Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-07, 19:57
Το avatar του χρήστη ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Ο χρήστης ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: θεσ/νίκη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης!

Καλησπέρα στους φίλους του κρύου νερού.
Εξαιτίας των υπέροχων φωτογραφιών πού έχω δει από τις λιμνούλες σας η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσηκωθεί.
Έχω πάρα πολλές φυσικά απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε να λυθούν μιας και εγώ ασχολούμαι με ενυδρεία γλυκού νερού. Θα παρακαλούσα για την κατανόηση σας
στις αφελέστατες ερωτήσεις μου, για πολλούς από εσάς:
Οι διαστάσεις 3 χ 2 με 1 μέτρο βάθος είναι καλές;
Αν γίνει κάτω από δέντρα χωρίς να υπάρχει ποτέ άμεσα επαφή με τον ήλιο είναι σωστό;
Πρέπει να υπάρχει φίλτρο και θερμοστάτης απαραίτητα;
Αλλαγές νερού κρίνονται απαραίτητες η απλά χρειάζεται να συμπληρώνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-07, 20:14
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Οι διαστάσεις 3 χ 2 με 1 μέτρο βάθος είναι καλές;
...
Η δική μου πάντος είναι μικρότερη και ρηχότερη. Θέλω να την μεγαλώσω. Καλύτερα να την κάνεις όσο πιο μεγάλη σου επιτρέπει ο χώρος σου.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-07, 21:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στους φίλους του κρύου νερού.
Εξαιτίας των υπέροχων φωτογραφιών πού έχω δει από τις λιμνούλες σας η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσηκωθεί.
Έχω πάρα πολλές φυσικά απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε να λυθούν μιας και εγώ ασχολούμαι με ενυδρεία γλυκού νερού. Θα παρακαλούσα για την κατανόηση σας
στις αφελέστατες ερωτήσεις μου, για πολλούς από εσάς:
Οι διαστάσεις 3 χ 2 με 1 μέτρο βάθος είναι καλές;
Αν γίνει κάτω από δέντρα χωρίς να υπάρχει ποτέ άμεσα επαφή με τον ήλιο είναι σωστό;
Πρέπει να υπάρχει φίλτρο και θερμοστάτης απαραίτητα;
Αλλαγές νερού κρίνονται απαραίτητες η απλά χρειάζεται να συμπληρώνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα και καλωσόρισες στον ομορφότερο κόσμο του υδρόφιλου. Ξεκινάω με την επισήμανση της φίλης lucy. Επικροτώ και επαυξάνω τα λεγόμενά της. Όσο μεγαλύτερη, τόσο το καλύτερο.

Αρχικά θα πρέπει να δεις μερικά βασικά θέματα, όπως αν έχεις ηλεκτρική εγκατάσταση κοντά, να μην βρίσκεται κάτω από φυλλοβόλα δέντρα, να αποφεύγεται αν είναι δυνατόν η δυνατή καλοκαιρινή ηλιοφάνεια του μεσημεριού.

Πρέπει επίσης να μας πεις πως είναι οι κληματολογικές συνθήκες στην περίοχή όπου προορίζεις την κατασκευή.

Πρέπει να υπάρχει φίλτρο και θερμοστάτης απαραίτητα;
Ναί, φίλτρο απαραίτητα, αφού πρόκειται για κλειστό κύκλωμα με στάσημο νερό. Πρέπει το νερό να φιλτράρεται, αλλά και να οξυγωνώνεται σε συνεχόμενη βάση. Πίστεψέ με, υπάρχουν κατασκευές φίλτρου που είναι υπέροχες πρακτικά και οπτικά. Θερμοστάτης, όχι δεν είναι καθόλου λειτουργικός και ούτε χρειάζεται για τέτοια ψάρια. Ο ίδιος ο κύκλος της ζωής τους απαιτεί αυτές τις διαφορετικότητες στις κλιματολογικές συνθήκες.

