Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Διάβασε αυτό.
http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-10-12, 19:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή



αυτο το ψαρακι με την φουσκωμενη κοιλια μου το ειχε δωσει χομπυστας εδω στο νησι και πεθανε απο dropsy μαζι με τα αλλα 3 που μου εδωσε αν μπορεις τραβα καμια φωτο απο πανω την γκαπινα που δεν εχει τετραγωνακι στην κοιλια αλλα ειναι φουσκωμενη η κοιτα την απο πανω μηπως πεταν τα λεπια της η ειναι πεταγμενα τα ματια προς τα εξω.......
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-10-12, 19:46
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Θα το κοιτάξω αν φαίνεται έτσι... η πάνω φώτο δεν δείχνει κάτι περίεργο πάντως έτσι???

Και κάτι άλλο, μήπως είναι velvet??? Διαβάστε εδώ, το βρήκα σήμερα...http://www.aquarium-pond-answers.com...noodinium.html
λέει ότι αρχικά δεν έχουν εξωτερικά σημάδια, αλλά όταν εμφανίσουν είναι μάλλον αργά. έχει αντιμετωπίσει ποτέ κανένας αυτό το παράσιτο???

Μιας και το θυμήθηκα, όταν αγόρασα τα γατόψαρα, μετά από μερικές μέρες έβλεπα πάνω τους κάτι κουκίδες σαν άμμο και κάποιες είχαν και ουρίτσα, αλλά τότε δεν ήξερα, και υπέθεσα ότι ήταν άμμος που είχε κάτσει πάνω τους από το βυθό, γιατί το χρώμα ήταν το ίδιο με του βυθού... Το θέμα είναι ότι μετά από 3 4 μέρες, έφυγαν αυτές οι κουκίδες, και ίσως τότε να άρχισαν τα γκάπι να ξύνονται... Αλλά τα γατόψαρα??? Δε θα έπρεπε να έχουν νοσήσει???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
το έχω δει το σιτε, αλλά δεν έβγαλα άκρη... Μου λέει γενικόλογα, ή είναι νο2 αυξημένο (που δεν είναι τουλάχιστον όταν έκανα τη μέτρηση) ή είναι παράσιτο και να βάλω το σούπερ φάρμακό τους που κάνει για όλα τα παρασιτα...http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-punktol-ultra για την ακρίβεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-10-12, 20:21
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Για dropsy περισσότερο φαίνεται.

problems with body shape, colour and behaviour
http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

Έχουν μερικά κάπως κοκκινωπή κοιλιά;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-10-12, 20:26
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το σκέφτηκα και εγώ το dropsy, αλλά δεν ανεφέρετε πουθενά το σύμπτωμα του ξυσίματος... Διάβασες το τελευταίο που έγραψα???


Το λινκ σου δε δουλεύει σωστά






Και οι φώτο από πάνω

Για μένα πάντως και ειδικά μετά από την κρίση μνήμης που είχα, ψηφίζω velvet.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-10-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πήγαινε στο link http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups επιλέγεις το problems with body shape, colour and behaviour και μετά κάνεις κλίκ στο dropsy.
Δεν είναι velvet. To dropsy ειναι αποτέλεσμα πολλών αιτιών όπως και από παράσιτα γι' αυτό ξύνονται.Όλα το κάνουν αυτό ή μόνο αυτά τα θηλυκά που είναι πιο φουσκωμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-10-12, 20:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

google for 'osmoregulatory stress - fishyportal.com'
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-10-12, 21:04
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το ξύσιμο είναι σύμπτωμα όλων των γκάπι... κυρίως των θηλυκών (έχω 6 θηλυκά και 2 αρσενικά άρα οι πιθανότητες να δω ένα αρσενικό να ξύνετε είναι λιγότερες)

Το διάβασα και θα σταθώ στα εξής

Abdominal dropsy occurs more frequently in animals that come from harder source water and are kept in soft water than vice versa.

Κάτι το οποίο ισχύει απόλυτα, καθώς τα γκάπι ήρθαν από καθαρό νερό βρύσης, σε ενυδρείο με νερό από βρύση, που σταδιακά αντικαταστάθηκε από νερό όσμωσης εξού και gh 14.

