Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-12, 11:55
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Guppy Περίεργη συμπεριφορά

Δεν ξέρω αν είναι άρρωστα ή κάτι δεν πάει καλά, ή έιναι φυσιολογική συμπεριφορά, αλλά καλού κακού θα συμπληρώσω τη φόρμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 120λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 2 εβδομάδες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 8 guppy 4 corry
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): καμιά 10αριά σαλιγκαράκια
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: μία κάθε εβδομάδα περίπου 30λτ
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 6 μέρες πριν
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: κάθε μέρα τροφή για guppy και μία ταμπλέτα για τα corrys
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,5
KH: χαμηλή λόγω νερού από αντίστροφη όσμωση
GH:-
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): --
ΝΟ3(νιτρικά): --
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: βασικά όλα τα guppy
2. ΔΕΡΜΑ: οκ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): ολα καλά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οσο κι αν τους ριξω τρώνε
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Σχεδόν αμέσως
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Βασικά τα γκάπι έχουν μία τάση να βρίσκονται στο βυθό (ισως επειδή τα φυτά είναι στο βυθό απλά βρίσκουν κάλυψη εκεί δεν ξέρω όμως...), όπου αναζητούν τροφή, σκαλίζουν ή κηνυγιούνται, αλλά το περίεργο είναι ότι τα έχω δει να χτυπιούνται στο βυθό πάνω στην άμμο με την κοιλιά κάποιες φορές και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι δεν πάει καλά???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-12, 11:59
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν τα βλεπεις να ξυνοντε προφανως παιζει καποιο παρασιτο αλλα ας περιμενεις τους εμπειροτερους να απαντησουν και να δωσουν την αποψη τους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-12, 12:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ σε γκαπυ βαζεις καθαρο νερο απο αντιστροφη οσμωση ή εννωεις πως το φτιαχνεις μετα με τιποτα αλατα και ιχνοστοιχεια?

Το ενυδρειο τρεχει δυο μηνες και δεν εχεις μετρησεις η απλα δεν τις εγραψες? ειναι στρωμενο κι αν ναι πως εστρωσε αφου δεν εχουμε μετρησεις?

Φυτα που να εχουν σχετικο υψος υπαρχουν? γενικα απο φυτα τι εχεις?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-12, 13:06
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Βασικά δεν υπάρχει επιβεβαίωση ότι το ενυδρείο έστρωσε, αλλά επειδή υπάρχουν φυτά, και επί ένα μήνα έβαζα μπόλι, και τροφή μέσα στο ενυδρείο συν κάτι σάπια φύλλα από φυτά, θα έπρεπε να υπάρχει αμμωνία μέσα η οποία δεν υπάρχει οπότε υπέθεσα ότι έχει στρώσει γι αυτό έβαλα και τα φυτά. Από φυτά έχω 7 φυτά μέσα, 3 ανούβιας, 1 κερατόφυλλο, μικρές πίστιες, 1 εχινοντορους, 1 κρυπτοκορίνα και 1 καμπόμπα.

όσων αφορά το νερό, αρχικά το γέμισα με νερό της βρύσης, αλλά το Ph Πήγε στο 8,5 και από τότε ρίχνω μίγμα νερού όσμωσης και βρύσης 3 προς 1. Μου είπαν ότι πρέπει να βάλω άλατα μέσα γιατί τα γκάπι θέλουν σκληρό νερό, αλλά δεν έχω πάρει κάτι γιατί δεν ξέρω τι. Βάζω λίπασμα για τα φυτά πάντως (δεν ξέρω αν πιάνεται αυτό).

