Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 13-08-16, 22:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται πμ,οτι εχω να πω το λεω δημοσια.
προβλημα εχω με τον τροπο που μιλας σε ολους( με ασχημες εκφρασεις),ενω ολοι σου ζητανε λεπτομερειες και δεν απαντας σε καμια ερωτηση παρα μονο για να συνεχισεις με το υφος του μεγαλου εκτροφεα.
μεχρι στιγμης δεν μας εχεις πει κατι,εκτος απτο οτι καθε τι μη γιαπωνεζικο(και οτι κανεις εσυ φυσικα) ειναι βλακεια.
χωρις να υποστηριζεις τιποτα απο αυτα που λες.

μεγεια σου με χαρα σου να μην απαντας,αλλα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε απροκλητα προσβλητικα σχολια χωρις τεκμηριωση...
δεν αμφιβαλω οτι εχεις εμπειρια και γνωσεις αλλα αφου δεν τεκμηριωνεις τιποτα δεν ειναι χρησιμες σε κανεναν.

και το χειροτερο ειναι πως λες "επικινδυνους", ανθρωπους που εχουν φαει χιλιαδες ωρες στο φορουμ,βοηθωντας νεα ατομα στο χομπι.
και δεν ειπαν ποτε πως τα γνωριζουν ολα με επαρση...
εσυ ποσους εχεις βοηθησει εδω μεσα βρε γιαννη?

οσο για τα καλαμια...
οπως ειπα,καλαμι εχω κιεγω αλλα το παρκαρω απεξω...

(@pavos συγνωμη,το θεμα θα καθαριστει απτα οφτοπικ αργοτερα.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-08-16 στις 00:29
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 13-08-16, 23:21
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται πμ,οτι εχω να πω το λεω δημοσια.
προβλημα εχω με τον τροπο που μιλας σε ολους( με ασχημες εκφρασεις),ενω ολοι σου ζητανε λεπτομερειες και δεν απαντας σε καμια ερωτηση,παρα μονο για να συνεχισεις με το υφος του μεγαλου εκτροφεα.
μεχρι στιγμης δεν μας εχεις πει κατι,εκτος απτο οτι καθε τι μη γιαπωνεζικο ειναι βλακεια.
χωρις να υποστηριζεις τιποτα απο αυτα που λες.

μεγεια σου με χαρα σου να μην απαντας,αλλα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε απροκλητα προσβλητικα σχολια χωρις τεκμηριωση...

(@pavos συγνωμη,το θεμα θα καθαριστει απτα οφτοπικ αργοτερα.)
Αν έχετε απορίες μπορείτε να ανατρέξετε στο θέμα μου και να τα διαβάζεται αναλυτικά δυστυχώς δεν μπορώ να γράφω τα ίδια και τα ίδια αυτός που θέλει να μάθει διαβάζει .Τώρα εάν νομίζεις Τάκη ότι σας χαλάω την μανέστρα διέγραψε με δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα.Α και εμένα τα στοιχεία μου είναι αληθινά όχι συνθηματικά για αυτό καλάμια δεν καβαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 13-08-16, 23:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

1)με λενε γιωργο οχι τακη.

2)δεν με απασχολουν τα στοιχεια σου,ουτε εσενα θα πρεπει να σε απασχολουν τα δικα μου.αυτο που κολλαει?

3)αφου τα εχεις γραψει ολα αναλυτικα στο θεμα σου,για αποδειξε μου πως η ελαφροπετρα ειναι ακαταλληλο υλικο...

4)δεν εχεις ορεξη να γραφεις τα ιδια και τα ιδια,αλλα ειχες ορεξη να πεταχτεις σφηνα στο θεμα συμφορουμιτη,για να κατηγορησεις κοσμο ως "επικινδυνο" και πως δεν ξερουν τι λενε,ενω προφανως εσυ τα ξερεις ολα και πρεπει να σε ακουνε.ασχετα αν δεν εχεις τεκμηριωσει τιποτα αποσα εχεις πει σαυτο το θεμα...
κατα τα αλλα,ολοι οι αλλοι λενε βλακειες...

5)εφοσον δεν σε νοιαζει η διαγραφη απτο φορουμ,τι πεταχτηκες στο θεμα?
μονο και μονο για να πεις ασχετους και βλακες τους συντονιστες?
ειναι κιαυτο αλλη μια αποδειξη για το καλαμι που ελεγα πιο πισω...
θα γινει και αυτο,απλα δεν θελω να μπορεις να πεις πως δεν ειχες ευκαιρια να απαντησεις, η να ανακαλεσεις τις απροκλητες κατηγοριες σου.


