Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-17, 14:02
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Ασθένεια στο ενυδρειο

Από ότι φαίνεται υπάρχει ασθένεια στο ενυδρείο μου. Εχασα ήδη ένα zebra Danio και έχω άλλο ένα neon tetra άρρωστο με πολύ παρόμοια, αν και ηπιότερα συμπτώματα!
Τα συμπτώματα είναι ψαλιδισμένη ουριά, γρήγορη ανάσα του ψαριού αδυναμία , ανορεξία και τάση απομόνωσης. Ενδέχεται να υπάρχουν και άλλο άρρωστα και απλώς να μην είμαι σε θέση να διακρίνω τα συμπτώματά τους! Το μεν πρώτο ψάρι που έχασα, απλώς νόμιζα πως είχε υποστεί επίθεση από άλλα ψάρια ή είχε τραυματιστεί σε κάποιο σημείο του ενυδρείου. Με τον εντοπισμό όμως και άλλου ψαριού με παρόμοια συμπτώματα, πείστηκα πως προκειται για ασθένεια την οποία, δε ξέρω πως να αντιμετωπίσω. Ανέβαλα συνεχώς να φτιάξω ένα βοηθητικό ενυδρείο καθώς με είχαν πιάσει ''καβούρια στη τσέπη'' και έψαχνα εσαεί, για κάποιο μεταχειρισμένο ενυδρείο σε καλή τιμή. Αλλωστε είχα ''καλομάθει'' γιατί μέσα σε ένα εξάμηνο που άρχισα το ενυδρείο, είχα σχεδόν αμελητέες απώλειες σε σχέση με ότι άκουγα ή έβλεπε από αλλους φίλους αρχάριους. Τα μόνα ψάρια που είχα χάσει ήταν δύο γαρίδες red cherry, ένα ροδόστομο, που είχε από τότε που τον πήρα ένα μεγάλο όγκο στη πλάτη και ένα οτόκυκλο που τον έχασα,και ένα μεξικάνικο αστακουδάκι που κατά πάσα πιθανότητα καθάρισαν οι όμοιοί του την επόμενη μέρα που τα έβαλα στο ενυδρείο. Όταν, όμως βρέθηκα σε αυτή την έκτακτη κατάσταση, χωρίς προετοιμασία άρχισα να κάνω πανικόβλητες ενέργειες. Αρχικά, πήγα στο pet shop και μίλησα με τον υπεύθυνο και έκλεισα ραντεβού για να δει τα ψάρια. Αγόρασα και ένα 60λιτρο κινέζικο ενυδρείο ''σε προσφορά'', που πήγε, μαζί με τη βάση και το φίλτρο και την άμμο του, 150 ευρώπουλα. Το έστησα άρον άρον, ελπίζοντας, ότι θα πιάσει το ''κόλπο'' του άμεσου στρωσίματος, βάζοντάς του 100% νερό από τό κύριο ενυδρείο και αλλάζοντας το ενυδρειακό σφουγγάρι του φίλτρου με σφουγγάρι του εξωτερικού μου φίλτρου και περίμενα τον ''ειδικό'' να δει τα ψάρια. Σε εκείνον του φάνηκαν ''ύποπτα'' και άλλα ψάρια, όπως κάποια white cloud minnow που είχαν φουσκωμένη κοιλιά. Πιάσαμε και το άρρωστο νεον που το βάλαμε στο νέο ενυδρείο, με τα χίλια ζόρια. Μου πρότεινε να ρίξω στο μεγάλο eSHA 2000, ένα φαρμακο που κατά αυτόν και τις οδηγίες χρήσης του υπόσχεται πως θεραπεύει σχεδόν τα πάντα! ¨Ομως στο μεγάλο ενυδρείο έχω περιπου εξήντα ψαράκια και κάμποσες γαρίδες και σαλιγγαράκια αγνώστου αριθμού! Οι οδηγίες του φαρμάκου είναι στα Ελληνικά αλλά πολύ ασαφείς και περιληπτικές και με ψιλοτρομάζει η λογική του ''όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω. Επιπλέον λέει ότι βλάπτει τα ''διακοσμητικά σαλλιγγάρια'',apple snails, τα οποία δεν έχω στο ενυδρείο. Εχω όμως 6 ζεμπρα και πάμπολα άλλα μικρά λαθρεπιβάτες. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Εχει ξαναχρησιμοποιήσει κανείς αυτό το φάρμακο, έχει διαπιστώσει παρενέργειες; H λύση της απομόνωσης στο νέο ενυδρείο καραντίνα με φοβίζει, καθώς 1) Είναι πρακτικά άστρωτο, αδοκίμαστο, ακόμη θολό και ίσως επικίνδυνο να φιλοξενήσει άμεσα ήδη άρρωστα ψάρια. ( Το δε φίλτρο του κάνει διπλασιο θόρυβο από το 19οοάρι JBL δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι αποτελεσματικό. Δείχνει να δίνει υπερβολική ροή και υπερβολικά ισχυρό για το ενυδρείο ( παρότι πουλιέται πακέτο)
2) Δεν είμαι σίγουρος πια ψάρια είναι άρρωστα και πια όχι, και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να τα απομονώσω. Περιμένω τη γνώμη και τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-17, 15:44
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Α ρε ¶γγελε, έχω το 60αρι κ κάθεται, κρίμα τόσα λεφτά.

Το esha2000 απ' όσα ξέρω είναι ήπιο και ευρείας εφσρμογής φάρμακο. Δεν ξέρω αν θα σου κάνει κάτι για την αρρώστια που περιγράφεις, αλλά από την άλλη ίσως είναι μια αρχή. Αν μπορείς, βάλε καμιά φωτό ή βίντεο να δει κανά παιδί από δω που ξέρει κάτι παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 18-02-17 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-17, 19:07
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δυστυχώς η ασθένεια συνεχίζει ακάθεκτη. Βρήκα άλλα δύο neon tetra προσβεβλημένα έκανα αλλαγή 30% και έριξα το φάρμακο σε όλο το ενυδρείο. Είναι πλέον βέβαιο πως είναι μεταδοτικό. Τα τρία νέον απομονώθηκαν στο καινούργιο μικρό ενυδρείο στο οποίο έριξα , σύμφωνα με τις οδηγίες τη διπλή δόση. Δυστυχώς από ότι φαίνεται, ενός κακού μύρια έπονται. Βρήκα και δεύτερο ψαράκι νεκρό. Αυτό δυστυχώς φαινόταν απολύτως υγειές. το βρήκα πάνω στη στη πάνω γυάλινη κόντρα του ενυδρείου. Κατά πάσα πιθανότητα πήδηξε κάποια στιγμή πανικόβλητο χτές, όταν παλεύμε να πιάσουμε το άρρωστο νέον, και ψόφησε εκεί πάνω, χωρίς να το πάρουμε δυστυχώς χαμπάρι! Εκανα όλα τα τεστ , αμωνία νιτρώδη νιτρικά και φωσφορικά . Ολες οι τιμές είναι φυσιολογικές και στα δύο ενυδρεία. Παραξενιά μόνο το PH. 6.8 στο μεγάλο 7.9 στο μικρό. Δικαιολογέιται άραγε τόσο μεγάλη διαφορά, καθώς σημειωταίον, το νερό του μικρού δεν είναι παρά 100% μετάγγιση από το μεγάλο; Φυσικά το μικρό δεν έχει παροχή co2, αλλά και πάλι δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στο ΡΗ μέσα σε μία μόλις μέρα; Φοβάμαι μήπως αυτή η μεγάλη διαφορά στρεσάρει ακόμη περισσότερο τα άρρωστα ψαράκια. Aυτό το εσωτερικό φίλτρο HAILEA HL-BT400 που έχει ''από τη μάνα του'', το ίδιας μάρκας 60λιτρο ενυδρείο μου φαίνεται μεγάλη...πατάτα. Εχει παροχή 380 λτ/h μάλλον υπερβολική για 60λιτρο ενυδρείο! Κάνει υπερβολικό για το μέγεθός του θόρυβο και αναστατώνει ολόκληρο το ενυδρείο. Οι οδηγίες χρήσης του είναι μόνο στα...