Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-16, 14:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή aquaponic 3rd edition

3 φορά που θα ασχοληθώ με τo aquaponic.

1 φορά αποτυχία με το floating bed. Τα ΚΟΙ έτρωγαν τις ρίζες των φυτών.
2 φορά σε μικρο δοχείο με χρυσόψαρα. Έφαγα 2 κρεμμύδια και κάποια αγγούρια 'Έβαλα έναν βασιλικό και έγινε τεράστιος.
3 φορά... για να δούμε

Τι μπορούμε να κάνουμε με 2 δοχεία?
Υ.Γ. Από το 2015 τα έχω.... πριν κάνα μήνα τα τέλειωσα .....

Τα δοχεία


Η αντλία


Ο χώρος

-------------------------
Να σημειώσω ότι η καθυστέρηση οφείλεται επειδή καθόμουν και έπαιρνα βίντεο το κάθε κομμάτι. Να δω πότε θα τα μοντάρω

Το 1ο δοχείο τοποθετήθηκε. 41χ56χ39. Λιγότερο από 90 λτ. Εδώ θα τοποθετηθούν τα ψάρια για να παράγουν λίπασμα.


Προσπάθησα να κόψω το καπάκι αλλά ήταν μεγάλη αποτυχία. Αντί για να κόβεται, έσπαγε. Δοκίμασα με λεπίδα, τπτ. Δοκίμασα ένα άλλο μηχάνημα, τπτ. Δοκίμασα μια ψαλίδα, τπτ.


Το μπλε δοχείο κόπηκε σχετικά εύκολα.


Αυτό θα τοποθετηθεί πάνω από το λευκό δοχείο. Σκοπός του είναι να περιέχει κάποιο υλικό (πέτρες, ελαφρόπετρα, διογκωμένη άργυλο κτλ) για να φυτέψουμε τα λαχανικά μας.


Η αντλία που θα μεταφέρει το νερό από το λευκό δοχείο στο μπλε είναι γύρο στα 200λτ/ώρα (αυτή βρήκα στην αποθήκη μου). Αν χρειαστεί μεγαλύτερη, θα πράξω αναλόγως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 30-08-16 στις 14:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-16, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ψαρια θα μπουν σε αυτο δοχειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-16, 15:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εκτός από ΚΟΙ?

χεχε, πέρα της πλάκας, για χρυσόψαρα σκεφτόμουν.... αλλά φοβάμαι μήπως είναι μικρός ο χώρος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο είδος που θα μπορούσα να έβαζα. Το λευκό δοχείο είναι κάπως μικρό (~90λτ) και τετράγωνο. Υπάρχει κάποια πρόταση? Πρακτικά το βλέπω να αρχίζω με κουνουπόψαρα. Δυστυχώς δεν θα μου παράγουν τους ρύπους που θέλω, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι υδροπονία.

Κανονικά στα aquaponics βάζουν βρώσιμα ψάρια (π.χ. τιλάπια).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-16, 15:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε κουνοπόψαρα και να ταίζεις καλά ή μπορείς να βάλεις και συννεφάκια,
αλλά το Χειμώνα να μη πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 14 βαθμούς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-16, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από ΚΟΙ?

χεχε, πέρα της πλάκας, για χρυσόψαρα σκεφτόμουν.... αλλά φοβάμαι μήπως είναι μικρός ο χώρος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο είδος που θα μπορούσα να έβαζα. Το λευκό δοχείο είναι κάπως μικρό (~90λτ) και τετράγωνο. Υπάρχει κάποια πρόταση? Πρακτικά το βλέπω να αρχίζω με κουνουπόψαρα. Δυστυχώς δεν θα μου παράγουν τους ρύπους που θέλω, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι υδροπονία.

