Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-07, 18:50
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Αρχάριος με διάφορα προβληματάκια

Καλησπέρα. Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 110lt, me 95lt νερό, το οποιο δουλεψα χωρις ψαρια και με διάφορα προσθετα που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης του Pet Shop για 15 μερες. Τότε μου έδωσε τα πρώτα ψαράκια, τα οποία ακόμα ζούν κανονικά (μάλλον απο τύχη), ενώ 1,5 μήνα μετά πήρα και άλλα 3. Τα ψάρια που έχω δεν ξέρω τι είναι, και όσο κ αν έψαξα δεν βρήκα κάποια στοιχεία. Μετά απο "έρευνα" πιθανολογώ οτι είναι

2
Electric Yellow Labido (http://www.aquahobby.com/gallery/img/labido3.jpg )
2 παρόμοια αλλά σε ρόζ (κάτι για παπαγαλάκια μου ειπε...)
1 plecostomus
**************
1 Cyrtocara moorii ( http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/mooriiX2.jpg )
1 Leporinus fasciatus ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm)
1 Μικρο και μακρύ algae killer
και άλλα 2 τα οποια, μόνο χαρακτηριστικά μπορώ να δώσω. Το ένα είναι γαλάζιο "στρουμπουλό" με τρίγωνο στόμα(σαν να είναι διαρκώς ανοικτό) και το άλλο σκούρο καφέ με πορτοκαλί λωρίδες
όπως καταλάβατε, είμαι εγώ άσχετος, αλλά την ίδια εντύπωση μου έδωσε και ο ιδιοκτήτης, αφού εδώ ξεκινάνε και τα προβλήματα μου...τα πρώτα ψαράκια (στην πρώτη...παραγραφο) έμειναν μέσα πάνω απο ένα μήνα, χωρίς πρόβλημα.Στην συνέχεια πήγα να πάρω τα υπόλοιπα, εν αγνοία μου εαν μπορώ να βάλω τα συγκεκριμένα, μου τα έδωσε, και τώρα δεν έχω πλέον ενυδρείο αλλά αρένα.Δεν φτάνει μόνο αυτό, παρουσιάστηκε μέσα αλγη, για την οποία η ιδέα του ηταν "τι προτείνεις να κάνουμε?", ο ένας πλακόστομος είναι μόνιμα κρυμμένος σε 2 σημεία, δεν έρχεται καν στο μπροστινό τζάμι,ενώ όλα τα ψάρια κάνουν επιθεση στο άγνωστο καφέ, και του τσιμπούν τα πτερύγια.
Στο ενυδρείο εχω μόνο πλαστικά φυτά, αφου με τα πραγματικά θα είχα πρόβλημα με τον αστακό, τον οποίο τελικά έβγαλα γιατι κυνηγούσε τα υπολοιπα ψάρια(μα τι αλλο μπορεί να πάει στραβά???)Πριν παρουσιαστεί η άλγη, πήρα ενα τέστ για ΝΗ4-ΝΗ3.

Εδώ λοιπόν ζητάω την βοήθειά σας, γιατι όσο και αν έψαξα στην περιοχή, συμπέρανα οτι κανείς δεν μπορεί να μου δώσει σωστές πληροφορίες....
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...

Αυτά...όπως καταλάβατε, δύσκολα τα πράγματα, αλλά δεν το βάζω κάτω!
Η θερμοκρασία στο νερό είναι 26oC, χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 700lt/h, 2 λάμπες 20w/10.000K η κάθε μία, και μια αντίσταση 150W αν δεν κάνω λάθος.
ΒΟΗΘΕΙΑ!

(sorry για το μεγάλο post, αλλα έπρεπε να πω τον πόνο μου ,και να δώσω όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται...εαν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες, αλλα από αύριο)

Καλως σας βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-07, 19:03
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
Χρησιμοποιώντας υγρά τεστς. Από τα καλύτερα που κυκλοφορούν είναι της Aquarium Pharmaceuticals.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?


