Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-10, 14:47
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Νέα "minimal λιμνούλα"

Γεια σας
Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τη δυνατότητα κατασκευής «λίμνης» σε χώρο έξω από την είσοδο πολυκατοικίας. Ο χώρος αυτός είναι διαστάσεων 6.5m x 3m x 0.5 m βάθος και είναι ήδη διαμορφωμένος από μπετόν. Κάτω από τον χώρο αυτό υπάρχει γκαράζ.
Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολύ σημαντικό, καθώς και η εύκολη συντήρηση. Αισθητικά θα το φανταζόμουν κάπως σαν τη “minimal λιμνούλα” του ronis (βλ. φωτογραφία), ίσως με λίγα φυτά και με σημαντικά μικρότερη ιχθυοφόρτηση.

Οι απορίες που έχω είναι αρκετές. Αρχικά θα ήθελα να μάθω για τις επιλογές που έχω σχετικά με την φίλτρανση. Αυτή μπορεί να τοποθετηθεί σε “διαμέρισμα” δίπλα από τη λίμνη ή κάτω από αυτή, στο γκαράζ.
  • Νομίζω ότι χρειάζομαι κάποιο μηχανικό-βιολογικό φίλτρο + UV;
  • Τι είδους φίλτρο θα μου προτείνατε;
  • Είναι καλύτερο να παίρνει νερό από υπερχείληση ή από τον βυθό;
  • Τι είδους κατασκεύη/τρόπο τοποθέτησης θα προτείνατε (δίπλα στη λίμνη – κάτω από αυτή;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  building.JPG
Εμφανίσεις:  373
Μέγεθος:  6,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ronis limni.jpg
Εμφανίσεις:  503
Μέγεθος:  55,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-10, 14:52
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Νομιζω πως το οτι απο κατω υπαρχει γκαραζ, σε σταματαει απο το οτιδηποτε και ετσι δεν μπορουμε να πουμε περισσοτερα.

Το εχεις ψαξει κατασκευαστικα?
Εχει ερθει καποιος αρμοδιος να σου δωσει φορτια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-10, 18:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Kαλησπέρα συνονόματε,

Όταν λες ότι το βάθος είναι 50εκ. τί εννοείς? Δεν μπορεί να δώσεις περισσότερο βάθος?
Επίσης, πόσα λίτρα λίμνη είσαι διαθετημένος να αφηερώσεις? Απλά τονίζω αυτόν τον παράγοντα, γιατί αναλόγως λίτρων θα κυμανθεί και η τιμή των φίλτρων που θα πρέπει να υποστηρίζεις.

Για την φίλτρανση, σε συνδυασμό με το μίνιμαλ που σκέφτεσαι, μπορεί να γίνει ανοικτού τύπου που να μπορεί να καλύψει εν πρώτοις μεγάλο βιολογικό και μηχανικό φορτίο και παράλληλα να μπορεί να κρυφτεί κάτω από ξύλινη ή άλλη κατασκευή, χωρίς να αποκλείεται η εύκολη πρόσβαση σε αυτά. Κανένα πιεστικό φίλτρο δεν μπορεί να καλύψει απόλυτα λίμνες άνω των 6000 λίτρων...

Υ.Γ.Αν και συνήθως οι πλάκες μπορούν να αντέξουν αρκετό βάρος, εντούτοις θα ήταν καλύτερα να ρωτούσες τον πολιτικό μηχανικό που είχε αναλάβει το έργο του κτιρίου αυτού. Εγώ δεν λέω πάντως ότι δεν γίνεται, γιατί όπως παρουσιάζεις το σχεδιάγραμμα, η κατασκευή σου θα βρίσκεται πάνω ή πολύ κοντά σε δοκούς και κολώνες του κτιρίου. Υπάρχουν πάμπολλα ανάλογα παραδείγματα εσσωτερικών λιμνών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-10, 21:23
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Η κατασκευή έχει γίνει έτσι ώστε να μπορεί να φέρει τα φορτία. Όπως και να έχει ο στατικός θα ερωτηθεί ξανά όταν θα υπάρχει το τελικό σχέδιο της λίμνης.
Το βάθος είναι δεδομένο. Στην κάτοψη φαίνεται και "δευτερεύον" χώρος με μικρότερο βάθος (μπλε σκούρο χρώμα), τον οποίο σκεφτόμουν να μη χρησιμοποιήσω καθόλου. Θα μπορούσε όμως να χρησιμοποιηθεί ως χώρος για φίλτρο μέχρι ένα σημείο, βάζοντας τοιχάκι στη διπλή διακεκομένη γραμμή και μέχρι, πχ την μονή διακεκομένη (όσο είναι απαραίτητο). Στο υπόλοιπο μπορεί να μπεί χώμα...
Τα λίτρα είναι 9.000-10.000. Τι προτείνετε λοιπόν για το φίλτρο; Ανοιχτου τύπου τι εννοούμε; Σαν αυτό; --> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Pondfilter.htm
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  katopsil.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  47,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-10, 21:38
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ναι κατι τετοιο χρειαζεσαι για φιλτρανση αλλα σε μεγαλητερη κλιμακα.