το ξέρω ότι πρέπει να πάρω κι άλλα τεστ για τις μετρήσεις, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά αυτή την περίοδο για μία τέτοια αγορά (τα ψάρια μου τα χαρήσανε για να καταλάβεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-12, 13:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, τουλαχιστο παρε τεστ νιτρικων να ξερουμε οτι υπαρχει κυκλος αζωτου.
Αν εβαλες μπολι απο στρωμενο ενυδρειο κακως εριχνες τροφες που μαλλον ειναι ασταθη μεθοδος. καλυτερα να εβαζες ειτε ψαρια ειτε αμμωνια για να το συντηρεις, αλλα τεσπα τωρα οτι εγινε εγινε.
Καλα, πως εβαζες καθε μερα μπολι? ποιος σου εδινε καθημερινα? αν επαιρνες ταυτοχρονα απο πολυ κοσμο ΙΣΩΣ να εφερες καποιο μυκητα η καποιο παρασσιτο στο ενυδρειο σου...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-12, 13:23
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

όχι καθημερινά, λάθος σύνταξη, κάθε εβδομάδα έβαζα μπόλι γύρω στα 30 λίτρα μου έδινε.

Σε γενικές γραμμές, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα γκάπι??? είναι φυσιολογική η συμπεριφορά τους???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-12, 13:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εννοείς ότι σου έδινε απλά νερό από το ενυδρείο του; Αν ναι πολύ φοβάμαι ότι την πάτησαν τα ψαράκια γιατί αυτό δεν είναι μπόλι. Κάνε μια αλλαγή και βρες κάποιον με τεστάκια ή πήγαινε σε μαγαζί να στο μετρήσουν γιατί η υπόθεση βρωμάει. Σε πρώτη φάση μου μυρίζουν ΝΟ2.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

30 λιτρα μπολι δεν γινεται

μπολι ειναι η βρωμια που εχει το φιλτρο, οχι το νερο.
Αν απλα εριχνες νερο...χμμμμ...


τεσπα, μετρας απ οτι γραφεις τουλαχιστο αμμωνια και ειναι μηδενικη. Ισχυει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-12, 14:05
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

είχε και βρώμα το νερό που μου έδεινε... η αμμωνία είναι σίγουρα μηδέν, έχω τεστ της api.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-12, 14:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα οταν λεμε μπολι δεν εννωουμε ουτε νερο ουτε βρωμονερο αλλα η βρωμια που κολλαει στα υλικα του φιλτρου... Τεσπα, ειναι δυσκολο να ξερουμε αν ειναι σωστα στρωμενο η οχι αλλα ας θεωρησουμε πως ειναι αφου η αμμωνια ειναι μηδενιοκη (βεβαια τα νιτρικα μας ενδιαφερουν παρα πολυ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).
Απο φυτα δεν ειπες τι παιζει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-12, 14:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Από φυτά έχω 7 φυτά μέσα, 3 ανούβιας, 1 κερατόφυλλο, μικρές πίστιες, 1 εχινοντορους, 1 κρυπτοκορίνα και 1 καμπόμπα.
Αυτά

οκ, οπότε δεν πήρα ακριβώς μπόλι τότε... αλλά βάζω βακτύρια κτλ εδώ και καιρό!!! Και το ενυδρείο είχε λίγη βρώμα στο υπόστωμα από τη χελώνα που είχα πριν (δεν κατάφερα να το ξεπλύνω εντελώς) αυτά δεν πιάνονται???

λέτε να βάζω αυτό μαζί με το νερό από την όσμωση, για να σκληραίνει λίγο το νερό???

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=563
Διάβασα ότι δεν αλλάζει το Ph, αλλά στην περιγραφή στο σιτε, γράφει πως το ανεβάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-12, 14:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα τα μπουκαλο-"βακτηρια" μην ορκιζεσαι πως κανουν κατι, οτι εγινε εγινε με το μπολι και πιθανων κι απο τα κατακαθια που λες (αν και κακως, επρεπε να απολυμανθει μια και φιλοξενει τωρα αλλου ειδους οργανισμους).