The symptoms of abdominal dropsy occur more frequently in tanks with dense animal populations and corresponding feeding coupled with few water changes, and in tanks with permanently few to no water changes. Abdominal dropsy only occurs in rare exceptional cases in tanks with an appropriate animal population and good water hygiene.

To ενυδρείο μου έχει 8 γκάπι, 4 γατόψαρα, και καμιά 50αριά σαλιγκαράκια malaisian trumbets. θεωρείτε overcrowded??? αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα μία φορά...

Να σου πω τι θα κάνω. Θα το αντιμετωπίσω σα να είναι dropsy, το οποίο δεν χρειάζεται φάρμακο, οπότε θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού, και θα βάλω πιο σκληρό νερό (μίγμα όσμωσης βρύσης 1 προς 1 gh περίπου 20 μαζί) και θα δούμε τι θα γίνει, αν και αυτό αποτύχει, τότε βλέπουμε. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα??? α, με το αλάτι τι κάνω??? Το έχω 1 εβδομάδα περίπου στο 0.06% να το αφήσω ή να το διατηρήσω εκεί???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
google for 'osmoregulatory stress - fishyportal.com'
Το διάβασα... Και περίπου εκεί καταλήγουμε, αλλά γιατί ξύνονται??? Παίζει να είναι 2 τα προβλήματα??? anyway, θα ασχοληθώ να αυξήσω την σκληρότητα, και να καθαρίσω το νερό περισσότερο και βλέπουμε...

ωραίο το site που μου έστειλες!!! μου βγάζει αυτές τις επιλογές για τις αρρώστιες που μπορεί να έχουν:
http://www.fishyportal.com/cgi-bin/p...=&name=&email=

Νούμερο 1 dropsy (μήπως τελικά τα ταίζω πολύ τα ψάρια???)
2 white spot
κτλ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-10-12, 21:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

με τα κορυ μεσα;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-10-12, 21:13
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

τα κόρυ αντέχουν μέχρι 25 gh γι αυτό θα το κάνω 20. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τα ανταλλάξω με άλλα ψάρια... Με τόσα σαλιγκάρια, δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπορώ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-10-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο αν δεν ανακατευτηκε με αλατια γιατι να παιζει οσμωτικο σοκ?
Η μηπως καπου γραφτηκε οτι τα ψαρια παρθηκαν απο ενυδρειο που ειχε αλατι και δεν το προσεξα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κόρυ αντέχουν μέχρι 25 gh γι αυτό θα το κάνω 20. Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τα ανταλλάξω με άλλα ψάρια... Με τόσα σαλιγκάρια, δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπορώ...

τα κορρυ ΔΕΝ αντεχουν τοσο ψηλα, ισως ειναι το maximum οπως ενας ανθρωπος "ζει" και με 16% οξυγονο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-10-12 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-10-12, 21:18
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το ενυδρείο που τα πήρα είχε αλάτι (ένα της seachem αλλά δε θυμάμαι το όνομα), δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κορρυ ΔΕΝ αντεχουν τοσο ψηλα, ισως ειναι το maximum οπως ενας ανθρωπος "ζει" και με 16% οξυγονο
έβαλα αγγελία να τα δώσω μή με φάτε άλλο please... Αν μετρήσετε τα σχόλια για αυτό το θέμα με τα κορυ, θα πάθετε σοκ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 21:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-10-12, 21:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο που τα πήρα είχε αλάτι (ένα της seachem αλλά δε θυμάμαι το όνομα), δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα.

ΩΠΑ, τωρα αρχιζει να βγαινει ακρη...


(Ρε Σπυρο ελεος απο τη φωτο το ειδες? μαγος εισαι ρε?)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-10-12, 21:19
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι έχεις ασύμβατα ψάρια στο ενυδρείο σου όπως σου είπαν παραπάνω οι πιο έμπειροι.Αν κάνεις κάτι καλύτερο για το ένα είδος δεν θα είναι καλό για το άλλο.Το να τα έχεις στα όρια δεν είναι καλό για κανένα είδος γι' αυτό και τα προβλήματα υγείας τους.Αν τα κρατήσεις και τα δύο θα ταλαιπωρηθείς και εσύ και αυτά.Διάλεξε ένα είδος και πρόσφερέ τους τις καλύτερες συνθήκες.Για να κάνεις θεραπεία με αλάτι πρέπει να την κάνεις σε άλλο δοχείο.Για τις σκληρότητες καλύτερα να σου πει κάποιος έμπειρος σε αυτά.

