Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-12, 16:41
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Κάθε πότε ταίζετε τα ψάρια σας???

Γεια σας και πάλι... Σήμερα διάβαζα ότι τα ψάρια μπορούν να νοσήσουν από κάποιο παράσιτο όταν το σώμα τους είναι αδύναμο και δεν τρώνε καλά ή έχουν στρες.

Στο ενυδρείο μου (που λειτουργεί 2,5 μήνες με μπόλι κτλ, με μετρήσεις καλές) υπάρχουν 8 γκάπι, 4 γατόψαρα, και κάτι χιλιάδες (είναι πολλά και μικρά, και βρίσκονται παντού, πάνω στα φυτά, στο τζάμι... παντού) μαλαισιανές τρομπέτες σαλιγκάρια.

Επειδή έχω παρατηρήσει ότι πριν τα ταΐσω έχουν μία τάση να ξύνονται εδώ και 2 εβδομάδες μάλλον από κάποιο παράσιτο (δεν υπάρχουν ακόμα σημάδια πάνω τους για να ξέρω τι, και πως να το αντιμετωπίσω) ρωτάω... μήπως 1 φορά τη μέρα που τα ταΐζω είναι λίγο και γι αυτό αδυνάτισε το ανοσοποιητικό τους και νόσησαν??? ή δεν έχει καμία σημασία??? Η αλήθεια είναι πάντως ότι τρώνε πάρα πολύ... Και δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό... Τι προτείνεται για τάισμα όσων αφορά την ποσότητα και τη συχνότητα???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-12, 16:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αλλο πραγμα αυτο που ρωτας στον τιτλο και που εχει μορφη δημοσκοπησης, κι αλλο αυτα που γραφεις που παραπεμπουν σε εκληση βοηθειας για ασθενεια.
Για να εισαι σωστος λοιπον ειτε αλλαζεις τον τιτλο, ειτε το κειμενο

Παμε στα ουσιωδη τωρα (στο κειμενο δηλαδη γιατι τη στιγμη που θες βοηθεια για ενα προβλημα δε νομιζω να σε νοιαζει να σου γραψω καθε ποτε ταιζω τα ψαρια μου ) προσωπικα πριν σου απαντησω θελω να κανεις μια παλικαρια: κολλα το προσωπο σου οσο γινεται καλυτερα στο τζαμι και παρατηρησε το σωμα των ψαριων και πες αν βλεπεις κατι περιεργο (οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο, ειτε κατι σα φουσκαλα, ειτε αποχρωματισμος, ειτε μαδημα, ειτε μικροι κοκκοι σαν αλατι ειτε κατι σαν πουδρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-12, 17:51
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65959
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66062
και τωρα αυτο.
3 τοπικ για το ιδιο θεμα.............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-12, 18:20
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, αλλο πραγμα αυτο που ρωτας στον τιτλο και που εχει μορφη δημοσκοπησης, κι αλλο αυτα που γραφεις που παραπεμπουν σε εκληση βοηθειας για ασθενεια.
Για να εισαι σωστος λοιπον ειτε αλλαζεις τον τιτλο, ειτε το κειμενο

Παμε στα ουσιωδη τωρα (στο κειμενο δηλαδη γιατι τη στιγμη που θες βοηθεια για ενα προβλημα δε νομιζω να σε νοιαζει να σου γραψω καθε ποτε ταιζω τα ψαρια μου ) προσωπικα πριν σου απαντησω θελω να κανεις μια παλικαρια: κολλα το προσωπο σου οσο γινεται καλυτερα στο τζαμι και παρατηρησε το σωμα των ψαριων και πες αν βλεπεις κατι περιεργο (οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο, ειτε κατι σα φουσκαλα, ειτε αποχρωματισμος, ειτε μαδημα, ειτε μικροι κοκκοι σαν αλατι ειτε κατι σαν πουδρα)
Παιδιά θα είμαι ειλικρινής... Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την έκφραση... Σχεδόν ποτέ δεν κατάφερα να πω ακριβώς αυτό που εννοώ, οποτε, κάνω προσπάθεια με ότι μου έδωσε ο καλός θεούλης!!!

