Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-14, 20:07
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή White spot και fin rot σε Ροδοστομους!!

Καλησπερα!! Οπως λενε και εχουν δικιο καθε αρχη και δυσκολη ετσι και σε μενα αρχησαμε με καποιες ασθενιες!!!
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:90*35*40
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 μηνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:19/6/14
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):κανονικα 26 τωρα με ικ στους 30
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):15
Ροδοσοτομοι
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ιδια με ενυδρειο
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθημερινες αλλαγες με Α/Ω 10λτ (για να ριξω σκληροτητες) σημερα θα κανω 30 λτ αλλαγη με 10λτ Α/Ω και 20 βρυση
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: εχθες 10 λτ Α/Ω
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
τροπικαλ σουπερβιτ 3-4 flakes 3-4 μπορει και 2 φορες την ημερα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,5
KH:6
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):5-10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ολα τα τεστ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική: TDS 123ppm
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Αρκετα δεν μπορω να μετρησω
2. ΔΕΡΜΑ:Ασπρες κουκιδες και σκισμενα πτερυγια
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Κανονικη μου φαινεται
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Κανονικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):Φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :Κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 24/6 το πρωι
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: τιποτα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μονο αυξηση θερμοκρασια

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Ξερω οτι το πεχα και οι σκληροτητες ειναι υψηλες αλλα ειμαι σε διαδικασια να τα ριξω!!!


Οταν παρατηρησα white spot ανεβασα τη θερμοκρασια σταδιακα στους 30, ομως σημερα μου φαινεται πιο εντονο το φαινομενο ποσο καιρο θελει απο την αυξηση της θερμοκρασιας να δω αποτελεσμα γιατι τους 30 τους εφτασε εχθεσ το μεσημερι!!
Επισης σημερα παρατηρησα τα πτεριγια μερικων ψαριων να εχουν fin rot. καποιεε θεραπιες που διαβασα ειναι με αλατι (το οποι και εχω) μπορω στους ροδοστομους να βαλω αλατι γτ αν δεν κανω λαθος ειναι τετρα οι ροδοστομοι!! Τι προτεινετε να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-14, 20:20
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

αμμωνία έχεις βλέπω στις μετρήσεις σου, δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο έτσι. βρες μπόλι από κάποιον κοντά σου να το στρώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-14, 20:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πρεπει να μετρας ο αμμωνια και 5-10 νιτρικα..το φιλτρο ειναι αστρωτο..βαλε αμεσως αγγελια για μπολι..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-14, 20:29
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Νιτρικά 5-10 και αμμωνια 0 τυπογραφικό λαθος!!! με 5-10 αμμωνια θα ειχαν ψοφισει και εγω μαζι απο τη βρωμα της αμμωνιας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-14, 20:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ασε την θερμοκρασια για λιγες μερες ετσι.. και υστερα θα την κατεβασεις σταδιακα (μισο βαθμο την ημερα).
αλατι μην βαλεις καλυτερα σε ροδοστομους.. βαλε μελαφιξ για το fin rot
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-14, 12:17
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Καλησπερα!!!.. Σημερα ειναι ουσιαστικα η 4 μερα θεραπειας και τα πραγματα δεν τα βλεπω και πολυ καλα, αφου ο ενας ροδοστομος εχει γεμισει ολοσ στιγματα, δεν εχει κουραγιο ουτε να κολυμπησει και το παρασερνουν τα ρευματα, εχει αυξυθει και η αναπνοη του και δεν ακολουθει υπολοιπο κοπαδι!!! Εχθες επειδι εβλεπα οτι μονο η θερμοκρασια δεν αλλαξε κατι προσθεσα 100γρ αλατι το οποιο τα ψαρακι δεν φαινεται να τα επηρεασε τουλαχιστον οπτικα!!! Σας παραθετω και φωτογραφιες απο το ψαρακι!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2754.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  36,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2756.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  34,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2757.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  20,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2758.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  39,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-14, 13:13
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