Κινέζικα. Γνωρίζει κανείς μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος περιορισμού της ροής του. Εχω βγάλει τον άνθρακα, λόγω θεραπείας από μέσα και έχω βάλει σε όλο το διαθέσιμο χώρο του μπλέ ενυδρειακό σφουγγάρι από το μεγάλο φίλτρο! Μήπως για αυτό έχει τόσο μεγάλη ροή; Kαι αυτή η κιτς ασπρη-μπλέ λάμπα! Αλλιώνει τόσο πολύ το χρωματικά το εσωτερικό του ενυδρείου και δυσκολεύει την παρατήρηση των ψαριών! Και το χειρότερο είναι ειδικών διαστάσεων και αμφιβάλω αν μπορώ να βρώ άλλη φυσιολογικού χρώματος για να την αντικαταστήσω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-17, 20:27
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

¶γγελε χτύπα στο Google για το manual του φίλτρου. Βγαίνει ένα blog από wordpress αλλά δεν εμπιστεύτηκα να το ανοίξω από το κινητό. Προσπάθησε να στουμπώσεις το φίλτρο με ενυδρειακό βαμβάκι μήπως κόψει ροή. Τώρα έκανες ό,τι μπορούσες οπότε ηρεμία κ υπομονή. Στην καραντίνα ενδείκνυται να μην έχει φωτισμό για να μη στρεσάρονται κ άλλο τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-17, 22:06
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

για να κόψεις την ροή μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ σφουγγαράκι κίτρινο που είναι για τα πιάτα. κόψε μια φλούδα από ένα καινούριο κ δοκίμασε.
με προσοχή όμως, γιατί σε ένα πολύ μικρό (200λ/ω) που το είχα δοκιμάσει, έκοψε την ροή αλλά μετά από 10 ώρες κάηκε το φιλτράκι
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-17, 01:55
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Είχαμε καμιά βελτίωση?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-17, 23:53
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω χάσει άλλα δύο νεον εκτός από το zebra Danio. Το τελευταίο neon επιπλέον, είχε γεμίσει όλο το σώμα του από ένα άσπρο πράγμα σαν βαμβάκι. Εχω ένα τρίτο νεον στη καραντίνα, εδω και τέσσερις μέρες. Δείχνει λίγο καλύτερα, αφού όλο και κάτι ψιλοτρώει τις τελευταίες δύο μέρες. Έχει όμως ένα παράξενο μικρό άσπρο εξόγκωμα στο σώμα του, (κύστη ίσως; ) και έχω την εντύπωση ότι το στόμα του είναι πληγωμένο!. Εχω σταματήσει τη θεραπεία και στα δύο ενυδρεία, εδώ και δύο μέρες. Στο μεγάλο ενυδρείο , αμέσως μετά τη θεραπεία, έκανα μία αλλαγή 30% συν δέκα πέντε λίτρα ημερησίως που μεταγγίζω από το μεγάλο στο μικρό, κάθε μέρα. Δε βλέπω πλέον, άλλα άρρωστα ψάρια. Ελπίζω να τη γλυτώσαμε και να μην έχουμε άλλα κρούσματα! Το φάρμακο φαίνεται πως δούλεψε. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, είναι τη μεγάλη διαφορά στο ΡΗ. Παρότι το νερό του μικρού είναι μετάγγιση, νερού από το μεγάλο, όταν μετράω στο μικρό έχω ΡΗ 7.9 με 8 ενώ στο μεγάλο είναι 6.8! Αμωνία και νιτρικά δείχνουν σχεδόν τα ίδια! Η θερμοκρασία στο μεγάλο είναι 25.4 στο μικρό είναι 26.5. Δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στο PH; Αλλο ένα παράξενο συμβάν! Τα 5 Kuhli που έχω στο ενυδρείο , ενώ συνήθως εμφανίζονται σπανίως και μόνο για φαί και είναι πολύ ντροπαλά και ακριβοθώρητα. Από τη χορήγηση του φαρμάκου και μετά δείχνουν πολύ νευρικά και υπερβολικά δραστήρια! Ανεβοκατεβαίνουν πάνω κάτω σαν τρελά και τα πέντε μαζί, σαν να τριβονται στο πλαινό τζάμι. Σήμερα κάπως έχουν ηρεμήσει! Να τα πείραξε άραγε το φάρμακο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-17, 03:24
