Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-10, 10:38
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Φωτογραφίες από την λιμνούλα μου

Το βαθύτερο σημείο είναι 50 εκατοστά. Έχει ακανόνιστο σχήμα διάμετρος περίπου 190 εκατοστά και την κατασκεύασα από σκυρόδεμα με επίπεδη επιφάνεια (1,3-1,5 κυβικά) . Σκοπεύω να την μονώσω με ειδική μπογιά απο καουτσούκ για να αποφύγω τις διαρροές (και όπως μου έχουν πει δεν είναι βλαβερή για ψάρια). Έχω αγοράσει αντλία η οποία θα κάνει ανακύκλωση του νερού το οποίο θα παρέχεται πίσω στην λίμνη από βράχους. Δεν υπάρχουν δέντρα στον περίγυρο ενώ ηλιοφάνεια θα έχει το καλοκαίρι από τις 14:00-18:00 ενώ τον χειμώνα 11:00-17:00. Σκοπεύω επίσης να φυτέψω πουλιά του παραδείσου (μεγάλα) στο σημεία 1&2 της φωτογραφίας. Από φίλτρα δεν έχω σκεφτεί κάτι (για να είμαι ειλικρινής δεν είχα υπόψη ότι χρειάζονται). Αυτη είναι οι φωτογραφία. Παρακαλώ να μου δώσετε τα ΦΩΤΑ ΣΑΣ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1000618.jpg
Εμφανίσεις:  870
Μέγεθος:  76,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-10, 10:57
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Μμμμ πολύυ ωραία φαίνεται οτι θα γίνει..!!!

Καλή συνέχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-10, 11:01
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Το βάθος είναι πολύ μικρό. Έπρεπε τουλάχιστον να έκανες 80 εκατοστά.
Χώρο από ότι βλέπω έχεις αρκετό και θα πρότεινα να είναι μεγαλύτεροι.
Καλός όρισες στο χόμπι, καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-10, 12:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βαθύτερο σημείο είναι 50 εκατοστά. Έχει ακανόνιστο σχήμα διάμετρος περίπου 190 εκατοστά και την κατασκεύασα από σκυρόδεμα με επίπεδη επιφάνεια (1,3-1,5 κυβικά) . Σκοπεύω να την μονώσω με ειδική μπογιά απο καουτσούκ για να αποφύγω τις διαρροές (και όπως μου έχουν πει δεν είναι βλαβερή για ψάρια). Έχω αγοράσει αντλία η οποία θα κάνει ανακύκλωση του νερού το οποίο θα παρέχεται πίσω στην λίμνη από βράχους. Δεν υπάρχουν δέντρα στον περίγυρο ενώ ηλιοφάνεια θα έχει το καλοκαίρι από τις 14:00-18:00 ενώ τον χειμώνα 11:00-17:00. Σκοπεύω επίσης να φυτέψω πουλιά του παραδείσου (μεγάλα) στο σημεία 1&2 της φωτογραφίας. Από φίλτρα δεν έχω σκεφτεί κάτι (για να είμαι ειλικρινής δεν είχα υπόψη ότι χρειάζονται). Αυτη είναι οι φωτογραφία. Παρακαλώ να μου δώσετε τα ΦΩΤΑ ΣΑΣ
Είναι όντως πολύ μικρή φίλε Ιάκωβε. Αν είμουνα στη θέση σου, θα επιχειρούσα στην ανακατασκευή της σε ένα πολύ μεγαλύτερο βάθος, μέγεθος, λίτρα. Εκεί θα μπορούσες άνετα να χρησιμοποιήσεις αρκετά νούφαρα, καθώς και άλλα φυτά λίμνης.

Δεν έχω ενδυασμό για τις στρελίτσιες, αφού εύκολα μπορούν να ταυτιστούν με τον χώρο. Το μόνο ότι οι συγκεκριμένες απλώνουν αρκετά με αποτέλεσμα να καλύψουν τη μικρή σου λίμνη εντελώς.

