Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 25-01-07, 18:50
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Αρχάριος με διάφορα προβληματάκια

Καλησπέρα. Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 110lt, me 95lt νερό, το οποιο δουλεψα χωρις ψαρια και με διάφορα προσθετα που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης του Pet Shop για 15 μερες. Τότε μου έδωσε τα πρώτα ψαράκια, τα οποία ακόμα ζούν κανονικά (μάλλον απο τύχη), ενώ 1,5 μήνα μετά πήρα και άλλα 3. Τα ψάρια που έχω δεν ξέρω τι είναι, και όσο κ αν έψαξα δεν βρήκα κάποια στοιχεία. Μετά απο "έρευνα" πιθανολογώ οτι είναι

2
Electric Yellow Labido (http://www.aquahobby.com/gallery/img/labido3.jpg )
2 παρόμοια αλλά σε ρόζ (κάτι για παπαγαλάκια μου ειπε...)
1 plecostomus
**************
1 Cyrtocara moorii ( http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/mooriiX2.jpg )
1 Leporinus fasciatus ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm)
1 Μικρο και μακρύ algae killer
και άλλα 2 τα οποια, μόνο χαρακτηριστικά μπορώ να δώσω. Το ένα είναι γαλάζιο "στρουμπουλό" με τρίγωνο στόμα(σαν να είναι διαρκώς ανοικτό) και το άλλο σκούρο καφέ με πορτοκαλί λωρίδες
όπως καταλάβατε, είμαι εγώ άσχετος, αλλά την ίδια εντύπωση μου έδωσε και ο ιδιοκτήτης, αφού εδώ ξεκινάνε και τα προβλήματα μου...τα πρώτα ψαράκια (στην πρώτη...παραγραφο) έμειναν μέσα πάνω απο ένα μήνα, χωρίς πρόβλημα.Στην συνέχεια πήγα να πάρω τα υπόλοιπα, εν αγνοία μου εαν μπορώ να βάλω τα συγκεκριμένα, μου τα έδωσε, και τώρα δεν έχω πλέον ενυδρείο αλλά αρένα.Δεν φτάνει μόνο αυτό, παρουσιάστηκε μέσα αλγη, για την οποία η ιδέα του ηταν "τι προτείνεις να κάνουμε?", ο ένας πλακόστομος είναι μόνιμα κρυμμένος σε 2 σημεία, δεν έρχεται καν στο μπροστινό τζάμι,ενώ όλα τα ψάρια κάνουν επιθεση στο άγνωστο καφέ, και του τσιμπούν τα πτερύγια.
Στο ενυδρείο εχω μόνο πλαστικά φυτά, αφου με τα πραγματικά θα είχα πρόβλημα με τον αστακό, τον οποίο τελικά έβγαλα γιατι κυνηγούσε τα υπολοιπα ψάρια(μα τι αλλο μπορεί να πάει στραβά???)Πριν παρουσιαστεί η άλγη, πήρα ενα τέστ για ΝΗ4-ΝΗ3.

Εδώ λοιπόν ζητάω την βοήθειά σας, γιατι όσο και αν έψαξα στην περιοχή, συμπέρανα οτι κανείς δεν μπορεί να μου δώσει σωστές πληροφορίες....
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...

Αυτά...όπως καταλάβατε, δύσκολα τα πράγματα, αλλά δεν το βάζω κάτω!
Η θερμοκρασία στο νερό είναι 26oC, χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 700lt/h, 2 λάμπες 20w/10.000K η κάθε μία, και μια αντίσταση 150W αν δεν κάνω λάθος.
ΒΟΗΘΕΙΑ!

