Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-15, 22:35
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Kαφε αλγη;;;;

Καλησπερα σας!εχω στησει εκ νεου το παλιο μου 60λιτρο ενυδρειο που φιλοξενουσε ζωοτοκα με νανοκιχλιδες της λιμνης Tanganyika (N.multifasciatus).λειτουργει 2 βδομαδες περιπου και πανω σε καποια φυτα και στις πετρες εχει εμανιστει μια ανοιχτοχρωμη καφε-μπεζ μαλλον αλγη που μοιαζει με ιστο αραχνης,χνουδι,κατι τετοιο.πιθανοτατα αλγη γιατι δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι.εχετε καμια ιδεα;και πως το αντιμετωπιζω;απο υποστρωμα εχω σκετο αραγωνιτη με 3-4 ταμπλετες κοντα στις ριζες απο τις βαλισνεριες και τις κρυπτοκορινες.στην αρχη ειχα χρησιμοποιησει υγρο λιπασμα seachem flourish αλλα το αντικατεστησα με τις ταμπλετες γτ τα φυτα τρεφονται απο το ριζικο συστημα.οπως επισης σταματησα και το excel γιατι μου κατεστρεψε τις πρωτες βαλισνεριες μου!ο φωτισμος ειναι μια led λαμπα 6w 6500Κ με 9 ωρες φωτοπεριοδο(13.00-22.00)το φως του ηλιου επισης δεν το χτυπαει καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-15, 23:27
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλησπερα.

Εχεις αναφερει 2 βασικους υπαιτιους της αλγης αυτης...

Νεοστημενο και 6 watt φωτισμο.

Αν ειναι προσφατη η εμφανιση της αλγης καλο ειναι να κανεις το μονη να φυγει μονη της κανοντας τον κυκλο της αν το κανεις αυτο και παραμεινει ειναι λογω χαμηλου φωτισμου 6 way πολυ λιγα για 60 λιτρα.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-15, 23:45
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

για την ακριβεια ειναι η λαμπα που φοραει το LEDDY 60 της AQUAEL.τα 6 watt εχουν να κανουν μ ειπανε καθαρα με την χαμηλη καταναλωση του ρευματος αλλα οτι σε αποδοση ειναι ισοδυναμη με μια πολυ καλη δυνατη λαμπα τ5.τωρα δες λιγο το μοντελο και πες μου αν διαφωνεις.σου μεταφερω τι μου ειπανε για την λαμπα αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-15, 23:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η καφε αλγη ειναι συνηθες φαινομενο σε νεοστημενο ενυδρειο. Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει, αν δεν ευνοησουν οι συνθηκες για την παραπερα αναπτυξη της ή και την αναπτυξη αλλων ειδων αλγης.

Ολα αυτα τα λιπασματα σε ενυδρειο Tanganyika, παντως, πολυ πιθανο να μην κανουν καθολου καλο σε σχεση με την εμφανιση αλγης. Καλα εκανες και τα εκοψες. Γνωμη μου ειναι οτι δεν τα χρειαζεσαι.

Υ.Γ. Συνηθως τα leds αναφερουν την καταναλωση στα watts και οχι την αποδοση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-15, 00:00
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

εχει πιασει πανω σε φυτα και πετρες.σε πολλα σημεια εχει αυτην την οψη ιστου και κουνιεται απο την ροη του νερου.τα μουλτι πολλες φορες τα εχω δει να την τσιμπανε.οποτε παει ενα και τσιμπαει διασκορπιζονται διαφορα αλλα κοματακια μικρα και την τσιμπανε και τα υπολοιπα.απλα δεν ξερω αν κανει καποιο κακο στα φυτα.στο προηγουμενο στησιμο μου με πολλα φυτα χαμηλων-μεσσαιων απαιτησεων ειχα πολυ καλη αναπτυξη χρησιμοποιηουσα ολα αυτα τα λιπασματα και δεν ειχα ποτε αλγη.ουτε οταν το πρωτοεστησα.τωρα εχω μονο τις ταμπλετες αντε και λιγο καλιο μια φορα στις 2 βδομαδες.οι ταμπλετες να προκαλεσαν μεγαλη αυξηση στα στοιχεια και να ευννοησουν την αναπτυξη της λιγο δυσκολο μου κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-15, 00:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειπες οτι εβαζες λιπασματα για καποιο διαστημα? Αν τα θρεπτικα δεν τα καταναλωσαν τα φυτα, δεν ειναι απιθανο να εκανε την εμφανιση της και καμια αλγη.

Η καφε αλγη δεν πρεπει να σε ανησυχει, παντως, αν δε βαζεις προς το παρον κι αλλα λιπασματα. Συμβαινει σχεδον σε ολα τα νεοστημενα ενυδρεια. Την παρακολουθεις, φυσικα μεχρι να ωριμασει σχετικα το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-15, 00:12
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

αφου οι πρωτες βαλισνεριες ελιωσαν κυριολεκτικα εκανα καλη αλλαγη να φυγει το excel και συνεπως εφυγε και καποια ποσοτητα απο το υγρο flourish.τωρα μονο οι ταμπλετες και το pottasium το οποιο μπαινει πολυ λιγο και οχι συχνα.ισα ισα να εχουν πρασινο χρωμα τα φυτα.ελπιζω οτι οπως λες θα φυγει μονη της.αν το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο δεν με πειραζει.προβληματα να μην δημηιουργει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-15, 00:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα ψαρακια σιγουρα δεν θα εχουν κανενα προβλημα οση αλγη και να εχει το ενυδρειο. Για τα φυτα ειναι προβλημα, αν εξαπλωθει και αναπτυχθουν διαφορες μορφες της.

Κανε γεναιες και σωστες αλλαγες ανα εβδομαδα και κυριως, κανε υπομονη μερι να φυγει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη vaggstef Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 20-05-12 10:54
Για την αλγη. diamanths Tanganyika 2 04-10-11 22:45
Αλγη :-( Giannis_4 Γλυκό νερό - Γενικά 19 09-06-11 18:51
Kαφε αλγη Dream Waters Φύκη -€“ ¶λγες 14 22-08-10 22:48
Kαφε αλγη παντου aris2 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 29-12-08 18:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03773 seconds with 13 queries