τεσπα, ολο αυτο το σκηνικο απο τα λιγα που καταλαβα παραπεμπει σε καποιο εξωπαρασσιτο.
Δε βλεπεις κατι ορατο σαν αλατι η σαν ταλκ πιστευω αλλιως θα μας το ελεγες.

Το δευτερο προβλημα που εχεις ειναι η λαθος ψαροσυνθεση. Επρεπε να αφηνες τα γκαπακια μονα τους.
Εχεις καποιο αλλο ενυδρειο ή καραντινα?
Με τα κορρυ μεσα δε μπορεις να κανεις θεραπεια με αλατι γιατι πιθανων να τα σκοτωσεις.
Αν πας παλι σε esha2000 θα ταλαιπωρησεις αδικα τα ψαρια και θα σκοτωσεις τα σαλιγκαρια...
Αν παλι πας σε pimafix πας σε ακριβη θεραπεια για κατι που μπορει να ειναι συχνο φαινομενο (γι αυτο στα γκαπυ βαζουν μερικοι μονιμα μια ποσοτητα 0.3γρ/λιτρο αλατι, αλλα με τα κορρυ μεσα δε γινεται)

Οπως και να χει, αυτο που βλεπω ειναι ειτε βαζεις καπου αλλου τα σαλιγκαρια και κανεις θεραπεια με esha2000 και αφου περασει καποια περιοδος ασφαλειας ξεφορτωνεσαι τα κορρυ, ειτε κανεις μια εβδομαδιαια θεραπεια pimafix και μετα απο λογικο διαστημα δινεια τα κορρυ (η τους φτιαχνεις δικο τους ενυδρειο)
Οπως και να χει τα κορρυ πρεπει να φυγουν απο κει (η τα γκαπυ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-12, 14:43
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτη η συμπεριφορα των γκαπυ να ξυνονται στην αμμο, στιγμιαια και με αποτομες κινησεις, οφειλεται κατα 99% στο βρωμικο νερο (ολα τα ψαρια ετσι κανουν), επειδη το φιλτρο ειναι αστρωτο η δεν κανεις αλλαγες νερου.
τα σαλιγκαρια που βρισκονται συνηθως?
πρεπει να προμηθευτεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα τεστ νιτρικων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-12, 15:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Χρηστο αν η αμμωνια του ειναι μηδεν μπορει να ειναι στρωμενο... απλα τωρα με τοσο λιγα δεδομενα δεν μπορουμε βεβαια να ξερουμε που ειναι τα νιτρικα (θελω να πιστευω οτι δεν εχει νιτρωδη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-12, 15:40
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπορει να ειναι στρωμενο το φιλτρο, αλλα να μην κανει επαρκεις αλλαγες νερου η αλλαγες νερου στην ωρα τους.
μπακαλιστικα, μπορουμε να εχουμε μια ιδεα απο το ενυδρειο του φιλου, απο τη συμπεριφορα των σαλιγκαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-12, 15:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εχεις δικιο, ειδικα αν εχει Malaysian trumpet ειναι καλυτερα κι απο τεστ νιτρικων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-12, 16:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαράκια βρίσκονται πάνω στην άμμο, θαμένα, ή στο τζάμι αλλά συνήθως αποφεύγουν το φως και τα επιφανειακά μέρη. Θα κοιτάξω να πάω δείγμα σε κάποιο πετ σοπ. Να πω επίσης, ότι τα γκάπι αυτό που περιγράφω δεν είναι ξύσιμο... αλλά χτύπημα η ακριβής περιγραφή είναι όπως πετάς μία πέτρα στο νερό και κάνει 2 3 χτυπήματα πριν βουλιάξει, κάτι τέτοιο κάνουν αλλά το κάνουν πολύ σπάνια δηλαδή πρέπει να τα κοιτάω πολύ ώρα για να δω μία τέτοια αντίδραση.. Δεν έχω δει τίποτα πάνω σε κανένα ψάρι. Επίσης να αναφέρω πως αυτός που μου έδεινε το μπόλι είχε μέσα και melafix καθώς έκανε αγωγή για fin rot. Τέλος είναι αδύνατον να βγάλω το ένα ή το άλλο είδος ψαριού. Διάβασα πως υπάρχει ένα gh, που ζουν και τα δύο μαζί και ελπίζω να το κρατήσω εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-12, 16:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Συγνωμη, εκανε θεραπεια και εδωσε μπολι?
ΗΜΑΡΤΟΝ!
Καλα βρε παιδι μου, κι εσυ οσο αρχαριος και να σαι δε σου κοψε πως δεν παιρνουμε μπολια η οτιδηποτε απο ενυδρειο που ο αλλος κανει θεραπειες?
Δε λεω τι εχεις καποιο προβλημα, αλλα οπως και να χει...
Αν ηθελες αιμα θα επαιρνες απο καποιον που εχει συφιλη? (χωρις βεβαια να ειναι ο μοναδικος αιμοδοτης του πλανητη γιατι οκ, τοτε βεβαια θα το παιρνες, αλλα δε νομιζω και το μπολι να ηταβν το μονο που μπορουσες να βρεις)