Κανονικά στα aquaponics βάζουν βρώσιμα ψάρια (π.χ. τιλάπια).
Προσωπικα ασχολουμαι με τα ψαρια και οχι με την υδροπονια, ενυδρειοπονια κλπ και βασικα ενδιαφερομαι για την ευζωια τους γραφωντας στο παρων φορουμ.
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα ψαρια ειναι .... "αναλωσιμα", αλλιως δεν βγαινει σοβαρο αποτελεσμα.
Αν χρησιμοποιηθουν τα φυτα για το καλο των ψαριων, ειναι διαφορετικη η προσεγγιση και μονο για αυτο θα με ενδιεφερε να παρακολουθησω το project. Γιαυτο και η ερωτηση μου.

ΥΓ Εντωμεταξυ, οταν τα ψαρια που χρησιμοποιουνται ειναι βρωσιμα, ειναι ενα θεμα κατα ποσο ειναι ασφαλες να φαγωθουν, με τα νιτρικα που εχουν φαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-16, 16:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο με τον κατάλληλο συνδυασμό μπορεί να υπάρξει ευζωία των ψαριών αλλά και ανάπτυξη των φυτών, απλά θέλει παρακολούθηση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-16, 16:12
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Στην υδροπονία δεν χρησιμοποιούν ψάρια... αλλά στην ενυδρειοπονία!!!

Όπως υπάρχει και η αεροπονία!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-16, 16:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τάκης, ευχαριστώ που μου (ξανα) απαντάς Αν δεν είχαμε μιλήσει και παλιότερα μάλλον θα πήγαινα αμέσως στα χρυσόψαρα.

@delta66 Η υδροπονία είναι χωρίς ψάρια. Στο aquaponics σωστά έχεις παρατηρήσει σε λίγα λίτρα, πολλά ψάρια με δυνατή αεραντλία Καλός η κακός έχεις δίκαιο. Θα προσπαθήσω να κάνω τα πειράματά μου σε ένα λογικό πλαίσιο.

Για τα βρώσιμα και τα νιτρικά είναι άλλο θέμα, που το έχουν όλων των ειδών οι ιχθυοκαλλιέργειες (ίσως όχι στην πέστροφα). Ακόμα και στην θάλασσα που εκτρέφουν λαβράκια και τσιπούρες γίνεται ο κακός χαμός... Ακόμα και ψάρια που έχω πιάσει κοντά σε ιχθυοκαλλιέργειες , βρωμάνε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-16, 16:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα δεν καταλαβα οτι εδω μιλαμε για χρηση ψαριων?
Οποτε ειναι project ενυδρειοπονιας?
Αν και δεν εχει και τοση σημασια για μενα η ονομασια οσο το θεμα.
Παμε λοιπον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-16, 16:28
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

νομιζω τα κουνουποψαρα ειναι ιδανικα για την περιπτωση σου... και φυσικα, ξερεις πού θα βρεις...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-16, 20:21
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

ειχα δοκιμασει μαρουλια πριν κατι χρονια με επιπλέοντα γλαστρακια στην λιμνη τα κοι δεν πείραξαν τιποτε περιεργως αλλα και τα μαρουλια δεν ελεγαν να παρουν τα επάνω τους ενα μηνα ηταν οπως οταν τα έβαλα τα μάζεψα τα εβαλα στο χώμα και έγιναν θηρία τι πηγε λαθος δεν έμαθα ποτε κάπου εχω φωτο αν τις βρω θα τις ανεβάσω
EDIT: Τις βρήκα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0190.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  42,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0189.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  53,7 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-16, 20:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οχι χρυσοψαρα εκει μεσα...προς Θεου...
Κουνουποψαρα , αν και μαλλον θα γεμισεις συντομα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-16, 09:14
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@delta66 και μένα με ενδιαφέρει η ευζωία των (μη βρώσιμων) ψαριών, αλλά δυστυχώς βλέπω περιστατικά και σε αυτό το φόρουμ που πεθαίνουν ψάρια είτε σε ενυδρεία είτε σε λίμνες και οι ιδιοκτήτες κάνουν τα δικά τους... Τι να πεις !!!