δυστυχως δεν τα καταφερε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-14, 14:15
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!!!.. Σημερα ειναι ουσιαστικα η 4 μερα θεραπειας και τα πραγματα δεν τα βλεπω και πολυ καλα, αφου ο ενας ροδοστομος εχει γεμισει ολοσ στιγματα, δεν εχει κουραγιο ουτε να κολυμπησει και το παρασερνουν τα ρευματα, εχει αυξυθει και η αναπνοη του και δεν ακολουθει υπολοιπο κοπαδι!!! Εχθες επειδι εβλεπα οτι μονο η θερμοκρασια δεν αλλαξε κατι προσθεσα 100γρ αλατι το οποιο τα ψαρακι δεν φαινεται να τα επηρεασε τουλαχιστον οπτικα!!! Σας παραθετω και φωτογραφιες απο το ψαρακι!!!
Καλημέρα

Ξεκίνησες με απαιτητικά ψαράκια....εγώ έβαλα νέον και για ροδόστομους από του χρόνου και βλέπουμε. Προσωπική εμπειρία λοιπόν δεν έχω αλλά φίλος-χρόνια χομπίστας μου είχε πει ότι οι ροδόστομοι "στρεσάρονται αρκετά εύκολα" και ότι όταν του εμφάνισαν ick τους είχε στους 30 επί 10ημέρες χωρις καμμιά απώλεια. Από κει και πέρα όλα είναι σχετικά και κάποια λογικό να μην αντέξουν.
Εχοντας κάνει όμως θεραπεία για ick σε ραμιρέζι που είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια...ανεβάζοντας μόνο τη θερμοκρασία σταδιακά στους 30 επί 10ημέρες είχα επιτυχία ως προς το αρσενικό αλλά το θηλυκό αποχρωματίστηκε τελείως. Οταν η θεραπεία ολοκληρώθηκε και το ενυδρείο επέστρεψε στη φυσιολογική του θερμοκρασία, μετά από μία βδομάδα, μέσα σε 3 μέρες έχασα τη θηλυκιά από μήκυτα, είχε στρεσαριστεί τόσο από την άνοδο της θερμοκρασίας που έγινε επιρρεπής στους μύκητες .
Το αποτέλεσμα, κράτα τη θερμοκρασία σταθερή στους 30 για 10μέρες, μη τη διακόψεις για κανέναν λόγο αλλά παράλληλα να παρακολουθείς και το χρώμα των ψαριών σου και φρόντισε να έχεις καλή οξυγόνωση.
Aυτά μπορώ να σου πω με σιγουριά, για περισσότερα ο λόγος στους παλαιότερους.
Ολα καλά να πάνε.
-------------------------
Επίσης, το γεγονός ότι όλα τα ψάρια έχουν ιδανικές συνθήκες ως προς την ποιότητα νερού, αυτό δε σημαίνει ότι με το που τα φέρνουμε σπίτι πρέπει να τα βάζουμε κατευθείαν σε τέτοιες συνθήκες. Δηλ. ένα ψαράκι που ζει ιδανικά σε ένα ph πχ 6,5 αυτό δε σημαίνει ότι με το καλημέρα εμείς πρέπει να το βάλουμε στο 6,5 γιατί πολύ απλά το μαγαζί από όπου το πήραμε το Ph του νερού του δεν ήταν στο 6,5. Κινδυνεύει να πάθει οσμωτικό σοκ! Εχοντας κάνει τεστ σε 3-4 πετσοπ διαπίστωσα ότι το Ph τους είναι γύρω στο 7,2. Τα βάζω λοιπόν σε καραντίνα πρώτα με αυτό το Ph, τα αφήνω στην ησυχία τους για κανά 2 βδομάδες για να δω μη μου βγάλουν αρρώστιες, τα μεταφέρω μαζί με το νερό της καραντίνας στο καινούργιο ενυδρείο με πολύ καλή παράλληλη προσαρμογή και μετά μέρα με τη μέρα ρίχνω σιγά σιγά το Ph.
Συνεπώς μη τρελαίνεσαι ακόμη για το υψηλό Ph σου, μπορεί όμως να τα πήρες από πιο μικρό Ph και το δικό σου να ήταν μεγάλο...έχε το νου σου γενικά το Ph Θέλει προσοχή, όπως επίσης όλοι οι πετσοπάδες από άλλο ενυδρείο βγάζουν τα ψαράκια και από άλλο βάζουν νερό στη σακουλίτσα! Εγώ τους λέω να μου βάζουν νερό από το ενυδρείο που ήταν τα ψάρια για να κάνω τεστ και να δω σε τι συνθήκες ήτανε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITRAMAS : 29-06-14 στις 14:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-14, 14:26