¶ργησα να απαντήσω και λύθηκε το θέμα αφού έβαλες αγγελία.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-10-12, 21:23
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι έχεις ασύμβατα ψάρια στο ενυδρείο σου όπως σου είπαν παραπάνω οι πιο έμπειροι.Αν κάνεις κάτι καλύτερο για το ένα είδος δεν θα είναι καλό για το άλλο.Το να τα έχεις στα όρια δεν είναι καλό για κανένα είδος γι' αυτό και τα προβλήματα υγείας τους.Αν τα κρατήσεις και τα δύο θα ταλαιπωρηθείς και εσύ και αυτά.Διάλεξε ένα είδος και πρόσφερέ τους τις καλύτερες συνθήκες.Για να κάνεις θεραπεία με αλάτι πρέπει να την κάνεις σε άλλο δοχείο.Για τις σκληρότητες καλύτερα να σου πει κάποιος έμπειρος σε αυτά.

¶ργησα να απαντήσω και λύθηκε το θέμα αφού έβαλες αγγελία.


Ναι, κάτσε να βρεθεί κάποιος να τα υιοθετήσει πρώτα...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-10-12, 21:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μεχρι να βρεθει γιατι δεν τα βαζεις σε μια λεκανη με καθαρο νερακι?
μπορει να μην ειναι το τελειο ουτε το νερο της βρυσης κανει γι αυτα, αλλα τουλαχιστο θα ειναι πιο υποφερτο απο κει που τα εχεις τωρα, και θα σου λυθουν και τα χερια σχετικα με το αλατι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-10-12, 21:30
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Έχω γάτα στο σπίτι... ήδη την έχω πιάσει να σκαρφαλώνει στο ενυδρείο, και βάζει χέρι κάτω από το καπάκι (λέτε αυτή να τους κόλησε τίποτα???) φαντάζεσαι να τα βάλω μέσα σε μία λεκάνη??? μεζεδάκι για το τέρας!!!


Μη σας ξεγελά, κάνει ότι κοιμάται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-10-12, 21:37
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Ωραία η γατούλα παρόλο διαολάκι.Μακρυά από τα γατοοοοοοψαρα όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-10-12, 21:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΩΠΑ, τωρα αρχιζει να βγαινει ακρη...


(Ρε Σπυρο ελεος απο τη φωτο το ειδες? μαγος εισαι ρε?)
Φυσικα και δεν ειμαι μαγος, αλλα ουτε απο τις φωτο μπορει να βγει συμπερασμα. Εξαλλου ενα συμπτωμα μπορει να προερχεται απο πολλες αιτιες

Γραφει στην προηγουμενη σελιδα, οτι το ενυδρειο που τα πηρε ειχε σκληρο και αλκαλικο νερο 8.5 πεχα και τα εβαλε σε 7.2
Και λαθος να κανει στο τεστ (το πιθανοτερο) πιο χαμηλες τιμες θα ειχε η βρυση του.
Χωρις καλη προσαρμογη, κανει μπαμ οτι παει για οσμωτικο σοκ ή μαλλον στρες, αφου αν ηταν σοκ σε 2-3 μερες θα αποδημουσαν εις κυριον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-10-12, 21:52
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δε φαντάζεσαι τι δαίμονας είναι... έχω βρει πατημασιές της όπου μπορείς να φανταστεις... ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΌ του σαλωνιού (κρέμετε στα 210 εκατοστά από το έδαφος)... το καλό είναι ότι κινηγάει τα πάντα... Κουνούπια, μύγες, κατσαρίδες (ξεβρώμισε η κουζίνα!!!) μυρμήγκια, και γενικά ότι κινείται τρώγεται!!!

