Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-12, 08:49
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Νεο γκάπι στο ενυδρείο με πρόβλημα.

Καλημέρα, Πριν 5 μέρες πήρα 8 καινούρια γκάπι (τώρα έχω 16 και πολλά νεογέννητα σε ενυδρείο με νερό 90 λίτρων) και ενώ όλα τα γκάπι δείχνουν χαρούμενα και ζευγαρώνουν κολημπάνε πάνω κάτω, τρώνε τον άμπακα, υπάρχει και ένας αρσενικός που έχει αυτή την εικόνα.

Σόρυ για τα χρώματα δεν ήθελα να τα αναστατώσω με φλας πρωί πρωί...


To ψαράκι κοιμάται τώρα, ενώ όλα έχουν ξυπνήσει και περιμένουν να τα ταΐσω, αλλά αυτός έχει ξαπλώσει σε ένα ξύλο, και σπαρταράει λες και βλέπει εφιάλτη αν βλέπουν όνειρα τα ψάρια...

Το σώμα του έχει λυγίσει λίγο, και τα πτερίγιά του δεν τα τεντώνει (δεν έχουν κολήσει) άμα περάσει καμιά θηλυκιά από μπροστά του, τα τεντώνει (πονηρούλης...).

Το ψάρι το πήρα από πετ σοπ, μαζί με τα άλλα 7 καινούρια του ενυδρείου. Πως μπορώ να τον σώσω τον τύπο???

Πάντως χθες έτρωγε, σήμερα δεν τον βλέπω να τη βγάζει πάντως...

Το νερό μου έχει Ph7,5 gh περίπου 20-25, για αμμωνία, θα ξέρω αύριο... Να κάνω αλλαγή νερού??? έκανα την τετάρτη τελευταία φορά.

Έψαξα στο ιντερνετ για την κατάστασή του, και κατέληξα ότι θέλει άλλη διατροφή και βιταμίνες, παίζει να σωθεί έτσι???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-12, 09:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλημερα!
Eισαι σιγουρος οτι ειναι αρσενικος?
Μου μοιαζει για θυληκια που εχει "φαει τα ψωμια" της απο τις πολλες γεννες...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-12, 09:12
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

κι όμως... πριν λίγο ξύπνησε, και ήταν πιο ίσχιος από χθες.... λες να αναρρώνει από μόνος του???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-12, 11:44
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

το ψαρι που ειναι???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-12, 20:44
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Λοιπόν, σόρυ για την καθυστέρηση, προέκυψε το εξής... Το γκάπι αυτό, είναι αρσενικό, και μαζί με άλλο ένα έχουν λίγο φαγωμένη ουρά και λίγο το πάνω πτερύγιο. Τους έχω απομονώσει σε μία γυάλα 1 λίτρου μέσα στο ενυδρείο. Τους άλλαξα ατομικά το νερό (50% αλλαγή νερού) και περιμένω... Τι άλλο να κάνω??? μου είπαν για melafix, αλλά δεν έχω, μπορώ να πάρω αύριο το πρωί. να συνεχίσω το τάισμα κανονικά??? Μήπως τα ταΐζω πολύ (3 φορές τη μέρα)??? Περιμένω οδηγίες...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-12, 02:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Να κανω μια ερωτηση; Ειμαι ο μονος που τουκανε εντυπωση το gh 20-25; Δεν ειναι ΠΑΡΑ πολυ; Συγγνωμη για το περιεργο της ερωτησης αν θελουν τετοιο νερο τα γκαπυ. γιατι τα εχεις απομονωσει ομως; Ετσι δεν τα στρεσαρεις περισσοτερο; Και θα ανεβαινει και η αμμωνια ευκολα εκει μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-12, 07:09
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Είναι πολύ??? Μπορώ να το κατεβάσω... έχει γίνει θέμα για το gh... Το είχα χαμηλότερο (15) και πολύ επέμειναν να το ανεβάσω γιατί τα γκάπι θέλουν σκληρό νερό!!! Τα απομόνωσα, γιατί δεν ξέρω αν έχουν κάτι μεταδοτικό, συν ότι τους καθαρίζω το νερό και διατηρώ τις συνθήκες τους καλήτερα!!! Το καθαρίζω 2 φορές τη μέρα, με καθαρό νερό και μπόλι. Δεν ξέρω αν στρεσάρονται περισσότερο, αν είναι πείτε μου να τα βγάλω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-12, 12:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλυτερα να περιμενουμε καποιον που ξερει. Πιστευω οτι στρεσαρονται, αλλα το σκεπτικο για κατι μεταδοτικο μου φαινεται βασιμο. Απτην αλλη, απο οσες περιπτωσεις ετυχε να διαβασω εδω με ασθενειες, το melafix νομιζω οτι μπορεις ανετα να το κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο (90 λιτρα ειναι ε?) οποτε και να ειναι κατι μεταδοτικο...
Ας περιμενουμε καποιον αλλον ομως.
Το προφιλ των γκαπι λεει
Temperature: 64-82°F (23-28°C)
pH: 7.0-8.5
Hardness: 10-30 dH