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Ξεκίνησες με απαιτητικά ψαράκια....εγώ έβαλα νέον και για ροδόστομους από του χρόνου και βλέπουμε. Προσωπική εμπειρία λοιπόν δεν έχω αλλά φίλος-χρόνια χομπίστας μου είχε πει ότι οι ροδόστομοι "στρεσάρονται αρκετά εύκολα" και ότι όταν του εμφάνισαν ick τους είχε στους 30 επί 10ημέρες χωρις καμμιά απώλεια. Από κει και πέρα όλα είναι σχετικά και κάποια λογικό να μην αντέξουν.
Εχοντας κάνει όμως θεραπεία για ick σε ραμιρέζι που είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια...ανεβάζοντας μόνο τη θερμοκρασία σταδιακά στους 30 επί 10ημέρες είχα επιτυχία ως προς το αρσενικό αλλά το θηλυκό αποχρωματίστηκε τελείως. Οταν η θεραπεία ολοκληρώθηκε και το ενυδρείο επέστρεψε στη φυσιολογική του θερμοκρασία, μετά από μία βδομάδα, μέσα σε 3 μέρες έχασα τη θηλυκιά από μήκυτα, είχε στρεσαριστεί τόσο από την άνοδο της θερμοκρασίας που έγινε επιρρεπής στους μύκητες .
Το αποτέλεσμα, κράτα τη θερμοκρασία σταθερή στους 30 για 10μέρες, μη τη διακόψεις για κανέναν λόγο αλλά παράλληλα να παρακολουθείς και το χρώμα των ψαριών σου και φρόντισε να έχεις καλή οξυγόνωση.
Aυτά μπορώ να σου πω με σιγουριά, για περισσότερα ο λόγος στους παλαιότερους.
Ολα καλά να πάνε.
-------------------------
Επίσης, το γεγονός ότι όλα τα ψάρια έχουν ιδανικές συνθήκες ως προς την ποιότητα νερού, αυτό δε σημαίνει ότι με το που τα φέρνουμε σπίτι πρέπει να τα βάζουμε κατευθείαν σε τέτοιες συνθήκες. Δηλ. ένα ψαράκι που ζει ιδανικά σε ένα ph πχ 6,5 αυτό δε σημαίνει ότι με το καλημέρα εμείς πρέπει να το βάλουμε στο 6,5 γιατί πολύ απλά το μαγαζί από όπου το πήραμε το Ph του νερού του δεν ήταν στο 6,5. Κινδυνεύει να πάθει οσμωτικό σοκ! Εχοντας κάνει τεστ σε 3-4 πετσοπ διαπίστωσα ότι το Ph τους είναι γύρω στο 7,2. Τα βάζω λοιπόν σε καραντίνα πρώτα με αυτό το Ph, τα αφήνω στην ησυχία τους για κανά 2 βδομάδες για να δω μη μου βγάλουν αρρώστιες, τα μεταφέρω μαζί με το νερό της καραντίνας στο καινούργιο ενυδρείο με πολύ καλή παράλληλη προσαρμογή και μετά μέρα με τη μέρα ρίχνω σιγά σιγά το Ph.
Συνεπώς μη τρελαίνεσαι ακόμη για το υψηλό Ph σου, μπορεί όμως να τα πήρες από πιο μικρό Ph και το δικό σου να ήταν μεγάλο...έχε το νου σου γενικά το Ph Θέλει προσοχή, όπως επίσης όλοι οι πετσοπάδες από άλλο ενυδρείο βγάζουν τα ψαράκια και από άλλο βάζουν νερό στη σακουλίτσα! Εγώ τους λέω να μου βάζουν νερό από το ενυδρείο που ήταν τα ψάρια για να κάνω τεστ και να δω σε τι συνθήκες ήτανε.
η θερμοκρασια απο τοτε που παρατηρησα το ικ την πηγα σταδιακα στους 30 και απο τοτε ειναι σταθερη εκει!! τα ψαρια απο εκει που τα πηρα ηταν σε συνθηκες κοντα στις δικιες μου νερο βρυσης δλδ εκανα και μετρηση πριν ξεκινησω την προσαρμογη!! θα το αφησω ετσι για 2-3 μερες ακομα και αν δεν γινει τπτ θα ξεκινησω αφωγη με φαρμακο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-14, 14:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν ειναι δυσκολα ψάρια οι ροδοστομοι....

