Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-12, 19:23
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Βοηθηστε το guppy μου

Παιδια καλησπερα,

δε βρισκω καποια φορμα ασθενειων αν υπαρχει, σας τα στελνω ετσι και παρακαλω βοηθηστε με...
Εχω ενα 20λιτρο με ενα guppy (τωρα θα εφτιαχνα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο-ελπιζω να το προλαβει) το οποιο απο το πρωι ειναι συνεχεια καθισμενο στο βυθο. Οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα, δεν εχω αμμωνια και νιτρωδη (για νιτρικα δεν εχω τεστ, αλλα την τελευταια φορα που ειχα κανει μετρηση δεν ειχα προβλημα). Στην αρχη φανταστηκα οτι μπορει να φταιει η ζεστη (εχει ανεβασει μεχρι και 30, 30+ βαθμους το ενυδρειο, αν και οποτε μπορω αναβω aircondition και πεφτει). Μετα πηγα στο πετ σοπ και μου ειπε αυτος οτι μπορει απο τη ζεστη ν μην εχει μεσα πολυ οξυγονο. Πηρα και εριξα 2 ταμπλετες οξυγονου και εκανα και μια αλλαγη νερου 40% να πεσει η θερμοκρασια και να μπει προσθετο οξυγονο. Επισης επειδη ειδα οτι προσπαθουσε να κολυμπησει αλλα δε μπορουσε, εριξα φαρμακο esHa 2000 4 σταγονες (ελεγε 25 για 100 λιτρα). Μου το εδωσαν στο πετ σοπ, λεει πως κανει για πολλες παθησεις. Ολ αυτα τα εκανα πριν καμια ωρα. Δεν ανεβαινει στην επιφανεια, προσπαθει να κολυμπησει αλλα παθαινει το εξης: κανει σβουρες, σα να το παρασυρει το ρευμα και πεφτει με το κεφαλι...και ξανακαθεται ακινητο στο βυθο...τι να κανω; μπορω να το σωσω; πως; δε θελω να το χασω...παρακαλω βοηθηστε με!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-12, 23:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Eφοσον ειναι σε τετοια κατασταση και εχει χασει καθε ιχνος πλευστότητας δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις και πολλα.
Προφανως κουβαλαει τις επιβαρυνσεις του παρελθοντος και η ζεστη ηταν η χαριστικη βολη.

Οτι ειχες να κανεις απο τις πρωτες βοηθεις το εκανες,το νερο προφανως δεν μπορεις να το κρατας στους 23c που ειναι το ιδανικο γι αυτο το ψαρι.

Αστο αλλη μια μερα και αν δεν δεις σημαδια βελτιωσης απάλλαξε το απο το μαρτυριο του.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-12, 01:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα τα πανω κατω στις παραμετρους του νερου, τα εχουμε ξαναπει, ειναι οτι χειροτερο.
Αντι να δινεις λεφτα σε φαρμακα και ταμπλετες παρε ενα ενυδρειο και φιλτρο.
Προσπαθησε παση θυσια να κρατας το νερο σταθερο (θερμοκρασια, pH GH KH) και καθαρο (NH3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν, ΝΟ3 μεχρι 20-25ppm μαξιμουμ).

Σε μεγαλο ενυδρειο αυτο επιτυγχανεται πιο ευκολα.
Γιαυτο εχουμε φαγωθει, οτι το 20λιτρο δεν φτανει, ιδιως σε εναν αρχαριο.
Οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ευκολο να ειναι σταθερο.
Αλλιως, ολο σε αυτην την κατηγορια θα γραφεις