Την παλικαριά την κάνω κάθε μέρα όσο είμαι στο σπίτι... Δεν έχω δει τίποτα από αυτά!!! Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι που και που, συνήθως πριν τα ταΐσω, ξύνονται, γι αυτό μου ήρθε... μήπως πρέπει να τα ταΐζω περισσότερο ή πιο συχνά??? Γι αυτό ρωτάω και στον τίτλο... Διατροφή και υγεία πάνω μαζί άλλωστε...( Γι αυτό και το πρωτο τοποθέτησα στους αρχάριους... ξέρω ότι σαν θέμα δεν κολλάει ακριβώς πουθενά...)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65959
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66062
και τωρα αυτο.
3 τοπικ για το ιδιο θεμα.............
δεν είναι 3 τοπικ για το ίδιο θέμα... Το πρώτο ξέφυγε, κι έτσι έκανα το δεύτερο, το τρίτο που ξεκίνησα τώρα είναι για τον ίδιο λόγο από άλλη προοπτική. Δεν έχω λάβει κάποια σαφή απάντηση άλλωστε στα προηγούμενα θέματα και επειδή κάθε μέρα διαβάζω συνεχώς, ρωτάω για τη βοήθειά σας και να επιβεβαιώσω τα όσα διαβάζω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 29-10-12 στις 18:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-12, 19:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τελος παντων, το θεμα ειναι πως τα γκαπακια που και που το θελουν το αλατι τους αλλα εσυ εχεις και κορρυ μεσα και ετσι δεν μπορεις να αλατισεις...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-12, 19:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ένοχος, οκ, το κατάλαβα, αλλά δε μου δίνετε λύσεις. Δε θεραπεύονται όλα με το αλάτι όμως. Υπάρχουν παράσιτα που δεν φεύγουν με αλάτι, θέλουν άλλες λύσεις, Δεν μπορεί να μην έχετε ακούσει κάτι για άλλες θεραπείες...

ηδού τα γκάπι μου, αν βλέπετε κάτι περίεργο πάνω τους πείτε μου, εγώ είμαι αρχάριος, και δεν βλέπω κάτι περίεργο πάνω τους, ίσως ένα έμπειρο μάτι να βλέπει κάτι.


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-12, 19:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στην πρωτη φωτο το ψαρακι που διακρινεται κατω κεντρο εχει πανω του κατι σαν αλατι η ειναι η φωτο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-12, 19:32
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

οι φώτο τραβίχτηκαν με φλας, είναι αντανάκλαση στα λέπια αυτό... Πως να τραβήξω τις φώτο για να φανούν καλύτερα???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καποια πραγματα μεσα στο ενυδρειο τι ειναι ακριβως? κοραλια? σφουγκαρια? κατι περιεργα που θυμιζουν reef...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-12, 19:44
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Η background αφίσα είναι... Της κοπέλας μου άρεσε αυτό, οπότε δημοκρατικά βάλαμε αυτό!!!

Να και άλλες







Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-12, 19:54
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

βλεπω ψαρακια με λειψες ουρες.δεν ξερω αν ειναι fin rot η δαγκωματια που μπορει να οδηγησουν σε fin rot εγω σε τετοιες περιπτωσεις βαζω αλατι 1 γραμμαριο για καθε λιτρο.κανονικα θα εβαζα και melafix αλλα δεν φερνει κανενα πετ στο νησι.
παρακολουθησε να δεις αν η ουρα θα συρικνωθει κι αλλο και αν παρατηρησεις κατι τετοιο βαλε melafix μην το φοβηθεις δεν ειναι φαρμακο.τσαγακι ειναι. σε περιπτωσει που κανεις αγωγη με αλατι αν δεν εχεις ενυδρειο καραντινα,παρε ενα ταπερ κανα 60αρι λιτρα πανω απο 10¤ δεν εχει και μια αντλια με μπολι απο το φιλτρο σου και ακολουθα εκει την αγωγη.
ετσι δεν θα εχεις αγχος με τα κορυ..........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, αν δεν εχεις σαλιγκαρια μεσα κανε μια τριημερη θεραπεια με esha2000 που ειναι απολυμαντικο και δεν καταστρεφει τη βιολογια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-10-12, 21:19
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

