Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-04, 21:50
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή Τιμή για Cyphotilapia frontosa

Ρε παιδιά πόσο κάνει μια Cyphotilapia frontosa στην Ελλάδα? Εδώ στην Κύπρο βρήκα σήμμερα για πρώτη φορα και η τιμή της είναι 60 ευρό....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-04, 22:00
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Eξαρτατε απο το μεγεθος .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-04, 22:48
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Είναι 12 - 14 εκατοστά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-04, 15:21
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παιζει ρολο και το μαγαζι που θα πας .Π.χ. σε αυτο το μεγεθος την εχω δει σε ενα μαγαζι 40 ευρο ενω σε ενα αλλο 70 Γιαυτο πρεπει να κανεις ερευνα αγορας (αν βεβαια υπαρχουν πολλα μαγαζια κοντα σου).
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-04, 17:59
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Τα μαγαζιά είναι λίγα και σε κανένα άλλο μαγαζί δεν έχω δει frontoses. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ακριβό αλλά τα ψάρια του είναι σε άριστη κατάσταση και ποτέ δεν είδα ψοφισμένο ψάρι μέσα σε ενυδρείο όπως πολύ συχνά βλέπω σε άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-04, 00:00
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ακριβό αλλά τα ψάρια του είναι σε άριστη κατάσταση και ποτέ δεν είδα ψοφισμένο ψάρι μέσα σε ενυδρείο όπως πολύ συχνά βλέπω σε άλλα.
Αυτο ειναι πολυ καλο που λες και σιγουρα μετραει για το που θα κανεις την επιλογη σου. Αλλα η τιμη σε ενα ψαρι αναλογα το ειδος μπορει να παιζει παρα πολυ.

Η φροντοζες - frontoza εχει διαφορες ποικιλιες που αναλογα το ειδος και την σπανιοτητα εχει και το αναλογο κοστος. Παραδειγμα αποτελει η ποικιλια Zaire blue η οποια για εμενα ειναι η πλεον ομορφη αλλα και η ποιο ακριβη....Μιλαμε για 60 με 80 ευρω τα 4 cm και να λεμε παλι καλα. Oι ποικιλιες ειναι 7, βεβαια αναλογα με το μερος που εχουν περισυλεγει σε περιπτωση wild-caught η καταγονται σε περιπτωση αναπαραγωγης στην αιχμαλωσια.

Στην Ελλαδα τουλαχιστον 3 με 4 ειδη ερχονται ποιο συχνα αν και καποιος καταστηματαρχης θα μπορουσε να μας διαφωτησει περισοτερο πανω σε αυτο.

Αυτο το site θα σου δειξει με τον καλυτερο τροπο τα ειδη και που ειναι το καθε ενα.
http://www.cichlid-forum.com/article...osa_corner.php
Στο πανω μερος εχει με java τον χαρτη με τις Frontoza στην λιμνη.

Η τιμη που ειπες για το κοινο ειδος που πιστευω οτι ειδες δεν ειναι και ασχημη αν και θα μπορουσε να ειναι καλυτερη. Ειδικα εαν σκεφτης πως μαλλον μονο αυτο το καταστημα την εχει...και σου αρεσει τοσο δεν εχεις επιλογη.

Να γνωριζεις ομως πως το ψαρι αυτο θελει πολυ χωρο,για 3 ατομα ενα αρσενικο και δυο θυληκα θελει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 500 λιτρα, οχι μαζι με μικρα ψαρια γιατι συντομα θα μεινει μονη αφου θα τα εχει φαει , ζηταει πολυ προτεινη στην διατροφη της και θελει προσοχη με τις ακραιες θερμοκρασιες το καλοκαιρι. Οχι πανω απο 28,5C. Αρωσταινει πολυ ευκολα μετα εαν δεν παθει ασφυξια πρωτα.

Εαν νομιζεις οτι μπορεις να το καλυψεις αυτα που σου ανεφερα τοτε μην το σκεφτεσαι γιατι μιλαμε για ενα ψαρι που σε αυτον που ξερει τι θελει ειναι κοσμημα. Ψαχτο ομως πριν το κανεις. Εχει απαιτησεις σαν ψαρι.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-04, 17:26
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Zaire blue πρέπει να ήταν αυτές που είδα. Ξέρω για τις απαιτήσεις τους και λογάριαζα να βάλω 3-4 (1m & 2-3f) σε ενυδρείο 800l που θα φτιάξω σε λίγο καιρό (αν υπάρχουν μέχρι τότε ) με την θερμοκρασία δεν ξέρω αν θα είναι οκ το καλοκαίρι αφού δεν θέλω να μπλέξω με coolers....δεν έχω και κλιματιστικό στο σπίτι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-04, 17:53
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Για αλλα ψαρια δεν νομιζω να εχεις προβλημα, θα ελθουν αλλα. Απλα να ξερεις πως η καλυτερη περιοδος για ψαρια ειναι απο τελος φθινοπωρου μεχρι και λιγο πριν το πασχα. Μετα .... παπαλα, την αλλη σεζον. Οχι οτι δεν φερνουν αλλα πολυ ποιο αραιες οι εισαγωγες τους.