@no_name Μπράβο ρε συ. Ενυδρειοπονία. Και έχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ πως λέγεται στα ελληνικά

@hiphophooligan Έχω κουνουπόψαρα σε ένα βαρέλι με κάτι νούφαρα. Είμαι καλυμμένος

@Yiannis59 Με τον ίδιο τρόπο ήταν η 1η αποτυχημένη μου προσπάθεια. Είχα και αεραντλία στις ρίζες. Αυτό που παρατήρησα τότε ήταν ότι οι ρίζες δεν κατάφεραν να βγουν ποτέ έξω από το γλαστράκι. Πιστεύω ότι τα 2 ΚΟΙ που είχα ευθυνόντουσαν για αυτό. Δεν το δοκίμασα σε νερό χωρίς ψάρια για να βγάλω ποιο ασφαλή συμπεράσματα

@tsala Όλο και κάποια ζωούλα θα βάλω εκεί μέσα...
-------------------------
*** Αυτό το κομμάτι με είχε δυσκολέψει και παλιότερα !!! ***

Έκανα μια τρύπα στο μπλε βαρέλι για να πέφτει το νερό πίσω στο άσπρο. Έβαλα στην τρύπα 2 πλαστικούς σωλήνες και έφτιαξα “το ποτήρι του Δικαίου”. Λόγω του νόμου των συγκοινωνούντων δοχείων, μόλις το νερό ξεπεράσει το στόμιο του ενός σωλήνα, αυτόματα θα αδειάσει όλο το δοχείο. Εδώ να σημειώσω ότι θέλει πειράματα για τους σωλήνες που θα διαλέξουμε (και την αντλία). Μπορεί όσο νερό μπαίνει, τόσο να βγαίνει και να μην "σπάσει" το σιφόνι.... Αυτό μπορεί να συμβεί είτε όταν πάει να ξεκινήσει είτε όταν πάει να τελειώσει το άδειασμα του βαρελιού μέσω του ποτηριού του Πυθαγόρα.



Reference: http://omakoeio.blogspot.de/2011/03/greedy-cup.html

Έκοψα ένα μεγάλο μπουκάλι αναψυκτικού και το γέμισα με τρύπες. Ο σκοπός του είναι να κρατάει σε απόσταση τις πέτρες και να μπορώ εύκολα να κάνω αλλαγές / συντήρηση στους 2 πλαστικούς σωλήνες. Τελικά σκέτη αποτυχία. Η άνωση του νερού σήκωνε ψηλά το μπουκάλι με αποτέλεσμα όλες οι πέτρες να περνάνε μέσα στον χώρο που θέλω να κάνω την συντήρηση.



Επόμενη επιλογή ήταν ένας σωλήνας.



Περιττό να πω ότι όλο το μπαλκόνι, ρούχα και πρόσωπο έγιναν άσπρα. Λες και είχε χιονίσει ένα πράγμα



Αφού έκανα ένα μπάνιο, πλύσιμο των εργαλείων, σφουγγάρισμα και λουλούδια στο βάζο (όλες οι απαραίτητες κινήσεις για να μην χωρίσει κανείς) συνέχισα το έργο μου. Έκανα και αυτόν τον σωλήνα σουρωτήρι.



Έγινε η συναρμολόγηση. Επιτέλους το σύστημα φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 31-08-16 στις 09:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη Καλημέρα
Όλα καλά και ωραία, έχω όμως την απορία τι θα φυτεύεσεις τέτοια εποχή ? Μπορείς σπανάκι, μπρόκολο και κουνουπίδι . Αλλά έχεις περιορισμένο χώρο και θα πρέπει να βάλεις 1 φυτό αν πρόκειτε για μεγάλο, αλλιώς για σπανάκι ελάχιστα σποράκια που όταν γίνουν φυτα θα πρέπει να αραιώσεις
Τωρα για τα κουνουπόψαρα δεν ξέρω .... δεν είχα ποτε .Αλλά τα φυτα θέλουν και άλλα στοιχεία πέρα απο τα νιτρικα και δεν ξέρω κατα πόσο θα τα βρούνε μάλλον θα πρέπει να κάνεις ένα μείγμα τύρφης (καθαρής) πέρα απο τον άργιλο και την ελαφρόπετρα .
Ευχομαι καλή επιτυχία και να προσέχεις τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-16, 10:14
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Καλημέρα,

