Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-05-14, 18:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να συμπληρώσεις ξανά τη φόρμα για τις ασθένειες

Δεν ξέρω στα 2.5 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο τι γίνεται με τις νέες γενιές και τις ανανεώσεις στα αίματα

Έχεις βάλει γκάπις απο αλλου αυτά τα 2.5 χρόνια για ανανέωση πληθυσμού?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-05-14, 18:40
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Βασικά τα ίδια ισχύουν στη φόρμα. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεν έχω προσθέσει άλλα ψαράκια όλο αυτό το διάστημα. Και πρόσθεσα φυτά πριν 7 μήνες περίπου. Και το προηγούμενο περιστατικό είχε συμβεί αμέσως μετά την τοποθέτηση εσωτερικού φίλτρου. Αυτό υποπτεύομαι κυρίως. Να μπαίνουν άραγε μέσα στο φίλτρο από το στόμιο που υπάρχει για να βγαίνουν οι φυσαλίδες (έχει μέγεθος δαχτύλου). Μια μέρα ενώ τα είχα φωνάξει να έρθουν όλα στο τζάμι για να ενεργοποιήσω το φίλτρο, ένα μικρό είχε εκσφενδονιστεί από μέσα, ζωντανό.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-05-14, 18:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Κάτσε να ρθει κανεις πιο εμπειρος στα γκάπις, αλλα 2.5 χρονια χωρις ανανεώσεις στα αιματα, δεν ξέρω πόσο έχουν αδυνατίσει οι νέες γενιές...

Τα φυτά εγώ συνήθως τα πλένω αρκετή ώρα και μετά μπαίνουν στη θέση τους
Νομιζω πως ειναι τυχαίο το γεγονός με το φυτά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-05-14, 18:54
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Για ανανεώσεις δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Είναι από τα αρχικά ψαράκια που είχα αγοράσει. Και ο πληθυσμός μου είναι σχεδόν σταθερός μπορώ να πω. Παλιά κάταφερναν να επιζήσουν μικρά και από εκεί φτάσανε τα 30+ αλλά από τότε σπάνια να δω κάποιο να καταφέρνει να μεγαλώσει. οπότε μπορεί να τα έχω 2.5 χρόνια αλλά στην ουσία στο ενυδρείο μου έχω μόνο τις πρώτες γέννες. ¶ρα το θεωρώ αδύνατο να κατάφερναν να αναπτύξουν αιμομικτικά σύνδρομα αφού στην ουσία δεν έχει προλάβει κάποιο να μεγαλώσει πόσο μάλλον να φτάσει και στο στάδιο αναπαραγωγής. Το συγκεκριμένο είναι στην ουσία ένα από τα θηλυκά από τα τότε που είχα αγοράσει. Απλά τότε το συγκεκριμένο ήταν σχετικά μικρό ενώ η άλλη που έφυγε τον προηγούμενο μήνα φαινόταν μεγάλη απ'όταν την αγόρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-14, 19:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ανανεώσεις δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Είναι από τα αρχικά ψαράκια που είχα αγοράσει. Και ο πληθυσμός μου είναι σχεδόν σταθερός μπορώ να πω. Παλιά κάταφερναν να επιζήσουν μικρά και από εκεί φτάσανε τα 30+ αλλά από τότε σπάνια να δω κάποιο να καταφέρνει να μεγαλώσει. οπότε μπορεί να τα έχω 2.5 χρόνια αλλά στην ουσία στο ενυδρείο μου έχω μόνο τις πρώτες γέννες. ¶ρα το θεωρώ αδύνατο να κατάφερναν να αναπτύξουν αιμομικτικά σύνδρομα αφού στην ουσία δεν έχει προλάβει κάποιο να μεγαλώσει πόσο μάλλον να φτάσει και στο στάδιο αναπαραγωγής. Το συγκεκριμένο είναι στην ουσία ένα από τα θηλυκά από τα τότε που είχα αγοράσει. Απλά τότε το συγκεκριμένο ήταν σχετικά μικρό ενώ η άλλη που έφυγε τον προηγούμενο μήνα φαινόταν μεγάλη απ'όταν την αγόρασα.
Αν τα μικρά πεθαίνουν, τότε είτε δεν ταίζεις σωστά είτε υπάρχουν άλλοι λογοι και θέλει ψαξιμο
Ειναι απ τα πιο ευκολα ειδη και τα λιτρα σου ειναι υπερβολικά καλά