Ορια
θερμ: 21-28C
pH 7.3 - 8.3
GH 10-30
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-12, 03:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επισεις καλυτερα σταθερη και οριακη θερμκρασια παρα τη μια να πεφτει και την αλλη να ανεβαινει, αυτο ειναι το οτι χειροτερο για ολα τα ψαρια.
Το esha2000 ειναι γενικο απολυμαντικο και μαλλον μεγλυτερη ταλαιπωρια θα επιφερει παρα κατι καλο (τα συστατικα του δεν ειναι και τοσο αθωα, και χρησιμοποιειται κυριω σε καραντινες για ψαρακια που θα εισαχθουν σε ενυδρειο και οχι στο κανονικο μας ενυδρειο γιατι μετα θελουμε ανθρακα για να φυγει ο χαλκος που περιεχει)
Οι αλλαγες μονο καλο κανουν, αλλα δε τις κανουμε ΠΟΤΕ για να πεσει η θερμοκρασια, το αντιθετο φροντιζουμε ΠΑΝΤΑ το νερο των αλλαγων να εχει ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου. (καλυτερα να μην εκανες ποτε σου αλλαγη παρα αυτο το πραμα)
Οπως λεω και ξαναλεω βεβαια σε κουτακια 20 λιτρων ουτε η ΝΑΣΑ δε μπορει να κρατησει σταθερες συνθηκες, αλλα τουλαχιστο να γνωριζεις τωρα που θα αποκτησεις κανονικο ενυδρειο οτι ποτε δεν κανουμε αποτομες μεταβολες για κανενα λογο. Ανεβηκε η θερμοκρασια? οκ, φροντιζουμε να τη ριξουμε ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ με τον ιδιο τροπο που ανεβηκε. Αφου τα ψαρια ζουν, θα καταφερουν να ζησουν μερικες ωρες ακομα, δε χρειαζεται να ριξουμε 2-3 βαθμους σε 10 λεπτα γιατι το μονο που κανουμε ειναι να προκαλεσουμε θερμικο σοκ. ανεβηκε το ph? οκ, τιποτα δε θα πεθανει για μερικες μερες, απλα φροντιζουμε να το ριξουμε σταδιακα με πολυ αργους ρυθμος.
Η μονη περιπτωση που επιτρεπεται να επεμβουμε δυναμικα ειναι η πτωση του οξυγονου οπου απλα ανοιγουμε την αεραντλια, τιποτε αλλο. (αληθεια ποσο ειχαν οι "ταμπλετες οξυγονου"? Με αυτα τα χρηματα δεν αγοραζες μια κανονικη αεραντλια? ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ, εκτος οτι στην πλειοψηφια τους ειναι ασχετοι, θα πληρωνεις για ασχετες βλακειες ενα σωρω χρηματα χωρις λογο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-12, 08:20
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω και τους δυο για το ενδιαφερον που δειχνετε, οχι μονο σε αυτη την περιπτωση αλλα γενικα σε ο,τι χρειαστω...τελικα, οπως ηταν αναμενομενο, το εχασα το ψαρακι..delta66 (σπυρο αν δεν κανω λαθος) εχω ηδη παρει ενα 120 λιτρο και τωρα πια με αργους και σταθερους ρυθμους θα μπω στη διαδικασια να το φτιαξω. Δε θα χρησιμοποιησω τιποτα απο το παλιο ενυδρειο γιατι μαλλον τα ειχα κανει ολα λαθος οποτε φοβαμαι οτι ολο και κατι θα μεταφερω απο ασθενεια κλ. Εχω βεβαια 2 ανουμπιες, τι λετε να τις κανω τωρα που αδειασε αυτο το ενυδρειο; Μπορω να τις χρησιμοποιησω στο νεο ή να το αποφυγω καλυτερα μη μεταφερω τιποτα;

Οσο για το ψαρακι μου τι μπορει να εφταιξε τελικα; Οι αποτομες αλλαγες συνθηκων που μου ειπατε παραπανω; Γιατι το επαθε αυτο και δε μπορουσε να κολυμπησει το κακομοιρο, εκανε σβουρες...

