Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-11, 21:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Εξοπλισμός λίμνης, μήπως είμαστε υπερβολικοί?

Αναζητώντας στο διαδίκτυο για φάρμες ΚΟΙ βρήκα δεκάδες σχετικά βίντεο.
Ανεβάζω μερικά για προβληματισμό.

http://www.youtube.com/watch?v=CSxfTkg9p5c

http://www.youtube.com/watch?v=P902uf7ZJhU

http://www.youtube.com/watch?v=ID1CrvQJeB0

http://www.youtube.com/watch?v=GXmdc...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=1edIs...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nAErR...eature=related

Ποιες είναι τελικά οι συνθήκες που χρειάζεται ένα ΚΟΙ, ποιες οι ποσότητες οξυγόνου, ποια είναι η κατάλληλη ροή νερού, έχουν U.V, ποιο είναι το κατάλληλο βάθος μιας λίμνης??????? Και πολλά άλλα….
Μήπως τελικά ήμαστε υπερβολική στον εξοπλισμό που τοποθετούμε?
Μήπως τελικά τα διάφορα που διαβάζουμε έχουν σκοπό το κέρδος των κατασκευαστών?
Εγώ που έχω μια αντλία και φίλτρο με βιολογικό υλικό βασανίζω τα ψάρια μου?
Μήπως τα βίντεο μου αποδεικνύουν ότι τα ψάρια μου ζουν σαν βασιλιάδες.
Ποια είναι η γνώμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-11, 22:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρίσκομαι στο σπίτι με πολύ αργή σύνδεση στο διαδίκτυο. Θα βλέπω ένα ένα τα βίντεο και θα προσπαθώ να χρησιμοποιώ το τι προτείνουν οι συγκεκριμένες φάρμες για τις προδιαγραφές των ιδιωτικών δεξαμενών. Τα mud ponds δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα δικά μας συστήματα.

Το πρώτο βίντεο ανοίκει σε μια αμερικάνικη εταιρεία (Nisei Koi Farm στο Carneys Point) που ακολουθεί πιστά την Ιαπωνέζικη φιλοσοφία. Να τι συμβουλεύει η εταιρεία αυτούς που θα αγοράσουν τα κοι τους. Λινκ Νομίζω το κείμενο είναι πολύ κατατοπιστικό που δεν χρειάζεται να περιγράψω καν τα υπόλοιπα.

Τα επόμενα 3 λινκς που παρουσίασες είναι φάρμες μέλη του KOI BITO. Μπες εκεί, κάνε εγγραφή, παρουσίασε τη λίμνη σου και πες τους ότι είναι 4500 λίτρα με 30 κοι, δεν έχεις air diffuser, ούτε bottom drain, ούτε UV και ότι το μεγαλύτερο μέρος της φίλτρανσης σου επιτυγχάνεται από τα φυτά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-11, 09:17
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ που έχω μια αντλία και φίλτρο με βιολογικό υλικό βασανίζω τα ψάρια μου?
Όλα τα ερωτήματα σου επικεντρώνονται στο παραπάνω.
Να στο πω λίγο χοντρά(μπορει να μην ανταποκρίνεται ακριβώς αλλα αυτό μου ερχετε αυτή την στιγμή). Αυτοί που ζουν σε βιομηχανικές περιοχές με τις οικογένεια τους μέσα στο καυσαέριο και γενικά στο επιβαρυμένο περιβάλλον και δεν αποφασίζουν να πάνε στην ύπαιθρο με τον καθαρό αέρα γιατί έτσι μάθανε ή γιατί οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν, κρίνονται για το αν και κατά πόσο αγαπούν τα παιδιά τους;Δεν τους δίνουν ότι καλύτερο θεωρούν ότι έχουν; Νομίζω είναι λάθος να θέτουμε τα θέματα με βάση αυτό.
Το μέτρο ο καθένας το τοποθετεί σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια που υπαγορεύονται πότε από την εμπειρία του , πότε από τις γνώσεις του και πότε από το "εγώ" του.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 04-03-11 στις 09:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-11, 10:44
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Σκοπός της ανάρτησης μου δεν ήταν και πάλη να φαγωθούμε αλλά ο προβληματισμός!.
Στα βίντεο που ανέβασα, δεν βλέπω πουθενά εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε εμείς στις λίμνες μας.
Θα το θέσω αλλιώς.
Οι επαγγελματίες τελικά βασανίζουν τα ψάρια τους?
Πως μπορούν να επιτυγχάνον τέτοια μεγάλα ΚΟΙ με τόσο πλούσια χρώματα?
Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούμε, μήπως είναι για να ικανοποιήσουμε το μάτι μας?

