Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-09-13, 22:25
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Unhappy

Επαναφέρω το θέμα, γιατί μετά από δυο μήνες που το ενυδρείο ήταν καθαρό από ασθένειες, από σήμερα (τουλάχιστον) κάποια ψαράκια άρχισαν να ξύνονται πάλι. Συγκεκριμένα, μια από τις δυο tateurndina (δυστυχώς τις άλλες όλες τις έχασα το καλοκαίρι που έλειπα διακοπές, από δικό μου σφάλμα) ξύνεται όπως και ξύνεται και ένα white minnow. Παρατηρώ, επίσης, τουλάχιστον ένα CPD με ελαφρά ανασηκωμένα λέπια στην πάνω πλευρά.
Δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα (όπως λευκές περιοχές στο δέρμα ή ληθαργική συμπεριφορά) και οι μετρήσεις είναι άψογες. Τις παραθέτω:
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60x35x40, 85lt, αρκετά φυτεμένο, καμιά 75αριά καθαρά.
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 8 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Την 25/5
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 23 - 23,5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7 tanichthys albonubes (white cloud minnow), καμμιά 10αριά Galaxy Rasboras (Celestial Pearl Danios), 2 Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):2 zebra nerite, 5-6 helena, 4 caridina zaponica (amano), καμιά 100ή red cherry
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): με σημαντική διαφορά από το παλιό αλλά η αλλαγή γίνεται πολύ σταδιακά (διαρκεί περισσότερο από 2 ώρες) ώστε να προλαβαίνει να ψύχεται το νέο νερό (υπάρχει ψυκτικό)
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Μια φορά την εβδομάδα 40%, λόγω περιορισμένου χρόνου οι 2 τελευταίες αλλαγές έγιναν ανά 10 ημέρες περίπου.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 9/9
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορές την ημέρα. Ποικιλία τροφής κυρίως Νιφάδες, Micro Pellets, freeze dried bloodworms, κατεψυγμένα bloodworms και αρτέμια.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με την τροφή έχω κάποιο θέμα. Τα CPD και τα tateurndina δεν ξέρω τι τρώνε (δεν πολυτρώνε την τροφή που τους ρίχνω – αν και συχνότατα προσθέτω σκορδόζουμο για αυτό το σκοπό) αλλά δεν είναι αδυνατισμένα – νομίζω ότι τα CPD τρώνε Red cherry & φυτά και τα tateurndina σκουλίκια από το υπόστρωμα. Την πλειονότητα της τροφής που ρίχνω την τρώνε οι γαρίδες! και την υπόλοιπη τα white minnow.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,3
KH: 4,5
GH: 8,5
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10 - 20ppm, αλλά έφτασε 25ppm πριν τις δυο τελευταίες αλλαγές.
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι, όλες
ΣΤΙΚΣ: οχι
Ηλεκτρονική: μόνο η Ph

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: τουλάχιστον 1 tateurndina, 1 white minnow & 1 CPD
2. ΔΕΡΜΑ: Μόνο το CPD έχει ελαφρά ανασηκωμένα λέπια στο πάνω μέρος του (αρχές dropsy ; )
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Ξύνονται στα φύλλα- το CPD όχι
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν γνωρίζω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Δεν μπορώ να κρίνω – βλ. παραπάνω.
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Σήμερα στο white minnow αλλά στο tateurndina και στο CPD, πιθανά, νωρίτερα.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Πριν από δυο μήνες είχα περίπου τα ίδια

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ΚΑΜΜΙΑ

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΟΧΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Σκοπεύω
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Σχεδόν καθημερινά ρίχνω λιωμένο σκόρδο στην κατεψυγμένη τροφή (μουλιάζει σε αυτό για τουλάχιστον μια ώρα) για να κινήσω την όρεξη των ψαριών, με απογοητευτικά αποτελέσματα (την τρώνε οι γαρίδες!).

