Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-10, 20:23
nikolaras Ο χρήστης nikolaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Νεα λιμνη

Χαιρετώ όλους.
Πραγματικά απίστευτο φόρουμ, μια γρήγορη ματιά και "έπαθα" από τον όγκο και την ποιότητα των δημοσιεύσεων.Σας αξίζουν συγχαρητήρια.
Στο θέμα μας τώρα, βρίσκομαι εδώ, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά μια λιμνούλα στον κήπο μου (ιδιοκατασκευή) σε ένα μικρό συνοικισμό στους πρόποδες της Πίνδου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω ψάρια θα μαζεύονται οι οχιές, για να τρώνε.... Είδωμεν.
Καλώς σας βρήκα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-10, 23:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλός ηρθες καταρχήν .

Έχε υπόψη ότι τα ερπετά αντιλαμβάνονται την υγρασία από χιλιόμετρα.
Αν έχει οχιές η περιοχή σου θα σου συμβούλευα να συμβιβαστείς με την δημιουργία ενός μεγάλου ενυδρείου.

Παρόλα αυτά εδώ είμαστε για το οτιδήποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-10, 23:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ όλους.
Πραγματικά απίστευτο φόρουμ, μια γρήγορη ματιά και "έπαθα" από τον όγκο και την ποιότητα των δημοσιεύσεων.Σας αξίζουν συγχαρητήρια.
Στο θέμα μας τώρα, βρίσκομαι εδώ, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά μια λιμνούλα στον κήπο μου (ιδιοκατασκευή) σε ένα μικρό συνοικισμό στους πρόποδες της Πίνδου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω ψάρια θα μαζεύονται οι οχιές, για να τρώνε.... Είδωμεν.
Καλώς σας βρήκα !!!
Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή διαμονή.

Οι οχιές δεν τρώνε ψάρια, για άλλους λόγους μπορούν να πλησιάσουν μια λίμνη και αυτοί είναι τα ποντίκια και τα πετούμενα.

Προσωπικά διαμένω σε μια οικία σε μια κοινότητα στην Κύπρο, η οποία βρίσκεται πολύ κοντά στους αγρούς. Στην περιοχή υπάρχουν οχιές. Διατηρώ δική μου δεξαμενούλα για 8 τόσα χρόνια και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει στην αυλή μου τέτοιο φίδι. Μια φορά έχω συναντήσει φίδι στην αυλή μου, αλλά άκακο χωρίς δηλητήριο, το οποίο και άφησα να εκπληρώσει το έργο του.

Οι οχιές δεν συνηθίζουν να εμπλέκονται με τους ανθρώπους, για να τύχει αυτό πρέπει να συντρέχουν λόγοι, όπως π.χ. ακάθαρτοι εγκατελημμένοι χώροι με ποντίκια. Η συχνή δράση του ανθρώπου, συνήθως απομακρίνει αυτά τα ζώα από το περιβάλλον τους.

Αν το πρόβλημα εκεί που ζεις νομίζεις ότι είναι μεγάλο, προσπάθησε ώστε η δεξαμενούλα που να κάνεις να έχει καθαρό πεδίο, χωρίς υπερβολή στα φυτά με επακόλουθο κρυψώνες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-10, 09:53
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!

Οι οχιές δεν μπαίνουν στο νερό. Το πιθανότερο είναι να δεις νερόφιδα τα οποία είναι εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο.

Εμείς έχουμε ένα δυο που επισκέπτονται συχνά την λιμνούλα μας και τα θέλουμε. Διώχνουν τα βατράχια που μας κάνουμε "κεφάλι" από τα κουαξ κουαξ
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-10, 11:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Σκεψου να κατεβεις ενα πρωι για να δεις τη λιμνη σου και να εχεις μπροστα σου αυτο το θεαμα http://www.youtube.com/watch?v=OVqCMvAPDFc

Παντως και εγω πιστευω οτι ειναι σπανιο φαινομενο επειδη ρωτησα πολλα ατομα που εχουν λιμνη και μου ειπαν οτι οχια δεν ειδαν ποτε τους ..

Καλη αρχη λοιπον !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-10, 12:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Για την ακρίβια ήταν απόγευμα!