Τσεκαρε
1ον τα τεστ αν εχουν ληξει
2ον η τροφή ποσο καιρό ειναι ανοιχτη?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-05-14, 19:04
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν πεθαίνουν μικρά. Φεύγουν σιγά σιγά τα πρώτα που είχα αγοράσει.
Τα τεστ δεν έχουν λήξει και ανανέωση της τροφής είναι να κάνω τώρα τον Ιούνιο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-05-14, 19:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιά κάταφερναν να επιζήσουν μικρά και από εκεί φτάσανε τα 30+ αλλά από τότε σπάνια να δω κάποιο να καταφέρνει να μεγαλώσει. οπότε μπορεί να τα έχω 2.5 χρόνια αλλά στην ουσία στο ενυδρείο μου έχω μόνο τις πρώτες γέννες.
Τι εννοεις με το παραπάνω?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-05-14, 19:14
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Πήγα και αγόρασα δυο χαρεμάκια πριν 2.5 χρόνια. Αυτά ξεκίνησαν να γεννάνε αμέσως. Ότι γεννούσαν ζούσε και είχα ελάχιστες απώλειες από φαγώματα. Όταν όμως ο πληθυσμός τους άρχισε να μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολα κατάφερναν να επιβιώσουν οι νέες γέννες. έχει σταθεροποιηθεί ο αριθμός τους εδώ και καιρό και από μικρά δύσκολα κάποιο να καταφέρει να μεγαλώσει. Για παράδειγμα παρατηρώ εδώ και πάνω από εξάμηνο και μόνο τρία να έχουν καταφέρει να μεγαλώσουν και να μη φαγωθούν από τα άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-05-14, 19:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα και αγόρασα δυο χαρεμάκια πριν 2.5 χρόνια. Αυτά ξεκίνησαν να γεννάνε αμέσως. Ότι γεννούσαν ζούσε και είχα ελάχιστες απώλειες από φαγώματα. Όταν όμως ο πληθυσμός τους άρχισε να μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολα κατάφερναν να επιβιώσουν οι νέες γέννες. Για παράδειγμα παρατηρώ εδώ και πάνω από εξάμηνο και μόνο τρία να έχουν καταφέρει να μεγαλώσουν και να μη φαγωθούν από τα άλλα.
Τα ιδια λεμε τοση ωρα
Εφοσον μεγαλωνουν και δεν φαγώνονται εξ αρχης, τότε δεν φαγώνονται μετα
Από άλλες αιτίες τα χάνεις

Οτι χαθεί τις πρώτες μέρες, μετά είτε χάνονται λόγω ασιτίας είτε πεθαίνουν από άλλες αιτίες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-05-14, 19:34
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μπερδεύτηκα.

Τι να πω. Πάντως ενεργείται κανονικά μόλις τώρα αν και θα φάνε αρακά έξτρα αυτή την εβδομάδα μου φαίνεται γιατί πραγματικά έχει ξεκ@λωθεί. Έβαλα και θερμοστάτη με αλατάκι για μια εβδομαδούλα για κάθε ενδεχόμενο. Κακό δεν τους κάνει...

και μόλις τώρα διάβασα ότι τα guppies θέλουν λίγο αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού. Κοίτα τι μαθαίνει ο άνθρωπος...