Ποια θεραπεία σκέφτομαι να ακολουθήσω

Αποφάσισα να επαναλάβω την θεραπεία με Metronidazole και Paraguard . Αυτή τη φορά θα χρησιμοποιήσω την πιο ‘επιθετική’ μέθοδο που περιγράφεται εδώ (στην περίπτωση 3) και να προσθέσω epsom salt, αύξηση της θερμοκρασίας και Nifurpirinol με τη μορφή του API furan-2 στη θεραπεία καθώς και το Seachem Paraguard. Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω αν το furan-2 είναι ασφαλές για τα ασπόνδυλα. Ξέρει κανείς να μου πει; Διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω το JBL Furanol.

Δηλαδή, σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσε ο Κλεόβουλος εδώ (για τις κιχλίδες Αφρικής βέβαια, αλλά θαρρώ τα ίδια ισχύουν και σε αυτά), και προσθέτοντας το Paraguard θα ακολουθήσω την εξής ακριβώς θεραπεία:

1η μέρα - 400mg περίπου Flagyl και 10ml Paraguard και η κατάλληλη δόση API furan-2JBL Furanol).
2η μέρα - 45% περίπου αλλαγή νερού, ίδια δόση φάρμακα, προσθήκη epsom salt (3 κουταλάκια γλυκού)
3η- ίδια δόση φάρμακα. Χορήγηση βιταμίνες 10 σταγόνες Sera fishtamin στο νερό.
4η- 45% αλλαγή, ίδια δόση φάρμακα, epsom 1,5 κουταλάκι
5η- ίδια δόση φάρμακα & βιταμίνες
6η- 45% αλλαγή epsom 1,5 κουταλάκι
7η - 45% αλλαγή

- Την βδομάδα της θεραπείας δεν ταΐζω και ελέγχω καθημερινά αμμωνία και νιτρώδη.
- Τα φάρμακα θα χορηγούνται μετά το πέρας της φωτοπεριόδου.
- Η θερμοκρασία θα αυξηθεί σταδιακά (θα μου πάρει τουλάχιστον δυο ημέρες) στους 28°C.



Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-09-13, 16:42
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Η μέχρι τώρα πορεία

Να σας ενημερώσω για την μέχρι τώρα πορεία.
Από σήμερα, 3η ημέρα θεραπείας, το tateurndina και το white minnow έπαψαν να ξύνονται. Ξύνεται μόνο ένα CPD.
Ακολούθησα την παραπάνω θεραπεία αλλά δεν χορήγησα Epsom salt, γιατί, απ’ ότι διάβασα, είναι μυοχαλαρωτικό και καθαρκτικό, χρήσιμο για το dropsy αλλά όχι για την περίπτωσή μας. Επίσης, επειδή φοβήθηκα για τα ασπόνδυλα και τη βιολογία, δεν χορήγησα κανένα αντιβιωτικό (furan -2 ή Furanol). Ανέβασα την θερμοκρασία σταδιακά και σήμερα, τρίτη ημέρα θεραπείας, έφτασε στους 29,5°C οπότε πρόσθεσα και τυροκομικό αλάτι σε αναλογία 1gr/4lt (1 ‘κοφτό’ κουταλάκι του γλυκού είναι περίπου ίσο με 5gr, οπότε χορήγησα 4 κουταλάκια) .
Σε τέτοια υψηλή, για τα ψάρια μου, θερμοκρασία είναι απολύτως απαραίτητη μια ισχυρή αεραντλία για να μην υπάρχει κίνδυνος υποξίας. Ευτυχώς, ακόμα και τα white minnow συμπεριφέρονται φυσιολογικά χωρίς να χρειάζεται να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν. Συνεπώς, αν υπάρχει καλή οξυγόνωση, τα ψάρια αυτά αντέχουν, αν απαιτηθεί, θερμοκρασίες πολύ περισσότερο απ’ τα όριά τους.
Σε σύγκριση με την προ διμήνου θεραπεία, διπλασίασα την ποσότητα του αλατιού και του flagyl (που όμως το χορηγώ πια μόνο στην στήλη του νερού), και πρόσθεσα την σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας, σχεδόν στους 30°C - αν δεν φοβόμουνα, θα ήταν καλύτερο να την ανέβαζα ακόμα περισσότερο, στους 31°.
Δεν σας κρύβω ότι έχω ένα μικρό άγχος για το αν τα Anantome Helena αντέξουν την αυξημένη ποσότητα του αλατιού.

