Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-09-11, 22:00
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ένταξη τα λέτε ο καθένας αλλα όταν εχεις την λίμνη και μπαίνεις μέσα γιατί βούλωσε το φίλτρο γιατί έπεσε η γλάστρα και ποσα αλλα ακομα δεν θα εχεις και ένα φίδι έστω και αν δεν κινδυνεύει η ζωή σου και μονο να σκέφτεσαι μήπως το πιάσω κατά λάθος όταν θέλω να βγάλω ένα νούφαρο ευχάριστο εγώ δεν θα πάρο
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-09-11, 22:40
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Οταν φτιαχνουμε μια τεχνιτη λιμνη, η οποια βρισκεται συνηθως σε αυλες και ακομη πιο συνηθως ανηκει σε χομπιστες οι οποιοι βρισκονται εκτος μεγαλων πολεων, να ειναι/ειμαστε προετοιμασμενοι, για το οτιδηποτε! Επισης..φοβαται ο Γιαννης το θεριο... Βεβαια απο φοβο "ισως" σε δαγκωσει, αλλα και σιγα το τραυμα! Δηλαδη αν φοβασαι μη σε δαγκωσει ενα αδεσποτο, που ειναι και πιο επιπονο και πιο πιθανο και πιο..ιοβολο αν τυχη, τι πρεπει να κανεις αν ενα αμοιρο σκυλακι διαβει τη πορτα σου?!?! Ειπαμε: ιοβολα φιδια, σπανιος πλησιαζουν τον ανθρωπο! Συνηθως ειναι φιδια "ακακα" τα οποια εχουν κατα καποιο τροπο "συνιθισει" τη παρουσια μας και τη "κανουν" τις περισσοτερες φορες πιο γρηγορα απ'οτι φανταζεσαι μολις μας δουν! φαντασου πως οι..γατες τα κυνηγουν με αποτελεσμα να τα διωχνουν ή σκοτωνουν! Εγω που εχω 4 στην αυλη..δε εχω ουτε μυγες! Φαντασου..: γατες vs φιδια 4-0! αρα?! μην αντιδραμε στερεοτυπικα επιτελους!! τωρα αν καποιος δει καμοια κομπρα..! τοτε..
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-09-11, 01:23
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ρειξε θειαφι στην περιφραξη και βαλε γκαζον αν σε περνει
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-09-11, 22:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συμφωνα με το λινκ που εβαλε ο Ηλιας σε προηγουμενο ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, το θειάφι δεν διώχνει τα φίδια. http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle
το θειαφι δεν κανει τιποτα...ενω το γκαζον αν διατηρειται βρεγμενο γινεται πολος ελξης το καλοκαιρι..
πολυ καλογραμμενα αρθρα εχει η σελιδα....διαβασα αρκετα πολυ ευχαριστα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-09-11, 22:31
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν...
Ναι υπάρχουν άνθρωποι που θα έβλεπαν φίδι στην αυλή τους όπου παίζουν τα παιδιά τους και δε θα το σκότωναν αλλά θα το απομάκρυναν. Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ. Το φιδάκι ηταν οχιά και όχι μόνο δε γύρισε να με δαγκώσει αλλά προσπαθούσε να ξεφύγει από εμένα και το ξύλο που είχα για να το βγάλω από την αυλή. Πιστέψτε με δε δυσκολεύτηκα καθόλου!

Ναι υπάρχουν άνθρωποι που δε θα σκότωναν ενστικτωδώς ένα φίδι. Και δε θα το έκαναν όχι λογω οικολογικής συνείδησης αλλά λόγω ηθικής...

Ναι υπάρχουν τρόποι να κρατήσεις τα φίδια μακριά... Με τρεις γάτες δε βλέπουμε ούτε σαύρα σε 4 στρέμματα αυλής!

Και τέλος... στην Ελλάδα ζούμε... όχι στην Αφρική... σιγα τα δηλητηριώδη φιδια που έχουμε...

Και μια απορία: Αν βλέπατε μια αλεπού στην αυλή σας, ή στο χωράφι σας και παραδίπλα ήταν τα παιδιά σας, τί θα κάνατε;;; Θα παίρνατε το δίκανο και θα την πυροβολούσατε;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-09-11, 23:46
Το avatar του χρήστη GIORGOSKARA
GIORGOSKARA Ο χρήστης GIORGOSKARA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