Μία φορά την εβδομάδα αλλάζεις το 30% του νερού χρησιμοποιώντας τη συνιστώμενη ποσότητα αντιχλωρίου που σου δίνει ο κατασκευαστής του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11569

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.


Οι πλεκόστομοι δεν είναι και οι καλύτερη λύση για την άλγη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις otocynclus, SAE, caridina japonica (γαρίδες) και διάφορα άλλα αλγοφάγα ψάρια. Πες μας τι άλγη έχεις (μια φωτό θα βοηθούσε πολύ) για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...


Βάλε φωτό των ψαριών που έχεις για να σου πούμε τι ψάρια έχεις και ποιες είναι οι διατροφικές τους ανάγκες.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και μην εγκαταλείπεις! Υπομονή και διάβασμα χρειάζεται
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-07, 19:10
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλώς ήρθες κι από εμένα,
ο liolios σου τα είπε όλα, εγώ θα προσθέσω:
η δοσολογία του sera aqutan είναι 5ml για 20λίτρα νερού που προσθέτεις, οπότε για κάθε αλλαγή σου χρειάζεσαι 8-9 περίπου ml (πριν έγραψα 15, λάθος! το διόρθωσα, συγγνώμη, κεκτημένη ταχύτητα)

Θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ για NO2 (νιτρίτης) και κυρίως για ΝΟ3 (νιτρικά άλατα/νιτράτης) αφού το ενυδρείο προφανώς θα έχει στρωθεί μετά από 3 μήνες χρήση.

επίσης θα χρειαστεί να κάνεις κάτι με την σύνθεσή σου και θα σου τα πουν πιο λεπτομερώς αφού ανεβάσεις φώτο για να φανεί ποια ψάρια ακριβώς έχεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 25-01-07 στις 20:14 Αιτία: λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-07, 20:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ελα σε επαφη με καποιο απο τα παιδια που γραφουν εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10867 για αμεση βοηθεια, ο συνδυασμος ψαριων που εχεις ειναι καταστροφικος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-07, 21:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να το πω οσο πιο ευγενικά γινεται...
Μηπως πρεπει να το ξαναπαμε απο την αρχη το ενυδρειο καθοτι ουτε το φιλτρο ειναι καταλληλο απο οσο βλεπω, ουτε το χαλικι, ουτε τα ψαρια...
Για το decor θα το αφησω απλα ασχολιαστο...
Απο οτι εχω καταλαβει βεβαια ειχες "καλο" καθοδηγητη, αλλα ριξε και καμμια ματια στο internet να δεις τι κανει ο υπολοιπος κοσμος βρε παιδι μου....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-07, 22:01
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Θα ελεγα την Αφροδιτη να την παρεις κατω απο τον κιονα... θα πεσει να την πλακωσει..
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-07, 22:21
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Θα πρέπει να κάνεις κάτι για τα ψάρια σου, το συντομότερο δυνατό.
Μια πρώτη λύσει είναι να επικοινωνήσεις με τον μαγαζάτορα που σου τα έδωσε (έχει και αυτός μέρος της ευθύνης, εάν όχι ολόκληρη την ευθύνη), ώστε να του επιστρέψεις μερικά ψάρια πίσω. Εάν δεν είναι εφικτό αυτό, μπορούμε να κανονίσουμε τα ψάρια σου να δοθούν σε κάποιο άλλο Pet-Shop ανταλλαγή (με κάποιο άλλο ψάρι ή με τροφή π.χ.), ή να τα χαρίσουμε σε κάποιον που τα θέλει και μπορεί να τα συντηρήσει.