η ποσότητα των φυτών που θα βάλεις θα εξαρτηθεί από την ποσότητα των ψαριών που θα έχεις...
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-16, 10:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Καθυστέρησα πολύ με την κατασκευή και ότι ήθελα να φυτέψω πλέον δεν είναι η εποχή του. Τώρα ότι βρω στο φυτώριο

Ο χώρος είναι περιορισμένος. Την προηγούμενη φορά είχα σε ένα 5λτ δοχείο 2 κρεμμύδια και 1 αγγουριά ταυτόχρονα. Μόνο σίδηρο είχα προσθέσει. Τώρα θα δούμε Μακάρι να πάει καλά γιατί κάποτε θα ήθελα να έχω ένα μεγαλύτερο μποστάνι που να ενώνεται με την λίμνη !!!

Έχω κοντά μου ένα μαγαζί υδροπονίας. Έχουν μπόλικα "ζουμιά" αλλά μου είπαν αφού έχω ψάρια δεν κάνουν όλα τα ζουμιά. Θα τους επισκεφτώ πάλι σύντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παναγιώτη, άλλα τα ζουμιά για υδροπονία και άλλα για ενυδρειοπονία.
Θεωρώ πως μόνο τα λιπάσματα που βάζουμε στα φυτεμένα μπορεί να κάνουν.
Είχα σκεφτεί και εγώ να κάνω κάτι στα ταράτσα , αλλά λόγω χώρου και βάρους έμεινε μόνο στο όνειρο,
μόνο αυτή τη μικρή ζαρντινιέρα που έβαλα στα χρυσόψαρα με απλά φυτά που πάει καλά.
Υπάρχουν αρκετά βίντεο και πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο για θέματα ενυδρειοπονίας, ρίχτους μια ματιά.
Σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-16, 08:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Με έχουν πωρώσει οι κατασκευές ενυδρειοπονίας με ibc παλετοδεξαμενες. Αν βρω μια δεν ξέρω αν θα την κρατήσω για καραντίνα της λίμνη ή θα κάνω κάποια κατασκευή ενυδροπονίας. Δίλημμα.

Μέχρι τότε ελπίζω όλο και κάτι να έχω φάει από το τωρινό σύστημα (και δεν εννοώ σούσι )
-------------------------
Ξέχασα να βάλω το τελικό αποτέλεσμα με τους σωλήνες.



Τελικά θα τοποθετηθούν 20λτ ελαφρόπετρα και 35λτ λεκα (διογκωμένη άργιλος). Τέτοια φίλτρανση πολλοί θα ζήλευαν....
Στο παλιότερα σύστημα είχα βάλει πέτρες. Μια χαρά πήγε αλλά, με ταλαιπώρησαν λίγο οι πέτρες. Η λέκα είναι πολύ ελαφριά. Μπορείς να σκάψεις και με το μικρό σου δαχτυλάκι χωρίς να φοβάσαι ότι θα σε τραυματίσει κάποια μυτερή πέτρα. Από κάτω θα βάλω την ελαφρόπετρα και από πάνω την λεκα μετά από μπόλικο ξέπλυμα.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 01-09-16 στις 08:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-16, 10:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη αν βρείς παλετοδεξαμενη, βάλε μεσα 3 χρυσόψαρα ή ένα Κόι και τοτε μπορεις να κάνεις υδροπονικό σύστημα σούπερ
Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω αυτη την λέκα μια φορά, να δω με μετρήσεις αν κάνει τίποτα σαν υλικό φίλτρανσης
Μην ξεχνάς ότι εγω σε 500 λίτρα δεξαμενη με 20 λίτρα ελαφρόπετρα κράτησα Γριβάδι για 5 μήνες . Να μην ξεχάσεις να μπολιάσεις το υλικό φίλτρανσης πρίν την χρηση με τα ψαράκια γιατι η αμμωνία πέρα απο τα ψάρια θα σου κάψει και τα φυτά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-09-16, 11:07
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Βλέπω σε συστήματα ενυδρειοπονίας μπόλικα ΚΟΙ στοιβαγμένα σε μια παλετοδεξαμενή και φρικάρω.