μονος σου εχεις αποδειξει αυτα που λεω.
δεν σε προκαλεσε κανεις οπως εκανες εσυ ουτε βγηκε καποιος να σε κατηγορησει χωρις λογο.
θα μπορουσες να εχεις πει ενα συγνωμη σε εκεινους που κατηγορησες και θα ειχε ληξει το θεμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-08-16 στις 00:53
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 13-08-16, 23:41
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Το φόρουμ είναι ένα τεράστιο άλμα από το έχω γυάλα μέχρι φυτεμένα ενυδρεία με πολύ δύσκολα φυτά και ψάρια που έχουν πόλοι από εδώ μέσα.
Χωρίς την βοήθεια του φόρουμ και από τα άτομα που πραγματικά βοηθάνε και είναι χομπιστες και έχουν γνώσεις απλά δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά από αυτά,

βλέπω και τον εαυτό μου που από μια γυάλα μόλις μπήκα στο φόρουμ αυτά που έμαθα και θα μαθαίνω συνέχεια πλεον τα ενυδρεία μου και τα ψάρια πραγματικά τα χαίρομαι και ότι χρειαστω ρωτάω και οι απαντήσεις των παιδιών μου έχουν λύσει τα χέρια .

το φόρουμ είναι ένα μέσω που οι άνθρωποι (χομπιστες)διαδίδουν τις γνώσεις τους και τις πατέντες τους πολες φορές που μας τα δίνουν έτοιμα στο πιάτο χωρίς να κάνουμε τπτ και αυτοί χάνουν χρόνο από την ζωή και την οικογένειά τους για να γράψουν ένα κατεβατό για το τι πρέπει να κάνουμε χωρίς να κουραστουμε και με τον πιο εύκολο και οικονομικοτερο τρόπο.
Λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν συγχαρητήρια και τους ευχαριστώ προσωπικά πάρα πολύ.
Τώρα το θέμα είναι γιατί στράβωσες τόσο πολύ και τι ήταν αυτό που σε νευρίασε τόσο ώστε να λογομαχησεις με άτομα που έχουν δώσει την ψυχή τους στο φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 14-08-16, 00:48
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

[QUOTE=alexis cosmo;958065]Το φόρουμ είναι ένα τεράστιο άλμα από το έχω γυάλα μέχρι φυτεμένα ενυδρεία με πολύ δύσκολα φυτά και ψάρια που έχουν πόλοι από εδώ μέσα.
Χωρίς την βοήθεια του φόρουμ και από τα άτομα που πραγματικά βοηθάνε και είναι χομπιστες και έχουν γνώσεις απλά δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά από αυτά,

βλέπω και τον εαυτό μου που από μια γυάλα μόλις μπήκα στο φόρουμ αυτά που έμαθα και θα μαθαίνω συνέχεια πλεον τα ενυδρεία μου και τα ψάρια πραγματικά τα χαίρομαι και ότι χρειαστω ρωτάω και οι απαντήσεις των παιδιών μου έχουν λύσει τα χέρια .

το φόρουμ είναι ένα μέσω που οι άνθρωποι (χομπιστες)διαδίδουν τις γνώσεις τους και τις πατέντες τους πολες φορές που μας τα δίνουν έτοιμα στο πιάτο χωρίς να κάνουμε τπτ και αυτοί χάνουν χρόνο από την ζωή και την οικογένειά τους για να γράψουν ένα κατεβατό για το τι πρέπει να κάνουμε χωρίς να κουραστουμε και με τον πιο εύκολο και οικονομικοτερο τρόπο.
Λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν συγχαρητήρια και τους ευχαριστώ προσωπικά πάρα πολύ.




Συμφωνω απολυτα,Αλεξη.



Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 14-08-16, 00:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν το βλεπω το συγνωμη.κριμα που ειχα δικιο...
καλο καλοκαιρι και καλα μπαν-ια το δεκαπενταυγουστο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-08-16 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 14-08-16, 01:49
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το βλεπω το συγνωμη.κριμα που ειχα δικιο...
καλο καλοκαιρι και καλα μπανια το δεκαπενταυγουστο.
Ωπα ρε παιδιά που πάτε, εδώ έχουν μείνει σπορακια.
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 14-08-16, 01:58
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αλεξη μην τα λες αυτα εισαι κολακας και γλυφτακιας κατα τον φιλο Γιαννηκοι.λοιπον κολακας κυριε γιαννη δν ημουν ποτε,δεν ημουν ποτε ομως και αχαριστος η Ατρεμις μου παρηγγειλε την αντλια το λαινερ μου ειπε πως να κανω το φιλτρο πως να την σκαψω πως να κανω την υπερχειληση τι φυτα να βαλω σε ποιο βαθος ποτε θελουν κλαδεμα ποσο απλωνουν, θες να συνεχισω? μπορω να γραψω μια σελιδα ακομα για το ποσο χρονο αφιερωσε.και ποσα ακομα ατομα εχει βοηθησει για παραγγελιες.οποτε κυριε Γιαννη το να αναγνωριζεις οτι καποιος σε βοηθησε δεν ειναι κολακεια.τελος να σου πω οτι το 80% των λιμνων εδω μεσα εχουν φυτα απο την Αρτεμις ΔΩΡΕΑΝ. ξερεις ποσο κοστιζει ενας βολβος νουφαρο?εσυ επιλεγεις να εισαι εμπορος γουστο σου καπελο σου αλλα υπαρχει ειδικη κατηγορια στο φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 14-08-16, 02:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πριν κατι μηνες ρωταγες για το μεγεθος της αεραντλιας που πρεπει να παρεις. Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να σου αποδειξω με νουμερα καποια πραγματα για την αεραντλια, το αποτελεσμα ηταν.... το μετανιωσα , δεν θα παρω τπτ.

Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να αποδειξω με νουμερα κ επιχειρηματα ποσα ΚΟΙ αναλογουν ανα λίτρα, το αποτελεσμα ηταν ... να μειωθουν τα κοι σε 8 για μια λιμνη 3-3.5 κυβικά.

Τώρα θιγομαι όταν κανουν συγκριση τα φιλτρα μου, που έχω ξοδεψει αρκετό διάβασα, χρόνο αλλά και μπολικο χρημα με ένα απλό φίλτρο ελαφρόπετρας που υστερεί ακόμα και στην ποσσότητα σε σχέση με αυτά που έχω. Από την άλλη είναι άξιο απορίας πως διατηρώ νερό κρύσταλλο τον Αυγουστο. Κάτι περίεργα πράγματα ρε παιδάκι μου !!!
Εχω ξοδέψει χρόνο για να βρω νουμερα για υλικά φίλτρανσης όπως ιαπωνική ψαθα, Κ1, ελαφρόπετρα, cristal bio ktl. Τώρα που ειμαι με το κινητό δυσκολεύομαι να βρω που και πως τα εχω ξαναγράψει. Μετά απο αρκετή ώρα ψάξημο κατέληξα στο εξής. Ακόμα και να βρώ τιμές και νούμερα για ελαφρόπετρα, cristal bio κτλ το αποτελεσμα για ακομα μια φορα θα ειναι ...... Ακριβώς

¶λο θέμα. Είμαι άτομο το οποίο έχω προτείνει πολλές φορές ότι φίλτρανση μπορεί να γίνει με διάφορα υλικά όπως crystal bio, ελαφρόπετρα, ούπα , μπικουτί κτλ. Δυστυχώς βλέπω κόσμο να το μεταφράζει με την εξής λογική. Αντι για 100λτ cristal bio, θα βάλω 10 λτ ελαφρόπετρα. Χμμμ μάλλον αντί για 10 λίτρα ελαφρόπετρα θα βάλω 1 λίτρο με μπικουτί και θα ειναι άξιο απορίας αν δεν έχω νερό κρύσταλλο.

GIANNHS_KOI αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι δεν σου αρεσουν τα ημίμετρα στα ΚΟΙ και γινεσαι τόσο απολυτος, όπως και σε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει νόημα να αποδείξεις κάτι με νουμερα στο παρόν ποστ... Αχχχ και να είχες ευχέρεια με τον υπολογιστή έστω και στο 10% σε σχέση με αυτά που ξέρεις για τα ΚΟΙ.

Υ.Γ. Ο καθένας είναι ο άρχοντας της λίμνης / ενυδρείου του. Θα το κάνει όπως αυτός γουστάρει και θέλει. Μπορεί να βάλει σε ένα βάζο ενος λίτρου κεχλίδα με δίσκο. Μην γυρίσει όμως και πει... μα καλα, πως στον π.χ. Κλεόβουλο ζουν αφου και αυτός τις ίδιες συνθίκες τους παρέχει.

Υ.Γ. sorry για τα ορθογραφικά λάθη
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 14-08-16, 06:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κατι μηνες ρωταγες για το μεγεθος της αεραντλιας που πρεπει να παρεις. Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να σου αποδειξω με νουμερα καποια πραγματα για την αεραντλια, το αποτελεσμα ηταν.... το μετανιωσα , δεν θα παρω τπτ.


Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να αποδειξω με νουμερα κ επιχειρηματα ποσα ΚΟΙ αναλογουν ανα λίτρα, το αποτελεσμα ηταν ... να μειωθουν τα κοι σε 8 για μια λιμνη 3-3.5 κυβικά.

Τώρα θιγομαι όταν κανουν συγκριση τα φιλτρα μου, που έχω ξοδεψει αρκετό διάβασα, χρόνο αλλά και μπολικο χρημα με ένα απλό φίλτρο ελαφρόπετρας που υστερεί ακόμα και στην ποσσότητα σε σχέση με αυτά που έχω. Από την άλλη είναι άξιο απορίας πως διατηρώ νερό κρύσταλλο τον Αυγουστο. Κάτι περίεργα πράγματα ρε παιδάκι μου !!!
Εχω ξοδέψει χρόνο για να βρω νουμερα για υλικά φίλτρανσης όπως ιαπωνική ψαθα, Κ1, ελαφρόπετρα, cristal bio ktl. Τώρα που ειμαι με το κινητό δυσκολεύομαι να βρω που και πως τα εχω ξαναγράψει. Μετά απο αρκετή ώρα ψάξημο κατέληξα στο εξής. Ακόμα και να βρώ τιμές και νούμερα για ελαφρόπετρα, cristal bio κτλ το αποτελεσμα για ακομα μια φορα θα ειναι ...... Ακριβώς

¶λο θέμα. Είμαι άτομο το οποίο έχω προτείνει πολλές φορές ότι φίλτρανση μπορεί να γίνει με διάφορα υλικά όπως crystal bio, ελαφρόπετρα, ούπα , μπικουτί κτλ. Δυστυχώς βλέπω κόσμο να το μεταφράζει με την εξής λογική. Αντι για 100λτ cristal bio, θα βάλω 10 λτ ελαφρόπετρα. Χμμμ μάλλον αντί για 10 λίτρα ελαφρόπετρα θα βάλω 1 λίτρο με μπικουτί και θα ειναι άξιο απορίας αν δεν έχω νερό κρύσταλλο.