έχουν σίγουρα πρόβλημα οι ουρές ή είναι από την κίνηση των ψαριών τη στιγμή της φωτογράφισης;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-12, 22:20
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τα ψαράκια δεν έχουν πρόβλημα με την ουρά τους, είναι μάλλον από την κίνηση, συν ότι είναι ακόμα μικρά σε ηλικία. Έχω πολλά σαλιγκαρια στο ενυδρείο... Βλέπετε κάτι που να δικαιολογεί το ξύσιμο???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-12, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

g81gr κλωτσας την τυχη σου.
Ησουν περιπλανομενος στην ερημο και τρεφοσουν με ακριδες (οπως ολοι οσοι βρεθηκαν με ενυδρειο αλλα χωρις γνωσεις επ΄αυτου) και βρεθηκες σε μια οαση με τεντες που εχουν απο κατω ολων των ειδων τα εδεσματα (GAB), κι αντι να πεσεις με τα μουτρα πανω στους μεζεδες, ψαχνεις να βρεις μια σως να ριξεις πανω στις ακριδες, μπας και γινουν πιο νοστιμες και καταπινονται.
Ανοιξε το θεμα ΄αρθρογραφια του GAB΄ που ειναι στα καρφιτσωμενα ψηλα ψηλα, θεματα στην κατηγορια ΄αρχαριοι γλυκου νερου΄ και πεσε στους μεζεδες.
It's free.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-10-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και εγώ κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά ψιλοκολλάει και για να μην ανοίξω άλλο θέμα. Κάποτε μου είχε πει ένας συνχομπίτης να έχω πάντα στο ντουλάπι μου ένα Esha 2000 και ένα Esha Exit. Ποιές οι διαφορές τους. Σίγουρα θα είναι για διαφορετικές δουλειές απλά θα ήθελα να ξέρω. Μου είχε πει τότε αλλά δεν το συγκράτησα. Μου είχε πει και ένα τρίτο το οποίο δεν το θυμάμαι καθόλου. Νομίζω πως ήταν παρεμφερές με το Exit (έκανε την ίδια δουλειά - χωρείς να είμαι σίγουρος γι' αυτό που λέω) αλλά νομίζω πως ήταν πιο άμεσο; Πιο δυνατό; Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Για να μην ξεφεύγω όμως κι' άλλο και σας μπερδεύω, ποιές οι διαφορές των δύο Esha και ποιές οι γνώμες σας για τα εν λόγο φάρμακα; Όντως πρέπει να υπάρχουν στο ντουλάπι μας;
Συγνώμη και πάλι αν ξεφεύγω από το θέμα απλά επειδή μιλήσατε για το Esha2000 και το θυμήθηκα τώρα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-12, 23:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μωρε ενταξει δεν ειναι τοσο απαραιτητο να εχουμε τετοια πραγματα στο ντουλαπι μας. Ενα αλατακι, ενα melafix κι ενα pimafix ειναι υπερ-αρκετα.
Το esha2000 ειναι κατι σαν γενικης χρησεως απολυμαντικο και αντιπαρασσιτικο και απ οτι λενε κανει και για καραντινες πριν εισαχθει κατι στο ενυδρειο.
Απο την αλλη δεν ειναι κι εντελως αθωο, εχει χαλκο και μπορει να σκοτωσει τα σαλιγκαρια... (και αν και η esha το παρουσιαζει ως εντελως ακινδυνο, δεν αποκλειεται να θελει και ανθρακα μετα τη χρηση αν χρησιμοποιηθει μεσα στο ενυδρειο).
Το esha exit αν δεν κανω λαθος ειναι αποκλειστικα για velvet (η για ισκ? κατι τετοιο τεσπα)


