Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-12, 17:17
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Βοηθηστε με σας παρακαλω.

Ειμαι καινουργια στο φορουμ, πριν απο 1 μηνα περιπου μου χαρισαν ενα ενυδρειο 60 λιτρων που ειχε ηδη μεσα ενα ψαρι κλοουν και εναν γλειφτη.
Αργοτερα το εμπλουτισα με 4 ακομη ψαρακια που τα λενε κολ αλ, συντομογραφια ειναι αυτο.
Εδω και δυο ημερες κι ενω ολα πηγαιναν θαυμασια, εννοειται οτι βαζω και τα καταλληλα φαρμακα και αλλαζω το νερο μια φορα το μηνα και, και, το ψαρι κλοουν μου δειχνει αρρωστο.
Κολυμπα ατονικα, συχνα καθεται σε μια γωνια με το κεφαλι προς τα κατω κατακορυφα, δεν τρωει, 'η κρυβεται μεσα στο μικρο βυθισμενο ναυαγιο αναποδα με την κοιλια προς τα πανω, και οταν ξαναβγει να κολυμπησει ξαφνικα κανει αποτομες κινησεις. Πριν λιγο προσεξα οτι τα χρωματα του εχουν ατονισει εχουν γινει χλωμά.
Μπορω να κανω κατι? Υπαρχει κινδυνος και για τα αλλα ψαρια? Πως μπορω να το βοηθησω? Η ξαδελφη μου που μου χαρισε το ενυδρειο μου ειπε οτι το ψαρι αυτο το ειχε ηδη 3 χρονια.
Σας ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-12, 17:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι στρωμενο? αν ναι πως το εστρωσες? (διαβασε σχετικα με τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο)
"Γλυφτες" ΔΕΝ υπαρχουν, ουτε αν ψαξεις ολη τη fishbase θα βρεις ψαρι με τετοιο ονομα.
Καποιοι ηλιθιοι πετσοπαδες βαφτισαν τους πλεκοστομους ετσι και τους διναν στους αρχαριους και καλα οτι τρωνε τις αλγες και καθαριζουν τα τζαμια !!!
Αν "γλυφτη" εννωεις αυτο το ψαρι, θελει πραγματικα πολλα λιτρα (υποθετω τουλαχιτο 250-300 ως ελαχιστα) αφου γινεται καμια 30ρια ποντους, συν οτι θελει μαλακο οξινο νερο (προετοιμασιες με τυρφη και οσμωση κτλ), συν οτι θελει πολλες κρυψωνες καθοτι "φοβτσιαρικο", χαμηλο φωτισμο, σταθερες θερμοκρασιες κτλ κτλ κτλ, πραγματα που ενας αρχαριος δεν μπορει να τα κανει...

Ναυαγια και αλλες πλαστικουρες επισεις δε μπαινουν μεσα σε ενυδρεια, ΜΟΝΟ φυσικα υλικα (ξυλα, ριζες, πετρες και φυτα)


Το νερο το αλλαζουμε το πολυ μια φορα τη βδομαδα κατα 30% (δεν ειναι κανονας, μπορεις να αλλαζεις 2 φορες απο 15% ). Μεσα σε ενα μηνα θα εχεις τρελα νιτρικα.
Απο μετρησεις πως πας?

"Φαρμακα" δε βαζουμε, εκτος αν εννωεις αντιχλωριο και κανα λιπασματακι.
Απο φυτα πως πας?

Τα 4 ψαρια τα εριξες μεσα με τη μια?

Αν μπορεις κανε μια καλυτερη παρουσιαση γραφοντας και τις μετρησεις σου (αν εχεις φυσικα τα τεστ) καθως και πιο καλα το ιστορικο του ενυδρειου (τι εκανες μεχρι τωρα εκει μεσα, ακομα και το πως αλλαξες νερο την τελευταια φορα) και αν μπορεις βγαλε και καμια φωτο