Το νεο ενυδρειο θα ειναι σε ολα διαφορετικο. Εκτος απο το οτι θα ειναι 100 λιτρα παραπανω, θα εχει στρωθει ΕΝΤΕΛΩΣ και αφου παρω μετρησεις και εινα ολα οκ (ας παρει και 3 μηνες) ΜΟΝΟ τοτε θα μπει ψαρι. Επισης θα ειναι σε αλλο σημειο του σπιτιου, που δεν ειναι ουτε κοντα σε παραθυρο ουτε σε δωματιο με ακριαες θερμοκρασιες χειμωνα-καλοκαιρι, ουτε κατω απο air condition. Τελος, ενω ελεγα να το κανω κοινωνικο με guppies κτλ εχω φοβηθει (δε ου φανηκαν και πολυ ανθεκτικα ψαρια) και λεω να βαλω νανοκιχλιδες.

Οσο για τις ταμπλετες οξυγονου εκαναν 6 ευρω(δε ξερω ποσο κανει μια αεραντλια) και μου ειπε αυτος οτι ειναι ετσι κι αλλιως απαραιτητες το καλοκαιρι. Επισης μου ειπε οτι επρεπε να του δινω μια φορα τη βδομαδα βιταμινες (ισχυει που δεν το ειχα κανει ποτε.

Αυτα. Ας ελπισουμε απο εδω και μπρος ο,τι ψαρια κι αν βαλω τελικα ολα να πανε καλα στο νεο μου ενυδρειο. Α! Θα το στρωσω με αμμωνια, υπαρχει προβλημα;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-12, 11:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να μεταφερεις φυτα και εξοπλισμο αν τους κανεις απολυμανση.
Τιις ανουμπιες μπορις να τις βαλεις σε κουβα με νερο και απλη πρασινη χλωρινη σε αναλογια 95% - 5%.
Επειδη ειναι σκληρο φυτο μπορεις να την αφησεις 5 λεπτα ανετα.
Τις ριζες αστες λιγοτερο 1-2 λεπτα και μετα γυρνα το φυτο να βγουν εξω απο το νερο.

Το ιδιο και οτι εξοπλισμο εχεις (αποχες, σωληνες, τα παντα)
Μπορεις να τον βαλεις σε τετοιο διαλυμα μιση ωρα τουλαχιστον.
Τα φιλτρα να γυριζουν το νερο.
Μπορεις να κανεις την απολυμανση μεσα στο ενυδρειακι, να απολυμανθει κι αυτο, με το φιλτρακι να μαζι εν λειτουργια.
Θα σου φανει χρησιμο ως βοηθητικο ενυδρειο στην πορεια.

Στο τελος ξεπλενεις πολυ καλα μεχρι που οταν φερνεις το φυτο ή το εξαρτημα κολλητα στη μυτη, να μη μυριζει η χλωρινη καθολου.
Μπορεις γι ασφαλεια, να τα βαλεις και σε νερο και να ριξεις αντιχλωριο.

Στρωσε οπως νομιζεις, αρκει να δεις να ανεβει η αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, μετα τα νιτρωδη ΝΟ2, και μετα να μηδενισουν και να μεινουν μονο νιτρικα ΝΟ3.
Μετα θα κανεις αλλαγη μεχρι να πεσουν τα νιτρικα κατω απο 20ppm (ακομα και μεχρι να μηδενισουν) και να βαλεις το πρωτο ψαρι.
Σταδιακη εισαγωγη ψαριων.
Καλη φιλτρανση, με μηχανικα και μπολικα βιολογικα υλικα.
Σταθαρες ρουτινες συντηρησης, (σωστες και συχνες ποσοστιαιες αλλαγες νερου κλπ)
Σταθερες σωστες για τα ψαρια παραμετρους pH GH KH (στο μεσο συνηθως των τιμων που δινονται στα προφιλ) και παντα καθαρο νερο (NH/NH4 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν, ΝΟ3 μεσω των αλλαγων να κρατιεται κατω απο 20ppm, ιδανικα κατω απο 10-15ppm).
Αλλαγες ομως, θα κανεις ετσι κι αλλιως καθε εβδομαδα ειτε ανεβαινουν τα νιτρικα ειτε οχι (γιατι υπαρχουν κι αλλα που δεν μετραμε στο νερο). Τα νιτρικα ειναι απλα μια απο τις ενδειξεις για φρεσκαρισμα του νερου, που ομως υπο συνθηκες μπορει να ειναι χαμηλα, ενω τα αλλα να ειναι "ψηλα".
Δεν σου κανω αναλυση, δεν θα καταλαβεις.
Απλα ακολουθα αυτα και θα εχεις κανει "προληπτικη ιατρικη".
Αν σου παθει ποτε καποιο ψαρι κατι, θα ειναι απο αλλη αιτια και οχι απο δικη σου υπεθυνοτητα.

