Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-12, 18:29
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Βοήθεια

Είμαι καινούρια στην σελίδα. Προσπαθώ εδώ και ώρα να κάνω καινούριο post και δεν μπορώ. Χρειάζομαι βοήθεια με το ψαράκι μου.

Έχω εδώ και αρκετό καιρό ένα χρυσόψαρο. Χθες το βράδυ το είδα να είναι στον πάτο, να χάνει την ισορροπία του. ΤΟυ έχω αλλάξει το νερό με εκείνο της βρύσης. Εκείνο έβαζα πάντα. Σήμερα το ψαράκι μου έχει καμπυλώσει και συνεχίζει να μην κολυμπάει αλλά δεν έχει πεθάνει. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Τι μπορώ να κάνω? πως να το βοηθήσω.



Φιλικά, Σύλβια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-12, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Froutaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι καινούρια στην σελίδα. Προσπαθώ εδώ και ώρα να κάνω καινούριο post και δεν μπορώ. Χρειάζομαι βοήθεια με το ψαράκι μου.

Έχω εδώ και αρκετό καιρό ένα χρυσόψαρο. Χθες το βράδυ το είδα να είναι στον πάτο, να χάνει την ισορροπία του. ΤΟυ έχω αλλάξει το νερό με εκείνο της βρύσης. Εκείνο έβαζα πάντα. Σήμερα το ψαράκι μου έχει καμπυλώσει και συνεχίζει να μην κολυμπάει αλλά δεν έχει πεθάνει. Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Τι μπορώ να κάνω? πως να το βοηθήσω.



Φιλικά, Σύλβια
Καποιες ερωτησεις που μπορει να βοηθησουν στην διαγνωση:
1. Ποσο καιρο το εχεις το ψαρι?
2. Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?
3. Φιλτρο εχει?
4. Θερμοκρασια του νερου?
5. Καθε ποτε αλλαζεις νερο και σε τι ποσοστο?
6. Βαζεις αντιχλωριο?
7. Το νεο νερο που βαζεις εχει ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου?
8. Ποσο ταιζεις και ποσες φορες την ημερα?
9. Τι ταιζεις?
10. Καθε ποτε και πως κανεις συντηρηση/καθαρισμο του φιλτρου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-12, 22:38
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Angry :(

1. To έχω περίπου 3 χρόνια και έχει μεγαλώσει αρκετά.
2. 1 χ 1 είναι οι διάσταση
3. Ναί έχει Φιλτρο
4. 24 βάθμοί η Θερμοκρασια
5. Δεν αλλάζω συχνά το νερό. Χθες το άλλαξα όλο γιατί νόμιζα αυτό φταίει
6. ¨΄Οχι δεν βάζω αντιχλωριο?
7. Όχι το νεο νερο που βαζω δεν εχει ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου?
8. Η φορά την ημέρα κάθε πρωί. Απο χθες όμως δεν το έχω ταϊσει. Νόμιζα θα είναι καλύτερα.
9. Τρώει Gold Flakes της εταιρείας Dajana
10. Όχι πολυ συχνά όσο αφορά την συντηρηση/καθαρισμο του φιλτρου?

Το ψάρι δεν αντιδράει σχεδόν καθόλου Νομίζω πεθαίνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-12, 23:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει παθει βασικα θερμικο σοκ.
Μη κανεις τιποτα, αστο ήσυχο χωρις φωτα αναμενα και φασαρια γυρω, παρα μονο προσευχη να το ξεπερασει.

Τα μεγαλα λαθη ηταν στο 5 και στο 7
Τα ψαρια απαιτουν βασικα, σταθεροτητα στις παραμετρους του νερου pH GH και θερμοκρασια.
Η ολικη (100%) αλλαγη νερου πρεπει να γινεται με τεραστια προσοχη με προετοιμασμενο νερο σε ακριβως ιδιες παραμετρους.
Γιαυτο και καλυτερα ειναι να γινεται ποσοστιαια αλλαγη, πχ 30% πιο συχνα (πχ καθε 7-15 μερες, αναλογα τα λιτρα και την ιχθυοφορτωση) και οχι μια φορα σε αραια διαστηματα και ολικη.
Ακομα και ο ενας βαθμος διαφορας θερμοκρασια οταν γινει ακαραια (και οχι σταδιακα πχ σε μιση-μια ωρα) μπορει να θεωρηθει αιτια θανατου.