Τα αποτελέσματα που βλέπω στα βίντεο είναι εντυπωσιακά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-11, 10:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Εγω πιστευω πως σε τετοιες λιμνες μιλαμε πλεων για κατι σχεδον σαν φυση.
Κατα την ταπεινη μου αποψη ναι, αν καποιος κανει κατι τετοιο στον κηπο του δεν του χρειαζεται κανενας τεχνολογικος εξοπλησμος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-11, 11:01
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παίδες, μιλάμε για τεράστια μεγέθη λιμνών......... σαφώς και σε τέτοια μεγέθη, δε νομίζω να είναι απαραίτητη η............ φίλτρανση......... το φιλτραίνει το νερό η φύση.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-11, 11:18
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Τα βίντεο δεν λένε τίποτε για αυτό το οποίο ισχυρίζεσαι και απορώ που βρήκες στοιχεία τυχών άλλων εγκαταστάσεων τους ,επίσης στοιχεία ιχθυοφόρτωσης, μετακίνησης πληθυσμών, συχνότητα αυξομειώσεις πληθυσμών, διατροφή, ανανεώσεις νερού, λίτρα κ.α, μιας και μιλάμε για επαγγελματικές εγκαταστάσεις ,όπου κάθε μέρα πάνε και έρχονται τα κόι, για να αναρωτιέσαι δικαιολογημένα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-11, 11:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκοπός της ανάρτησης μου δεν ήταν και πάλη να φαγωθούμε αλλά ο προβληματισμός!.
Στα βίντεο που ανέβασα, δεν βλέπω πουθενά εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε εμείς στις λίμνες μας.
Θα το θέσω αλλιώς.
Οι επαγγελματίες τελικά βασανίζουν τα ψάρια τους?
Πως μπορούν να επιτυγχάνον τέτοια μεγάλα ΚΟΙ με τόσο πλούσια χρώματα?
Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούμε, μήπως είναι για να ικανοποιήσουμε το μάτι μας?

Τα αποτελέσματα που βλέπω στα βίντεο είναι εντυπωσιακά!
Γιάννο, νομίζω έχεις δει τι αναφέρει ό πρώτος εκτροφέας σαν προδιαγραφές για κατασκευή nishikigoi pond.

Έχω πει άπειρες φορές να μην συγκρίνουμε τα mud ponds με τα δικά μας συστήματα γιατί έχουν τρομερές διαφορές και δεν είναι μόνο η διαφορά ότι χρησιμοποιούνται μόνο από τους εκτροφείς για αναπαραγωγή όπως μου είχε αναφέρει κάποιο μέλος.
Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο είδος λίμνης, γιατί για τεχνητή λίμνη μιλάμε τώρα και όχι δεξαμένη έχει κάποια σημεία που θεωρούνται μυστικά από τους ανθρώπους αυτούς. Εντούτοις είμαι σε θέση να γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα σχετικά με την κατασκευή τους και τον τρόπο λειτουργίας τους:

1. Πρώτα-πρώτα οι λίμνες αυτές δεν είναι τόσο αβαθείς όπως παρουσιάζονται εδώ, γιατί για το μάζεμα των ψαριών ελευθερώνουν τεράστιες ποσότητες νερού, μέσω ενός συστήματος drain.
2. Δεύτερον. Σε αυτές τις τενητές λίμνες μπαίνουν μόνο τα πολύ καλά ψάρια που θα μοσχοπουληθούν αργότερα. Διμοσιεύματα αναφέρουν 10,000 λίτρα ανά ψάρι! Αυτό βέβαια φαίνεται ξεκάθαρα σε όλα τα βίντεο που έχεις επισυνάψει.
3. Το βασικότερο, οι λίμνες αυτές δεν φέρουν καθόλου λάινερ! Όσο και αν δεν το πιστεύεται, ναι! Δεν φέρουν καθόλου λάινερ ή οποιονδήποτε άλλο υλικό που θα στεγανοποιεί τον λάκο. Μόνο χώμα υψηλής περιεκτικότητας σε ιχνοστοιχεία και μεταλικές ενώσεις. ¶ρα, λόγω της μεγάλης απώλειας που έχουν, πολύ σημαντική λεπτομέρεια είναι η συνεχόμενη ροή καινούριου φρέσκου νερού στη λίμνη. Σε κάποια από τα ωίντεο ίσως να έχεις δει τους τεράστιους σωλήνες μεταφοράς νερού. Δεν θα πω γιατί είναι κλειστοί, γιατί οι λόγοι είναι εμφανείς.
4. Δεν μένουν για πάντα τα ψάρια εκεί! Τους χειμώνες μαζεύονται και τοποθετούνται σε κλειστούς χώρους.
5. Μετά από κάθε αλείευση περιόδου, οι λίμνες αυτές αποστραγγίζονται εντελώς, ανακατεύοντας το χώμα/λάσπη, ανανεώνοντας κάποια ποσότητα και προσθέτοντας σκόνη ασβεστόλιθου.
6. Κάθε λίγες μέρες, υπάλληλοι των συγκεκριμένων λιμνών ανακατεύουν τον πυθμένα, μη επιτρέποντας στις ζημώσεις και στα αέρια να παραμείνουν εκεί που μακροπρόθεσμα ια μετατρέψουν τη λάσπη σε "λάσπη που βρωμάει". Κάτι τρομερά επικίνδυνο!
7. Οι λίμνες αυτές έχουν πολυυυυυυυύ μεγάλη επιφάνεια νερού που με τον κυμματισμό και μόνο επιτρέπουν την ανταλλαγή των αερίων. Αν σκεφτείς εδώ ότι ένα ψάρι ανά 10,000 λίτρα θα καταλάβεις.
7. Καμία απολύτως χρήση φυτών που τόσο πολύ επιμένεις, γιατί τα ριζώματα τους χωρίς την καλή κυκλοφορία και χρήση aerator μετατρέπουν τη λάσπη και τα ιζύματα και πάλι σε "λάσπη που βρωμάει". Τα φυτά προϋποθέτουν καλά κυκλοφορία και πολύ καλή οξυγόνωση.

Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν τα mud ponds μόνο για τα ΑΑΑ class κοι, αυτά δηλαδή που θα μοσχοπουληθούν στην αγορά πάνω από 5,000 δολλάρια. Τα έξοδα για μια τέτοια κατασκευή είναι δυσβάστακτα, οπότε καταλαβαίνεις.

Δεν τείθεται θέμα προβληματισμού Γιάννο. Τα πράγματα είναι απλά και φυσιολογικά.

Υ.Γ. Αν θες να προχωρήσεις πραγματικά, μην ακούς τους ατζέντες σου και πιάσε δουλειά αγοράζοντας βιβλία και παρακολουθώντας συζητήσεις σε σωβαρά φόρουμ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-11, 11:38
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ για φίλτρο σε τέτοιες λίμνες είναι η λάσπη, και δέντρα που μπορεί τα ριζώματα τους να φτάνουν μέχρι το νερό.
Η οξυγόνωση του γερού επιτυγχάνετε από την επαφή του αέρα στο νερό, και ίσως από κάποιο ρυάκι που καταλήγει στην λίμνη.

Δημιουργείτε άλλο ένα ερώτημα.
Η λάσπη είναι τελικά μέρος του φίλτρου του νερού?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, νομίζω έχεις δει τι αναφέρει ό πρώτος εκτροφέας σαν προδιαγραφές για κατασκευή nishikigoi pond.

Έχω πει άπειρες φορές να μην συγκρίνουμε τα mud ponds με τα δικά μας συστήματα γιατί έχουν τρομερές διαφορές και δεν είναι μόνο η διαφορά ότι χρησιμοποιούνται μόνο από τους εκτροφείς για αναπαραγωγή όπως μου είχε αναφέρει κάποιο μέλος.
Το κακό είναι ότι το συγκεκριμένο είδος λίμνης, γιατί για τεχνητή λίμνη μιλάμε τώρα και όχι δεξαμένη έχει κάποια σημεία που θεωρούνται μυστικά από τους ανθρώπους αυτούς. Εντούτοις είμαι σε θέση να γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα σχετικά με την κατασκευή τους και τον τρόπο λειτουργίας τους:

1. Πρώτα-πρώτα οι λίμνες αυτές δεν είναι τόσο αβαθείς όπως παρουσιάζονται εδώ, γιατί για το μάζεμα των ψαριών ελευθερώνουν τεράστιες ποσότητες νερού, μέσω ενός συστήματος drain.
2. Δεύτερον. Σε αυτές τις τενητές λίμνες μπαίνουν μόνο τα πολύ καλά ψάρια που θα μοσχοπουληθούν αργότερα. Διμοσιεύματα αναφέρουν 10,000 λίτρα ανά ψάρι! Αυτό βέβαια φαίνεται ξεκάθαρα σε όλα τα βίντεο που έχεις επισυνάψει.
3. Το βασικότερο, οι λίμνες αυτές δεν φέρουν καθόλου λάινερ! Όσο και αν δεν το πιστεύεται, ναι! Δεν φέρουν καθόλου λάινερ ή οποιονδήποτε άλλο υλικό που θα στεγανοποιεί τον λάκο. Μόνο χώμα υψηλής περιεκτικότητας σε ιχνοστοιχεία και μεταλικές ενώσεις. ¶ρα, λόγω της μεγάλης απώλειας που έχουν, πολύ σημαντική λεπτομέρεια είναι η συνεχόμενη ροή καινούριου φρέσκου νερού στη λίμνη. Σε κάποια από τα ωίντεο ίσως να έχεις δει τους τεράστιους σωλήνες μεταφοράς νερού. Δεν θα πω γιατί είναι κλειστοί, γιατί οι λόγοι είναι εμφανείς.
4. Δεν μένουν για πάντα τα ψάρια εκεί! Τους χειμώνες μαζεύονται και τοποθετούνται σε κλειστούς χώρους.
5. Μετά από κάθε αλείευση περιόδου, οι λίμνες αυτές αποστραγγίζονται εντελώς, ανακατεύοντας το χώμα/λάσπη, ανανεώνοντας κάποια ποσότητα και προσθέτοντας σκόνη ασβεστόλιθου.
6. Κάθε λίγες μέρες, υπάλληλοι των συγκεκριμένων λιμνών ανακατεύουν τον πυθμένα, μη επιτρέποντας στις ζημώσεις και στα αέρια να παραμείνουν εκεί που μακροπρόθεσμα ια μετατρέψουν τη λάσπη σε "λάσπη που βρωμάει". Κάτι τρομερά επικίνδυνο!
7. Οι λίμνες αυτές έχουν πολυυυυυυυύ μεγάλη επιφάνεια νερού που με τον κυμματισμό και μόνο επιτρέπουν την ανταλλαγή των αερίων. Αν σκεφτείς εδώ ότι ένα ψάρι ανά 10,000 λίτρα θα καταλάβεις.
7. Καμία απολύτως χρήση φυτών που τόσο πολύ επιμένεις, γιατί τα ριζώματα τους χωρίς την καλή κυκλοφορία και χρήση aerator μετατρέπουν τη λάσπη και τα ιζύματα και πάλι σε "λάσπη που βρωμάει". Τα φυτά προϋποθέτουν καλά κυκλοφορία και πολύ καλή οξυγόνωση.

Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν τα mud ponds μόνο για τα ΑΑΑ class κοι, αυτά δηλαδή που θα μοσχοπουληθούν στην αγορά πάνω από 5,000 δολλάρια. Τα έξοδα για μια τέτοια κατασκευή είναι δυσβάστακτα, οπότε καταλαβαίνεις.

Δεν τείθεται θέμα προβληματισμού Γιάννο. Τα πράγματα είναι απλά και φυσιολογικά.

Υ.Γ. Αν θες να προχωρήσεις πραγματικά, μην ακούς τους ατζέντες σου και πιάσε δουλειά αγοράζοντας βιβλία και παρακολουθώντας συζητήσεις σε σωβαρά φόρουμ.

Θα επισκεφτώ σύντομα την φάρμα ΚΟΙ στο ζύγι και θα συζητήσω το θέμα με τον ιδιοκτήτη κατά πόσος ισχύουν στην δική του περίπτωση όλα αυτά που αναφέρεις, αν έχει την καλή διάθεση φυσικά να μοιραστή μαζί μας τα μυστικά του, γιατί δεν νομίζω να αδειάζει τις λίμνες του τον χειμώνα, ούτε να ανακατεύει την λάσπη, ούτε να μεταφέρει τα ψάρια του αλλού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 04-03-11 στις 11:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-11, 11:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ για φίλτρο σε τέτοιες λίμνες είναι η λάσπη, και δέντρα που μπορεί τα ριζώματα τους να φτάνουν μέχρι το νερό.
Μην έχεις μανία με τα φυτά. Τα δέντρα, τα φυτά και τα ριζώματα δεν παίζουν κανένα ρόλο εδώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οξυγόνωση του γερού επιτυγχάνετε από την επαφή του αέρα στο νερό, και ίσως από κάποιο ρυάκι που καταλήγει στην λίμνη.
Δεν είναι ρυάκι, αλλά συνεχόμενη ροή αρκετών λίτρων. Εννοείται ότι για να έχουμε επαρκή οξυγόνο στις λίμνες αυτές πρέπει παράλληλα να μην έχουμε μεγάλη ιχθυοφόρτωση καθώς και να απελευθερώνουμε με κάποιο τρόπο τα αέρια των ζημώσεων από τον πυθμένα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λάσπη είναι τελικά μέρος του φίλτρου του νερού?
Ναι, το μοναδικό αν βέβαια εξαιρέσουμε τον παράγοντα ένα ψάρι ανά 10,000 λίτρα. Πόση βρομιά ή αμμωνία θα σου παράγει? Εδώ, στα συγκεκριμένα συστήματα έχουμε απόλυτη φίλτρανση, ακόμα και κατανάλωση των νιτρικών. Όχι βέβαια μόνο από τα φυτά. Το θέμα ξανασυζητήθηκε εδώ, οπότε μπες στον κόπο να βρεις πως διαφορετικά μηδενίζονται τα νιτρικά.