Προτείνω λοιπόν σκέψη σοβαρή και ανακατασκευή, ΤΩΡΑ που το κόστος είναι ακόμα πολύ μικρό. Όπως και να έχει, όταν δεις ψάρια και δεις αργότερα και τα ΚΟΙ, θα σε σκλαβώσουν σίγουρα με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα θα την ξαναφτιάξεις μεγαλύτερη. Η λίμνη είναι από τα πράγματα που το μέγεθος μετράει...

Όπως και να έχει, πάμε όπως συζητήσαμε ΜΟΝΟ για χρυσόψαρα. Το θέμα της φίλτρανσης μπορεί εύκολα να επιληθεί με ένα πιεστικό που θα σε υπερκαλύψει λόγω μικρού μεγέθους. Σου προτείνω αυτό, γιατί δεν θα σου ανεβάσει το κόστος και συνάμα θα έχεις ενσωματωμένη λάμπα UV.

Μονωτικές βαφές υπάρχουν αρκετές. Υπάρχουν κάποιες που αναφέρουν ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μόνωση τεχνητής λίμνης για ψάρια. Μην δείξεις τυφλή εμπειστοσύνη μόνο στα λεγόμενα των καταστηματαρχών. Διάβασε προσεκτικά πάνω στις συσκευασίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-10, 12:47
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ανακατασκευή? Να σπάσω 10 εκατοστά μπετόν με οπλισμό? Άσε που η βραχοπετρα δεν θα καθαρίζει. Αυτό φίλε, μου φαντάζει πολύ δύσκολο. Δηλαδή δεν γίνετε τιποτα όπως είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-10, 12:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις χρυσόψαρα………..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-10, 14:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανακατασκευή? Να σπάσω 10 εκατοστά μπετόν με οπλισμό? Άσε που η βραχοπετρα δεν θα καθαρίζει. Αυτό φίλε, μου φαντάζει πολύ δύσκολο. Δηλαδή δεν γίνετε τιποτα όπως είναι ?
Ναι, όπως έχουμε ήδη πει μόνο χρυσόψαρα.
Υπάρχουν παράπάνω επιλογές αν θέλεις, ακόμα και αν κρατήσεις την συγκεκριμένη, όπως είναι...
Απλά είδα περεταίρω προοπτική του χώρου σου και είπα να πω ένα δυο λογάκια παραπάνω... κανένα πρόβλημα όμως.

Βλέπω όμως και ένα φρεσκοφυτεμένο κυπαρίσσι εκεί κοντά...! Δεν είναι και ότι καλύτερο να είναι από πάνω από τη λίμνη....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-10, 15:32
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το κυπαρίσσι υπολόγισε οτι ταξιδεύει για Πύργο Τυλλιριας κέρδισε μετάθεση σκοπεύω να βάλω ελιά διακοσμητική
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-10, 16:23
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ειναι πολυ ωραια! ενα νουφαρο φτανει απο ψαρια θα βαζα χυσοψαρα η κουνουποπσαρα! λογο μικρου μεγεθους θα βαζα και ενα καλο φυλτρο βοτσαλο στο πατο της λιμνουλας και εξω θα εβαζα θαμνους π.χ πιξαρι, γκι, λεβαντες για να την δοσω ογκο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-10, 18:44
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αχ βρε Ιάκωβε, ας μην έχουμε ψεδαισθήσεις!!! Μπήκες στο "χορό" και στο χώρο των λιμνών και σε λίγο δεν θα σε ικανοποιεί η μικρή σου λιμνούλα, άσχετα με το πόσο όμορφη θα γίνει!

Απόρησες πως είναι δυνατόν να σπάσεις το μπετό. Υπάρχουν λύσεις: να γίνει η λιμνούλα, προλίμνη με καταρράκτη και να φτιάξεις ακόμα ένα τμήμα μπροστά της. Αν δεις τις κατασκευές των άλλων μελών θα καταλάβεις!

Πίστεψέ με και μόνος σου θα θες να την σπάσεις όταν δεις ότι ένα και μόνο νούφαρο θα την "πνίξει", όταν δεις τα χρυσόψαρα να γεννοβολάνε κι όταν τύχει να δεις τα κόι, θα πάρεις την βαριά το φτυάρι και θα σηκώσεις τα μανίκια!

