Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-10, 14:37  
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
g7f
Member
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-10, 14:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

.... και η ιστορία έχει και συνέχεια......

αφού λοιπόν το πρώτο ενυδρείο πηγαίνει καλά από ζωή τουλάχιστον πηγαίνοντας μια βόλτα στη θεσαλονίκη αποφάσισα να επισκεφτώ ένα τοπικό κατάστημα και να αγοράσω 2 ψαράκια μικρά και πολύχρωμα (γκάπι από όσο κατάλαβα αργότερα) τα οποία όμως θα έπρεπε να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα που έχω (2 τιγρακια - 2 χείρες - 2 ρεντάκια - 1 γλύφτη).Ανέφερα στον υπεύθυνο του καταστήματος την παραπάνω σύνθεση και μου έδωσε ένα κοκκινομαυρο και ένα ασημοκίτρινο γκάπι.
Τα έβαλα προσωρινά σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο για δύο μέρες που θα εμενα επάνω και γυρνώντας πίσω τα έβαλα μέσα στο μεγαλο ενυδρείο.
Σε τρείς μέρες βρήκα το κοκκινομαυρο με φαγωμένο κεφάλι και ουρά και το ασημοκότρινο με κομμένη ουρά.
Πέταξα το ένα και έβαλα το άλλο στην μικρή πλαστική γυάλα με νερό καθαρό και τα απαραίτητα....
Την άλλη μέρα το πρωί το βρήκα στο βυθό ανάσκελα ίσα που ανέπνεε.
Μου ήρθε κάπως... Το έβαλα σε ένα ποτήρι και άλλαξα το νερό της γυάλας με κρύο νερό και το πέταξα απότομα μέσα.Με το σοκ αρχισε να κινείται κάπως.Εριξα νιτριβεκ και ακουαταν και φαγητό και το παρακολουθούσα για ώρες.Στο μέσο της ημέρας ξαναάλλαξα το μισό νερό με κρύο βρύσης και ξαναεριξα τα υγρά και τροφή.
Το βράδυ αφου το ειδα να κινειται καπως πιο πολύ ξανααλλαξα το νερό αυτή τη φορά με νερό κανονικής θερμοκρασίας 25 βαθμών και το ξανατάισα .Δειλά δειλά έρχισε να τρώει αλλά κουνιώτανε νωχελικά.
Σήμερα μετά από ένα μήνα ο ΛΑΖΑΡΟΣ (για ευνόητους λόγους το όνομα) είναι καλά και κινείται σε ένα ενυδρείο Δώρο του Αη Βασίλη στα μικρά μου.
120λιτ με φιλτρο biobox2 και θερμοστατη στο 25.Εχω βάλει πολύ λίγα φυτά από έναν φίλο μου και μαζί του έχω άλλα τρία αρσενικά γκαπι και 4 θηλυκά.Καθώς μου έδωσε τα ψάρια ο φίλος μου διαπίστωσα οτι πήρα και τρία σαλιγκάρια 2 στριφτά και ένα στρόγγυλο.Φυτεψα τα κλωναρια στην λεπτή άμμο του ενυδρείου αφού πρώτα πήρα νερό και βιολογία από το άλλο ενυδρείο και για 24 ώρες το είχα να κάθεται απλά με το φίλτρο και τον θερμοστάτη σε λειτουργία.Κάθε βράδυ ανάβω την λάμπα 10 βράδυ - 9 πρωί και κάθε πρωί 10 τα ταίζω.Σήμερα ήτανε η πρώτη βραδυά που δεν αναψα φως και δεν τα είδα καθόλου και το πρωι βρήκα ένα αρσενικό ψόφιο.Βοηθήστε με να κάνω τουλάχιστον αυτό το ενυδρείο πιό πλούσιο σε ζωή.Ευχαριστώ......
Το μικρό ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 003.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  77,2 KB

Το μεγάλο ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 001.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  62,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 002.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  68,3 KB

Εμφανίσεις: 14107
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 07-01-10, 01:45
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το κερατόφυλλο μπορεί και να φυτευτεί για να μην επιπλέει ή να πιαστεί σε μια πέτρα/ρίζα.
ναι αλλα μετα απο καιρο αν το φυτεψεις δεν σαπιζει και ανεβαινει παλι στην επιφανεια?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-01-10, 02:10
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα μετα απο καιρο αν το φυτεψεις δεν σαπιζει και ανεβαινει παλι στην επιφανεια?
Ναι.Σαπιζει.Οποτε το φυτευεις ξανα λιγο παραπανω.
Θα εχει μεγαλωσει αρκετα που δε θα σε πειραζει.

Βασικα εγω το πιανω σε πετρες,σττο θερμοστατη,στο θερμομετρο κτλ..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-01-10, 11:53
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει πάρα πολύ να ασχολούμε και να περιποιούμε τα ψάρια.
;
Καλημέρα και από μένα.
Νομίζω ότι αυτό που έγραψες είναι το κλειδί.

