Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-01-13, 16:04
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

καλα,αυτο εννοειται!
δεν φτανει ομως μονο η αγαπη για τα ζωα στην προκειμενη περιπτωση,χρειαζονται και γνωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-01-13, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αγαπη για τα ζωη φερνει και τις γνωσεις.
Κι εμεις οταν πηραμε ενυδρειο, δεν ξεραμε ουτε απο που κλανει το μπαρμπουνι, και τωρα παρακολουθουμε διαλεξεις βιολογιας του MIT.
https://www.youtube.com/watch?v=5WqgNOSoD_M
(κι οχι μια φορα το καθενα. μετα τις 3-4 κι αφου ψαχνεσαι παραλληλα κι αλλου για καθε θεμα που δεν καταννοεις, αρχιζεις και μπαινεις στο νοημα )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-01-13, 16:37
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

τι ειναι αγαπη?

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-01-13, 16:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ειναι αγαπη?

[Μίλα ψιθυριστά, αν μου μιλάς για αγάπη (Ουίλιαμ Σέξπιρ) ]


Η αγάπη είναι μια μαγευτική απάτη την οποία ο άνθρωπος δέχεται με την καλή του θέληση (Πούσκιν),
αλλα και η αγάπη είναι ένα μέρος της ανθρώπινης ζωής, της γυναίκας όμως ολόκληρη η ύπαρξή της (Λόρδος Βύρων)



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-01-13 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-01-13, 18:55
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως θα γινει προσεκτικη επιλογη γονεων,βελτιωνοντας τη φυλη(οπως λες) χωρις το πεντιγκρυ?
σαν τι αλλο θα επρεπε να κανει δηλαδη,περα απο αυτο και λες οτι δεν κανει τιποτα αλλο?
φιλε μου παρα πολλα μπορει να κανει οπως κανει και καθε σοβαρος εκτροφεας οπως να παρει το προτυπο του σωματοτυπου και να αρχισει να μετραει ακρομια ,πελματα,κεφαλια,καπουλια,θωρακες,πλατες κτλ εχω εγω ν ασου δειξω σκυλια με πεντιγκρυ γνησιο που εαν τα βαλεις διπλα σε σωστο σκυλο νομιζεις οτι ειναι αλλη ρατσα!!!!ξερεις τι ειναι και πως βγαινει το πεντι???εαν δεν ξερεις να σου πω εχεις 2 σκυλια που εχουν πεντι το οποιο αναφερει γενεολογικο δεντρο τα ζευγαρωνεις και πας στο κοε διλωνεις την γεννα και το πεντιγκρυ και το βγαζεις,κανεις δεν ελενχει τα κουταβια ολα ή καθε φορα παρα μονο δειγματοληπτικα και αν!!!οποτε για μενα το πεντι ειναι αλλη μια πατεντα ενος σκατοοργανισμου που λεγετε fci και κοε για να τα παιρνουν.διαβασε να δεις τι πρεπει να γινει ωστε να βγαλεις πεντι ston ukc πχ.ολα τα πεντι ειναι σκουπιδοχαρτα δεν δηλωνουν τι ειναι ο σκυλος σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως!
Βελτιωση μπορει να θεωρησει καποιος και την προσθηκη μιας αλλης ρατσας στο υπαρχον αιμα!
οχι στιβ εισαι πολλυ λαθος απο την στιγμη που βαζεις αλλο αιμα μεσα πας και για αλλη ρατσα,βελτιωση εννοω οτι εχω μια σκυλα με πχ λεπτα ποδια αλλα με πολλυ καλα υπολοιπα χαρακτηριστηκα για να μην καψεις την σκυλα την ζευγαρωνεις επιλεκτικα με επιβητορες που θα σου δωσουν κουταβια με σωστα ποδια και χτιζεις ενα δεντρο βελτιωσης.
-------------------------
αγαπη ειναι ο ιδρωτας στο μπλουζακι σου (αννα βισση)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 18-01-13 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-01-13, 20:09
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου παρα πολλα μπορει να κανει οπως κανει και καθε σοβαρος εκτροφεας οπως να παρει το προτυπο του σωματοτυπου και να αρχισει να μετραει ακρομια ,πελματα,κεφαλια,καπουλια,θωρακες,πλατες κτλ
συγνωμη,αλλα να μετραει ολα αυτα,ΠΟΙΑΝΩΝ σκυλων?
εννοεις οτι θελει να ζευγαρωσει την θηλυκια του και θα βγει στο σεργιανι να βρισκει επιβητορες (απο ΠΟΥ αραγε?) και θα βγαλει τη μεζουρα να μετραει?
χωρις καν να διαβασει το πεντιγκρυ,γιατι καμια αξια δεν θα εχει?
κι αν τα μετρησει ολα αυτα και του βγουν σωστα,σημαινει οτι μπορει και να προχωρησει στο ζευγαρωμα?
η μηπως θα ψαξει να βρει και παππουδες προπαππουδες γιαγιαδες κλπ και θα τους μετρησει και αυτους?
ενας σοβαρος εκτροφεας?
(διαβαζω και ασχολουμαι πανω απο 25 χρονια με τους καθαροαιμους σκυλους,αλλα θα διαβασω κι αλλο να μαθω πως βγαινει το πεντιγκρυ,ευχαριστω πολυ)