GIANNHS_KOI αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι δεν σου αρεσουν τα ημίμετρα στα ΚΟΙ και γινεσαι τόσο απολυτος, όπως και σε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει νόημα να αποδείξεις κάτι με νουμερα στο παρόν ποστ... Αχχχ και να είχες ευχέρεια με τον υπολογιστή έστω και στο 10% σε σχέση με αυτά που ξέρεις για τα ΚΟΙ.

Υ.Γ. Ο καθένας είναι ο άρχοντας της λίμνης / ενυδρείου του. Θα το κάνει όπως αυτός γουστάρει και θέλει. Μπορεί να βάλει σε ένα βάζο ενος λίτρου κεχλίδα με δίσκο. Μην γυρίσει όμως και πει... μα καλα, πως στον π.χ. Κλεόβουλο ζουν αφου και αυτός τις ίδιες συνθίκες τους παρέχει.

Υ.Γ. sorry για τα ορθογραφικά λάθη
Με ποια σειρά θα αγοράσω τον εξοπλισμό για την λιμνη μου θα μου επιτρέψεις να το αποφασίσω εγώ. Εάν εσύ έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα πάρεις με τη μία μπράβο σου. Εγώ θα συνεχίσω να αναβαθμίζομαι σιγά σιγά οπότε μπορώ.Αλλα θα συνεχίσω να διαβάζω να συζητάω κ να πειραματιζομαι με υλικά ώσπου να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω, αλλά Υποχειριο του Γιάννη Κοι δε θα γίνω και να είμαι συνέχεια μπράβο Γιάννη, κ μόνο το crystal bio που πουλάει ο Γιάννης κάνει δουλειά κ οι τροφές του Γιάννη είναι οι καλύτερες.......... και κάτι τελευταίο.
Λες ότι καταλαβαίνεις τον Γιάννη ότι δεν έχει νόημα να αποδείξει κάτι σε αυτό το ποστ γιατί είναι ανοφελο μιας και θεωρείς ότι δε θα βάλουμε αυτά τα υλικά. Ο Γιάννης δεν έχει προτείνει ποτέ τίποτα σε κανέναν εδώ μέσα. Δεν έχει παρουσιάσει ποτέ τα φίλτρα του κ γενικά δε μοιράστηκε τις γνώσεις του.

Υ.Γ αν οι συντονιστές νομίζουν ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα off topic σχόλια ας το κάνουν
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #311  
Παλιά 14-08-16, 09:33
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Πρωινός καφές και συνέχεια των εργασιών
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2016-08-14 10.31.28.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  58,7 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 14-08-16, 09:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε ανθρώπους που δεν είναι (πιά) σε θέση να απαντήσουν αλλά στην περίπτωση μας ο προαναφερόμενος μόνο κάτι άναρθρα "γιαπωνέζικα" θα έλεγε έτσι κι αλλιώς.
Αν ανατρέξει κάποιος στην πρώτη μου παρέμβαση στο θέμα (ποστ 287) και διαβάσει και τη συνέχεια, θα αντιληφθεί ποιά είναι η διαφορά
μεταξύ ενός ενεργού μέλους μιας ενυδρειόφιλης κοινότητας και
ενός φαντασμένου και εγωπαθή κτηνοτρόφου.
Ο εκτροφέας (=εκτρέφει ζώα προς πώληση) και διαφημιστής ή πωλητής (δεν το ήξερα αλλά έτσι λέει ο Σταύρος πιο πάνω) ενυδρειακών προϊόντων (όπως το crystal bio) δεν θέλει να μοιραστεί την όποια γνώση έχει με άλλους γιατί έτσι ίσως βγουν άλλοι ανταγωνιστές του.
Εμείς οι ενυδρειόφιλοι χομπίστες δεν έχουμε τέτοιο άγχος.
Η δική μας διάθεση είναι να μεταδώσουμε όσα γνωρίζουμε, σε όλο και περισσότερους, για να μας ανταγωνισθούν κι αυτοί στην καλύτερη φροντίδα των υδρόβιων συγκατοίκων μας (υιοθετώ μια έκφραση που χρησιμοποίησε ένας φίλος και μ' άρεσε) είτε αυτοί είναι δίσκοι/κόι/πιράνχας είτε είναι ένα ταπεινό γκάπυ ή ένας μονομάχος.
Παρακαλώ να μη μας χαλάνε τη διάθεση
κάτι καβαλημένα καλάμια, επιδειξίες, ακοινώνητοι και αγενείς, προκλητικά αγράμματοι, με συμφεροντολογικά ή άλλα κίνητρα. Ας κρατήσουν επτασφράγιστη την όποια γνώση διαθέτουν ή παπαγαλίζουν κι ας κάνουν τα ban-ια τους.