Γιάννο, σας κάλυψα όλους (μέλη και επισκέπτες)?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα επισκεφτώ σύντομα την φάρμα ΚΟΙ στο ζύγι και θα συζητήσω το θέμα με τον ιδιοκτήτη κατά πόσος ισχύουν στην δική του περίπτωση όλα αυτά που αναφέρεις, αν έχει την καλή διάθεση φυσικά να μοιραστή μαζί μας τα μυστικά του, γιατί δεν νομίζω να αδειάζει τις λίμνες του τον χειμώνα, ούτε να ανακατεύει την λάσπη, ούτε να μεταφέρει τα ψάρια του αλλού.
Να μιλήσεις με τον Τόμυ όσες φορές θέλεις. Ο συγκεκριμένος εκτροφέας δεν ακολουθεί πιστά τα παραδείγματα των Ιαπωνέζων γιατί πολύ απλά στην Κύπρο δεν μπορεί να έχουμε την πολυτέλεια συνεχόμενης ροής και συστήματα χωρίς λάινερ. Γιάννο, αυτό θα' πρεπε να το σκεφτείς χωρίς να υπονοώ κάτι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 04-03-11 στις 12:26
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-11, 13:04
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούμε, μήπως είναι για να ικανοποιήσουμε το μάτι μας?
Εγώ θα σταθώ και σε αυτό διότι εκτός από όλα όσα ανέφερε ο Βασίλης, αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας ακόμα λόγος για τα πολύπλοκα συστήματα που χρησιμοποιούνται στις λίμνες για κοι.
Νομίζω ότι η ομορφιά και η δυνατότητα να βλέπει κανεις τα ψάρια του (στα mud ponds δε βλέπεις τίποτα) είναι σημαντικά για έναν κάτοχο λίμνης με κοι..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-11, 13:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σταθώ και σε αυτό διότι εκτός από όλα όσα ανέφερε ο Βασίλης, αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας ακόμα λόγος για τα πολύπλοκα συστήματα που χρησιμοποιούνται στις λίμνες για κοι.
Νομίζω ότι η ομορφιά και η δυνατότητα να βλέπει κανεις τα ψάρια του (στα mud ponds δε βλέπεις τίποτα) είναι σημαντικά για έναν κάτοχο λίμνης με κοι..
Ακριβώς. Διαφορετικά θα τα βάζαμε σε μεγάλα ενυδρεία και να τα βλέπουμε και αυτά από το πλάι.
¶λλο είναι να ζουν στα mud ponds (με τη μηδενική ορατότητα) τα οποία μπορεί η λάσπη (όχι οποιαδήποτε, αλλά συγκεκριμένων προδιαγγραφών) να τους δώσει τα ευεργετικά της στοιχεία και να μετατρέψει τα ψάρια σε πρωταθλητές (σχήμα και χρώμα) και άλλο να μην μπορώ να τα διακρίνω από την αιωρούμενη άλγη και τη σκόνη στο δικό μου μικρό κύκλωμα, που στο τέλος της ημέρας αποδεδειγμένα μόνο ζημιά τους κάνει και κανένα καλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εδώ είμαστε (κοινωνικό) sorips85 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 08-06-08 14:51
Πόσοι είμαστε ? Fonamstel Greek Aquarist's Boards 20 03-05-05 20:31
Είμαστε πλέον και εμείς γονείς!!!! Ιορδάνης Ζωοτόκα 11 04-04-05 15:01
Πόσοι είμαστε; sps4ever(niktso) Παραλία - Beach Bar 70 15-10-04 20:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06908 seconds with 13 queries