Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-14, 22:43
eleni-giannis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ερωτηση

παιδια γεια σασ εχω ενα ενυδρειο με 4 αγγελοψαρα και 5 gyppy . τα guppy εχουν κατι ασπρα στιγματα στην ουρα τουσ οχι ολα τα δυο μονο και σαν να παει να ξεχιλωσει η ουρα τουσ. στο pet shop μου ειπαν οτι αυτη η αρρωστια λεγεται ιχθυο.... κατι δεν θυμαμαι και λεει προκλιθηκε απο θορυβουσ που ενοχλουν τα ψαρια μου εδωσε βιταμινεσ κι ενα φαρμακο το oidimol .το ενυδρειο το εχω 8 μηνεσ και οι μετρησεισ του ph kai ολα αυτα ειναι παντα στο φθσιολογικο. η ερωτηση μου ειναι το oidimol 8α κανει κατι και ποσεσ φορεσ πρεπει να το ριχνω γιατι δεν λεει πανω αν πρεπει μια φορα την εβδομαδα η καθε μερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-14, 22:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Δυστυχως οι "φυσιολογικες" μετρησεις για ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο (αγγελοψαρα) και σε σκληρο (guppies), δεν φαινονται να εχουν νοημα. Συμπληρωσε αυτη τη φορμα ασθενειων, για να εχουμε καλυτερη εικονα του ενυδρειου σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-14, 00:34
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ειναι λαθος συνδιασμος . Διαλεξε γκαπυ ή αγγελοψαρα. Ποσα λιτρα εχεις? τι ph και γενικα μετρησεις. Θερμοκρασιες? το ick προερχετε απο stress αλλα συνηθως απο αποτομες αυξομιωσεις στη θερμοκρασια. Παρολαυτα διαλεξε γκαπυ ή αγγελοψαρα βεβαια το "διαλεξε" ειναι και αναλογα στα λιτρα. Πχ αγγελοψαρα θελουν πολλααααα λιτρα και αν θυμαμε καλα πρεπει να ειναι σε μονο αριθμο ή σε ζευγαρι. Τα γκαπυ και σε 100-120 λιτρα ειναι καλα ενα χαρεμακι δλδ 1 αρσενικο και 2-3 θυληκα. Υποψην οτι ολο γεννανε . Και φωτογραφια τα ψαρακια να δουμε. Καλη χρονια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-14, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες, συμπλήρωσε τη φόρμα όπως είπε και ο φίλος nazgul να καταλάβουμε καλύτερα για τι πρόκειτε και ακόμα καλύτερα τι το προκάλεσε.
Το φάμακο που σου έδωσε ο πετσοπας πρέπει να είναι αυτό
http://www.dajanapet.cz/produkty/eng...nicek/oidimol/
και οδηγίες έχει εδώ
http://www.dajanapet.cz/eng/products/oidimol-popis.html
Το συγκεκριμένο site αναφέρει πως θεραπεύει την Υδρα, καλύτερα όμως να είμαστε βέβαιοι γιατί το συγκεκριμένο φάρμακο περιέχει χαλκό και αν έχεις στο ενυδρείο σου σαλιγκαρια ή γαρίδες θα τους κάνει ζημιά, επίσης θα σου καταστρέψει και τη βιολογία , για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή αν το χορηγήσεις.
Το επόμενο θέμα σου είναι η ιχθυοσύνθεση, οι μετρήσεις του νερού του ενυδρείου σου μπορεί να είναι φυσιολογικές για το ένα είδος από τα ψάρια που έχεις αλλά θα είναι ακατάλληλο για το άλλο είδος. Τα σκαλάρια θέλουν μαλακό νερό , πιο ζεστό και PH κάτω από το 7 ενώ τα γκάπυ θέλουν σκληρό νερό, λίγο πιο κρύο από ότι τα σκαλάρια και PH πάνω από 7. Τα σκαλάρια επίσης είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να είναι από 8 και πάνω (μειώνονται οι αντιπαραθέσεις με αυτές τις αναλογίες) και χρειάζονται ενυδρείο πάνω από 1,20 μήκος και πάνω από 55 πόντους ύψος, όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται ένα ενυδρείο μεγαλύτερο από 300-350 λίτρα, επίσης υπάρχουν στιγμές που είναι έντονα επιθετικά σε άλλα ψάρια και είναι πιθανόν και να τα φάνε, δεν το συζητάω δε για τα μωρά γκαπυ, αυτά είναι μεζές τους. Τα γκάπυ είναι ειρηνικά και ζωηρά ψαράκια και πρέπει να είναι σε χαρέμια (1 αρσενικό , 3 θηλυκα) και γεννάνε σαν κουνέλια, αν τα έχεις 8 μήνες όπως λες και έχουν σωστό περιβάλλον θα έπρεπε τώρα να έχεις πάνω από 50. Οπως καταλαβαίνεις δεν πρέπει να ακούμε τους πετσοπαδες γιατί ενδιαφέρονται μόνο να πουλήσουν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-14, 12:34
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eleni-giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια γεια σασ εχω ενα ενυδρειο με 4 αγγελοψαρα και 5 gyppy . τα guppy εχουν κατι ασπρα στιγματα στην ουρα τουσ οχι ολα τα δυο μονο και σαν να παει να ξεχιλωσει η ουρα τουσ. στο pet shop μου ειπαν οτι αυτη η αρρωστια λεγεται ιχθυο.... κατι δεν θυμαμαι και λεει προκλιθηκε απο θορυβουσ που ενοχλουν τα ψαρια μου εδωσε βιταμινεσ κι ενα φαρμακο το oidimol
ρώτα τον πετσοπά να σου πει πάλι την ασθένεια
και από ποιούς θορύβους προέρχεται να μαθαίνουμε και εμεις.
το φάρμακο γράφει πουθενά για θορύβους;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-14, 12:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτα τα φαρμακα στα πετσοπ εχουν καταντησει ανεκδοτο.α-μπε-μπα-μπλομ...