οπως και να χει στο ντουλαπι εχουμε τα απολυτως απαραιτητα για ωρα αναγκης κι οχι για καθε πιθανη αρρωστια που μπορει να συμβει... και στο φαρμακειο του σπιτιου ντεπον και αιμοστατικα εχουμε, δεν εχουμε ...χαπακια για τη νεφρικη ανεπαρκεια ή για τη συφιλη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μωρε ενταξει δεν ειναι τοσο απαραιτητο να εχουμε τετοια πραγματα στο ντουλαπι μας. Ενα αλατακι, ενα melafix κι ενα pimafix ειναι υπερ-αρκετα.
Το esha2000 ειναι κατι σαν γενικης χρησεως απολυμαντικο και αντιπαρασσιτικο και απ οτι λενε κανει και για καραντινες πριν εισαχθει κατι στο ενυδρειο.
Απο την αλλη δεν ειναι κι εντελως αθωο, εχει χαλκο και μπορει να σκοτωσει τα σαλιγκαρια... (και αν και η esha το παρουσιαζει ως εντελως ακινδυνο, δεν αποκλειεται να θελει και ανθρακα μετα τη χρηση αν χρησιμοποιηθει μεσα στο ενυδρειο).
Το esha exit αν δεν κανω λαθος ειναι αποκλειστικα για velvet (η για ισκ? κατι τετοιο τεσπα)


οπως και να χει στο ντουλαπι εχουμε τα απολυτως απαραιτητα για ωρα αναγκης κι οχι για καθε πιθανη αρρωστια που μπορει να συμβει... και στο φαρμακειο του σπιτιου ντεπον και αιμοστατικα εχουμε, δεν εχουμε ...χαπακια για τη νεφρικη ανεπαρκεια ή για τη συφιλη
Συμφωνώ ! Απλά το παλικάρι αυτό μου είχε πει ότι η άμεση θεραπεία έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Αποφεύγεις την πιθανότητα εξάπλωσης της ασθένειας στα υπόλοιπα, δεν ταλαιπωρούνται τόσο τα ψάρια που έχουν νοσήσει και ο χρόνος εξάλειψης είναι πιο σύντομος. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που δεν έχεις ενυδρείο ή χώρο ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ (όπως εγώ για παράδειγμα ). Δεν ξέρω αν όλα αυτά που μου είπε ισχύουν . Εσείς τι λέτε για όλα αυτά ; Παρεμπιπτόντως, το velvet και το ισκ τι είναι ;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ ! Απλά το παλικάρι αυτό μου είχε πει ότι η άμεση θεραπεία έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Αποφεύγεις την πιθανότητα εξάπλωσης της ασθένειας στα υπόλοιπα, δεν ταλαιπωρούνται τόσο τα ψάρια που έχουν νοσήσει και ο χρόνος εξάλειψης είναι πιο σύντομος. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που δεν έχεις ενυδρείο ή χώρο ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ (όπως εγώ για παράδειγμα ). Δεν ξέρω αν όλα αυτά που μου είπε ισχύουν . Εσείς τι λέτε για όλα αυτά ; Παρεμπιπτόντως, το velvet και το ισκ τι είναι ;