Καταρχήν να σου τονίσω ότι είμαι και εγώ αρχάριος, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά.Επιδή όμως πέρασα πόλύ πρόσφατα μια κατάσταση σαν τη δική σου, ίσως μπορώ να βοηθήσω.
Από ότι κατάλαβα το ενυδρείο σου είναι ακόμα άστρωτο,(όπως και το δικό μου). Είναι σχεδόν αδύνατο να δημιουργήσεις ιδανικές συνθήκες σε άστρωτο ενυδρείο, αυτό που έκανα εγώ και κράτησα σχετικά χαμηλά τις τιμές, είναι συχνές αλλαγές νερού.Νομίζω ότι έχουμε το 'ιδιο ενυδρείο.
Οταν λέω συχνές μιλάω για 15% με 20% καθημερηνά!!! , και πάλι την επόμενη μέρα οι τιμές ξεφευγανε.¶λλο ένα που μπορείς να κάνεις είναι να ταίζεις τα ψαράκια ελάχιστα, και αν είναι δυνατόν όχι κάθε μέρα, αυτό που εχω καταλάβει έιναι ότι κανένα ψάρι δεν πεθαίνει από την πείνα αν΄ταίζετε κάθε 2 μέρες, αντίθετα πεθαίνουν αρκετά από αμωνία κτλ.Τέλος κανένα φυτό δεν με βοήθησε σημαντηκά.Εκεί όμως που είδα μεγάλη διαφορά είναι όταν άλλαξα τη σύνθεση του φίλτρου μου , που είναι το ίδιο με το δικό σου.Στο φίλτρο αυτό έχει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι, αλλά έχεις πολύ χώρο πάνω από αυτό.Όταν λοιπόν γέμησα με "μακαρονάκι" αυτόν τον χώρο, μετά από 1-2 μέρες είδα την αμμωνία να πέφτει στο 0.Πάνω από το μακαρονάκι έχω βάλει υαλοβάμβακα απλά για να κρατάει τα σκουπίδια.
Ξανατονίζω ότι είμαι και εγώ πολύ αρχάριος, και δεν ξέρω αν αυτή είναι
η ενδεδειγμένη λύση, απλά και εγώ όπως και εσύ έσωσα το ψαράκι μου.
Τέλος έγραψα το ποστ αυτό γιατί βλέπω ότι η κουβέντα αρχίζει να επικεντρόνετε σε άλλα πραγματα, και όχι στα σημαντικά, που είναι το πώς θα 'εχεις χαμηλές τιμές ΝΗ4 και ΝΟ2.
Παρακαλώ τους παλιότερους και καλήτερους γνώστες από μένα, να πουν αν αυτές οι κινήσεις είναι σωστές, ή να συμπληρώσουν με κάποιες ακόμα.

Φιλικά
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-01-10, 13:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για αρχή
1) κανε μια πολύ μεγάλη αλλαγή και τώρα αν γίνετε γύρο στο 50 % το νερό θα έχει την ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο
2)μόλις κανεις αυτό θα βάλεις πάλι νερό να προετοιμάζεται να πάρνη θερμοκρασία αν το κανεις με μίξη ζεστού νερού κάντο το απόγεμα και ξανά κανε μια αλλαγή 30 %
3) θα πάρεις test αμμωνίας θα μετράς κάθε μέρα και θα προσπαθείς να την έχεις στο 0
4)επείγον να βρείς μπόλι
5)ελπίζω να άναψες το θερμοστάτη στους 26 είναι μια χαρά
6)τάιζε λίγο
7)καθημερινές αλλαγές 30% μπορεί και 2 φορες τη μέρα μέχρι να μετράς αμμωνία και να δείχνει το test 0
-------------------------
τα φυτά και η διακόσμηση τώρα είναι βλακείες
σε ενδιαφέρει περισσότερο να στρώσεις το φίλτρο και τα ψαρια να ζούνε καλά χωρίς να έχουν πρόβλημα με την αμμωνία ο διάκοσμος και τα φυτά μπορείς να τα βάζεις σιγά σιγά