Οσο αφορα τις μερησεις ο Σπυρος ειχε γραψει ενα ωραιο αρθρο για τους ροδόστομους .
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55644

Για βάλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου.

Σημάδια οπως ξεθωριασμένη ουρα και ξεθωριασμένο κοκκινο , ειναι οτι ειναι στρεσαριμένοι και οτι κάτι δεν πάει καλά με το νερο .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-14, 14:53
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι δυσκολα ψάρια οι ροδοστομοι....

Οσο αφορα τις μερησεις ο Σπυρος ειχε γραψει ενα ωραιο αρθρο για τους ροδόστομους .
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55644

Για βάλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου.

Σημάδια οπως ξεθωριασμένη ουρα και ξεθωριασμένο κοκκινο , ειναι οτι ειναι στρεσαριμένοι και οτι κάτι δεν πάει καλά με το νερο .
εχω διαβασει το ποστ του δελτα ξερω για τις τιμες που θελουν και σιγουρα καποιο θεμα το εχουν λογο συνθηκων διοτι ακομα στη διαδικασια μαλακωματος ειμαι.. και συν αυτο ειναι και η θερμοκρασια υψηλη για αυτους τωρα.. Οπως εγραψα πιο πανω εριξα 100γρ αλατι στα 110λτ, δεν ειναι και τοσο ψηλη συγκεντρωση για να τα επηρεασει τοσο ετσι δεν ειναι??