Να σου πω την αληθεια μεσα σε κανονικο ενυδρειο θα απεφευγα να ριξω αυτο το πραγμα (το εκανα στο παρελθον και δεν ειχα ιδεα γιατι σκοτωθηκαν καποια σαλιγκαρια)
Τωρα βεβαια ολα εξαρτωνται απο την ασθενεια, αλλα οπως και να χει καποια απλα πραγματα (εως ελαφρως δυσκολα) αντιμετωπιζονται συνηθως απλα με αλατακι.
Η καραντινα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κανονικο ενυδρειο, ας ειναι ενα μεγαλο πλαστικο κουτι.
Το ισκ και το βελβετ ειναι εξωπαρασσιτα. Το πρωτο καταπολεμαται ανετα αναλογα τα ψαρια με ανοδο της θερμοκρασιας στους 30 (η με πτωση αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στους 13) το δευτερο μαλλον θελει κανονικη θεραπεια
-------------------------
γενικα η επιθετικες θεραπειες δεν ειναι και το οτι λογικοτερο κι ας βασιζεται ολη η δυτικη ιατρικη σε τετοιες λογικες.
Καλο ειναι να ψαχνουμε τις αιτιες κι οχι να ψαχνουμε σαν το Ραμπο για φανταστικους εχθρους για να εξοντωσουμε.
Ενα υγειες ψαρι που ζει σε σωστες συνθηκες, οπως κι ενας υγειης ανθρωπος απαλαγμενος απο στρεσσογονους παραγοντες δυσκολα αρρωσταινει, κι αν αρρωστησει ευκολα θεραπευεται με ηπια μεσα __________________
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-10-12 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-10-12, 00:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αληθεια μεσα σε κανονικο ενυδρειο θα απεφευγα να ριξω αυτο το πραγμα (το εκανα στο παρελθον και δεν ειχα ιδεα γιατι σκοτωθηκαν καποια σαλιγκαρια)
Τωρα βεβαια ολα εξαρτωνται απο την ασθενεια, αλλα οπως και να χει καποια απλα πραγματα (εως ελαφρως δυσκολα) αντιμετωπιζονται συνηθως απλα με αλατακι.
Η καραντινα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κανονικο ενυδρειο, ας ειναι ενα μεγαλο πλαστικο κουτι.
Το ισκ και το βελβετ ειναι εξωπαρασσιτα. Το πρωτο καταπολεμαται ανετα αναλογα τα ψαρια με ανοδο της θερμοκρασιας στους 30 (η με πτωση αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στους 13) το δευτερο μαλλον θελει κανονικη θεραπεια
-------------------------
γενικα η επιθετικες θεραπειες δεν ειναι και το οτι λογικοτερο κι ας βασιζεται ολη η δυτικη ιατρικη σε τετοιες λογικες.
Καλο ειναι να ψαχνουμε τις αιτιες κι οχι να ψαχνουμε σαν το Ραμπο για φανταστικους εχθρους για να εξοντωσουμε.
Ενα υγειες ψαρι που ζει σε σωστες συνθηκες, οπως κι ενας υγειης ανθρωπος απαλαγμενος απο στρεσσογονους παραγοντες δυσκολα αρρωσταινει, κι αν αρρωστησει ευκολα θεραπευεται με ηπια μεσα __________________
Σ' ευχαριστώ Nick!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-10-12, 07:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
g81gr κλωτσας την τυχη σου.
Ησουν περιπλανομενος στην ερημο και τρεφοσουν με ακριδες (οπως ολοι οσοι βρεθηκαν με ενυδρειο αλλα χωρις γνωσεις επ΄αυτου) και βρεθηκες σε μια οαση με τεντες που εχουν απο κατω ολων των ειδων τα εδεσματα (GAB), κι αντι να πεσεις με τα μουτρα πανω στους μεζεδες, ψαχνεις να βρεις μια σως να ριξεις πανω στις ακριδες, μπας και γινουν πιο νοστιμες και καταπινονται.
Ανοιξε το θεμα ΄αρθρογραφια του GAB΄ που ειναι στα καρφιτσωμενα ψηλα ψηλα, θεματα στην κατηγορια ΄αρχαριοι γλυκου νερου΄ και πεσε στους μεζεδες.
It's free.
Μου αρέσει η παρομοίωσή σου, αλλά δεν την καταλαβαίνω. Υπάρχει κάτι που βλέπετε εσείς στις φώτο που δεν βλέπω εγώ??? Έχω διαβάσει τόνους πράγματα αυτές τις μέρες και δεν καταλαβαίνω που υπάρχουν μεζέδες που δεν χρησιμοποιώ. Και να σου πω και κάτι, αν έψαχνα τη σος για να κάνω τις ακρίδες πιο νόστιμες, τότε δεν θα είχα πάρει χαμπάρι καν ότι τα γκάπι έχουν κάτι, θα το θεωρούσα φυσιολογική συμπεριφορά.