PS τσέκαρο τα PM σου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-07, 22:40
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Επιστροφές στα ψάρια εδώ στα Χανιά γίνονται οπότε κάντο σύντομα πριν αρχίσουν οι απώλειες.Διάβασε καλά σ αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm που θα βρεις πολλά θέματα για το πως θα ξεκινήσεις και όχι μόνο.Καλύτερα να ξεστηθεί όλο σχεδόν το ενυδρείο (διακοσμητικά, πλαστικά φυτά,χαλίκι κλπ) και όχι μόνο τα ψάρια και μετά από να στηθεί σωστά τη δεύτερη φορά.Για όποιες απορίες έχεις ρώτα εδώ και όχι στο pet shop...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-07, 22:46
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

προφανώς αυτό θα γίνει, για να γίνει σωστά, τώρα που είναι νωρίς ακόμα.
αύριο πρωί θα πάω να τον συνεννοηθώ
άσχετο, όταν λέμε "ξεστήνω" τα ψάρια τι γίνονται μέχρι να ξαναστηθεί?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 25-01-07 στις 23:41 Αιτία: αλλαγή από greeklish σε ελληνικούς χαρακτήρες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-07, 23:02
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

καλωσηρθες και απο μενα1 οταν λεμε ξεστινω δινεις ολα τα ψαρια πρωτα και μετα βγαζεις τα παντα απ το τανκ κοιτας φοτο απο ενυδρεια να παρεις ιδεες κατασταλαζεις τι ψαρια θες το συζητας εδω γεμιζεις το ενυδρειο ξανα και στρωνεις απ την αρχη ετσι θα ταν το καλυτερο..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-07, 23:03
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Θα πρότεινα να αντικατασταθεί και το φόντο με μαύρο χαρτόνι.... Μπορώ να ρωτήσω γιατί το συγκεκριμένο φίλτρο δεν ειναι κατάλληλο;;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-07, 23:20
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

To φίλτρο στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ μικρό-λίγη χωρητικότητα σε υλικά.Βέβαια σε ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με όχι μεγάλη ιχθυοφόρτιση μάλλον σε καλύπτει.Το να το ξεστήσεις ενοώ να τα βγάλεις όλα από μεσα εκτός μόνο το νερό και το φίλτρο που μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις το συντηρείς με λίγη αμμωνία ή τροφή για να μην το ξαναστρώσεις απ την αρχή.
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-07, 23:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τουλαχιστον απο τις φωτο δεν βλεπω να εχει κανα σοβαρο σφουγγαρι για να αναπτυχθει βιολογια.. και ειναι πολλα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-07, 23:59
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm Εμφάνιση μηνυμάτων
το συντηρείς με λίγη αμμωνία ή τροφή
τι τροφή είναι αυτή δηλαδή?
ενα ενα για να καταλάβω. προφανώς πρέπει να φύγουν τα ψάρια απο μέσα για το στήσιμο, ενώ γενικα πρέπει να το ελαφρύνω σχετικά με την διακόσμηση, σωστά?το πρώτο που σκέφτηκα να αφαιρέσω ειναι το κεραμικό, το οποιο πιστεύω οτι θα μου δημιουργήσει αργότερα αλλα προβλήματα(η κανω λάθος?)
αν βγάλω το χαλίκι, τι μπορώ να βάλω? τα ψάρια τι μπορώ να τα κάνω μέχρι να τελειώσει το στήσιμο?δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να τα πάρει πίσω, παρόλο που μου τα έδωσε αλλα αντι άλλων. αφού πλέον δεν έχω τον αστακό, νομίζω οτι μπορώ να βάλω και κανονικά φυτά
για εξηγήστε λίγο παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-07, 00:07
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το μονο που δεν χρειαζεται να αλλαξεις ειναι το χαλικι.
Ολα τα αλλα που εχεις μεσα, αγαλματακια και λοιπα ασχετα πρεπει να βγουν, να βαλεις κανενα ξυλο και φυτα και να κρατησεις μονο καποια ψαρια που θελεις και μπορουν να μεινουν στο ενυδρειο σου.