παιδια και εγω εχω ενα φιδακι στη λιμνη μου γυρω στους 30 ποντους,μαλλον νεροφιδο ειναι,
το οποιο εχει στη λιμνη κανα 2μηνο μπορει και παραπανω, το ειδα μονο 2 φορες,ουτε φωτο προλαβα να το βγαλω, απο το φοβο του κρυβοταν.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-09-11, 01:37
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Εγω εχω μεγαλοσι σε δασοδες χωριο και περασα τα πεδικαμου χρονια εκι, τα αγρια ζωα που υπιρχαν ειταν απιστεφτα πολλα, με τα φιδια πεζαμε καθιμερινα με τα αλα παιδια και ποτε δεν δαγγοσε κανεναν μονο φιμες ακουγαμε, και ολι ειχαν εναν ακιριχτο πολεμο, η μεγαλιτερι με τα ζωα αυτα, (και οχι μονο).Σιμερα δεν ειπαρχη αυτι η αγρια ζωη που ειταν τοτε,ειναι σαν να βαδιζουμε προς των αφανισμο, ειναι κατι που το βλεπο καθε φορα που επισκεπτομε αυτο το μερος.Δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο αλο πια,δεν μας περνι πλεον,πρεπι να προστατεβουμε τα αγρια ζωα σε αυτο το σιμιο βρισκομαστε δεν μας περνι για κατι αλλο, κανουμε των παραδισο κολασι.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-09-11, 07:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω μεγαλοσι σε δασοδες χωριο και περασα τα πεδικαμου χρονια εκι, τα αγρια ζωα που υπιρχαν ειταν απιστεφτα πολλα, με τα φιδια πεζαμε καθιμερινα με τα αλα παιδια και ποτε δεν δαγγοσε κανεναν μονο φιμες ακουγαμε, και ολι ειχαν εναν ακιριχτο πολεμο, η μεγαλιτερι με τα ζωα αυτα, (και οχι μονο).Σιμερα δεν ειπαρχη αυτι η αγρια ζωη που ειταν τοτε,ειναι σαν να βαδιζουμε προς των αφανισμο, ειναι κατι που το βλεπο καθε φορα που επισκεπτομε αυτο το μερος.Δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο αλο πια,δεν μας περνι πλεον,πρεπι να προστατεβουμε τα αγρια ζωα σε αυτο το σιμιο βρισκομαστε δεν μας περνι για κατι αλλο, κανουμε των παραδισο κολασι.
Kώστα μου, η παρέμαβαση μου παίρνει ξανά συμβουλευτικό χαρακτήρα. Συμφωνώ στο κάθε σου γράμμα που έχεις σημειώσει.

Προσωπικά, πριν 4-5 χρόνια, είχα (σχεδόν) την ίδια άποψη με τα παιδιά που δεν ανέχονται ύπαρξη φιδιού ζωντανού, ανάμεσα ή στο κοντινό τους περιβάλλον. Τους καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά σήμερα, ενημερωμένος πια για την οικολογία γενικότερα, έχω φτάσει σε σημείο να βρίσκω στην αυλή μου χαμελαίωντες, πολλά είδη βατράχων, πολλά είδη μεγάλων και μικρών σαυρών, ακόμα και φίδι (μη δηλητηριώδη). Το έχω συναντήσει στο πρόσφατο παρελθόν και ειλικρινά δεν έκανα καν τον κόπο να το διώξω. Την τελευταία φορά μάλιστα που συνάντησα στην αυλή μου ένα μεγάλο dolichophis jugularis (ακίνδυνο λεγόμενο από τους κύπριους θερκό ή περβολάρης) μαζί μου ήταν και ο μεγαλύτερος μου γιος, ο οποίος το αντιμετώπισε (προς μεγάλη μου χαρά) κι εκείνος πολύ ψύχραιμα με μεγάλη περιέργια. Του εξήγησα ότι στα παλαιότερα χρόνια το συγκεκριμένο είδος το εξημέρωναν στα περιβόλια οι παπούδες μας για να κυνηγάει άλλα επικίνδυνα φίδια, αρουραίους, ποντίκια κ.α.

Τώρα στο θέμα μας. Για να φτιάξει κάποιος μια λίμνη, χρειάζεται αρκετό χώρο σε μια αυλή, άρα οι πιο πολλές πιθανότητες να το δοκιμάσει κάποιος είναι να κατοικεί είτε στην περιφέρεια μιας πόλης, είτε σε ένα χωριό. Δυστυχώς όμως, οι εν λόγω περιοχές εντάσσονται τις περισσότερες φορές σε ανοικτούς βιότοπους με άγρια ζωή. Αν παραδείγματος χάρην δημιουργήσω ένα τεχνητό υγρό βιότοπο κοντά σε ένα άγριο, είναι πέραν από σίγουρο ότι θα "μαζέψω" κάποια από τα είδη της περιοχής. Αν κάνω επιλεκτική "καταστροφή" κάποιων ειδών που δεν ανέχομαι, τότε κάποια άλλα θα εκμεταλλευτούν το κενό. Συνήθως, αυτά τα άλλα δεν είναι προς ώφελος της υπόλοιπης ζωής. π.χ. αρουραίοι και ποντίκια...