Και νάχεις υπόψιν σου, ότι γιατρός ψαριών δεν είμαι, και αν σου έδειχνα μία φώτο από μία φουσκάλα στο δέρμα μου, όσο κι αν διάβαζες, δε θα ήξερες τι είναι ούτε πως να το αντιμετωπίσεις. Η θεωρεία από την πράξη έχουν τεράστια απόσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-10-12, 12:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η σως ειναι τα αλατια, τα φαρμακα, τα φλασιγκ γκαπι, οι φουσκαλες κλπ και ο μεζες ειναι να ξερουμε τι θελει ενα ψαρι (νερο βασικα, παραμετρους, σταθεροτητα παραμετρων, καθαριοτητα νερου, φιλτρου, βυθου κλπ σωστων αλλαγων, συμβατων συγκατοικων, διαθεσιμου χωρου και ΄διακοσμησης΄ και σιτησης).
Και φυσικα πως να τα παρεχουμε αυτα.
Μετα καλο ειναι να μαθουμε και λεπτομεριες οπως τι σημαινει το καθε πραγμα απο αυτα (πχ τι ειναι το πεχα, η GH KH, θερμοκρασια, τι ρολο παιζουν στη ζωη του ψαριου, τι συμβαινει σε πιθανη εκθεση του ψαριου σε μη ιδανικες τιμες ή σε τιμες τελειως εκτος οριων, ή σε αποτομη αλλαγη τους, τι συμβαινει οταν δεν εχουμε σωστη οξυγονωση, ιχνοστοιχεια, βιταμινες, φως κλπ κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-10-12, 14:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Οκ, θα μπορούσες να το έχεις πει έτσι εξ αρχής, το να μιλάς ενιγματικά δε νομίζω ότι βοηθάει κανέναν.

Στο τι θέλει ένα ψάρι έχουμε ένα θέμα καθώς τα γκάπι δεν ταιριάζουν ακριβώς με τα γατόψαρα, αλλά έτσι προέκυψε η "ψαρόσουπα". Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν είδα τα συμπτώματα ήταν να πάω και να μετρήσω το νερό. Πήγα ένα δείγμα σε ένα πετ σοπ και μου βρήκε τα εξής νούμερα. ph 7,2 kh 8 gh 14 no2 0 no3 10 nh4 0 θερμοκρασία 28. Οπότε υπέθεσα ότι οι συνθήκες διαβίωσης δεν είναι χάλια και για τα δύο ψάρια. Τα φίλτρα τα έχω καθαρίσει, αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα, φωτο του ενυδρείου

για θέματα διαθέσιμου χώρου και διακόσμησης. Όσων αφορά το φαγητό τρώνε 2 φορές τη μέρα φυλαράκι για τροπικά ψάρια (και είναι και πολύ λαίμαργα).

Εδώ και 2 εβδομάδες ψάχνω να βρω απάντηση στο θέμα του ξυσίματος των γκαπι, και πουθενά δεν έχω βρει απάντηση. Μόνο θεωρίες... και φυσικά ο κάθε ένας που ρωτάω λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-10-12, 14:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

η μετρηση εγινε μια συγκεκριμενη στιγμη.
Κανεις δεν ξερει μεχρι τοτε τι ειχαν υποστει τα ψαρια (οχι απαραιτητα στο ενυδρειο σου, αλλα και μεχρι να φτασουν στα χερια σου).
Επισης δεν ξερεις/ουμε πολλα αλλα που θα μπορουσαν να επηρεασουν.
πχ πως ξερεις οτι δεν εχει κατι αλλο το νερο, που δεν μπορεις να το ελεγξεις με κοινα τεστ;
Πως ξερεις οτι δεν ειναι γεννετικο ενα πιθανο προβλημα; κλπ κλπ.

Εχε εσυ σωστες διαδικασιες και οτι μπορεις να μετρησεις στο νερο. Δινε λιτρα στα ψαρια και καθαρο νερο.
Και μη καταφευγεις σε φαρμακα χωρις να εισαι 100% σιγουρος για καποια ασθενεια...

