Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-10, 12:57
astrahotbird Ο χρήστης astrahotbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΑΛΓΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ

ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ 1000ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΩΣ ΛΙΜΝΗ ΜΕ 5 ΚΟΙ .
ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΑΜΠΜΑ UV 10WATT ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΓΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΛΙΜΝΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟς

ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-10, 16:14
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrahotbird Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ 1000ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΩΣ ΛΙΜΝΗ ΜΕ 5 ΚΟΙ .
ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΑΜΠΜΑ UV 10WATT ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΓΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΛΙΜΝΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟς

ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ
Καλως ηρθες

Νικο δεν εχω μεγαλη εμπειρία στο θεμα λιμνης ακομα αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχεις υπερβολικα κοι για τα λιτρα σου .Η νομολογία μαλιστα λεει οτι ενα μεγαλο ΚΟΙ θελει 1000 λιτρα .Μάλλον ειναι ο κύριος λογος που εχεις αυτο το προβλημα .Τωρα την λαμπα uv ποτε την εβαλες ? Την αλλαξες ποτε απο τοτε ? Την καθαρισες καθολου?Μια καλη λυση ειναι να βαλεις και φυτα λιμνης αν δεν εχεις . Αν βρεις καποια αλλη πατεντα για να κανεις σκια στη λιμνη κατα τους καλοκαιρινoυς μηνες ακομα καλύτερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-10, 16:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.Γραφε σε παρακαλω με μικρα γραμματα, με τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις στην γλωσσα του internet.

Χωρις να ξερω κι εγω πολλα για τις λιμνες, εχω ομως μια απορια που θα ηθελα να μου λυσετε...στις λιμνες δεν ειναι ανεκτες ή ισως και επιθυμητες οι αλγες στα τοιχωματα και στον βυθο;
Η ερωτηση σου μου δινει την εντυπωση οτι θες το συντριβανι να λαμπει, σαν αυτα τα διακοσμητικα που βλεπουμε στο κεντρο των πολεων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-10, 22:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrahotbird Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ 1000ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΩΣ ΛΙΜΝΗ ΜΕ 5 ΚΟΙ .
ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΑΜΠΜΑ UV 10WATT ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΓΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΛΙΜΝΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟς
ΑΠΟ ΚΙΛΚΙΣ
Καλώς όρισες Νίκο και καλή διαμονή.

Μα αυτό που ζητάς φίλε Νίκο είναι λιγάκι παρατραβιγμένο. Αν το πρόβλημα εκτείνεται μόνο στα πλευρά και τον πυθμένα της λίμνης σου, τότε αυτό είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να ανησυχείς αυτήν την περίοδο. Αυτό που προσωπικά φοβίζει εμένα, είναι ότι κατά την καλοκαιρινή περίοδο, είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις τις ιδανικές θερμοκρασίες σε ξεξαμενούλα 1000 λίτρων με 5 Nishikigoi (KOI).
Έχεις κάποιο τρόπο οξυγόνωσης του νερού?
Οι μετρήσεις σου είναι καλές?
Πόσο είναι το βάθος της δεξαμενούλας σου?
3 χρόνια μετά, πόσο είναι το μέγεθος των ψαριών σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-10, 23:28
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

πως και πως περιμενω να πρασινισουν τα τοιχωματα της δικης μου
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-10, 14:47
astrahotbird Ο χρήστης astrahotbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση δεν εχω φυτα μεσα και η λαμπα δουλευει εδω κ
-------------------------
αι τρια χρονια την εχω αλλα εχει αλλαχτει δυο φορες την εχω καθαρισει την λιμνη αλλα μονο αν βγαλω τα ψαρια και την κανω με πιεστικο
-------------------------
καπως ετσι αλλα η παραμονη της αλγης να ξερεται οτι με τον καιρο δημιουργει λασπη και θολουρα
-------------------------
η λιμνη ειναι 55 ποντους ειχα 5 κοι περιπου 40 cm μου ειχαν ψοφισει ομως και τωρα εχω ξανα ενα και πεντε baby koi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrahotbird : 14-08-10 στις 14:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-10, 14:48
eg29 Ο χρήστης eg29 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: θεσ/νίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Εγώ σκέφτομαι να κάνω λιμνούλα για την άλγη και μόνο, λόγω οικονομικών !

Algae Biofuels

http://uwstudentweb.uwyo.edu/k/kparker7/termpaper.htm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-10, 14:52
astrahotbird Ο χρήστης astrahotbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

αν το νερο δεν λαμπει δεν θα μπορεις να ευχαριστηθεις τα ψαρακια σου

ευχαριστω

νικος
-------------------------
σωστο για την χρηση αυτη αλλα οχι πολυ ποσοτητα για τις λιιμνες μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrahotbird : 14-08-10 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-10, 15:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrahotbird Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση δεν εχω φυτα μεσα και η λαμπα δουλευει εδω κ
-------------------------
αι τρια χρονια την εχω αλλα εχει αλλαχτει δυο φορες την εχω καθαρισει την λιμνη αλλα μονο αν βγαλω τα ψαρια και την κανω με πιεστικο
-------------------------
καπως ετσι αλλα η παραμονη της αλγης να ξερεται οτι με τον καιρο δημιουργει λασπη και θολουρα
-------------------------
η λιμνη ειναι 55 ποντους ειχα 5 κοι περιπου 40 cm μου ειχαν ψοφισει ομως και τωρα εχω ξανα ενα και πεντε baby koi
Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω και πάλι, αλλά σε 5 χρόνια από τώρα, διατηρώντας αυτές ακριβώς τις συνθήκες, θα αναγκαστείς να αγοράσεις άλλα nishikigoi και πάλι πάμε απ' την αρχή...