Καλη επιτυχια.
Χαιρομαι που δεν το βαζεις κατω και προσπαθεις για το καλυτερο.
Στο ελευθερο χρονο σου, μελετη στα αρθρα του φορουμ.
Καθε φορα θα ανακαλυπτεις και κατι που δεν ειχες συνειδητοποιησει, παρολο που το ειχες ξαναδιαβασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-12, 11:55
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εχεις δικιο σε αυτο το τελευταιο που λες...Εχω διαβασει και διαβαζω συνεχεια πολλα, κριμα που δεν τα καταφερα μεχρι τωρα. Ελπιζω ν κανω μια εντελως νεα αρχη με πολυ καλες προοπτικες. Σε ευχαριστω πολυ για ολες σου τις συμβουλες. Δε θα το βαλω κατω γιατι το λατρευω ηδη αυτο το χομπυ. Ελπιζω με μεγαλυτερο ενυδρειο και περισσοτερη προσοχη στις στνθηκες του νερου απο την αρχη, ολα να πανε καλα αυτη τη φορα!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο σε αυτο το τελευταιο που λες...Εχω διαβασει και διαβαζω συνεχεια πολλα, κριμα που δεν τα καταφερα μεχρι τωρα. Ελπιζω ν κανω μια εντελως νεα αρχη με πολυ καλες προοπτικες. Σε ευχαριστω πολυ για ολες σου τις συμβουλες. Δε θα το βαλω κατω γιατι το λατρευω ηδη αυτο το χομπυ. Ελπιζω με μεγαλυτερο ενυδρειο και περισσοτερη προσοχη στις στνθηκες του νερου απο την αρχη, ολα να πανε καλα αυτη τη φορα!
Το βασικό ειναι το διαβασμα και να μαθαινεις από τα λάθη σου
Και εγω αρχάριος είμαι, αλλά συνεχως μαθαινω και βελτιωνομαι (ή έτσι νομιζω τουλαχιστον )

Η απωλεια ψαριων κι αλλων ζωντανων, δυστυχως ειναι δεδομενη
Δεν ξερω αν μεσα στο φορουμ υπαρχει καποιος που δεν εχασε ποτε ψαρι, όσα χρόνια ασχολείται