υγ. και για να μη θεωρηθεί ότι αποκρύπτουμε τίποτα θαυματουργές ιδιότητες για το υλικό που αναφέρθηκε, εδώ http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 14-08-16, 10:01
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε ανθρώπους που δεν είναι (πιά) σε θέση να απαντήσουν αλλά στην περίπτωση μας ο προαναφερόμενος μόνο κάτι άναρθρα "γιαπωνέζικα" θα έλεγε έτσι κι αλλιώς.
Αν ανατρέξει κάποιος στην πρώτη μου παρέμβαση στο θέμα (ποστ 287) και διαβάσει και τη συνέχεια, θα αντιληφθεί ποιά είναι η διαφορά
μεταξύ ενός ενεργού μέλους μιας ενυδρειόφιλης κοινότητας και
ενός φαντασμένου και εγωπαθή κτηνοτρόφου.
Ο εκτροφέας (=εκτρέφει ζώα προς πώληση) και διαφημιστής ή πωλητής (δεν το ήξερα αλλά έτσι λέει ο Σταύρος πιο πάνω) ενυδρειακών προϊόντων (όπως το crystal bio) δεν θέλει να μοιραστεί την όποια γνώση έχει με άλλους γιατί έτσι ίσως βγουν άλλοι ανταγωνιστές του.
Εμείς οι ενυδρειόφιλοι χομπίστες δεν έχουμε τέτοιο άγχος.
Η δική μας διάθεση είναι να μεταδώσουμε όσα γνωρίζουμε, σε όλο και περισσότερους, για να μας ανταγωνισθούν κι αυτοί στην καλύτερη φροντίδα των υδρόβιων συγκατοίκων μας (υιοθετώ μια έκφραση που χρησιμοποίησε ένας φίλος και μ' άρεσε) είτε αυτοί είναι δίσκοι/κόι/πιράνχας είτε είναι ένα ταπεινό γκάπυ ή ένας μονομάχος.
Παρακαλώ να μη μας χαλάνε τη διάθεση
κάτι καβαλημένα καλάμια, επιδειξίες, ακοινώνητοι και αγενείς, προκλητικά αγράμματοι, με συμφεροντολογικά ή άλλα κίνητρα. Ας κρατήσουν επτασφράγιστη την όποια γνώση διαθέτουν ή παπαγαλίζουν κι ας κάνουν τα ban-ια τους.

υγ. και για να μη θεωρηθεί ότι αποκρύπτουμε τίποτα θαυματουργές ιδιότητες για το υλικό που αναφέρθηκε, εδώ http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 14-08-16, 11:06
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε ανθρώπους που δεν είναι (πιά) σε θέση να απαντήσουν αλλά στην περίπτωση μας ο προαναφερόμενος μόνο κάτι άναρθρα "γιαπωνέζικα" θα έλεγε έτσι κι αλλιώς.
Αν ανατρέξει κάποιος στην πρώτη μου παρέμβαση στο θέμα (ποστ 287) και διαβάσει και τη συνέχεια, θα αντιληφθεί ποιά είναι η διαφορά
μεταξύ ενός ενεργού μέλους μιας ενυδρειόφιλης κοινότητας και
ενός φαντασμένου και εγωπαθή κτηνοτρόφου.
Ο εκτροφέας (=εκτρέφει ζώα προς πώληση) και διαφημιστής ή πωλητής (δεν το ήξερα αλλά έτσι λέει ο Σταύρος πιο πάνω) ενυδρειακών προϊόντων (όπως το crystal bio) δεν θέλει να μοιραστεί την όποια γνώση έχει με άλλους γιατί έτσι ίσως βγουν άλλοι ανταγωνιστές του.
Εμείς οι ενυδρειόφιλοι χομπίστες δεν έχουμε τέτοιο άγχος.
Η δική μας διάθεση είναι να μεταδώσουμε όσα γνωρίζουμε, σε όλο και περισσότερους, για να μας ανταγωνισθούν κι αυτοί στην καλύτερη φροντίδα των υδρόβιων συγκατοίκων μας (υιοθετώ μια έκφραση που χρησιμοποίησε ένας φίλος και μ' άρεσε) είτε αυτοί είναι δίσκοι/κόι/πιράνχας είτε είναι ένα ταπεινό γκάπυ ή ένας μονομάχος.
Παρακαλώ να μη μας χαλάνε τη διάθεση
κάτι καβαλημένα καλάμια, επιδειξίες, ακοινώνητοι και αγενείς, προκλητικά αγράμματοι, με συμφεροντολογικά ή άλλα κίνητρα. Ας κρατήσουν επτασφράγιστη την όποια γνώση διαθέτουν ή παπαγαλίζουν κι ας κάνουν τα ban-ια τους.