(sorry για το μεγάλο post, αλλα έπρεπε να πω τον πόνο μου ,και να δώσω όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται...εαν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες, αλλα από αύριο)

Καλως σας βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 23-02-07, 09:12
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

εχεις ευκολα φυτα εκτος τη Eusterallis stellata η οποια εχει καποιες απαιτησεις.απο τη στιγμη που εχεις φυτα μεσα και οσο πιο πολλα βαζεις οι απαιτησεις ανεβαινουν σε λιπασματα και co2.για co2 μπορει να φταξεις μια diy μπουκαλα η μπορεις και να καλυφτεις με excel.η γνωμη μου να σταθεροποιηθει λιγο το ενυδρειο σου και μετα να ξεκινησεις λιπανση.
κανε και ενα τεστ φωσφορικων για να ξερεις που βρισκεσαι.
να ξερεις και οτι η hygrophila που εχεις αν αρχισει να κιτρινιζει υπαρχει ελλειψη σιδηρου.
υπομονη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 27-02-07, 00:26
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή



ΒΒΑ είναι αύτο?μου εμφανίστηκε σε φυτά που βρίσκονταν στο παλιό ξύλο, νομίζω οτι υπήρχε εξ αρχής, αλλά δεν φαινόταν παρά ελάχιστα
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 27-02-07, 01:08
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Ναι μαύρη τριχοειδή άλγη είναι αλλά μου φαίνεται ότι βλέπω και πράσινη τριχοειδή άλγη.
Μην σε αγχόνη το γεγονός κανε μία αναζήτηση, αν δεν έχεις κάνει ακόμα στο φόρουμ, έχει μπορώ να πω από προσωπική πείρα πολλά θέματα, όταν το είχα ψάξει και εγώ το θέμα με είχανε καλύψει και πιστεύω ότι θα σε καλύψουν και εσένα
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 27-02-07, 10:04
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Γιώργο διες και αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15782 που είναι φρέσκο
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 27-02-07, 13:44
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλησπέρα
διάβασα χθές το post, και νομιζω οτι έχουμε το ίδιο πρόβλημα, γιαυτό αλλωστε σκέφτηκα να ακολουθήσω την μέθοδο του excel.
ασχετο, ισχύει κανονικά για μεθαυριο?εαν ναι, τι ώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 02-03-07, 00:13
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

νομίζω οτι γλίτωσα απο την BBA αφού στα σημεία οπου ήταν μεγαλύτερη έχει ήδη κοκκινήσει, ενώ στα υπόλοιπα έχει μια ελαφρά απόχρωση. το νερό όμως έχει θολώσει λίγο, μπορεί να είναι από την άλγη η απο το κερατόφυλλο που διαλύθηκε και έμεινε κάποιες ώρες μέσα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgio : 02-03-07 στις 01:20
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 20-03-07, 20:48
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

πάει η BBA τελικά.Τώρα βρισκόμαστε σε αυτό το σημείο

(σπύρο πως σου φαίνεται το ξύλο?)
λίγες μέρες τώρα έχει παρουσιαστεί άλγη στο τζάμι, δεν ξέρω τι είδος, είναι πράσινη και με μορφή...σκόνης!για ένα παράξενο λόγο έχουν ανέβει τα νιτρικά, χωρίς να έχω αμμωνία ή νιτρώδη, οπότε μάλλον πρέπει να ξαναβάλω κερατόφυλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 20-03-07, 21:01
Το avatar του χρήστη soupia
soupia Ο χρήστης soupia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soupia Send a message via Skype™ to soupia
Προεπιλογή

Γιώργο μπράβο. Πολύ ωραίο έγινε το ενυδρείο σου. ¶ντε σε λίγο θα μας δώσεις κ κανένα κλάδεμα. Μήπως ταίζεις πολύ κ ανέβηκαν τα νιτρικά σου;
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 20-03-07, 21:04
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