ΥΓ ας γραψω και ενα ενοιγματικο ποστ μετα απο τα 11000+ κατανοητα που εχω κανει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-12, 15:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και 2 εβδομάδες ψάχνω να βρω απάντηση στο θέμα του ξυσίματος των γκαπι, και πουθενά δεν έχω βρει απάντηση. Μόνο θεωρίες... και φυσικά ο κάθε ένας που ρωτάω λέει το μακρύ του και το κοντό του.
Τι άλλο εκτός από θεωρίες μπορούν να ειπωθούν σε θέμα που αφορά ενδεχόμενη ασθένεια ή παράξενη συμπεριφορά ψαριού?

Εννοείται πως η αγωνία σου είναι δεδομένη...αλλά εξ αποστάσεως ο καθένας απαντά με βάση τα δεδομένα που του δίνεις και με βάση όσα γνωρίζει από την εμπειρία που ήδη έχει.

Ελπίζω να βρεις σύντομα τι φταίει με τα ψάρια σου...το σίγουρο είναι πως όλοι έχουν καλή διάθεση και θέλουν να βοηθήσουν

Υπάρχει κάτι που να έκανες τις τελευταίες 2 εβδομάδες, πριν δλδ αρχίσουν τα συμπτώματα, το οποίο αξίζει να μας αναφέρεις και το οποίο μπορεί να βοηθήσει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-12, 17:00
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μετρηση εγινε μια συγκεκριμενη στιγμη.
Κανεις δεν ξερει μεχρι τοτε τι ειχαν υποστει τα ψαρια (οχι απαραιτητα στο ενυδρειο σου, αλλα και μεχρι να φτασουν στα χερια σου).
Επισης δεν ξερεις/ουμε πολλα αλλα που θα μπορουσαν να επηρεασουν.
πχ πως ξερεις οτι δεν εχει κατι αλλο το νερο, που δεν μπορεις να το ελεγξεις με κοινα τεστ;
Πως ξερεις οτι δεν ειναι γεννετικο ενα πιθανο προβλημα; κλπ κλπ.

Εχε εσυ σωστες διαδικασιες και οτι μπορεις να μετρησεις στο νερο. Δινε λιτρα στα ψαρια και καθαρο νερο.
Και μη καταφευγεις σε φαρμακα χωρις να εισαι 100% σιγουρος για καποια ασθενεια...

ΥΓ ας γραψω και ενα ενοιγματικο ποστ μετα απο τα 11000+ κατανοητα που εχω κανει
Ευχαριστώ για αυτά που λες, είναι από τα πιο σωστά πράγματα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, και δεν είχα καν σκεφτεί. Όντως δεν ξέρω τι έχουν υποστεί τα ψάρια μέχρι που τα πήρα στο ενυδρείο μου... θα προσπαθήσω να κρατήσω όσο πιο σταθερό γίνεται το νερό τους. Προσπαθώ να αποφύγω τα φάρμακα πάση θυσία, όπως ακριβώς κάνω και στη ζωή μου άλλωστε!!! Λες οι βιταμίνες να βοηθήσουν να δυναμώσει το ανοσοποιητικό τους???
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-12, 18:09
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εγώ πάντως παρατειρώ ότι μερικά θηλυκά γκαπάκια είναι αρκετά φουσκωμένα που δεν νομίζω να είναι ετοιμόγεννα ιδίως το ένα από αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-12, 18:39
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο εκτός από θεωρίες μπορούν να ειπωθούν σε θέμα που αφορά ενδεχόμενη ασθένεια ή παράξενη συμπεριφορά ψαριού?

Εννοείται πως η αγωνία σου είναι δεδομένη...αλλά εξ αποστάσεως ο καθένας απαντά με βάση τα δεδομένα που του δίνεις και με βάση όσα γνωρίζει από την εμπειρία που ήδη έχει.