Για την φίλτρανση με λεκα (και όχι μόνο) ετοιμάζω άρθρο... hold on !!!

Τι είπες τώρα για τον μπόλιασμα των φίλτρων ???? πωπω... Μου διέφυγε. Να αφήσω τα 20λτ ελαφρόπετρα 3-4 μέρες στα φίλτρα της λίμνης? θα προλάβουν να μπολιαστούν?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-16, 11:11
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Nαι θα προλάβουν σε 4-5 μέρες εγω στο φίλτρο μου έχω πάντα ένα σακί (μπολιασμένο) που το χρησιμοποιω για ώρα αναγκης σε καραντίνες
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-16, 09:27
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραίο tip Αρτεμισια.
Για αυτό έχω και εγώ όλα τα crystal bio σε 5-6 σακουλάκια

Η ελαφρόπετρα τοποθετήθηκε στα φίλτρα της λίμνης.
Η λέκα μπήκε μέσα στο μπλε βαρέλι. Το σιφόνι δουλεύει μια χαρά. Θα το αφήσω το σύστημα να δουλέψει έτσι μέχρι να προσθέσω και την ελαφρόπετρα. Δυστυχώς είχα απώλειες από το καπάκι. Το σφράγισα με ενυδρειακή σιλικόνη και πλέον όλα δείχνει να πηγαίνουν ρολόι.

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παναγιώτη, έχε το νου σου ,
σε αυτά τα πλαστικά ,
η σιλικόνη κάποια στιγμή θα σου τη κάνει.
Ισως ήταν καλύτερα να έβαζες κόλλα Bisson Polymax


για τέτοιου είδους πλαστικά είναι σαφώς καλύτερη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-16, 10:39
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τακης Πάλι καλά που έγραψα αυτή την λεπτομέρεια και έβαλα φωτογραφία. Διάλεξα αυτή την σιλικόνη με το σκεπτικό ότι εκεί μέσα θα βάλω λαχανικά. Ευχαριστώ για την διόρθωση. Έχω μια βενζινόκολλα για πλαστικά (στολή κατάδυσης). Λες να την προσθέσω από την εξωτερική πλευρά ή ούτε αυτό θα κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-09-16, 10:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν την ξέρω αυτή τη κόλλα που λες βρε Παναγιώτη,
την Bisson την εχω χρησιμοποιήσει , για αυτό το είπα.
Και η bisson οταν στεγνώσει δεν έχει πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-09-16, 11:11
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@Τακης. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το κοιτάξω
-------------------------
Μετά από μια μελέτη για το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί για να στηρίζονται οι ρίζες βρήκα για άλλη μια φορά τις εξής πληροφορίες από διάφορα σίτε..

Τα υλικά φίλτρου τα μετράμε σε Specific Surface Area (SSA) or m2/m3 (or surface area per volume)

Αν πολλαπλασιάσεις αυτό το νούμερο με τα λίτρα του υλικού φίλτρανσης και το διαιρέσεις με το 100 θα μας βγάλει πόσα γραμμάρια τροφής μπορούμε να ταΐζουμε τα ψάρια της ενυδοπονια μας ανά μέρα. Θα θέσω αυθαίρετα τα 250γρ ταΐσματος ανά μέρα για να βγάλω κάποια συμπεράσματα.

π.χ. η πέτρα έχει 100 μ2/μ3 άρα χρειαζόμαστε 250λτ για την φιλτρανση μας, 100/100*250λτ=250 grams of feed per day

Εμένα θα με ενδιέφερε πόσα λίτρα πρέπει να τοποθετήσω ανά υλικό για τις ίδιες συνθήκες. Αρά διαιρούμε τα γραμμάρια τροφής με την επιφάνεια κάθε υλικού.