Αν ξέρεις σε τι "ψώρα" θα κολλήσεις!!! Σου λέω ... βλέπω δοχείο μικρό ή μεγάλο και το φαντάζομαι μεταμορφωμένο σε λίμνη! Άσε που μια μέρα θα μείνω δίχως δεξαμενές κρασιού! Θα τις γεμίσω όλες ...νερό!!!!!!!!!!

Πάντως καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-04-10, 18:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόρησες πως είναι δυνατόν να σπάσεις το μπετό. Υπάρχουν λύσεις: να γίνει η λιμνούλα, προλίμνη με καταρράκτη και να φτιάξεις ακόμα ένα τμήμα μπροστά της. Αν δεις τις κατασκευές των άλλων μελών θα καταλάβεις!
H Lucy διαβάζει τη σκέψη μου Ιάκωβε... Αυτό ακριβώς. Θα μπορούσες πολύ εύκολα να κάνεις αυτό που σου λέει πιο πάνω και να σκάψεις μπροστά της ώστε να κατασκευαστεί μια μεγαλύτερη μπροστά από την μικρή και μάλιστα να είναι υπόγεια φτιαγμένη ώστε να δημιουργηθεί ένας καταρράκτης από τη μικρή στην μεγάλη λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-10, 19:32
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ατε χορκανέ πκιάε φκιάρη τζιε αιστες κουβέντες τζιε τα μασκαραλλήκια!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-10, 20:08
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια........
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-10, 09:53
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αποστόλη τι εννοείς φίλτρο βότσαλο?
-------------------------
Lucy και In the pond είδη η μικρή είναι υπόγεια απλά η επένδυση με πέτρα είναι πάνω από τη γη.
Κάποιο πρόχειρο σχήματα θα με βοηθούσε και ταυτόχρονα θα μου έβαζε μπελάδες (στα Κυπριακά εκουρτίσετε με)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iacovos : 20-04-10 στις 09:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-10, 13:05
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

σορι iacove! δεν εβαλα κομα! τα βοτσαλα πηγεναν να στρωσεις τον πατο της λιμνης, οπως ενα ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-10, 11:59
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ρε Αποστόλη τα βότσαλα όμως δεν θα είναι εστία για ακαθαρσίες? Να σου πω την αλήθεια δεν σκόπευα να βάλω τίποτε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-10, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Αποστόλη τα βότσαλα όμως δεν θα είναι εστία για ακαθαρσίες? Να σου πω την αλήθεια δεν σκόπευα να βάλω τίποτε
kαι βεβαίως καλύτερα να μην βάλεις τίποτε. Εξάλλου, η όποια επένδυση γίνει στα τοιχώματα της λίμνης σου θα καλυφθούν άμεσα από άλγη. Τα βότσαλα απλά θα δυσχεραίνουν πολύ το έργο της καθαριότητας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Lucy και In the pond είδη η μικρή είναι υπόγεια απλά η επένδυση με πέτρα είναι πάνω από τη γη.
Κάποιο πρόχειρο σχήματα θα με βοηθούσε και ταυτόχρονα θα μου έβαζε μπελάδες (στα Κυπριακά εκουρτίσετε με)
Έστω και αν η μικρή σου λιμνούλα είναι υπόγεια, εντούτοις θα μπορούσες να πας ακόμα λίγο πιο βαθιά στην μεγάλη σου λίμνη ώστε να χρησιμοποιάς και πάλι τη μικρή σαν προλίμνη δημιουργώντας καταρράκτη. Μην σε ανησυχεί καθόλου η ιδέα ότι θα φαίνεται πολύ κάτω από το επίπεδο του γκαζόν. Αν μάλιστα χρησιμοποιήσεις μεγάλες ποταμήσιες πέτρες γύρω - γύρω θα δώσες την εικόνα ενός μικρού ποταμού.

Σχέδιο ακολουθεί.