υπαρχουν ομιλοι φυλης που κανουν πολυ σοβαρη δουλεια και εποπτης υπαρχει και ορους εχουν θεσει και ολα οπως πρεπει γινονται ...
ειναι ενωμενοι ομως οσοι τους απαρτιζουν,
δεν ειναι εγωισταροι του κερατα και ταληροφονιαδες,
ποτε αραγε θα γινει αυτο και σε αλλες φυλες ωστε να λυσει τα περισσοτερα προβληματα?
ουτοπια...

αγαπη,τι δυσκολο πραγμα..
νοτης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-13, 21:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δηλαδη μου λες οτι οποιος σκυλος εχει πεντι ειναι στα προτυπα της φυλης?
με ρωτησες τι πρεπει να κανει ο εκτροφεας και σου απαντησα τα σκυλια που ειναι στο προτυπο υπαρχουν διμοσιευμενες οι μετρησης που σου λεω.ακριβως το αντιθετο απο το να βγαινει και να ψαχνει επιβητορες ή μανες ειναι αυτο που λεω.εαν ασχολησε οσα χρονια λες θαπρεπε να ξερεις το το πεντι ειναι ενας τιτλος ο οποιος δεν καθοριζει το τι σκυλο εχεις....(μορφολογικα)εαν επιτρεπετε με τι σκυλια εχεις ασχοληθει?εχεις ασχοληθει εκτροφικα ή χομπιστικα?και απαντησε μου τωρα σε αυτο εγω πρωσωπικα ειχα μια σκυλα ντοπερμαν χωρις πεντι αλλα αριστη μορφολογικα καθως μερηθηκε απο κριτη εδω στην κρητη η οποια κρητης ειναι και η κτηνιατρος μου,γιατι λοιπον να μην μπορω να παρω μερος αλλα να μπορει καποιος που πηρε ενα ντοπ απο πετ με αμφιβολο πεντι και χαλια μορφολογια??που θελω να καταληξω το πεντι εαν διαβασεις προηγουμενα ποστ μου πρεπει να υπαρχει και ειναι σωστο αλα οχι για λογους γνησιοτητας ή κατι τετοιο αλλα για καθαρα λογους υγειας του σκυλου απο κληρονομικες παθησεις βλ.δυσπλασια,αλλα επιδει οι περρισοτεροι θεωρουν το πεντι τιτλο γνησιοτητας σε αυτο το σημειο ειμαι καθετα αντιθετος.
τσεκαρε: http://katoikidia.the-petz.com/?p=4
http://hobbyfarm.blogspot.gr/2006/12/pedigree.html (προσεξε λιγο τι λεει στην παραγραφο 2)

Το σ'αγαπώ να σου το πώ σα λέξη δε μου φτάνει
τα λόγια δεν ομολογούν οσα η καρδιά μου βγάνει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-01-13, 01:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=vdB-8eLEW8g
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-01-13, 08:30
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εεε σπυρο τι ειναι αυτο παρακαλω ενας μοντερειτορ να μπαναρι τον δελτα για σπαμ χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-01-13, 12:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

η παρέμβαση του δελτα ηταν συμαντικοτατη
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-01-13, 09:02
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

@delta66

Σπύρο αυτο που έγραψες σχετικά με το μπέρδεμα μπασταρδου αίματος σε καθαρή φυλή με βάση αυτα που ξερω ( απο έλληνες εκτροφεις ) δεν παίζει .