το να έχεις χαλια νερό και άρρωστα ψαρια και να έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο για μένα είναι ανώφελο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 07-01-10 στις 13:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-01-10, 14:54
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Να μια καλή απάντηση στο ερώτημα τι κάνω αν έχω άστρωτο ενυδρείο!!!!
Απαντήσης του τύπου δίαβασε, κάνε παρουσίαση, τι ΝΗ4 έχεις? σε ένα αρχάριο, το μόνο που κάνουν είναι να αφήνουν τα ψαράκια να αργοπεθαίνουν σε ένα άστρωτο ενυδρείο.
Πραγματικά όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικά αλλά δεν βοηθάνε κάποιον
άμεσα.Όλα αυτά (διάβασμα, μετρήσεις, κτλ) ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν, αλλά καλό είναι να δίνουμε και κάποιες ενέργιες , που μπορεί να κάνει κάποιος άμεσα.
Εμένα π.χ. παρόλο που έκατσα όλο το βράδυ και διάβαζα, έμαθα πολύ σημαντικά πράγματα για το στρώσημο του ενυδρείου, για τα ψάρια και τις
ανάγκες τους, αλλά τίποτα που θα με βοηθούσε Αμμεσα.
Τέλος αν κάποιος με μεγαλήτερες γνώσεις από μένα, μπορεί να φτιάξει ένα ποστ που θα γράφει,αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος άμεσα, οπως και τις επόμενες κινήσης, θα είναι πολύ καλό και χρήσιμο, γιατί αυτό είναι ένα φαινόμενο που θα το συναντάμε συχνά.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-01-10, 15:06
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Θα ήθελα να συμπληρώσω στα μέχρι τώρα λεχθέντα, οτι αφού ο φίλος g7f έχει ενυδρείο που δουλεύει, μπορεί κάλλιστα να στύψει το σφουγγάρι από το φίλτρο του πρώτου ενυδρείου στο φίλτρο του νέου ενυδρείου, και έτσι θα έχει το περιπόθητο μπόλι που ψάχνει. Ούτως ή άλλως η ιχθυοφόρτηση που έχει μέχρι τώρα στο μεγάλο δεν είναι πολύ βαριά.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-01-10, 15:12
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Και επλίζω σε όλες τις αλλάγες να βάζει αντιχλώριο πριν έρθει σε επαφή, το νερό της βρύσης με το ψάρι και το νερό
του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-01-10, 15:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μια καλή απάντηση στο ερώτημα τι κάνω αν έχω άστρωτο ενυδρείο!!!!
Απαντήσης του τύπου δίαβασε, κάνε παρουσίαση, τι ΝΗ4 έχεις? σε ένα αρχάριο, το μόνο που κάνουν είναι να αφήνουν τα ψαράκια να αργοπεθαίνουν σε ένα άστρωτο ενυδρείο.
Πραγματικά όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικά αλλά δεν βοηθάνε κάποιον
άμεσα.Όλα αυτά (διάβασμα, μετρήσεις, κτλ) ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν, αλλά καλό είναι να δίνουμε και κάποιες ενέργιες , που μπορεί να κάνει κάποιος άμεσα.
Εμένα π.χ. παρόλο που έκατσα όλο το βράδυ και διάβαζα, έμαθα πολύ σημαντικά πράγματα για το στρώσημο του ενυδρείου, για τα ψάρια και τις
ανάγκες τους, αλλά τίποτα που θα με βοηθούσε Αμμεσα.
Τέλος αν κάποιος με μεγαλήτερες γνώσεις από μένα, μπορεί να φτιάξει ένα ποστ που θα γράφει,αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος άμεσα, οπως και τις επόμενες κινήσης, θα είναι πολύ καλό και χρήσιμο, γιατί αυτό είναι ένα φαινόμενο που θα το συναντάμε συχνά.
αν κανεις μια αναζητήσει θα βρείς αυτό το post 1000 φορες γραμμένο

εγώ προσωπικά το έχω γράψει αρκετές φορες

όταν λέμε διάβασε δεν εννοούμε να διαβάσεις όλο το φορούν όλα τα θέματα

πατάς αναζήτηση και στα βγάζει

αν και καλο είναι να κάτσεις και να διαβάσεις όλα όσα σε ενδιαφέρουν

εγώ προσωπικά περνάω πολλές ώρες στο φόρουμ διαβάζω για προβλήματα που έχουν κάποιοι και της λύσεις που βρήκαν αχρείαστα να είναι ποτε κάτι που μαθαίνεις δε πάει τσάμπα μπορεί να βοηθήσεις ένα φίλο στο μέλλον άμεσα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επλίζω σε όλες τις αλλάγες να βάζει αντιχλώριο πριν έρθει σε επαφή, το νερό της βρύσης με το ψάρι.
είδες αυτό ξέχασα να το γράψω
το αντιχλωριο το βάζεις πρώτο στο δοχείο που προετοιμάζεις το νερό το αφήνεις αρκετή ώρα και μετά το βάζεις στα ψαρια

γιατί το κάνουμε αυτό ??