Και για να προλάβω, δες, διάβασε και αποφάσισε ποιο είδος φίλτρανσης θέλεις ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε για αντλίες και φίλτρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond lefkosia.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  24,9 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 21-04-10 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-04-10, 16:40
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Βασίλη για το σχήμα, πρέπει να το σκεφτώ να το φανταστώ να το σχεδιάσω και πάνω από όλα να το αποφασίσω.
Όσο αφορά το φίλτρο το ψάχνω για να κάνω ένα δικό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-04-10, 16:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Βασίλη για το σχήμα, πρέπει να το σκεφτώ να το φανταστώ να το σχεδιάσω και πάνω από όλα να το αποφασίσω.
Όσο αφορά το φίλτρο το ψάχνω για να κάνω ένα δικό μου.
Για φίλτρανση, πρέπει πρώτα πρώτα να αποφασίσεις το είδος των ψαριών που θα βάλεις στη λίμνη σου, αλλά και για τα λίτρα σου. Μπορείς βέβαια να κάνεις και δική σου κατασκευή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-10, 15:24
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το ψάχνω Βασίλη στο διαδίκτυο για το φίλτρο. Έχεις κάτι βοηθητικό ή συμβουλή?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-04-10, 15:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψάχνω Βασίλη στο διαδίκτυο για το φίλτρο. Έχεις κάτι βοηθητικό ή συμβουλή?
Εγώ Ιάκωβε τί να σου πώ? Αποφάσισες τι ψάρια θα βάλεις τελικά? Θα μείνεις με τη μικρή λιμνούλα ή θα επεκτείνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-10, 17:00
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Θα μείνω με την μικρή γιατί τον Ιούλιο πάω για κρεμάλα (παντρεύομαι).
Έτσι βάζω χρυσόψαρα. Για χειροποίητο φίλτρο έχεις τίποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-10, 19:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μείνω με την μικρή γιατί τον Ιούλιο πάω για κρεμάλα (παντρεύομαι).
Έτσι βάζω χρυσόψαρα. Για χειροποίητο φίλτρο έχεις τίποτα?

Ωωωωωωω.....ώρες καλές! Κι άλλος στο κλάμπ!

Θα σου πρότεινα πιεστικό για τόσα λίγα λίτρα, έστω και αν θα είναι πολύ μεγαλύτερης δυναμικότητας από ότι η λίμνη σου. Το πιεστικό να περιέχει και UV γιατί οι καινούριες λίμνες μαστίζονται από εξάρσεις αιωρούμενης άλγης. Αν ποτέ αποφασίσεις να επεκτίνεις τη λίμνη σου, θα μπορείς κάλλιστα να έχεις το πιεστικό σαν υποστήριξη.

Για πες όμως κάτι για την αντλία που ήδη έχεις αγοράσει....να δούμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-04-10, 20:15
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

ΗαντλίαείναιηBlagdon Hydratech Multi 3250 Fountain Pump (submersible).
Για το φίλτρο τι βοηθήματα μπορείς να μου δώσεις όπως τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω. To πιεστικό φίλτρο τι είναι πως δουλεύει?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-10, 07:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΗαντλίαείναιηBlagdon Hydratech Multi 3250 Fountain Pump (submersible).
Για το φίλτρο τι βοηθήματα μπορείς να μου δώσεις όπως τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω. To πιεστικό φίλτρο τι είναι πως δουλεύει?
Ιάκωβε, την συγκεκριμένη αντλία δεν την έχω καθόλου υπόψην μου. Μήπως την αγόρασες από το διαδίκτυο? Έχεις ροή ανά ώρα? Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα ώς προς το φίλτρο που θα πάρεις.

Όσον αφορά το φίλτρο, από την στιγμή που η λίμνη σου είναι τόσο μικρή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αγοράς έτοιμου, οπότε γλυτώνεις από την φασαρία κατασκευής του για την ώρα... Τα λέω αυτά, γιατί όταν αποφασίσεις να κάνεις την επέκταση που θέλεις, τότε θα σκεφτούμε καλύτερα για τον γενικότερο χώρο φίλτρανσης.