Παντως στην εισοδο πολυκατοικιας που ο καθε ενας εχει προσβαση (απο μικρα παιδια, μεχρι ο ντιλιβερας που φερνει πιτσες), εγω δεν θα εκανα κατι τετοιο...

Πολυ φοβαμαι πως δεν θα εχετε λιμνη σε λιγο καιρο, αλλα ενα μεγαλο τασακι απο γοπες τσιγαρων!!


Τι εχεις σκεφτει για να υπαρχει μια υποτυποδης περιφραξη, αλλα χωρις να κοβει και τη θεα?
Η πολυκατοικια ολοκληρη ειναι συμφωνη με αυτο το εργο? (να ψησω κι εγω το διαχειρηστη μου αν ειναι!)
Τα εξοδα της λιμνης (κατασκευης/συντηρησης) θα συνηπολογιζονται στα κοινοχρηστα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-10, 22:56
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να μπει ένα διακριτικό καγγελάκι ως περίφραξη. Επίσης η πολυκατοικία είναι... οικογενειακή, οπότε τα έχουμε βρει μεταξύ μας. Όπως και να έχει αυτά τα θέματα τα έχουμε ήδη σκεφτεί ή τα εξετάζουμε. Εκεί που χρειαζόμαστε βοήθεια είναι στα τεχνικά θέματα της λίμνης, όπου έχουμε μεσάνυχτα...
Υπενθυμίζω λοιπόν τα αρχικά μου ερωτήματα:
  • Νομίζω ότι χρειάζομαι κάποιο μηχανικό-βιολογικό φίλτρο + UV;
  • Τι είδους φίλτρο θα μου προτείνατε;
  • Είναι καλύτερο να παίρνει νερό από υπερχείληση ή από τον βυθό;
  • Τι είδους κατασκεύη/τρόπο τοποθέτησης θα προτείνατε (δίπλα στη λίμνη – κάτω από αυτή; )

Πχ, το ανοικτό φίλτρο που προτείνετε θα παίρνει νερό από υπερχείλιση; Τι είδους υλικά και σε τι διάταξη θα μπούνε μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-10, 23:10
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Πασο, το οτι η ποληκατοικια ειναι οικογενειακη ειναι μεγαλο αβανταζ!

Εγω θα σου πω την αποψη μου αλλα για πιο εξειδικευμενα περιμενε τον in the pond.


Γενικα πιανουν τα χερια σου για καποιες ιδιοκατασκευες?
Θα περιορισεις πολυ το κοστος και θα φερεις και καποια πραγματα στα μετρα σου αν δεν σε καληπτει κατι εργοστασιακο.

Αν η λιμνη δεν θα εχει και πολλα φυτα, τοτε μαλλον σιγουρα θα χρειαστεις μια μεγαλη UV.
Το φιλτρο εγω θα το εκανα στο σκουρο μπλε σημειο του σχεδιου, να συνορευει με τη λιμνη και να υπερχιληζει εκει.
Αν δεν θελεις να υπερχειλιζει (που εγω πιστευω ειναι και το πιο σωστο), μπορεις να χωρισεις φιλτρο-λιμνη με καποιο πλεγμα.
Μπορεις να συνδυασεις να τραβαει το φιλτρο και απο βυθο αλλα και απο επιφανεια με τη βοηθεια της βαρυτητας.
Φανταζομαι πως πας για χτισιμο και οχι για λιμνη με λαινερ, οποτε ο πατος και τα τοιχοματα θα ειναι ενισχυμενα με μπετοβεργες λογικα.

Επισης στο σχεδιο που εχεις, μου αρεσει πολυ μπροστα η ξυλινη ραμπα της εισοδου σου και θα ηταν μοναδικο θεαμα, μιας και η λιμνη φανταζομαι θα ειναι πιο ψηλα απο τη ραμπα, να εβαζες εστω ενα μικρο κομματι τζαμι και για πλαινο χαζεμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-10, 08:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Kώστα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βαρύτητα, αντλώντας νερό ακόμα και από το βαθύτερο σημείο.