Ελπίζω να βρεις σύντομα τι φταίει με τα ψάρια σου...το σίγουρο είναι πως όλοι έχουν καλή διάθεση και θέλουν να βοηθήσουν

Υπάρχει κάτι που να έκανες τις τελευταίες 2 εβδομάδες, πριν δλδ αρχίσουν τα συμπτώματα, το οποίο αξίζει να μας αναφέρεις και το οποίο μπορεί να βοηθήσει?
Ευχαριστώ για το σχόλιο σου!!! Σπάω το κεφάλι μου, αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο, μόνο ότι πρόσθεσα 2 λάμπες λεντ των 6 βατ συνολικά, αλλά τίποτα άλλο. Τα ψάρια κλείνουν 3 εβδομάδες το σάββατο έτσι κι αλλιώς. Νομίζω ότι με το που μπήκαν είναι έτσι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις δεν ξερει μεχρι τοτε τι ειχαν υποστει τα ψαρια (οχι απαραιτητα στο ενυδρειο σου, αλλα και μεχρι να φτασουν στα χερια σου).
Επισης δεν ξερεις/ουμε πολλα αλλα που θα μπορουσαν να επηρεασουν.
πχ πως ξερεις οτι δεν εχει κατι αλλο το νερο, που δεν μπορεις να το ελεγξεις με κοινα τεστ;
Τώρα που το σκέφτομαι, για τα γκάπι ξέρω την ιστορία τους... Προέρχονται από το ενυδρείο ενός φίλου μου που έχει ενυδρείο 1,5 χρόνια, και είναι αυτός που μου έδωσε μπόλι. Στο ενυδρείο εκεί ζούσαν σε ph 8,5 και λογικά μεγάλη σκληρότητα λόγω ασβεστολιθικών πετρών και νερού βρύσης... Παίζει η απότομη αλλαγή ph στο 7,2 και χαμηλότερη σκληρότητα να ξεκίνησε κάποια αντίδραση??? Η αλήθεια είναι ότι πριν 2 εβδομάδες δεν ήξερα ότι είναι κακό, αλλά τώρα ξέρω ότι δε θα έπρεπε να το κάνω... Επίσης κατά καιρούς έβαζε melafix λόγω κάποιων σκισμένων ουρών. Όσων αφορά τα γατόψαρα, Τα πήρα από πετ σοπ τα 3, και το άλλο 1 ήρθε από το ίδιο ενυδρείο του φίλου. Ο πετσοπάς τα είχε τα γατόψαρα στην ίδια δεξαμενή με γκάπι, και έτυχε τη μέρα που τα πήρα ο φίλος μου να πάρει ένα γκάπι από την ίδια γυάλα, και του πέθανε σε 2 μέρες μέσα στο ενυδρείο του δεν ξερουμε από τι... Αυτά από το ιστορικό των ψαριών μου, δεν ξέρω κάτι άλλο.

Για το άλλο θέμα του νερού που λες, έβαλα από το σάββατο αυτό άνθρακα μπας και πιάσω καμιά περίεργη ουσία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 30-10-12 στις 18:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-12, 18:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ ας γραψω και ενα ενοιγματικο ποστ μετα απο τα 11000+ κατανοητα που εχω κανει
Σπύρο σε βλέπω "ενιγματικό" τελευταία.

[συγγνώμη για το σπαμ...δεν άντεξα ]
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-12, 18:45
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως παρατειρώ ότι μερικά θηλυκά γκαπάκια είναι αρκετά φουσκωμένα που δεν νομίζω να είναι ετοιμόγεννα ιδίως το ένα από αυτά.
Ναι το παρατηρώ και εγώ, αλλά όλοι μου λένε ότι είναι έγκυες, (εδώ και 2 εβδομάδες ίδιες μου φαίνονται...) Είναι μία προοπτική που δεν έχω κοιτάξει ούτε σκεφτεί... Παίζει να έχουν κάτι που τους φουσκώνει την κοιλιά??? Αν ναι, τι μπορεί να είναι??? Στα ενδοπαράσιτα, δεν αναφέρουν ξύσιμο έτσι τα απέριψα γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθε πότε τα τέστ? Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 18 26-11-11 21:03
Λάμπες Αλλαγή Κάθε Πότε gaster Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 03-10-11 20:29
Κάθε πότε; sailim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-02-10 17:06
Aλλαγή κεραμικών φίλτρου κάθε πότε? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 30-12-09 14:49
13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή? spirosta Bettas 3 14-10-05 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10951 seconds with 13 queries