Επομένως, συνεχίζεις...και η αλληλοβοηθεια είναι δεδομενη

Και μια φιλική συμβουλη : Ποτέ (εκτός ελαχίστων εξαιρεσεών) μην ακους τους πετ σοπαδες. Αν σου προτείνουν κατι, καλυτερα πρωτα να ρωτας εδω τους "παλιους" και μετα να κανεις αυτό που νομιζεις σωστο. Αλλα η ερώτηση πρέπει να προηγείται από την αγορα!
Οσο σκέφτομαι οτι πήγε να μου πουλησει αραγωνιτη...για ενυδρείο με γκαπυς...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-12, 12:18
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εχεις δικιο. Απλως χτες πανω στην απελπισια μου πηγα. Να σκεφτεις γυρισα 6 και 10 απο τη δουλεια και με το που το ειδα σε αυτη την κατασταση πανικοβληθηκα και δεν ηξερα τι να κανω. Εφυγα σφαιρα για το πιο κοντινο πετ σοπ (20 λεπτα περπατημα), βασικα για να παρω bactopur, αλλα μου ειπε οτι αν τελικα δεν ειναι αρρωστο το bactopur θα το σκοτωνε επειδη ειναι δυνατο φαρμακο...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-12, 12:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο. Απλως χτες πανω στην απελπισια μου πηγα. Να σκεφτεις γυρισα 6 και 10 απο τη δουλεια και με το που το ειδα σε αυτη την κατασταση πανικοβληθηκα και δεν ηξερα τι να κανω. Εφυγα σφαιρα για το πιο κοντινο πετ σοπ (20 λεπτα περπατημα), βασικα για να παρω bactopur, αλλα μου ειπε οτι αν τελικα δεν ειναι αρρωστο το bactopur θα το σκοτωνε επειδη ειναι δυνατο φαρμακο...
Μην παρεξηγηθω. Δεν το ειπα ως παρατηρηση αυτο το τελευταιο.

Απλα ολοι μας την εχουμε πατησει. Ηδη εχω γεμιζει ενα χαρτοκιβωτιο με αχρηστα ενυδρειακα...κυριως διακοσμητικα...και αλλες βλακειες, τις οποιες ουτε καν να χαρισω δεν τολμαω...

Εδω μεσα υπαρχουν ατομα και με εμπειρια, αλλα κυριως με διαθεση, οι οποιοι μαλιστα αντεχουν στο πρηξιμο (λογω ερωτησεων)...χωρίς μετά να χρειάζονται συγκεκριμένο σκευασμα!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-12, 14:28
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

χαχα ναι το ξερω!Τωρα σκεφτομαι θα γυρισω σπιτι απο τη δουλεια και δε θα ειναι εκει το ψαρακι μου.... τεσπα, θα προσπαθησω πολυ σκληρα να φτιαξω ενα ομορφο αλλα κυριως υγιες νεο ενυδρειο και θα το αφερωσω στη μνημη του!
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-12, 14:51
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Και αν τελικά το μετανιώσεις για guppies , όταν με το καλό το στρώσεις, θα έχω έτοιμη και τη νέα μου γενιά για χάρισμα... Τώρα είναι πολύ μωρά αλλά πιστεύω ότι όταν θα είσαι έτοιμη θα είναι μεγαλούτσικα...
Μπορεί να είναι σχετικά ευαίσθητα ψαράκια αλλά είναι πανέμορφα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-12, 17:36
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ευχαριστω!Παιδια μολις μπηκα σπιτι απο τη δουλεια και προσεξα κατι. Ετσι οπως βγαζει το φιλτρο το νερο δημιουργουνται εντονα φυσσαλιδες στην επιφανεια που δε σκανε...Να υπενθυμισω οτι τωρα πια δεν υπαρχει κανενα ψαρι στο ενυδρειο...Οποτε και να μη ξερετε τι ειναι δε με πολυπειραζει επειδη θα κλεισει τωρα πια...Απλως το λεω επειδη μου κανει εντυπωση και μηπως φανερωνει κατι...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος, ενω ελεγα να το κανω κοινωνικο με guppies κτλ εχω φοβηθει (δε ου φανηκαν και πολυ ανθεκτικα ψαρια) και λεω να βαλω νανοκιχλιδες.

βαλε οτι σου αρεσει, αλλα τα γκαπακια και γενικα τα ζωοτοκα ειναι απο τα ανθεκτικοτερα τροπικα ψαρια που υπαρχουν, αλλα η λεξη ανθεκτικα καμια φορα παρεξηγειται, δε σημαινει πως μποουν να ζησουν σε τοξικο περιβαλλον ή σε διαρκως μεταβαλομενες συνθηκες, οπως μαλλον δε μπορει να ζησει και κανενα ψαρι...