ενα ενα μας τα λες...

Ακομα δε λεω κατι και σκεψου μηπως εχεις να μας πεις τιποτα περισσοτερο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα πως υπάρχει ένα gh, που ζουν και τα δύο μαζί και ελπίζω να το κρατήσω εκεί.
Τριχες κατσαρες και "αστικοι μυθοι"! Αλλο πραγμα ο Αμαζονιος κι αλλο οι λιμνες της Κ. Αμερικης... εντελως διαφορετικα πραγματα, χωρια που τα κορυ δε θελουν καθολου αλατι ενω τα γκαπυ θελουν συχνα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 23-10-12 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-12, 16:21
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ποιο ειδος κορυ εχεις?
δεν μπορεις να βρεις τη χρυση τομη και για τα δυο ειδη, τα γκαπυ θελουν σκληρα νερα με πεχα 8 και παραπανω και τα κορυ μαλακο νερο και οξινο.
τα σαλιγκαρια γενικοτερα λειτουργουν και σαν δεικτης ποιοτητας νερου. οταν ειναι ακινητα στο βυθο η βρισκονται συνεχεια στην επιφανεια του νερου τοτε κατι παει στραβα. τα σαλιγκαρια πρεπει να σουλατσαρουν σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου σε σωστο νερο.
στην περιγραφη που εκανες για το ξυσιμο των ψαριων χτυπησες διανα, ετσι ακριβως ξυνονται .
μπολιασε το φιλτρο σου με τη βρωμα που θα παρεις απο ενα υγειες ενυδρειο (τη βρωμα που θα βγαλει οταν στυψει τα σφουγγαρια).
εγω θα σου προτεινα να κανεις μια καλη αλλαγη νερου σημερα και να βαλεις στο φιλτρο σου ανθρακα για να μαζεψεις τα υπολειμματα του φαρμακου.

υ.γ. γιατι διαλεξες ενυδρειο που τα ψαρια ειχαν fin rot?
προσωπικα πιστευω οτι εχεις βρωμικο νερο με ανεβασμενα νιτρωδη και νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-12, 16:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα σου προτεινα να κανεις μια καλη αλλαγη νερου σημερα και να βαλεις στο φιλτρο σου ανθρακα για να μαζεψεις τα υπολειμματα του φαρμακου.

καλα το συγκεκριμενο δεν ειναι φαρμακο, τσαι ειναι αλλα ανθρακα συμφωνω να βαλει γιατι δεν ξερουμε τι αλλο τοξικο μπορει να εχει εκει μεσα... μετα απο αλλαγη φυσικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-12, 19:14
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ok, οπότε, κάνω αλλαγή νερού, και μετά βάζω άνθρακα και βλέπουμε έτσι??? Θα κοιτάξω να κάνω μέτρηση του νερού σε πετ σοπ και βλέπουμε...