----------
EDIT: Τελικά έχασα ένα tateurndina Και ήταν αυτό που δεν ξυνόταν!
Έτσι έμεινε ένας μοναχικός αρσενικός
Ίσως επειδή τα φάρμακα είναι φωτοευαίσθητα και αδρανοποιούνται με το φως, τώρα στο τέλος της φωτοπεριόδου ξύνονται και το tateurndina, και ένα white minnow και ένα CPD!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-09-13, 20:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Τέλος θεραπείας

Η θεραπεία ολοκληρώθηκε σήμερα. Πέρασαν 5 ημέρες με την θερμοκρασία στους 30°C (για τρεις ημέρες μάλιστα άγγιξε τους 31°C ) περίπου και 8 ημέρες με χορήγηση Flagyl και Paraguard και αλάτι. Το αλάτι άγγιξε 1,5gr/lt (6 'κοφτές' μικρές κουταλιές για τα 80lt μου).
Ξεκινώ, σταδιακά, την επαναφορά της θερμοκρασίας στα κανονικά επίπεδα.

Δυστυχώς, στην πορεία της θεραπείας, έχασα και τα 2 tateurndina καθώς και 2 CPD . Υποψιάζομαι ότι τα CPD πέθαναν περισσότερο από την αυξημένη θερμοκρασία παρά από κάτι άλλο.
Ευτυχώς, δεν είχα άλλες απώλειες, αν και φοβόμουνα τα helena με το αλάτι στα 1,5gr/lt.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-09-13, 20:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Κριμα φιλε. Μακαρι να ηξερα να βοηθησω! Τραβηξες ταλαιπωρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-09-13, 20:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Kαι εγω αρρωστες τετερντινες με τα ιδια συμπτωματα δεν καταφερα να τις σωσω ποτε,ας εχω δοκιμασει 4-5 διαφορετικες θεραπειες,απο ηπιες δοσεις μεχρι υπερδοσολογιες και διαφορετικες αγωγες καθε φορα.

Τα λευκα σημαδια στις τετερντινες ειναι οτι τα ελκη στις μελανοταινιες,καταληγουν αργα η γρηγορα στον θανατο,εστω κι αν καμια φορα δειχνουν σημαδια ανακαμψης.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-09-13, 21:46
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα φιλε. Μακαρι να ηξερα να βοηθησω! Τραβηξες ταλαιπωρια.
Υποψιάζεσαι τί αρρώστια ήταν; Ρωτώ γιατί, αν μου ξανασυμβεί - αυτή ήταν η δεύτερη φορά - θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία κάποιου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λευκα σημαδια στις τετερντινες ειναι οτι τα ελκη στις μελανοταινιες,καταληγουν αργα η γρηγορα στον θανατο,εστω κι αν καμια φορα δειχνουν σημαδια ανακαμψης.
κρίμα... και ήταν πραγματικά ιδιαίτερα ψαράκια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 19-09-13 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-09-13, 00:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Unhappy Αποδεκατισμός των CPD

