Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 18:52
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αρρωστο Gourami

Title: Αρρωστο Gourami
Post by: JohnB on 04/26/02 at 13:23:31
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό το Post είναι κατά κάποιο τρόπο η συνέχεια του
Γειά σας (http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1019047863) μιας και είχα αναφερθεί και εκεί στο συγκεκριμένο θέμα. Ο lurking_fear μου είπε την θεραπεία που χρησιμοποίησε στο δικό του που είχε τα ίδια συμπτώματα.

Δυστυχώς όμως στο δικό μου δεν φαίνεται να γίνεται κάτι και μάλλον έχει χειροτερέψει , όχι εξαιτίας της θεραπείας.
Επίσης δεν έχω νοσοκομειακό ενυδρείο και δεν θα ήθελα να χάσω και άλλα ψάρια, αλλά τουλάχιστον την συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα και ούτε το χρονικό περιθώριο.
Ηδη από τις 17/04/2002 πέθαναν και οι δύο ακτινογραφίες μου :-[ . Η δεύτερη χτές.

Παρακαλώ δείτε το Αρρωστο Gourami (http://users.hol.gr/~jbanel/Fishes1.htm) και πείτε μου αν υπάρχει θεραπεία ή πρέπει να το καταψύξω :-/.

Σας ευχαριστώ γιά άλλη μια φορά για τον χρόνο σας,
Γιάννης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: JohnB on 04/29/02 at 06:40:46
--------------------------------------------------------------------------------
Οι σημερινές μου μετρήσεις είναι οι εξής:

Ν03 10 mg/l επιτέλους κατέβηκαν
ΝΟ2 0
GH 10
KH 6
PH 7,8 η κλίμακα είναι 7,6 και μετά 8, αλλά το χρώμα θα έλεγα ότι είναι πιό κοντά στο 7,6.
Αμμωνία 0.

το πρόβλημα με το ψάρι παραμένει. Τα ματάκια του είναι λίγο κόκκινα και μοιάζει να "βαριανασαίνει". (κουνιέται μπρος-πίσω)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: kroud on 04/29/02 at 07:07:28
--------------------------------------------------------------------------------
Οι μετρησεις ειναι καλες.Οσο για το γκουραμι δεν ειμαι σιγουρος τι εχει αλλα υποθετικα πιστευω οτι πασχει απο icthyosporidium!Aν ειχε ο lurking_fear τα ιδια συμπτωματα τοτε θα ξερει σιγουρα την αρρωστεια και την θαραπεια.Τι ακριβως σου ειπε?Αν εχει αυτη που λεω τοτε ειναι λιγο σκουρα τα πραγματα αλλα υπαρχει θαραπεια για να το σωσεις αν δεν ειναι ηδη αργα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: JohnB on 04/29/02 at 07:12:55
--------------------------------------------------------------------------------
Νίκο, το post του lurking_fear στο Γειά σας (http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...lcome&action=d
isplay&num=1019047863)


on 04/17/02 at 16:53:05, lurking_fear wrote:
Παράθεση:
Φίλε JohnB γειά. Θα ήθελα από εδώ να σου απαντήσω για το άρρωστο guramis (που αυτή τη στιγμή είναι μια χαρά) μιας και δεν το έκανα τότε. Λοιπόν, όπως ίσως διάβασες δεν μπορούσα να καταλάβω τι έχει το ψάρι μιας και τα συμπτώματά του έμοιαζαν και με βακτηριακή και με παρασιτική μόλυνση. Γι'αυτό ακολούθησα την συμβουλή του zincfree και δοκίμασα θεραπεία και για τις δύο περιπτώσεις. Επειδή η βακτηριακή μόλυνση ήταν πιο πιθανή ξεκίνησα θεραπεία με το Furan-2 της Aquarium Pharmaceuticals. Έπειτα από αρκετές μέρες θαραπείας το ψάρι δεν έδειχνε να συνέρχεται. Επειδή δεν είχα τίποτα να χάσω (με την καλή έννοια, μην παραξηγηθώ κιόλας) ξεκίνησα θεραπεία με το General Cure της ανωτέρω εταιρείας. Έπειτα από 5 περίπου μέρες όλα τα σημάδια είχαν εξαφανιστεί. Μάλλον επρόκειτο για παράσιτα και σγκεκριμένα Oodinium. Το ψάρι όμως το είχα απομακρύνει από το κυρίως ενυδρείο και έκανα θεραπεία σε ενυδρείο καραντίνας.


Εχω κάνει θεραπεία με General Cure για 6 ημέρες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: kroud on 04/30/02 at 05:34:06
--------------------------------------------------------------------------------
Kαταρχας πρεπει να απομονωσεις το ψαρι.Εκανες και τις 2 θαραπειες που εκανε lurking_fear?Μπορεις να περιγραψεις αναλυτικοτερα την σημερινη κατασταση του ψαριου σου?Συμπεριφορα,σημαδια κτλ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: JohnB on 05/01/02 at 01:57:00
--------------------------------------------------------------------------------
Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Τις θεραπείες δεν τις έκανα και τις δύο. Επειδή μου είχε γράψει ότι με το furan-2 δεν είχε δεί βελτίωση του ψαριού χρησιμοποίησα και εγώ μόνο το General Cure.
Οσο για την συμπεριφορά του, ήταν συνέχεια σε ένα μέρος του ενυδρείου, φαγητό όμως έτρωγε, πότε στην επιφάνεια και πότε στον βυθό. Εμοιαζε να βαριανασαίνει. Οσο για τα σημάδια άν δείς στο πρώτο post τις φωτογραφίες ίσως καταλάβεις περισσότερα από αυτά που θα σου πω εγώ.
Ομως δυστυχώς χτές χρειάστηκε να το βάλω για "ύπνο" :'( :'( γιατί η κατάσταση του δεν ήταν καθόλου καλή. Ταλαιπωριόταν και χτές ειδικά του όρμαγαν όλα τα ψάρια. Ουρά δεν του είχε μείνει καθόλου.
Στο χαρτί πάντως είχε αφήσει σημάδια σαν κόκκινη μπογιά ???

Σε ευχαριστώ ξανά και καλό σου μήνα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: ASCCO1 on 05/01/02 at 03:25:29
--------------------------------------------------------------------------------
:'( :'( :'( :'( :'(
NO comment


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Gourami
Post by: kroud on 05/01/02 at 05:09:36
--------------------------------------------------------------------------------
Λυπαμαι! :'( Εχω περασει τετοια σκηνικα και ξερω ποσο δυσκολο ειναι να βλεπεις το ψαρι σου χαλια και να μην μπορεις να το σωσεις.Τουλαχιστον ας ελπισουμε οτι δεν θα παθουν τιποτα τα υπολοιπα.Εχε το νου σου παντως μηπως εμφανιστει τιποτα σε καποιο αλλο ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03964 seconds with 14 queries