Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-13, 12:00
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή Ξαφνικοί θάνατοι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 38Χ38Χ43, 60 lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 μήνας και 10 μέρες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 2 εβδομάδες περίπου
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 5 πλέον Guppies
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 Zebra snail και πολλοί λαθρεπιβάτες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20 περίπου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά την εβδομάδα. 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 27/2
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές όσο μπορούν να φάνει σε 2 λεπτά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Πεθάναν 2 ξαφνικά ενώ χθές ήταν μια χαρά σήμερα το πρωί...

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,5 (στίκς)
KH:7 (στίκς)
GH:10 (στίκς)
ΝΗ3 (αμμωνια): 0 mg/lt (υγρό τέστ)
ΝΟ2(νιτρώδη): 0,025 mg/lt (υγρό τέστ)
ΝΟ3(νιτρικά): 0-20 mg/lt ( στίκς
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν γνωρίζω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Δεν εμφάνιζαν κάποιο σύμπτωμα ξαφνικά ψοφήσαν
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Όχι
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: Όχι
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : Όχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Με την αλλαγή του νερού έκανα και χρήση Sera Florana και η Ludwigia spp. που έχω γέμισε κίτρινα φύλλα και τα ρίχνει κιόλας (μάλλον την άκουσε). Δεν το είχα ξαναχρησιμοποιησει... Τέλος όλα τα Guppies είναι αρσενικά λέτε να υπάρχει κάποιο που τα στρεσάρει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-13, 15:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To εχεις στρωσει με καποιο τροπο το φιλτρο? Γιατι αν εχεις ΝΟ2, στρωμενο δεν ειναι και πιθανο να βρισκεται στο τελος της διαδικασιας, αφου το ενυδρειο τρεχει λιγο πανω απο μηνα. Βεβαια, με τα στικς μετρησεις αξιοπιστες δεν μπορεις να εχεις, ετσι κι αλλιως.

Επισης, το νερο των αλλαγων σου εχουν μεγαλη αποκλιση απο το νερο του ενυδρειου, δεν ειναι απιθανο να προκαλει stress στα ψαρακια σου, με αποτελεσμα να ειναι επιρρεπη σε ασθενειες. 1-2 βαθμοι διαφορα το πολυ ειναι ασφαλες. Καλο ειναι να το προετοιμαζεις καπου με θερμοστατη.

Το λιπασμα της Sera δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα μηπως εβαλες παρα πολυ? Σχεδον απιθανο σε κανονικη δοσολογια να προκαλεσε καποιο προβλημα ειτε στα φυτα, ειτε στα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-13, 16:26
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Μηπως εβαλες τα χερια σου στο ενυδρειο και δεν τα ειχες καλα πλυμενα,και ειχαν τιποτα υπολείμματα σαπουνιού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-13, 16:49
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδια.νιτρώδη λεει μετράει με υγρο τεστ....


ναι..το οτι ειναι μονο αρσενικα ειναι και ενας παράγοντας για στρεςς...

επισης το οτι κανεις αλλαγές νερου με 5 βαθμους πιο κρυο απο αυτο που εχεις στο ενυδρείο..να το προσέξεις και καλο ειναι να το ετοιμάζεις με θερμοστάτη το νερο πριν το ρίξεις μεσα...η λουντβιγια χαλάει μαλλον επειδή δεν εχεις επαρκη φωτισμό...απο αντιχλώριο τι βάζεις στις αλλαγες νερου!?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-13, 17:07
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αλλο υγρα αλλο τεστ ,,εχουν αποκλείσει η μετρήσεις μεταξυ τους.
Αμα εκανε αλλαγη νερου με μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας τα ειδαν ολα τα ψαρια.
Αλλο 25 ,,και αλλο αλλαγη νερου με 10 βαθμους,,.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-13, 17:31
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εβαλες τα χερια σου στο ενυδρειο και δεν τα ειχες καλα πλυμενα,και ειχαν τιποτα υπολείμματα σαπουνιού.
Ωχ λές να είναι αυτό;Είχα πλύνει τα χέρια μου πριν χρησιμοποιήσω τι σκούπα βυθού και αμέσως μετά έκανα την αλλαγή...

Το είχα στρώσει με τροφή, για παραγωγή ρύπων και έριχνα και σκεύασμα με βακτήρια...Για τη θερμοκρασία νερού έχετε δίκιο αλλά δεν έχω πάρει ακόμα κάποιο μικρό θερμοστάτη... Σκέφτηκα να κατεβάσω την θερμοκρασία στους 23 αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.