εχω και εγω την εντυπωση οτι ριχνω περισσοτερο, παρολα αυτα μέσα σε 2-3 λεπτά δεν υπάρχει τιποτα.άλλωστε, αν εριχνα παραπάνω, δεν θα είχα είτε αμμωνια είτε νιτρώδη?δεν υπάρχει τίποτα απο τα 2
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 20-03-07, 22:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Η αμωνία και τα νιτρώδη μετατρέπονται απ τα βακτηρίδια του φίλτρου σου σε ΝΟ3 που για να είναι ανεβασμένο μάλλον ταίζεις πολύ.Θα μπορούσες να βάλεις και άλλα γρήγορα φυτά.
Η άλγη στα τζάμια που λες είναι η spot, πάρε ένα μαγνήτη και καθάριζε τακτικά γιατί αν μείνει για καιρό φεύγει πιο δύσκολα.
Από μετρήσεις τι έχεις?
Το ενυδρείο σου γίνεται όλο και πιο ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 20-03-07, 22:45
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

απο μετρησεις λεω
ΝΗ4=0,
ΝΟ2=0,
ΝΟ3=20-30 (δεν μπορω να ξεχωρισω, παντως δεν ειναι ουτε 10 ουτε 40)
pH 7,5

φυτα εννοειται οτι θα βάλω και άλλα, αρκεί να βρώ κάποια που να μου αρέσουν (καλα τα δείχνουν τα site, αν δεν το δω απο κοντά για να δω πως θα "δέσει" με τα υπόλοιπα...)
σιγά σιγά συμπληρώνω
το πρώτο πάντως που θα βάλω, αμεσα μάλιστα, είναι κερατόφυλλο, αφού απο τότε που έγινε φυλλο και φτερό το προηγούμενο, έχουν ανέβει τα νιτρικά
Πήρα και τέστ για PO, αλλά οι οδηγίες δεν είναι ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά, αρά πρέπει να ξεθάψω το systran.....
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-03-07, 22:47
Το avatar του χρήστη soupia
soupia Ο χρήστης soupia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soupia Send a message via Skype™ to soupia
Προεπιλογή

Γιώργο ποιας εταιρίας τα τεστ χρησιμοποιείς;
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-03-07, 22:56
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

οτι θες εχω!sera, tetra, AP
sera ειναι τα περισσοτερα, εκτος PO που είναι τετρα, και ΝΟ3, Gh, Kh που είναι AP

εννοείται οτι τα επόμενα θα είναι AP, αλλά νομίζω οτι τα τέστ της σερα δεν μου εμφανίζουν (πολυ) διαφορετικά αποτελέσματα, αφού εαν βάλω εστω και λίγο παραπάνω τροφή, όντως απο κίτρινο γίνεται ελαφρώς πράσινο το διάλυμα, ενώ εαν ταίζω λιτά, τότε γίνεται κίτρινο, και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ακόμα και με πολλαπλές μετρήσεις.Πάντα πριν την χρήση ανακινώ λίγα τα μπουκαλάκια, για να είμαι σίγουρος (μόνο η AP το γραφει...)
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-03-07, 23:21
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα και τέστ για PO, αλλά οι οδηγίες δεν είναι ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά, αρά πρέπει να ξεθάψω το systran.....
Πάρε και ένα τεστ για Fe.Αν έχεις ακόμη κάποια απορία για το τεστ ΡΟ4 της tetra τα λέμε σε πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-03-07, 19:17
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Μόλις έκανα και το τέστ για PO4 ,και βγάνει 0. Τέστ για Fe δεν βρήκα, θα ξαναδοκιμάσω αύριο...
πόσο είναι το ιδανικό για PO4?
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-03-07, 20:25
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Tο ιδανικό είναι κάτι το σχετικό.Με ΝΟ3 10-15, ΡΟ4 0,25-0,5 και Fe το ίδιο θα είσαι μια χαρά.Για φωσφορικά πάρε ή της seachem ή fleet enema(κλύσμα) από φαρμακείο.Είναι πάντως λίγο περίεργο να έχεις αρκετά ΝΟ3 και καθόλου ΡΟ4.Με τεστ της tetra τα έκανες και τα 2?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-03-07, 21:25
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

