,συνηθως απτη στιγμη που θα αλλαξει το χρωμα ελαφρως,στην επομενη σταγονα (αντε δυο το πολυ)παιρνει το χρωμα που υποτιθεται οτι πρεπει να παρει.
αν χασεις την αλλαγη χρωματος,μπορει να αδειασεις ολο το μπουκαλι

κουνησε τα και καλα πριν κανεις τη μετρηση.

μην υπολογιζεις δηλαδη τοσο με βαση το ποσο σκουρο ειναι το χρωμα,πιο σημαντικο ειναι το ποτε αλλαζει το χρωμα.εγω παντα ριχνω κιαλλη μια σταγονα για να σκουρηνει λιγο,και την υπολογιζω στη μετρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-10-13, 14:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως δεν προσεξες σε ποια σταγονα αλλαξε το χρωμα?αν γινει σωστα η μετρηση,συνηθως απτη στιγμη που θα αλλαξει το χρωμα ελαφρως,στην επομενη σταγονα (αντε δυο το πολυ)παιρνει το χρωμα που υποτιθεται οτι πρεπει να παρει.
αν χασεις την αλλαγη χρωματος,μπορει να αδειασεις ολο το μπουκαλι

κουνησε τα και καλα πριν κανεις τη μετρηση.

μην υπολογιζεις δηλαδη τοσο με βαση το ποσο σκουρο ειναι το χρωμα,πιο σημαντικο ειναι το ποτε αλλαζει το χρωμα.εγω παντα ριχνω κιαλλη μια σταγονα για να σκουρηνει λιγο,και την υπολογιζω στη μετρηση.
Εγραφαν οι οδηγιες απο κιτρινο να γινει πρασινο, τεσπα εχεις δικιο ισως να μην προσεξα, εκανα αλλαγη νερου 30% και εκανα παλι μετρηση και την βρηκα στις 11 σταγονες τωρα θελω να ρωτησω συμφωνα με τις συγκεκριμενες ενδειξεις δλδ PH 7,5 Kh 8 Gh11 και θερμοκρασια 25 μπορω να δω ποιο ειδος ψαριου κανει για το ενυδρειο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-10-13, 17:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αμε,και βεβαια μπορεις.υπαρχουνε ψαρια και για το νερο σου,αλλα το θεμα τωρα ειναι τι θες να κανεις?

θες να χρησιμοποιεις το νερο που εχεις στη βρυση η οχι?εχεις διαθεση και χρονο για να το επεξεργαζεσαι ωστε να αλλαζεις τα χαρακτηριστικα του νερου?

εχεις καποια ειδη ψαριων στο μυαλο σου που σου αρεσουνε και θα ηθελες να τα εχεις?
και ποια ειναι αυτα?

γραψτα εδω να δουμε τι χρειαζονται και τι εισαι διατεθειμενος να προσφερεις
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-10-13, 20:08
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αμε,και βεβαια μπορεις.υπαρχουνε ψαρια και για το νερο σου,αλλα το θεμα τωρα ειναι τι θες να κανεις?

θες να χρησιμοποιεις το νερο που εχεις στη βρυση η οχι?εχεις διαθεση και χρονο για να το επεξεργαζεσαι ωστε να αλλαζεις τα χαρακτηριστικα του νερου?

εχεις καποια ειδη ψαριων στο μυαλο σου που σου αρεσουνε και θα ηθελες να τα εχεις?
και ποια ειναι αυτα?