Αλλα λαθη ειναι (στο 6) οτι μπηκε νερο με χλωριο που καιει τα βραγχια και σκοτωνει μερος της βιολογιας του φιλτρου (οπως και η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας και pH μπορει να σκοτωσει κι αυτη).


Αλλες παρατηρησεις και προτασεις για περαιτερω.
Το 3 ειναι θετικο
Το 4 πολυ καλο (πως την κρατας τοσο χαμηλα με τοση ζεστη?)
Στο 8 καλο οτι δεν ταισες και δεν επιβαρυνες το νερο. Υπο κανονικες συνθηκες ομως, θα επρεπε να ταιζεις σε πιο ζεστες εποχες περισσοτερες φορες.
Η μια τροφη δεν ειναι θετικο. Χρειαζονται 2-3 διαφορετικες για ποικιλια εκ των οποιων η μια ειδικη για χρυσοψαρα και οι αλλες για φυτοφαγα ψαρια οπως πχ η σπιρουλινα αλλα και τροφες και για τροπικα κοινωνικα ενυδρεια (αλλα και αλλες αν θελουμε πραγματικη ποικιλια - δεν ειναι επι του παροντος απολυτως απαραιτητο και θελει αναλυση, πχ στα κρυα θελει λιγοτερο ταισμα).
Οι τροφες δεν πρεπει να διατηρουνται πανω απο 3-4 μηνες μετα το ανοιγμα αφου μετα χανονται οι βιταμινες και η τροφη γινεται αχυρο χωρις καμια προσφορα στο ψαρι αφου χωρις βιταμινες δεν μεταβολιζονται οι θρεπτικες ουσιες (οπως και χωρις φως καποιες βιταμινες δεν "δουλευουν")
Επισης πρεπει βασικα να ειναι εντος ημερομηνιας ληξης για τον ιδιο λογο (βιταμινες).
Το 9 ... γκουχου γκουχου. Δοκιμασε ocean nutrition στην επομενη αγορα.
Το 10 απο τη μια καλο (δεν χαλαγες τη βιολογια που ζει στα υλικα του φιλτρου κεραμικα υλικα σφουγγαρια κλπ) , απο την αλλη αφηνες τα οργανικα να αυξανονται (σκουπιδι δλδ) και να εμποδιζουν τη λειτουργια της βιολογιας. Θελει μια συντηρηση ακομα κι αν δεν πεφτει η ροη απο το βουλωμα με σκουπιδια μια φορα τους 3-6 μηνες, να καθαριζεις δλδ τα υλικα ελαφρα σε νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο, να φυεγουν τα πολλα ορατα σκουπιδια

Το 2 δεν το καταλαβα. 1 χ 1 τι? μετρα?
Υψος? μηκος? πλατος?
Οι διαστασεις ενυδρειου δινωνται συνηθως σε μηκος χ πλατος χ υψος σε εκατοστα πχ 100 χ 40 χ 50
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-12, 23:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θερμικο σοκ δυσκολα διοτι απο οτι καταλαβα αλλαξε το νερο αφου ειχε δει ΗΔΗ το ψαρι να μην ειναι στα καλα του.
Επισης αν κραταει την θερμοκρασια ενυδρειου στους 24,το νερο αλλαγης βρυσης ειναι εκει κοντα στους 24-26 αυτη την εποχη,οποτε ενα χρυσοψαρο να παθει τετοια πλακα λογο αυτου παλι εξαιρετικα δυσκολο το θεωρω.
Οσο για την αλλαγη νερου χωρις αντιχλωριο ειναι μεν "μη σωστο" αλλα δεν δημιουργουσε τοσο ακαριαιο προβλημα στο ψαρι,θα επερνε πολυ καιρο να δειξει το ψαρι καποιο προβλημα απο το χλωριο.