Παίζει όμως το αλλο

Έχω μια θηλυκια όπου κατα καιρούς μου εχει βγάλει γεννες με μικροσωμα σκυλια , μικρό κεφάλι , μικρό στήθος η ότι αλλο μπορείς να σκεφτείς
Πως το διορθώνω ; Διαλέγω έναν αρσενικό που θα ήθελα κάποια στοιχεία του στη γέννα πχ μεγάλο κεφάλι η μεγαλοσωμα σαν μέγεθος σκυλια και κάνω την αναπαραγωγή μου , έτσι έχω μεγαλύτερες πιθανότητες για βελτίωση της γεννες μου . Δεν ειναι τυχαίο που έλληνες εκτροφεις κάνουν ολόκληρα ταξίδια για να ζευγαρωσουν τη θηλυκια τους η δίνουν ένα κάτι λεφτα για να φέρουν κατεψυγμένο σπερμα απο την άλλη μεριά του πλανήτη υπάρχουν εκτροφεις που κάνουν αξιόλογη δουλεια στην εξέλιξη της κάθε φυλής !!!

Πρόσφατα παλιός χομπιστας ( θα τον ξέρεις σίγουρα) η αγάπη του για μια συγκεκριμένη φυλή τον έκανε να ανοίξει εκτροφειο ( αγγλικα μπουλντογκ) δεν μπορείς να πεις ότι το έκανε για το κέρδος ( τουλάχιστον η μέχρι τώρα παρουσία του δείχνει ότι το έκανε απο αγάπη στην συγκεκριμένη φυλη )!!!

Υγ Σορυ εάν διαβάσετε καμία ξεκαρφωτη λέξη ( γράφω απο Κινητο )
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-01-13, 12:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ξερω οτι δεν παιζει.
Εγραψα τι ελεγε η Grantin να γινεται.
Ισως εννοουσε (και δεν το καταλαβα ακριβως) να γινεται ενιοτε πιο τυχαια και οχι τοσο κλειστη, η επιλεκτικη αναπαραγωγη. Οχι να βαζει και οτι ναναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-01-13, 15:57
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
@delta66

Σπύρο αυτο που έγραψες σχετικά με το μπέρδεμα μπασταρδου αίματος σε καθαρή φυλή με βάση αυτα που ξερω ( απο έλληνες εκτροφεις ) δεν παίζει .

Παίζει όμως το αλλο

Έχω μια θηλυκια όπου κατα καιρούς μου εχει βγάλει γεννες με μικροσωμα σκυλια , μικρό κεφάλι , μικρό στήθος η ότι αλλο μπορείς να σκεφτείς
Πως το διορθώνω ; Διαλέγω έναν αρσενικό που θα ήθελα κάποια στοιχεία του στη γέννα πχ μεγάλο κεφάλι η μεγαλοσωμα σαν μέγεθος σκυλια και κάνω την αναπαραγωγή μου , έτσι έχω μεγαλύτερες πιθανότητες για βελτίωση της γεννες μου . Δεν ειναι τυχαίο που έλληνες εκτροφεις κάνουν ολόκληρα ταξίδια για να ζευγαρωσουν τη θηλυκια τους η δίνουν ένα κάτι λεφτα για να φέρουν κατεψυγμένο σπερμα απο την άλλη μεριά του πλανήτη υπάρχουν εκτροφεις που κάνουν αξιόλογη δουλεια στην εξέλιξη της κάθε φυλής !!!

Πρόσφατα παλιός χομπιστας ( θα τον ξέρεις σίγουρα) η αγάπη του για μια συγκεκριμένη φυλή τον έκανε να ανοίξει εκτροφειο ( αγγλικα μπουλντογκ) δεν μπορείς να πεις ότι το έκανε για το κέρδος ( τουλάχιστον η μέχρι τώρα παρουσία του δείχνει ότι το έκανε απο αγάπη στην συγκεκριμένη φυλη )!!!

Υγ Σορυ εάν διαβάσετε καμία ξεκαρφωτη λέξη ( γράφω απο Κινητο )
οι περισσοτεροι εκτροφεις πλεον δεν χρησιμοποιουν outcross αναπαραγωγη εκτος και αν ειναι εξαιρετικο σκυλι...
και αν το κανουν αυτο δεν πιστευω απλα να ιαλεξουν ενα σκυλι που φαινοτυπικα εχει μεγαλο κεφαλι πχ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-01-13, 17:19
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Να μιλήσω αποκλειστικά για τα ροτβαιλερ που το έχω κοιτάξει το θεμα

Δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότεροι περιμένουν κάθε χρόνο να γίνει το adrk στη Γερμανία και περιμένουν να δουν ποιος θα ειναι ο πρώτος στην έκθεση για να κανονίζουν ζευγαρωμα