γραψτα εδω να δουμε τι χρειαζονται και τι εισαι διατεθειμενος να προσφερεις
Λοιπον στο μυαλο μου εχω πολλα ενδιαφεροντα να κανω τωρα που μπηκα στο χορο θα χορεψω χαχαχα, το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με πολλα για αρχη διοτι θα πνιγω στην κυριολεξια σιγα σιγα θα προχωρησω, να φανταστεις πριν ενα μηνα που ξεκινησα με αγχωναν τα τεστ και τωρα τα θεωρω απαραιτητα και παιχνιδακι τα κανω καθε μερα απο ευχαριστηση! Ψαρια που μου αρεσουν....βασικα μου αρεσουν ολα, αλλα δεν μπορω να τα εχω ολα, οποτε θα θελα ποικιλια στο ενυδρειο μου με χρωματα....απλα εχω βαλει ενα φρενο στις προτιμησης μου γιατι μετα τιν ζημια που επαθα με το στρωσιμο προσεχω αρκετα,θα σας παρουσιασω και μια φωτο για το πως ειναι το ενυδρειο μου τωρα υστερα απο την προσθηκη ορισμενων φυτων, αυτο που θελα να ρωτησω ειναι, αν εχω φυτα η αεραντλια πρεπει να βγει, διοτι μου ειπαν οτι απελευθερωνει το co2 που ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη τους....?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-10-13, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγραφαν οι οδηγιες απο κιτρινο να γινει πρασινο, τεσπα εχεις δικιο ισως να μην προσεξα, εκανα αλλαγη νερου 30% και εκανα παλι μετρηση και την βρηκα στις 11 σταγονες τωρα θελω να ρωτησω συμφωνα με τις συγκεκριμενες ενδειξεις δλδ PH 7,5 Kh 8 Gh11 και θερμοκρασια 25 μπορω να δω ποιο ειδος ψαριου κανει για το ενυδρειο μου?
Αυτες ειναι οι μετρησεις του ενυδρειου.
Κανε και μετρησεις στη βρυση. (ασε το νερο να μεινει 3-4 ωρες πριν μετρησεις)

Βγαλε μιση χουφτα χαλικι απο το ενυδρειο και ασε το να στεγνωσει (εκτος κι αν δεν το εχεις βαλει ολο, και σου εχει μεινει καμποπο και ειναι στεγνο)
Σπασε το αν γινεται στη μεση, με ενα σφυρι.
Ριξε ακουαφορτε στο σπασμενο μερος (σε εξωτερικο χωρο και προσοχη μην καεις - τα λεω παλι - δεν ξερεις ποτέ).
Αν αφρισει τα ξαναλεμε.

Για χρυσοψαρα κανει παντως το νερο (αντε και μελλανοταινιες )
Κι αλλα ειδη
Ας σου κανει ο καθενας τις προτασεις του βαση του μετρησεων σου και του μεγεθους του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-10-13, 20:28
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες ειναι οι μετρησεις του ενυδρειου.
Κανε και μετρησεις στη βρυση. (ασε το νερο να μεινει 3-4 ωρες πριν μετρησεις)

Βγαλε μιση χουφτα χαλικι απο το ενυδρειο και ασε το να στεγνωσει (εκτος κι αν δεν το εχεις βαλει ολο, και σου εχει μεινει καμποπο και ειναι στεγνο)
Σπασε το αν γινεται στη μεση, με ενα σφυρι.
Ριξε ακουαφορτε στο σπασμενο μερος (σε εξωτερικο χωρο και προσοχη μην καεις - τα λεω παλι - δεν ξερεις ποτέ).
Αν αφρισει τα ξαναλεμε.