καλωσηρθες και συμπληρωσε τη φορμα που σου εδωσε ο zazgul.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-14, 16:42
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

παιδια γεια σασ εχω ενα ενυδρειο με 4 αγγελοψαρα και 5 gyppy . τα guppy εχουν κατι ασπρα στιγματα στην ουρα τουσ οχι ολα τα δυο μονο και σαν να παει να ξεχιλωσει η ουρα τουσ. στο pet shop μου ειπαν οτι αυτη η αρρωστια λεγεται ιχθυο.... φθειριαση κατι δεν θυμαμαι και λεει προκλιθηκε απο θορυβουσ που ενοχλουν τα ψαρια μου εδωσε βιταμινεσ κι ενα φαρμακο το oidimol .το ενυδρειο το εχω 8 μηνεσ και οι μετρησεισ του ph kai ολα αυτα ειναι παντα στο φθσιολογικο. η ερωτηση μου ειναι το oidimol 8α κανει κατι και ποσεσ φορεσ πρεπει να το ριχνω γιατι δεν λεει πανω αν πρεπει μια φορα την εβδομαδα η καθε μερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-14, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα φαρμακα στα πετσοπ εχουν καταντησει ανεκδοτο.α-μπε-μπα-μπλομ...
Για να κανω και το συνηγορο του διαβολου, πολλες φορες μεταφερονται ημιτελη ή λαθος αυτα που τους λενε, και ακουνε τα σχολιανα τους και οταν δεν φταινε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-14, 23:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι δε λεω
αλλα δεν εχει τυχει μια φορα να δω εναν να κοιταει ενα βιβλιο ασθενειων.
οι περισσοτεροι τα πουλανε κιολας.
δε λεω να γινουν ιχθυοπαθολογοι ντε και καλα,αλλα πουλα τουλαχιστον το ρημαδι το βιβλιο να ξεστραβωθει ο κοσμος αντι να πουλησεις οτι ναναι για φαρμακο.
η εστω να παρει τον πελατη και να του πει,κατσε να δουμε ελα δω,νανοιξει το βιβλιο και να του δειξει φωτογραφιες.

ολοι πιανουν πουλια στον αερα...
με το που θα ακουσουν περιγραφη(ακομα και απο εντελως ασχετο)ξερουν και τι φαρμακο θα δωσουν.
τα λαθη ανθρωπινα ειναι.ο τροπος ειναι που με ενοχλει περισσοτερο.
τεσπα,ειμαι και οφτοπικ και θα χαλασω το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-14, 01:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια γεια σασ εχω ενα ενυδρειο με 4 αγγελοψαρα και 5 gyppy . τα guppy εχουν κατι ασπρα στιγματα στην ουρα τουσ οχι ολα τα δυο μονο και σαν να παει να ξεχιλωσει η ουρα τουσ. στο pet shop μου ειπαν οτι αυτη η αρρωστια λεγεται ιχθυο.... φθειριαση κατι δεν θυμαμαι και λεει προκλιθηκε απο θορυβουσ που ενοχλουν τα ψαρια μου εδωσε βιταμινεσ κι ενα φαρμακο το oidimol .το ενυδρειο το εχω 8 μηνεσ και οι μετρησεισ του ph kai ολα αυτα ειναι παντα στο φθσιολογικο. η ερωτηση μου ειναι το oidimol 8α κανει κατι και ποσεσ φορεσ πρεπει να το ριχνω γιατι δεν λεει πανω αν πρεπει μια φορα την εβδομαδα η καθε μερα
Το φυσιολογικό... ποίο είναι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση. Kenai Ζωοτόκα 12 22-05-13 20:39
Ερωτηση για Α/Ο dimitrisemm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 02-02-11 00:48
ΕΡΩΤΗΣΗ KARAGIANNISV Αρχάριοι γλυκού νερού 2 08-03-08 22:26
ερωτηση για co2.... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 17-09-07 19:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04924 seconds with 13 queries