Μόνο και μόνο για να πάρουν άλλη τιμη τα κουτάβια ....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-01-13, 22:37
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μιλήσω αποκλειστικά για τα ροτβαιλερ που το έχω κοιτάξει το θεμα

Δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότεροι περιμένουν κάθε χρόνο να γίνει το adrk στη Γερμανία και περιμένουν να δουν ποιος θα ειναι ο πρώτος στην έκθεση για να κανονίζουν ζευγαρωμα

Μόνο και μόνο για να πάρουν άλλη τιμη τα κουτάβια ....
συμφωνω το ιδιο συμβαινει και με τα ντομπερμαν αλλα το ονομα και η τιμη δεν κανει το σκυλο
και κακα τα ψεματα τα καλα σκυλια βγαινουν συνηθως οχι αποκλειστικα απο inline breeding
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-01-13, 09:43
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω το ιδιο συμβαινει και με τα ντομπερμαν αλλα το ονομα και η τιμη δεν κανει το σκυλο
και κακα τα ψεματα τα καλα σκυλια βγαινουν συνηθως οχι αποκλειστικα απο inline breeding
λεγοντας inline ενοεις κλειστη αναπαραγωγη τυπου μανα με γιο ή εγγονο πχ??
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-01-13, 20:01
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λεγοντας inline ενοεις κλειστη αναπαραγωγη τυπου μανα με γιο ή εγγονο πχ??
εχεις δικιο δεν το διατυπωσα σωστα
ειναι το in breeding(κλειστη αναπαραγωγη)
το line breedin που λεω εγω(γραμμικη αναπαραγωγη)
και το outcross(ανοιχτη ή μη συγγενικη αναπαραγωγη)

το line breeding λοιπον ειναι ζευγάρωμα μεταξύ συγγενών που δεν έχουν μεταξύ τους συγγένεια πρώτου βαθμού αλλά μεγαλύτερο με σκοπό να διατηρηθούν σε υψηλό ποσοστό τα χαρακτηριστικά της ομοζυγωσης δηλαδή της ομοιογένοιας που εμπεριέχεται σε αυτή τη γραμμή αίματος

το μελετημενο in breeding δινει πρωταθλητες!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-02-13, 07:43
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Νόμος 4039 περί ζώων συντροφιάς

Παιδιά, εξαιρετικά σημαντικό! Πάνε να περάσουν τροποποίηση του νόμου που ουσιαστικά θα κλείσει τους περισσότερους Έλληνες εκτροφείς καθώς και θα αλλάξει τις διατάξεις για το πότε ένα ζώο θεωρείται επιθετικό και πρέπει να θανατώνεται! Υπογράψτε τώραhttp://www.change.org/petitions/stop...share_petition!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-02-13, 09:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

υπέγραψα.
προ ημερών είδα μια είδηση πως στην Κωνσταντινούπολη, απαγορεύτηκε η πώληση ζώων από τα petshops.
βέβαια έχω απορίες κι αμφιβολίες αν αυτό είναι σωστό, πάντως πρέπει να υπάρχει μια σοβαρή και τεκμηριωμένη άποψη των οργανώσεων για να ενημερωθούμε , να σκεφτούμε κι εμείς που αγαπάμε τα ζώα αλλά δεν είμαστε μέσα στα πράγματα, ποιο είναι το σωστό και με αυτή την τεκμηριωμένη άποψη να πιεστεί και το κράτος.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-02-13, 10:22
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ολα πανε ρολο'ι' στην χωρα μας...
αντε και εις ανωτερα ευχομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-02-13, 15:20
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΕΚΤΡΩΜΑ

Παρακαλω οσοι διαφωνειτε με τον νομο εκτρωμα μπειτε και δηλωστε το
στους παρακατω συνδεσμους
Ο πρωτος ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ γιατι τελειωνει η διαβουλευση στις 11/02/13
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=995
Εδω μαζευουν υπογραφες(Στο τελος της σελιδας που λεει petition)
http://www.dogpark.gr/changes-in-law...nd-cynophilia/

Μερικα απο τα αρθρα του 'νομου' και οι διαφωνια μου με αυτα
α) Η περίπτωση στ του άρθρου 1, αντικαθίσταται ως εξής:
«στ) Επικίνδυνο ζώο συντροφιάς είναι το ζώο συντροφιάς, που εκδηλώνει επιτυχή επίθεση ή ανεπιτυχή προσπάθεια επίθεσης ή απειλητική στάση και συμπεριφορά προς τον άνθρωπο ή τα άλλα ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται.».

