Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-13, 22:21
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Guppie πρόβλημα

Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ.Πριν 6 μέρες στις 12/02 έβαλα στο ενυδρείο 6 guppies 2 αρσενικά και 4 θηλυκά.Δύο μέρες μετά πέθανε ένα θυληκό(το οποίο ήταν ήδη έγκυος και πρόλαβε κι έκανε και 3 μικρά).Σήμερα πάλι ψόφησε άλλο ένα αρσενικό.Και στις 2 περιπτώσεις ώρες πριν ψοφήσουν κάθοντουσαν ακίνητα στη μέση του ενυδρείου ή στον πάτο χωρίς να προσπαθούν να φάνε όταν έβαζα τροφή.Δεν εμφάνιζαν κάποια σημάδια πάνω τους.Το θυληκό είδα οτι βαριανάσενε,ενώ το αρσενικό σα να του είχε κοπεί η ουρά σε σημεία και το άλλο αρσενικό την τσιμπαγε.Γενικά το αρσενικό απο την ώρα που μπήκε μέσα ήταν πιο νωχελικό και καθόταν αρκετά μόνος του.Και γενικά ο άλλος του είχε παρει τον αέρα.Αμμωνία,no2 μετράω κάθε μέρα και είναι 0,no3 στα 10.Ταίζω 2 φορές την ημέρα απο λίγο.Ότι μπορούν να φάνε σε 2 λεπτά.Αλλαγή έκανα μία το Σάββατο απο τη ώρα που πήρα τα ψάρια και η θερμοκρασία του νερού ήταν 25,όσο και του ενυδρείου.ph σταθερό στο 7,5 με diy co2 με μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.Επίσης έχω 2 amano γαρίδες που χαίρουν άκρας υγείας και βλέπω πλέον 2 μωρά.Να πω οτι το ενυδρείο τρέχει εννάμιση μήνα.
Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά?Μήπως ήταν ήδη άρρωστα όταν τα πήρα?Μπορώ να βάλω κανα φάρμακο?Αντιχλώριο πόσο να βάζω?Λεέι 5 ml για 250 λίτρα.Εγω που αλλάζω 30 λίτρα τι να βάζω?Το Σάββατο έβαλα ελάχιστο περίπου 1 ml.Να φταίει αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το ενυδρειο πως το εστρωσες?Με τι τεστ μετρας?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-13, 22:32
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

καλησπερα αν θες συμπληρωσε πρωτα αυτη τη φορμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-13, 22:53
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο πως το εστρωσες?Με τι τεστ μετρας?
Το ενυδρείο είναι 84 λίτρα.Το έστρωσα βάζοντας για ένα μήνα σε απόχη τροφή.Test έχω τις API.Δεν έχουν λήξει.Τα έλεγξα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα αν θες συμπληρωσε πρωτα αυτη τη φορμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Ουσιαστικά έχω δώσει όλα τα στοιχεία που δίνει και η φόρμα περιφραστικά.Απλά για να κερδίσω λίγο χρόνο αν είναι να εφαρμόσω κάτι να το κάνω λίγο πιο γρήγορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 18-02-13 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ειδα την παρουσιαση σου.
pH:7,5 οριακα χαμηλο για ζωοτοκα
Γενική σκληρότητα (GH):9 κατω απο 15 ειναι πολυ ευαισθητα.
προσαρμογη εκανες καλη;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-13, 23:48
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδα την παρουσιαση σου.
pH:7,5 οριακα χαμηλο για ζωοτοκα
Γενική σκληρότητα (GH):9 κατω απο 15 ειναι πολυ ευαισθητα.
προσαρμογη εκανες καλη;
Προσαρμογή νομίζω έκανα καλή.20 λεπτά με τη σακούλα στο ενυδρείο για να πάρουν θερμοκρασία και μετά ανα δέκα λεπτά έβαζα νερό απο το ενυδρείο.Σύνολο 50 λεπτά προσαρμογή.Πως μπορώ να ανεβάσω σκληρότητες?Πριν και μετά τη προσθήκη co2 οι σκληρότητες ήταν το ίδιο.Δηλαδή gh 9,kh 7.To μόνο που άλλαξε είναι το ph που έπεσε στο 7,5 απο 8 περίπου που είχα στην αρχή.
Δεν βλέπω πάντως κάτι που να υποδεικνείει αρρωστια και τα παρατηρώ πάρα πολύ.Ούτε στιγματα,ούτε κομμένες ουρές.Μήπως ήταν απο το σοκ της προσαρμογής?Μήπως με το c02 αλλάζει το ph κατα τη διάρκεια του 24ωρου λόγο και των φυτών που έχω?Αλλά πόσο μπορεί να επηρεάσει ένα diy co2?Να βάλω καθόλου αλάτι ή κανα άλλο φάρμακο προληπτικά?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-13, 00:14
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