Αλλαγές νερού κρίνονται απαραίτητες η απλά χρειάζεται να συμπληρώνεις;
Αν και υπάρχουν λίγοι λιμνόφιλοι που κάνουν αλλαγή του νερού (ποτίζοντας τα δέντρα τους, προσθέτοντας καινούργιο νερό στη λίμνη) εντούτοις υπάρχουν και οι περισσότεροι που λένε το αντίθετο. Υπάρχουν στ' αλήθεια πάρα πολλά πράγματα που εμένα προσωπικά με κάνουν να δηλώσω ότι δεν πρέπει να χαραμίζουμε το νερό της λίμνης μας με αυτόν τον τρόπο για πολλούς και διάφορους λόγους που θα τους πούμε πολύ αργότερα. Όσο για τα νιτρικά, υπάρχουν πολλοί φυσικοί νιτρικοφάγοι που θα απορροφούν κάθε ίχνος τους. Όλη η υπόθεση για μια σωστή λίμνη, είναι η σωστή ισορροπία μεταξύ βιοφορτίου και φυτών στη λίμνη μας. Όταν καταφέρεις και ισορροπήσεις αυτόν τον πολύ σημαντικό τομέα, τότε το μόνο που θα κάνεις είναι να συμπληρώνεις νερό, να ταϊζεις τα ψαράκια σου και να κάνεις τις απαιτούμενες καθαριότητες (κλαδέματα, απομάκρινση ξεραμμένων φύλλων κ.α.)


Από εμένα καλή επιτυχία και να είσαι σίγουρος ότι εδώ υπάρχουν πολλοί φίλοι να στηριχθείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-07, 18:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα οσα εχουν αναφερει τα δυο λιμνοπαιδα πιο πανω. Αλλο πραμα η λιμνη φιλε μου, η οποια θα σε κανει να ξεχασεις για ενα διαστημα το ενυδρειο, και θα ασχολεισαι μονο με αυτην, αφου θα βλεπεις μπροστα σου οτι πιο φυσικο η τουλαχιστον οτι πιο πλησιον προς τη φυση Ρε πως αλλαζουν οι καιροι....ποτε δεν πιστευα να ελεγα εγω αυτα τα πραματα, αφου θεωρουσα οσους ασχολουνταν με λιμνες τρελλους και αργοσχολους. Τι να πω? Μηπως τρελλαθηκα...και εγω?? Φιλε μου σου ευχομαι καθε επιτυχια και οπως ειπε και ο Βασιλης υπαρχουν αρκετα παιδια εδω μεσα που μπορουν να βοηθησουν
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-07, 22:18
stef23 Ο χρήστης stef23 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

καλες οι διαστασεις
μονο φιλτρο οχι θερμοστατη
παντα κατω απο δεντρο,κι ας ριχνει φυλλα.
εγω δεν ειχα δεντρο δυστυχως
αλλαγες νερου οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-07, 20:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef23 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλες οι διαστασεις
μονο φιλτρο οχι θερμοστατη
παντα κατω απο δεντρο,κι ας ριχνει φυλλα.
εγω δεν ειχα δεντρο δυστυχως
αλλαγες νερου οχι.

Συμφωνώ σε όλα με τον φίλο πιο πάνω εκτός από ένα πολύ βασικό που έχω κοκκινήσει.

Όχι απαραίτητα αν πληρείς κάποιες άλλες προϋποθέσεις. Ένα φυλλοβόλο δέντρο είναι καταστροφή για μια τεχνιτή λίμνη, εκτός και αν θέλεις να την καλύπτεις με δύκτι κατά την χειμερινή περίοδο.
Ένα μεγάλο δέντρο πάνω από τη λίμνη, ίσως αποβεί καταστροφικό ακόμα και για τα φυτά της λίμνης που προορίζεις να βάλεις μέσα, όπως τις νυμφαίες (νούφαρα) ας πούμε. Αυτά τα φυτά για να ανθίζουν χρειάζονται φως και μάλιστα άμεσο και ικανοποιητικό, διαφορετικά θα δημιουργούν πολύ πλούσιο φύλλωμα, αλλά λουλούδια δεν θα βλέπεις παρά σπανίως.

Γενικά, το οικοσύστημα μιας τεχνιτής λίμνης θα πρέπει να είναι ισορροπημένο από όλες τις απόψεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή εξάγωνου ενυδρείου (βοήθεια!!!) Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 14-09-07 18:16
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42
κατασκευή λίμνης chris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 51 19-10-05 21:50
βοήθεια στην επιλογή pavloukos Malawi 9 13-01-03 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04812 seconds with 15 queries