Για τέτοια λίτρα (10,000) που προορίζεις τη δεξαμενούλα σου αγαπητέ φίλε, προσωπικά δεν θα συζητούσα καν το ενδεχόμενο μη ύπαρξης ενός συστήματος bottom drain. Για την περισυλλογή αντικειμένων που υπάρχουν στην επιφάνεια, μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις σκίμμερ επιφανείας με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Πάντως! Μια λίμνη με 50εκ. βάθος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να φιλοξενήσει nishikigoi (ΚΟΙ). Το βάθος του νερού δεν το χρειάζονται μονάχα για τον χειμώνα, αλλά αφού προσεγγίσουν το τελικό τους μέγεθος, το ύψος του ψαριού μπορεί να ξεπεράσει τα 40εκ. από μόνο του. Οπότε δεν τείθεται το θέμα αυτό από την αρχή. Χρυσόψαρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνετα και λόγω των πολλών λίτρων θα ευημερίσουν.

Για δεξαμένες άνω των 10,000 λίτρων, κανονικά θα' πρεπε να χρησιμοποιηθούν υπάρχοντα συστήματα φίλτρανσης, τα οποία είναι αποδεδειγμένο ότι δουλεύουν πολύ καλά, αλλά ταυτόχρονα κάνουν και ευκολότερο το έργο της καθαριότητας τους. ΤΟ ύψος είναι αυτό που απαγορεύει την χρήση τους, καθώς το χαμηλότερο που μπορεί να δουλέψει με την βαρύτητα είναι το eazypot κάπου στα 65εκ. Δεν θέλω να επεκταθώ στα φίλτρα τύπου βόρτεξ, γιατί εκεί το ύψος μπορεί να ξεπερνάει το ένα μέτρο.

Αυτό με φοβίζει αγαπητέ φίλε, η καθαριότητα του φίλτρου μιας μεγάλης σχετικά δεξαμένης, αλλά και η προτειθέμενη χρήση του χώρου των 30-40εκ. βάθους για το φίλτρο σου. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ, είναι μιά κατασκευή με 3 διαμερίσματα. Στο πρώτο να υπάρχει (σταθερή) βιολογία όπου θα μπορεί να χρησιμποιηθεί για βιολογικό, αλλά πρωτίστως καί για το μηχανικό σου φιλτράρισμα. Εκεί, θα κατακρατείται όλη η στεραιά ύλη. Στο επόμενο διαμέρισμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα σύστημα (moving bed) κινούμενης δηλαδή βιολογίας με την παροχή αέρα, όπου η άντληση του νερού θα γίνεται από τον πυθμένα του διαμερίσματος αυτού και η έξοδος με τη μέθοδο υπερχείλισης. Ίσως εδώ να είναι ο περισσότερος μου φόβος, λόγο του διαθέσημου ύψους. Στο τρίτο διαμέρισμα, θα υπάρχει η uv, η αντλία σου, βυθιζόμενη αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα εξωτερική.

Αν είσαι όμως έτοιμος να αφιερώσεις χώρο άνω από το επίπεδο της στάθμης του νερού, τότε μπορείς να δεις το θέμα της λίμνης του ¶ντρου με τον εξοπλισμό που έχει χρησιμοποιήσει. Έχω δει αρκετές φορές τη λίμνη του και πραγματικά δουλεύει. Κρύσταλλο λίμνη μέχρι τον πεντακάθαρο πυθμένα, έτσι που να είσαι σε θέση να παρακολουθείς τα ψάρια σου απρόσκοπτα. Εννοείται ότι το κόστος κατασκευής οποιουδήποτε φίλτρου DIY είναι συνήθως περισσότερο από το να αγοράσεις ένα έτοιμο της αγοράς. Το λέω αυτό σε σχέση πάντα με το έργο και το αποτέλεσμα που προσφέρει το καθένα, ευκολία συντήρησης, κόπος εφαρμογής, υλικά εφαρμογής.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  limni.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  27,1 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 18-11-10 στις 08:54
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-10, 00:41
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να συνδυασεις να τραβαει το φιλτρο και απο βυθο αλλα και απο επιφανεια με τη βοηθεια της βαρυτητας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Kώστα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βαρύτητα, αντλώντας νερό ακόμα και από το βαθύτερο σημείο.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι το κόστος κατασκευής οποιουδήποτε φίλτρου DIY είναι συνήθως περισσότερο από το να αγοράσεις ένα έτοιμο της αγοράς. Το λέω αυτό σε σχέση πάντα με το έργο και το αποτέλεσμα που προσφέρει το καθένα, ευκολία συντήρησης, κόπος εφαρμογής, υλικά εφαρμογής.
Δηλαδη αν ο φιλος θελει πχ 3 nexus τα οποια θα του κοστισουν τουλαχιστον 2.000 ε, περισσοτερα θα του κοστιζε ενα DIY χτιστο φιλτρο υπερχειλισης (σαν του σχεδιου σου)???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-10, 08:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν ο φιλος θελει πχ 3 nexus τα οποια θα του κοστισουν τουλαχιστον 2.000 ε, περισσοτερα θα του κοστιζε ενα DIY χτιστο φιλτρο υπερχειλισης (σαν του σχεδιου σου)???
Κώστα, όταν μιλάμε για νέξους, ανεβαίνουμε κατηγορία και λίτρα όσων αφορά τα φίλτρα γενικότερα. Εξάλλου για 10,000 λίτρα, από την στιγμή μάλιστα που ο φίλος εδώ δεν θα βάλει καθόλου nishikigoi, τότε ένα eazypod μπορεί να τον καλύψει άνετα και μάλιστα με πολύ μικρό απαιτούμενο χώρο και με πολύ μικρότερο κονδύλι. Οι τιμές που έχεις βάλει πιο πάνω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όταν μιλάμε για την συγκεκριμένη δεξαμένη. Επίσης αν θέλει, υπάρχει και η περίπτωση χρήσης πιεστικού φίλτρου. Προσωπικά αν το χρησιμοποιούσα αυτό όμως, θα είχα και πάλι και μια δεύτερη υποστήριξη, τουλάχιστον για το βιολογικό φιλτράρισμα.