Το πιεστικό είναι ένα σχεδόν νέο φίλτρο, που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα, όσον αφορά τον εξοπλισμό λίμνης. (UV, βιολογικός και μηχανικός χώρος φίλτρανσης, αυτοκαθαριζόμενα) Απλά θα χρειαστείς αντλία κατάλληλη για τις δυνατότητες του πιεστικού. Υπάρχουν από ότι γνωρίζω μικρά πιεστικά. Το μειονέκτημα τους είναι ότι κατά τον καθαρισμό τους ασκείται αρκετή πίεση προς το βιολογικό υλικό για να καθαρίσει, με αποτέλεσμα να χάνεται σημαντική βιολογία. Συνήθως αυτά τα φίλτρα δεν συστίνονται για λίμνες με μεγάλη ιχθυοφόρτιση, απλά τα χρησιμοποιούμε για ενίσχυση. Προς το παρόν όμως λόγω των λίγων λίτρων σου και με λίγα ψάρια, δε θα χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα. Γνωρίζοντας όμως το μειονέκτημά του, να μεριμνήσεις στην αγορά πιεστικού που να κάνει κυκλοφορία νερού τουλάχιστον 2 φορές τα λίτρα σου την ώρα.

Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα φίλτρα ανοικτού τύπου όπου σαν βιολογία δουλεύουν καλύτερα. Αυτά όμως χρειάζονται παρακολούθηση και καθαρισμό από εσένα. Πράγμα που έτσι και αλιώς θα πρέπει να κάνεις με όποιο σύστημα και αν κινηθείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-10, 08:23
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιάκωβε, την συγκεκριμένη αντλία δεν την έχω καθόλου υπόψην μου. Μήπως την αγόρασες από το διαδίκτυο? Έχεις ροή ανά ώρα? Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα ώς προς το φίλτρο που θα πάρεις.

Όσον αφορά το φίλτρο, από την στιγμή που η λίμνη σου είναι τόσο μικρή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αγοράς έτοιμου, οπότε γλυτώνεις από την φασαρία κατασκευής του για την ώρα... Τα λέω αυτά, γιατί όταν αποφασίσεις να κάνεις την επέκταση που θέλεις, τότε θα σκεφτούμε καλύτερα για τον γενικότερο χώρο φίλτρανσης.

Το πιεστικό είναι ένα σχεδόν νέο φίλτρο, που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα, όσον αφορά τον εξοπλισμό λίμνης. (UV, βιολογικός και μηχανικός χώρος φίλτρανσης, αυτοκαθαριζόμενα) Απλά θα χρειαστείς αντλία κατάλληλη για τις δυνατότητες του πιεστικού. Υπάρχουν από ότι γνωρίζω μικρά πιεστικά. Το μειονέκτημα τους είναι ότι κατά τον καθαρισμό τους ασκείται αρκετή πίεση προς το βιολογικό υλικό για να καθαρίσει, με αποτέλεσμα να χάνεται σημαντική βιολογία. Συνήθως αυτά τα φίλτρα δεν συστίνονται για λίμνες με μεγάλη ιχθυοφόρτιση, απλά τα χρησιμοποιούμε για ενίσχυση. Προς το παρόν όμως λόγω των λίγων λίτρων σου και με λίγα ψάρια, δε θα χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα. Γνωρίζοντας όμως το μειονέκτημά του, να μεριμνήσεις στην αγορά πιεστικού που να κάνει κυκλοφορία νερού τουλάχιστον 2 φορές τα λίτρα σου την ώρα.

Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα φίλτρα ανοικτού τύπου όπου σαν βιολογία δουλεύουν καλύτερα. Αυτά όμως χρειάζονται παρακολούθηση και καθαρισμό από εσένα. Πράγμα που έτσι και αλιώς θα πρέπει να κάνεις με όποιο σύστημα και αν κινηθείς.
Η δυνατότητα της αντλίας μου είναι αυτή
Head (m) 1 1.5 2 3 4 5 6 8 Flow (lph) 2,450 1,675 900Για πιεστικό φίλτρο τι μάρκες υπάρχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-10, 08:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δυνατότητα της αντλίας μου είναι αυτή
Head (m) 1 1.5 2 3 4 5 6 8 Flow (lph) 2,450 1,675 900Για πιεστικό φίλτρο τι μάρκες υπάρχουν?
Δεν έχω καταλάβει το μπάχαλο αριθμών που μου αράδιασες βρε Ιάκωβε...ροή ανά ώρα σου είπα να μου πεις, όχι τον τύπο της βαρύτητας. Δες στο κουτί το συγκεκριμένο μοντέλλο που αγόρασες.