Βασικα καλυτερα να συμπληρωσει μια φορμα ασθενειων μπας και βρουμε καμια λυση... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-12, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα τα επιχειρηματα σου
Μαλλον κατι ειχε απο πριν που το κουβαλαγε σιγα σιγα.
-------------------------
Στο νερο που δεν εχει γινει πολυ καιρο αλλαγη παντως, (ακομα και για βρυσης οταν μιλαμε) παιζει να εχει αλλαξει κατα πολυ και το pH και GH .
Δεν το ανεφερα γιατι θεωρησα πιο στανταρ την αλλαγη θερμοκρασιας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-06-12 στις 00:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-12, 11:02
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή :(

Καλημέρα σας!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ

Το ψάρι το έχω εδώ κι 7 χρόνια σήμερα που το ξανασκέφτηκα. Του συμπεριφέρομαι το ίδιο τόσο καιρό. Όσα ψάρια κι αν πήρα πέθαιναν κι έμενε αυτό. Δεν ξέρω τι να πω


Σύλβια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-12, 11:04
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Λυπαμαι για το ψαρακι σου Συλβια.
Αν θελεις να συνεχισεις το χομπυ,σε αυτο εδω το φορουμ μπορεις να κανεις μια νεα αρχη με σωστες βασεις!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-12, 11:06
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Exclamation Εκνευριστικό

Επίσης απλά να σας αναφέρω πως στα pet shop κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει σε μια ερώτηση για τα ψαράκια. Πολύ εκνευριστικό αυτό. Επίσης όταν ρώτησα μήπως είναι το φαγητό που φταίει για να το αλλάξω κ.λ.π λίγο έμεινε ν με βγάλει τρελή. Κρίμα, πίστεψα πως θα το μεγάλωνα κι άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-12, 11:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ατυχιες στο χομπυ συμβαινουν,αν εχεις ομως θεληση να μαθεις καλυτερα τα μυστικα μπορεις να κρατας τα ψαρακια σου σε καλη κατασταση και να το ευχαριστιεσαι και εσυ μαζι με αυτα.
Οσο για τα πετ και το προσωπικο τους,σπανια ειναι καταρτισμενοι και εχουν γνωσεις επι του αντικειμενου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-12, 11:13
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή .

Dimis σε ευχαριστώ !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-12, 11:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια τελευταια ερωτηση.
Το ενυδρειο σου τι μεγεθος εχει?
Μηκος,πλατος,υψος για να μας λυθει και η απορια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-12, 11:19
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις είναι 60cm μήκος, 40cm ύψος και 30cm πλάτος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-12, 11:24
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια χαρα ενυδρειο για να κανεις μια νεα αρχη!

Οταν θελεις να κανεις ενα νεο ξεκινημα μην διστασεις να ρωτησεις οτιδηποτε θελεις...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-12, 12:10
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ΟΚ. Ευχαριστώ! Μόλις είμαι έτοιμη να αγοράσω άλλα ψαράκια θα σας συμβουλευτώ σίγουρα .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-12, 12:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Froutaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ. Ευχαριστώ! Μόλις είμαι έτοιμη να αγοράσω άλλα ψαράκια θα σας συμβουλευτώ σίγουρα .
Καλύτερα πριν!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-12, 12:50
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλύτερα πριν ??????????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-12, 12:52
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ο φιλος exelix θελει να πει να συμβουλευτεις με καποια ερωτηματα πριν την αγορα των καινουργιων σου ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-12, 12:57
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

αααα μάλιστα! Αυτό θα κάνω. Τώρα που σας βρήκα . . .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-12, 12:58
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