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Kάνε και μια μεγάλη αλλαγή στο μεγάλο, νομίζω ενδείκνυται για να καθαρίσει από το φάρμακο. Ίσως έτσι ηρεμήσει και η 5άδα και βρούμε απάντηση σε αυτό. Για το Ph, ίσως υπάρχει κάτι στο μεγάλο ενυδρείο που το ρίχνει. Βάλε και καμιά φωτό από τα συμπτώματα να δουν και οι εμπειρότεροι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-17, 05:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο οσο καταλαβαινω εκανες τη θεραπεια μεσα στο ενυδρειο οποτε η "βιολογια" του φιλτρου αν δεν εχει χαθει τελειως θα εχει μειωθει σημαντικα καθως το εσχα την εππηρεαζει και αυτη. Το ανεξηγητα μεγαλο ph μου κανει σαν να εχεις αμμωνια ... Μετρα αν μπορεις και με ενα αλλο τεστακι να εισαι σιγουρος οπως και αναζητησε μπολι να εισαι ακομα πιο σιγουρος.
Γραψε αναλυτικα τις μετρησεις σου ... Αμμωνια, ΝΟ3 (νιτρικα) και ΝΟ2 (νιτρωδη) ειναι σημαντικα και αυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-17, 14:22
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
H λύση της απομόνωσης στο νέο ενυδρείο καραντίνα με φοβίζει, καθώς 1) Είναι πρακτικά άστρωτο, αδοκίμαστο, ακόμη θολό και ίσως επικίνδυνο να φιλοξενήσει άμεσα ήδη άρρωστα ψάρια. ( Το δε φίλτρο του κάνει διπλασιο θόρυβο από το 19οοάρι JBL δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι αποτελεσματικό. Δείχνει να δίνει υπερβολική ροή και υπερβολικά ισχυρό για το ενυδρείο ( παρότι πουλιέται πακέτο)
Αν τα βάλεις εκεί, είναι σίγουρο ότι θα τα χάσεις όλα λόγω αμμωνίας...
Έχω χρησιμοποιήσει μόνο esha exit σε ick που είχα πιο παλιά με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-17, 19:13
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις για το μεγάλο είναι ΡΗ 6.8, ΝΗ4 0 , ΝΟ2 0, ΝΟ3 σχεδόν 0 . Εχω κόψει εντελώς το flourish Nitrogen, λόγω της θεραπείας και τα νιτρικά δεν έχουν ανέβει ακόμη. Εκανα μία ακόμη αλλαγή 10%. Συνολικά έχω κάνει μία 30% και 5 των 10% τις αμέσως επόμενες μέρες. Κατά τις οδηγίες δε χρειάζεται να απομακρυνθεί το φάρμακο από το ενυδρείο, καθώς είναι βιοδιασπώμενο. Απλά προτείνουν ενεργό άνθρακα για να καθαρίσει γρηγορότερα οπτικά το νερό και να αφαιρεθεί το φάρμακο πιο γρήγορα. Πιστεύω όμως πως με τόσες αλλαγές πρέπει το φάρμακο να έχει φύγει. Δε θέλω και να το παρακάνω, ειδικά αν πράγματι έχει εξασθενίσει η βιολογία του ενυδρείου και γιατί τα νιτρικά μου είναι εντελώς πεσμένα. Τα Kuhli σήμερα ήταν μία χαρά!