Δεν νομιζω παντως να ειναι Zaire Blue. Εγω προσωπικα εδω δεν εχω δει ποτε. Μονο μια καποια φορα ειδα λιγα κοματια Blue Mbimbue αλλα και αυτα ηταν ... απιαστα.

Προσεχε τι θα παρεις για να μην το μετανιωσεις μετα. Εαν δεν σου αρεσουν δυσκολα τα δινεις μετα αφου γινονται και λιγο θεριά!!
Προσεξε επισης το θεμα με την θερμοκρασια, εστω με ενα συστημα ανεμιστηρα-αυτοματου θερμοστατη και αυτοματης συμπληρωσης νερου. Ειναι ποιο ευκολο απο οτι ακουγεται πιστεψε με. Αλλα εαν δεν εχεις ουτε air-condition τοτε η ταπεινη μου γνωμη ειναι πηγαινε για κατι αλλο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-04, 18:14
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Έχω πάντος εναλλακτικές λύσεις! Ή θα βάλω λαβράκια που ψαρεύω (από υδατοφράκτες) ή δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-04, 12:05
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Με αυτο το τελευταιο που εγραψες με εστειλες... Αν η τιμη που ειδες ειναι για Cyph.frontosaZaire Blue και μαλιστα στο μεγεθος που αναφερεις τοτε θελω και εγω καμια 100αρια κομματια... Με λιγα λογια λοιπον... μαλλον προκειτε για αλλο ειδος Ακομη παντως και αν προκειτε για το πιο κοινο της ειδος, το Burundi που διατηρω και εγω, ακομη και τοτε η τιμη ειναι πολυ καλη για το συγκεκριμενο ειδος και για τετοιο μεγεθος! Εκτος αυτου εχω να προσθεσω τα εξης... H Cyph.frontosa ειναι πολυ ανθεκτικο ειδος, αντεχει θερμοκρασιες που κατα την απουσια μου το καλοκαιρι φτανουν τους 31 C και δεν τρωνε τα μικρα τους Τα μικρα τους συνηθως δεν κινδυνευουν ουτε απο τα αλλα ατομα του ειδους τους τα οποια τα αντιμετοπζουν μαλλον νωχελικα Οσο για τις ασθενειες που αναφερθηκαν, θα ηθελα απλα να προσθεσω οτι στα δυο χρονια που κραταω το συγκεκριμενο ειδος εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ ανθεκτικο και οτι ποτε εως τωρα δεν εχουν αρρωστησει ενω το ενυδρειο καποια στιγμη περασε δυο ασθενειες Και κατι τελευταιο... αν καποια στιγμη αποφασισεις να ασχοληθεις με το συγκεκριμενο ειδος προτιμησε να παρεις μικροτερα ατομα, σιγουρευοντας παραλληλα οτι ανηκουν στο ιδιο γεωγραφικο ειδος

Υ.Γ Και κατι τελευταιο για την επιθετικοτητα της προς τα αλλα ειδη... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Το μονο που μπορει να κανει ειναι να φαει καποιο μικρο ψαρι αν χωραει στο στομα της αλλα και αυτο παλι σπανιοτατα Εγω για να το ψιλοτσεκαρω εβαλα στο ιδιο ενυδρειο που εχω τα Cyph.frontosa μερικα Cypr.leptosoma (θεωρουνται ως η βασικη τους τροφη στην φυση) και μεχρι και σημερα δεν εχω χασει ουτε ενα! Το μεγεθος του κυριαρχου αρσενικου ειναι περιπου 20-22 εκ.
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-04, 18:51
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Στεφανε σαν ιδιοκτητης μερικων γομαριων-τερατων- frontozas, για αρκετο διαστημα εισαι ο ποιο καταλληλος να μιλησεις για αυτες. Αλλα το οτι ειναι σχετικα ευαισθητες στην θερμοκρασια δεν το λεω μονο εγω. Ολες οι Ταγκανικες εχουν αυτη την ευαισθησια.