Αντιχλώριο βάζω πάλι της Sera στη δοσολογία που λέει...Η Ludwigia spp άρχισε να χαλάει μετά που έριξα αυτό το λίπασμα για αυτό το συνέδεσα έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-13, 18:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν εβαλες τα ψαρια στις 3 περιπου εβδομαδες, οπως καταλαβαινω απο τα στοιχεια που δινεις, σιγουρα δεν ειχε στρωσει το φιλτρο και εκτεθηκαν σε αμμωνια και νιτρωδη.

Τωρα με το σαπουνι λιγο δυσκολο, εκτος αν δεν τα ξεπλυνες καθολου καλα τα χερια. Και εγω πλενω τα χερια μου πριν τα βαλω στο ενυδρειο και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Νομιζω το θεμα ειναι απο το μη στρωμενο φιλτρο σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια των αλλαγων. Με λιγα λογια, τα ψαρακια ηταν ευαλωτα με την εκθεση σε ρυπους και ηρθε και το stress απο την αλλαγη θερμοκρασιας να τα αποτελειωσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-13, 19:56
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εβαλες τα ψαρια στις 3 περιπου εβδομαδες, οπως καταλαβαινω απο τα στοιχεια που δινεις, σιγουρα δεν ειχε στρωσει το φιλτρο και εκτεθηκαν σε αμμωνια και νιτρωδη.

Τωρα με το σαπουνι λιγο δυσκολο, εκτος αν δεν τα ξεπλυνες καθολου καλα τα χερια. Και εγω πλενω τα χερια μου πριν τα βαλω στο ενυδρειο και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Νομιζω το θεμα ειναι απο το μη στρωμενο φιλτρο σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια των αλλαγων. Με λιγα λογια, τα ψαρακια ηταν ευαλωτα με την εκθεση σε ρυπους και ηρθε και το stress απο την αλλαγη θερμοκρασιας να τα αποτελειωσει.
Μπορεί!Ίσως βιάστηκα λίγο να τα βάλω!Αλλά οι μετρήσεις μου ήταν καλές ή χαμήλες σε οτι αφορά το ΝΟ2...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-13, 20:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν για να ειναι ασφαλες το περιβαλλον για τα ψαρια, οχι μετρησιμα.

Μονο νιτρικα (ΝΟ3) πρεπει να μετρας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-03-13, 20:40
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί!Ίσως βιάστηκα λίγο να τα βάλω!Αλλά οι μετρήσεις μου ήταν καλές ή χαμήλες σε οτι αφορά το ΝΟ2...
δεν υπαρχουν μετρησεις απλα χαμηλες σε οτι αφορα τα NO2.πρεπει να ειναι 0........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-13, 11:59
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχουν μετρησεις απλα χαμηλες σε οτι αφορα τα NO2.πρεπει να ειναι 0........
Συμφωνώ, αλλά το τέστ της JBL τις μετρήσεις ανάμεσα σε 0,01-0,025 τις έχει με πράσινο χρωματισμό...Για αυτό και είχα αποφασίσει να τα βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-13, 20:57
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Λοιπόν έχω μια σκέψη και πείτε μου αν έχει βάση...Μήπως η αιτία για αυτούς του θανάτους είναι το φίλτρο;'Exω το γωνιακό την Dennerle με ονομαστική παροχή 150 l/h. Μήπως είναι μικρό και δεν άντεχε τα ψαρία και ίσως για αυτό διάβαζα νιτρώδη;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-03-13, 21:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μεγαλο για τα λιτρα δεν ειναι. Αλλα η ουσια ειναι ποσο βιολογικο υλικο χωραει, περα απο την κυκλοφορια. Αν βαλεις ενα μεγαλο φιλτρο με filter wool μονο, δεν σημαινει οτι θα εχεις καλη φιλτρανση.

Γνωμη μου, ειναι οπως ξαναειπα, οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρια. Τα guppies του εμποριου, ειναι πολυ ταλαιπωρημενα και επιρρεπη σε λαθος παραμετρους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-13, 11:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχω μια σκέψη και πείτε μου αν έχει βάση...Μήπως η αιτία για αυτούς του θανάτους είναι το φίλτρο;'Exω το γωνιακό την Dennerle με ονομαστική παροχή 150 l/h. Μήπως είναι μικρό και δεν άντεχε τα ψαρία και ίσως για αυτό διάβαζα νιτρώδη;
Καλημέρα
Εχω ακριβώς τον ιδιο κυβο με το ιδιο ακριβώς φιλτρο
Το συγκεκριμένο φιλτρο είναι μικρο, δεν έχει πολυ χώρο για βιολογικό υλικό και το μόνο θετικό είναι πως είναι γωνιακό, άρα κρύβεται εύκολα και ευτυχώς δεν μπουκωνει εύκολα ώστε να μειωθεί η ροή του