Πολλές! Ψάξε στο διαδίκτυο για pressure pond filter. Yπάρχουν αξιόπιστα και όχι. Ρώτησε και τον Άντρο γιατί έχει δοκιμάσει 2.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-10, 09:23
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλάβει το μπάχαλο αριθμών που μου αράδιασες βρε Ιάκωβε...ροή ανά ώρα σου είπα να μου πεις, όχι τον τύπο της βαρύτητας. Δες στο κουτί το συγκεκριμένο μοντέλλο που αγόρασες.

Πολλές! Ψάξε στο διαδίκτυο για pressure pond filter. Yπάρχουν αξιόπιστα και όχι. Ρώτησε και τον Άντρο γιατί έχει δοκιμάσει 2.

Τα έβαλα με πίνακα τα στοιχεία αλλά έγιναν έτσι.
Θα προσπαθήσω ξανά
ύψος (m) Ροή (lph)
1 2,450
1.5 1,675
2 900
3 500
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έβαλα με πίνακα τα στοιχεία αλλά έγιναν έτσι.
Θα προσπαθήσω ξανά
ύψος (m) Ροή (lph)
1 2,450
1.5 1,675
2 900
3 500
ξανά
σε 1m ροη 2450 l/h
σε 1,5
m ροη 1675 l/h
σε 2m ροη 900 l/h
σε 3m ροη 500 l/h

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iacovos : 27-04-10 στις 09:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-10, 10:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξανά
σε 1m ροη 2450 l/h
σε 1,5
m ροη 1675 l/h
σε 2m ροη 900 l/h
σε 3m ροη 500 l/h
Εντάξει, κατάλαβα. Αυτές τις ροές βέβαια συμβαίνει να τις επηρεάζουν και άλλα πράγματα, όπως το πόσο μακριά θα φτάνει το λάστιχο, το αν το συνδέσεις με πιεστικό φίλτρο κ.α. Λογικά, η ροή των 2450λίτρων ανά ώρα θα πέσει ακόμα περισσότερο, πιο κάτω από τα 2000 λίτρα/ώρα. Οπότε είσαι ορειακά στο θέμα της κυκλοφορίας σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-10, 09:18
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Αποστόλη τα βότσαλα όμως δεν θα είναι εστία για ακαθαρσίες? Να σου πω την αλήθεια δεν σκόπευα να βάλω τίποτε
βρε iacove εμενα που η λιμνη μου ειναι 7x8 με 1και 70 βαθος δεν εχει ακομα αλγη εκτος απο την εορουμενη, που και αυτο το προβλημα σιγα σιγα λυθηκε λογο φυτων!Ετσι κ αλλιος αφου θα εχεις ανταραξη του νερου η αλγη δε θα ειναι και τοσο μεγαλη απειλη Εσενα ειναι τοσο μικρουλα που με ενα καλο φυλτρο με ενα καταρακτακι και με κανενα νουφαρο θα ειναι σαν ενα ενυδρειο στο κυπο σου! μη σου πω οτι θα βαζα και ημιπολυτιμα πετροματα! και στο κατω-κατω και να βρομουσε την καθαριζεις ευκολα! Α και μια ποτιδερια (αν γραφω σωστα το ονοματης) ειναι ενα φυτο που κανει θαυματα,την εχω και οντος τωρα που μεγαλονη στο μερος που την εχω δεν εχει ουτε ενα κοματακι αλγης!!!! Το βαζουν σε δεξαμενες με ποσιμο νερο τραβαει ολα αυτα που μολυνουν το νερο και ειναι και καλο στον αθρωπο.Αν θελεις αντισυλληπση ενα ροφιμα απο αυτο αρκει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Φτιάχνω την λιμνούλα μου! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 105 11-06-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09807 seconds with 14 queries