Τα nishikigoi είναι ψάρια με ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αν δεν τους τις δώσεις, πολύ απλά σ' αφίσουν χρόνους και πάλι. Απαιτούν οξυγόνο, πράγμα που κάθε χρόνο έχουν περισσότερη ανάγκη. Λογικά, για να διατηρήσεις 5 nishikigoi χρειάζεσαι τουλάχιστον μια λίμνη 6000 λίτρων και πάλι κατ' οικονομίαν.

Προσωπικά εγώ βλέπω την ευημερία των ψαριών μου και μετά θα μετατρέψω τη λίμνη μου σε ένα διακοσμητικό κομμάτι του κήπου μου.

Από φίλτρανση τί έχεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-10, 22:16
astrahotbird Ο χρήστης astrahotbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Βασιλη τα κοι ειναι μια χαρα το ενα το ειχα απο μωρο και τωρα ειναι 20cm περιπου απο φιλτρο εχω ενα laguna με 4 σφουγγαρια και λαβα στον πατο του αντλια 2500λτ /ωρα και ανα συστημα αντιαλγης και παλι δεν αρκουν.Βεβαια η λιμνη εινα σηνεχως στον ηλιο και αυτο ειναι το ασχημο.

Ευχαριστω

Νικος
-------------------------
Επισης εχω δει κατασκευες στο utube φιλτρα αμμου τη γνωμη εχεις?

Φιλικα

Νικος απο πολυκαστρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrahotbird : 15-08-10 στις 22:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-08-10, 22:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από astrahotbird Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη τα κοι ειναι μια χαρα το ενα το ειχα απο μωρο και τωρα ειναι 20cm περιπου απο φιλτρο εχω ενα laguna με 4 σφουγγαρια και λαβα στον πατο του αντλια 2500λτ /ωρα και ανα συστημα αντιαλγης και παλι δεν αρκουν.Βεβαια η λιμνη εινα σηνεχως στον ηλιο και αυτο ειναι το ασχημο.
Ευχαριστω
Νικος
-------------------------
Επισης εχω δει κατασκευες στο utube φιλτρα αμμου τη γνωμη εχεις?
Νίκο μου, πόσα χρόνια έχεις το κοι των 20 εκατοστών? Ανάλογη περίπτωση επραξα και εγώ εν αγνοία μου και το σκυλλομετανοιώνω τώρα.
Το φίλτρο σου, αλλά και η ροή σου δεν φτάνουν για να υποστηρίξουν μια έστω μικρή λιμνούλα με nishikigoi. Επιμένω όμως στην επισήμανση που σου έδωσα nishikigoi ανά λίτρο, σαν θέμα αρχής. Πρέπει επίσης να βρες κάποιο επιπλέον τρόπο οξυγόνωσης του νερού...άμεσα θα σου έλεγα εγώ. Το ότι μια λιμνούλα 1000 λίτρων με nishikigoi βρίσκεται στον ήλιο δεν είναι ότι καλύτερο και βεβαίως εύχοναι να υπάρχει κάτι για σκιά μέσα στη λίμνη σου για να μπορούν να προφυλαχθούν από το σχεδόν άμεσο ηλιακό φως, το οποίο τους κάνει ζημιά.

Για τα φίλτρα άμμου έχω μιλήσει ακόμα μια φορά σε κάποιο άλλο θέμα, αλλά δεν θυμάμαι που. Βασικά τα φίλτρα αυτά δεν πολυ-απέχουν από τα φίλτρα άμμου για πισίνες. Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι στις δεξαμένες με ψάρια έχουμε μια συνεχόμενη εισροή νεκρής και στεραιάς ύλης, η οποία με κάποιο τρόπο πρέπει να αφαιρεθεί από τη σύσταση του νερού. Ενώ πρωτο βγήκαν στην αγορά τα συγκεκριμένα φίλτρα, ήταν όλο υποσχέσεις και έδιναν πολύ καλές ελπίδες, ακόμα και για διάσπαση των νιτρικών κ.α. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι εκ των οποίων προμηθεύτηκαν τα συγκεκριμένα συστήματα, είδαν στο χρόνο ότι δουλειά δεν γινόταν στον βαθμό που ζητούσαν ή αξίωναν καλύτερα. Υπάρχουν επίσης μελέτες οι οποίες δείχνουν ότι η ροή του νερού ανάμεσα από την άμμο δεν γίνεται ομοιόμορφα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν εντελώς νεκρές περιοχές οι οποίες δημιουργούνταν εστίες παθογόνων οργανισμών. Το άλλο μειονέκτημα των συγκεκριμένων συστημάτων είναι ότι ο αυτοκαθαρισμός τους γίνεται με τη χρήση ιδιαίτερα μεγάλης πίεσης με αποτέλεσμα να διαταράσσεται η βιολογία.

Αυτά, αν και πιο λιανά δεν μπορούσα να τα σημειώσω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-10, 14:02
astrahotbird Ο χρήστης astrahotbird δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Eυχαριστω ησουν κατανοητοε σε ολα

Thanks nick
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιμετωπιση Καυσωνα netblues Γλυκό νερό - Γενικά 53 22-06-17 18:51
αντιμετωπιση σαλιγκαριων ενυδρειου. babis papadopoulos Σαλιγκάρια 5 20-06-10 15:41
Καλο καλοκαιρι Pritanis Δίσκοι 0 08-08-08 18:49
Για Την Θερμοκασια Το Καλοκαιρι Meliteas Θαλασσινό νερό - Γενικά 19 27-03-06 14:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05202 seconds with 15 queries