__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-10, 12:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απαπα καλα και δεν το εδωσες μια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-10, 13:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
απαπα καλα και δεν το εδωσες μια
Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-10, 13:06
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.
εγω λογο του οτι δεν ξερω τα καλα και τα κακα οτι φιδι και να δω στο χωριο (μεσα στο οικοπεδο) μια τανκ τουνκ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-10, 15:18
nikolaras Ο χρήστης nikolaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τια απαντήσεις σας.
Το photobucket κάνει service, θα σας δείξω αργότερα που μένω να καταλάβετε τι παίζει.
Δίπλα στο σπίτι μου υπαρχει ένα ποτάμι που το καλοκαίρι στευρεύει, λόγω του ότι μαζεύουν πιο πάνω το νερό για πότισμα. Οταν γίνεται αυτό, τα ψάρια μαζεύονται σε μεγάλες λακούβες "γούρνες" μέχρι να ξεραθούν και αυτές και να ψοφίσουν τα ψάρια.
Μια χρονιά λοιπόν πριν 7 χρόνια μάζεψα τα ψάρια (γύρω στα 300 κομμάτια κεφαλόπουλα και 1 ΜΟΝΟ πέστροφα, η οποία ανακαλύφθηκε στο τέλος) και τα έβαλα μέσα σε μια λιμνούλα με τρεχούμενο νερό από το ποτάμι. Κάτω από μια μεγάλη πέτρα είχε ταμπουρωθεί μια οχιά 130 μήκος και αρκετά χονδρή. Ηταν τόσο αποκρουστική που πραγματικά φοβήθηκα. Η οχιά έτρωγε τα κεφαλόπουλα και περνούσε πολύ ωραία, τώρα αν περνούσαν άλλα φίδια από εκεί για μάσα δεν το γνωρίζω. Η δε πέστροφα, αν και μικρότερη σε μέγεθος από τα κεφαλόπουλα, τα είχε ταράξει στο δάγκωμα, αλλά άργησα να την ανακαλύψω γιατί δεν την κατάλαβα από την αρχή, είχε δαγκώσει το 70% των κεφαλόπουλων και μετά πήρα χαμπάρι τι συμβαίνει.
Αυτή είναι η εμπειρία μου και σκέφτομαι να βάλω ψάρια, η λιμνούλα όμως θα γίνει.
-------------------------
Εδώ μένω, αριστερά της εκκλησίας είναι το ποτάμι που λέγαμε.
Η φώτο είναι τραβηγμένη το Φεβρουάριο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaras : 25-08-10 στις 15:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-10, 15:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Απιθανο μερος(πολυ yaris παιζει)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-10, 15:35
nikolaras Ο χρήστης nikolaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απιθανο μερος(πολυ yaris παιζει)
Και τι yaris είχαμε κάποια συνάντηση....
Επίσης θέλω να διευκρινήσω ότι χιονίζει συχνά, ακόμα έχω μια πηγή μέσα στον κήπο μου που βγάζει αρκετό πεντακάθαρο νερό το χειμώνα (από Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο ανάλογα τις βροχές και τα χιόνια στα βουνά).
Το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα ανανέωσης του νερού της λίμνης που θα γίνει μέχρι 2 φορές την εβδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-10, 18:11
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα σκοτώνουμε αυτά. Πολύ πολύ να τα απομακρίνουμε αν δε μας αρέσει η παρέα τους. Είναι εντελώς ακίνδυνα όπως και να' χει.

Μιχάλη, και στην Κύπρο έχουμε νερόφιδα, τα natrix natrix cypriaca, έτοιμα για τον αφανισμό. Χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια από το κράτος για διατήρηση των υγροβιότοπων τους.
Ειχα μιλησει πριν μηνες με επιστημονα που τα παρακολουθει χρονια και μου ειπε οτι οντως ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλος για να αφανιστει..

Ειδικα με αυτα που ετοιμαζουν να κανουν στη λιμνη του παραλιμνιου(που ειναι και ο υγροβιοτοπος τους) δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-10, 18:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικα με αυτα που ετοιμαζουν να κανουν στη λιμνη του παραλιμνιου(που ειναι και ο υγροβιοτοπος τους) δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα..
Γι' αυτό ακριβώς μιλάω και εγώ...έχουν δώσει την λίμνη σε κάποιο μεγαλοεπιχειρηματία για να την "κόψει" οικόπεδα...
Το γνωρίζεις αυτό? Είναι ποτέ δυνατόν αγαπητέ Μιχάλη?

Έχω δε μιλήσει με κάτοικους της περιοχής εκεί πέρα και το μόνο που κάνουν είναι να τα σκοτώνουν γιατί δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση για το ότι είναι ακίνδυνα. Ακόμα και το κράτος προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί... Συμφέροντα και υποσχέσεις κυβερνήσεων...

Εν τω μεταξύ Μιχάλη, μόνο σε δύο βιότοπους συναντάται το συγκεκριμένο φίδι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θέλω να διευκρινήσω ότι χιονίζει συχνά, ακόμα έχω μια πηγή μέσα στον κήπο μου που βγάζει αρκετό πεντακάθαρο νερό το χειμώνα (από Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο ανάλογα τις βροχές και τα χιόνια στα βουνά).
Το καλοκαίρι υπάρχει η δυνατότητα ανανέωσης του νερού της λίμνης που θα γίνει μέχρι 2 φορές την εβδομάδα.
Δεν είναι λόγος ανησυχίας, φτάνει βέβαια να κάνεις καλά πράγματα από την αρχή έτσι? Μια τέτοια λίμνη απαιτεί πολλά λίτρα και σίγουρα μεγάλο βάθος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-10, 18:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό ακριβώς μιλάω και εγώ...έχουν δώσει την λίμνη σε κάποιο μεγαλοεπιχειρηματία για να την "κόψει" οικόπεδα...
Το γνωρίζεις αυτό? Είναι ποτέ δυνατόν αγαπητέ Μιχάλη?

Έχω δε μιλήσει με κάτοικους της περιοχής εκεί πέρα και το μόνο που κάνουν είναι να τα σκοτώνουν γιατί δεν υπάρχει καθόλου ενημέρωση για το ότι είναι ακίνδυνα. Ακόμα και το κράτος προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί... Συμφέροντα και υποσχέσεις κυβερνήσεων...

Εν τω μεταξύ Μιχάλη, μόνο σε δύο βιότοπους συναντάται το συγκεκριμένο φίδι...
\.
Βασιλη ειναι ακριβως οπως τα λες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-10, 13:46
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

φιλε το μερος σου ειναι φανταστικο
προχωρα και μη φοβασαι για φιδια
εγω μενω κυκλαδες στο βουνο που ειναι φουλ στα φιδια αλλα οπως ειπαν και οι προλαλισαντες η παρουσια των ανθρωπων οι θορυβοι τα διωχνουν
υπαρχουν και απωθητικα στο εμποριο οπως και θειαφι ναφθαλινη κλπ
το καλυτερο παντως ειναι οι γατες
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06510 seconds with 13 queries