Τα συμπτωματα δειχνουν επιφανειακα προβλημα νυκτικης κυστης, αλλα δεν αποκλειεται και δηλητηριαση απο αμμωνια η ακομα κι απο τα πολλα νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-12, 17:45
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήλθες...
Κατ΄αρχάς, ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα για αρχάριους-στήσιμο ενυδρείων κτλ. Μπορείς να μας δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες; Μετρήσεις παραμέτρων νερού; Πάντως για αρχή, και χωρίς να έχω βέβαια σαφή εικόνα, φοβάμαι ότι φταίνε το μικρό μέγεθος του ενυδρείου και το ότι μπορεί να είναι "άστρωτο".Οι πιο έμπειροι εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν περισσότερο από μένα.
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-12, 17:49
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Tο ενυδρειο μου το χαρισαν οπως ειπα, εχει κατω στρωμενο χαλικι εναν φυσικο μικρο κορμο δεντρου, ενα ναυαγιο πλαστικο, και 2 επισης πλαστικα φυτα.
Μου ειπαν να αλλαζω το νερο κατα 80 % μια φορα τον μηνα.
Φαρμακο ναι εννοω αυτο για το χλωριο και ενα ακομη που λενε οτι δημιουργει την καλη αλγη που βοηθα στην οξυγονωση του νερου (δεν ξερω εαν λεω σωστα).
Τελευταια παρατηρησα οτι το μπροστινο τζαμι του ενυδρειου εχει γεμισει με πολλα υδροβια προφανως σαλιγκαρακια που μοιαζουν με κοχυλακια.
Τα ψαρακια δεν τα εριξα αμεσως ακολουθησα ολη την διαδικασια μου μου ειπε ο ιχθυολογος, με την προσαρμογη της θερμοκρασιας του νερου της σακουλας που ηταν τα ψαρια, και χυσιμο της μετα εκτος ενυδρειου αφου τοποθετησα μεσα τα ψαρια κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-12, 17:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα πλαστικα φυτα τα πετας καθως και οτιδηποτε πλαστικο (ναυαγια και αλλα μπιχλιμπιδια) υπαρχει εκει μεσα.
Τα σαλιγκαρια τα αφηνεις οπως ειναι.
Αλλαγες νερου δεν κανουμε ποτε τοσο μεγαλες εκτος κι αν υπαρχει σχετικη εμπειρια και αντιμετωπιζουμε καποιο πολυ σοβαρο προβλημα που απαιτει τετοια αλλαγη (πχ να εχει πεσει κατι μεσα στο ενυδρειο κατα λαθος). Η σωστη συχνοτητα αλλαγων ειαι μεχρι 30% τη βδομαδα (αν θες το σπας σε 15% 2 φορες τη βδομαδα ή και 10% 3 φορες , γενικα οσο συχνοτερα και μικροτερες αλλαγες τοσο το καλυτερο)

Στρωσιμο δεν εννωουμε το βυθο αλλα την ολοκληρωση του κυκλου του αζωτου ωστε το φιλτρο να αποκτησει αποικειες βακτηριων που διασπουν την αμμωνια σε νιτρωδη, και τα νιτρωδη σε νιτρικα.
Αν δεν ειναι στρωμενο βρες ΑΜΕΣΑ μπολι (λιγη βρωμια απο φιλτρο στρωμενου ενυδρειου που θα βαλεις μεσα στο φιλτρο σου) διαφορετικα αποκλειεται να την παλαιψουν τα ψαρακια.
Το αντιχλωριο δεν εχει σχεση με τις αλγες και το οξυγονο, αλλα με την αποχλωριωση του νερου.

Επι του παροντως δυο πραγματα πρεπει να κανεις αμεσα, να βγαλεις τις πλαστικουρες, και να βρεις μπολι. Επειτα γεμισε το με ζωντανα φυτα (τα οποια βοηθανε πολυ ενα ενυδρειο να μενει σωστο) και μετα κατσε και διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων.
Το επομενο βημα ειναι να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου


Σε γενικες γραμμες τα λαθη σου ειναι τυπικα λαθη αρχαριων, και αν πραξεις εγκαιρα σωζονται τα ψαρια (μπολι αν μπορεις βρες και σημερα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-12, 18:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Συμπήρωσε αυτή τη φόρμα με όσα περισσότερα μπορείς και δώσε όσες πληροφορίες μπορείς για το πώς ξεκίνησες το ενυδρείο, πόσο το λειτουργούσε η φίλη σου, αν έμεινε καθόλου ανενεργό πριν έρθει σε σένα, πώς έγινε η μεταφορά, πώς κάνεις αλλαγές μπλα μπλα...

Γενικά πες μας ό,τι μπορείς (κι ας φαίνονται ασήμαντα σε σένα) ώστε να δούμε τα προβλήματα και να λύσουμε όλες τις απορίες σιγά σιγά.

Βάλε και φωτογραφίες ή και βίντεο να δούμε τα προβλήματα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-12, 18:33
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Δυστυχως τα καταστηματα εχουν κλεισει αυτην την στιγμη,ωστε να βρω μπόλι
μπορω να τοποθετησω μεσα στο ενυδρειο πετρες απο αυτες στην υπαιθρο αφου τις πλυνω πρωτα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-12, 18:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το μπολι δεν το πουλανε στα καταστηματα, το μοιραζομαστε απο χερι σε χερι, αγγελια εδω βαλε με την περιοχη σου ωστε να βρεθει καποιος κοντα να πας να σου δωσει λιγο.