υγ. και για να μη θεωρηθεί ότι αποκρύπτουμε τίποτα θαυματουργές ιδιότητες για το υλικό που αναφέρθηκε, εδώ http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
Eισαι πολύ μπροστά ρε Κλεόβουλε. Αυτό το να μην μας χαλάνε την διάθεση που είπες είναι όλο το ρεζουμέ. Και η δική μου διάθεση να πάει στα κομμάτια μπαίνω αραιά εδώ όποτε έχω ανάγκη το φόρουμ. Δεν είμαι και το κρίσιμο μέγεθος τέλος πάντων. Η διάθεση πχ της Αρτεμισίας όμως που χωρίς να με ξέρει μου στέλνει φυτά από την άλλη άκρη της χώρας, που την έχω και ψάχνει στο νετ αντλίες αεραντλίες διαβόλια τριβόλια και ότι άλλο με απασχολήσει είναι τουλάχιστον κρίμα και άδικο να χαλάει. (έστω και λίγο γιατί την βλέπω λίγο αναίσθητη πολύ θετική και όλο γελάει )
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 14-08-16, 11:16
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε ανθρώπους που δεν είναι (πιά) σε θέση να απαντήσουν αλλά στην περίπτωση μας ο προαναφερόμενος μόνο κάτι άναρθρα "γιαπωνέζικα" θα έλεγε έτσι κι αλλιώς.
Αν ανατρέξει κάποιος στην πρώτη μου παρέμβαση στο θέμα (ποστ 287) και διαβάσει και τη συνέχεια, θα αντιληφθεί ποιά είναι η διαφορά
μεταξύ ενός ενεργού μέλους μιας ενυδρειόφιλης κοινότητας και
ενός φαντασμένου και εγωπαθή κτηνοτρόφου.
Ο εκτροφέας (=εκτρέφει ζώα προς πώληση) και διαφημιστής ή πωλητής (δεν το ήξερα αλλά έτσι λέει ο Σταύρος πιο πάνω) ενυδρειακών προϊόντων (όπως το crystal bio) δεν θέλει να μοιραστεί την όποια γνώση έχει με άλλους γιατί έτσι ίσως βγουν άλλοι ανταγωνιστές του.
Εμείς οι ενυδρειόφιλοι χομπίστες δεν έχουμε τέτοιο άγχος.
Η δική μας διάθεση είναι να μεταδώσουμε όσα γνωρίζουμε, σε όλο και περισσότερους, για να μας ανταγωνισθούν κι αυτοί στην καλύτερη φροντίδα των υδρόβιων συγκατοίκων μας (υιοθετώ μια έκφραση που χρησιμοποίησε ένας φίλος και μ' άρεσε) είτε αυτοί είναι δίσκοι/κόι/πιράνχας είτε είναι ένα ταπεινό γκάπυ ή ένας μονομάχος.
Παρακαλώ να μη μας χαλάνε τη διάθεση
κάτι καβαλημένα καλάμια, επιδειξίες, ακοινώνητοι και αγενείς, προκλητικά αγράμματοι, με συμφεροντολογικά ή άλλα κίνητρα. Ας κρατήσουν επτασφράγιστη την όποια γνώση διαθέτουν ή παπαγαλίζουν κι ας κάνουν τα ban-ια τους.

υγ. και για να μη θεωρηθεί ότι αποκρύπτουμε τίποτα θαυματουργές ιδιότητες για το υλικό που αναφέρθηκε, εδώ http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
Τιποτα αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 14-08-16, 11:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνηθίζω να αναφέρομαι σε ανθρώπους που δεν είναι (πιά) σε θέση να απαντήσουν αλλά στην περίπτωση μας ο προαναφερόμενος μόνο κάτι άναρθρα "γιαπωνέζικα" θα έλεγε έτσι κι αλλιώς.
Αν ανατρέξει κάποιος στην πρώτη μου παρέμβαση στο θέμα (ποστ 287) και διαβάσει και τη συνέχεια, θα αντιληφθεί ποιά είναι η διαφορά
μεταξύ ενός ενεργού μέλους μιας ενυδρειόφιλης κοινότητας και
ενός φαντασμένου και εγωπαθή κτηνοτρόφου.
Ο εκτροφέας (=εκτρέφει ζώα προς πώληση) και διαφημιστής ή πωλητής (δεν το ήξερα αλλά έτσι λέει ο Σταύρος πιο πάνω) ενυδρειακών προϊόντων (όπως το crystal bio) δεν θέλει να μοιραστεί την όποια γνώση έχει με άλλους γιατί έτσι ίσως βγουν άλλοι ανταγωνιστές του.
Εμείς οι ενυδρειόφιλοι χομπίστες δεν έχουμε τέτοιο άγχος.
Η δική μας διάθεση είναι να μεταδώσουμε όσα γνωρίζουμε, σε όλο και περισσότερους, για να μας ανταγωνισθούν κι αυτοί στην καλύτερη φροντίδα των υδρόβιων συγκατοίκων μας (υιοθετώ μια έκφραση που χρησιμοποίησε ένας φίλος και μ' άρεσε) είτε αυτοί είναι δίσκοι/κόι/πιράνχας είτε είναι ένα ταπεινό γκάπυ ή ένας μονομάχος.
Παρακαλώ να μη μας χαλάνε τη διάθεση
κάτι καβαλημένα καλάμια, επιδειξίες, ακοινώνητοι και αγενείς, προκλητικά αγράμματοι, με συμφεροντολογικά ή άλλα κίνητρα. Ας κρατήσουν επτασφράγιστη την όποια γνώση διαθέτουν ή παπαγαλίζουν κι ας κάνουν τα ban-ια τους.