Θα σου πρότεινα να πάρεις κατι σαν αυτο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2069

η να πας σε εξωτερικο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-13, 22:52
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Κάποια στιγμή μάλλον θα το αλλάξω με κάποιο άλλο φίλτρο. Προς το παρόν θα δώ τι μπορεί να γίνει με αυτό και βλέπουμε μέχρι το καλοκαίρι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-13, 10:41
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Λοιπόν τις τελευταίες βδομάδες μου χάνω και απο ένα ψάρι...
Μετρήσεις:
ΝΗ4 : 0 mg/l (Sera)
NO2 :<0,01 mg/l (JBL)
NO3 : 5 mg/l (API)

Δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα, τρώνε κανονικά, αναπνέουν κανονικά και την άλλη μερα ...
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ένα απο αυτά τα κυνηγά και τώρα που μείναν 3 είναι αρκετά εμφανές (έχει βάλει το 1 στο μάτι...). Τα άλλα που έχασα τα κυνήγαγε αυτό, όταν τρώγαν πήγαινε απο κάτω και τα τσίγκλαγε..Ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι απλά μου έτυχε το ψάρι...Το συγκεκριμένο είναι από τα πρώτα που μπήκαν στο ενυδρείο...

Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό;Επίσης ξέρει κάποιος αν τα Guppie με την ψαλιδωτή ουρά είναι πιο επιθετικά;(τέτοιο είναι)

Τέλος το θέμα είναι τι να το κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-04-13, 11:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν guppies με ψαλιδωτη ουρα. Αυτα ειναι endlers ή ακομα χειροτερα, υβριδια απο ζευγαρωμα endlers-guppies.

Το προβλημα σου δεν ειναι το επιθετικο ψαρι, αλλα οτι ακομα υπαρχουν νιτρωδη (ΝΟ2), που σημαινει οτι το φιλτρο σου δεν εχει ακομα στρωσει για καποιο λογο.

Ειναι απολυτα τοξικα τα νιτρωδη σε οποιαδηποτε μετρηση εκτος απο μηδεν και αποτελεσμα ειναι να πεθαινουν τα ψαρια ετσι απλα, με αμεση δηλητηριαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-04-13, 13:14
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχουν guppies με ψαλιδωτη ουρα. Αυτα ειναι endlers ή ακομα χειροτερα, υβριδια απο ζευγαρωμα endlers-guppies.

Το προβλημα σου δεν ειναι το επιθετικο ψαρι, αλλα οτι ακομα υπαρχουν νιτρωδη (ΝΟ2), που σημαινει οτι το φιλτρο σου δεν εχει ακομα στρωσει για καποιο λογο.

Ειναι απολυτα τοξικα τα νιτρωδη σε οποιαδηποτε μετρηση εκτος απο μηδεν και αποτελεσμα ειναι να πεθαινουν τα ψαρια ετσι απλα, με αμεση δηλητηριαση.
Πλάκα κανεις για τα endler...Αυτά ή το υβρίδιο τους είναι επιθετικά;Στο seriouslyfish έχει 2 φωτογραφίες για Guppies μια με ψαλιδωτή και μια με βενταλωτή ουρά..Όσο για το εαν έχει στρώσει, ρε συ το τεστ της JBL δεν εχει πιο μικρή μέτρηση στο χρωματολόγιο και εμένα είναι πιο ανοικτό λίγο απο αυτό που έχει (δλδ ακόμα μικρότερο...)Επιπλέον έχω και στικάκι που δείχνουν ΝΟ2 μηδέν...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-04-13, 13:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι δεν ειναι επιθετικα, σαν τα guppies ειναι. Απλα ολη την ωρα θελουν να ζευγαρωσουν και αυτα, οποτε μπορει να πιεζουν τις θυληκες. Καλο ειναι να κρατησεις ενα ειδος μονο, γιατι θα υβριδισουν ολα.