(απάντηση) το χλώριο που περιέχεται στο νερό δικτύου σκοτώνει τα ωφέλιμα βακτηρίδια που τρώνε την αμμωνία
οποτε αν βάλεις το νερό πρώτα και μετά ριξεις αντιχλωριο είναι ανώφελο είναι σα να μη το έριξες ποτε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 07-01-10 στις 15:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-01-10, 23:25
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Με υγρά τεστ που μου έδωσε ένας φίλος μου πήρα πριν από λίγο μετρήσεις και αφού το μεσημέρι έκανα αλλαγή 30% νερού και έστιψα μέσα στο φίλτρο το σφουγγαρι από το άλλο ενυδρείο.
Αυτή τη στιγμή έχω

ΝΗ3/ΝΗ4=0
Νο2 = 0,25 - 0,50
Νο3 = 40 - 80
Gh και KH δεν το κατάφερα αλλά είναι μικρά και τα δύο
ΚΗ στις πέντε σταγόνες περίπου αλλαξε χρώμα και το
GH ενώ μου λένε οι οδηγίες ότι ξεκινάει από πορτοκαλί αυτό ξεκιναει και παραμένει κίτρινο.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-01-10, 23:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

είδες τι σου έχω γράψει παραπάνω να κανεις ??
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-01-10, 23:37
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

1ο Το ΝΟ3 που είναι μεγάλο δε πειράζει;
και 2ο σε κάποιο σημείο του φορουμ μιλάνε για αντιχλώριο 5 ml για 120 lit νερό.
Το δικό μου γράφει 10ml για 20 με 30 Lit νερό.
Ισχύει το πρώτο ;;;; υπάρχει τέτοιο αντιχλώριο ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-01-10, 23:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γι αυτο σου λέω να κανεις αλλαγή νερού


βάζε όσο λέει το συγκεκριμένο που έχεις
-------------------------
για αρχή
1) κανε μια πολύ μεγάλη αλλαγή και τώρα αν γίνετε γύρο στο 50 % το νερό θα έχει την ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο
2)μόλις κανεις αυτό θα βάλεις πάλι νερό να προετοιμάζεται να πάρνη θερμοκρασία αν το κανεις με μίξη ζεστού νερού κάντο το απόγεμα και ξανά κανε μια αλλαγή 30 %
3) θα πάρεις test αμμωνίας θα μετράς κάθε μέρα και θα προσπαθείς να την έχεις στο 0
4)επείγον να βρείς μπόλι
5)ελπίζω να άναψες το θερμοστάτη στους 26 είναι μια χαρά
6)τάιζε λίγο
7)καθημερινές αλλαγές 30% μπορεί και 2 φορες τη μέρα μέχρι να μετράς αμμωνία και να δείχνει το test 0

στα εχω γραμμενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 07-01-10 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-01-10, 02:36
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Τόσες αλλαγές νερού τι να τις κάνει harris??? Καλύτερα να κάνει μια 100% έτσι που του λες αν μιλάμε για το 120λιτρο ενυδρείο, δεν έχει και τίποτα μέσα (7 γκαπακια). αφού λέει ότι αμμωνία έχει μηδέν τι να εκμηδενίσει ; τις άλλες μετρήσεις, ναι πρέπει να κάνει καμιά αλλαγή νερού ανά δυο μέρες μέχρι να φτάσει στο μηδέν δηλαδή μετά από 2-3 αλλαγές νερού, απόλυτο μηδέν δεν υπάρχει .
Σε βρίσκω πολύ απόλυτο και αποτρεπτικό σε κάποιον νέο, με το χόμπι
Χωρίς παρεξήγηση βεβαίως

Τώρα στον φίλο μας g7f
1ον πειράζει που είναι εκεί η τιμή του ΝΟ3(να κάνεις αλλαγές νερού με μέτρο πάντα)
2ον δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο αντιχλωριο, της τετρα που χρησιμοποιώ εγώ είναι τα 5 για 10 λίτρα νερού
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-01-10, 03:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris the trik Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσες αλλαγές νερού τι να τις κάνει harris??? Καλύτερα να κάνει μια 100% έτσι που του λες αν μιλάμε για το 120λιτρο ενυδρείο, δεν έχει και τίποτα μέσα (7 γκαπακια). αφού λέει ότι αμμωνία έχει μηδέν τι να εκμηδενίσει ; τις άλλες μετρήσεις, ναι πρέπει να κάνει καμιά αλλαγή νερού ανά δυο μέρες μέχρι να φτάσει στο μηδέν δηλαδή μετά από 2-3 αλλαγές νερού, απόλυτο μηδέν δεν υπάρχει .
Σε βρίσκω πολύ απόλυτο και αποτρεπτικό σε κάποιον νέο, με το χόμπι
Χωρίς παρεξήγηση βεβαίως