υγ. και για να μη θεωρηθεί ότι αποκρύπτουμε τίποτα θαυματουργές ιδιότητες για το υλικό που αναφέρθηκε, εδώ http://www.ogatakoi.com/eng/dry_goods/crystalbio/
Καλημέρα στην παρέα
Λυπάμαι πολύ για όσα έγιναν άλλη μια φορά , ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για τα καλά τους λόγια .
Εγω το μόνο που θέλω σε αυτην την κατηγορία είναι να μάθουμε ο ένας απο τον άλλο, να γίνουμε καλύτεροι και σαν άνθρωποι και σαν χομπίστες να μην ντρεπόμαστε γι αυτα που έχουμε κάνει ......να μην φοβόμαστε ότι θα μας κρίνουν.
Τέλος εγω χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα και lava stone και δεν έχω κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε καινούριο αν κάποιος μου δείξει τον δρόμο .
Καλή μέρα να έχουμε .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 14-08-16, 12:03
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στην παρέα
Λυπάμαι πολύ για όσα έγιναν άλλη μια φορά , ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για τα καλά τους λόγια .
Εγω το μόνο που θέλω σε αυτην την κατηγορία είναι να μάθουμε ο ένας απο τον άλλο, να γίνουμε καλύτεροι και σαν άνθρωποι και σαν χομπίστες να μην ντρεπόμαστε γι αυτα που έχουμε κάνει ......να μην φοβόμαστε ότι θα μας κρίνουν.
Τέλος εγω χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα και lava stone και δεν έχω κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε καινούριο αν κάποιος μου δείξει τον δρόμο .
Καλή μέρα να έχουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 14-08-16, 12:06
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Αρτεμησία και εγώ σε ευχαριστώ στο φόρουμ για ότι αγγαρεία σου βάζω και κάνεις!!!

Όλα τα άλλα τα λέμε από κοντά....
Έβγαλα όλους τους υάκινθους αν θες πες

Κλεόβουλε όσο για τα στοιχεία του. Crystal bio μακάρι να είναι αληθινά αλλά είναι σαν να βγαίνει η κόκα κόλα στο site το δικό της και να λέει ότι είναι υγιεινή δεν έχει ζάχαρη κτλ κτλ...... Τι σημαίνει αυτό ? Ότι είναι αλήθεια ??? Αν βγει κάποια έρευνα ανεξάρτητη και πει ότι πρώτα είναι το crystal bio μετά η λάβα και μετά η ελαφρόπετρα θα το πιστέψω.... τώρα επιφυλασσομαι
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 14-08-16, 12:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μεγαλη επαναλαμβανομενη αγενεια απο ατομο χωρις παιδεια.. και πολυ αργησε...


Οσο για την ελαφροπετρα ,νομιζω πως εχει χιλιογραφτει το αν κανει δουλεια η οχι...οποιος θελει μπορει να τα "σκαει" σε αλλα υλικα , δικαιωμα του...
Αλλα δεν μπορει να υποχρεωσει και τους υπολλοιπους και μαλιστα χωρις επιχειρηματα.



Νομιζω πως τελειωσε εδω το θεμα...ας επικεντρωθουμε στην λιμνη του Σταυρου τωρα και ας καθαριστει το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 14-08-16, 12:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αν δεν αγαπούσα τα ψάρια μου δεν θα έψαχνα να βρω το GAB και δεν θα καθόμουν να ψάχνω λύσεις για κανένα .... εγω τα βρήκα σκούρα στην αρχή και θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει Τώρα κάνω ότι μπορώ για τους άλλους δεν φέρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου και το ξέρετε όλοι λίγο πολύ αυτό Εξάλλου όλες οι λίμνες δεν είναι ίδιες
Να είσαι καλά Σταυρο ευχαριστώ Πάμε κάνενα ταξίδι ????????? Να δούμε κανένα ψαράκι ????
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #321  
Παλιά 14-08-16, 12:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Γιάννη δεν θα καθαριστεί το θέμα.
Εδώ υπάρχει μια υποδειγματική συμπεριφορά και πρέπει να υπάρχει (προς αποφυγή)
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 14-08-16, 12:34
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Διάβασα τα παραπάνω σχόλια και δε μου άρεσε η τροπή που πήρε η συζήτηση. Προσωπικά δε βρίσκω κατˊ ανάγκη κακό να μπαίνει κάποιος επαγγελματίας στο φόρουμ να προωθήσει τη πραμάτεια του, ούτε ιδιαίτερα μεμπτό να μην θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις του αν δεν το θέλει. Θεωρώ όμως απαράδεχτω να προσβάλει και να μειώνει όσους δεν συμφωνούν με τις πρακτικές του ή όσους κάνουν κάτι διαφορετικό.