EDIT--> Τωρα που παρατηρω το ενυδρειο κι αλλος εχει ξεφυγει απο το κοπαδι και γυρναει μονος!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-14, 14:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω διαβασει το ποστ του δελτα ξερω για τις τιμες που θελουν και σιγουρα καποιο θεμα το εχουν λογο συνθηκων διοτι ακομα στη διαδικασια μαλακωματος ειμαι.. και συν αυτο ειναι και η θερμοκρασια υψηλη για αυτους τωρα.. Οπως εγραψα πιο πανω εριξα 100γρ αλατι στα 110λτ, δεν ειναι και τοσο ψηλη συγκεντρωση για να τα επηρεασει τοσο ετσι δεν ειναι??
Αλατι ? Σε ροδοστομους δεν ειμαι σίγουρος....
Για να σου το εβγαλαν εκει μέσα σε εσενα το ick κάτι τους στρεσαρει.
Εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο ? ( φυτά ξυλα κτλ)
Τι φωτισμο εχεις και ποσες ωρες?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-06-14, 15:04
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλατι ? Σε ροδοστομους δεν ειμαι σίγουρος....
Για να σου το εβγαλαν εκει μέσα σε εσενα το ick κάτι τους στρεσαρει.
Εχεις κρυψωνες στο ενυδρειο ? ( φυτά ξυλα κτλ)
Τι φωτισμο εχεις και ποσες ωρες?
για το αλλατι ισως και να εκανα και λαθος... απο φωτισμο grolux 24w απο 11:00-21:00.. σου παραθετω μια φωτο απο ολο το ενυδρειο ("καπακι" ειναι προσωρινο αυτο)!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2767.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  48,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-14, 15:11
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αν τους βλέπεις και ειναι στρεσαρισμένοι απλά κλεισε το φως.
κοπαδιάζουν ολοι μαζί ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-14, 15:33
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τους βλέπεις και ειναι στρεσαρισμένοι απλά κλεισε το φως.
κοπαδιάζουν ολοι μαζί ?
ναι μια πανε ολα μαζι μια σπανε και κανουν γυρω γυρω.. απλα ενας τωρα οταν καποδαιζουν δεν παει με τα αλλα μαζι μενει μονο του, πραγμα που δεν γινοταν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-14, 16:12
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθημερινες αλλαγες με Α/Ω 10λτ (για να ριξω σκληροτητες) σημερα θα κανω 30 λτ αλλαγη με 10λτ Α/Ω και 20 βρυση
Αυτός πιστεύω ότι είναι ο λόγος που έχει στρεσάρει τα ψάρια σου και πιθανόν από εκεί να ξεκίνησαν τα προβλήματα.
Οι όποιες αλλαγές καλό είναι να γίνονται με αργούς ρυθμούς για να προλαβαίνουν τα ψάρια να προσαρμόζονται και να μη στρεσάρονται.
Επίσης, το 10 Α/Ο - 20 βρύση αν είναι "αυθαίρετη" αναλογία, πάλι μπορεί να στρεσάρει..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
.. απλα ενας τωρα οταν καποδαιζουν δεν παει με τα αλλα μαζι μενει μονο του, πραγμα που δεν γινοταν!!!
Όταν κάποιο κοπαδόψαρο σπάει από το υπόλοιπο κοπάδι, δεν είναι και πολύ καλό σημάδι..

Προσπάθησε γενικά να προσφέρεις μια σταθερότητα στις συνθήκες, γιατί όσο υπάρχει στρες δεν ξέρω τι αποτελεσματικότητα θα έχει η οποιαδήποτε θεραπεία..
Φιλικά
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-14, 16:22
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Δλδ τα 10 λτ που αλλαζα ήταν λαθος σαν κινηση η το έκανα με λαθος τρόπο; ; επίσης γτ το 10/20 ειναι αυθαίρετο; ; δρν υπηρχει λογος να κανω μια τέτοια αλλαγη;;(να υποθεσω δρν υπηρχει λογος να κανω μια τέτοια αλλαγη).. οταν καποιο φεύγει απο το κοπαδι το ωκαταλαβα το πρωι που κατέληξε το ενα!!!
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-14, 17:15
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Τα 10 λίτρα α/ο άλλαζαν απότομα τις συνθήκες του νερού σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα να στρεσάρονται καθημερινά τα ψάρια σου.
Ο καλύτερος τρόπος για να φέρεις τις σκληρότητες στα επιθυμητά επίπεδα είναι να το κάνεις σταδιακά. Δηλαδή, έστω ότι ξεκινάς από νερό με σκληρότητες κοντά στο 10 και θέλεις να το φτάσεις πχ στο 3-4.
Θα πρέπει η μεταβολή αυτή να γίνει πολύ αργά, ώστε τα ψάρια να προσαρμόζονται στις νέες συνθήκες. Οι αλλαγές θα γίνονται με νερό ελάχιστα πιο μαλακό από αυτό του ενυδρείου. Αυτό θα το πετύχεις προετοιμάζοντας νερό κάνοντας μίξη από βρύση + α/ο (τις αναλογίες θα τις βρεις με πειραματισμό)..Έτσι στις επιθυμητές τιμές θα φτάσεις μετά από κάμποσες εβδομάδες και όχι πχ σε 1 μήνα.