Όπως και να' χει, εδώ δεν είναι χώρος όπου θα μετραπείσει κάποιον προς το θέμα αυτό. Πρέπει βασικά να εξοικιωθείς με την ιδέα και να διαβάσεις αρκετά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-10-11, 22:53
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί βρε το σκότωσες; Τα νερόφιδα είναι ακίνδυνα.
Δες τη δικιά μου εμπειρία και τις ενέργειες που έκανα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17769
παρεπιπτοντως η λιμνη σου ειναι πανεμορφηηηηηηηη! ο εξω χωρος ειναι πολυ αρμονικος!!!!
οσο για το φιδι ειναι κατι που δε το θελω ουτε εγω και αυτο γιατι στα μεροι μου εχουμε πολλα ειδη απο νεροφιδα μεχρι οχιες και σαπιτες οπως και δεδρογαλιες και σαιτες που ειναι ακινδυνες απλα σε περνουν στο κυνηγητο για αυτο καθε χρονο βαζω θειαφι γυρο απο το οικοπεδο και γυρο απο τη λιμνη! ως τωρα δεν ειδα κανεα φιδι εκτος απο μια οχια που καμια σχεση με το νερο της λιμνης.
και τωρα μια ιστορια οταν ημουν μικρος στο κελαρι του σπιτιου μου που εχει να το ανοιξουμε πολλα χρονια ειχε ενα φιδι περιπου 2 μετρα και χοντρο. αυτο εβγαινε παντα για να παει στη στερνα να ξεδιπσασει! η στερνα αυτη εχει παντα νερο για να κατεβενουν τα πουλια να κανουν μπανιο. κανεις μας δε το εχει δει απο την οικογενια μου μονο η γειτονισα! ελεγε τη γιαγια μου: μαρια ενα φιδι φγενει απο το κελαρι και παει στο νερο πολυ συχνα! μια μερα απογευμα ηταν ενα μεγαλο φιδι απλομενω στο πλατισκαλο του σπιτιου μου κοντα στα ποδια της γιαγιας μου φωναξε τοτε η γιαγια μου ελατε να δειτε!!!! βλεπουμε τοτε ενα φιδι που μας ηρθε ολους μας να το αγκαλιασουμε!!!! ηταν τοσο ηρεμο που αυτο το ενιωθες και το βλεπες στα ματια του!!! ακομα και τωρα που σας γραφω σαν να το βλεπω!! μια στηγμη σηκωνει το κεφαλι του μας βλεπει ολους εναν εναν και μετα ξεψυχα!!! εκλαψα πολυ οπως και η γιαγια μου δακρυσε!!! κλαψαμε για ενα ζωο που δε ξεραμε οτι υπαρχει, για ενα ζωο που το θεορουσαμε μυθο οτι μπορει να υπαρχει στο κελαρι μας και οτι μονο η γειτονισα το εχει δει στα τοσα χρονια! αλλος ειπε οτι ηταν ο φυλακας του σπιτιου μας αλλος οτι εχει θησαυρο στο κελαρι γιατι τα φιδια τους αρεσουν τα μεταλα! τι να πω;;;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-10-11, 11:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για θησαυρούς και μέταλλα αλλά φύλακας ήταν σίγουρα! Δεν θα άφηνε ποντίκι για ποντίκι και θα είχατε ένα καθαρό κελάρι!

Το ότι σας κοίταξε όλους πριν πεθάνει ... έτσι έκανε κι ένα φίδι μπροστά στο σπίτι μου που το πάτησε αυτοκίνητο.
Το είδαμε με το γιο μου και τρέξαμε να το πάμε στην άκρη, εκεί αφού τριγύρισε τρελαμένο από τον πόνο για λίγα λεπτά μετά απότομα ησύχασε, σήκωσε ελαφρά το κεφάλι του, και κάνοντας ένα γύρο "κοίταξε" ολόγυρα ... μετά κατέβασε το κεφάλι και ... ήταν νεκρό.
Το θάψαμε σε μέρος που να μπορούμε να βγάλουμε μετά από καιρό το σκελετό του για να τον κρατήσει ο γιός μου, που είναι λάτρης των φιδιών! Δεν νομίζω όμως να μπορέσουμε να κάνουμε το ... "παζλ" των σπονδύλων του!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-10-11, 16:33
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ποντικια δεν ειχαμε καθολου τοτε αλλα και τωρα! οι γατες τοτε ηταν οι αρχοντες του σπιτιου!!! και τωρα ο σκυλακος μου ειναι αυτος που εγινε αρχηγος ο χαζος δε μου αφησε ουτε μια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Στην Λιμνη Με Τα Koi ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-03-15 01:01
Λιμνη στην Πρεβεζα Γιαννης Μ5 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 24-08-10 10:17
καινουριο φιδι NIKOL ¶λλα ζώα 27 06-06-10 17:07
Τι φιδι ειναι αυτο???? POURITANOS ¶λλα ζώα 10 24-12-08 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05835 seconds with 16 queries