Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-05, 23:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Ταγκανικα ξεκινησε.......

Ξεκινησα το 200 λιτρο Ταγκανικα που σας ελεγα..... Φωτος θα ανεβουν συντομα.... Πετρα και λαβα μπολικη με πανεμορφη ψιλη αμμο..... Το φιλτρο ειναι στρωμενο ετοιμο (εσωτερικο cayman 900l/h). Τα πρωτα ψαρια που μπηκαν ειναι 6 μπρικαρντι κουκλακια..... Το ενα μας αφησε αφου του την επεσαν τα υπολοιπα και το λιανισαν..... Σε δευτερη φαση θα προστεθουν 4 λελεουπι.... Το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο δεν εχει κινηση στο μεσο και ψηλα.... Τι να κανω;;; Επισης η αμμος ψιλοβρωμιζει μηπως να βαλω κανα πλεκο ή κορυ να καθαριζει;;;; Τι ταιριαζει για ταγκανικα;;; Εκτος απο τα αυτα τα ψαρια με παιρνει για τιποτα ακομα;;;; Μου εχουν γυαλισει κατι τρετοκεφαλοι μικρουληδες και σκεφτομαι για κανα 2 κομματια.... Οταν μεγαλωσουν εχει ο θεος.....Ακουω συμβουλες γιατι το Ταγκανικα ειναι καινουρια μοδα σχετικα και δεν βρισκω πολλα πραγματα σε ξενα φορουμ....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-05, 02:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

200 λιτρα ειναι λιγα αν ξεκινησες με ομαδα N. brichardi. Συντομα θα γεννησουν, κι οσο μεγαλωνει η αποικια, καθε αλλο ειδος θα διωκεται (ειδικα ειδη οπως N. leleupi ή N. tretocephalus)..
Εξαιρεση μια ομαδα (μικρη για 200 λιτρα, 1 αρσενικος 2-3 θηλυκιες) Cyprichromis leptosoma που κολυμπουν στην μεση κι απανω.

Εκτος κι αν το ενα απο τα brichardi ηταν αρρωστο, μου φαινεται περιεργο να το λιανισαν τα αλλα - εχεις αρκετη πετρα-κρυψωνες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-05, 14:45
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Τολη μη σου φαινεται περιεργο, και το μαγαζι που μου τα πουλησε ειχε απωλειες απο τετοιες επιθεσεις...... Το ενυδρειο ειναι φουλ στην κρυψωνα και απο πετρα τιποτα αλλο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-05, 19:53
altsam Ο χρήστης altsam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2004
Μηνύματα: 7
Exclamation

Επειτα απο 2 εβδομαδες στρωσηματος ετοιμασα και εγω το δικο μου τανγκανικα και αρχισα με 3 brichardi και μετα απο 5 μερες προσθεσα 2 leleupi.To αποτελεσμα ειχε τα πρωτα να γινουν μια ομαδα που κολυμπα κυριως απο την μεση και πανω ενω το ενα απο τα leleupi κανει βολτες στον βυθο αποκλειστικα και το αλλο να είναι παραγκωνισμενο στην δεξια μερια του ενυδρειου και πολυ φοβισμενο.Βεβαια ολα αυτα μεσα σε μιαμιση μερα δε ξερω τι θα επακολουθησει σε καμια βδομαδα αλλα σκεψου το λιγο.Σημειωση τα brichardi ειναι μικροτερα σε μεγεθος αρα καλο θα ηταν να επαιρνες μικρα leleupi.Παντως εμενα μου βγηκαν επιθετικα ασχετα αν τα brichardi δεν χαμπαριαζουν απλα δεν πανε και φιρι φιρι.Μπορει βεβαια ολο αυτο να ειναι προσωρινο αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-05, 18:31
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σε εμενα δουλεψε αναποδα το συστημα..... Τα μπρικαρντι την επεσαν στα μεγαλυτερα λελεουπι και τα λιανισαν..... Ηση τα εχω μια εβδομαδα μαζι χωρις μεν απωλειες αλλα τα λελεουπι ειναι να τα κλαις..... Ευτυχως εχω και ενα κατοσταρι ετοιμο να τα βαλω εκει αν συνεχισει το κυνηγητο....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-06, 22:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον εκανα τις απαραιτητες αλλαγες και τωρα εχω στο 200 λιτρο 7 μονα λελεουπι......Τι αλλο να βαλω για παρεα;;;; Εχω μπανισει κατι καλβους αλλα οι πληροφοριες που εχω ειναι αλληλοσυγκορουομενες..... Αλλοι λενε οτι ταιριαζουν αλλοι το αποκλειουν..... Εχει κανεις αποψη;;;;; Τι αλλο θα μπορουσα να ταιριαξω με τα λελεουπι και να εχουν και λιγο χρωμα;;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-06, 23:17
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Γιατι δεν βαζεις μια ομαδουλα απο julidochromis μεσα?
Μπορεις να βαλεις και καποια shell dwellers,σχηματιζοντας μια περιοχη με αμμο και κοχυλακια.
Ισως καποια κιπριχρομις? εχουν και ωραιο χρωμα αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-06, 23:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τα μπρικαρντι τι εγιναν ;
Πηγαν βολτα στον Χορτιατη ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04265 seconds with 12 queries