Παράθεση:
Οσο για τις ταμπλετες οξυγονου εκαναν 6 ευρω(δε ξερω ποσο κανει μια αεραντλια) και μου ειπε αυτος οτι ειναι ετσι κι αλλιως απαραιτητες το καλοκαιρι.
με τα διπλα επαιρνες αεραντλια και θα σου εμενε, τωρα το ποσο απαραιτητες ειναι ...πεστου πως τον ευχαριστω για την πολυτιμη πληροφορια γιατι δεν εχω χρησμοποιησει ποτε -και δεν ειναι ουτε χρονος που εμαθα την υπαρξη τους απο καποιον που του τις φορτωσαν απο μαγαζι- (βασικα και την αεραντλια δυο φορες την εχω χρησιμοποιησει στα τοσα χρονια που ασχολουμαι για λιγες μονο ωρες, οπου η πτωση οξυγονου ηταν εν μερι απο δικο μου σφαλμα)

Παράθεση:
Επισης μου ειπε οτι επρεπε να του δινω μια φορα τη βδομαδα βιταμινες (ισχυει που δεν το ειχα κανει ποτε.
Καλα μην το παιρνεις κατακαρδα για τις βιταμινες, τιποτα δεν ισχυει.
Εσυ παιρνεις σε τακτικη βαση βιταμινες?
Αν τρεφοσουν βεβαια αποκλειστικα με ξηρα τροφη ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ενα συμπληρωματακι.
Αν εισαι σιγουρη για την ποιοτητα και την πληροτητα της τροφης που δινεις ειναι περιττες, αλλα επειδη σε μεγαλυτερο ποσοστο επιλεγουμε ως βασικη τροφη καποιες ετοιμες του εμποριου που δεν ειμαστε σιγουροι 100% για την πληροτητα τους καλο ειναι να χρησιμοποιουμε, αλλα με μεγαλη φειδω, η υπερβιταμινωση μπορει να ειναι χειροτερη απο την αβιταμινωση.

Παράθεση:
Α! Θα το στρωσω με αμμωνια, υπαρχει προβλημα;
Για μενα ειναι ο σωστοτερος τροπος, και αναπτυσει απιστευτη ποσοτητα βιολογιας , απλα θελει λιγο υπομονη (ενα - εναμισι μηνα παιρνει περιπου)



Καλη επιτυχια, και μην το παιρνεις κατακαρδα, αν δεις το θεμα "τα πρωτα μας ενυδρεια" θα δεις πως λιγο πολυ ολοι βασανισαμε αρκετα ψαρακια στο ξεκινημα οπου η πηγη πληροφορησης μας ηταν οι μαγαζατορες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω!Παιδια μολις μπηκα σπιτι απο τη δουλεια και προσεξα κατι. Ετσι οπως βγαζει το φιλτρο το νερο δημιουργουνται εντονα φυσσαλιδες στην επιφανεια που δε σκανε...Να υπενθυμισω οτι τωρα πια δεν υπαρχει κανενα ψαρι στο ενυδρειο...Οποτε και να μη ξερετε τι ειναι δε με πολυπειραζει επειδη θα κλεισει τωρα πια...Απλως το λεω επειδη μου κανει εντυπωση και μηπως φανερωνει κατι...
χμμμ αυτο παιζει να ειναι πρωτεινη οπως το λες...
δεν ειναι και πολυ καλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 13-07-12 στις 23:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-12, 23:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν οι ξηρες τροφες δεν εχει περασει η ημερομηνια ληξης τους ή δεν εχουν ανοιχτει πανω απο 3-4 μηνες, περιεχουν τις βιταμινες τους.
Μετα γινονται αχυρο.