Είναι ποτέ δυνατόν να δοθεί τέτοιος ορισμός για το επικίνδυνο ζώο συντροφιάς; Ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου αφού δυνητικά ΟΛΑ τα σκυλιά μπορεί να θεωρηθούν επικίνδυνα! Τι σημαίνει ¨απειλητική στάση και συμπεριφορά προς τον άνθρωπο ή άλλα ζώα”; Το γάβγισμα και το γρύλισμα; Θα θεωρηθεί απειλή ένα σκυλί που γρυλίζει, γαβγίζει ή διορθώνει ένα άλλο σκύλο;
Θα θεωρηθεί επικίνδυνο ένα κακοποιημένο σκυλί που το έδερναν όλη τη ζωή του και προφανώς και εκδηλώνει επιθετικές τάσεις ενώ επανέρχεται σταδιακά μόλις βρεθεί σε άλλους ιδιοκτήτες που θα το φροντίζουν με αγάπη;
Μήπως θεωρηθεί επικίνδυνη μία γάτα που γρατζουνάει το παιδάκι που την ταλαιπωρεί ή ακόμα και ένα σκύλο που θα την τρομάξει στο δρόμο; ή αντίστοιχα ο σκύλος που θα επιτεθεί σε μία γάτα;;;; Έχετε δει ποτέ πιο γελοίο, αστοιχείωτο και γενικόλογο ορισμό;

Ο ορισμός αυτός οδηγεί μαθηματικά σε ρατσιστικούς νόμους απαγόρευσης ολόκληρων φυλών! Αυτά που σε άλλες χώρες παλεύουν να ακυρώσουν στην Ελλάδα αρχίζουμε να τα εφαρμόζουμε!
Το άρθρο 6 του ν. 4039/2012, τροποποιείται ως ακολούθως:
α) Το πέμπτο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 6, αντικαθίσταται και μετά από αυτό προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής:
«Όταν εκτρέφεται έστω και ένας θηλυκός σκύλος αναπαραγωγής ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος σε θηλυκό σκύλο εκτροφής, απαιτείται υποχρεωτικά η έκδοση άδειας εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς. Άδεια εκτροφής, αναπαραγωγής και εμπορίας ζώων συντροφιάς απαιτείται και για τους ερασιτέχνες εκτροφείς σκύλων ή γατών όταν συντρέχουν οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου.».

Ο νόμος που ισχύει σήμερα αναφέρει ότι “Όταν εκτρέφονται περισσότεροι από δύο θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος σε θηλυκούς σκύλους εκτροφής, απαιτείται υποχρεωτικά η έκδοση άδειας αναπαραγωγής, εκτροφής και εμπορίας ζώων συντροφιάς.”

Άρα από εκεί που ένας ερασιτέχνης εκτροφέας μπορούσε να έχει 2 θηλυκά σκυλιά τώρα ουσιαστικά δεν μπορεί να έχει ούτε ένα!!!!! Το παράλογο φυσικά συνεχίζεται αφού υπάρχει και το “ή σημειώνονται περισσότεροι από δύο τοκετοί ανά έτος” κάτι που προφανώς δεν γίνεται χωρίς θηλυκό σκυλί!
Επίσης εντύπωση προκαλεί ο χαρακτηρισμός “σκύλος αναπαραγωγής”… πως ορίζεται και ποιους αφορά; ΟΛΟΥΣ όσους έχουν μη στειρωμένη θηλυκιά;
Σε όλο τον κόσμο πέρα από τους επαγγελματίες εκτροφείς με τις μεγάλες εγκαταστάσεις (που είναι ελάχιστοι στη χώρα μας) υπάρχουν οι ερασιτέχνες που λόγω του πάθους και της αγάπης για τη φυλή κάνουν κάποια επιλεκτικά ζευγαρώματα στο σπίτι τους, στο διαμέρισμα τους ή στον κήπο τους! Δεν το κάνουν για να κερδίσουν χρήματα αλλά για να πάνε τη φυλή τους πιο μπροστά, να τη βελτιώσουν και να παράγουν καλά και υγιή σκυλιά!

