Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39  
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45323
Απάντηση με παράθεση
  #211  
Παλιά 06-06-11, 18:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω ξεκινησει να ταιζω απο σαββατο βραδυ που ηταν η πρωτη φορα απο λιγο. Καθε μερα ριχνω και ελαχιστη παραπανω τροφη απο τη προηγουμενη. Κανω τεστ και ολα ειναι καλα με τα νο3 λιγο πανω απο 10 και νο2-αμμωνια στο 0.
Τα ψαρακια πλεον διχνουν να το διασκεδαζουν και κολυμπανε στο 1/3 πανω μερος του ενυδρειου που εχει και τη ροη απο το φιλτρο που μαλλον τους αρεσει, πηγαινουν κοντρα στο ρευμα κλπ. Θα ανεβασω και αλλο βιντεο να τα δειτε. Εχουν ''ξεψαρωσει'' και με ευχαριστει. Πηρα και ενα κομματι πλεξιγκλας απο πρακτικερ σημερα 50 εκ. επι 50 εκ. και θα το κοψω οσο θελει και θα το βαλω για καπακι μιας και μου ειπαν οτι τα zebra danio ειναι καλοι αλτες και πηδανε. Με μια αναζητηση στο ιντερνετ το διαπυστωσα και εγω. Οντως πρεπει να ειναι σε ενυδρειο με καπακι. Το σαββατο το εμαθα και εβαλα πανω απο το ενυδρειο μεμβρανη κουζινας μη μου φυγει κανενα....

Oριστε και ενα προχειρο βιντεο: http://www.youtube.com/watch?v=skFO9y9iVSc
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 06-06-11, 22:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να εχει τρυπες για αερισμο.

Το πλεξι κοντα σε θερμοτητα (πχ λαμπες) σκεβρωνει. Προσεχε.

Το ενυδρειο παντως εχει πολυ μικρο μηκος για τετοια ψαρια κολυμβητες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 06-06-11, 22:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι θα εχει τρυπες, βασικα θα εχει και κενο περιμετρικα μισο εκατοστο.

Βασικα επελεξα τα συγκεκριμενα ψαρια επειδη μου αρεσαν και μου τα προτειναν και στο αλλο θεμα που ειχα ανοιξει για το τι ψαρια να βαλω και δεν ετυχε κανεις να αναφερει οτι δεν κανουν για τα εκατοστα μου και απο προφιλαδικα που ειδα ελεγαν απο 37 λιτρα με 50 εκατοστα μηκος και πανω. Και μιας που το δικο μου ειναι 50 εκατοστα μηκος τα εβαλα.

Θα ηταν προτιμοτερο δηλαδη να εβαζα αρλεκινους που μου αρεσαν επισης ή τετρα?
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 06-06-11, 22:45
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Όλα τα ήρεμα και νοθρά ψαράκια βλέπω σου αρέσουν!

Νομίζω ότι και αυτά θέλουν μήκος. Αλλά ας σου πει ο Σπύρος καλύτερα.

Α! Με την ευκαιρία, συγχαρητήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου σου. Η υπομονή αμοίβεται!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 06-06-11, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι θα εχει τρυπες, βασικα θα εχει και κενο περιμετρικα μισο εκατοστο.

Βασικα επελεξα τα συγκεκριμενα ψαρια επειδη μου αρεσαν και μου τα προτειναν και στο αλλο θεμα που ειχα ανοιξει για το τι ψαρια να βαλω και δεν ετυχε κανεις να αναφερει οτι δεν κανουν για τα εκατοστα μου και απο προφιλαδικα που ειδα ελεγαν απο 37 λιτρα με 50 εκατοστα μηκος και πανω. Και μιας που το δικο μου ειναι 50 εκατοστα μηκος τα εβαλα.