Ο Γιάννης στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε να καταλάβει οτι δεν έχουν όλα τα συστήματα τις ίδιες απαιτήσεις, άλλο να συντηρείς μια λίμνη εκτροφής μεγάλου αριθμού koi και άλλο να έχεις μια λίμνη με ψάρια για να κάνεις το χόμπι σου. Επειδή εκείνος αφιέρωσε χρόνο και χρήμα στα "ακριβά ψάρια" του δεν του δίνει κανένα αλάθητο και κανένα δικαίωμα να είναι επιθετικός σε άλλους που επίσης αφιερώνουν χρόνο και χρήμα στα δικά τους. Ο κάθε ένας εδώ μέσα αξιολογεί τις ανάγκες του και θέτει προτεραιότητες όπως εκείνος κρίνει καλύτερα και το να κουνάμε το δάχτυλο και να προσπαθούμε να επιβάλουμε απόψεις δε βοηθά πουθενά...
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 15-08-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωινός καφές και συνέχεια των εργασιών
Kαλημέρα Σταυρο
πώς είναι η λίμνη ?? είχε καμία βελτίωση ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 15-08-16, 11:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Καλημέρα....
Και σήμερα πρωινός καφές δίπλα στη λίμνη.
3η μέρα σήμερα και φαίνεται πως η uv κάνει δουλειά.
Σε σύγκριση με την τελευταία φορά που έκανα ολική αλλαγή νερού και μέσα σε 3 μέρες το νερό ήταν και πάλι καταπράσινο τώρα το νερό είναι ελαφρώς θολό από προχθές που έβαλα το φίλτρο και άλλαξα σχεδόν όλο το νερό.
Η αντλία τώρα που στέλνει νερό και μέσα από τα σφουγγάρια έχει ακόμη μικρότερη ροή. αρχές της άλλης βδομάδας έρχεται η καινούργια με 4600λιτ 35w οπότε θα κάνουμε ακόμη ένα βήμα. τον επόμενο μήνα και η αεραντλία 30λιτ/λεπτό.
Αύριο θα πάω να βρω βαρελι στα 100-120 λιτρα για να μπει βιολογικό υλικό.
Μένει να πάρουμε Japanese matting από αυτόν που βρήκες στο ebay...!!!
Σήμερα έριξα κ 3 χρυσόψαρα από δικιά μου γέννα.
Τα χρυσοψαρα είναι πιο κινητικά από τα κοι... Τα κοι είναι ακόμη φοβισμενα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1037.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1033.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  34,8 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 15-08-16, 11:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αντε ωραία Σταυρό Με το καλό και οι αγορές
Το καθαρισες καθόλου το καινούριο φίλτρο ?? Πρέσαρε το μερικές φορές
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 15-08-16, 12:53
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Το έκανα 2 φορες... Κ χθες κ σήμερα αλλά δεν έβγαλε τίποτα ιδιαίτερο
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 15-08-16, 16:27
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ολα να πανε καλα!!αλλαζεις συνεχως τον πλυθησμο των ψαριων?γενικα απο τα ενυδρεια ξερω οτι ειναι καλυτερα να εχεις συγκεκριμενο βιοφορτιο ετσι ωστε να προσαρμοστει η βιολογια.χωρις να ξερω πολλα για λιμνες θα κρατουσα συγκεκριμενο αριθμο ψαριων ετσι ωστε να ισορροπησει
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 15-08-16, 18:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Έχω κατασταλαξει ποια ψάρια θα κρατήσω γιατί πήγα κ κάποια μικρά να μεγαλώσουν για μερικούς μήνες ...ακόμα και αυτά που θα κρατήσω είναι πολλά για τα λιτρα μου. Αργότερα θα δω τι θα κάνω, ακόμη είναι μικρά σχετικά και μπορώ να τα χαρώ λίγο ακο, ίσως δώσω κάποια ίσως μεγαλώσει η λίμνη.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 17-08-16, 14:08
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

5η μερα σημερα...
μετα απο αλλες 2 μερες με φοβερη ζεστη και πολυ ηλιο πηγα να δω τη λιμνη.
Το νερο κρυσταλλο !!!! το νεο φιλτρο φαινεται να κανει δουλεια αλλα εχω αρκετο δρομο ακομη για την αναβαθμιση....δεν θα επαναπαυθω!!!!
οι 2 πρωτες φωτογραφιες...
ανθισμενο νουφαρο.
το νερο τη 2η μερα μετα απο ολικη αλλαγη νερου...ισα που διακρινεις τα ψαρια!!

στις επομενες 2 το νερο σημερα μετα απο σχεδον ολικη αλλαγη νερου 5 μερες μετα.

και ενα απροσμενος επισκετης που τελικα δεν επρεπε να ρθει!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14034852_10154483957253293_650946197435652425_n.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14045533_10154483957378293_721210848955430744_n.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  32,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13925273_10154483958638293_7409542444497293176_n.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  84,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14021578_10154483958798293_2810632315469076962_n.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  75,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14021716_10154483959253293_3518296390919835375_n.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  96,9 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
βαρβαρο στρωσιμο αναγκαστικα!τι ψαρακια μπορω να βαλω να αντεξουν?? nikossar Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-10 04:17
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12200 seconds with 14 queries