καλη συνεχεια λοιπον....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-12, 14:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Froutaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης απλά να σας αναφέρω πως στα pet shop κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει σε μια ερώτηση για τα ψαράκια. Πολύ εκνευριστικό αυτό. Επίσης όταν ρώτησα μήπως είναι το φαγητό που φταίει για να το αλλάξω κ.λ.π λίγο έμεινε ν με βγάλει τρελή. Κρίμα, πίστεψα πως θα το μεγάλωνα κι άλλο
Κριμα.
Παντως, παρολο που δεν εφτασε το προσδοκιμο ζωης που μπορει ενα χρυσοψαρο (20-30-40 χρονια), συγκριτικα με τη συντριπτικη πλειοψηφια των χρυσοψαρων που πωλουνται, εζησε παρα πολυ (7 χρονια ειναι πολυ μπροστα στο ... "μερικες μερες ή εβδομαδες" που ζουν τα περισσοτερα αμοιρα ψαρακια).
Εγω θα σου πω ενα μπραβο, και πως αξιζει να συνεχισεις με ενα νεο χρυσοψαρο το πολυ δυο ψαρακια στο ενυδρειο αυτο.
Επελεξε fancy χρυσοψαρο που γινεται πιο μικρο απο τα κοινα (common), κομητες (comet) και shubunkin, και χωραει πιο ανετα οταν μεγαλωσει στο ενυδρειο αυτο.
http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfis...cated_goldfish

Μην εκνευριζεσαι με τα πετσοπ αλλα και τα φορουμ.
Δεν υπαρχει μια μονο απαντηση για καθε ερωτηση.
Εκτος οτι καποιος γνωστης του αντικειμενου για να απαντησει, πρεπει να ξερει το ενυδρειο καλα, δεν σημαινει οτι η απαντηση του θα ειναι και η μονη σωστη λυση αφου μια μεθοδος μπορει να πετυχει ή να αποτυχει σε ενα ενυδρειο, γιατι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και με χιλιαδες παραγοντες να το επηρεαζουν (οπως ενα απο τα πολλα ειναι και η σωστη διατροφη).

Αν εσυ, που εισαι ο ιδιοκτητης του ενυδρειου, γινεις και ο γνωστης (ενυδρειακων θεματων), ετσι αποκλειεις τον καθε μεσαζοντα, και το μονο που κανεις ειναι να μαζευεις αποψεις και ιδεες απο του αλλους, να τις φιλτραρεις και να επιλεγεις να δοκιμασεις οτι σου φαινεται πιο σωστο και καλο για το ενυδρειο σου.
Αυτο ειναι και το μυστικο πιστευω, για την επιτυχη διατηρηση ενος ενυδρειου απο καποιο χομπιστα.
Λιγη μελετη στον ελευθερο χρονο σου, στα υπομνηματα (sticky) της καθε κατηγοριας, θα σου λυσει πολλες αποριες και θα σου δωσει μια καλη κατευθυνση για αποφυγη σοβαρων τουλαχιστον λαθων.
Το ενυδρειο με χρυσοψαρα, οταν γινεται σωστα, ειναι απο τα πιο ευκολα, οικονομικα, και ομορφα χομπι, που ασχολουνται με τη συμβιωση ανθρωπου και ζωου.
Τα χρυσοψαρα δε, απο τα πιο ομορφα και φιλικα ψαρακια προς τον ανθρωπο.

Καλη συνεχεια και περιμενουμε νεα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-12, 16:33
Froutaki Ο χρήστης Froutaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2012
Περιοχή: Ellada
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Delta Eυχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μου ανέφερες.Έχω δει την λίστα με τα ψαράκια που μου έχεις στείλει και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά ποιο ψαράκι είχα. Τοοοοσοοο άσχετη είμαι ! Χμ! Έχεις δίκαιο σε όσα έχεις αναφέρει απλά δεν το είχα σκεφτεί!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με Co2. stratosss Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 22-04-10 10:59
Βοήθεια!!!!! Nikos! Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 13-11-08 20:39
Βοήθεια για Koi!!! maria12 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-03-08 12:41
Βοήθεια vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-03-07 16:07
βοήθεια για ΚΗ roti Malawi 3 22-12-06 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07270 seconds with 15 queries