(Αν και δεν βλεπω κανενα που να μπορει να μεινει....)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-07, 00:16
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
τι τροφή είναι αυτή δηλαδή?

προφανώς πρέπει να φύγουν τα ψάρια απο μέσα για το στήσιμο,


ενώ γενικα πρέπει να το ελαφρύνω σχετικά με την διακόσμηση, σωστά?το πρώτο που σκέφτηκα να αφαιρέσω ειναι το κεραμικό, το οποιο πιστεύω οτι θα μου δημιουργήσει αργότερα αλλα προβλήματα(η κανω λάθος?)


αν βγάλω το χαλίκι, τι μπορώ να βάλω?



τα ψάρια τι μπορώ να τα κάνω μέχρι να τελειώσει το στήσιμο?


Τα ψάρια πρέπει να τα δώσεις οριστικά και να τα αλλάξεις αφού πρώτα διαβάσεις και δεις τι θες και τι μπορείς να βάλεις
Αντί για αμμωνία επειδή μπορεί να μπερδευτείς με τις δοσολογίες μπορεις να ρίχνεις λίγη απ την τροφή που τωρα χρησιμοποιείς για να συντηρείς το φίλτρο κάθε μέρα (έχοντας βγάλει τα ψάρια)
Η διακόσμιση είναι εντελώς αφύσικη και πρέπει να τη βγάλεις όλη, βέβαια γούστα είναι αυτά το βλέπεις και στην πορεία..
Το ενυδρείο σου είναι μικρό για αφρικάνες πχ(οπότε θα έπρεπε να βάλεις άμμο) αλλά θα μπορούσε να γίνει μια χαρά φυτεμένο με λεπτόκοκο χαλίκι αντι γι αυτο που έχεις τώρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 26-01-07 στις 00:32
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-07, 00:43
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μενει λοιπον να δούμε αν θα τα πάρει πίσω....αυριο το πρωι θα περάσω, και θα σας πω το μεσημεράκι τι έγινε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-07, 00:55
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ξεκίνα να διαβάζεις εδώ http://www.aquahobby.com/e_gallery.php
προφίλ ψαριών για να προετοιμάζεσε για το νέο στήσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-07, 02:36
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα τι ακριβώς παίζει με το φίλτρο... Γενικά θέλω να ρωτήσω γιατί ενδιαφέρει και μένα... Σόρυ αν ρωτάω σε θέμα που δεν έιναι δικό μου. Στο 120λιτρό μου το eheim 2213 (εξωτερικό) επαρκεί ή να βάλω και ενα εσωτερικό ου έχω με μέγιστη ροή 950λίτρα/ώρα;;; Τι θα ήταν το ιδανικό;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-07, 07:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

επαρκει το 2213...
Οσο για το χαλικι παραειναι χοντρο για μικρο ενυδρειο με μικρα ψαρισ, ενω εχω και τις αμφιβολιες μου για την ουδετεροτητα του...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-07, 13:19
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

λοιπον, το oscar μας αφησε χρονους χ8ες βραδυ...τα υπολοιπα, μεχρι στιγμης είναι ήρεμα.μίλησα με τον ιδιοκτήτη στο κατάστημα, ο οποίος μου είπε οτι στησίματα τύπου "τροφη" γίνονταν το '60(δεν κρινω αφου δεν ξερω, μεταφορά του λόγου του κάνω...).δεν συζητήσαμε για επιστροφή, ελλείψει χρόνου, αλλά θα ξαναπεράσω αύριο πρωί.σήμερα βγάζω τα περιττά στολίδια, θα αφήσω μόνο το χαλίκι, τα φυτά και τα ψάρια μέσα, κολόνες καραβια κλπ εξω(διακόσμιση σε ράφι....)
τι άλλο μπορώ να κάνω για αρχή, μέχρι να ξεκαθαρίσω το θέμα των ψαριών?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-07, 13:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
ο οποίος μου είπε οτι στησίματα τύπου "τροφη" γίνονταν το '60
Δηλαδή???
Ξεκαθάρισε αν μπορείς με τα ψάρια τι θα κάνεις...Το ότι βγήκε η διακόσμιση είναι μια καλή αρχή, κρίμα για το όσκαρ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-01-07, 13:59
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