Το καλοκαιρι που μας περασε ειχα 7 κοματια σε ενα ενυδρειο μου μαζι με 5 cyrtocara moori. Ολα ιδιο μεγεθος (περιπου 5 ποντους) για πανω απο 3 μηνες. Ε οταν απο τον ιουνιο η θερμοκρασια στο ενυδρειο τους εφτανε τους 29,5 με 30 βαθμους ενω τα moorii δεν καταλαβαιναν τιποτα οι φροντοζες αρχιζανε να ανασαινουν γρηγορα και χανανε την ζωντανια τους. Το ενυδρειο με αψογο νερο , κυκλοφορια και οξυγονωση.

Επισης το ιδιο προβλημα παρατηρισα με τα calvus που ειχα σε ενα αλλο ενυδρειο και αναγκαστικα, για να κανω διακοπες χωρις να αφησω το air-condition ανοικτο, τα εδωσα....

Ειναι γενικα παρατηρισιμο οτι τα ψαρια αυτης της λιμνης εχουν καποια ευαισθησια με την ζεστη. Ολες οι αναφορες στο ιντερνετ και στα βιβλια αυτο λενε. Και λογικα οταν ενα ψαρι στρεσαρετε για καποιο διαστημα αδυνατηζει το ανοσοποιητικο και ειναι ευαλωτο σε ασθενιες.

Μηπως το διαστημα που η θερμοκρασια φτανει τους 30+ στο σπιτι σου ειναι για πολυ λιγο? Εχεις και air-condition. Ο HellRazer δεν εχει τιποτα, γιατι να το ρισκαρει οταν εχει τοσες αλλες λυσεις, οπως απο malawi για παραδειγμα.

Για την επιθετικοτητα δεν προλαβα δυστηχως να το διαπιστωσω με τα ιδια μου τα ματια , απλα μετεφερα οτι ειχα μαθει κατα καιρους σε πηγες στο ιντρνετ και σε βιβλια. Δεν ειναι προτεινωμενο ομως να το εχεις με αρκετα μικροτερα ψαρια, δεν ειναι σαν να παιζεις με την φωτια λιγο. Ολοι μπορουμε να την ελενξουμε αλλα μια στις 100 δεν....

Με την ευκαιρια εαν ειναι Zaire blue θελω και εγω 10 κοματια με αυτην την τιμη. Α και...μην στα στηλει κανεις. Θα ελθω μονος μου να τα παρω, ποιο φθηνα θα μου ερθει απο το να τα παρω εδω θα κανω και την βολτα μου, τι...διαβατηριο. Συντομα European Union αγαπητοι...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-04, 11:56
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καλημερα
Χθες ειδα τις frontosa του Στεφανου και ομολογω οτι ειναι πολυ εντυπωσιακα σαν ψαρια .Μονο το μεγεθος σε τρελενει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-04, 12:00
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Μαριε εχεις δικιο για αυτα που λες οτι αναφερουν τα βιβλια, αλλα εγω με θερμοκρασια ενυδρειου που για εναν συνεχομενο μηνα ειναι συνεχως στους 31C δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα στα συγκεκριμενα ψαρια Ισως σε αυτο να συμβαλει και το γεγονος οτι τα εχω αραια και σε πολυ μεγαλο ενυδρειο... δεν ξερω... Και προς Θεου γραφοντας τα αυτα δεν προτεινω σε κανεναν χωρις air-condition να κρατησει αυτα τα ψαρια εφοσον το υπολοιπο καλοκαιρι η θερμοκρασια στο σπιτι μου δεν ξεπερνα τους 22-24 βαθμους Απλα τα γραφω για να υπαξει μια πιο σφαιρικη αποψη γυρω απο το θεμα ''αντοχη σε υψηλες θερμοκρασιες'' για το συγκεριμενο ειδος αλλα και για τα υπολοιπα Tanganyika Cichlids για τα οποια κυκλοφορει η φημη οτι σε θερμοκρασια 28 + C τα εχεις ολα ανασκελα αν δεν κανεις κατι αμεσα Και ναι εχεις δικιο οτι ειναι ρισκο το οτι κραταω μικροτερα ειδη στο ιδιο ενυδρειο, αλλα το εκανα αφου διαβασα σε βιβλιο του Pierre Brichard οτι η Cyph.frontosa σπανια γευματιζει σε συγκατοικους του ενυδρειου οταν την εχουμε καλα ταισμενη αναξερτητως μεγεθους της... και προς το παρων βγαινει αληθινος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-04, 12:04
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Τωρα το ειδα αυτο που εγραψες φιλε μου Κωστα... εγω και οι Cyph.frontosa σε ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-04, 01:19
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ετσι γαι ναπω τι κακια μου και εγω.
το μονο που με ενοχλει σε αυτο το ψαρι ειναι η νοθρωτητα που δειχνει !!!!! σαν τους δισκους ενα πραγμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-04, 01:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

