Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-12, 21:51
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή υδρωπικια-κινδυνος για τα υπολοιπα?

γεια σας παιδια.
ενα απο τα γκαπι μου εχει υδρωπικια, το ειδα σημερα το απογευμα. τα λεπια σε ολο του το σωμα ηταν ανασηκωμενα.

ξερω οτι δεν εχει πιθανοτητες να ζησει-βεβαια το απομονωσα απο τα αλλα και του κανω θεραπεια με sera baktopur. εκανα και μια αλλαγη νερου στο ενυδρειο 40%.

ο φοβος μου ειναι μηπως κολλησανε τα υπολοιπα ψαρια! εχω μεσα αλλα 4 γκαπι (1 αρσενικο και 3 θηλυκα) και 13 περιπου μωρα, άλλα πιο μεγάλα(2 βδομαδων) και άλλα πολυ πολυ μικρα(μολις ημερων)!

οπως τα παρατηρω δεν βλεπω κανενα αλλο να κανει διαφανη η ασπρα κακα (διαβασα οτι συνηθως αυτος ειναι ενας τροπος να καταλαβεις την υδρωπικια). ευτυχως ουτε ανασηκωμενα λεπια εχει κανενα.

θελω την γνωμη σας για τα φαινομενικα υγιή:

λεω να κανω αυριο αλλη μια αλλαγη νερου (γτ διαβασα οτι η dropsy ειναι πολυ κολλητικη) περιπου στο 40%, και μετα να τα αφησω στην ησυχια τους να δω πως θα πανε!

συμφωνειτε? εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Υ.Γ. το νερο βρωμαει απιστευτα ενω δεν υπαρχει τιποτα νεκρο μεσα, και αλλαξα και νερο πριν 4 ωρες! βρωμαγε απο πριν αλλα μετα την αλλαγη νερου δεν μυριζε σχεδον καθολου. τωρα βρωμαει παλι σαν.. χαλασμενο αυγο! λέτε ναναι σχετικο? αλλα οι παραμετροι νερου ειναι καλοι!


αμμωνια μηδεν, και γενικα οι παραμετροι νερου κομπλε, θερμοκρασια δεν ξερω δυστυχως θα παω αυριο να παρω θερμομετρο!

αυτα! παρακαλω γνωμες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-12, 21:55
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Σκάλισε καλά τον βυθό σου με την σκούπα.. Η βρόμα είναι συνήθως από αναερόβια βακτήρια στο υπόστρωμα.

Απ ότι έχω διαβάσει το dropsy δεν είναι κολητικό..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-12, 22:06
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

αληθεια? μακαρι να μην ειναι κολλητικο! το διαβασα εδω
http://www.goldfish.gr/main/deseases.php
και ελεγε "Η Υδρωπικία είναι μια σοβαρή, μεταδοτική ασθένεια και συνήθως είναι μοιραία.
Πρόκειται για μια βακτηριδιακή μόλυνση..." κτλ.
χαιρομαι που μου λες το αντιθετο!

αρα αυριο να κανω με σκουπα βυθου καλα το χαλίκι, ε? δν μ λες, να αλλαξω και νερο για σιγουρια ή θα κανει κακο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-12, 22:31
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

ειχα και εγω ενα μολλυ με dropsy...
το απομονωσα και ευτυχως δεν ειχα αλλο περιστατικο...
φυσικα δεν αντεξε και ψοφησε.
τωρα αν ειναι κολλητικο δεν ξερω...αν το αφηνα και αλλο μεσα, πιθανον να κολλουσαν και τα υπολοιπα ψαρια...
η φοτο με το ψαρι


Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-12, 22:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το dropsy δεν είναι ασθένεια, είναι σύμπτωμα και αυτό που το έχει προκαλέσει μπορεί κάλλιστα να είναι μεταδοτικό. Καλά έκανες και το απομόνωσες.

Συμπλήρωσε τη φόρμα των ασθενειών μήπως κάτι σου έχει ξεφύγει, γιατί συνήθως είναι αποτέλεσμα κακών συνθηκών.

Η πιθανότητα να σωθεί είναι πολύ μικρή, προτείνονται διάφορες θεραπείες, αλλά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-12, 06:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, το dropsy μπορει να εχει προκληθει απο χιλιους δυο λογους, που αλλοι ειναι κολλητικοι κι αλλοι οχι.
Τις περισσοτερες φορες οφειλεται σε κακες συνθηκες, οποτε σε αυτες τις περιπτωσεις φυσικα δεν εχουμε να κανουμε με κατι κολλητικο αλλα οπως και να εχει πρεπει να διορθωθει οτιδηποτε ειναι λαθος.
Στην περιπτωση σου βεβαια δε γνωριζω τι μπορει να συμβαινει, και με προβληματιζει αυτο πολυ λες γα τη μυρωδια.
Εντονη μυρωδια (σα βοθρος) εχει ενα ενυδρειο οταν το στρωνουμε με αμωνια στη φαση που εχει ανεβασει πολλα νιτρωδη, αλλα αφ ενος μας λες πως οι μετρησεις σου ειναι καλες και αφ εταιρου ακομα κι α υποθεταμε πως τα τεστ σου εχουν καποιο προβλημα, αν ζουσαν σε τοσο τοξικο περιβαλλον δε θα την παλευε ο γονος.
ΙΣΩΣ να εχει σχεση με αυτο που ειπε ο Kotsos σχετικα με το βυθο, και που ΙΣΩΣ συνεπαγεται με καποια δραστηριοτητα ΙΣΩΣ παθογονων βακτηριων που προκαλουν μολυνσεις, ομως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ειμαι αντιθετος με το σκαλισμα του βυθου, και γενικα με το πολυ πειραγμα του (υπαρχουν πολλες σχετικες αποψεις, και δεν μπορουμε να πουμε τελικα ποιες ειναι σωστοτερες μια και ολες εχουν τα πλεονεκτηματα τους και τα μειονεκτηματα τους. εγω προτιμω παντως αυτη την εργασια να την κανουν με φυσικο τροπο τα σαλιγκαρακια).
Αν θες κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου για να δουμε ΜΗΠΩΣ θα ηταν λογικο να γινοταν μια προληπτικη απολυμανση (πχ με esha2000 η κατι αναλογο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04136 seconds with 14 queries