Την αναλογία 10/20 με ποια λογική την έκανες?
Αν την έφτιαξες ύστερα από μετρήσεις που σου έδιναν ίδιο νερό με αυτό του ενυδρείου, τότε ok!
Aν όμως έγινε με το μάτι ή στο περίπου, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε διαφορετικές παραμέτρους, με αποτέλεσμα να στρεσάρει επιπλέον τα ψάρια σου..εκεί πήγαινε το "αυθαίρετη αναλογία".

Οι αλλαγές μόνο καλό κάνουν, αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες συνθήκες με αυτό του ενυδρείου..

Οπότε προσπάθησε, αρχικά, να διατηρήσεις μια σταθερότητα στις συνθήκες του νερού σου για να αποφύγεις έναν παράγοντα που δημιουργεί στρες
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-06-14, 17:23
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Την αλλαγη 10/20 την εκανα για να ανανεωθεί λιγο το νερο μιας και η α/ω περα απο καθατο νερό δρν προσφέρει κατι και μετρούσα στπ βαρελι 100-110 tds ενω στο ενυδρείο εχω τωρα 123..
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-06-14, 20:33
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 10 λίτρα α/ο άλλαζαν απότομα τις συνθήκες του νερού σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα να στρεσάρονται καθημερινά τα ψάρια σου.
Ο καλύτερος τρόπος για να φέρεις τις σκληρότητες στα επιθυμητά επίπεδα είναι να το κάνεις σταδιακά. Δηλαδή, έστω ότι ξεκινάς από νερό με σκληρότητες κοντά στο 10 και θέλεις να το φτάσεις πχ στο 3-4.
Θα πρέπει η μεταβολή αυτή να γίνει πολύ αργά, ώστε τα ψάρια να προσαρμόζονται στις νέες συνθήκες. Οι αλλαγές θα γίνονται με νερό ελάχιστα πιο μαλακό από αυτό του ενυδρείου. Αυτό θα το πετύχεις προετοιμάζοντας νερό κάνοντας μίξη από βρύση + α/ο (τις αναλογίες θα τις βρεις με πειραματισμό)..Έτσι στις επιθυμητές τιμές θα φτάσεις μετά από κάμποσες εβδομάδες και όχι πχ σε 1 μήνα.

Την αναλογία 10/20 με ποια λογική την έκανες?
Αν την έφτιαξες ύστερα από μετρήσεις που σου έδιναν ίδιο νερό με αυτό του ενυδρείου, τότε ok!
Aν όμως έγινε με το μάτι ή στο περίπου, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε διαφορετικές παραμέτρους, με αποτέλεσμα να στρεσάρει επιπλέον τα ψάρια σου..εκεί πήγαινε το "αυθαίρετη αναλογία".

Οι αλλαγές μόνο καλό κάνουν, αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες συνθήκες με αυτό του ενυδρείου..