α μανθε δεν εχεις δικιο ,εγω εβαλα μια φωτο με frontoses διπλα σε αληθινες και μετα απο ωρες, τα της φωτογραφιας κινηθηκαν !!
Αρα ΔΕΝ ειναι νωθρα ψαρια
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-04, 02:13
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ομως τo βραδυ ειναι πιο κινητικα απο τα αλλα ψαρια γιατι ειναι
νυκτοβιοι κυνηγοι.Οποτε ριξτε κατι μικρο μεσα και τους φακους αναλαβατε. Παντως απο δισκους 1000φορες καλυτερα.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-04, 23:19
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Μιλα ρε Νικολα γιατι αυτοι οι δυο θελουνε να με σαλταρουνε εντελως... Με σας τους δυο θα τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη... Ακου εκει με δισκους...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-04, 23:28
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

και καλα ρε βαζελε ,αυτο που εγραψε ο νικος το εξελαβες σαν κατι το καλο για τα ακουνητα ψαρια ??? εγω το βλεπω οτι η καταληξη ειναι ιδια με μενα και το μανθο,σου λεει οτι ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΦΑΚΟ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙς !!! ΧΑΧΑΧΑ,αλλα απο βαζελο τι περιμενεις??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-04, 00:06
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Α ναι... Θα ερθετε παντως καποια στιγμη απο εδω να τα δειτε ποσο ''νωχελικα κινουνται'' και θα τα ξαναπουμε τοτε... ρε Κουσμπα

Υ.Γ Εξ αλλου παντρεμενος ανθρωπος εισαι και εσυ θα με καταλαβεις... εγραφα και διαβαζα ενω ταυτοχρονα ειχα απο πανω μου την γυναικα μου να μου λεει ποιες κουρτινες και τι φωτιστικα θα βαλουμε επανω...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-01-04, 12:47
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Να πω και εγω την γνωμη μου σαν ενας αλλος βαζελακος (πηραμε παικτη ρε ....κατι λαθος γινεται εκει στην παιανια... ).

Τα δικα μου φροντοζακια ηταν απο νωχελικα εως βαρεμενα αλλα μολις υπηρχε φαγητο η αλλος στο χωρο τους εμπαιναν σε Warp Speed. E, και εκει μετα ετριβες τα ματια σου. Φαντασου οτι αυτα τα ψαρια ειναι ο ορισμος του οπορτουνιστη. Ουσιαστικα τρωει το βραδυ τα ατυχα ψαρακια που πανε για υπνο. Οταν σκοτινιασει ανεβαινει ποιο ψηλα στη ζωνη νερου για να βρει τα θυματα του ( leptosoma κυριως) που εχουν αντιστοιχα κατεβει ποιο χαμηλα στη ζωνη νερου της λιμνης και εκει τα πιανουν κυριολεκτικα στον υπνο...

Τελικα μονο οι κεροσκοποι περνανε καλα στις μερες μας ακομα και στα ψαρια....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-04, 18:07
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos

Τελικα μονο οι κεροσκοποι περνανε καλα στις μερες μας ακομα και στα ψαρια....
Μονο στις μερες μας;Καλα θα ηταν αμα ηταν καινουργιο αυτο το φαινομενο
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-01-04, 04:20
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Μιλα ρε Νικολα γιατι αυτοι οι δυο θελουνε να με σαλταρουνε εντελως... Με σας τους δυο θα τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη... Ακου εκει με δισκους...


ε ρε πως τσιμπατε μερικοι μερικοι εδω μεσα ........
σαν frotnozes
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-04, 16:41
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Απο περιεργια κοιταξα εχθες τιμη για το frontoza σε μαγαζι στο Λονδινο και ειναι σε αντιστοιχια πιο ακριβη απο αυτη του φιλου στη Κυπρο.Ηταν μικρες κατω απο 10 εκατοστα και ειχαν κοντα 40 ευρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07695 seconds with 12 queries