Άρα:
Κώδικας:
- rock 			με επιφάνεια 100 m2/m3. 		Χρειαζόμαστε 250λτ
- LECA 			με επιφάνεια 250–300, m2/m3. 		Χρειαζόμαστε 100λτ
- Japanese Matting	με επιφάνεια 260 m2/m3.			Χρειαζόμαστε 96λτ
- gravel’s 		με επιφάνεια 300 m2/m3.			Χρειαζόμαστε 83,3λτ
- Volcanic gravel 	με επιφάνεια 300, m2/m3. 		Χρειαζόμαστε 83,3λτ
- lava rock 		με επιφάνεια 315 m2/m3.			Χρειαζόμαστε 79,3λτ
- large gravel (102 mm diameter), με επιφάνεια 39 m2/m3.	Χρειαζόμαστε 641λτ
- medium gravel (25 mm diameter), με επιφάνεια 69 m2/m3.	Χρειαζόμαστε 362λτ
- pea gravel (14.5 mm diameter), με επιφάνεια 280 m2/m3.	Χρειαζόμαστε 89,2λτ
- medium sand (3 mm diameter) με επιφάνεια 886 m2/m3.		Χρειαζόμαστε 28,2λτ
- Bioballs(or similar) 	με επιφάνεια 500–700,m²/m³. 		Χρειαζόμαστε 50λτ (για τα 500) 
.........................................................................και 36λτ (για τα 700)
- kaldnes plastic media με επιφάνεια 850m2/m3.			Χρειαζόμαστε 30λτ 
- K1 micro media 	με επιφάνεια 950m2/m3.			Χρειαζόμαστε 27λτ
- CRYSTAL BIO 		με επιφάνεια 3000 m2/m3. 		Χρειαζόμαστε 8.3lt
- Coarse sand 		με επιφάνεια 5000 m2/m3. 		Χρειαζόμαστε 5t
(τα φίλτρα άμμου αν και θεωρητικά φαίνονται τα καλύτερα, πρακτικά έχουν καταργηθεί για διάφορους λόγους)

Όταν λέμε ότι μπορείς να κάνει κάποιος μια φίλτρανση με 80λτ Crystal bio του Ogata ή αλλιώς 800λτ ελαφρόπετρα ή αλλιώς 6.150λτ large gravel δεν είναι νούμερα που τα βγάζω από το κεφάλι μου και δεν ξέρω τι μου γίνεται, είναι νούμερα που είναι διαθέσιμα στο internet

Έχει πολύ ενδιαφέρον να ψάξει κανείς για τα μειονεκτήματα τις ελαφρόπετρας στην ενυδρειοπονία...

Άρα στα 20λτ ελαφρόπετρας και 35λτ λέκα μπορώ να ταΐζω +150γρ τροφή κάθε μέρα. Όπως είπε ο delta66, μερικούς μας ενδιαφέρει η ευζωία των ψαριών. Οπότε δεν θα ακολουθήσω αυτόν το τύπο. Απλώς μου είναι πολύ χρήσιμος για να βγάλω τα συμπεράσματα μου για το κάθε υλικό φίλτρανσης....

Δεν μπορώ να προτείνω να ακολουθήσουμε απόλυτα τα παραπάνω. Είναι ένας μπούσουλας. Για τις καλές συνθήκες διαβίωσης των ψαριών μας πρέπει να κοιτάξουμε και άλλες παραμέτρους. Ενδεικτικά αναφέρω την ιχθυοφόρτιση, αεραντλία, φυτά, θερμοκρασια, τάισμα, μετρήσεις νερού, ρουτίνα καθαρισμού φίλτρου, ρουτίνα αλλαγής νερού κτλ.

Στην ενυδρειοπονία έχουν τύπους και για τα φυτά ανά τετραγωνικό, την αεραντλία, κιλά ψαριών κτλ που μπορώ να αναφέρω αργότερα (τροφή για σκέψη).