Οπότε προσπάθησε, αρχικά, να διατηρήσεις μια σταθερότητα στις συνθήκες του νερού σου για να αποφύγεις έναν παράγοντα που δημιουργεί στρες
Θα συμφωνήσω! Σταθερότητα στις συνθήκες νερού για να αποφύγεις το στρες.
Ολα μαζί δε γίνονται, και προσαρμογή σε ιδανικές συνθήκες νερού και θεραπεία είναι too much για τα ψαράκια.
Σε αυτή τη φάση ασχολήσου με το ick. Ξέχασα να σου πω ότι εγώ τη θερμοκρασία την είχα για την ακρίβεια στους 31-32(βάση της θερμάστρας) γιατί είχα διαβάσει για τα δυνατά στελέχη...οπότε τσίμπησε το ένα βαθμό ακόμη αλλά μέχρι εκεί.
Μου απάντησε και αυτός ο φίλος και μου έγραψε ότι είχε βάλει και αυτός αλάτι (τυροκομικό ή Χίων από το σούπερ μάρκετ) στους ροδόστομούς του οπότε μην αναρωτιέσαι άλλο.
Πρόσεχε την αμμωνία τώρα που έχεις υψηλή θερμοκρασία γιατί το πιο μικρό ποσοστό μπορεί να γίνει επιβλαβές. Εγώ έπαιρνα μετρήσεις κάθε μέρα. Ναι μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις και φάρμακο αλλά όχι ακόμη.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-06-14, 21:07
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Οποτε αυριο(γτ δεν ειμαι σπιτι τωρα) θα βαλω αλλα 100γρ αλατι απι που εχω, σήμερα εσβησα και φωτα και αυτο που πηγαινε μονο του πηγε παλι στο κοπαδι.. τη θερμοκρασια λεω να την αφησω ως εχει μην τους πεσει και αυτη απο πανω και τρελαθουν τελειως...
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-06-14, 21:54
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε αυριο(γτ δεν ειμαι σπιτι τωρα) θα βαλω αλλα 100γρ αλατι απι που εχω, σήμερα εσβησα και φωτα και αυτο που πηγαινε μονο του πηγε παλι στο κοπαδι.. τη θερμοκρασια λεω να την αφησω ως εχει μην τους πεσει και αυτη απο πανω και τρελαθουν τελειως...
Ταπεινή μου γνώμη και επειδή είσαι ήδη στα μισά της θεραπείας να μη ρίξεις άλλο αλάτι έτσι ώστε να μη χρειαστεί να επιμηκυνθεί ο χρόνος "αποτοξινωσής" του από αυτό και να έχεις τη δυνατότητα να προβείς σε φαρμακευτική αγωγή εφόσον τα συμπτώματα δεν εξαλειφθούν. Εξάλλου το λέει και το σχετικό υπόμνημα ότι ακόμη και εάν τα συμπτώματα εξαλειφθούν πρέπει τουλάχιστον για 3 μέρες να κρατάμε υψηλή τη θερμοκρασία. Οπότε αν είσαι στη 5 μέρα και δεν έχεις δει καλυτέρευση, έστω μέχρι την 7η για να έχεις και τις 3 μέρες ....πας για θεραπεία με φάρμακο. Επίσης λέει ότι πάνω από 10μέρες θεραπεία με υψηλή θερμοκρασία δεν συνιστάται.
Αλλά καλό θα είναι να μιλήσουν και οι παλαιότεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-06-14, 22:31
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αλλαγη 10/20 την εκανα για να ανανεωθεί λιγο το νερο μιας και η α/ω περα απο καθατο νερό δρν προσφέρει κατι και μετρούσα στπ βαρελι 100-110 tds ενω στο ενυδρείο εχω τωρα 123..
Οταν λες στο βαρέλι ενοεις την Α/ο ?
Αν μετρας το νερο της Αο 110tds τοτε η μεβρανη θέλει αλλαγή.
Αφησε τα ψαρια λιγο στην ησυχια τους , μην τα πειραζεις καθημερινα.
Εγω παρα το αλλατι θα προτιμουσα πρωτα να δοκιμαζα σε υψηλή θερμοκρασια αν φυγει το ick μετά σε φαρμακο.
Γιατι ειδα οτι εχεις και φυτα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-14, 22:35
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες στο βαρέλι ενοεις την Α/ο ?
Αν μετρας το νερο της Αο 110tds τοτε η μεβρανη θέλει αλλαγή.
Αφησε τα ψαρια λιγο στην ησυχια τους , μην τα πειραζεις καθημερινα.
Εγω παρα το αλλατι θα προτιμουσα πρωτα να δοκιμαζα σε υψηλή θερμοκρασια αν φυγει το ick μετά σε φαρμακο.
Γιατι ειδα οτι εχεις και φυτα μεσα.
Οχι καμια σχέση μετα τη μιξη μετραω τοσο, βαρελι εννοω της αλλαγης!!! Στην οσμωση μετραω 5.. δεν θέλω να μπλέκω με φάρμακα ακομα.. τα φυτα ειναι λιγα και να καουν θα βαλω αλλα τι να κανω τα ψαρακια ας γινουν καλα πρωτα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-14, 23:03
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι καμια σχέση μετα τη μιξη μετραω τοσο, βαρελι εννοω της αλλαγης!!! Στην οσμωση μετραω 5.. δεν θέλω να μπλέκω με φάρμακα ακομα.. τα φυτα ειναι λιγα και να καουν θα βαλω αλλα τι να κανω τα ψαρακια ας γινουν καλα πρωτα..
Οκ , εγω προτεινω να κάνεις αλλαγες καθε εβδομάδα, την ποσοτητα που κανεις . Το θέμα με το αλλατι ειναι πως το βγαζεις μετα, θελει να κάνεις πολλές αλλαγες.