Θα ηταν προτιμοτερο δηλαδη να εβαζα αρλεκινους που μου αρεσαν επισης ή τετρα?
ΟΚ αυτα τα λενε απο αποψης βιολογικου φορτιου μαλλον.
Σαν χωρος το βλεπεις νομιζω και μονος σου οτι με μια κινηση τους, τελειωσε το ενυδρειο σε κλασμα δευτερολεπτου.
Οι αρλεκινοι ειναι κι αυτοι τρελλοι κολυμβητες.
Απο τετρας υπαρχουν και πολυ κινητικα (ροδοστομοι) και πιο ηρεμα (neon).
Συνηθως ομως αυτα τα ψαρια θελουν και επεξεργασμενο νερο (μαλακο)

Οκ δεν εχεις κανει κανενα εγκλημα.
Απλα η αποψη μου ειναι για τη διατηρηση ψαριων κι ειναι λιγο πιο τραβηγμενη απο τις συνηθεις.
Δεν παω με το "μινιμουμ" που μπορω να διαθεσω στο ειδος που μου αρεσει να διατηρησω.
Οσο πιο κοντα στο μινιμουμ ειναι οι δυνατοτητες μου τοσο πιο ανασταλτικα λειτουργει αυτο στο να αποφασισω να το κανω.
Οποτε το επιχειρησα το μετανοιωσα συντομα απο το θεαμα αλλα και την ταλαιπωρια για ρυθμιση τελειων συνθηκων στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 06-06-11, 22:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα ήρεμα και νοθρά ψαράκια βλέπω σου αρέσουν!

Νομίζω ότι και αυτά θέλουν μήκος. Αλλά ας σου πει ο Σπύρος καλύτερα.

Α! Με την ευκαιρία, συγχαρητήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου σου. Η υπομονή αμοίβεται!
Nαι οντως το στρωσιμο διχνει μεχρι στιγμης να πηγε καλα αλλα ποτε δεν ξερεις, δεν λεω μεγαλα λογια και το γρουσουζεψω και δω αυριο καμια αμμωνια ή νο2 και τραβαω τα μαλλια μου.

Μαρεσουν τετοιου ειδους ψαρακια που λες οντως και ολα αποδικνυονται καλοι κολυμβητες..... Εγω οπως ειπα πιο πανω λογω των προφιλαδικων και λογω του οτι δεν ειδα καποιoν να μου πει οτι με περιοριζει το ενυδρειο για αυτα τα ψαρακια τα εβαλα. Με πειραζει λιγο που ακουω διαφωνιες σε αυτο το θεμα, μιας και προσπαθω να κανω τα πραγματα σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 06-06-11, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Α! Με την ευκαιρία, συγχαρητήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου σου. Η υπομονή αμοίβεται!
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 06-06-11, 22:53
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Μην χαλιέσαι. Απόψεις θα ακούσεις πάρα πολλές και τις περισσότερες φορές αντικρουόμενες.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 06-06-11, 22:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ αυτα τα λενε απο αποψης βιολογικου φορτιου μαλλον.
Σαν χωρος το βλεπεις νομιζω και μονος σου οτι με μια κινηση τους, τελειωσε το ενυδρειο σε κλασμα δευτερολεπτου.
Οι αρλεκινοι ειναι κι αυτοι τρελλοι κολυμβητες.
Απο τετρας υπαρχουν και πολυ κινητικα (ροδοστομοι) και πιο ηρεμα (neon).
Συνηθως ομως αυτα τα ψαρια θελουν και επεξεργασμενο νερο (μαλακο)