προφανώς εννοεί πως, αφού υπάρχουν τα χημικά, όπως και κάναμε το αρχικό στήσιμο, γιατί να ασχοληθείς με τροφή...
σχετικά με τα ψάρια, ποιά από τα ήδη υπάρχοντα μπορούν να παραμείνουν?πχ τα παπαγαλάκια και τα yellow labido?αυτα ηταν τα πρώτα που πήρα, και με τα οποία δέν είχα πρόβλημα...εαν βέβαια πρέπει όλα να φύγουν λόγω συνθηκών, έτσι θα γίνει....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
η δοσολογία του sera aqutan είναι 5ml για 20λίτρα νερού που προσθέτεις, οπότε για κάθε αλλαγή σου χρειάζεσαι 8-9 περίπου ml (πριν έγραψα 15, λάθος! το διόρθωσα, συγγνώμη, κεκτημένη ταχύτητα)

την προσθήκη λοιπόν σε aqutan την κάνω για το νερό που προσθέτω, η για το συνολικό όγκο?με είχε ενημερώσει οτι πρέπει να το κάνω για το συνολο, δηλαδή να βάζω περίπου 25ml κάθε αλλαγή, κάτι που μου φαινόταν παράξενο, αφού ήδη υπάρχει στο νερό που ήδη βρίσκεται στο ενυδρείο.

επίσης, γιατί είναι καλύτερο το μαύρο χαρτόνι αντί για το φόντο που ήδη υπάρχει?βεβαια, τωρα κανω ενα μικρό συσχετισμό, και παρατηρώ οτι ο πλεκόστομος σταμάτησε να πηγαίνει στο μπροστινό τζάμι, από την περίοδο που έβαλα πίσω την ζελατίνα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 26-01-07 στις 17:58
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-07, 14:14
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

ειναι λιγα τα λιτρα για λαμπιδο,εκτοσ αν μεινουν μονο αυτα και κανενα αλλο. αλλα δεν νομιζω πως το ξεκινημα του ενυδρειου σου πρεπει να γινει με αφρικανες κιχλιδες. ενα φυτεμενο με ζωοτοκα που ενθουσιαζουν με τα χρωματα και τις γεννες του τους πιο πολλους και ειδικα αυτους που ξεκινουν. εναλλακτικα 2-3 νανοκιχλιδες αμερικησ που ειναι πανεμορφα ψαρια και με ενδιαφερουσα συμπεριφορα μαζι με κοπαδακι τετρα.
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-07, 14:49
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
...μίλησα με τον ιδιοκτήτη στο κατάστημα, ο οποίος μου είπε οτι στησίματα τύπου "τροφη" γίνονταν το '60(δεν κρινω αφου δεν ξερω, μεταφορά του λόγου του κάνω...).δεν συζητήσαμε για επιστροφή, ελλείψει χρόνου, αλλά θα ξαναπεράσω αύριο πρωί.....
Γεια σου giorgio και καλώς ήρθες.

Ο θάνατος του οσκαρ λέει ότι ο προτεινόμενος τρόπος στησίματος του μαγαζάτορα δεν είναι ο σωστός. Για τα διακοσμητικά δεν το σχολιάζω (είναι θέμα γούστου) αλλά δεν μπορεί να προτείνει ένα τέτοιο set-up και να θεωρεί παλιό ένα τρόπο που είναι δοκιμασμένος και δουλέυει.