Κανε τις αλλαγές σου με το ιδιο tds και σιγα σιγα θα πέσει το ph,
Οι αλλαγες που κανεις το νερο που φτιαχνεις τι gh kh εχει?
Δεν νομιζω ομως οτι απο το ick μπορεις να χασεις ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-14, 19:41
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Δρν θυμάμαι τιμες τωρα τις εχω γραμμένες σπιτι.. .
-------------------------
καλησπερα καλη εβδομαδα σε ολους!! Τελικα ολα πανε καλυτερα καθως τα στιγματα εχουν υποχωρισει κατα 90% (εχουν μεινει 1-2 σε καποια ψαρακια) η ορεξη και η συμπεριφορα φαινεται πολυ καλυτερη καθως ανοιγουν και τα πτερυγια τους πραγμα που δεν εκαναν πριν.. οποτε τωρα να υποθεσω οτι κραταω την κατασταση οπως ειναι για 4-5 μερες ακομα και ειμαι κομπλε??? Τελικα δεν προσθεσα κι αλλο αλατι που ειχα πει.. τωρα που εχω τα φωτα κλειστα πως θα τα ξανανοιξω?? μπαμ και κατω η θελει "προσαρμογη"??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ScorpionGr : 30-06-14 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-07-14, 00:49
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δρν θυμάμαι τιμες τωρα τις εχω γραμμένες σπιτι.. .
-------------------------
καλησπερα καλη εβδομαδα σε ολους!! Τελικα ολα πανε καλυτερα καθως τα στιγματα εχουν υποχωρισει κατα 90% (εχουν μεινει 1-2 σε καποια ψαρακια) η ορεξη και η συμπεριφορα φαινεται πολυ καλυτερη καθως ανοιγουν και τα πτερυγια τους πραγμα που δεν εκαναν πριν.. οποτε τωρα να υποθεσω οτι κραταω την κατασταση οπως ειναι για 4-5 μερες ακομα και ειμαι κομπλε??? Τελικα δεν προσθεσα κι αλλο αλατι που ειχα πει.. τωρα που εχω τα φωτα κλειστα πως θα τα ξανανοιξω?? μπαμ και κατω η θελει "προσαρμογη"??
Απλα προσθετεις περισσοτερες κρυψωνες , ξυλα και φυτα.
Τα φωτα σιγα σισγα εως να φτασεις το 6 ωρο 8ωρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανοωντας και θεραπευοντας την ich/ick η white spot kingrim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 17-06-14 14:59
θύμα white spot? mac32 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 02-05-11 19:44
white spot??? antonis1988 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 15-04-11 10:46
δισκος με white spot(ich) corsar7 Δίσκοι 29 24-03-11 07:57
Damsel white spot AlexandraT Mη Reefsafe 8 06-11-08 19:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10789 seconds with 16 queries