Οκ δεν εχεις κανει κανενα εγκλημα.
Απλα η αποψη μου ειναι για τη διατηρηση ψαριων κι ειναι λιγο πιο τραβηγμενη απο τις συνηθισμενες.
Eσυ καλα λες και μαλιστα εισαι παραδειγμα προς μυμηση. Οποιος μπορει ας βαλει σαν και εσενα 30-40 τετρα σε 400 λιτρα, δεν το συζηταμε. Βλεπει και αλλη συμπεριφορα των ψαριων απο οτι σε λιγα λιτρα. Απλα και εγω προσπαθησα να βαλω σωστα ψαρακια για το ενυδρειο μου σαν αρχαριος και ενας λογος ακομα που τα επελεξα τα danio ειναι οτι δεν χρειαζονται επεξεργασμενο νερο αλλα μπαινουν σε νερο δικτυου. Ε, οταν βλεπω και κανα video στο youtube να τα εχουν σε 5gallon με πολυ λιγοτερα εκατοστα μηκους και να εχουν και θετικες κριτικες κλπ. λεω ε μια χαρα ειναι στο δικο μου, αλλα οπως βλεπω υπαρχουν και διαφωνιες...
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 06-06-11, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ασε με εμενα τι λεω.
Με πιανουν οι ενοχες μου καπου καπου και γραφω υπερβολικα.

Αν τα ψαρακια εχουν τωρα καλο και καθαρο νερο, και ενα καλο χομπιστα να τα διατηρει, ποιος ξερει τι καλο μπορει να τους επιφυλασσει το μελλον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 06-06-11, 23:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος ξερει τι καλο μπορει να τους επιφυλασσει το μελλον.
Eννοεις καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο αργοτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 06-06-11, 23:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανεις δεν μενει στα 50 εκ

Το συνηθες λαθος που κανουν οι πιο πολλοι κατα την αποψη μου, ειναι οτι οταν πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο, αλλαζουν και ψαρια με μεγαλυτερα, και ετσι εχουν παλι ενα μικρο ενυδρειο (για τα "καινουρια" ψαρια τους).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 06-06-11, 23:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις δεν μενει στα 50 εκ

Το συνηθες λαθος που κανουν οι πιο πολλοι κατα την αποψη μου, ειναι οτι οταν πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο, αλλαζουν και ψαρια με μεγαλυτερα, και ετσι εχουν παλι ενα μικρο ενυδρειο (για τα "καινουρια" ψαρια τους).
Καλα, αν εγω πηγαινα ας πουμε τωρα σε ενα ενυδρειο με 1 μετρο μηκος και παραπανω, θα εβαζα τους αρλεκινους που τοσο τους θαυμαζω...

Πιστευω παντως οτι τα ψαρακια μου ειναι σε πολυ καλυτερες συνθηκες απο οτι τα ειχε το συνοικιακο πετ σοπ που τα πηρα και ετσι μου φευγει ενα βαρος...
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 06-06-11, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, αν εγω πηγαινα ας πουμε τωρα σε ενα ενυδρειο με 1 μετρο μηκος και παραπανω, θα εβαζα τους αρλεκινους που τοσο τους θαυμαζω...

Πιστευω παντως οτι τα ψαρακια μου ειναι σε πολυ καλυτερες συνθηκες απο οτι τα ειχε το συνοικιακο πετ σοπ που τα πηρα και ετσι μου φευγει ενα βαρος...
Αψογος εισαι.
Απλα δεν σου ειπε κανενας οτι τα ζεβρακια κινουνται σαν τους αρλεκινους πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 06-06-11, 23:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αψογος εισαι.
Απλα δεν σου ειπε κανενας οτι τα ζεβρακια κινουνται σαν τους αρλεκινους πολυ.
Bασικα μου ειχε πει και ο raven στο αλλο θεμα οτι ειναι πολυ κινητικα και αν θα αντεξω την τοση σπιντα τους αλλα δεν αναφερθηκε καποιο θεμα μηκους...