Τώρα στον φίλο μας g7f
1ον πειράζει που είναι εκεί η τιμή του ΝΟ3(να κάνεις αλλαγές νερού με μέτρο πάντα)
2ον δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο αντιχλωριο, της τετρα που χρησιμοποιώ εγώ είναι τα 5 για 10 λίτρα νερού
Γιατι ειναι ανατρεπτικος? Το θεμα ειναι να εξακολουθουν αυτα τα γκαπακια να κολυμπουν!!
Η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν εχει στρωσει ακομα το φιλτρο του φιλου μας! Τωρα που το λες μια πολυ μεγαλη αλλαγη θα βοηθουσε αρκετα!!
Απο αντιχλωριο παρε αυτο ... http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 1 ml για καθε 40 λιτρα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-01-10, 03:49
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Δεν είπα ανατρεπτικός αλλά αποτρεπτικός και λέω αυτό με τον τρόπο που το γράφει ο φίλος μας harris, φοβίζει τον άλλον, δηλαδή για να σου ζήσουν τα ψαράκια σου κάνε συνεχείς αλλαγές νερού.
Αν οι μετρήσεις είναι στο ΝΟ3 40-80 είναι μεν πολύ ανεβασμένες αλλά δεν είναι να κάνει ο g7f και τόσες αλλαγές νερού και τόσο συχνά. Φυσικά και εγώ έγραψα για αλλαγές νερού .

Όσο για το άστρωτο φίλτρο εγώ διάβασα ότι έβαλε μπόλι από το άλλο ενυδρείο που έχει άρα έχει κάποια βιολογία πλέον.

Για το αντιχλωριο είπα δεν νομίζω ,όσο γίνετε αυτό κατανοητό, αφού εγώ όπως προείπα έχω της τετρα και είναι ανάλογων δοσολογιών και οχι 'παρε αυτο'

Και να κάνω λίγο χιούμορ ΅αποτρεπτικόΆ λέω τον harrisγιατί τα τεστ είναι δικά μου (είμαι φίλος του g7f) και τον προτρέπει να κάνει σε κάθε αλλαγή νερού τεστ αμμωνίας από την στιγμή που έχει μηδέν
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-01-10, 03:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris the trik Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ανατρεπτικός αλλά αποτρεπτικός και λέω αυτό με τον τρόπο που το γράφει ο φίλος μας harris, φοβίζει τον άλλον, δηλαδή για να σου ζήσουν τα ψαράκια σου κάνε συνεχείς αλλαγές νερού. Αν οι μετρήσεις είναι στο ΝΟ3 40-80 είναι μεν πολύ ανεβασμένες αλλά δεν είναι να κάνει ο g7f και τόσες αλλαγές νερού και τόσο συχνά. φυσικά και εγώ έγραψα για αλλαγές νερού .
Όσο για το άστρωτο φίλτρο εγώ διάβασα ότι έβαλε μπόλι από το άλλο ενυδρείο που έχει άρα έχει κάποια βιολογία πλέον.
Για το αντιχλωριο είπα δεν νομίζω όσο γίνετε αυτό κατανοητό αφού εγώ όπως προείπα έχω της τετρα και είναι ανάλογων δοσολογιών
Μα μετραει ΝΟ2 ... πιστευεις οτι δεν ειναι τοξικο??
αποτρεπτικος ναι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-01-10, 04:22
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο (τοξικότητα) και γιΆ αυτό το γράφω ακόμα μια φορά, ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές νερού αλλά όχι με αυτόν τον ρυθμό που του λέμε .
Μόνο να σου παραθέσω την ιστοσελίδα του δήμου μας http://www.trikalacity.gr/ κάτω δεξιά έχει τις βασικές μετρήσεις του νερού που πίνουμε, εκεί θα δεις ότι έχουμε από το δίκτυο μας κάποια ΝΟ2 και ΝΟ3 και να θέλαμε να έχουμε μηδέν δεν γίνετε ή μάλλον γίνετε αν πάρουμε αντίστροφη όσμωση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που κάποιον αρχάριο τον αποτρέπει παρά τον φέρνει κοντά στο χόμπι μας

Για το prime εχεις δικιο τωρα που το εψαξα αλλα λεει και αυτό «Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine»
Από εδώ http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-01-10, 11:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θες να μου πεις ότι το κάνω επίτηδες
η αλλαγές νερού ξέρεις δεν είναι αγγαρεία ισα ισα θα έλεγα
δηλαδή τι έπρεπε να του πω μη κανεις αλλαγές τάιζε φουλ και άμα δεις και αντέξουνε μεγάλε έχεις ψαρια χαϊλάντερ και ρίξε και 2 πιράνχας μέσα για να βγάλουμε γκάπι ράμπο BORKED
-------------------------
δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36341
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 08-01-10 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-01-10, 12:16
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Φίλε harris βλέπω να λες τα ίδια πράγματα χωρίς να διαβάζεις τι σου γράφει ο φίλος μας g7f αλλά ούτε και τα δικά μου μηνύματα πιστεύω να διάβασες.
Αυτό που σου έμεινε από αυτά που διάβασες είναι η μικρή επιθετικότητα που είχα προς εσένα και δεν σου την κρύβω, αλλά θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις πάλι λίγο ποιο πάνω από εκεί που άρχισα να γράφω εγώ που ο g7f μας έδωσε τις μετρήσεις από το ενυδρείο του (τα τεστ είναι της API)
Τέλος διακρίνω μια ειρωνεία στο ύφος που γράφεις ή είναι η εντύπωση μου; Και πλέον μακρηγορήσαμε πολύ το θέμα, αν θέλεις κάτι άλλο να σου διευκρινίσω στείλε μου π.μ. και όπως έχω γράψει «χωρίς παρεξήγηση βεβαίως»
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-01-10, 17:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