εχει σημασία αν όταν ξύνονται όταν είναι νυστικά??? ας πούμε από το μεσημέρι που έφαγαν, δεν έχω δει κανένα να ξύνεται...

Για την υπεράσπισή μου πάντως για το μπόλι, εγώ δεν ήξερα κάν ότι έκανε αγωγή με melafix, συν ότι δεν έχω καμία γνώση πάνω στο θέμα του ενυδρείου. Ναι τώρα που το ξέρω μου φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό που λέτε, αλλά έτσι κι αλλιώς, δεν είχα κάποια άλλη επιλογή. Μπόλι δεν ξέρω από που μπορώ να βρω πλέον...

Μίλησα με το πετ σοπ που πήρα τα γατόψαρα, και μπορεί να μου κάνει μετρήσεις για νιτρώδη και νιτρικά, οπότε θα έχω απάντηση μέχρι το βράδυ αν συμβαίνει κάτι από αυτά.

κοιτάζω το ενυδρείο εδώ και ώρα... πάνω από 1 ώρα... αν υπήρχε πρόβλημα, δε θα έπρεπε να είχαν ξυστεί??? κινούνται σα να μην συμβαίνει τίποτα...
-------------------------
λοιπόν.
no3 10
no2 0
ph 7,2
gh 14
kh 8

αυτά από το πετ σοπ. Μου έδωσε ένα αλάτι της api (10¤) και μου είπε να ρίξω λίγη ποσότητα (4 κουταλάκια του γλυκού) γιατί τα γκάπι χρειάζονται λίγο αλάτι. Μου είπε ότι σε αυτή την ποσότητα δε θα έχουν πρόβλημα τα γατόψαρα. Τέλος μου είπε να μη βάλω άνθρακα, γιατί κρατάει τα ιχνοστοιχεία από τα λιπάσματα που βάζω (δεν του είπα ότι έχω εύκολα φυτά) και μου πρότεινε το renew της seachem αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι κι έτσι δεν το πήρα. Τι λέτε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 23-10-12 στις 19:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν.
no3 10
no2 0
ph 7,2
gh 14
kh 8

αυτά από το πετ σοπ.
οκ δεν ξερω ποσο αλλοιωνονται οι μετρησεις αλλα αυτα που δειχνεις δειχνουν κανονικα στρωμενο ενυδρειο
Λιγο χαμηλο ειναι μονο το ph σου για τα γκαπυ και υψηλο για τα κορρυ (ειπαμε, δεν ταιριαζουν) επισεις οι σκληροτητες ειναι υψηλες για τα κορρυ, και για τα γκαπυ σχετικα καλες

Παράθεση:
Μου έδωσε ένα αλάτι της api (10¤) και μου είπε να ρίξω λίγη ποσότητα (4 κουταλάκια του γλυκού) γιατί τα γκάπι χρειάζονται λίγο αλάτι. Μου είπε ότι σε αυτή την ποσότητα δε θα έχουν πρόβλημα τα γατόψαρα.
πιθανο να δουν τα κερατοφυλα αναποδα!
Τα γκαπυ οντως που και που θελουν αλατι, αλλα για τα κορρυ απαγορευεται.
Οι δοσολογιες του αλατιου ειναι εξ αλλου πολυ συγκεκριμενες, πρεπει λοιπον να γνωριζεις ακριβως τα λιτρα σου και βαζεις συγκεκριμενες ποσοτητες κι οχι 4 κουταλακια στην τυχη.
Η δοσολογια προληψης που μπαινει σα ρουτινα σε ζωοτοκα ειναι 0.3 - 0.6 γρ/λιτρο και η κλασσικη δοση θεραπειας 3 γρ/λιτρο.