Οποτε ναι το 25 δεν ειναι υπερβολικο. Απλα μουκανε εντυπωση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-12, 13:35
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα, το νερό της βρύσης μου έχει τόσο gh, το καλό είναι ότι έχω αντίστροφη όσμωση στο σπίτι, και έτσι βάζω μίγμα 1 όσμωσης, 3 βρύσης, και το κρατάω στο 20 το gh. Το ph, είναι 7,5 προς 8. Αυτό που διάβασα, και δεν ξέρω αν ισχύει, είναι ότι ο βρώμικος βυθός μπορεί να προκαλέσει τέτοια προβλήματα (fin rot, parasites...) παίζει κάτι τέτοιο??? Γιατί ο βυθός μου, βρωμάει και ζέχνει... έχω άμμο και χαλικάκι και δεν μπορώ να βάλω σκούπα βυθού δυστυχώς... Έχω και φυτά, και μωρά γκαπάκια και τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Γιατι δεν μπορεις να βαλεις σκουπα?? :S εγω εχω παρει ενα λαστιχο απο τηλεφωνο ντους που εχει πολυ μικρη διαμετρο ο σωλωνας για να μην αδειαζω ολο το νερο κατα το σκουπισμα. Εχω εναν κουβα, και εχω δεσει την μια ακρη στον κουβα και στο τελος ενα βανακι. Την αλλη ακρη, εχω παρει ενα κοματι πλαστικο σκληρο για να κατευθυνω την σκουπα πιο ευκολα εκει που θελω. Το βανακι το ανοιγω οταν ειναι να μαζεψω "κατι" και το κλεινω μετα. Αυτο συνεχεια μεχρι να γινει ο βυθος καθαρος (σχετικα). Επειδη ειναι μικρη η διατομη δεν ρουφαω καθολου αμμο. Ελαχιστη τεσπα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-12, 13:59
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

καλή η ιδέα σου, έχω όμως σκούπα βυθού... Μου ρουφάει την άμμο!!! έχεις υπόψιν σου καμιά κατασκευή για να μην το κάνει???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-12, 14:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χρειαζεσαι κατι με μικρη διατομη. Κατα την γνωμη μου η σκουπες δεν κανουν δουλεια. Ειναι τεραστια η διατομη, και λογω υδροστατικης πιεσης (αν ειναι χαμηλα ο κουβας εχει μεγαλη υποπιεση και τραβαει με ορμη) ρουφαει τα παντα, δεν μπορεις να το ελεγχεις. Γνωμη μου κανε αυτο που κανω και εγω, ειναι ευκολο, μαζευει τα παντα και μετα απο καθαρισμο βυθου διαστασεων 150x50 βλεπω στον πατο του κουβα μιση χουφτα αμμο. Βρες καποιο λαστιχο μικρης διατομης, αλφαδολαστιχο ας πουμε μικρο, 0,5cm διαμετρο το πολυ και θα κανεις δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-12, 16:26
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ιδέα, θα πάω να πάρω αλφαδολάστηχο... Για την ώρα σκεφτόμουν το σωληνάκι της αεραντλίας... Θα προσαρμόσω και ένα ξυλαράκι π.χ. για σουβλάκι στην άκρη, και θα σκαλίζω απαλά και το βυθό... Ίσως και αυτό να δουλέψει, θα δείξει...

Για την ώρα τους έχω και τους δύο σε καραντίνα με αλατόνερο 0,2% (ανεβασμένο σταδιακά) και πριν λίγο τους έβαλα και ατομική γραμμή αεραντλίας.

Τράβηξα και νέες φώτο με φως, να μου πείτε πως τα βλέπετε τα πράγματα...




-------------------------
λοιπον, μπορούμε να σώσουμε τον δεύτερο τουλάχιστον??? Ο κίτρινος πέθανε σήμερα, και ο άλλος είναι στα χάλια του... Πείτε κάτι... τον έβγαλα από την απομόνωση γιατί μου φαινόταν καλά, αλλά στο ενυδρείο δεν τα πάει και τόσο καλά... Κολημπάει αδιάφορος πάνω κάτω και κοιτάζει μόνιμα προς τα κάτω... Τι να τον κάνω??? Είναι αργός και δεν προλαβαίνει να φάει ιδιαίτερα...καμιά ιδέα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 13-11-12 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-12-12, 04:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα πρέπει να το βγάλεις καταρχάς από το πλαστικό αυτό .... Και τίποτα να μην έχει θα πεθάνει από αμμωνία ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-12, 10:18
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το θέμα έχει λήξει έδω και καιρό... πέθαναν και τα δύο... Σύμφωνα με το πετ σοπ που του τα πήγα, πέθαναν από αβιταμίνωση... και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γι αυτό. Στο πλαστικό τους άλλαζα το νερό 3 φορές τη μέρα, και τα τάιζα ελάχιστα, δεν αναπτύχθηκε αμμωνία. Απ ότι κατάλαβα εγώ πάντως, ίσως ήταν μεγάλα σε ηλικία και απλά πέθαναν... Ευτυχώς δεν έχει πεθάνει κάτι από τότε!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα στο ενυδρείο Irene Geo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 11-02-11 22:32
Πρόβλημα στο ενυδρείο μου! Xapns Αρχάριοι γλυκού νερού 11 07-08-09 23:50
πρόβλημα με πρησμένη κοιλιά του γκάπι pepe72 Ζωοτόκα 10 12-07-07 22:22
Πρόβλημα με το ενυδρείο (DIY) - Probably SOS!!! silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 15-09-06 19:42
!!!!!! DIY Ενυδρείο - Πρόβλημα !!!!!! silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 14-12-05 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05180 seconds with 13 queries