πετρες μη βαλεις ακομα, τα φυτα εξ αλλου ειναι σημαντικοτερα, οι πετρες πιο πολυ διακοσμητικες ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-12, 19:03
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολι δεν το πουλανε στα καταστηματα, το μοιραζομαστε απο χερι σε χερι, αγγελια εδω βαλε με την περιοχη σου ωστε να βρεθει καποιος κοντα να πας να σου δωσει λιγο.


πετρες μη βαλεις ακομα, τα φυτα εξ αλλου ειναι σημαντικοτερα, οι πετρες πιο πολυ διακοσμητικες ειναι
Για να καταλαβω, επειδη αυτο το φιλτρο που εχω οταν μου το εδωσαν ειχε αρκετη βρωμια σε σημειο που η αντλια σταματησε και καποια ελικα που εχει μου την εβγαλαν στο pet shop και μου την καθαρισαν αυτο εννοουμε?
Τωρα το φιλτρο το δικο μου πισω απο την αντλια εχει μια θηκη με κατι ειδικα σφουγγαρια που οταν παραμαυρισουν τα πλενω μεσα σε μια λεκανη με νερο που παιρνω απο το ιδιο το ενυδρειο ειναι κι αυτο ενα ειδος μπολι?
Μολις αλλαξα το 30% του νερου και πεταξα οτι πλαστικο υπηρχε.
Μενω στα Ανω Πατησια-Λαμπρινη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλαβω, επειδη αυτο το φιλτρο που εχω οταν μου το εδωσαν ειχε αρκετη βρωμια σε σημειο που η αντλια σταματησε και καποια ελικα που εχει μου την εβγαλαν στο pet shop και μου την καθαρισαν αυτο εννοουμε?
Τωρα το φιλτρο το δικο μου πισω απο την αντλια εχει μια θηκη με κατι ειδικα σφουγγαρια που οταν παραμαυρισουν τα πλενω μεσα σε μια λεκανη με νερο που παιρνω απο το ιδιο το ενυδρειο ειναι κι αυτο ενα ειδος μπολι?
Μολις αλλαξα το 30% του νερου και πεταξα οτι πλαστικο υπηρχε.
Μενω στα Ανω Πατησια-Λαμπρινη

Μιλαμε για τη βρωμια που ποιανουν τα υλικα του φιλτρου. Εκει μεσα κρυβεται ολη η πολυτιμη βιολογια, και ποτε δεν την καθαριζουμε με τιποτε αλλο εκτος απο νερο ενυδρειου, κι αυτο παρα πολυ ελαφρυα (με νερο βρυσης απλα πεθαινει )
Επισεις αν το φιλτρο μεινει πολλες ωρες χωρις να λειτουργει παλι η βιολογια κινδυνευει να καταστραφει.
Αν το φιλτρο δουλευει καιρο ΙΣΩΣ να υπαρχει πανω του βιολογια (τα σφουγκαρακια βεβαια δεν ειναι τοσο καλο βιολογικο υλικο ωστε να πεις πως θα κρατησουν για ολα αυτα τα ψαρια που εχεις βαλει εκει μεσα)
Αν δεν εχεις υγρα τεστ, καλυτερα βαλε αγγελια για μπολι (στις αγγελιες, οχι εδω). Σου εστειλα πμ, μια και το βραδυ θα καθαρισω ενα φιλτρο, αλλα αν βρεις καποιον με μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση προτιμησε τον αφου μιλαμε για φιλτρο απο 60ρι που εχει μονο ενα μονομαχο και 15 λιτρα φιλτρο, οποτε η βιολογια θα ειναι μαλλον μηδαμινη (και καλο ειναι οσο γινεται πιο κοντα σου ωστε η διαδικασια να μην παρει πολυ ωρα ωστε να μπουν οσο γινεται περισσοτερα βακτηρια στο φιλτρο σου ζωντανα)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-12, 19:14
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

επισης ενα φαρμακο που λεγεται stress zyme αναγραφει οτι δημιουργει τα καταλληλα βακτηρια, κανει? αντικαθιστα το μπολι? το δημιουργει? ποσο βαζω απο αυτο στα 60 λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-12, 19:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν αντικαθιστα το μπολι, αλλα ξεματιαζει θαυμασια το ενυδρειο σου
Συνοδευεται κει με ειδικο βιβλιο θαυματουργων ξορκιων (παλι τα κονομησε ο πετσοπας)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-12, 20:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν ξεμπερδεψεις με τα προβληματα, κατσε και ψαξε ποιο ειναι το κανονικο ονομα των ψαριων σου για να βρεις το προφιλ τους με τις πληροφοριες του καθε ψαριου (σε τι νερο ζει, θερμοκρασια πεχα κλπ)