¶σχετο, τι μπορώ να βάλω σε ενυδρείο με γκάπι??? λέω να ανταλλάξω τα γατόψαρα, με κάποιο άλλο ψάρι, για ποικιλία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-10-12, 21:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και δεν ειμαι μαγος, αλλα ουτε απο τις φωτο μπορει να βγει συμπερασμα. Εξαλλου ενα συμπτωμα μπορει να προερχεται απο πολλες αιτιες

Γραφει στην προηγουμενη σελιδα, οτι το ενυδρειο που τα πηρε ειχε σκληρο και αλκαλικο νερο 8.5 πεχα και τα εβαλε σε 7.2
Και λαθος να κανει στο τεστ (το πιθανοτερο) πιο χαμηλες τιμες θα ειχε η βρυση του.
Χωρις καλη προσαρμογη, κανει μπαμ οτι παει για οσμωτικο σοκ ή μαλλον στρες, αφου αν ηταν σοκ σε 2-3 μερες θα αποδημουσαν εις κυριον.


οκ... να σε λεω Σερλοκ απο δω και μπρος?

(δεν πηγε καν το μυαλο μου οτι μπορει να μην εκανε προσαρμογη γιατι μεχρι και ασχετοι πετσοπαδες το προτεινουν αυτο)

Τωρα μενει να μας πει ο ιδιος τι προσαρμογη εκανε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-10-12, 22:00
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παιδια η προσαρμογη που κανουν τα περισσοτερα πετ σοπ ειναι λανθασμενη και καποιοι δεν κανουν καν προσαρμογη απλως μπλουμ μεσα στο ενυδρειο...Κι ενα προβλημα ειναι οτι τα βαζουν σε λαθος συνθηκες με αποτελεσμα το σοκ...Τα επαθα με ενα ζευγαρι ραμ.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-10-12, 22:03
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Εγώ??? να σας πω... εκείνη τη μέρα, είχαμε παρτι στο σπίτι... έρχετε λοιπόν ο κολλητός μου με μία σακούλα με ψάρια, εγώ έψηνα μπριτζολάκια στα κάρβουνα, και ξαφνικά έχω ψάρια στο ενυδρείο μου!!! Ήμουν πραγματικά πολύ άσχετος εκείνη την περίοδο... Το ενυδρείο βέβαια εκείνη την περίοδο ήταν 1,5 μήνες που λειτουργούσε, δεν είχε αμμωνία, και το ph ήταν 8. Σταδιακά (σε 2 αλλαγές νερού) έβαζα νερό όσμωσης, και το έριξα στο 7,2. Αν αυτό είναι προσαρμογή... Δεν έχω ιδέα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η προσαρμογη που κανουν τα περισσοτερα πετ σοπ ειναι λανθασμενη και καποιοι δεν κανουν καν προσαρμογη απλως μπλουμ μεσα στο ενυδρειο...Κι ενα προβλημα ειναι οτι τα βαζουν σε λαθος συνθηκες με αποτελεσμα το σοκ...Τα επαθα με ενα ζευγαρι ραμ.
όσο για τα γατόψαρα που πήρα από το πετ σοπ, ο τύπος τα είχε στην ίδια γυάλα με γκάπι (πήρε και ο κολητός μου ένα γκάπι και του πέθανε 2 μέρες μετά αυτό μάλλον ήταν οσμωτικό σοκ) και δεν μου είπε να κάνω κάτι ιδιαίτερο πριν τα ρίξω μέσα στο ενυδρείο... Ούτε το πεχα δε με ρώτησε!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-10-12, 22:05
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων


όσο για τα γατόψαρα που πήρα από το πετ σοπ, ο τύπος τα είχε στην ίδια γυάλα με γκάπι (πήρε και ο κολητός μου ένα γκάπι και του πέθανε 2 μέρες μετά αυτό μάλλον ήταν οσμωτικό σοκ) και δεν μου είπε να κάνω κάτι ιδιαίτερο πριν τα ρίξω μέσα στο ενυδρείο... Ούτε το πεχα δε με ρώτησε!!!
Ασχετος, απλα μην ξαναπας σε εκεινο το πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-10-12, 22:06
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ρε φιλε τετοια ενυδρειαρα αυτη την κιτσ αφισα πισω τι την θελεις!!??
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-10-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ...