Για χρυσοψαρα κανει παντως το νερο (αντε και μελλανοταινιες )
Κι αλλα ειδη
Ας σου κανει ο καθενας τις προτασεις του βαση του μετρησεων σου και του μεγεθους του ενυδρειου.
Εγινε δασκαλε, το κανω αμεσως, η αληθεια ειναι οτι εχω μια ταση και αδυναμια στα χρυσοψαρα ειδικα στο orande, αλλα αν χρειαζομαι 70 λιτρα σε καθε ενα δεν με ευχαριστει το γεγονος, ισως ομως και να κανω λαθος επειδη δεν τα εχω ακομα βαλει, οκ ας δω και το χαλικι μου και την βρυση μου πρωτα, σκεφτομαι να αγορασω ελαφροπετρα να ενισχυσω το μπολι μου, και να αποφυγω το εξωτερικο φιλτρο , αν και μεχρι στιγμης παει πολυ καλα συμφωνα με τις μετρησεις η βιολογια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-10-13, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα oranda 40 λιτρα νερο για το καθε ψαρι, μηκος ενυδρειου 100+ cm.
5-6 ψαρια βαζεις ανετα.
Στην αρχη που θα ειναι μικρα τα ψαρια, θα ειναι αδειο το ενυδρειο και το νερο δεν θα λερωνει ευκολα (αν και πρεπει να ταιζεις λες κι ειναι μεγαλα .... για να γινουν μεγαλα - απλα σπας σε περισσοτερες δοσεις).
Αν μεγαλωσουν πολυ μετα απο χρονια και γινουν τουμπανα, και θελουν πιο συχνα αλλαγες απο οτι σε βολευει να κανεις .... βλεπεις.

70+ λιτρα ειναι για τα common, comet, subunkin που γινονται πιο μεγαλα
-------------------------
Τι εχεις στο φιλτρο μεσα τωρα?
-------------------------
Αν και πως σε βλεπω με τα χρωματακια και τα φρου φρου που θελεις, σε κανα χρονο που θα εχεις παρει αερα, ξερω τι ψαρια θα θελεις να παρεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-10-13 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-10-13, 20:48
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα oranda 40 λιτρα νερο για το καθε ψαρι, μηκος ενυδρειου 100+ cm.
5-6 ψαρια βαζεις ανετα.
Στην αρχη που θα ειναι μικρα τα ψαρια, θα ειναι αδειο το ενυδρειο και το νερο δεν θα λερωνει ευκολα (αν και πρεπει να ταιζεις λες κι ειναι μεγαλα .... για να γινουν μεγαλα - απλα σπας σε περισσοτερες δοσεις).
Αν μεγαλωσουν πολυ μετα απο χρονια και γινουν τουμπανα, και θελουν πιο συχνα αλλαγες απο οτι σε βολευει να κανεις .... βλεπεις.

70+ λιτρα ειναι για τα common, comet, subunkin που γινονται πιο μεγαλα
-------------------------
Τι εχεις στο φιλτρο μεσα τωρα?
-------------------------
Αν και πως σε βλεπω με τα χρωματακια και τα φρου φρου που θελεις, σε κανα χρονο που θα εχεις παρει αερα, ξερω τι ψαρια θα θελεις να παρεις
εχω πρασινο σφουγγαρι κατω, μετα το μπολι, αλλο ενα σφουγγαρι πανω απο το μπολι και στο τελος εχω τον υαλοβαμβακα, χαχαχα καταλαβες φιλε το πνευμα μου....στο μελλον σκεφτομαι να στησω το δευτερο μου ενυδρειο, ειχες δικιο προχθες που μου το ειπες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 20-10-13, 20:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω πρασινο σφουγγαρι κατω, μετα το μπολι, αλλο ενα σφουγγαρι πανω απο το μπολι και στο τελος εχω τον υαλοβαμβακα, χαχαχα καταλαβες φιλε το πνευμα μου....στο μελλον σκεφτομαι να στησω το δευτερο μου ενυδρειο, ειχες δικιο προχθες που μου το ειπες!!!
Μη λες το υλικο μπολι επειδη το πηρες για μπολι. Αλλιως πες τα τωρα πια ολα μπολι, οσα υλικα εχεις μεσα (εφοσον εχουν στρωσει και μπορουν να δωθουν για μπολι)
Κι επειδη ξερω ποιο υλικο ονομαζεις μπολι ...
Λιγο σιποραξ ειναι και λιγο βαμβακι με μπιχλα.
Θα μπορουσες να ειχες παρει οποιοδηποτε υλικο για μπολι (substrat, ελαφροπετρα, σφουγγαρι, βαμβακι κλπ).