για τις σκληρωτητες παιρνεις ιχνοστοιχεια για δισκους η ακομα και αλατα για αφρικανες και το κοντρολαρεις.εχουμε και μεις μαλακο νερο εδω λογο αφαλατωσης και Α.Ο ετσι για το ενυδρειο με τα ζωοτοκα κουβαλαω νερο απο γεωτρηση και τα μιξαρω.για το ph σε σχεση με το διοξιδιο δεν μπορω να σου απαντησω.δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω.
αλατι μπορεις να βαλεις ενυδρειακο η αλατι τυροκομιας απο μπακαλικο (οσ ες φορες εβαλα για προληψη η αναλογια ηταν 1g/1l).εννοειται οτι μετα θα το αφησεις να φυγει σιγα σιγα με τις αλλαγες.φαρμακα εγω τα αποφευγω.καποια καταστρεφουν εντελως τη βιολογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-13, 00:19
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Διάβασα κάτι άρθρα και σκέφτομαι να κάνω το εξής.Σε κάθε αλλάγη πλέον του νερού και σε πολυ μικρές ποσότητες στην αρχή θα προσθέτω λιγη μαγειρική σόδα.Έτσι θα ανεβάσω κάπως ph και kh.Μετά απο 2 ώρες θα μετράω με test μέχρι να βρω την καλύτερη αναλογία.Έτσι ανεβάζοντας το kh,θα σταθεροποιήσω κάπως το ph.Επίσης με την ίδια λογική θα προσθέτω και λίγο ενειδριακό αλάτι για να αυξήσω gh.Tι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-13, 00:32
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα κάτι άρθρα και σκέφτομαι να κάνω το εξής.Σε κάθε αλλάγη πλέον του νερού και σε πολυ μικρές ποσότητες στην αρχή θα προσθέτω λιγη μαγειρική σόδα.Έτσι θα ανεβάσω κάπως ph και kh.Μετά απο 2 ώρες θα μετράω με test μέχρι να βρω την καλύτερη αναλογία.Έτσι ανεβάζοντας το kh,θα σταθεροποιήσω κάπως το ph.Επίσης με την ίδια λογική θα προσθέτω και λίγο ενειδριακό αλάτι για να αυξήσω gh.Tι λέτε?
η kh που εχεις ειναι μια χαρα.δεν ξερω αν θα σου ανεβασει gh το αλατι τα ιχνοστοιχεια για τους δισκους πιστευω ειναι πιο σιγουρα.εγω εχω βαλει μεσα και ασβεστολιθικες πετρες και με αυτες ανεβαζεις σκληρωτητα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
η kh που εχεις ειναι μια χαρα.δεν ξερω αν θα σου ανεβασει gh το αλατι τα ιχνοστοιχεια για τους δισκους πιστευω ειναι πιο σιγουρα.εγω εχω βαλει μεσα και ασβεστολιθικες πετρες και με αυτες ανεβαζεις σκληρωτητα.
Τα ιχνοστοιχεια δεν επηρεαζουν την σκληροτητα,βαλε αλατα σε σκονη,κοινως minerals,την πατησα πρασφατως......και η gh απο 1 (με χρηση ιχνοστοιχειων)πηγε στο 6...μολις εβαλα αλατα της tropic marine....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-13, 01:05
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
η kh που εχεις ειναι μια χαρα.δεν ξερω αν θα σου ανεβασει gh το αλατι τα ιχνοστοιχεια για τους δισκους πιστευω ειναι πιο σιγουρα.εγω εχω βαλει μεσα και ασβεστολιθικες πετρες και με αυτες ανεβαζεις σκληρωτητα.
Συγκεκριμένα φίλε μου σκέφτομαι για αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=563
Είναι για ζωοτόκα,τους δίνει τα κατάλληλα ιχνοστοιχεία,ανεβάζει gh,ίσως ελάχιστα το ph και δεν επηρεάζει τα φυτά..20 γραμμάρια ανα 40 λίτρα.Αφου και το kh είναι εντάξει,μαγειρική σόδα λέω να μην βάλω.Μη τα μπλέξω κιόλας.Απλά μια ερώτηση.Έστω οτι το βάζω σταδιακά(πχ σε διάρκεια 3 ημερών το σύνολο των 40 γραμμαριίων για τα 80 λίτρα μου).Μετά απο οτι διάβασα το αλάτι αυτό φεύγει σταδιακά με τις αλλαγές νερού.Ωραία.Πότε όμως πρέπει να προσθεσουμε τη ποσοτητα αυτη των 40 γραμμαρίων ξανα?Μετα απο ένα μήνα για παράδειγμα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ιχνοστοιχεια δεν επηρεαζουν την σκληροτητα,βαλε αλατα σε σκονη,κοινως minerals,την πατησα πρασφατως......και η gh απο 1 (με χρηση ιχνοστοιχειων)πηγε στο 6...μολις εβαλα αλατα της tropic marine....
¶λατα σαν αυτό εννοεις
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=563
-------------------------
Δείτε κι αυτό το θέμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23783