Ισως να επρεπει να το ειχα ψαξει καλυτερα, αλλα και τωρα δεν μου παει καρδια να τα δωσω. Βεβαια δεν πιστευω οτι ειναι και τρελο λαθος οτι εχει γινει, πχ. αν ειχα βαλει ενα οσκαρ στο ενυδρειο μου λογω αγνοιας θα το εβγαζα σιγουρα οπως και να εχει...με αυτα ομως το σκεφτομαι γιατι δεν θελω...
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 06-06-11, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη τα βγαλεις ωρε.
Κολλησαμε
Παμε για υπνο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 07-06-11, 00:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eγινε..
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 08-06-11, 21:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Να το εβγαζα πλεον το φιλτρο με τον ανθρακα? Ειναι στο ενυδρειο απο την 15η μερα του στρωσιματος. Θα φυτεψω και αλλα φυτακια μεσα στην ερχομενη εβδομαδα αν αυτο παιζει ρολο στο να το βγαλω ή οχι...
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 08-06-11, 21:17
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Να το βγάλεις, αχρειαστο είναι πλεον. Τωρα ξανα μονο μετα απο ασθένεια για να αποροφίσει υπολοιματα φαρμάκων.
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 08-06-11, 21:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το βγάλεις, αχρειαστο είναι πλεον. Τωρα ξανα μονο μετα απο ασθένεια για να αποροφίσει υπολοιματα φαρμάκων.
Το εβγαλα!
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 09-06-11, 21:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μπηκε και το πλεξιγκλας σημερα με πολλες τρυπες (περιπου 80-100) λιγο μικροτερες απο μισο εκατοστο. Εχει και περιμετρικα κενο περιπου ενα εκατοστο.

Εκανα παλι μετρησεις παλι σημερα και νο2 - αμμωνια στο 0. Τα νο3 εχουν ανεβει λιγο πανω απο 15. Θα κανω καμια αλλαγη νερου σε 3-4 μερες. Να κανω 15 λιτρα? Παραπανω ή λιγοτερο?

Εβλεπα λαθρεπιβατες 3-4 μεσα στο ενυδρειο αλλα τωρα δεν βλεπω, περαν απο εχθες που ειδα εναν, τον μεγαλυτερο νομιζω. Μπορει να τους τρωνε τα ζεβρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 10-06-11, 08:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε παραπανω αλλαγη.
60 λιτρα δεν ειναι τελικα το ενυδρειο?
Αφου εχεις 15 και θα γινει σε 3-4 μερες η αλλαγη θα εχουν ανεβει λιγο ακομα.
Κανε 40% αλλαγη. (υπολογισε σωστα τα πραγματικα λιτρα νερο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 10-06-11, 20:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε παραπανω αλλαγη.
60 λιτρα δεν ειναι τελικα το ενυδρειο?
Αφου εχεις 15 και θα γινει σε 3-4 μερες η αλλαγη θα εχουν ανεβει λιγο ακομα.
Κανε 40% αλλαγη. (υπολογισε σωστα τα πραγματικα λιτρα νερο)
Μικτα 52 λιτρα ειναι, καθαρα 40 και κατι. Για αυτο ειπα να κανω 15 λιτρα αλλαγη που ειναι οπως ειπες και εσυ ενα 40%..
-------------------------
Μπορει να ζεβρακια τα τρωνε τους λαθρεπιβατες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 10-06-11 στις 20:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 10-06-11, 21:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να ζεβρακια τα τρωνε τους λαθρεπιβατες?
Οχι.
Τα χαρακτηριστικα του ειναι οτι τρωνε αλγη και φυτικης προελευσης ψαροτροφες και τα θηλυκα αφηνουν αυγα σαν κεντημα πανω σε ξυλα, διακοσμητικα, φιλτρο, θερμομετρο, τζαμια κλπ που δεν ξεκολλανε με τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 10-06-11, 23:23
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι.
Τα χαρακτηριστικα του ειναι οτι τρωνε αλγη και φυτικης προελευσης ψαροτροφες και τα θηλυκα αφηνουν αυγα σαν κεντημα πανω σε ξυλα, διακοσμητικα, φιλτρο, θερμομετρο, τζαμια κλπ που δεν ξεκολλανε με τιποτα.
Σε ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08709 seconds with 13 queries