Διάβασα και για το κερατόφυλλο ότι δεν τα πάει καλά. Να το βγάλω να το βάλω αλλού για αυτή την εβδομάδα;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-05-14, 19:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδεύτηκα.

Τι να πω. Πάντως ενεργείται κανονικά μόλις τώρα αν και θα φάνε αρακά έξτρα αυτή την εβδομάδα μου φαίνεται γιατί πραγματικά έχει ξεκ@λωθεί. Έβαλα και θερμοστάτη με αλατάκι για μια εβδομαδούλα για κάθε ενδεχόμενο. Κακό δεν τους κάνει...

και μόλις τώρα διάβασα ότι τα guppies θέλουν λίγο αλάτι σε κάθε αλλαγή νερού. Κοίτα τι μαθαίνει ο άνθρωπος...

Διάβασα και για το κερατόφυλλο ότι δεν τα πάει καλά. Να το βγάλω να το βάλω αλλού για αυτή την εβδομάδα;
Αμα θες ερχομαι και το παιρνω...σαλατα για τα χρυσοψαρα!!
(πλακα κανω εννοειται!)

Θα σου ελεγα ΓΕΝΙΚΑ
1. Να ταιζεις περισσοτερες απο μια τροφες
2.Να αυξησεις το ποσοστο στις αλλαγες σου
3. Να αλλαξεις λιγο εως πολυ, τους πληθυσμους
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-05-14, 19:49
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

1. Ταίζω δυο τροφές. μου είναι πολύ ιδιότροπα στο θέμα τροφής. Παλιά έπαιρνα κάτι πράσινους μικρούς κόκκους που πραγματικά το εξαφάνιζαν. Από πέρυσι που δεν το ξαναβρήκα σε κατάστημα αποφάσισα να πάρω flakes της JBL (Novo Guppy). Από αυτά δεν τρώγανε τα πράσινα Flakes ενώ τα υπόλοιπα χρώματα τα ξεπαστρέβανε. Τα βαρέθηκαν όμως γρήγορα. Από τότε έχω προσθέσει δεύτερη τροφή τις οποίες τις δίνω εναλλαξ. Αλλά και για τη δεύτερη δεν τρελαίνονται ιδιαίτερα. Εν τω μεταξύ μπορεί να έχω 2.5 χρόνια ψάρια δεν ξέρω ακόμα την αναλογία που πρέπει να τα ταίζω. Νομίζω τα ταίζω λίγο, βασικά πιστεύω ότι δίνω όσο έδινα στην αρχή που ήταν 8. Τους δίνω κάθε Κυριακή αρακά και όποτε πάρω για το σπίτι καμία μπανάνα ή καρότο. Είναι όμως το τάισμα το μοναδικό σημείο που πιστεύω ότι θα πρέπει να βελτιωθώ.
2. το 1/4 κάθε εβδομάδα δεν είναι αρκετό για αλλαγές νερού;
3. αν πάω να αγοράσω ένα χαρεμάκι και το προσθέσω στον πληθυσμό μου δεν θα ανανεωθεί; πρέπει οπωσδήποτε να δώσω και μερικά δικά μου;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-05-14, 19:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
2. το 1/4 κάθε εβδομάδα δεν είναι αρκετό για αλλαγές νερού; Μπορει να γινει και 1/3
3. αν πάω να αγοράσω ένα χαρεμάκι και το προσθέσω στον πληθυσμό μου δεν θα ανανεωθεί; πρέπει οπωσδήποτε να δώσω και μερικά δικά μου; Εγώ θα σου προτεινα να δωσεις και να παρεις

......
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-05-14, 12:49
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Σήμερα είναι περδίκι. Να έκανε δουλειά το αλάτι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη guppy και νεαρα guppy angello Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-12-11 16:31
GUPPY G.GEORGIA Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-08-10 23:13
30 lt guppy andreas213 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 23-01-08 21:58
guppy στέφανος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-02-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05847 seconds with 15 queries