Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 01:35
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Dactylogyrus????

Title: Dactylogyrus????
Post by: lurking_fear on 04/04/02 at 16:16:53
--------------------------------------------------------------------------------
Εδώ και αρκετό έχω παρατηρήσει ότι μια από τις ξιφοφόρους μου παρουσιάζει αυξημένο αναπνευστικό ρυθμό. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει ότι τα βράγχια της "κινούνται" πολύ πιο γρήγορα από ότι πριν.Επίσης κάθεται τον περισσότερο καιρό στον πάτο του ενυδρείου και δεν τρώει.Έψαξα και βρήκα ότι το παράσιτο Dactylogyrus προκαλεί αυτού του είδους τα συμπτώματα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε αυτή την αρρώστια τα παράσιτα φαίνονται πάνω στο ψάρι με γυμνό μάτι και τι θεραπεία χρειάζεται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Dactylogyrus????
Post by: ASCCO1 on 04/04/02 at 18:34:51
--------------------------------------------------------------------------------
απο τα συμπτωματα που λες να προσθεσω και αλλο ενα, δεν τρωει καθολου????
δυστηχως εγω πρωσοπικα δεν εχω γλιτωσει το ψαρι απο τετοια αρρωστια, ο zincfree ειχε αναφερει για μια τετοια αρρωστια παλιοτερα ως <<συφιλη των livebearers> αν ειναι η ιδια τοτε........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Dactylogyrus????
Post by: zincfree on 04/05/02 at 01:59:09
--------------------------------------------------------------------------------
Ένας καλός τρόπος για την αποφυγή τέτοιων φαινομένων είναι η χρήση κάποιου aquarium salt σε δοσολογία 1 τοις χιλίοις (μπορεί με ασφάλεια να φτάσεις ως και το 3 τοις χιλίοις αλλά το θεωρώ υπερβολή).
Αφ' ής στιγμής το πρόβλημα υφίσταται χρησιμοποίησε κάποιο αντιπαρασιτικό σκεύασμα για ψάρια ενυδρείου που να περιέχει Θειϊκό Χαλκό και Μετρονινταζόλη.
Εγώ ως γνωστόν χρησιμοποιώ Aquarium Pharmaceuticals, General Cure και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για θεραπεία των gill worms (Dactylogyrus). To παράσιτο αυτό είναι ορατό και με γυμνό μάτι, ειδικά εάν είναι σε προχωρημένο στάδιο όπου τα βραγχιακά επικαλύματα είναι ανασηκωμένα και φαίνεται ο ερεθισμός. Τα ψάρια συνήθως ξύνονται σε μέρη του aquascape είναι απαθή και αναπνέουν γρήγορα, συν τοις άλλοις.
Η ελαφριά (1-3 βαθμούς Κελσίου) αύξηση της θερμοκρασίας βοηθάει στο να μειωθεί ο κύκλος ζωής του παρασίτου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Dactylogyrus????
Post by: newfish on 04/05/02 at 02:00:41
--------------------------------------------------------------------------------
Από κάποια έρευνα που έκανα στο web, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω δύο site.

http://www.cichlidae.com/articles/a134.html
http://www.touchlocal.com/webpro/sddiscus/epromos.cfm

Σιγουρέψου ότι όντως έχεις αυτά τα παράσιτα, και εάν έχεις δίκιο είμαι σίγουρος ότι θα λάβεις απαντήσεις από τα ποιο έμπειρα άτομα του board.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Dactylogyrus????
Post by: lurking_fear on 04/07/02 at 17:10:26
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά η ξιφοφόρος ψόφησε πριν δύο μέρες. Τώρα κοιτάω μήπως παρουσιάσει κι άλλο ψάρι τα συμπτώματα. Όσο για το αλάτι που μου πρότεινες zincfree το σκεφτόμουν σοβαρά αλλά έχω στο ενυδρείο corydoras που από ότι ξέρω δεν το αντέχουν. Μήπως όμως η μικρή δοσολογία δεν τα επηρεάζει; Newfish ευχαριστώ για τα site πολύ καλά και ενημερωτικά


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Dactylogyrus????
Post by: zincfree on 04/08/02 at 03:03:59
--------------------------------------------------------------------------------
1 έως 3 τοις χιλίοις δεν θα τα πειράξει νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03338 seconds with 12 queries