Η υπερβιταμινωση ειναι το ιδιο επικινδυνη με την αβιταμινωση ειπε και ο D. Untergasser στο σεμιναριο.
Μια φορα την εβδομαδα ειπε ειναι αρκετα. (με μουλιασμα τροφης)
Σε περιπτωσεις αποθεραπειας/ενδυναμωσης μαξιμουμ δυο φορες, κατα περιπτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-12, 09:18
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ αυτο παιζει να ειναι πρωτεινη οπως το λες...
δεν ειναι και πολυ καλο
Το σταματησα το φιλτρο. Θα το κλεισω το ενυδρειο και θα τα πλυνω ολα με χλωρινη οπως μου ειπατε παραπανω. Τα φυτακια πειραζει να τα βαλω σε εναν κουβα με νερο και να τα αφησω εκει μεχρι να στησω το νεο μου ενυδρειο; Θα αντεξουν; Επισης θελω να ρωτησω, οταν θα στρωνω με αμμωνια μεσα να εχω ηδη βαλει τα φυτα; Γιατι θελω οταν στρωθει να μην εχω να βαζω φυτα κτλ και ταραζω το βυθο...

Τελος, τι ειναι η πρωτεινη που λες παραπανω; Ετσι πληροφοριακα...
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-12, 11:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σταματησα το φιλτρο. Θα το κλεισω το ενυδρειο και θα τα πλυνω ολα με χλωρινη οπως μου ειπατε παραπανω. Τα φυτακια πειραζει να τα βαλω σε εναν κουβα με νερο και να τα αφησω εκει μεχρι να στησω το νεο μου ενυδρειο;
χμμμ μπορει και να την παλαιψουν μπορει και οχι...
προσωπικα θα προτεινα να τα αφηνες στο ενυδριακι με κανονικο φωτισμο.

Παράθεση:
Επισης θελω να ρωτησω, οταν θα στρωνω με αμμωνια μεσα να εχω ηδη βαλει τα φυτα; Γιατι θελω οταν στρωθει να μην εχω να βαζω φυτα κτλ και ταραζω το βυθο...
Εγω προσωπικα δυο φορες εστρωσα με αμμωνια, τα φυτα τα εβαλα οταν εφτανε να ολοκληρωθει το στρωσιμο.
Απ οτι εχω ακουσει απο αλλους δεν υπαρχει θεμα να μπουν και κατα τη διαρκεια του στρωσιματος ή ισως και απο την αρχη, αλλα πιστευω πως θα καθυστερουσαν το στρωσιμο κσι ισως κσι κσποια να χαλασουν οταν η αμμωνια θα εχει μετατραπει σε υψηλα no2 (ισως)



Παράθεση:
Τελος, τι ειναι η πρωτεινη που λες παραπανω; Ετσι πληροφοριακα...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...90%CE%BD%CE%B7
στο ενυδρειο προφανως (χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος, απλα υποθετω) "παραγονται" απο υποειματα τροφης, κακακια και αλλες βρωμιες. Πολλες φορες βλεπουμε πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια (σα λαδι? σκονη? χμμμ δεν βρισκω καταλληλη λεξη να το περιγραψω οποτε θα το πω απλα ρυπο) και καλο ειναι να απομακρυνεται (υπαρχουν ειδικα skimmers γλυκου νερου γι αυτο το πραμα, αλλα μπορεις να το απομακρυνεις και με ενα σφηνοποτηρο και υπομονη) αλλα οταν μιλαμε για φισαλιδες τοτε σημαινει συνηθως αρκετο ρυπο, πολυ περισσοτερο απο το κλασσικο φιλμ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθηστε το Σισσέ Ektorakos Χρυσόψαρα 5 14-02-12 22:05
Τι εχει? βοηθηστε alex_mar Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 01-02-10 10:45
βοηθηστε εναν ασχετο ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 30 25-03-08 15:15
βοηθηστε τον αοματο.... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 04-10-07 18:49
Για βοηθηστε Yiannis59 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07865 seconds with 13 queries