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 19-02-13 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-13, 01:09
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Eγω ειχα βαλει αυτο:
http://www.tropic-marin.com/web/engl...e/re_min_t.htm
Σε γνωστο site-online shop γραφει οτι ειναι ιχνοστοιχεια αλλα ειναι α λ α τ α και οι σκληροτητα πηγε στον θεο με μονο την μιση δοση που εβαλα,ευτυχως που δεν εβαλα δοσολογια για το συνολο των λιτρων μου γιατι θα ειχαμε δραματα.
Περιμενε να σου απαντησει και η ενυδρειακη εγκυκλοπαιδια.....Delta...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-13, 01:18
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω ειχα βαλει αυτο:
http://http://www.tropic-marin.com/w...e/re_min_t.htm
Σε γνωστο site-online shop γραφει οτι ειναι ιχνοστοιχεια αλλα ειναι α λ α τ α και οι σκληροτητα πηγε στον θεο με μονο την μιση δοση που εβαλα,ευτυχως που δεν εβαλα δοσολογια για το συνολο των λιτρων μου γιατι θα ειχαμε δραματα.
Περιμενε να σου απαντησει και η ενυδρειακη εγκυκλοπαιδια.....Delta...
Δεν μου το ανοιγει το link.Προφανως θα είναι κατι σαν αυτό που έβαλα εγώ,
Απλά να ξαναρωτήσω.Κάθε πότε πρέπει να βάζω τα άλατα αυτά στο ενυδρείο?Ωραια,έβαλα 40 γραμμάρια στα 80 λίτρα μου.Μετά πότε πρέπει να ξαναβάλω?Όταν δω για παράδειγμα οτι πέφτουν οι σκληρότητες μου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-13, 01:23
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

To διορθωσα το λινκ.
Αναλογα ποιο προιον θα χρησιμοποιησεις θα ακολουθησεις και τις οδηγιες του κατασκευαστη.Δεν ειναι ολα το ιδιο.
Περιμενε τον delta να πει την γνωμη του.
πρεπει να το κανεις σταδιακα,αν αυξανει την σκληροτητα το προιον που χρησιμοποιησες.Δεν ριχνεις ολη την αναλογια που πρεπει κατευθειαν στο ενυδρειο.Διελυσε το σε νερο ενυδρειου που εχεις βαλει σε καποιο μπουκαλι και προσθεσε το σταδιακα.
Λογικα προσθετεις παλι σε καθε αλλαγη νερου ποσοτητα αναλογη του νερου που προσθεσες στο ενυδρειο με την αλλαγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-13, 01:39
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
To διορθωσα το λινκ.
Αναλογα ποιο προιον θα χρησιμοποιησεις θα ακολουθησεις και τις οδηγιες του κατασκευαστη.Δεν ειναι ολα το ιδιο.
Περιμενε τον delta να πει την γνωμη του.
πρεπει να το κανεις σταδιακα,αν αυξανει την σκληροτητα το προιον που χρησιμοποιησες.Δεν ριχνεις ολη την αναλογια που πρεπει κατευθειαν στο ενυδρειο.Διελυσε το σε νερο ενυδρειου που εχεις βαλει σε καποιο μπουκαλι και προσθεσε το σταδιακα.
Ναι αυτό το κατάλαβα.Σταδιακά θα βάζω την αναλογία που πρέπει.Αλλα αφου βάλω σταδιακά την αναλογία που πρέπει,μετά απο πόσο καιρό πρέπει να ξαναβάλω σταδιακά τα άλατα πάλι.Προφανώς η απάντηση είναι οτι αυτό το βλέπεις με τις μετρήσεις και μάλλον εμπειρικά.Δηλαδή για παράδειγμα βρίσκεις μια ισσοροπία και μετά απο κάθε αλλαγή νερού 30 % βάζεις 20 γραμμάρια,έτσι ώστε το kh,ph και gh na παραμένουν σταθερά στην επιθυμητή τιμή.
-------------------------
Λογικα προσθετεις παλι σε καθε αλλαγη νερου ποσοτητα αναλογη του νερου που προσθεσες στο ενυδρειο με την αλλαγη.[/QUOTE]
Μπραβο ακριβως!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 19-02-13 στις 01:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-13, 01:53
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτό το κατάλαβα.Σταδιακά θα βάζω την αναλογία που πρέπει.Αλλα αφου βάλω σταδιακά την αναλογία που πρέπει,μετά απο πόσο καιρό πρέπει να ξαναβάλω σταδιακά τα άλατα πάλι.Προφανώς η απάντηση είναι οτι αυτό το βλέπεις με τις μετρήσεις και μάλλον εμπειρικά.Δηλαδή για παράδειγμα βρίσκεις μια ισσοροπία και μετά απο κάθε αλλαγή νερού 30 % βάζεις 20 γραμμάρια,έτσι ώστε το kh,ph και gh na παραμένουν σταθερά στην επιθυμητή τιμή.
-------------------------
Λογικα προσθετεις παλι σε καθε αλλαγη νερου ποσοτητα αναλογη του νερου που προσθεσες στο ενυδρειο με την αλλαγη.
Μπραβο ακριβως!![/QUOTE]
Κανε συνεχως μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 lt guppie platy yoloris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 18-12-12 19:46
guppie δεν κουναει ουρα... ΗΛΙΑΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 04-01-11 19:01
guppie στην επιφανεια?? ΗΛΙΑΣ Ζωοτόκα 27 13-11-10 10:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06062 seconds with 13 queries