διαβασα τι θεμα σου και θελω να σε συγχρω για το ενυδρειο που εφτιαξες
πραγματικα μου αρεσει πολυ
συνεχισε ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 26-03-07, 23:12
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Έτοιμο και το moonlight!
με 2 λάμπες απο το multirama και ενα μετασχηματιστή, ολοκληρωθηκε και αυτη η κατασκευή
Το φώς που έχει ομως είναι περισσότερο απο οτι φαίνεται στην φώτο, αλλα θέλω να το περιορίσω με κάποιο τρόπο(ξερει κανεις αν αρκει να ρίξω την τάση στις λάμπες απο 12v σε 9 πχ?)
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 27-03-07, 05:38
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Δοκίμασες πως είναι με τη μια λάμπα μόνο? Μπορείς πάντως να "μειώσεις" το φωτισμό με σκουροδιάφανα καλύματα κάτω από τις λάμπες, κατάλαβες ποιά λέω αυτά τα πλαστικά, όσο πιο σκούρο το κάλυμα τόσο περισσότερο θα "μειώνεται" ο φωτισμός χωρίς να αλλάζει αισθητά το χρωματικό φάσμα...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 03-04-07, 00:26
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Γιώργο έτσι όπως το μεταμόρφωσες.
Αξίζεις συγχαρητήρια καμία σχέση με αυτό το πράμα που ήταν στην αρχή.
Τώρα βέβαια αρχίζουν τα δύσκολα που είναι η συντήρηση του έτσι ώστε να το διατηρηθεί σε αυτό το υψηλό επίπεδο.
Εγώ σου εύχομαι να έχεις πάντα ενθουσιασμό και επιμονή και θα τα καταφέρεις.
Μπράβο σου !
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 07-05-07, 20:23
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

οριστε και η τωρινή κατάσταση του ενυδρείου. Πρόσφατα απέκτησα και τα πρώτα μωρά guppies, (λίγες μερες μετα που τα πήρα γέννησαν), ενώ και τα 8 είναι μια χαρά. δεν τα έχω ξεχωρίσει από τα μεγαλύτερα, αφού δεν φαίνονται να τα πειράζουν(έχουν αρκετά φυτά για να κρυφτούν)

Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 07-05-07, 21:45
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο Γιώργο!
Αν μάζευες τις υγρόφιλες δεξιά και πίσω ωστε να γίνουν μία ομάδα και να καλύψουν και το θερμαντήρα, πολλαπλασίαζες τη λιμνόφιλα για να μην είναι ένα μόνο κομμάτι στο κέντρο αλλά μια μικρή ομάδα και έβαζες και κάποιο κόκκινο για να δώσεις χρώμα θα ήταν ακόμη καλύτερα. Ε μετά θα έμενε το "γρασίδι"
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 08-05-07, 00:39
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

o θερμαντήρας φαίνεται πάλι λόγω κλαδέματος, σε 10 μέρες θα έχει εξαφανιστεί.με την λιμνοφιλα εχω ενα προβλημα αφου, μονο το κομματι που ειναι στο κεντρο αναπτυσσεται κανονικα, τα αλλα 2 ενω ειχαν ξεκινησει, ξαφνικα αρχισαν να χαλανε, μάλλον χαμηλού φωτισμού
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 11-03-09, 23:11
Το avatar του χρήστη meas3467
meas3467 Ο χρήστης meas3467 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: ηλιουπολη αττικης
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην meas3467
Προεπιλογή

τα leporinus fasciatus τι λενε ???!!!!! ξανα βαλτα!!
-------------------------
α ακυρο! ειδα οτι εβαλες guppy
__________________
συνορα ειναι πληγες στο σωμα της γης*

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meas3467 : 11-03-09 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 11-03-09, 23:11
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

τα leporinus? απο αυτο το ενυδρειο, εχω μονο τις anubias nana, ολα τα υπολοιπα τα εχω δωσει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54
Aρχάριος με τα ενυδρεία celica192tsport Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 15-11-05 12:51
Προβληματάκια στο στρώσημο DJK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-10-05 14:21
Προβληματάκια με Dtail Bettas. soza Bettas 8 03-05-05 15:59
Δύο προβληματάκια johnny98130 Δίσκοι 9 19-09-03 18:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07663 seconds with 15 queries