Παράθεση:
Τέλος μου είπε να μη βάλω άνθρακα, γιατί κρατάει τα ιχνοστοιχεία από τα λιπάσματα που βάζω (δεν του είπα ότι έχω εύκολα φυτά)
να βαλεις ανθρακα για να αποτοξινωσεις το ενυδρειο σου και αν εχεις ευκολα φυτα μη βαζεις λιπασματα, δεν τα χρειαζονται καν και ισως απλως επιβαρυνεις το νερο σου με περιττα στοιχεια


Παράθεση:
και μου πρότεινε το renew της seachem αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι κι έτσι δεν το πήρα. Τι λέτε???
σαχλαμαρες, ποιος εχει χρησιμοποιησει αντιφωσφωρο σε ενυδρειο γλυκου νερου? ημαρτον!


Γενικα μην εμπιστευεσαι τους μαγαζατορες, το 99.9999% ειναι εντελως ασχετοι και εκτος οτι θα σε φορτωσουν ασχετα πραγματα που δεν τα χρειαζεσαι θα παθεις και ζημια στο συστημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-12, 20:40
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

φιλε το ph ειναι οριακα χαμηλο για τα guppy και η θερμοκρασια οριακα προς τα πανω δες εδω.....
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-12, 20:46
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ για τις συμβουλές... 2 ώρες μετά πάντως, τα γκάπι φαίνονται πολύ καλύτερα, κολυμπάνε πιο ψηλά στο νερό γενικά αλλά όπως είπα και πιο πάνω εδώ και ώρα δεν ξύνονται...

Για τη δοσολογία μου είπε γραμμάρια, αλλά μόνο το κουταλάκι του γλυκού είναι κοινός παρανομαστής...

Το αλάτι κάνει κακό στο κερατόφυλλο??? omg!!! παλεύω με νύχια και με δόντια να το κρατήσω σε ζωντανή κατάσταση!!!

οπότε θα πάρω και άνθρακα να βάλω. έχει δοσολογία αυτός??? Θα πάρω τον απλό της σερα, έτσι??? ή υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω???

Δεν τους εμπιστεύομαι ούτε εγώ, αλλά αυτά που μου είπε και πήρα δηλαδή (το αλάτι συγκεκριμένα) ήταν κάτι που είχα ήδη διαβάσει... Τώρα αν τα γατόψαρα δεν την παλεύψουν, θα δούμε... υπάρχει κάποιο γατοψαροειδές μου να πηγαίνει με το νερό των γκάπι??? Ο βυθός μου έχει άμμο, και φαντάζομαι ότι χωρίς κάποιο ψάρι να σκαλίζει εκεί θα γίνει εστία μόλυνσης!!! Όσων αφορά το renew, δεν το ήξερα κι έτσι δεν το πήρα, και τώρα το ψάχνω και βλέπω τη τρόμπα επιλογή είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-12, 21:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βυθός μου έχει άμμο, και φαντάζομαι ότι χωρίς κάποιο ψάρι να σκαλίζει εκεί θα γίνει εστία μόλυνσης!!!

τα γατοψαρα ειναι ψαρια οπως ολα οχι καθαριστριες.
Αν εχεις βρωμα στο βυθο βαλε σκουπα η κυκλοφορητες η φτιαξε σωστο οικοσυστημα με σαλιγκαρια, δεν ισχυουν αυτα που λεγαν καποιοι παρακμιακοι πετσοπαδες οτι βαζουμε γατοψαρα και "γλυφτες" για να καθαριζουν (ασε δηλαδη που δεν υπαρχουν ψαρια που καθαριζουν κατι, συνηθως βρωμιζουν)

Παράθεση:
Τώρα αν τα γατόψαρα δεν την παλεύψουν, θα δούμε...
Προσωπικα δεν επικροτω αυτη τη λογικη, ηδη ταλαιπωροπυνται σε ενα περιβαλλον που δεν ειναι και τοσο καλο γι αυτα, να τους ριξεις και αλατι?
καραντινα η δευτερο ενυδρειο εστω και μικρο υπαρχει η τεσπα ενα μεγαλο πλαστικο κουτι?
Καλυτερα να κενεις εκει μεσα τη θεραπεια με τα αλατια και να βρεις καποιον να δωσεις τα γατοψαρα η δωστα στο πετσποπ που τα πηρες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-12, 21:17
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