Για να δουλέψει σωστά ένα οποιονδήποτε DIY φίλτρο ανοικτού τύπου χρειάζονται πάρα πολλά πράγματα να προβλεφτούν, όπως π.χ. ο τρόπος και ο χρόνος που θα απαιτείται να το καθαρίζουμε. Μιλάμε πάντα για λίμνη 10,000. Κώστα, τουλάχιστον στα διάφορα φόρουμ που βλέπω, μόνο οι σοβαρές κατασκευές DIY έχουν δουλέψει και αυτές έχουν στοιχίσει ένα σωρό λεφτά.

Είχα προσωπικά την πείρα να επεξεργαστώ και να διαχειριστώ πάρα πολλά φίλτρα όλα αυτά τα χρόνια. Έχω καταλίξει ότι ο χρόνος είναι πολύτιμος και όταν αυτός βρίσκεται, είναι καλύτερα να τον εκμεταλλεύεσαι όσο καλύτερα μπορείς. Η άποψη που επικρατεί διεθνώς στις μέρες μας, είναι καθαρή λίμνη με όσο λιγότερη μέριμνα από εμάς. Ο χρόνος των κατόχων ξεδεύεται κατά κύριον λόγον στα ίδια τα ψάρια και όχι στην καθαριότητα.

Προσωπικά με μια δεξαμένη 13,500 λίτρων ξοδεύω μόνο 10 λεπτά την εβδομάδα για την γενική καθαριότητα της λίμνης μου. Ούτε μάζεμα λάσπης, ούτε μαζεμένα φύλλα στον πυθμένα, ούτε νερό που μυρίζει και βεβαίως καθαρό νερό μέχρι και τον πυθμένα 1.20εκ. Πώς μπορείς Κώστα να το επιτύχεις αυτό χωρίς κόστος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-10, 10:46
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Έψαξα να βρω τι τρόπο φίλτρανσης έχει σχρησιμοποιήσει ο ¶ντρος, αλλά τα μόνα που βρήκα είναι οι φωτογραφίες που επισυνάπτω. Αυτά τα φίλτρα ενοείς;



Από αυτά που μου προτείνετε και διαβάζω κλίνω προς κάτι έτοιμο σαν φίλτρο και όχι σε DIY. Είναι σημαντικό να είναι ευκολοσυντήτητο, όπως λέει και ο Βασίλης. Οπότε, οι νέες μου απορίες είναι οι ακόλουθες:
  • Το bottom drain με προβληματίζει γιατί πρέπει να τρυπήσω το μπετό που έχει ήδη πέσει και να τρέχουν οι σωλήνες στο ταβάνι του υπογείου. Με ανησυχεί το αν θα γίνει σωστή στεγανοποίηση της τρύπας ή κάποια αστοχία στις σωληνώσεις, πράγμα που θα έχει σαν αποτέλεσμα να έχω λίμνη και στο υπόγειο. Οπότε υπάρχει εναλλακτική λύση αντί για bottom drain?
  • Σε σχέση με το eazypod, ένα φίλτρο πίεσης νομίζω ότι θα βόλευε καλύτερα γιατί μπορεί να τοποθετηθεί στο υπόγειο και να μην έχω καθόλου εξοπλισμό έξω. Είναι όμως αποτελεσματικό για την λίμνη αυτή (10,000 λίτρα, με λίγα χρυσόψαρα); Είναι εύκολη η συντήρησή του;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9338.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9566.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  48,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06903 seconds with 16 queries