και καλά εγώ δε διαβάζω όπως λες εσύ

εσύ που διαβάζεις
βλέπεις no3 40-80 no2 0.25 -0.50 (το φίλτρο σου φαίνεται στρωμένο ??? )
βλέπεις gh 1 kh 5 σε νερό δικτύου δε προβληματίζεσαι ?????

λέω εγώ μπας και τα test είναι ληγμένα

από το να τσακώνεσαι με μένα πες του μια λύση εγώ είπα τη γνώμη μου και πολλοί μάλλον συμφωνούν
πες μας και τη δικη σου γνώμη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-01-10, 17:34
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Αντί να κάθεστε και να διαφωνείτε δεν το αφήνετε καλύτερα να δω τι θα κάνω μόνος μου με μετρήσεις και πειράματα έτσι ώστε να μάθω κιόλας ;
Τρείς μέρες τώρα διαβάζω σχεδόν ότι μπορώ από όλο το φόρουμ και συνεχώς διαπιστώνω διαφωνίες.
Αν σας πω ότι στο μικρό ενυδρείο 60 δεν ηξερα και επλενα το φίλτρο και το σφουγγάρι και όλο τον εξοπλισμό με νερό βρύσης, δεν έχω μέσα τίποτα φυσικό από διακόσμηση και παρόλα αυτά τα ψάρια όχι απλά επιβίωσαν εδώ και χρόνο περίπου αλλά έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος, θα αρχίσετε πάλι να μου λέτε για ψάρια ράμπο και ιστορίες ....
Τελικά όλα είναι σχετικά και κατάλαβα ότι κάποια βασικά πράγματα απλά τα ακολουθείς και έλλες φορές βγαίνουν και άλλες όχι....
Παίζουν πολλές παραμετροι τελικά ρόλο...
Μου φαίνεται παραξενο που στο μοκρό ενυδρείο 60 δεν έχω θερμοστατη εδω και ένα χρόνο και η θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι δεν υπερβαίνει ούτε το ανώτατο ούτε το κατώτατο όριο.
Μπορεί να μου το εξηγήσει αυτό καποιος επιστημονικά....;;;;
Και μην βιαστείτε να μου πείτε για χαλασμένο θερμόμετρο...
Οταν το βάζω σε κρύο η ζεστό νερό δείχνει σωστά..

Αυτά πρός το παρόν....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-01-10, 17:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κοίτα να δεις
αυτά όλα είναι κανόνες
πχ το ενυδρείο σου πρέπει για να φιλοξενήσει τα ψαρια να έχει τιμές νερού no2 -0 nh4-0 και no3 όχι πάνω από 25 αυτό το ρυθμίζεις με της αλλαγές σου

στο θέμα θερμοστάτης παίζουν πολλά ρολο μπορεί το σπίτι να είναι ζεστό αλλα σίγουρα δεν είναι στους 26 εκτος και είναι καλοκαίρι

ούτε το νερό δικτύου έχει τόσο χαμηλές σκληρότητες

σου είναι τόσο δύσκολο να κανεις λίγες αλλαγές παραπάνω μέχρι να δεις ότι όλα είναι καλά ??