Οι παραπάνω αλλαγή θα τους εξαφανίσει αφού δεν θα μπορούν να έχουν θηλυκά σκυλιά και οι διαδικασίες και απαιτήσεις για άδεια είναι παράλογες και ανεφάρμοστες για τους ερασιτέχνες (πολλά στρέμματα, εγκαταστάσεις κτλ περιττές για 2-3 σκυλιά).
Ποιος θα κερδίσει από αυτό; Μα φυσικά τα Puppy Mills και οι εισαγωγείς τους αλλά και οι παράνομοι εκτροφείς της πίσω αυλής που έτσι και αλλιώς δεν δήλωναν ποτέ τις γέννες τους στον Κ.Ο.Ε.! Όσοι θέλουν έτσι και αλλιώς καθαρόαιμο σκυλί δεν θα πάνε σε καταφύγιο για υιοθεσία αλλά θα πάνε στις εύκολες λύσεις που αναφέρω παραπάνω από τη στιγμή που δεν θα βρίσκουν εκτροφικά σκυλιά!

Τα κομμένα αυτιά και η αναπαραγωγή

Μετά την παρ. 3 του άρθρου 6, προστίθεται νέα παράγραφος 3α, ως εξής:

«3α. Δεν επιτρέπεται η εισαγωγή, εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία σκύλων που είναι ακρωτηριασμένοι»

Σύμφωνα με τον νόμο που ισχύει σήμερα έχει απαγορευτεί η κοπή αυτιών και ουρών από όλα τα σκυλιά και αντίστοιχα η συμμετοχή των σκύλων αυτών σε εκθέσεις ή άλλες κυνολογικές εκδηλώσεις. Δεν διαφωνούμε με την πολιτική αυτή που σταδιακά εφαρμόζεται και σε άλλες χώρες αν και ο δικός μας νόμος είχε την παγκόσμια αρνητική πρωτοτυπία να απαγορεύει και τη συμμετοχή των σκύλων που είχαν κομμένα αυτιά-ουρά ακόμα και πριν την ψήφιση του νόμου (αναδρομική ισχύ!!)!!
Ας ξεπεράσουμε το θέμα αυτό αφού ο νόμος ισχύει και ας πάμε στο καινούργιο έκτρωμα που προωθείται και δίνει μαθήματα άγνοιας! Όπως μπορείτε να διαβάσετε θα απαγορεύεται πλέον η αναπαραγωγή σκύλων με κομμένα αυτιά και ουρά!!!!!!!!!!
Μπορεί να βρει κανείς λογική σε αυτό; Μήπως το ζευγάρωμα θα μεταφέρει το γονίδιο των κομμένων αυτιών στα κουτάβια; Υπάρχει έστω ένα λογικό επιχείρημα στο να βγουν από την εκτροφή εξαιρετικά δείγματα κάποια φυλής επειδή τους κόπηκαν τα αυτιά πριν 2 ή 5 χρόνια; Όχι βέβαια… μήπως όμως η λογική αυτή ωθήσει νόμιμους εκτροφείς στην παρανομία και στις αδήλωτες γέννες;

Οι παραπάνω αλλαγές είναι ότι πιο παράλογο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια! Δείχνουν άγνοια, αμορφωσιά και πλήρη άγνοια της κυνολογίας και της ζωοφιλίας!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-02-13, 15:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρχικά είχαμε την υποψία , για το ποιοι βρίσκονται πίσω από την απαράδεκτη ζωοκτόνα και αντιευρωπαική διάταξη για τον χαρακτηρισμό ενός ζώου ως επιθετικό. Τώρα έχουμε και στοιχεία, που ενοχοποιούν τους Δήμους και συγκεκριμένα και τον Δήμο Αθηναίων......

Η συνεχεια εδω : Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

------------------------------

Αντιδράσεις φιλόζωων στην τροποποίηση του νόμου 4039/2012: Επικίνδυνο ακόμα και το σκυλί που γαυγίζει!
adespoto.gr

---------------------------
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-02-13, 15:45
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι οτι απο κάπου αντλούσαν κονδύλια όσον ήταν φιλόζωοι και τώρα αυτό σταμάτησε και πήραν την χατζάρα. δεν μπορεί να οφείλεται στη ζωοφοβική ψυχολογία κάποιου ή κάποιων. έχουν απαξιωθεί τα πάντα και κλείνουν κι αυτό το θέμα όπως όπως. αντί να τα φροντίζουν να τα θανατώνουν, κόστος μικρό. άσε που μπορεί να ταίζουν και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης προσφύγων που στις χώρες τους τα τρώνε
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-04-13, 00:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μην ξεχνιωμαστε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το κόκκινο βιβλίο των απειλούμενων ζώων της Ελλάδας Κλεόβουλος Εύκρατη ζώνη 3 21-11-12 14:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09003 seconds with 13 queries