Αυτα που ξερουμε ηδη, Clown loach και "γλειφτης" (οποιο ειδος και να ειναι) ειναι ακατταληλα για το ενυδρειο σου. Το πρωτο γινεται 40 εκατοστα ψαρι και ζει σε ομαδα πανω απο 6-7 ψαρια (οποτε καταλαβαινεις τι μεγεθος ενυδρειου θελει μια ομαδα τετοιων ψαριων) και ο ¨γλειφτης" μπορει να γινεται και μισο μετρο αναλογα το ειδος. Ενας μικρο ειδος μπορει να γινει 12 εκ αλλα και παλι μεγαλο ψαρι για τα 60 λιτρα ειναι.
Δεν θα φτανει η φιλτρανση κλπ

Καλα κανεις και πλενεις τα υλικα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Oταν κανεις αλλαγη πρεπει το νερο να ειναι iδιων παραμετρων (θεμροκρασια pH) ή πολυ κοντινων με του ενυδρειου.
Τα ανωτερα ορια μεταβολης να ειναι ετσι ωστε η θερμοκρασια να μην αλλαζει πανω απο 2-3C προς τα κατω και 1C προς τα πανω, το pH 0.5 προς τα κατω και 1 προς τα πανω, σκληροτητα 1-2 βαθμους και μαλιστα αυτες οι αλλαγες οχι αποτομα αλλα σε 30-60 λεπτα μινιμουμ
Οποτε, οσο μεγαλυτερη ειναι η αλλαγη τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο και οσο πιο αργα μπορει να γινεται η εισαγωγη του στο ενυδρειο, για να αλλαξουν αποτομο και πολυ οι παραμετροι.
Με 80% που κανεις, εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να χασεις ψαρια απο θερμικο σοκ, οσπωτικο σοκ κλπ
Πρεπει να προετοιμαζεις πολυ καλα το νερο.
Πιο ευκολη λυση ειναι 30% καθε εβδομαδα, και αναλογα τις μετρησεις, την ιχθυοφορτωση κλπ μπορεις να τη ρεγουλαρεις σε λιγο πιο αραιες ή και πιο συχνες και λιγο πιο μεγαλες ή πιο μικρες.
Μη φτανεις στα ακρα (80% ή καθε μηνα) χωρις λογο,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-07-12, 04:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που ξερουμε ηδη, Clown loach

βασικα ουτε αυτο το ξερουμε οτι ειναι οντως clown loach, απλα μαλλον καποιο ειδος ψαριου που ετσι το ειπε αυτος που τους το πουλησε.
Ο λογος που κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα ειναι πως ηδη η φιλη της τον εχει 3 χρονια, οταν αγοραστηκε θα ηταν τουλαχιστο 4-5 μηνων, θα επρεπε να εχει γινει ολοκληρο κτηνακι ωστε ηδη να μη μπαινει σε 60ρι (δεν εχω ιδιεταιρη εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο ειδος αλλα εχω δει 2-3 χρονων ψαρια σε τι μεγεθος ειναι σε ενυδρειο συγχομπυστα)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-07-12, 11:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουν μεν την ιδιοτητα να παιρνουν γρηγορα μεγεθος τα πρωτα χρονια μεχρι τα 15-20 εκ και μετα να πηγαινουν πολυ αργα μεχρι τα 40 εκ, αλλα το ειδος αυτο επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενυδρειου που του δινεται και μενει καχεκτικο (με οτι συνεπ[αγεται αυτο για την υγεια του).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-07-12, 18:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μαλιστα, αυτο δεν το ηξερα, τα εχω δει σε ενυδρειο 400 λιτρα και ηταν ολοκληρα γουρουνακια (υπολογιζω πανω απο 20 cm ισως και 25)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 43 08-07-12 18:40
παρακαλω βοηθηστε με, κινδυνευει το χρυσοψαρο μου MONA VAMP Χρυσόψαρα 8 26-08-11 03:11
ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!! Dimitris77 Bettas 11 06-05-11 16:08
Σας παρακαλω βοηθηστε με ''ΣΚΙΟΥΡΟΣ'' n!kol@s ¶λλα ζώα 6 09-12-08 23:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06636 seconds with 13 queries