σταδιακα ειναι 0.8 κατεβασμα με δυο αλλαγες?

δε σχολιαζω τιποτα. Απλα πρεπει να δωσεις στα ψαρακια αυτο που θελουν, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να φυγουν τα κορρυ (και οταν θελουμε να ξεφορτωθουμε κατι το χαριζουμε, ακομα και σε μαγαζι, δε ψαχνουμε για ανταλλαγες γιατι δε θα βρεθει ποτε κανεις που να εχει "συμβατα με γκαπυ" και να θελει κορρυ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετος, απλα μην ξαναπας σε εκεινο το πετ σοπ.
Γιαννη ενταξει, στα μαγαζια απλα νερο βρυσης εχουν κοινο για ολα τα ενυδρεια αφου δεν τα εχουν για να τα κρατησουν χρονια εκει μεσα...
Εννωειται δε φτιαχνουν νερα, το να φτιαξει σωστες συνθηκες για το ψαρι του ειναι ευθυνη του αγοραστη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-10-12 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-10-12, 22:13
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε φιλε τετοια ενυδρειαρα αυτη την κιτσ αφισα πισω τι την θελεις!!??
Γυναικείο γούστο τι να πω... Εμένα δε με νιάζει να σου πω την αλήθεια!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ...

σταδιακα ειναι 0.8 κατεβασμα με δυο αλλαγες?

δε σχολιαζω τιποτα. Απλα πρεπει να δωσεις στα ψαρακια αυτο που θελουν, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να φυγουν τα κορρυ (και οταν θελουμε να ξεφορτωθουμε κατι το χαριζουμε, ακομα και σε μαγαζι, δε ψαχνουμε για ανταλλαγες γιατι δε θα βρεθει ποτε κανεις που να εχει "συμβατα με γκαπυ" και να θελει κορρυ)
Θα έπρεπε να γίνει η αλλαγή του Ph με πιο πολλές αλλαγές??? Ακόμα δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τη σωστή απάντηση...

Τα danio είναι συμβατά με γατόψαρα??? έχω μία πρόταση ήδη. Γαρίδες που μου αρέσουν γίνετε να μπουν???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 22:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-10-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πρώτα περίμενε να ηρεμήσει η κατάσταση στο ενυδρείο σου με τα gappy και μετά βάζεις άλλα ψάρια μέσα, μην είναι κάτι που θα μεταδοθεί στα καινούρια.Διάβασε κι αυτό για συγκατοίκους αλλά για μετά την θεραπεία που θα είναι όλα εντάξει.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-10-12, 22:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έπρεπε να γίνει η αλλαγή του Ph με πιο πολλές αλλαγές??? Ακόμα δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω τη σωστή απάντηση...
0.2 της κλιμακας σε 24 ωρες ειναι το maximum διαφορετικα υπαρχει κινδυνος ακομα και για ακαριαιο θανατο, και φυσικα αυτο δε σημαινει πως αν θελουμε να ριξουμε 2 μοναδες ξεκιναμε 0.2 καθε μερα επι 10 μερες κι οποιον παρει ο χαρος, το κανουμε αργα με καμποσες μερες διαλειμμα μεσα σε κανα μηνα


Παράθεση:
Τα danio είναι συμβατά με γατόψαρα???
Ποια απ ολα? (cpd μαλλον λες αλλα δες ποσα danio υπαρχουν)
http://www.seriouslyfish.com/species/search/danio
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-10-12, 22:24
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Sorry, με γκάπι εννούσα... Υπάρχουν πολλά danio??? θα ρωτήσω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθε πότε τα τέστ? Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 18 26-11-11 21:03
Λάμπες Αλλαγή Κάθε Πότε gaster Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 03-10-11 20:29
Κάθε πότε; sailim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-02-10 17:06
Aλλαγή κεραμικών φίλτρου κάθε πότε? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 30-12-09 14:49
13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή? spirosta Bettas 3 14-10-05 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09329 seconds with 13 queries