Σε κανα 15νθημερο, βγαλε το λιγο σιποραξ που πηρες για μπολι (αυτο το κρατας) και το βαμβακι/μπολι (αυτο το πετας).
Ασε ενα σφουγγαρι κατω κατω, μεσα βαλε ενα διχτυ με ελαφροπετρα (εχεις διαβασει πως την προετοιμαζεις) μετα ενα σφουγγαρι και μετα το λιγο σιποραξ που φυλαξες και απο πανω λιγο καινουριο βαμβακι (filterwool)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-10-13, 21:33
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

.....μεσα βαλε ενα διχτυ με ελαφροπετρα (εχεις διαβασει πως την προετοιμαζεις).....
(...Τη ελαφρόπετρα την έβαλες έτσι όπως ήταν η την έψησες? Περιέχει θειάφι και θέλει περίπου 300 βαθμούς και καμία ώρα ψήσιμο για να καεί το θειάφι....) Σπυρο αυτος ειναι ο τροιπος προετοιμασιας???
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-10-13, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....491#post782491
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-10-13, 08:15
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καλημερα οι μετρησεις της βρυσης μου ειναι
PH 7.5
GH 10
KH 8
NO2 0
NO3 0
NH3 0
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 21-10-13, 10:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εκανες και αλλαγη?μια χαρα εισαι.τι αποφασισες τελικα?χρυσοψαρα?
θα σκεφτομουνα και τα white cloud.
αν θες κρυο νερο δηλαδη.
καμια 25αρια-30 ψαρια,θα ητανε ωραια γιατι εχεις μηκος να δεις και λιγο κοπαδιασμα.και θα δεις και γεννα καποια στιγμη.
και τα δικα μου εχω την εντυπωση πως ειχανε αρχισει.αν δεν ειχανε γεννησει ηδη δηλαδη γιατι κατι μου ειπε η ανιψια μου οτι ειδε καποια στιγμη,λιγο πριν το ξεστησω...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 21-10-13, 14:37
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες ειναι οι μετρησεις του ενυδρειου.
Κανε και μετρησεις στη βρυση. (ασε το νερο να μεινει 3-4 ωρες πριν μετρησεις)

Βγαλε μιση χουφτα χαλικι απο το ενυδρειο και ασε το να στεγνωσει (εκτος κι αν δεν το εχεις βαλει ολο, και σου εχει μεινει καμποπο και ειναι στεγνο)
Σπασε το αν γινεται στη μεση, με ενα σφυρι.
Ριξε ακουαφορτε στο σπασμενο μερος (σε εξωτερικο χωρο και προσοχη μην καεις - τα λεω παλι - δεν ξερεις ποτέ).
Αν αφρισει τα ξαναλεμε.