Δεν ξερω για τα NO2, δεν ειχα τεστ JBL ποτε. Αν ειναι μηδεν, κατι αλλο φταιει τοτε. Αν δεν ειναι, φταιει αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-04-13, 13:40
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα.....αυτο το ελαχιστο που σου δινει το jbl ειναι αρκετο για να σου στειλει τα ψαρια.πρεπει τα ΝΟ2 να ειναι 0
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-04-13, 13:43
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvas27 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα.....αυτο το ελαχιστο που σου δινει το jbl ειναι αρκετο για να σου στειλει τα ψαρια.πρεπει τα ΝΟ2 να ειναι 0
Δλδ στο τεστ της JBL πρέπει μετά τους δείκτες να είναι άχρωμο το νερό;Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν έχει μικρότερη ένδειξη το χρωματολόγιο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-04-13, 13:48
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvas27 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα.....αυτο το ελαχιστο που σου δινει το jbl ειναι αρκετο για να σου στειλει τα ψαρια.πρεπει τα ΝΟ2 να ειναι 0
φιλε μαλλον καταλαβα λαθος....το jbl σου δινει νιτρωδη?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ στο τεστ της JBL πρέπει μετά τους δείκτες να είναι άχρωμο το νερό;Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν έχει μικρότερη ένδειξη το χρωματολόγιο.
φιλε μου απο jbl δε γνωριζω γιατι παντα api χρησημοποιω.απλα νομιζα οτι μετρας νιτρωδη ακομα
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas27 : 06-04-13 στις 13:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-04-13, 13:49
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvas27 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μαλλον καταλαβα λαθος....το jbl σου δινει νιτρωδη?
-------------------------


φιλε μου απο jbl δε γνωριζω γιατι παντα api χρησημοποιω.απλα νομιζα οτι μετρας νιτρωδη ακομα
Nαι το JBl δίνει νιτρώδη!Και εγώ μπερδεύομαι κάποιες φορές...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-04-13, 13:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μια ματια που ερηξα στο ιντερνετ, δεν εχει απολυτο μηδεν το συγκεκριμενο τεστ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-04-13, 14:04
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ματια που ερηξα στο ιντερνετ, δεν εχει απολυτο μηδεν το συγκεκριμενο τεστ

Δεν ξέρω και εγώ...Στο τέστ και καλά το έχει σε πράσινη περιοχή (οκ). Γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει απόλυτο 0 στα τεστ. Δλδ. εάν υπήρχε τεστ στο εμπόριο που μετράει κλάσματα του mg/l θα μέτραγε σίγουρα εκεί που άλλα θα έδειναν 0.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-04-13, 14:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενταξει, με τις χρωματικες διαφορες απολυτη σιγουρια δεν υπαρχει. Λιγο ο φωτισμος, λιγο τα ματια κανουν πουλακια...
-------------------------
Στο θεμα μας, παντως, οι ξαφνικοι θανατοι εχουν συνηθως να κανουν με κακης ποιοτητας συνθηκες νερου. Αμμωνια, νιτρωδη ή υψηλα νιτρικα.

Αν δεν εχουν εξωτερικα σημαδια, (π.χ. ich αν εξακολουθεις να κανεις τις αλλαγες με διαφορα 5 βαθμων κελσιου ή καποιο αλλο που να δηλωνει ασθενεια), δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Θα σου προτεινα, παντως, να τα παρατηρησεις πολυ λεπτομερως για να δεις αν εχουν καποιο εξωτερικο σημαδι ασθενειας, ειτε περιεργη σημπεριφορα (να βαριανασαινουν, να μην εχουν ορεξη για φαγητο, να μην ειναι πολυ κινητικα).
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 06-04-13 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-04-13, 08:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω και εγώ...Στο τέστ και καλά το έχει σε πράσινη περιοχή (οκ). Γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει απόλυτο 0 στα τεστ. Δλδ. εάν υπήρχε τεστ στο εμπόριο που μετράει κλάσματα του mg/l θα μέτραγε σίγουρα εκεί που άλλα θα έδειναν 0.
όντως...
μετρώντας no2 με jbl και sera, το πρώτο μου τα βγάζει ελάχιστα μετρήσιμα (χωρίς να ταιριάζει απόλυτα το χρώμα του μπουκαλιού με αυτά του φυλλαδίου), η sera τα βγάζει 0.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαφνικοί Θάνατοι antricos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 28-08-12 13:53
Ξαφνικοί θάνατοι guppies ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Ζωοτόκα 14 04-07-07 16:34
Ξαφνικοί θάνατοι! giannisg Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 09-03-07 22:04
Ξαφνικοί θάνατοι εγκυων molly pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 14-03-06 13:52
Ξαφνικοί θάνατοι σε Corydoras... γαυρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 27-12-02 23:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08907 seconds with 13 queries