Είναι λογικό να μπερδευτείς και να μην ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αφού ακούς πολλά+διάφορα.
Η γνώμη μου είναι να επιστρέψεις όλα τα ψάρια (και ότι άλλο μπορείς) και να μελετήσεις ένα σωστό ξεκίνημα.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-07, 15:04
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
την προσθήκη λοιπόν σε aqutan την κάνω για το νερό που προσθέτω, η για το συνολικό όγκο?
Για το νερο που προσθετεις,οχι για το συνολικο ογκο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 26-01-07 στις 17:57
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

φυσικά και για τον όγκο του φρέσκου νερού προσθέτουμε αντιχλώριο! το παλιό έχει αποχλωριωθεί βέβαια, γιατί να το υπολογίσεις?
και καλύτερα πάρε seachem prime αν βρεις, είναι πάρα πολύ πιο οικονομικό

...άλλος ένας μαγαζάτορας που ποτέ δεν έψαξε και δεν ασχολήθηκε με το αντικείμενο της δουλειάς του...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-07, 16:05
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλησπέρα!
μίλησα το πρωι με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος, τον ενημερωσα (για αλλη μια φορα) για τα προβλήματα, και του είπα οτι αφενως θέλω να ξαναστήσω το ενυδρείο, αφετέρου οτι πρέπει να φύγουν τα ψάρια απο μέσα. Τον ενημέρωσα οτι αυτά δεν ταιριάζουν μεταξύ τους, ενώ λέγωντας του οτι θέλω να βάλω φυτά μέσα, μου είπε οτι τα ψάρια αυτά δεν μπορούν να μπούν με φυτα...
τελος πάντων, δευτέρα μεσημέρι το ενυδρείο δεν θα έχει ψάρια.
Ερωτήσεις:
1) να αδειάσω το ενυδρείο και να βάλω φρέσκο-καθαρό νερό, η να στρώσω το ήδη υπάρχον?
2) Η αντλία με το φίλτρο, επαρκούν η όχι?απο ότι διάβασα, η αντλία πρέπει να ανακυκλώνει τουλάχιστον 3 φορές το νερό σε μία ώρα, οπότε με καλύπτει.το φίλτρο όμως?
3) Να πλύνω το φίλτρο και να ξεκινήσω απο το μηδέν, η να το κρατήσω ως έχει?
4) το χαλίκι έχει πάνω άλγη.να το καθαρίσω η να το αφήσω έτσι?Υπόψιν, αφού το ενυδρείο δούλευε πάνω απο 2 μήνες, σίγουρα υπάρχουν ακαθαρσίες κάτω απο το χαλίκι...
5) Σχετικά με τα φυτά, πρέπει να μπούν απο την αρχή, η να στρώσω πρώτα το νερό?Κάνει το χαλίκι που έχω, η να βάλω απο κάτω άλλο υπόστρωμα?σκέφτηκα να αγοράσω και το θερμαινόμενο "δάπεδο", για να γίνεται μια ανακύκλωση στο νερό, αφού θα βοηθήσει τα φυτά.
6) Να κρατήσω τον μικρο algae killer, αφού βλέπω οτι κάνει πολυ καλή δουλεία, θα βοηθήσει σε κάτι όσον αφορά τα στρώσιμο?
Για τους χανιώτες, σε ποιό μαγαζί θα βρώ καλά τέστς για το νερό?
αργότερα θα θυμηθώ και άλλα, σιγά σιγά διαβάζω και γεννιούνται οι απορίες...γενικά προτίμησα να το πάρω απο την αρχή, πάει 1 μήνα πίσω, αρκεί να γινει σωστά η δουλείά, γιατι μετά το θάνατο του oscar,συνειδητοποίησα το μέγεθος του προβλήματος
Επίσης ένα τελευταίο, το νερό της περιοχής μου δέν κάνει για ενυδρείο(κάτι μου ανέφερε για σκληρότητα >14) οπότε παίρνω νερό από γειτονική περιοχή, του οποίου το νερό μου είχε πεί οτι είναι ιδανικό (απο την Αγυιά για όσους ξέρουν...)
αντε και καλή αρχή!(πάλι...)