και λες να κανεις αυτά που έκανες παλιά
δηλαδή τι να έχεις ψαρια που απλά επιβιώνουν αυτό θες ??
ρωτάω δεν ειρωνεύομαι κανέναν για να μη παρεξηγηθώ
είδη έχω παραξηγηθεί αλλα άλλο καπέλο αυτό
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=v0Myo...eature=related
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 08-01-10 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-01-10, 18:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Αντί να κάθεστε και να διαφωνείτε δεν το αφήνετε καλύτερα να δω τι θα κάνω μόνος μου με μετρήσεις και πειράματα έτσι ώστε να μάθω κιόλας ;
Τρείς μέρες τώρα διαβάζω σχεδόν ότι μπορώ από όλο το φόρουμ και συνεχώς διαπιστώνω διαφωνίες.
Αν σας πω ότι στο μικρό ενυδρείο 60 δεν ηξερα και επλενα το φίλτρο και το σφουγγάρι και όλο τον εξοπλισμό με νερό βρύσης, δεν έχω μέσα τίποτα φυσικό από διακόσμηση και παρόλα αυτά τα ψάρια όχι απλά επιβίωσαν εδώ και χρόνο περίπου αλλά έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος, θα αρχίσετε πάλι να μου λέτε για ψάρια ράμπο και ιστορίες ....
Τελικά όλα είναι σχετικά και κατάλαβα ότι κάποια βασικά πράγματα απλά τα ακολουθείς και έλλες φορές βγαίνουν και άλλες όχι....
Παίζουν πολλές παραμετροι τελικά ρόλο...
Μου φαίνεται παραξενο που στο μοκρό ενυδρείο 60 δεν έχω θερμοστατη εδω και ένα χρόνο και η θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι δεν υπερβαίνει ούτε το ανώτατο ούτε το κατώτατο όριο.
Μπορεί να μου το εξηγήσει αυτό καποιος επιστημονικά....;;;;
Και μην βιαστείτε να μου πείτε για χαλασμένο θερμόμετρο...
Οταν το βάζω σε κρύο η ζεστό νερό δείχνει σωστά..