Άσχημα νέα .
Πριν τρεις ημέρες, στις 19/9 σταμάτησα τη θεραπεία και έκανα μια αλλαγή 50%. Δεν χρησιμοποίησα άνθρακα στο φίλτρο. Επίσης, χαμήλωσα τη θερμοκρασία σταδιακά (μου πήρε δυο ημέρες) στα κανονικά επίπεδα των 23°C. Σήμερα, 22/9 έκανα ακόμα μια αλλαγή 50% περίπου. Δυστυχώς, από εχθές έχω συνεχόμενουs θανάτους CPD .
Χθες πέθαναν τρία και άλλα δύο σήμερα. Παρουσιάζουν συμπτώματα dropsy, αλλά δεν ξύνονται (ούτε τα white minnow). Βέβαια, και προ διμήνου στην πρώτη εμφάνιση της αρρώστιας, το μοναδικό CPD που πέθανε είχε dropsy. Απ’ ότι φαίνεται αυτή η αρρώστια στα CPD εμφανίζει dropsy.
Οι μετρήσεις είναι άψογες (αμμωνία και νιτρώδη μηδέν, νιτρικά ούτε 10ppm – λογικό με τις σχεδόν 50% αλλαγές ανά διήμερο και πολύ λίγο τάισμα).
Δεν γνωρίζω αν έκανα κάποιο λάθος και η εξέλιξη είναι τόσο άσχημη. Η αλήθεια είναι ότι τώρα, στην δεύτερη εμφάνιση της αρρώστιας, έκανα πολύ πιο βαριά θεραπεία από την πρώτη φορά (διπλάσια ποσότητα flagyl & σημαντική αύξηση θερμοκρασίας).
Υποψιάζομαι ότι απλά δεν πέτυχε η θεραπεία, αλλά από την άλλη, επειδή δεν ξύνεται κανένα white minnow (ούτε και CPD βέβαια, αλλά έχουν μείνει πια ένα - δυο μόνο) δεν είμαι σίγουρος και φοβάμαι ότι μπορεί απλά η βαριά θεραπεία να καταταλαιπώρησε τα CPD και να αρρώστησαν από κάτι άλλο.

Για να μην την πατήσει κανείς άλλος, θα ήθελα την γνώμη σας. Τι πιστεύετε εσείς, η θεραπεία παραήταν υπερβολική, και αν και η ασθένεια νικήθηκε τα ταλαιπωρημένα CPD έπαθαν κάτι άλλο; Ή, μήπως, η αρχική ασθένεια δεν θεραπεύτηκε και, βρίσκοντας αδυνατισμένα τα ψάρια από τη βαριά θεραπεία, τα αποτέλειωσε;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-10-13, 14:42
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Τώρα είδα τι είχες περάσει...
αποδεκατισμός των cpd και εσυ... εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει τι έφταιγε..αν και ακόμα σίγουρη οτι έχω ξεμπλέξει δεν είμαι..
Το πρόβλημα μου είναι η μεταδοση της ασθένειας μάλλον ..καλή μας δύναμη..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-10-13, 14:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ολα τα μικροψαρα ταλαιπωρουνται πολυ απο τις θεραπειες,ποσο μαλλον απο μια σειρα απο θεραπειες και φαρμακα οπως στην περιπτωση σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-10-13, 14:54
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είδα τι είχες περάσει...
αποδεκατισμός των cpd και εσυ... εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει τι έφταιγε..αν και ακόμα σίγουρη οτι έχω ξεμπλέξει δεν είμαι..
Το πρόβλημα μου είναι η μεταδοση της ασθένειας μάλλον ..καλή μας δύναμη..
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Επίσης...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα μικροψαρα ταλαιπωρουνται πολυ απο τις θεραπειες,ποσο μαλλον απο μια σειρα απο θεραπειες και φαρμακα οπως στην περιπτωση σου.
Μου έμειναν μόνο τέσσερα CPD ενώ έχασα όλα τα tateurndina. Πράγματι, είναι πολύ πιθανόν να μην πέθαναν από την αρρώστια, αλλά από την θεραπεία. Η εγχείρηση επέτυχε αλλά ο ασθενής...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Tateurndina Ocellicauda Dimis Άλλα ψάρια Αυστραλίας - Νέας Γουινέας 22 08-12-09 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06549 seconds with 16 queries