αποριών συνέχεια!
απο οτι κατάλαβα (2 μέρες τώρα δεν κάνω τιποτα άλλο παρα να διαβάζω οσα περισσότερα γίνεται, εχω διαβάσει όλο το tsamisaquarium.gr) ,πρέπει πρώτα να αποφασίσω για τα ψάράκια που θα βάλω, και στην συνέχεια να ξεκινήσω το στρώσιμο. Ρωτάω γιατί, θέλω να βάλω μέσα και φυτά, τα οποία μπαίνουν ανάλογα με τα ψαράκια που θα ζούν μέσα (ωστε να ταιριάζει στο φυσικό περιβάλλον), τα οποία φυτά μπαίνουν πρίν γεμίσει το ενυδρείο.Επίσης, επειδή θέλω να βάλω και πέτρες, κάνουν αυτές που βρίσκονται σε ποταμούς?πώς μπορώ να τις δοκιμάσω?κοντά υπάρχει ποταμός με πεντακάθαρο νερό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-01-07 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-07, 16:24
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
πρέπει πρώτα να αποφασίσω για τα ψάράκια που θα βάλω, και στην συνέχεια να ξεκινήσω το στρώσιμο
Το στρωσιμο αρχισε το απο τωρα, ετσι ωστε οταν ειναι ετοιμο το φιλτρο (εχει δηλαδη αποικηθει απο τα βακτηριδια) να βαλεις οποια ψαρια αποφασισεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτάω γιατί, θέλω να βάλω μέσα και φυτά, τα οποία μπαίνουν ανάλογα με τα ψαράκια που θα ζούν μέσα (ωστε να ταιριάζει στο φυσικό περιβάλλον), τα οποία φυτά μπαίνουν πρίν γεμίσει το ενυδρείο
Σωστα καταλαβες οτι το τι φυτα θα βαλεις εξαρταται αμεσα απο τα ψαρια που θα φιλοξενησεις (ας πουμε αν θελεις να εχεις αφρικανικες κιχλιδες, μπορεις να βαλεις καποια πολυ συγκεκριμενα φυτα). Τα φυτα οποτε τα βαζεις αφου αποφασισεις ποιοι θα ειναι οι κατοικοι του ενυδρειου σου. Οταν τα φυτεψεις το ενυδρειο ασφαλως θα ειναι γεματο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, επειδή θέλω να βάλω και πέτρες, κάνουν αυτές που βρίσκονται σε ποταμούς?πώς μπορώ να τις δοκιμάσω?κοντά υπάρχει ποταμός με πεντακάθαρο νερό...
Εδω πρεπει να τσεκαρεις το αν ειναι η οχι ασβεστολιθικες οι πετρες. Ριχνεις λιγο ακουαφορτε πανω στην πετρα και αν αυτη αφρισει τοτε ειναι ασβεστιλιθικη... Μια ασβεστολιθικη πετρα μπορει να ανεβασει στα υψη τη σκληροτητα του νερου σου, οποτε καταλαβαινεις οτι και αυτο επηρεαζει τις επιλογες που εχεις οσων αφορα τη συνθεση των ψαριων σου. Εχω την εντυπωση οτι οι πετρες απο τα ποταμια δεν ειναι στην πλειοψηφια τους ασβεστολικες αλλα καλυτερα περιμενε και αλλες απαντησεις γι αυτο. Μετα το τεστ με το ακουαφορτε, λοιπον, τις βραζεις, τις ξεπλενεις καλα και τις βαζεις στο ενυδρειο...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54
Aρχάριος με τα ενυδρεία celica192tsport Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 15-11-05 12:51
Προβληματάκια στο στρώσημο DJK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-10-05 14:21
Προβληματάκια με Dtail Bettas. soza Bettas 8 03-05-05 15:59
Δύο προβληματάκια johnny98130 Δίσκοι 9 19-09-03 18:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11236 seconds with 13 queries