Για χρυσοψαρα κανει παντως το νερο (αντε και μελλανοταινιες )
Κι αλλα ειδη
Ας σου κανει ο καθενας τις προτασεις του βαση του μετρησεων σου και του μεγεθους του ενυδρειου.
Το χαλικι αγρισε και ακομα μια πετρα που ειχα για διακοσμηση και αυτη αφρισε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανες και αλλαγη?μια χαρα εισαι.τι αποφασισες τελικα?χρυσοψαρα?
θα σκεφτομουνα και τα white cloud.
αν θες κρυο νερο δηλαδη.
καμια 25αρια-30 ψαρια,θα ητανε ωραια γιατι εχεις μηκος να δεις και λιγο κοπαδιασμα.και θα δεις και γεννα καποια στιγμη.
και τα δικα μου εχω την εντυπωση πως ειχανε αρχισει.αν δεν ειχανε γεννησει ηδη δηλαδη γιατι κατι μου ειπε η ανιψια μου οτι ειδε καποια στιγμη,λιγο πριν το ξεστησω...
εκανα αλλαγη νερου με προετοιμασια βαρελιου, πρωτη φορα και τα πηγα πολυ καλα, σκεφτομαι ακομα ι θα βαλω μεσα με την προυποθεση οτι θα στεροποιηθει η βιολογια μου, αυτα τα white cloud( Το είδος είναι μέλος του κυπρίνου οικογένειας (οικογένεια Cyprinidae ) )α ειδα πανε με τα χρυσοψαρα διοτι ειδα οτι εχουν χρυσοψαρα Carassius auratus(Family: Cyprinidae)ταιριαζουν μαζι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 21-10-13 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-10-13, 14:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα, απ' ότι έχουν πληροφορήσει και εμένα σε μια παρόμοια απορία, θα καταβροχθίσουν τα white cloud minnow. Μάλλον εννοούσε να βάλεις white cloud μόνα τους.
Είναι ιδανικά ψάρια για αρχαρίους, όπως και τα χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 21-10-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 4 ενυδρεία που ασχολήθηκα έβαλα ελαφρόπετρα έτσι ακριβώς όπως λέει και ο φίλτατος delta66 αλλα επιπλέον την έβρασα σε χύτρα ταχύτητας (αφου εκρυψα τις παντόφλες) γύρω στα 15 λεπτά και έγιναν τύφλα να έχει το seachem matrix
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-10-13, 17:00
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 4 ενυδρεία που ασχολήθηκα έβαλα ελαφρόπετρα έτσι ακριβώς όπως λέει και ο φίλτατος delta66 αλλα επιπλέον την έβρασα σε χύτρα ταχύτητας (αφου εκρυψα τις παντόφλες) γύρω στα 15 λεπτά και έγιναν τύφλα να έχει το seachem matrix
εγω μολις εκανα την επεξεργασια της ελαφροπετρας...βεβαια με δικο μου τροπ δεν ξερω αν ειναι σωστος, εβαλα νερο σε ενα βαρελι και εριξα μεσα το σακι με την ελαφροπετρα του πρακτικερ, οτι επεπλεε υστερα απο γερο ανακατωμα το περισυνελεξα και το εβαλα σε ενα κουτι ποπ κορν με νερο να μου λιασει....συμφωνα με το μυαλο μου αυτη πρεπει να ειναι το υλικο για την φιλτρανση, σχεδον ολα ειναι ασπρα τωρα δεν ξερω αν πρεπει να τα βαλω και σε χυτρα....μου λετε βεβαια αν θελετε
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-10-13, 17:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω μολις εκανα την επεξεργασια της ελαφροπετρας...βεβαια με δικο μου τροπ δεν ξερω αν ειναι σωστος, εβαλα νερο σε ενα βαρελι και εριξα μεσα το σακι με την ελαφροπετρα του πρακτικερ, οτι επεπλεε υστερα απο γερο ανακατωμα το περισυνελεξα και το εβαλα σε ενα κουτι ποπ κορν με νερο να μου λιασει....συμφωνα με το μυαλο μου αυτη πρεπει να ειναι το υλικο για την φιλτρανση, σχεδον ολα ειναι ασπρα τωρα δεν ξερω αν πρεπει να τα βαλω και σε χυτρα....μου λετε βεβαια αν θελετε
Το να τα βάλεις και σε χύτρα μόνο κακό δεν κάνεις, κατά αρχήν θα σκοτωθεί όποιος μικροοργανισμός υπάρχει, μετά με τη θερμοκρασία και την πίεση που υπάρχει στη χύτρα ότι άλλο υλικό υπάρχει και θα ελευθερωθεί και με ένα απλό ξεβγαλμα καθάρισε, εμένα μετά το βράσιμο έγινε πιο ανοιχτόχρωμη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω? proskinito Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-12-12 11:07
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ.HELP!!!ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΟ2!! galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 17-09-07 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10789 seconds with 14 queries