υπαρχει σκουπα βυθου τα ψαρια δεν ειναι καθαριστριες..........
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-12, 21:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τα κορυ καλυτερα να τα βγαλεις απο τωρα, μην κανεις πειραματα, κριμα ειναι. δεν ξερω αν υπαρχουν γατοψαρα σκληρου νερου, ισως καποιος συνοδοντις.
ο βυθος δεν γινεται εστια μολυνσης αν δεν υπαρχουν γατοψαρα, δηλαδη τα γατοψαρα πως καθαριζουν το βυθο? και αυτα ψαρια ειναι και κανουν και αυτα ρυπους. αν κανεις σκουπα, μια στο τοσο, δεν θα εχεις ποτε προβλημα.
το κερατοφυλλο θελει φως για να μην μαδαει, κοιτα τις λαμπες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-12, 21:47
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παιδιά με παρεξηγήσατε!!! ξέρω απόλυτα ότι τα γατόψαρα δεν είναι καθαριστές, και γνωρίζω ακριβώς ποιος είναι ο ρόλος του μέσα στο οικοσύστημα. Το ενυδρείο μου έχει άμμο με αρκετό βάθος 7εκ, και αν δεν υπάρχει κάτι να αναδεύει (όχι να τον καθαρίζει) το βυθό θα γίνει εστία μόλυνσης. Ότι κι αν πείτε για αυτό το θέμα είνα λάθος. Τα γατόψαρα έχουν ενισχημένο "ράμφος" για να σκάβουν και να ανακατεύουν το βυθό και να βοηθούν στην ανακύκλωση των υλικών του οικοσυστήματος. Η έννοια καθαριστές είναι παρεξηγημένη από εσάς, στην πράξη αυτός είναι ο ρόλος τους στη φύση. Σε ένα ενυδρείο μου αρέσει να τα βλέπω να σκαλίζουν τα λατρεύω σαν εικόνα, δεν τα έχω στο background έτσι γιατί πρέπει να υπάρχουν. Τα γατόψαρα που έχω τα έψαξα στο google, και βρήκα ότι είναι για ph μέχρι 8 και gh από 4-20 (http://www.fishbase.org/summary/Corydoras-aeneus.html) οπότε θεωρητικά αντέχουν στο ενυδρείο μου. Τώρα το αλάτι είναι άλλο θέμα. Και παλιά που είχα ενυδρείο με guppy γατόψαρα και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε, έβαζα αλάτι, και τα τελευταία που πέθαναν ήταν τα γατόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-12, 21:51
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Στα γκαπυ δεν ειναι απαρετητο το αλατι.Εγω δεν τους εχω βαλει ποτε.
Και γεννα εχω παρει και ολα ειναι φυσιολογικα.Αφου δεν το δεχοντε τα κορυ απλα μην βαλεις αλατι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-12, 21:55
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τελικά έβαλα λιγότερο αλάτι από αυτό που μου είπε ο πετσοπας, και δε θα ξαναβάλω παραμόνο αν δω τα ίδια συμπτώματα ξανά. για την ώρα δεν έχω δει κάποιο σημάδι περίεργο εδώ και 6 ώρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περίεργη συμπεριφορά ΣΑΕ aquaman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 21-01-11 10:13
περίεργη συμπεριφορά harris samos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 22-10-09 20:03
Περίεργη συμπεριφορά.. lucky13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-07-09 09:12
Περίεργη συμπεριφορά guppy gmanes Ζωοτόκα 9 08-03-09 22:57
Περίεργη συμπεριφορά guppy moogy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 29-04-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09827 seconds with 13 queries