Στο μικρό οι μετρήσεις είναι ΡΗ 7.8 ΝΗ4< .05 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 5. Η αμωνία και τα νιτρώδη μετρήθηκαν με τεστ της JBL και της ΑΡΙ, τα νιτρικά μόνο με ΑΡΙ.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες των ενυδρείων και του άρρωστου νέον. Μείωσα τη ροή του φίλτρου βάζοντας το spray bar, μέσα σε ενυδρεικό σφουγγάρι αφήνοντας μόνο μία τρύπα του έξω για να οξυγονώνει το νερό. Ελπίζω να μη κάψω στο τέλος το φιλτράκι!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μετρήσεις για το μεγάλο είναι ΡΗ 6.8, ΝΗ4 0 , ΝΟ2 0, ΝΟ3 σχεδόν 0 . Εχω κόψει εντελώς το flourish Nitrogen, λόγω της θεραπείας και τα νιτρικά δεν έχουν ανέβει ακόμη. Εκανα μία ακόμη αλλαγή 10%. Συνολικά έχω κάνει μία 30% και 5 των 10% τις αμέσως επόμενες μέρες. Κατά τις οδηγίες δε χρειάζεται να απομακρυνθεί το φάρμακο από το ενυδρείο, καθώς είναι βιοδιασπώμενο. Απλά προτείνουν ενεργό άνθρακα για να καθαρίσει γρηγορότερα οπτικά το νερό και να αφαιρεθεί το φάρμακο πιο γρήγορα. Πιστεύω όμως πως με τόσες αλλαγές πρέπει το φάρμακο να έχει φύγει. Δε θέλω και να το παρακάνω, ειδικά αν πράγματι έχει εξασθενίσει η βιολογία του ενυδρείου και γιατί τα νιτρικά μου είναι εντελώς πεσμένα. Τα Kuhli σήμερα ήταν μία χαρά!
Στο μικρό οι μετρήσεις είναι ΡΗ 7.8 ΝΗ4< .05 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 5. Η αμωνία και τα νιτρώδη μετρήθηκαν με τεστ της JBL και της ΑΡΙ, τα νιτρικά μόνο με ΑΡΙ.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες των ενυδρείων και του άρρωστου νέον. Μείωσα τη ροή του φίλτρου βάζοντας το spray bar, μέσα σε ενυδρεικό σφουγγάρι αφήνοντας μόνο μία τρύπα του έξω για να οξυγονώνει το νερό. Ελπίζω να μη κάψω στο τέλος το φιλτράκι!


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 23-02-17 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-17, 01:30
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Περί αλλαγής, δες ένα παράδειγμα εδώ. Είσαι μακριά από το να έχει φύγει πλήρως το φάρμακο.

60%+60%=84%
70%+70%=91%
80%+80%=96%
90%+90%=99%
60%+60%+60%=93,6% (Credit Mr Takis)

Σε κάθε περίπτωση, το φρέσκο νερό μόνο καλό θα κάνει. Όσο για τη βιολογία, είναι το φίλτρο που στρώνεται, όχι το νερό. ¶ρα μη σε αγχώνει αυτό.

Ελπίζω το μεγάλο ενυδρείο να σώθηκε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθένεια ή οχι; XrhstosT Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 96 26-06-16 22:00
Ασθένεια? pavos Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας 15 31-10-15 00:29
Νεα ασθένεια? geokary Δίσκοι 18 29-03-07 10:35
Ασθένεια??? jperik Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 29-02-04 18:07
Aσθένεια aulonocara antonis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-03 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06073 seconds with 15 queries