Αυτά πρός το παρόν....
Εγω εχω διαβασει ολα τα ποστ του gab και αν βλεπω διαφωνιες βλεπω οτι στο τελος βγαινει κατι χρησιμο απο ολα αυτα!
Σου δινεται η ευκαιρια να δεις τι "απαιτει" το καθε ψαρι που εχεις ... και γραφεις για πειραματα! Ειναι σαν να λες οτι σχεδιασεις μια μηχανη για να πετανε οι ανθρωποι - ενω ηδη υπαρχουν τα αεροπλανα! Πρεπει να εισαι προσεχτικος μιλαμε για ψυχες ζωντανων! Αν θες πειραματα να ασχοληθεις με κατι που δεν προκαλει πονο και θανατο σε κανενα! Δυστηχως κανενας δεν ειναι δυνατον να σου μεταβιβασει τις γνωσεις και τις εμπειριες του! Διαβασε τι χρειαζεται το καθε ψαρακι που εχεις και φτιαξε ενα σωστο περιβαλλον για αυτα! Μην ακους κανενα ... βρες απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm τα ψαρια σου και διαβασε που ζουν ... τι θερμοκρασια χρειαζονται ... τι ph, gh!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-01-10, 19:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας πω ότι στο μικρό ενυδρείο 60 δεν ηξερα και επλενα το φίλτρο και το σφουγγάρι και όλο τον εξοπλισμό με νερό βρύσης, δεν έχω μέσα τίποτα φυσικό από διακόσμηση και παρόλα αυτά τα ψάρια όχι απλά επιβίωσαν εδώ και χρόνο περίπου αλλά έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος, θα αρχίσετε πάλι να μου λέτε για ψάρια ράμπο και ιστορίες ....
Τελικά όλα είναι σχετικά και κατάλαβα ότι κάποια βασικά πράγματα απλά τα ακολουθείς και έλλες φορές βγαίνουν και άλλες όχι....
Παίζουν πολλές παραμετροι τελικά ρόλο...
Μου φαίνεται παραξενο που στο μοκρό ενυδρείο 60 δεν έχω θερμοστατη εδω και ένα χρόνο και η θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι δεν υπερβαίνει ούτε το ανώτατο ούτε το κατώτατο όριο.
Μπορεί να μου το εξηγήσει αυτό καποιος επιστημονικά....;;;;
δεν εισαι ο μονος που εχει πλυνει τα υλικα του φιλτρου του με νερο βρυσης και δεν εγινε τιποτα....το κανανε και αλλοι πολλοι....χωρις να συμβει κατι...αλλα και σε πολλους ομως την αλλη μερα τα ψαρια επεπλεαν...παιζει ρολο το ποτε και κατα ποσο εγινε χλωριαση του νερου ..ποσο επιμονα τα επλυνες....και αλλοι παραγοντες...
το θεμα δεν ειναι αν τυχαια κατι δουλεψε σε σενα...το θεμα ειναι μεσα απο τις ατυχιες μερικων να βγαινει ο κανονας "δεν πλενουμε τα υλικα του φιλτρου στη βρυση"...και ασχετως ποσο χλωριο εχει το νερο του δικτυου σου....εσυ και ο καθενας να το εφαρμοζει...
ναι μπορει να τα πλυνεις και να μη γινει τιποτα.
θα ηθελες ομως ο ενας που θα του τυχει να δει ολα τα ψαρια του ανασκελα?? κοστος σε ζωες ψαριων...κοστος συναισθηματικο..και φυσικα και υλικο (αν σκεφτεις να χασεις καμια δεκαρια δισκους...)
οσο για τη θερμοκρασια ποιο ειναι το ανωτατο και κατωτατο οριο?? αυτα τα ορια παιζουν αναλογα με τα ψαρια που εχεις....
τα επισημαινω αυτα οχι για να διορθωσω εσενα..αλλα για να προστατευσω νεα μελη που μπορει να διαβασουν αυτες τις γραμμες και να παραπλανηθουν.
οι κανονες που βαζουμε δε μπαινουν για να κανουν τη ζωη μας δυσκολη...αλλα για να ελαχιστοποιησουμε τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-01-10, 22:57
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε τι χρειαζεται το καθε ψαρακι που εχεις και φτιαξε ενα σωστο περιβαλλον για αυτα! Μην ακους κανενα ... βρες απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm τα ψαρια σου και διαβασε που ζουν ... τι θερμοκρασια χρειαζονται ... τι ph, gh!
Καλησπέρα,
Το παραπάνω site όντως είναι πολύ ενδιαφέρον και έχω αρχίσει να βρίσκω σημαντικές πληροφορίες για το πως θα κινηθώ από δω και πέρα.
θα συνεχίσω όμως να ρωτάω....Δεν πειράζει ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-01-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Το παραπάνω site όντως είναι πολύ ενδιαφέρον και έχω αρχίσει να βρίσκω σημαντικές πληροφορίες για το πως θα κινηθώ από δω και πέρα.
θα συνεχίσω όμως να ρωτάω....Δεν πειράζει ;;;
Και φυσικα να ρωτας οτι θελεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-01-10, 14:41
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Και φυσικα να ρωτας οτι θελεις!!
Καλημέρα,
Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο ίσως φανεί τελείως χαζό αλλά το χω απορία από χτες βράδυ διαβάζοντας διάφορα αρθρα σχετικά με το νερό κτλπ.
Αν αντί για αλλαγές νερού καταφέρω και φτιάξω ένα σύστημα το οποίο θα παίρνει το βρώμικό νερό του ενυδρείου ή κάποια ποσότητα αυτού την οποία θα καθορίζω εγώ πόση θα είναι με κάποιο τρόπο, θα το καθαρίζει και θα το ξαναεπιστρέφει στο ενυδρείο στις τιμές που πρέπει έχοντας γίνει κάποια επεξεργασία ενδιάμεσα είτε σε pH είτε σε οτιδήποτε άλλο ή και χωρίς επεξεργασία τι πρόβλημα θα δημιουργούσε αν δημιουργούσε εφόσον αυτό γινότανε συνεχώς;Θα πείραζε την βιολογία;Περιμένω απόψεις .....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-01-10, 14:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλη η σκεψη σου!! Δυστηχως πολυ δυσκολο αλλα και ασυμφορο να πραγματοποιηθει!
Θα πρεπει να αφαιρει τα ΝΟ3 που υπαρχουν στο νερο αλλα και να προσθετει απαραιτητα ιχνοστοιχεια που ειναι αναγκαια για τα φυτα και τα ζωντανα!
Σαν το φρεσκο νερακι δεν ειναι τιποτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-01-10, 14:54
Το avatar του χρήστη arisedu
arisedu Ο χρήστης arisedu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μέσα 7 γκαπι και τρια σαλιγκάρια πολύ μικρά.Δύο στριφτα και ένα στρογγυλό στο μέγεθος φακής.
Τα σαλιγκάρια σύντομα θα αρχίσουν να αναπαράγονται σαν τρελά και να τρώνε τα φυτά σου. Σε λίγο θα είναι πολύ δύσκολο να τα αποκρίνεις. Σου συνιστώ όσο είναι νωρίς να τα αφαιρέσεις από το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-01-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arisedu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκάρια σύντομα θα αρχίσουν να αναπαράγονται σαν τρελά και να τρώνε τα φυτά σου. Σε λίγο θα είναι πολύ δύσκολο να τα αποκρίνεις. Σου συνιστώ όσο είναι νωρίς να τα αφαιρέσεις από το ενυδρείο σου.
Τα πιο πολλα σαλιγκαρακια κανουν καλο στο ενυδρειο μας!
Αν προσεχουμε τη ποσοτητα τροφης που ριχνουμε στο ενυδρειο ο πλυθησμος τους θα ειναι μικρος!
Μπορεις να τα αναγνωρησεις απο εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ g7f Αρχάριοι γλυκού νερού 6 06-01-10 22:20
Παω για δευτερο ενυδρειο στο τριτο κεγομαι λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 2 04-01-10 10:58
δευτερο ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-06-09 10:47
Δευτερο ενυδρειο Dionysia Χρυσόψαρα 7 19-01-09 09:30
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ (συνεχεια) newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11672 seconds with 14 queries