References:
http://www.fao.org/3/a-i4021e/i4021e04.pdf
http://earthanedge.com/aquaponics-grow-bed/
http://blog.brightagrotech.com/biolo...in-aquaponics/
http://www.fao.org/3/a-i4021e/i4021e15.pdf
http://www.margoc.sk/product/japanes...00x38-cm-2968/
http://www.koi-garden.it/de/shop/pro...0-litri-detail

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 02-09-16 στις 11:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-09-16, 11:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη δεν βλέπω αναφορά σε pumice (ελαφρόπετρα) . Μήπως είναι κάποιο απο τα παραπάνω ???
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-09-16, 11:38
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θεώρησα ότι αφού βρήκα για Volcanic gravel & lava rock, τότε δεν χρειάζεται να το ψάξω και άλλο. Ούτως σι άλλος είναι σχεδόν το ίδιο. Όταν προτείνουν υλικά φίλτρανσης τα θεωρούν ισοδύναμα. Επειδή όμως μπορεί να υπάρχουν και διαφορές θα ψάξω για pumice (ελαφρόπετρα). Με μια πρόχειρη ματιά δεν βρίσκω κάτι... Μακάρι να είναι αρκετά ποιο πάνω.
Θα επανέλθω γιατί έχει ενδιαφέρον !!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-09-16, 11:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη έχουν διαφορετικές σκληρότητες σαν υλικά , διαφορετικούς πόρους ακόμα και η διαφορά στο ψήσιμο κάνει την διαφορά
Ακόμα και το τριμμένο κοράλλι (πολύ ακριβό σαν υλικό ) είναι κορυφαίο για φίλτρανση
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-09-16, 15:11
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν μπόρεσα τόσες ώρες να βρω ακριβές νούμερο για pumice. Χρησιμοποιούν άλλη λέξη? Βρήκα μόνο το Bulk Density 385 – 440 kg/m3 που σχετίζεται με το SSA m2/m3 αλλά δεν βρίσκω κάποιον τύπο για να κάνω την μετατροπή. Μπερδεύτηκα

http://www.pumiceproducts.com/pumice...tration-media/

Βρήκα όμως κάτι γενικό. Ότι 90 με 300 m2/m3 έχουν τα έξης υλικά ( gravel, crushed rocks, bricks, cinder, pumice, specially formed plastic pieces), κάτι που επιβεβαιώνει την υποψίες μου. Ότι δηλαδή το pumice έχει ίδια χαρακτηριστικά με τα υπόλοιπα ηφαιστειογενές πέτρωμα (Volcanic gravel , lava rock etc) που παράχθηκαν με τον ίδιο τρόπο, στις ίδιες θερμοκρασίες με διαφορετικό τρόπο διαλογής. Αν προσέξεις, ακόμα και εσύ δεν διαχωρίζεις ποτέ την ελαφρόπετρα και την λάβα σαν υλικά με διαφορετικά χαρακτηριστικά όταν τα προτείνεις σαν φίλτρανση. Ακόμα και σε ξένα φόρουμ τα αντιμετωπίζουν σαν υλικό με κοινά χαρακτηριστικά.
Αν κάποιος βρει διαφορετική τιμή σε κάποιο άλλο λινκ, καλοδεχούμενος να με ενημερώσει.

http://akvopedia.org/wiki/Anaerobic_Filter

Το "τριμμένο κοράλλι" πώς το πουλάνε? Μπορούμε να έχουμε ένα λινκ την ονομασία και από που μπορούμε να το προμηθευτούμε? Είμαι περίεργος να δω πόσο SSA έχει να να το συγκρίνουμε με τα άλλα υλικά για να δούμε αν αξίζει η αναλογία χρημάτων με χαρακτηριστικά.

Υ.Γ. Αν μπορούσε κάποιος να έκανε άλλη μια λίστα με τις τιμές για το κάθε υλικό θα βγαίναν ακόμα καλύτερα συμπεράσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aquaponic Τάκης Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 121 30-12-17 17:01
Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION nickall13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 10-06-05 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11751 seconds with 16 queries